ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

10:08 ۶۶ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 455 0
ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

بررسی پرونده‌های شکایات کارگران نشان می‌دهد که بیشترین میزان شکایت کارگران در سال ۱۳۹۷ مربوط به عدم پرداخت عیدی و پاداش از سوی کارفرمایان و پس از آن حقوق معوقه بوده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در بررسی پرونده‌های واصله به هیأت‌های تشخیص، بیشترین موارد دادخواست‌های مشمولین قانون کار در سال ۱۳۹۷ مربوط به عیدی و پاداش بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با افزایش ۱۲.۶ درصدیروبهرو بودهاست.دادخواست‌هایمربوط به حقوق معوقه، سنوات خدمت و حق بیمه اجتماعی در رتبه‌های بعدی قرار دارند که نسبت به سال ۱۳۹۵ به ترتیب ۲۴۳.۴ درصد، ۲۵۷.۴ درصد و ۹.۱ درصد افزایش یافته‌اند.در سال ۱۳۹۷ کمترین موارد دادخواست‌ها نیز مربوط به تغییر شرایط کار با کاهش ۶۱.۴ درصد و طرح طبقه‌بندی مشاغل با۷۰۵۶دادخواست بوده است.

تعداد دادخواست‌های مشمولین قانون کار در هیأت‌های تشخیص دعاوی کار

ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

بررسی پرونده‌های شکایات کارگران در هیأت‌های تشخیص دعاوی کار نشان می‌دهد که ۱۵۴ هزار و ۳۹۶ پرونده در سال ۱۳۹۷ تنها به دلیل نپرداختن عیدی و پاداش تشکیل شده است. این میزان در سال ۱۳۹۵، ۱۲۱ هزار و ۸۴۸ پرونده بوده ولی در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۴ هزار و ۹۶۷ پرونده شکایت کاهش یافته است که نشان می‌دهد در سال ۹۶ نسبت به دو سال ۹۵ و ۹۷، شکایت کمتری از نپرداختن عیدی و پاداش توسط کارفرما به ثبت رسیده است. بعد از عیدی و پاداش، نپرداختن حقوق معوقه با ۱۴۳ هزار و ۷۰۳ پرونده، عدم پرداخت سنوات خدمت با ۱۳۸ هزار و ۳۳۳ پرونده و عدم واریز حق بیمه تأمین اجتماعی با ۱۲۵ هزار و ۸۷۳ پرونده، بیشترین میزان شکایات در سال ۱۳۹۷ را به خود اختصاص داده است.


ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

حمید حاج اسماعیلی ‬ نماینده کارگران در هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف در گفت‌وگو با ایسنا، می‌گوید: بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های شکایاتی که در هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف ثبت و رسیدگی می‌شود، مربوط به عدم واریز حق بیمه‌های سنوات و حقوق معوق کارگران است.

او می‌گوید: به طور حتم شرایط اقتصادی و رکود بازار در افزایش حجم پرونده‌های شکایات کارگران اثرگذار بوده و بسیاری از کارفرمایان به دلیل اوضاع نامساعد اقتصادی و نبود نقدینگی به عدم بیمه کارگران و تسویه حساب‌های پیش از موعد یا عدم پرداخت حقوق معوق نیروهای کار روی می‌آورند و این مساله به نارضایتی کارگران منجر می‌شود.

ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷
بیشترین شکایت کارگران در سال ۱۳۹۷ مربوط به عدم پرداخت عیدی و پاداش، حقوق معوقه و سنوات خدمت است

نماینده کارگران در هیأت‌های حل اختلاف و تشخیص، درباره پرونده‌هایی که به دلیل عدم پرداخت عیدی و پاداش تشکیل می‌شوند، می‌گوید: وقتی کارفرما در تأمین مواد اولیه محصول دچار مشکل است و جنسی هم که با هزار مشکل تولید می‌کند به دلیل پایین بودن قدرت خرید نمی‌تواند در بازار عرضه کند، طبیعی است که نقدینگی لازم برای پرداخت حقوق و مطالبات و حتی عیدی و پاداش کارگران را نتواند تأمین کند.

به گفته حاج اسماعیلی رکود اقتصادی و نبود تقاضا هم موجب شده تا برخی کارفرمایان راه نجات خود را در انعقاد قراردادهای موقت و در نهایت تعدیل نیروهای کار ببینند.

ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

نکته قابل توجه اینکه تعداد هیأت‌های تشخیص دعاوی کار ۶۰۳ هیأت در سال ۱۳۹۷ بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶، ۳۷ هیأت کاهش یافته است. این کاهش را در تعداد هیأت‌های حل اختلاف دعاوی هم شاهد هستیم به نحوی که تعداد هیأت‌های حل اختلاف دعاوی کار از ۳۳۲ هیأت در سال ۱۳۹۶ به ۳۲۶ هیأت در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، کارشناسان می‌گویند مراجعه کارگران به ادارات کار و هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف برای پیگیری عدم واریز بیمه و سنوات، عیدی و پاداش پایان کار و حقوق معوقه به یکی از دغدغه‌های اساسی کارگران تبدیل شده و آینده و بازنشستگی آنها را تحت تأثیر قرار داده است.نبودامنیت شغلی و عدم انعقاد قراردادهای کارنیز از دیگر عوامل مؤثر در شکل‌گیری پرونده‌های شکایت کارگری بوده و بیشتر کارگران با وجود سابقه و سنوات بالا همچنان با قراردادهای کوتاه مدت مشغول کارند و آینده شغلی آنها تضمین نیست.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

کاهش ابتلای نوزاد به آلرژی با مصرف فیبر در دوره بارداری
محققان دریافتند مصرف رژیم غذایی پرفیبر در طول بارداری به شکل قابل توجهی موجب کاهش ریسک ابتلا به پره اکلامپسی (فشارخون دوره بارداری) می‌شود.
شیرجه گاو- عکس
تصویر جالب در حاشیه اجرای سنتی گاوهای بولز در بندر دنیای در نزدیکی آلیکانته اسپانیا را مشاهده می‌کنید.
راهکاری برای کاهش آرسنیک برنج
برای شست وشوی برنج پیشنهاد می‌شود پنج بار به حجم برنج آب اضافه کنید و سپس برنج را شست وشو دهید با این کار میزان آرسنیک نصف می‌شود حتی توصیه می‌شود برنج را یک شبانه روز در آب خیس کنید.
انتشار تصویر سارقان طلای کودکان نظرآباد
فرمانده انتظامی شهرستان نظرآباد: در بررسی‌های به عمل آمده، ارزش تقریبی اموال به سرقت رفته از مالباختگان 10 میلیارد برآورد شد. شهروندان برای پیگیری شکایت خود به پلیس آگاهی شهرستان نظرآباد مراجعه کنند.
چگونه سیاهی و گودی زیر چشم را از بین ببریم؟
در این مطلب راهکار‌های موثر برای رفع تیرگی و گودی چشم‌ها مطرح شده است.
۱۰ میوه ای که در تابستان توصیه می شود
متخصصین و کارشناسان تغذیه، مصرف میوه را یکی از ضرورت های اساسی برای تامین سلامت بدن و مقابله با بیماری ها عنوان می کنند. اما، در روزهای گرم سال، خوردن بعضی میوه ها به شدت توصیه می شود.
روسیه: اروپا پیروی کورکورانه از آمریکا را کنار بگذارد
دولت روسیه با انتقاد از رویکرد کشور‌های اروپایی در خصوص تنش مسکو و واشنگتن پیرامون INF، از آن‌ها خواست پیروی کورکورانه از آمریکا را کنار بگذارند.
کشف یک موشک در خانه‌ای در ایتالیا!
پلیس ایتالیا در عملیاتی ضدتروریستی در تورینو، مقادیر قابل توجهی سلاح جنگی از جمله یک موشک هوا به هوا در یک خانه تیمی کشف کرد.
افزایش قیمت لوازم یدکی خودرو سوءاستفاده از فضای موجود است
عضو هیات رییسه کمیسیون صنایع و معادن معتقد است برخی قطعه‌سازان از شرایط تحریمی سوءاستفاده کرده و قیمت لوازم یدکی را بدون ضابطه افزایش می‌دهند.
پیش بینی کاهش روزانه نرخ ارز
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس، با بیان اینکه قیمت دلار حداقل باید ۴ تا ۵ هزار تومان کاهش یابد، گفت: کاهش نرخ ارز روزانه شده و ادامه می یابد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قیمت خودرو مرسدس بنز صفر
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع مرسدس بنز صفر در بازار تهران طی تیر ماه ۹۸ است.
حمله خرس به چوپان بابلی +عکس
سخنگوی اورژانس ۱۱۵ بابل گفت: حمله خرس، چوپان بابلی را روانه بیمارستان کرد.
هشدار نسبت به تأثیرپذیری مجلس از سند 2030
سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس نسبت به تأثیر پذیرفتن از سند 2030 در تصویب طرح مربوط به ممنوعیت ازدواج دختران کمتر از ۱۶ سال و پسران کمتر از ۱۸ سال هشدار داد.
شیرجه گاو- عکس
تصویر جالب در حاشیه اجرای سنتی گاوهای بولز در بندر دنیای در نزدیکی آلیکانته اسپانیا را مشاهده می‌کنید.
راهکاری برای کاهش آرسنیک برنج
برای شست وشوی برنج پیشنهاد می‌شود پنج بار به حجم برنج آب اضافه کنید و سپس برنج را شست وشو دهید با این کار میزان آرسنیک نصف می‌شود حتی توصیه می‌شود برنج را یک شبانه روز در آب خیس کنید.