چرا شعرها حباب شده‌اند؟

11:07 ۱۶ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 88 0
چرا شعرها حباب شده‌اند؟

اسماعیل آذر می‌گوید: شعری که بدون مطالعه عمیق و علم به آثار کهن ادبی در دوران معاصر حاصل شود، معمولا هیچ پشتوانه علمی، اسطوره‌ای، فرهنگی و اجتماعی‌ ندارد، و هرچند ممکن است شعری زیبا باشد و شاعری جوان شعری زیبا بگوید اما مثل حباب از بین می‌رود.

ایسنا

این پژوهشگر و مدرس دانشگاه در گفت‌وگو با ایسنا، درباره میزان اثرپذیری ادبیات معاصر از آثار ادبی کهن اظهار کرد: اگر بخواهم منصفانه صحبت بکنم باید بگویم تقریبا هیچ اثری از ادبیات کهن در آثار ادبی امروز دیده نمی‌شود. دلیلش هم این است که شاعران معاصر متون کهن را نمی‌خوانند، چون اولا درگیر گذران زندگی هستند و در همه جای دنیا هم این فرصت کمتر حاصل می‌شود، و دوم این‌که متون کهن گاهی پشتوانه‌های قرآنی، علمی و عرفانی دارد، برای همین باید برای این کار وقت بیشتری بگذارند و به فرهنگ‌های لغت مراجعه کنند تا بتوانند از مفاهیم عمیق شعر کهن ما تجربه کسب کنند. این کار هم مشکل است و باعث می‌شود معمولا نگاهی به شعر کهن نداشته باشند و اگر هم کسی در بین شاعران کهن مثل اخوان ثالث نگاهی به شعر کهن داشته باشد، بیشتر سراغ اسطوره، فردوسی و ادبیات حماسی می‌رود.
او با بیان این‌که امروز اگر کسی بخواهد شعر بگوید، باید آن‌چه را دیروز گفته شده بخواند، گفت: این باعث می‌شود تا بفهمد و بداند که کجا ایستاده و کجا باید بایستد. شاعر امروز ما باید قرن‌ها را پشت سر بگذارد و به قرن چهار و پنج برسد که در آن، شعر به حوزه علم نزدیک می‌شود. حتی در قرن ششم هم مطالعه کند که تقریبا میانه ادبیات فارسی است؛ در آن دوره شاعران کم کم به مفاهیم متعالی پی می‌برند و شعرشان از نظر مفهومی با قرن چهار و پنج متفاوت است. شاعران امروز باید آن‌ها را بخوانند، چون فهمیدن شعر سنایی در گرو دانستن قرآن و در گرو این است که قرآن را بخوانند و بدانند. اما قرآن خوانده می‌شود ولی طوری که مفاهیم بلند آن درک شود نیست.
آذر با اشاره به این بیت از سنایی که می‌گوید «مکن در جسم و جان منزل، که این دون است و آن والا/ قدم زین هر دو بیرون نه، نه آن‌جا باش و نه این‌جا»، بیان کرد: مثلا اگر به این شعر سنایی نگاه کنید حدود ۱۰۰ آیه و حدیث را در خود دارد که یافتن این‌ها کار ساده‌ای نیست و به دوش کشیدن این بار معنایی دشوار است. هرچند ما نمی‌توانیم در مورد همه شاعران معاصر چیزی بگوییم اما آن‌قدر تعداد شاعرانی که در آثار کهن مطالعه عمیق دارند و با علم شعر می‌گویند در مقایسه با همه شاعران کم است، که می‌توانیم اطلاق بسیار کم در حد هیچ کنیم.
او افزود: ما در دوره دبستان «گلستان» سعدی می‌خواندیم در حالی که امروزه در دوره لیسانس «گلستان» می‌خوانند و البته همه نمی‌توانند آن را تدریس کنند و کم هستند کسانی که متن را بتوانند درست بخوانند و درس بدهند.
این پژوهشگر ادبیات و تهیه‌کننده برنامه «مشاعره» از تاثیر ادبیات غرب بر ادبیات فارسی پس از انقلاب مشروطه هم روایت کرد و گفت: هرچند نمی‌خواهیم دائما بگوییم کهن، کهن و کهن اما باید آن را بشناسیم و بدانیم چه گفته‌اند تا آن را تکرار نکنیم. از مشروطه به بعد و با آمدن ادبیات غرب به ایران هویت شعر ما تغییر کرد؛ یعنی شعری که با تی. اس. الیوت آغاز شد و شعری که شخصیت‌هایی مثل پل والری و شاعران رمانتیک، خصوصا شاعران فرانسه توانستند در آن قلم بزنند. اگر چه در زمان مشروطیت شعر ایرانی بود که راهبرد و دستگیر شاعران غرب بود اما از مشروطه به بعد ما بودیم که سر سفره شاعران غرب نشستیم و شاعران غرب را پذیرا شدیم. بیشتر هم آنان که شاعران جنگ بودند و اشعار حماسی خلق می‌کردند مورد توجه قرار گرفتند، مثل آراگون، شاعر فرانسوی.
اسماعیل آذر در حالی که آمدن شاعران غرب به ایران را با آمدن حق‌طلبی و مشروطه‌خواهی به شعر فارسی همزمان دانست، اظهار کرد: شعرهای آن دوره به شعرهای اجتماعی و میهنی گرایش پیدا کردند و بازار نقد هم رواج پیدا کرد. شخصیت‌هایی مثل فرخی یزدی، میرزاده عشقی، لاهوتی، عارف قزوینی و دهخدا شاعرانی میهن‌دوست بودند که برای دفاع در مقابل بیگانگان به شعرهایی دست زدند که دیگر مضامینش چشم، ابرو و خال نبود و مضامین اجتماعی داشت. به‌جز ملک‌الشعرای بهار که توانست قصاید فراموش‌نشدنی بسراید و هنری‌ترین انواع شعر فارسی را دوباره زنده کرد و بر تارک اعلای قصیده‌سرایی نشست، شعرهای دیگر نتوانستند با آثار شاعران قرن شش و هفت برابری کنند. البته شعر معاصر شعری است که هنوز نتوانسته تجربه هزارساله پیدا کند و فقط تجربه‌ای ۸۰، ۹۰ ساله دارد و انتظاری هم از آن نمی‌رود. اما نوعی از شعر با عنوان شعر حماسی اقبال بیشتری پیدا کرده است و شاعران توانسته‌اند بهتر رشد و نمو کنند و آثار زیبایی از خود به جا بگذارند.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

تماس امن به اسنپ سمنان رسید
اسنپ امکان پنهان‌سازی شماره تلفن را به صورت آزمایشی برای کاربران استان سمنان فراهم کرده است. هموطنان این استان از امروز می‌توانند با استفاده از این امکان بدون نمایش شماره تماس خود در طول سفر اسنپ با یکدیگر تماس بگیرند.
تحلیل قیمت بلیت هواپیما برای یافتن بهترین راهکار
همین‌الان قیمت بلیت هواپیما تهران به کیش را برای ایام تعطیلات و روزهای تعطیل در ماه فروردین بررسی کردم که قیمتی بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ هزار تومان برای ایرلاین‌های مختلف اعلام شده بود.
دانلود قسمت ششم سریال سالهای دور از خانه در حلال دانلود
قسمت ۶ سریال «سالهای دور از خانه» اسپین‌آف سریال کمدی «شاهگوش» به کارگردانی مجید صالحی و تهیه‌کنندگی محمدحسین قاسمی شنبه (۴ خرداد) توسط موسسه تصویرگستر پاسارگاد و سایت دانلود قانونی حلال دانلود توزیع شد.
درآمدزایی از برنامه‌نویسی برای  اندروید
برای افزایش درآمد تکنیک‌های مختلفی وجود دارد که استفاده از برخی از آن‌ها به‌طور قطعی درآمد شما را بیشتر می‌کند! یکی از کارهایی که این روزها صرف‌نظر از موقعیت جغرافیایی که هستید می‌تواند موجب افزایش درآمدتان شود، برنامه‌نویسی برای پلتفرم‌های مختلف، از جمله اندروید است!
خرید تلفن پاناسونیک
تلفن‌ها این روزها در دو نوع بیسیم و رومیزی در بازار موجود هستند. البته انتخاب کردن بین مدل‌های مختلف موجود در بازار کار آسانی نیست.
با اماکن دیدنی جدید کیش آشنا شوید!
سفر همیشه به‌عنوان یکی از مهم‌ترین موارد مطرح است. افراد بر اساس نیازها و اولویت‌هایشان مقصد سفر خود را انتخاب می‌کنند. آگاهی از جاذبه‌های هر مقصد گردشگری به‌عنوان فاکتوری کلیدی در صرفه‌جویی در زمان و هزینه به شمار می‌رود.
شرمنده‌ایم خرمشهر!
مسئولان سازمان لیگ گفته‌اند به این دلیل فینال جام حذفی در خرمشهر برگزار نمی‌شود که هوای آنجا گرم است، لابد در فصل‌های گذشته خرداد خرمشهر به خنکای چله زمستان بود!
ورود جدی دولت به فاز کنترل نظام توزیع کالا
رئیس سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان معتقد است، قبل از اینکه نگران گرانفروشی‌ها باشیم باید مشکلات تأمین و توزیع را حل کرد.
مقام شصت و پنجم پرتوآذر در کاپ جهانی چک- کسب سه امتیاز دیگر برای المپیک
بانوی رکابزن ایران در کاپ جهانی کوهستان چک در رده شصت و پنجم قرار گرفت.
ملی‌پوش دوچرخه سواری: رکابزنان ایرانی را در خارج دوپینگی می‌دانند
نفر سوم دوچرخه سواری امید آسیا از مشکلاتی که بر سر راه رکابزنان وجود دارد پرده برداشت و گفت: اگر امکانات داشتیم کولاک می‌کردیم.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری- تی‌شرت ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!
آزادکار وزن ۶۱ کیلوگرم ایران پس از کسب مدال طلای جام ساساری ایتالیا، به دلیل این که با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی اهدای مدال حاضر شد، مدال طلای خود را با سهل‌انگاری از دست داد.
۵ سرباز رومانیایی در قندهار زخمی شدند
نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان تأیید کرده‌اند که یک کاروان این نیروها در منطقه دند ولایت قندهار هدف یک انفجار قرار گرفته است.
درمان‌های جایگزینِ جراحی زانو
درد زانو از جمله مشکلاتی است که برخی پزشکان انجام عمل جراحی را برای درمان آن پیشنهاد می‌کنند اما چه روش‌های جایگزین دیگری برای این عارضه وجود دارد؟
استفتائات جدید رهبرانقلاب؛ از قضا و کفاره روزه تا خلوت زن و مرد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (خرداد ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.
والنسیا با شکست بارسلونا قهرمان کوپا دل ری شد
والنسیا توانست بارسلونا را در دیدار نهایی کوپا دل ری شکست دهد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
یاد افشین یداللهی در جشنواره فیسپ فرانسه
برگزاری جشنواره نمایشنامه‌نویسی میرزاآقا تبریزی
فراخوان انتشار «گزاره‌نمای غزل امروز ایران»
نقش زبان فارسی در جذب ملل به فرهنگ و هنر کشورمان غیر قابل انکار است
«پایان» عایشه کولین در ایران
آثار راه‌یافته به مرحله پایانی جایزه ادبی «بوشهر»
شماره جدید «سینما و ادبیات» منتشر شد
انتشار «سفر به خویشتن» و «نگهبان بهشت شاعران باش»
آثاری که برای خوانندگان‌شان ثروت می‌سازد
دخالت بیش از حد در ادبیات کودک