روایت ایسنا از جزئیات آتش‌سوزی در بازار تبریز

17:26 ۳۸۸ روز و ۱۷ ساعت پیش ایسنا 1,300 0
روایت ایسنا از جزئیات آتش‌سوزی در بازار تبریز

حدود ساعت ۲۳ شب گذشته بود که خبر آتش‌سوری در سرای دو دری (ایکی قاپیلی) بازار تاریخی تبریز به سرعت در فضای مجازی دست به دست شد و باتوجه به گستره‌ی آتش‌سوزی، مردم تبریز تا ساعات اولیه صبح بیدار مانده و لحظه به لحظه اخبار مربوط به اطفای حریق را پیگیری می‌کردند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، نگرانی اصناف بابت از بین رفتن اموالشان و همچنین نگرانی مردم از آسیب دیدن بازار تاریخی تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده، باعث ایجاد تجمع در ورودی‌های منتهی به سرای دو دری شده بود.

بحرانی که به خوبی مدیریت شد


عوامل آتش‌نشانی و اورژانس از همان دقایق اولیه وقوع حادثه در صحنه حاضر شده و عملیات مهار آتش و امدادرسانی به مصدومان حادثه را پیگیری کردند، همچنین نیروهای انتظامی، سپاه و ارتش نیز با حضور در محل حادثه ضمن برقراری نظم و امنیت، آتش‌نشانان را در مهار حریق یاری کردند.

همچنین مسئولان آذربایجان شرقی از نماینده ولی‌فقیه گرفته تا استاندار، فرمانده سپاه عاشورا، فرمانده انتظامی استان، مدیرکل میراث فرهنگی، شهردار تبریز، معاون سیاسی استاندار، اعضای شورای شهر تبریز و … سر صحنه حضور یافته و پس از بازدید و کسب اطلاعات لازم، جلسه ستاد مدیریت بحران استان را تشکیل دادند.

روایت ایسنا از جزئیات آتش‌سوزی در بازار تبریز
 

مهار آتش پس از تلاش پنج ساعته


در نهایت پس از پنج ساعت تلاش بی‌وقفه آتش‌نشانان، حریق به طور کامل مهار شد.

«محمد قلیزاده» - مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی تبریز با اشاره به نامشخص بودن دلیل وقوع حادثه، در خصوص جزئیات آن گفت: حوالی ساعت ۲۲:۱۵ شب گذشته با گزارش مشاهده دود و آتش از بام بازار تبریز از سوی شهروندان به سامانه ۱۲۵، تیم‌های عملیاتی بلافاصله به محل اعزام شده و پس از حضور در محل حادثه و مشاهده دود و آتش شدید، ضمن تقسیم‌بندی گروه‌های عملیاتی به تیم‌های مهار، کنترل و اطفا به اجرای عملیات اطفا حریق این حادثه پرداختند.

وی ادامه داد: تیم‌های عملیاتی با استقرار در پشت بام و اطراف محل، آتش سوزی را تحت کنترل قرار داده و از سرایت آن به سراهای همجوار پیشگیری کردند، تیم‌های دیگر نیز ضمن رعایت همین اصول، عملیات اطفا را به سرعت و ایثارگرانه در پیش گرفتند.

وی، وجود دود غلیظ، حرارت شدید و تجمع مردم و بازاریان در داخل بازار تبریز را از جمله مشکلات عملیات اطفا این حادثه عنوان کرد و از شهروندان خواست تا به هنگام بروز حوادثی از این قبیل، مسیر و محل را برای تسهیل و تسریع کار تیم‌های امدادی باز کنند.

روایت ایسنا از جزئیات آتش‌سوزی در بازار تبریز

وقوع حریق مشابه در سال ۸۸


مدیر عامل سازمان آتش‌نشانی تبریز با اشاره به وقوع حریق مشابه در سرای دو دری در سیزدهم آبان ماه ۸۸ افزود: تیم‌های عملیاتی در عملیات اطفا حریق رشادت و جان فشانی ویژه‌ای از خود نشانان داده و همین حادثه که ۱۰ سال پیش رخ داده و در حدود دو روز به طول انجامیده بود را در طول پنج ساعت به طور کامل اطفا کردند.

باتوجهبه عملکرد بسیار خوب آتش‌نشانان در مهار حریق بازار تبریز، نماینده ولی‌فقیه در استان، استاندار آذربایجان شرقی و شهردار تبریز در پیام‌هایی جداگانه از جانفشانی آتش‌نشانان قدردانی کردند، همچنین مردم تبریز نیز با انتشار پست‌هایی در فضای مجازی، تلاش آتش‌نشانان برای جلوگیری از سرایت آتش به بخش‌های دیگر بازار و اطفای حریق را تحسین کردند.

آمار مصدومان حادثه آتش سوزی بازار تبریز به ۲۹ نفر رسید


بر اساس گفته «فرزاد رحمانی» - رئیس اورژانس دانشگاه علوم پزشکی تبریز در خصوص جزئیات مصدومان این حادثه، گفت: از ساعت ۲۲:۴۰ شب گذشته تا پایان عملیات که بیش از هشت ساعت طول کشید، ۲۹ نفر مصدوم و از این تعداد، دو مصدوم راهی بیمارستان شدند. ۱۹ مصدوم این حادثه از آتش‌نشانانی هستند که در عملیات اطفا حریق مصدوم شده و تحت اقدامات درمانی قرار گرفتند.

روایت ایسنا از جزئیات آتش‌سوزی در بازار تبریز

۱۰۰ مغازه در آتش سوخت


«حسین اسماعیلی سنگری» - مدیر پایگاه میراث جهانی بازار تبریز در گفت‌وگو با ایسنا، از آسیب دیدن حدود ۱۰۰ مغازه به دنبال آتش‌سوزی چند ساعت گذشته در این بازار تاریخی و جهانی خبر داد و گفت: هنوز علت دقیق مشخص نیست، خوشبختانه کسی نیز در محل نبوده که آسیب جانی به دنبال داشته باشد، برای بررسی دقیق‌تر نیاز به زمان بیشتری داریم تا کارشناسان آتش‌نشانی بررسی‌های کاملی را انجام دهند.


وی با بیان این‌که این آتش سوزی بعد از اذان شب گذشته - چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت - شروع شده است، اضافه کرد: آتش ساعت سه و نیم – چهار بامداد مهار شد.

وی با بیان این که آتش‌سوزی رخ داده در همان محلی اتفاق افتاده که ۱۰ سال قبل نیز آتش‌سوزی اتفاق افتاده است، گفت: متأسفانه حدود ۱۰۰ مغازه در این آتش‌سوزی آسیب دیده‌اند.

با توجه به اینکه بازار تاریخی تبریز به عنوان بزرگترین بازار سرپوشیده جهان در فهرست آثار یونسکو ثبت شده است، نگرانی‌هایی بابت آسیب دیدن به این اثر تاریخی وجود دارد.

«مرتضی آبدار» - مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان شرقی گفت: با توجه به اقدامات مرمتی اصولی که در چند سال گذشته انجام شده، آتش‌سوزی کمترین آسیب را به بازار تاریخی تبریز وارد کرده است. نیروهای یگان حفاظت میراث فرهنگی استان، کارکنان پایگاه میراث جهانی و اداره کل میراث فرهنگی آذربایجان شرقی از ساعت آغازین حریق در محل حضور داشتند.

آبدار یادآور شد: با توجه به اینکه مغازه‌های سرای دو دری محل فروش لوازم بهداشتی هستند، آتش نشانان برای اطفای حریق با مشکلاتی مواجه شدند اما خوشبختانه با تلاش و همکاری همه نیروهای امدادی، انتظامی، ارتش و سپاه، این آتش‌سوزی مهار شد.

وی گفت: حدود ۱۰ سال پیش هم این سرا دچار حریق شده بود و با توجه به اقدامات مرمتی و حفاظتی که از سوی اداره کل میراث فرهنگی انجام شده بود در آتش سوزی دیشب شاهد خسارت کمتری به بنای بازار تاریخی تبریز بودیم.

آبدار افزود: وجود فاضلاب و آب و شیرهایهیدرانت، همچنین سنگ‌فرش بودن این سرا، در مهار آتش تأثیر بسزایی داشت.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی اظهار کرد: احیا و مرمت اصولی طاق و گنبد نسبت به دوره قبل آتش سوزی و استفاده نشدن از سقف چوبی باعث گسترش نیافتن آتش و کاهش حجم آتش نسبت به مغازه‌هایی که به‌صورت مدرن و با استفاده سقف تیرآهن ساخته شده‌اند، بود.

روایت ایسنا از جزئیات آتش‌سوزی در بازار تبریز

حالمان خوب نیست!


پس از مهار کامل آتش، اصناف به داخل بازار وارد شده و با نگاهی نگران و وحشت‌زده به اسکلت سوخته مغازه‌اش خیره شده‌اند.

«یونس صادقی» یکی از اصناف سرای دو دری است که مقابل اسکلت سوخته و نیمه جان مغازه‌اش ایستاده است، او به ایسنا گفت: هیچ انتظاری از مسئولان نداریم؛ چرا که خواسته ما از مسئولان برآورده نمی‌شود، این حادثه ۱۰ سال قبل هم روی داده بود و این دومین باری است که مغازه من در آتش می‌سوزد. ۱۰ سال قبل که اینجا آتش گرفت، گفتند بعد از تخصیص اعتبار جبران خسارت می‌کنیم، اما یک ریال هم اختصاص ندادند و میراث فرهنگی بازسازی را انجام داد و آن‌هایی که بیمه بودند، خسارتشان را گرفتند.

وی تاکید کرد: این اولین باری نیست که چنین اتفاقی در بازار می‌افتد و آخرین بار هم نخواهد بود، مسئولان فکری به حال بازار کنند، وقتی بازار آب رسانی و گازرسانی نشده و فروشندگان مجبور به استفاده از گاز پیک نیک هستند، باز هم شاهد چنین اتفاقاتی خواهیم بود.

صادقی خاطرنشان کرد: بازار تبریز فقط برای پز دادن و عکس گرفتن و گفتن این که ثبت جهانی شده، خوب است. بسیاری از مخاطبان شبکه‌های مجازی در واکنش به تصاویر و فیلم‌های منتشر شده از حادثه آتش‌سوزی دو سرای تبریز، کامنت کرده بودند که چونگرانفروشیمی‌کنند، حقشان است!. کسی که شما به او تاجر بازار تبریز می‌گوئید، مسافر کشی هم می‌کند.


وی اظهار کرد: اگر بخواهیم کوچک‌ترین تغییری در مغازه ایجاد کنیم، سر و کله شهرداری و میراث فرهنگی پیدا می‌شود، اما وقتی حرف از مجهز کردن و ایمن‌سازی است، کسی نیست.

به گزارش ایسنا، متأسفانه حجم خسارات بسیار بالاست و اصناف دار و ندارشان را در این حادثه از دست دادند؛ از این‌رو فرماندار تبریز صبح امروز (پنج شنبه) با مدیران بیمه در خصوص جبران خسارات وارده جلسه برگزار کرده است.
 گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

اعتراض کیومرث پوراحمد به قاچاق فیلم جدیدش
«تیغ و ترمه»، جدیدترین فیلم اکران آنلاین نیز از گزند قاچاق در امان نماند.
رگبار باران در برخی از استان‌های کشور
مدیر کل پیش بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی ضمن بیان این که طی امروز و فردا (۱۲ و ۱۳ خرداد) در برخی استان‌های کشور رگبار باران خواهیم داشت، گفت: طی فردا وقوع گرد و خاک در خوزستان و ایلام دور از انتظار نیست.
انتشار مستند «راکی» به روایت سیلوستر استالونه
مستند «۴۰ سال پس از راکی: تولد یک کلاسیک» به روایت سیلوستر استالونه به نمایش در می‌آید.
آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز مهار شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از مهار و خاموش شدن آتش سوزی جنگلها و مراتع منطقه حفاظت شده خائیز خبر داد.
وضعیت کیفی هوای هرمزگان برای گروه های حساس ناسالم است
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست هرمزگان گفت: وضعیت کیفی هوای استان هرمزگان برای گروه های حساس ناسالم است.
چهره های هالیوودی به جنبش حمایت از سیاهان پیوستند
هولو، آمازون، اچ‌بی‌او و دیگر شبکه‌های آنلاین هالیوودی در حمایت از جنبش زندگی سیاهان مهم است، ایستادند و اسکار و دیزنی نیز حمایت خود را اعلام کردند.
شرایط ثبت نام در آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی + مهلت ثبت نام
معاونت آموزش متوسطه وزارت آموزش‌وپرورش، دستورالعمل آزمون ورودی پایه دهم مدارس نمونه دولتی دوره دوم متوسطه سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ را به استان‌ها ابلاغ کرد.
تدارک ویژه رسانه ملی به مناسبت رحلت «امام خمینى (ره)»
شبکه‌های سیما به مناسبت فرا رسیدن ۱۴ خرداد، سی ویکمین سالگرد رحلت رهبر کبیر انقلاب و قیام خونین ۱۵ خرداد ۱۳۴۲ ویژه برنامه‌های «بنیانگذار»، «مصیر»، «چهل ستون» و ... و مستندهایی، چون «روزگار خمینی (ره)»، «روایت رهبری»، «برای تاریخ» و ... را برای پخش آماده کرده اند.
اعلام زمان برگزاری آزمون‌ المپیادهای علمی و ورودی پایه هفتم و دهم سمپاد
سازمان پرورش استعدادهای درخشان زمان بندی آزمون‌های مرحله دوم المپیادهای علمی، سنجش و پذیرش ورودی پایه هفتم و آزمون ورودی پایه دهم مدارس استعدادهای درخشان را اعلام کرد.
لحظات پر هیجانی که گروه مرگ در «عصر جدید» رقم زدند- فیلم
شب گذشته اجرا‌های جذاب و متفاوت «عصر جدید»، لحظات پر هیجانی را برای مخاطبان رقم زدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

افراد مبتلا به اوتیسم، درک حسی قوی‌تری دارند
پژوهشگران آمریکایی در بررسی جدید خود به این نتیجه رسیدند که افراد مبتلا به اوتیسم، درک حسی بالایی دارند.
سرمربی تیم ملی اسکی بانوان: به هیچ وجه تمرینات را قطع نمی‌کنیم- اسکی ورزش گرانی است
سمیرا زرگری گفت: اسکی در سطح قهرمانی بسیار پرهزینه است و با گران شدن ارز وضعیت بدتر هم شده است.
چه کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند؟
یک کارشناس حوزه کار و کارگر درباره شرایط بیمه بیکاری به بیمه شدگان توضیحاتی داد.
افزایش احتمال آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها با گرم شدن هوا
سرهنگ جمشید محبت خانی به مردم نسبت به وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها با گرم‌تر شدن هوا هشدار داد.
طلبه‌ همه‌فن‌ حریف -از برق‌کاری و زنبورداری تا کارآفرینی با چوب +عکس
طلبه جوان بابلی که در حوزه علمیه مشغول است، در اوقات فراغتش دست به کارآفرینی های متعدد در حوزه کشاورزی، نجاری و زنبورداری زد تا نشان دهد، در همین اوضاع و احوال اقتصادی هم می توان به جنگ با بیکاری رفت و به جهش تولید کمک کرد.
کشف محموله ۸۸هزارتایی کیت آزمایشگاهی در غرب تهران
پرو ۶ ریشتر لرزید
هشدار درباره کلاهبرداری با ترفند  اینترنت ارزان قیمت به دلیل کرونا
وقوع زلزله ۵.۳ ریشتری در برزیل
ترافیک نیمه‌سنگین در محدوده ورودی پایتخت
زلزله‌ی ۵-۵ ریشتری در فیلیپین
سرقت دوربین‌های مداربسته برای تامین هزینه موادمخدر
پلمب 11 واحد صنفی عرضه کننده قلیان در شمال تهران
کشف ۱۷۷ خودروی احتکار شده از ۵ پارکینگ در تهران
ساعت کار پاساژها و مجتمع‌های تجاری به حالت عادی برگشت