دیاکوحسینی: ایران به دنبال بستن درهای دیپلماسی نیست

02:00 ۳۸۶ روز و ۱۳ ساعت پیش ایسنا 1,584 0
دیاکوحسینی: ایران به دنبال بستن درهای دیپلماسی نیست

مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری با بیان این که فرصت ایران برای درخواستی که انتظار دارد معقول و منطقی است، تاکید کرد: خروج از برجام یا ماندن در برجام برای ایران یک مساله کلیدی نیست، در واقع ایران به دنبال فروپاشی برجام یا افزایش تنش نیست.

ایسنا

دیاکو حسینی در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تصمیم اخیر ایران در کاهش تعهدات خود نسبت به اجرای برجام و مشخص کردن زمان در این زمینه برای اقدام کشورهای اروپایی جهت انجام تعهدات‌شان در برجام اظهار کرد: آنچه از طرف ایران مشخصا اعلام شد، این است اگر آن‌ها قدم اول ایران را جدی نگیرند با تبعات بعدی مواجه خواهند شد  که یکی از آن‌ها را  دکتر روحانی اشاره کرد، در عین حال قدم‌های دیگری هم طراحی شده که در آینده چه کارهایی را می‌توان انجام داد.
وی خاطرنشان کرد:‌ این روندی که از امروز شروع شده، می‌تواند به فروپاشی کامل توافق هسته‌ای منجر شود و آن‌ها باید این پیام را از طریق اقدام امروز دریافت کرده باشند.
فرصت ایران کاملا یک فرصت معقول و منطقی است این تحلیل‌گر ارشد مسائل بین‌الملل درباره فرصت 60 روزه ایران برای طرف‌های مقابل تصریح کرد: این فرصت ‌برای درخواستی که ایران انتظار دارد، کاملا فرصت معقول و منطقی است و در کمتر از آن زمان هم اگر اراده‌ای  برای انجام تعهدات داشته باشند، می‌توانند به آن سمت حرکت کنند.
حسینی درباره این‌که در صورت عدم انجام تعهدات از سوی طرف‌های اروپایی آیا می‌تواند منجر به خروج از برجام شود؟ گفت:‌ این یک فرضیه غلط است که از طرف اروپا و آمریکا مطرح شده که ایران تحت هر شرایطی در برجام می‌ماند، لذا همین فرضیه نادرست باعث شده تلاش زیادی را برای تعهدات برجامی انجام ندهند.
در صورتی که منافع ایران تامین نشود،‌احتمال خروج از برجام وجود دارد مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری تاکید کرد: خروج از برجام یا ماندن در برجام برای ایران یک مساله کلیدی نیست، درصورتی که منافع ایران تامین نشود، همان‌طور که قبلا بارها تکرار شده بود، حتی به طور کامل احتمال خروج از برجام وجود دارد.
وی ادامه داد: فکر می‌کنم اولین گامی که اتفاق افتاد، ما را در این سراشیبی قرار می‌دهد که اگر کشورهای عضو برجام اقدام مشخصی را صورت ندهند، به سرعت می‌تواند به فروپاشی کامل برجام منتهی شود، درواقع همان‌طور که به آن‌ها گفته شده اگر اقدام غیرمعقولی را انجام دهند که در واکنش به این تصمیم سنجیده ایران باشد، می‌تواند عواقب  خیلی سنگین‌تری از خروج از برجام داشته باشد به نحوی که عملا راه بازگشت را بسیار دشوار کند.
این تحلیل‌گر ارشد مسائل بین‌الملل همچنین بیان کرد: بنابراین فکر می‌کنم درون مایه اصلی پیام این بود که آن فرضیه غلط  می‌بایست کنار گذاشته شود و اگر این کار را نکنند در آینده نزدیک حتی ممکن است شاهد خروج کامل ایران از برجام هم باشند.
اگر اروپا راه غلطی در پیش بگیرد،‌نتایج فاجعه باری در روابط ایران و غرب و امنیت جهانی خواهد داشت حسینی در ارزیابی خود از این‌که اروپایی‌ها چه واکنشی خواهند داشت؟ گفت: فکر می‌کنم اگر آن‌ها به دنبال حفظ صلح و امنیت باشند و قصدشان این باشد که اعتبار اتحادیه اروپا را در توافقات بین‌المللی حفظ کنند، در این صورت باید کاری را انجام دهند و پیشرفت‌هایی را به وجود آورند که ایران انتظار دارد و این یک سناریوی عاقلانه است.
وی افزود: منتهی اگر همچنان فکر می‌کنند  که حفظ برجام برای امنیت در جهان اهمیت نداشته باشد، راه غلطی  را در پیش می‌گیرند که می‌تواند نتایج فاجعه باری برای این توافق، روابط ایران و غرب و حتی امنیت جهانی داشته باشد.
ایران به دنبال بستن درهای دیپلماسی نیست مدیر برنامه مطالعات جهانی مرکز بررسی‌های استراتژیک ریاست جمهوری درباره این‌که آیا اقدام ایران این پیام را دارد که فرصت مجددی برای باز بودن راه دیپلماسی است،‌ گفت:‌ همین طور است،‌ یکی از نکات خیلی اساسی در تصمیم ایران این است که ضمن تعلیق و توقف تعهدات و در تلافی آن‌چه غرب انجام داد، امکان بازگشت را هم فراهم می‌کند، در واقع یک بند بسیار اساسی در اقدام ایران وجود دارد که معنایش این است؛ ایران به دنبال فروپاشی برجام  نیست، ایران ‌به دنبال افزایش تنش نیست و ایران به دنبال بستن درهای دیپلماسی نیست.
حسینی در پایان اظهار کرد: طرف‌های مقابل باید از این استعداد درونی و این سیاست استفاده کنند و با انجام تعهدات‌شان و جبران خسارت ناشی از خروج آمریکا تلاش کنند تا ایران به تعهد سابق خودش برگردد و روند طبیعی در برجام را دنبال کند.  


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

لوله پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن از کجا بخریم؟
لوله پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن را در تمام دنیا برای صنعت‌های همانند لوله‌کشی‌های گاز آب و برق مورد استفاده قرار می‌دهند، البته این سوال پیش می‌آید که برای برق چرا؟!
بخش «نیکوکاری» در اسنپ فعال شد
در همکاری اسنپ با سازمان مردم نهاد «مجمع خیرین سلامت کشور»، سرویس «نیکوکاری» به سوپراپلیکیشن اسنپ اضافه شد. طی تفاهم‌نامه‌ای که اسنپ در راستای کمپین «کرونا را شکست می‌دهیم» با ستاد ملی مدیریت کرونا و مجمع خیرین سلامت امضا کرده است، تمامی کمک‌های نقدی کاربران از طریق سرویس «نیکوکاری» به طور مستقیم به حساب مجمع خیرین سلامت کشور واریز می‌شود.
رونمایی آسیاتک از خدمات ابری
نسل نوین خدمات آسیاتک تحت عنوان خدمات ابری با حضور رئیس جمهور دکتر روحانی و  وزیر ارتباطات و فناوری  اطلاعات مهندس آذری جهرمی در روز پنجشنبه مورخه ۸ خرداد ۱۳۹۹ افتتاح شد.
افزایش نقدینگی بورس با مدیریت مستقیم سهامداران عدالت
یک کارشناس بازار سرمایه، مدیریت مستقیم سهام عدالت را موجب افزایش نقدینگی و سرمایه در گردش بورس دانست و اظهارکرد: روش مستقیم برای سهامداران عدالت که اکنون در بورس فعال هستند و با الفبای بورس و اصول آن آشنایی دارند و یا در چند ماه آینده قصد دارند وارد بورس بشوند و می‌خواهند بورس را یاد بگیرند، بهتر است.
علاقه ساری به حضور پدرو در یوونتوس
سرمربی ایتالیایی راه‌راه پوشان تورین نسبت به همکاری مجدد با مهاجم اسپانیایی آبی‌پوشان لندنی علاقه‌مند است.
موافقت رئیس فدراسیون جهانی پدل با حضور بانوان پدلیست ایرانی با لباس مصوب
رئیس فدراسیون جهانی پدل با حضور بانوان پدلیست ایرانی با لباس مصوب موافقت کرد.
پایان اردوی سایپا در کردان- نارنجی‌پوشان فردا تست کرونا می‌دهند
بازیکنان تیم فوتبال سایپا فردا (یکشنبه) تست کرونا خواهند داد.
پرداختی به بازیکنان پیکان به 65 درصد رسید
مسئولان باشگاه پیکان بخشی از مطالبات بازیکنان تیم فوتبال این باشگاه را پرداخت کردند.
توضیحات فدراسیون فوتبال درباره روند اصلاح اساسنامه و ایرادهای فیفا
روابط عمومی فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره روند اصلاح اساسنامه و ادامه تعامل نزدیک با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در این مسیر ارائه کرد.
واکنش بازیکن سپاهان به شایعه مثبت بودن تست کرونایش
رضا میرزایی، هافبک تیم فوتبال سپاهان خبر مثبت بودن تست کرونایش را تکذیب کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم
طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.
سیف‌پور: درگیری یک کشتی‌گیر با تختی صحت ندارد
دارنده ۲ طلا و یک نقره جهان و یک برنز المپیک و همدوره‌ای جهان پهلوان تختی، گفت: قسمتی از فیلم جهان پهلوان تختی که نشان دهنده درگیری یکی دو کشتی‌گیر با او در رختکن است، صحت ندارد چرا که همه تیم او را دوست داشتند و احترام زیادی برای او قائل بودند.
دیاباته به تهران بازگشت
مهاجم اهل مالی استقلال پس از دریافت مطالباتش به ایران بازگشت.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
موسوی: تحریم همکاری‌های هسته‌ای ایران نقض قطعنامه ۲۲۳۱ و منشور سازمان ملل است
اظهار تاسف تروئیکای اروپا از عدم تمدید معافیت‌های هسته‌ای ایران
فشار جدید آمریکا به کشورها و نهادهای بین‌المللی برای ممانعت از صادرات سوخت ایران به ونزوئلا
انتقاد اولیانوف از تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران
سفیر پکن در تهران: چین از جوانان برجسته کشورهای مختلف برای تحصیل و مطالعه استقبال می‌کند
هدف ایران از اعزام نفتکش به منطقه کارائیب قدرت‌نمایی در برابر آمریکا است
صدای معترضان در آمریکا باید شنیده شود
چین: با طرفین برای حفظ برجام همکاری می‌کنیم
قدردانی حکیم از حمایت‌های لاریجانی در حل بحران‌ها و مسائل عراق
ارسال محموله دارویی از کره جنوبی به ایران