ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

10:08 ۱۶ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 140 0
ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

بررسی پرونده‌های شکایات کارگران نشان می‌دهد که بیشترین میزان شکایت کارگران در سال ۱۳۹۷ مربوط به عدم پرداخت عیدی و پاداش از سوی کارفرمایان و پس از آن حقوق معوقه بوده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، در بررسی پرونده‌های واصله به هیأت‌های تشخیص، بیشترین موارد دادخواست‌های مشمولین قانون کار در سال ۱۳۹۷ مربوط به عیدی و پاداش بوده که نسبت به سال ۱۳۹۵ با افزایش ۱۲.۶ درصدیروبهرو بودهاست.دادخواست‌هایمربوط به حقوق معوقه، سنوات خدمت و حق بیمه اجتماعی در رتبه‌های بعدی قرار دارند که نسبت به سال ۱۳۹۵ به ترتیب ۲۴۳.۴ درصد، ۲۵۷.۴ درصد و ۹.۱ درصد افزایش یافته‌اند.در سال ۱۳۹۷ کمترین موارد دادخواست‌ها نیز مربوط به تغییر شرایط کار با کاهش ۶۱.۴ درصد و طرح طبقه‌بندی مشاغل با۷۰۵۶دادخواست بوده است.

تعداد دادخواست‌های مشمولین قانون کار در هیأت‌های تشخیص دعاوی کار

ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

بررسی پرونده‌های شکایات کارگران در هیأت‌های تشخیص دعاوی کار نشان می‌دهد که ۱۵۴ هزار و ۳۹۶ پرونده در سال ۱۳۹۷ تنها به دلیل نپرداختن عیدی و پاداش تشکیل شده است. این میزان در سال ۱۳۹۵، ۱۲۱ هزار و ۸۴۸ پرونده بوده ولی در سال ۱۳۹۶ به ۱۰۴ هزار و ۹۶۷ پرونده شکایت کاهش یافته است که نشان می‌دهد در سال ۹۶ نسبت به دو سال ۹۵ و ۹۷، شکایت کمتری از نپرداختن عیدی و پاداش توسط کارفرما به ثبت رسیده است. بعد از عیدی و پاداش، نپرداختن حقوق معوقه با ۱۴۳ هزار و ۷۰۳ پرونده، عدم پرداخت سنوات خدمت با ۱۳۸ هزار و ۳۳۳ پرونده و عدم واریز حق بیمه تأمین اجتماعی با ۱۲۵ هزار و ۸۷۳ پرونده، بیشترین میزان شکایات در سال ۱۳۹۷ را به خود اختصاص داده است.


ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

حمید حاج اسماعیلی ‬ نماینده کارگران در هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف در گفت‌وگو با ایسنا، می‌گوید: بیش از ۸۰ درصد پرونده‌های شکایاتی که در هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف ثبت و رسیدگی می‌شود، مربوط به عدم واریز حق بیمه‌های سنوات و حقوق معوق کارگران است.

او می‌گوید: به طور حتم شرایط اقتصادی و رکود بازار در افزایش حجم پرونده‌های شکایات کارگران اثرگذار بوده و بسیاری از کارفرمایان به دلیل اوضاع نامساعد اقتصادی و نبود نقدینگی به عدم بیمه کارگران و تسویه حساب‌های پیش از موعد یا عدم پرداخت حقوق معوق نیروهای کار روی می‌آورند و این مساله به نارضایتی کارگران منجر می‌شود.

ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷
بیشترین شکایت کارگران در سال ۱۳۹۷ مربوط به عدم پرداخت عیدی و پاداش، حقوق معوقه و سنوات خدمت است

نماینده کارگران در هیأت‌های حل اختلاف و تشخیص، درباره پرونده‌هایی که به دلیل عدم پرداخت عیدی و پاداش تشکیل می‌شوند، می‌گوید: وقتی کارفرما در تأمین مواد اولیه محصول دچار مشکل است و جنسی هم که با هزار مشکل تولید می‌کند به دلیل پایین بودن قدرت خرید نمی‌تواند در بازار عرضه کند، طبیعی است که نقدینگی لازم برای پرداخت حقوق و مطالبات و حتی عیدی و پاداش کارگران را نتواند تأمین کند.

به گفته حاج اسماعیلی رکود اقتصادی و نبود تقاضا هم موجب شده تا برخی کارفرمایان راه نجات خود را در انعقاد قراردادهای موقت و در نهایت تعدیل نیروهای کار ببینند.

ندادن عیدی و پاداش، بیشترین شکایت کارگران در سال ۹۷

نکته قابل توجه اینکه تعداد هیأت‌های تشخیص دعاوی کار ۶۰۳ هیأت در سال ۱۳۹۷ بوده که نسبت به سال ۱۳۹۶، ۳۷ هیأت کاهش یافته است. این کاهش را در تعداد هیأت‌های حل اختلاف دعاوی هم شاهد هستیم به نحوی که تعداد هیأت‌های حل اختلاف دعاوی کار از ۳۳۲ هیأت در سال ۱۳۹۶ به ۳۲۶ هیأت در سال ۱۳۹۷ کاهش یافته است.

به گزارش ایسنا، کارشناسان می‌گویند مراجعه کارگران به ادارات کار و هیأت‌های تشخیص و حل اختلاف برای پیگیری عدم واریز بیمه و سنوات، عیدی و پاداش پایان کار و حقوق معوقه به یکی از دغدغه‌های اساسی کارگران تبدیل شده و آینده و بازنشستگی آنها را تحت تأثیر قرار داده است.نبودامنیت شغلی و عدم انعقاد قراردادهای کارنیز از دیگر عوامل مؤثر در شکل‌گیری پرونده‌های شکایت کارگری بوده و بیشتر کارگران با وجود سابقه و سنوات بالا همچنان با قراردادهای کوتاه مدت مشغول کارند و آینده شغلی آنها تضمین نیست.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

ایران تسلیم آمریکا نخواهد شد
رئیس شورای اجرایی حزب الله لبنان با اشاره به اینکه قدرت و عظمت امروز ایران به برکت مردم آن است افزود: ایران هیچ گاه تسلیم آمریکا نخواهد شد و ما اخیرا شاهد تغییر مواضع ترامپ بودیم.
پرسپولیس به دنبال حراج ستاره هایش!
باشگاه پرسپولیس از ترانسفر مهاجم گلزن خود استقبال می‌کند.
تخریب ۵ مورد ساخت و ساز غیرمجاز مغازه در بستر رودخانه پاکدشت
دادستان عمومی و انقلاب شهرستان پاکدشت اظهار کرد: طی بازدید میدانی، مسیل‌های موجود در شهرستان مورد بازرسی قرار گرفت و ۵ مغازه که توسط شهردار این شهرستان در بستر رودخانه احداث شده بود تخریب شد.
گزارش ظریف از دیدارهایش در عراق
وزیر امورخارجه کشورمان دیدارهایش در عراق را مهم و سازنده توصیف کرد.
تصادف شدید تریلی و کامیون حمل روغن- عکس
تصاویری از تصادف شدید یک دستگاه تریلی کمر شکن با یک دستگاه کامیون حمل روغن هیدرولیک در بزرگراه یاسینی تهران خوشبختانه خسارت جانی نداشت.
شکواییه ورزشکاران مدال‌آور به مجلس
ورزشکاران مدال‌آور در بازی‌های آسیایی و پاراآسیایی ۲۰۱۸ همچنان به دنبال پاداش‌هایشان هستند و در این زمینه با نمایندگان مجلس هم صحبت کرده‌اند.
برگزاری اولین نشست خبری سخنگوی جدید وزارت خارجه هفته آینده
اولین نشست خبری سید عباس موسوی،سخنگوی جدید وزارت امور خارجه در روز سه شنبه هفتم خرداد ماه برگزار می‌شود.
واکنش پرسپولیس به حکم علیه بیرانوند
باشگاه پرسپولیس نسبت به رای صادر شده کمیته اخلاق برای علیرضا بیرانوند دروازه بان این تیم درخواست استیناف کرد.
به‌رغم همه تحریم‌های آمریکا، شاهد علاقمندی کشورهای خارجی برای تجارت با ایران هستیم
معاون دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه از فعال بودن میز اقتصادی در نمایندگی های ایران در کشورهای همسایه خبر داد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری- تی‌شرت ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!
آزادکار وزن ۶۱ کیلوگرم ایران پس از کسب مدال طلای جام ساساری ایتالیا، به دلیل این که با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی اهدای مدال حاضر شد، مدال طلای خود را با سهل‌انگاری از دست داد.
۵ سرباز رومانیایی در قندهار زخمی شدند
نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان تأیید کرده‌اند که یک کاروان این نیروها در منطقه دند ولایت قندهار هدف یک انفجار قرار گرفته است.
درمان‌های جایگزینِ جراحی زانو
درد زانو از جمله مشکلاتی است که برخی پزشکان انجام عمل جراحی را برای درمان آن پیشنهاد می‌کنند اما چه روش‌های جایگزین دیگری برای این عارضه وجود دارد؟
استفتائات جدید رهبرانقلاب؛ از قضا و کفاره روزه تا خلوت زن و مرد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (خرداد ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.
والنسیا با شکست بارسلونا قهرمان کوپا دل ری شد
والنسیا توانست بارسلونا را در دیدار نهایی کوپا دل ری شکست دهد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
برقراری تردد قطار گرگان-اینچه برون تا چند روز آینده
کاهش نرخ بیکاری در نروژ و فنلاند
بازگشت بوئینگ ۷۳۷ به خطوط هوایی چه مشکلاتی را در پیش دارد؟
سد مقاومت هواوی شکست!
رکود سنگین در انتظار بازار مسکن
حساب یارانه‌ها را به عنوان وثیقه نمی‌پذیریم
ماجرای تهاترهای عجیب و غریب املاک کرج به کجا رسید؟
بر سایت‌های خرید و فروش مسکن نظارت نمی‌شود
سقف جریمه تاخیر در پرواز به ۱۰۰۰ دلار رسید!
تعاونی‌ها در اولویت واگذاری‌های ˮشستاˮ