پای درد دل‌های یک دانشجوی رشته پزشکی- تنها 5 درصد پزشکان ایران پردرآمد هستند

10:24 ۱۶ روز و ۸ ساعت پیش ایسنا 24 0
پای درد دل‌های یک دانشجوی رشته پزشکی- تنها 5 درصد پزشکان ایران پردرآمد هستند

رشته‌های علوم پزشکی از پردرآمدترین، رشته هایی است که آینده شغلی خوبی نیز دارد. این سخن ها و زمزمه های بسیاری از والدین، دانش آموزان رشته‌های تجربی و حتی سایر رشته ها و نیز بسیاری از مشاوران تحصیلی است و در این بازار بیکاری، هر کس را که قصد تحصیل در دانشگاه دارد وسوسه می کند. حتی هستند کسانی که رشته های مهندسی را در چند قدمی فارغ التحصیلی رها کرده و به فکر خواندن زیست شناسی می افتند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، احتمالاً بتوان افرادی که قصد ورود به رشته‌های علوم پزشکی دارند را با سه هدف دسته بندی کرد، دسته‌ای که به مشاغل خدماتی همچون پزشکی، پرستاری و غیره علاقه دارند و می‌خواهند در آن مشغول فعالیت و خدمت رسانی شوند، دسته دیگر تنها و تنها به این دلیل که پزشکان، دندان پزشکان و پیراپزشکان از درآمد بسیار خوبی برخوردارند، تصمیم به ورود به این رشته‌ها می‌گیرند، اما دسته سوم تنها و تنها به جایگاه اجتماعی پزشکان و پیراپزشکان اندیشیده و بدون در نظر گرفتن توانایی‌های خود در جهت عملی شدن تصمیم خود، قدم بر می‌دارند.
شاید جالب باشد که برایتان از تحصیل کرده‌های بیکار رشته‌های نامبرده و نیز حقوق کم دریافتی‌شان نیز مطلع شوید. رعایت نشدن برخی موارد که امنیت شغلی پرستاران، پزشکان و دندان پزشکان و پیراپزشکان را از بین برده و بسیاری از آنها را علی رغم داشتن تحصیلات مربوطه خانه نشین کرده است. از طرفی استفاده از انواع و اقسام سهمیه‌ها در کنکور و ورود به دانشگاه‌های علوم پزشکی بدون داشتن توانایی و استعداد فعالیت در این رشته‌ها سبب به وجود آمدن اشتباهاتی شده که در ادامه به بروز مشکلات جسمی و جانی و نیز مالی منجر شده است. در همین زمینه به گفت و گو با یک دانشجوی فعال رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی پرداخته‌ایم.
متین وصال طلب، دانشجوی رشته پزشکی در گفت و گو با ایسنا، عنوان کرد: به طور کلی رشته‌های علوم پزشکی، به دلیل سر و کار داشتن با جان انسان‌ها بسیار مهم است و به این دلیل باید نهایت توجه به دانشجویان یا بهتر است بگویم پزشکان و پیراپزشکان و پرستاران شود تا رغبت و جدیت در کار افزایش یابد.
وی در ادامه به ارائه اعداد و ارقام آماری پرداخته و گفت: عمق فاجعه را با آمارهای منتشر شده از منابع موثق نشان خواهم داد، تعداد ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار نفر بی کار در میان جوانان وجود دارد که ۵۳ درصد از جمعیت آن‌ها را شامل می‌شود. جوانان برای تشکیل زندگی به شغل نیاز دارند، وقتی شغلی وجود ندارد، چگونه شاغل شود و چگونه انتظار می‌رود سن ازدواج افزایشی به همراه نداشته باشد؟!
این دانشجو با اشاره به این که کاوه کیانی، معاون مرکز آمار در سال ۹۷ از افزایش ۰.۱ درصدی بیکاری نسبت به سال ۹۶ خبر داده، ادامه داد: بخش خدمات بیش از ۵۰ درصد اشتغال را شامل می‌شود، در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ سهم اشتغال ناقص ۰.۳ درصد افزایش یافته است.
وصال طلب در خصوص اشتغال ناقص تصریح کرد: مشاغل ناقص به مشاغلی گفته می‌شوند که در آن‌ها شغل افراد متناسب با رشته دانشگاهی آن‌ها نیست و تنها از روی اجبار وارد آن شده اند که به مراتب خطرناک‌تر از بیکاری است.
وی با بیان این که متأسفانه ۱۸ درصد فارغ التحصیلان آموزش عالی در سال ۹۷ بیکار بودند، اظهار کرد: این موضوع نشان از عدم وجود بستر مناسب و نیز عدم کارآمدی و کارآیی آموزش عالی دارد.
این دانشجوی پزشکی عنوان کرد: در حال حاضر بنا به اعلام قائم مقام سازمان نظام پرستاری، تعداد ۲۰ هزار پرستار بی کار در کشور وجود دارد، این در صورتی است که در برخی استان‌ها مانند استان کرمان با نیروی مازاد پرستاری مواجه بوده و در برخی استان‌ها مانند تهران با کمبود نیروی کار رو به رو هستیم. این موضوع که چرا با فراهم آوردن شرایط مناسب و توجه به سختی کار این شغل، پرستاران مازاد در استان‌ها را به استان‌هایی که کمبود پرستار در آن‌ها وجود دارد منتقل نمی‌کنند جای بسی تعجب و تأسف دارد.
وصال طلب با بیان این سوال که "چرا و به چه علت به سختی کار پرستاران توجه نکرده و امنیت شغلی ایجاد نشود؟ " عنوان کرد: برخورد پرستاران با مواد رادیواکیتو، آلوده و عفونی و عدم دریافت حقوق و مزایای خاص موضوعاتی نیستند که بتوان از آن‌ها چشم پوشی کرد، اما متأسفانه چشم پوشی هم می‌شود.
وی اظهار کرد: پذیرش دانشجوی پرستاری در طول سه سال گذشته افزایش دو برابری داشته که هیچ تناسب معناداری با شرایط و استاندارد آموزشی کشور ندارد.
وصال طلب در ادامه در خصوص مشکلات موجود در رشته علوم آزمایشگاهی پرداخت و بیان کرد: مشکلاتی از جمله ورود رشته‌های غیر مرتبط در این حرفه، حذف مقطع دکتری علوم آزمایشگاهی، نداشتن پروانه نظام پزشکی، سختی کار فراوان به دلیل سر و کار داشتن با مواد رادیو اکتیو و عفونی، حقوق بسیار کم؛ آسیب‌های جدی به اشتغال این گروه وارد کرده است.
وی در خصوص علت استفاده از رشته‌های غیر مرتبط، تصریح کرد: برای پرداخت حقوق و مزایای کمتر، افراد غیر متخصص جذب شده که فقط توان اپراتوری دستگاه را دارند.
دانشجوی رشته پزشکی ادامه داد: شرایط باید طوری مدیریت شود که از هر نیروی کار در کشور در محل مناسب و مربوط به خود استفاده شود. در حقیقت استفاده از نیروی غیر متخصص در آزمایشگاه‌ها، افزایش احتمال خطا و در نتیجه به خطر افتادن نظام سلامت را به دنبال دارد و تشخیص و درمان تا حد زیادی بر پایه اطلاعات آزمایشگاهی صورت می‌گیرد. ارائه اطلاعات غلط آزمایشگاهی به پزشک، در نتیجه تشخیص اشتباه و تجویز نادرست دارو و روند درمانی را به دنبال خواهد داشت که خود شروع یک چرخه فاجعه بار است.
وی خاطر نشان کرد: معلوم و مشخص نیست که با چه هدف، انگیزه و چه فکری پیشنهاد حذف مقطع دکتری داده شده اما آن چه که مسلم است این که تمام انگیزه و هدف افراد رسیدن به نهایت تحصیل و ورود به مقطع دکتری است که با این اقدام تمام انگیزه از افراد گرفته می‌شود.
وصال طلب با اشاره به این که برخلاف افکار عمومی، به هیچ عنوان تناسب معناداری میان حقوق دریافتی و کار درمان وجود ندارد، عنوان کرد: کمبود درآمد در بخش پیراپزشکی به نحوه‌ی ارائه خدمات سلامت لطمه وارد می‌کند. علاقه این عزیزان برای فعالیت در این حرفه کاهش و سبب افزایش نرخ بیکاری و سبب افزایش مهاجرت می‌شود.
وی اظهار کرد: دندان پزشکان با تربیت بهداشت کار دهان دندان و ورود به بخش درمان آسیب دیده و در نتیجه نظام سلامت دهان و دندان آسیب‌های جبران ناپذیری را تجربه می‌کند.
این دانشجو ادامه داد: با متمرکز شدن در بخش خصوصی، خدمات بخش دولتی ضعیف شده و رخ دادن کمبود امکانات، بالا بودن قیمت برای ردم و در مقابل پرداختی کم به دندان پزشکان از مشکلات عمده این بخش است.
وصال طلب با بیان این که برخلاف تصور عموم مردم که پزشکان پر درآمدترین افراد جامعه هستند، باید بگویم که درآمد تنها حدود ۵ درصد از جامعه پزشکی باعث برداشت اشتباه از شرایط کاری این رشته و درآمد آن شده است، افزود: از عمده مشکلات این بخش نیز می‌توان به عدم بازنشستگی پزشکان با سن بالا، مشکلات فراوان در اداره مطب، حقوق معوقه و دریافتی کم در بخش دولتی، وضعیت نامناسب دانشجویان تخصص (مبلغ دریافتی یک رزیدنت مجرد یک میلیون تومان و رزیدنت متأهل ۲ میلیون تومان) است.
وی اظهار کرد: در حال حاضر ۸ تا ۱۲ هزار پزشک بیکار یا شاغل در حرفه‌های دیگر در کشور وجود دارد. با این وجود افزایش ورود و عدم نیاز به این حجم از ورود دانشجو به این رشته، عدم توانایی رفع نیاز حتی در دوران دانشجویی از معضلات موجود در این رشته است.
وصال طلب در پایان گفت: متأسفانه ساختار توزیع مناسب نبوده و بیشتر پزشکان در مراکز درمانی مراکز استان‌ها مشغول به کار هستند، که در روستاها با کمبود پزشک مواجه هستیم متأسفانه بستر و زمینه مناسب لازم برای توزیع مناسب از جمله حقوق و مزایای کافی و امنیت شغلی وجود ندارد.
گفت و گو از خبرنگار ایسنا اسماً سارنگی آذر


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

وبزی؛ سایت سازی متفاوت با هر آنچه دیده‌اید
با توسعه اینترنت و گسترش استفاده از آن در بین افراد مختلف، فضای کسب کار نیز با توجه به پتانسیلی که در اینترنت وجود دارد (که همان برقراری ارتباط بین افراد، نهادها، سازمان‌ها، دولت‌ها و... است) دچار تحول شگرف شده و حتی همان‌طور که می‌دانید این پدیده باعث ایجاد مشاغلی جدید و نو در کسب‌وکارهای امروزه شده است.
برای دریافت رمز دوم پویا، اطلاعات کارت خود را در اختیار دیگران قرار ندهید
از در اختیار قرار دادن اطلاعات کارت نقدی خود به دیگران، جهت فعالسازی و دریافت رمز یک‌بار مصرف (پویا) جدا خودداری کنید.
خشکبار خود را آنلاین بخرید؛ معرفی فروشگاه وجیسنک
میوه جات خشک خواص فراوانی دارند و به سادگی می‌توانید آنها را به صورت آنلاین خریداری کنید.
معرفی هشتمین نمایشگاه نوآوری و فناوری اینوتکس ۲۰۱۹
هشتمین نمایشگاه بین‌المللی نوآوری و فناوری (اینوتکس)۲۰۱۹ خردادماه سال ۹۸ در تهران برگزار می‌شود اما این نمایشگاه چگونه رویدادی است؟
خودروهای شیپور را با کارشناسی همراه مکانیک مطمئن بخرید
آیا می‌دانید بیش از ۹۵ درصد فروشندگان، حداقل ۲ مورد از ایرادات بدنه‌ی خودروی خود را پنهان کرده و خودرو را با قیمت بالاتری آگهی می‌کنند؟ آیا می‌دانستید با گرانی‌های اخیر، با هر تکه رنگ خوردگی و یا تعویض بدنه، قیمت خودرو چندین میلیون کاهش می‌یابد؟ با این اوصاف آیا می‌توان به اطلاعات مندرج در آگهی‌های فروش خودرو اطمینان کرد؟
رپورتاژ آگهی‌های ارزان و پرشمار و پشت پرده آن‌ها
گاهی اوقات پیشنهادهایی در مورد انتشار رپورتاژ آگهی به صاحبان کسب‌وکار داده می‌شود که بسیار ارزان و وسوسه‌کننده است اما سؤال اینجاست که آیا این رپورتاژ آگهی‌ها در رونق کسب‌وکار موثرند؟
نرخ اجاره انبار در تهران با گروه املاک صنعتی سوله
اجاره انبار در تهران می‌تواند یکی از دشوارترین نوع معاملات در املاک صنعتی باشد، چرا که انبارها در تهران با توجه به شرایط اقتصادی کشور هزینه بسیار بالایی برای نگه‌داری دارند.
چرا انتخاب این گوشی هوشمندانه است؟
اگرچه Huawei P۳۰ Pro به عنوان گوشی پرچمدار هواوی، قابلیت‌های بسیار بالایی دارد اما عده‌ای از کاربران ترجیح می‌دهند بودجه‌ خود را صرف گوشی‌هایی کنند که در عین داشتن مشخصات به روز، قیمت پایین‌تری نیز داشته باشند. به همین خاطر شاهد عرضه شدن نسخه ارزان‌قیمت این پرچمدار تحت عنوان Huawei P۳۰ lite هستیم.
آشنایی با استانبول از لحاظ معماری و شهرسازی
استانبول در نزد گردشگران ایرانی محبوب‌ترین شهر کشور ترکیه است. استانبول به دلیل دیدنی‌های متعدد و امکانات رفاهی خوبش همواره پذیرای توریست‌های خارجی و داخلی بوده و هست.
دانستنی‌هایی درباره خرید احساسی
پول خرج کردن ممکن است در لحظه احساس بهتری در شما ایجاد کند، اما احتمالاً پس از بررسی موجودی حساب یا مواجهه با کیف پول خالی خود زمانی که نیاز دارید چیزی ضروری را خریداری کنید، احساس گناه در شما شکل خواهد گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اتفاقی عجیب در کشتی آزاد جام ساساری- تی‌شرت ورزشی طلای یخکشی را بر باد داد!
آزادکار وزن ۶۱ کیلوگرم ایران پس از کسب مدال طلای جام ساساری ایتالیا، به دلیل این که با تی‌شرت ورزشی بر روی سکوی اهدای مدال حاضر شد، مدال طلای خود را با سهل‌انگاری از دست داد.
۵ سرباز رومانیایی در قندهار زخمی شدند
نیروهای ائتلاف به رهبری آمریکا در افغانستان تأیید کرده‌اند که یک کاروان این نیروها در منطقه دند ولایت قندهار هدف یک انفجار قرار گرفته است.
درمان‌های جایگزینِ جراحی زانو
درد زانو از جمله مشکلاتی است که برخی پزشکان انجام عمل جراحی را برای درمان آن پیشنهاد می‌کنند اما چه روش‌های جایگزین دیگری برای این عارضه وجود دارد؟
استفتائات جدید رهبرانقلاب؛ از قضا و کفاره روزه تا خلوت زن و مرد
پایگاه اطلاع رسانی دفتر مقام معظم رهبری استفتائات جدید (خرداد ماه) حضرت آیت الله خامنه‌ای را منتشر کرد.
والنسیا با شکست بارسلونا قهرمان کوپا دل ری شد
والنسیا توانست بارسلونا را در دیدار نهایی کوپا دل ری شکست دهد و جام قهرمانی را بالای سر ببرد.
دیدار سفیر جدید جمهوری قزاقستان با رئیس دانشگاه شهید بهشتی
سرپرست دانشگاه صنعتی اصفهان منصوب شد
دکتر مطیعی «رئیس صندوق رفاه دانشجویان» شد
حضور ۱۳ نفر از اعضا هیات علمی دانشگاه صنعتی شریف در فهرست سرآمدان علمی کشور
آزادسازی خرمشهر یک معجزه بود
توضیحاتی درباره تبدیل وضعیت برخی اساتید پیام نور
حاشیه امن برای بیان دیدگاه مخالف در دانشگاه‌ها وجود ندارد-صدای مخالف را ˮضد انقلابˮ تلقی نکنیم
ایثارگران و خانواده‌های شاهد دانشگاه آزاد تقدیر شدند
جلسه سالانه رهبر انقلاب با دانشجویان جلوه‌گاه رویش‌های انقلاب است
برنامه دانشگاه آزاد برای تأسیس مهدکودک و سرمایه‌گذاری در مقاطع پیش‌دبستانی و ابتدایی