حراج تجهیزات پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا

13:00 ۱۰۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایرنا 550 0
حراج تجهیزات پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا

تبریز - ایرنا - انتشار خبر حراج دوچرخه های تیم «پتروشیمی تبریز» که سال ها بر قله دوچرخه سواری آسیا قرار داشت و پرافتخارترین تیم قاره کهن در این رشته ورزشی محسوب می شد و چند سال قبل منحل شده است، حس بدی به آدم می دهد و مظلومیت این رشته ورزشی را فریاد می زند.

ایرنا

به گزارش ایرنا، تا همین چند سال قبل، مسابقه ای در سطح آسیا برگزاری نمی شد که تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی» تبریز و دوچرخه سواران نام آور آن در رده های نخست جای نگیرند.
هر چند ستاره تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در سال 1395 به دنبال بی توجهی مدیریت این واحد به ورزش حرفه ای به یک باره افول کرد، اما کسی باور نمی کند که پتروشیمی به وضعیتی گرفتار آمده باشد که ناگزیر از فروش چند عدد دوچرخه باشد.
کافی است برای شناخت دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در اینترنت جستجویی کرد تا جایگاه این تیم و دوچرخه سواران نام آورش همچون قادر میزبانی، احد کاظمی و چهره های پرتعداد دیگر را در عرصه مسابقات آسیایی درک کرد.

** نگاهی اجمالی به تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز
تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی» در سال ۲۰۰۲ به عنوان یک تیم باشگاهی در شهر تبریز تأسیس شد و فعالیت خود را با شرکت در تورهای منطقه‌ای، لیگ‌های داخلی و تورهای بین‌المللی همچون تور ترکیه و تورهای پرلیس، جالاجا و لانکاوی مالزی آغاز کرد.
پس از چهار سال در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸، نام تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در فهرست تیم‌های کونتیننتال اتحادیه بین‌المللی دوچرخه‌سواری ثبت شد؛ این تیم، فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را با استفاده از دوچرخه‌سواران بومی خود آغاز کرد و اگرچه نخستین بار بود که به عنوان یک تیم کونتیننتال در مسابقات شرکت می‌کرد؛ اما با کسب ۹۰۹٫۶۴ امتیاز در ۵ تور خارجی و ۲ تور داخلی بین‌المللی، مقام نخست تورهای آسیایی ۲۰۰۷-۲۰۰۸ را به دست آورد؛ در آن فصل، ۳ رتبهٔ اول انفرادی نیز به رکاب‌زنان تیم پتروشیمی تبریز اختصاص یافت.
تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در فصل ۲۰۰۸-۲۰۰۹ با استخدام «آندری میرزوف»، رکاب‌زن قزاقستانی و چند دوچرخه‌سوار بومی، جایگاه نخست خود را حفظ کرد؛ آن‌ها در این فصل با شرکت در ۵ تور خارجی و ۲ تور داخلی بین‌المللی و کسب ۱۰۱۵ امتیاز، با اختلاف تقریباً دو برابری با تیم دوم، باز هم در رتبه نخست آسیا جای گرفتند؛ رکاب‌زنان پتروشیمی تبریز در آن فصل در رده‌بندی انفرادی نیز ۳ رتبهٔ اول را تصاحب کردند.
افتخارآفرینی تیم دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» برای ورزش کشورمان تا سال 2011 نیز ادامه داشت و رکابزنان آن به ویژه مهدی سهرابی در این سال در تورهای لانکاوی و جالاجای مالزی و تور دوچرخه سواری تایوان چندین عنوان نخست را درو کردند.
هر چند فعالیت تیم «پتروشیمی تبریز» تا سال 2016 نیز ادامه داشت، اما نیمه دوم آن سال، مدیریت مجتمع از تصمیمش برای انحلال این تیم حرفه ای و پرافتخار به بهانه نبود منابع مالی خبر داد و در نتیجه چهار نفر از بهترین رکابزنان تیم متشکل از صمد پورسیدی، قادر میزبانی، بهنام ملکی و مهدی سهرابی از این تیم خداحافظی کردند و به تیم شهرداری تبریز پیوستند.
به این ترتیب ستاره درخشان آسمان دوچرخه سواری ایران و آسیا در سایه باور نداشتن مدیریت مجتمع پتروشیمی تبریز به فعالیت های ورزشی و اجتماعی به عنوان پیوست گریزناپذیر فعالیت های صنعتی و اقتصادی افول کرد و فرد یا نهادی نیز از خود نپرسید که چگونه می توان در برابر متلاشی شدن چنین سرمایه ای ورزشی و اجتماعی که با خون دل خوردن جمعی از جوانان و پیشکسوتان این مرز وبوم جمع شده بود، این اندازه بی توجه بود.
البته پتروشیمی تبریز در آن زمان اعلام کرد که قصد دارد در حوزه جوانان تیمداری کند که این اقدام نیز به نظر کارشناسان امر، تنها سرپوشی برای فرار از اتهام انحلال پرافتخارترین تیم دوچرخه سواری آسیا و کم کردن زهر این اتفاق نامیمون بود.
حال اما مدیریت مجتمع پتروشیمی تبریز حتی وجود دوچرخه های تیم دوچرخه سواری منتسب به این تیم را نیز برنمی تابد و در اقدامی قابل تامل تصمیم گرفته است که آنها را به مزایده بگذارد تا آخرین نشانه های امپراطوری دوچرخه سواری «پتروشیمی تبریز» در آسیا محو و نابود شود.

** تمام تلاش مان را برای جلوگیری از حراج دوچرخه ها به کار می بریم
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی در گفت و گو با ایرنا با ابراز تاسف از انتشار خبر حراج دوچرخه های تیم «پتروشیمی تبریز» اظهار داشت: ما تاکنون چند بار با مدیرعامل مجتمع پتروشیمی تبریز جلسه گذاشته ایم و بارها مکاتبه کرده ایم تا شاید بتوانیم به حفظ سرمایه ورزشی آن کمک کنیم.
ایوب بهتاج افزود: مدیریت پتروشیمی تبریز حتی به ما وعده داد که تیمداری کنند و ما نیز قول مساعد دادیم که هر کمکی از دست مان برآید، کوتاهی نکنیم، اما چه کنیم که مالکیت دوچرخه ها با مجتمع پتروشیمی است و ما غیر از تعامل و تلاش برای اقناع، کاری از دست مان نمی آید.
وی ادامه داد: البته ما این پیشنهاد را نیز کردیم که حداقل دوچرخه ها را در اختیار هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی قرار دهند تا استعدادهای دیگری با استفاده از آنها در عرصه های ملی و بین المللی بدرخشند و شکوفا شوند.
مدیرکل ورزش و جوانان آذربایجان شرقی گفت: من امروز در تهران هستم، اما فردا نیز جلسه ای با مدیر عامل پتروشیمی تبریز دارم تا بلکه بتوانم با همکاری همدیگر کاری کنیم.

** دوچرخه ها به هیات دوچرخه سواری استان واگذار شوند
در همین حال دبیر هیأت دوچرخه سواری آذربایجان شرقی نیز با ابراز ناراحتی از فروش تجهیزات تیم دوچرخه سواری پتروشیمی تبریز گفت: تیم پتروشیمی تبریز قرار شد در بخش جوانان تیمداری کند، اما سال گذشته فقط دوچرخه‌ها را به رکابزنان تحویل دادند و آنها را به هیچ مسابقه‌ای اعزام نکردند، با این حال ما به همین هم راضی بودیم.
ناصر هوشیار افزود: قرار بود امسال دوباره تیمداری کنند و از ما برآورد هزینه خواستند که ما هم اعلام کردیم با کمترین هزینه، ۵۰ میلیون تومان، می توانیم تیم را جمع و جور و به مسابقات اعزام کنیم، چون مهم تجهیزات است که پتروشیمی آن را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: اما در نهایت خبری از تیمداری نشد و بعد متوجه شدیم مدیرعامل شرکت پتروشیمی تبریز اعلام کرده کل تجهیزات فروخته شود.
دبیر هیات دوچرخه سواری آذربایجان شرقی تاکید کرد: این تجهیزات و دوچرخه‌های جاده، تایم تریل و پیست در چند سال جمع شده و واقعاً حیف است به عنوان یادگار سال های پرافتخار دوچرخه سواری ایران به مغازه داران فروخته شود.
وی گفت: این دوچرخه‌ها می‌تواند کمک زیادی به رکابزنان شهر تبریز کند و بر این اساس ما از هیأت دوچرخه سواری به مدیر کل ورزش و جوانان استان آذربایجان شرقی نامه زدیم که با مدیرعامل پتروشیمی صحبت کند تا در صورت امکان این تجهیزات به صورت رایگان در اختیار هیأت قرار گیرد، اما اگر خیلی به پول احتیاج دارند، آنها را با قیمت پایین‌تر به ما بفروشند.
وی اضافه کرد: آن زمان که تیم پتروشیمی تبریز فعالیت حرفه‌ای داشت، هر سال تعدادی دوچرخه خریداری می‌کردند که در زمان خود بهترین بود و نفراتی مثل قادر میزبانی، مهدی سهرابی و میرصمد پورسیدی با آن دوچرخه‌ها در بهترین تورها رکاب می‌زدند؛ حال اگر امروز این دوچرخه‌ها را به جوانان بدهند، باور کنید زندگی آن رکابزنان جوان زیر و رو می‌شود.

** دوچرخه ها از رده خارج اند
مدیر روابط عمومی مجتمع پتروشیمی تبریز نیز در تماس خبرنگار ایرنا اعلام کرد که دوچرخه های در اختیار این واحد از رده خارج و خرابند.
ابراهیم افشاری گفت: بر اساس مقررات پتروشیمی، وقتی هر وسیله نقلیه از جمله دوچرخه و خودرو از رده خارج شود، دیگران نمی توان آن را استفاده کرد.
وی در پاسخ به این سوال که چرا دوچرخه ها را در اختیار هیات دوچرخه سواری استان قرار نمی دهید، اظهار داشت: این دوچرخه خرابند و اگر فردا برای کسی هنگام استفاده از آنها مشکلی پیش بیاید، چه کسی پاسخگو خواهد بود.
وی اضافه کرد: مجتمع پتروشیمی تبریز در زمان حاضر بیشتر روی ورزش های همگانی تمرکز دارد و در مناسبت های مختلف بین کارکنان مسابقات دوچرخه سواری برگزار می کند.
518


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

واکنش رقیب قطری سهراب مرادی به مصدومیت او
وزنه بردار قطر که رقیب سهراب مرادی نیز هست نسبت به مصدومیت وزنه بردار ایران واکنش نشان داد.
مربی والیبال بانوان: ترسی در چهره ملی‌پوشان ندیدم
مربی والیبال بانوان می‌گوید ملی‌پوشان ایران با تجربه‌تر شده اند و به خاطر بازی برابر تیم های قوی در جام ملت‌ها ترس در چهر شان دیده نمی‌شود.
وضعیت نامشخص کانون‌های هواداری در آستانه شروع لیگ
با اینکه اعلام شده بود کانون‌های هواداری باشگاه‌ها منحل می‌شود تا معاونت فرهنگی جای آن را بگیرد، در آستانه شروع لیگ برتر بسیاری از باشگاه‌ها چنین پستی را در چارت سازمانی خود ایجاد نکرده‌اند.
نبرد قرمز و آبی در نیمکت لیگ یک!
هفته دوم لیگ دسته یک با انجام ۹ بازی آغاز می‌شود.
دانمارک: دعوت از ترامپ بر سر جای خود باقی است
نخست‌وزیر دانمارک از تصمیم ترامپ برای لغو سفر خود به این کشور آزرده شده است.
سوار بر دنیای خیال
احساس می‌کنم خواب هستم و این اتفاقاتی که برایم افتاده چیزی جز یک کابوس وحشتناک نیست.
۱۲نکته درباره پشه‌ها
۳۵۶۳ گونه پشه در دنیا وجود دارد که از این تعداد ۷۰ گونه در ایران است. شناخته شده ترین نوع پشه ها، آنوفل (مالاریا)، آئدس و کولکس (خانگی) هستند که مشخصه و تاثیرات متفاوتی با یکدیگر دارند.
سواری گرفتن از نهنگ- عکس
تصاویری در فضای مجازی منتشر شده است که یک راهنما به همراه یک گردشگر در حال سواری گرفتن از کوسه نهنگ در سواحل جنوب شرقی مکزیک هستند، این اقدام خشم مردم این منطقه را نیز برانگیخته است.
آغاز «امتحانات نهایی» شهریور از شنبه
امتحانات نهایی شهریور سال تحصیلی ۹۸-۹۷ از روز شنبه دوم شهریور ماه آغاز و بیست و سوم همین ماه به پایان می‌رسد.
غزال زیبای ایرانی در گرمسار- عکس
تصویری از جِبیر(Gebeer Gazelle) غزال دشت های گرم و بی آب ایران که در پارک ملی کویر گرمسار به ثبت رسیده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکار یک پرنده توسط تمساح- عکس
تصاویری از شکار یک پرنده توسط تمساح را در منطقه بوتسوانا در جنوب آفریقا مشاهده می‌کنید.
عکسی زیبا از قدیمی‌ترین باغ تاریخی ایران
باغ فین کاشان، ناگ یک باغ ایرانی است که حمام فین نیز در آن قرار دارد که در شهرستان کاشان واقع شده است. سابقه و قدمت باغ فین و بناهای آن به دوره صفویه باز می‌گردد.
آغاز رقابت داغ و جذاب مدعیان قهرمانی در لیگ نوزدهم- رونمایی از پرسپولیس کالدرون در افتتاحیه
فصل جدید فوتبال ایران با برگزار چهار دیدار آغاز می‌شود و در بازی افتتاحیه قهرمان سه دور اخیر لیگ برتر به میدان می‌رود.
آیا آب دریاچه هنر موجب انتقال بیماری به شهروندان می‌شود؟
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران درباره استفاده از پساب در دریاچه هنر توضیحاتی داد.
قرارداد عجیب چینی‌ها در فوتبال اسپانیا
اسپانسر چینی برای حضور بازیکن چینی در لیگ دسته دو اسپانیا به باشگاه مورد نظر پول پرداخت کرد.