حراج تجهیزات پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا

13:00 ۱۰ روز و ۱۱ ساعت پیش ایرنا 151 0
حراج تجهیزات پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا

تبریز - ایرنا - انتشار خبر حراج دوچرخه های تیم «پتروشیمی تبریز» که سال ها بر قله دوچرخه سواری آسیا قرار داشت و پرافتخارترین تیم قاره کهن در این رشته ورزشی محسوب می شد و چند سال قبل منحل شده است، حس بدی به آدم می دهد و مظلومیت این رشته ورزشی را فریاد می زند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تا همین چند سال قبل، مسابقه ای در سطح آسیا برگزاری نمی شد که تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی» تبریز و دوچرخه سواران نام آور آن در رده های نخست جای نگیرند.
هر چند ستاره تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در سال 1395 به دنبال بی توجهی مدیریت این واحد به ورزش حرفه ای به یک باره افول کرد، اما کسی باور نمی کند که پتروشیمی به وضعیتی گرفتار آمده باشد که ناگزیر از فروش چند عدد دوچرخه باشد.
کافی است برای شناخت دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در اینترنت جستجویی کرد تا جایگاه این تیم و دوچرخه سواران نام آورش همچون قادر میزبانی، احد کاظمی و چهره های پرتعداد دیگر را در عرصه مسابقات آسیایی درک کرد.

** نگاهی اجمالی به تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز
تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی» در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک تیم باشگاهی در شهر تبریز تأسیس شد و فعالیت خود را با شرکت در تورهای منطقه‌ای، لیگ‌های داخلی و تورهای بین‌المللی همچون تور ترکیه و تورهای پرلیس، جالاجا و لانکاوی مالزی آغاز کرد.
پس از چهار سال در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸، نام تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در فهرست تیم‌های کونتیننتال اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری ثبت شد؛ این تیم، فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را با استفاده از دوچرخه‌سواران بومی خود آغاز کرد و اگرچه نخستین بار بود که به عنوان یک تیم کونتیننتال در مسابقات شرکت می‌کرد؛ اما با کسب ۹۰۹٫۶۴ امتیاز در ۵ تور خارجی و ۲ تور داخلی بین‌المللی، مقام نخست تورهای آسیایی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را به دست آورد؛ در آن فصل، ۳ رتبهٔ اول انفرادی نیز به رکاب‌زنان تیم پتروشیمی تبریز اختصاص یافت.
تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ با استخدام «آندری میرزوف»، رکاب‌زن قزاقستانی و چند دوچرخه‌سوار بومی، جایگاه نخست خود را حفظ کرد؛ آن‌ها در این فصل با شرکت در ۵ تور خارجی و ۲ تور داخلی بین‌المللی و کسب ۱۰۱۵ امتیاز، با اختلاف تقریباً دو برابری با تیم دوم، باز هم در رتبه نخست آسیا جای گرفتند؛ رکاب‌زنان پتروشیمی تبریز در آن فصل در رده‌بندی انفرادی نیز ۳ رتبهٔ اول را تصاحب کردند.
افتخارآفرینی تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» برای ورزش کشورمان تا سال 2011 نیز ادامه داشت و رکابزنان آن به ویژه مهدی سهرابی در این سال در تورهای لانکاوی و جالاجای مالزی و تور دوچرخه سواری تایوان چندین عنوان نخست را درو کردند.
هر چند فعالیت تیم «پتروشیمی تبریز» تا سال 2016 نیز ادامه داشت، اما نیمه دوم آن سال، مدیریت مجتمع از تصمیمش برای انحلال این تیم حرفه ای و پرافتخار به بهانه نبود منابع مالی خبر داد و در نتیجه چهار نفر از بهترین رکابزنان تیم متشکل از صمد پورسیدی، قادر میزبانی، بهنام ملکی و مهدی سهرابی از این تیم خداحافظی کردند و به تیم شهرداری تبریز پیوستند.
به این ترتیب ستاره درخشان آسمان دوچرخه سواری ایران و آسیا در سایه باور نداشتن مدیریت مجتمع پتروشیمی تبریز به فعالیت های ورزشی و اجتماعی به عنوان پیوست گریزناپذیر فعالیت های صنعتی و اقتصادی افول کرد و فرد یا نهادی نیز از خود نپرسید که چگونه می توان در برابر متلاشی شدن چنین سرمایه ای ورزشی و اجتماعی که با خون دل خوردن جمعی از جوانان و پیشکسوتان این مرز وبوم جمع شده بود، این اندازه بی توجه بود.
البته پتروشیمی تبریز در آن زمان اعلام کرد که قصد دارد در حوزه جوانان تیمداری کند که این اقدام نیز به نظر کارشناسان امر، تنها سرپوشی برای فرار از اتهام انحلال پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا و کم کردن زهر این اتفاق نامیمون بود.
حال اما مدیریت مجتمع پتروشیمی تبریز حتی وجود دوچرخه های تیم دوچرخه سواری منتسب به این تیم را نیز برنمی تابد و در اقدامی قابل تامل تصمیم گرفته است که آنها را به مزایده بگذارد تا آخرین نشانه های امپراطوری دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در آسیا محو و نابود شود.

** تمام تلاش مان را برای جلوگیری از حراج دوچرخه ها به کار می بریم
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایرنا با ابراز تاسف از انتشار خبر حراج دوچرخه های تیم «پتروشیمی تبریز» اظهار داشت: ما تاکنون چند بار با مدیرعامل مجتمع پتروشیمی تبریز جلسه گذاشته ایم و بارها مکاتبه کرده ایم تا شاید بتوانیم به حفظ سرمایه ورزشی آن کمک کنیم.
ایوب بهتاج افزود: مدیریت پتروشیمی تبریز حتی به ما وعده داد که تیمداری کنند و ما نیز قول مساعد دادیم که هر کمکی از دست مان برآید، کوتاهی نکنیم، اما چه کنیم که مالکیت دوچرخه ها با مجتمع پتروشیمی است و ما غیر از تعامل و تلاش برای اقناع، کاری از دست مان نمی آید.
وی ادامه داد: البته ما این پیشنهاد را نیز کردیم که حداقل دوچرخه ها را در اختیار هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی قرار دهند تا استعدادهای دیگری با استفاده از آنها در عرصه های ملی و بین المللی بدرخشند و شکوفا شوند.
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: من امروز در تهران هستم، اما فردا نیز جلسه ای با مدیر عامل پتروشیمی تبریز دارم تا بلکه بتوانم با همکاری همدیگر کاری کنیم.

** دوچرخه ها به هیات دوچرخه سواری استان واگذار شوند
در همین حال دبیر هیأت دوچرخه سواری آذربایجان شرقی نیز با ابراز ناراحتی از فروش تجهیزات تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز گفت: تیم پتروشیمی تبریز قرار شد در بخش جوانان تیمداری کند، اما سال گذشته فقط دوچرخه‌ها را به رکابزنان تحویل دادند و آنها را به هیچ مسابقه‌ای اعزام نکردند، با این حال ما به همین هم راضی بودیم.
ناصر هوشیار افزود: قرار بود امسال دوباره تیمداری کنند و از ما برآورد هزینه خواستند که ما هم اعلام کردیم با کمترین هزینه، ۵۰ میلیون تومان، می توانیم تیم را جمع و جور و به مسابقات اعزام کنیم، چون مهم تجهیزات است که پتروشیمی آن را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: اما در نهایت خبری از تیمداری نشد و بعد متوجه شدیم مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز اعلام کرده کل تجهیزات فروخته شود.
دبیر هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی تاکید کرد: این تجهیزات و دوچرخه‌های جاده، تایم تریل و پیست در چند سال جمع شده و واقعاً حیف است به عنوان یادگار سال های پرافتخار دوچرخه سواری ایران به مغازه داران فروخته شود.
وی گفت: این دوچرخه‌ها می‌تواند کمک زیادی به رکابزنان شهر تبریز کند و بر این اساس ما از هیأت دوچرخه سواری به مدیر کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی نامه زدیم که با مدیرعامل پتروشیمی صحبت کند تا در صورت امکان این تجهیزات به صورت رایگان در اختیار هیأت قرار گیرد، اما اگر خیلی به پول احتیاج دارند، آنها را با قیمت پایین‌تر به ما بفروشند.
وی اضافه کرد: آن زمان که تیم پتروشیمی تبریز فعالیت حرفه‌ای داشت، هر سال تعدادی دوچرخه خریداری می‌کردند که در زمان خود بهترین بود و نفراتی مثل قادر میزبانی، مهدی سهرابی و میرصمد پورسیدی با آن دوچرخه‌ها در بهترین تورها رکاب می‌زدند؛ حال اگر امروز این دوچرخه‌ها را به جوانان بدهند، باور کنید زندگی آن رکابزنان جوان زیر و رو می‌شود.

** دوچرخه ها از رده خارج اند
مدیر روابط عمومی مجتمع پتروشیمی تبریز نیز در تماس خبرنگار ایرنا اعلام کرد که دوچرخه های در اختیار این واحد از رده خارج و خرابند.
ابراهیم افشاری گفت: بر اساس مقررات پتروشیمی، وقتی هر وسیله نقلیه از جمله دوچرخه و خودرو از رده خارج شود، دیگران نمی توان آن را استفاده کرد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا دوچرخه ها را در اختیار هیات دوچرخه سواری استان قرار نمی دهید، اظهار داشت: این دوچرخه خرابند و اگر فردا برای کسی هنگام استفاده از آنها مشکلی پیش بیاید، چه کسی پاسخگو خواهد بود.
وی اضافه کرد: مجتمع پتروشیمی تبریز در زمان حاضر بیشتر روی ورزش های همگانی تمرکز دارد و در مناسبت های مختلف بین کارکنان مسابقات دوچرخه سواری برگزار می کند.
518


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

اسنوکرباز ایران به جمع حرفه‌ای‌ها راه یافت
اسنوکرباز ایران پس از کسب ۶ پیروزی در جدول شماره یک رقابت‌های اسنوکر کیو اسکول در مرحله آخر این رقابت‌ها نیز به پیروزی دست یافت و برای دومین بار جواز حضور در بین حرفه‌ای‌های جهان را کسب کرد.
ترافیک فوق‌سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه
علی سلیمانی اظهار داشت: در حال حاضر تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین است و در محدوده امامزاده هاشم (ع) با پس زدگی بار ترافیکی رو به رو هستیم، اما به مرور خودروها در حال عبور از محور هستند.
خودروی بمب‌گذاری‌شده در الانبار عراق منفجر شد
شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی فوری از انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در منطقه القائم در غرب استان الانبار عراق خبر داد.
آتش‌سوزی گسترده در فلسطین اشغالی
رسانه‌های رژیم صهیونیستی از وقوع دو مورد آتش‌سوزی گسترده در مرکز سرزمین‌های اشغالی و مناطق نزدیک به مرز نوار غزه خبر می‌دهند.
روسیه به تحرکات نظامی آمریکا در مرزهایش هشدار داد
ماریا زاخاراوا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دلایل فراوانی وجود دارد که مسکو باور کند هدف آمریکا از استقرار ایستگاه راداری در نروژ و مرز‌های روسیه، اقدامات جاسوسی است.
جهاد اسلامی دوباره قصد حمله موشکی دارد
رژیم صهیونیستی مدعی است که مقاومت فلسطین در غزه قصد دارد در آینده نزدیک علیه سرزمین‌های اشغالی اطراف نوار غزه موشک و راکت شلیک کند.به گزارش وب‌سایت خبری «متابعات»، یک سازمان امنیتی رژیم صهیونیستی پنجشنبه (۲ خرداد) این گونه ارزیابی کرده است که این جنبش جهاد اسلامی فلسطین شاید دست به حمله موشکی جدید علیه شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه بزند.این سازمان به نقل از منابع امنیتی مدعی شد که ایران، جهاد اسلامی را به این حمله تشویق می‌کند، ولی این جزئیات این تحریک و تشویق مشخص نیست.بر اساس ادعای این سازمان امنیتی رژیم صهیونیستی، در صورت ادامه فشارهای آمریکا علیه ایران، سرزمین‌های اشغالی شاهد حملات بیشتر از سمت غزه خواهد بود.گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه از جمله حماس و جهاد اسلامی طی جنگ دو روزه اخیر (اواسط اردیبهشت) در پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به راهپیمایی غزه، توانستند با شلیک صدها راکت و موشک به مواضع صهیونیست‌ها، آن‌ها را به پذیرش توافق آتش‌بس با وساطت طرف مصری مجبور کنند (جزئیات بیشتر).به رغم ادعاهای مطرح شده در خصوص دلایل این حمله و اینکه ایران پشت این حمله است، تنش اخیر نتیجه طفره رفتن ر
نانسی پلوسی: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است
«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه گفت استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر اقدامی «ناپخته» و «بسیار تفرقه‌‌انداز» است.
ظریف در راه اسلام‌آباد
ظریف عازم اسلام‌آباد شد.
نخست وزیر پاکستان پیروزی مودی در انتخابات هند را تبریک گفت
«عمران‌ خان»، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی پیروزی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در انتخابات این کشور را تبریک گفت.
امیرعبداللهیان: تداوم وعده های بی‌عمل اروپا به خروج تهران از برجام منجر می‌شود
مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آلمان با دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیویورک‌تایمز: ترامپ با درگیری نظامی با ایران مخالف است
روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.
قتل پدر شهید بهشهری در دست بررسی است
ساری - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با تایید قتل پدر یک شهید در شهرستان بهشهر، گفت که پرونده این قتل به صورت همه جانبه در دست بررسی است.
قوامی: حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش حقوق توسط دولت اعمال شده است
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طبث گفته دولت، در اجرای مصوبه مجلس مبنی بر افزایش حقوق‌ها انحرافی از قانون رخ نداده است گفت که حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش برای گروه‌های حقوق‌بگیر توسط دولت اعمال شده است.
حضور دفتر آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه قرآن
دفتر آیت‌الله جوادی آملی تنها دفتر مراجع عظام تقلید است که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن به عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور حضور یافته است.
برای کسب سهمیه المپیک توکیو با تمام توان گام برمی داریم
غیاثی: نامه رسمی درباره دوپینگ کیهانی دریافت نکرده ایم
داور ایرانی دوچرخه سواری در المپیک 2020 قضاوت می کند
قهرمان شنای المپیک در 22 سالگی اعلام بازنشستگی کرد
کمانگیران روی اسب ایران در رده چهارم جهان ایستادند
بهترین نتیجه تاریخ دو و میدانی استان یزد به نام دختر اردکانی ثبت شد
نبود حامی مالی مشکل ورزش گلستان است
مسابقات شطرنج ریتد آزاد به میزبانی اهواز برگزار می شود
چهار خراسانی به تیم ملی کوراش دعوت شدند
تیرانداز خوزستانی برای حضور در مسابقات جام جهانی انتخاب شد