نامه‌ای برای نجات برجام

15:13 ۳۸۸ روز و ۱۸ ساعت پیش ایسنا 1,417 0
نامه‌ای برای نجات برجام

اروپا و سایر طرف‌های برجام باید متوجه این نکته مهم و اساسی باشند که برای نظام جمهوری اسلامی، دولت و ملت ایران، پذیرفتنی نیست که در یک توافق بین‌المللی، از یک سو تنها طرف صد درصد متعهد و پایبند به تکالیف خود باشند و از سوی دیگر از حقوق و منافع طبیعی آن توافق محروم شوند و هم‌زمان، شاهد افزایش و تنوع فشارها بر مردم کشورمان باشند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدعلی حسینی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: «نامه رئیس‌جمهور به سفرای کشورهای ۴+۱ چند محور اساسی داشت که عبارت‌اند از: الف؛ تصریح بر مسئولیت‌پذیری جمهوری اسلامی در قبال برجام و رفتاری مبتنی بر پایبندی بر تمامی تعهدات از ابتدا تاکنون ب ؛ صبر و خویشتن‌داری راهبردی با هدف روشنگری افکار عمومی جهان و جامعه بین‌المللی و نیز اعطای فرصت کافی به سایر طرف‌های برجام برای نمایش عملی حسن‌نیت خود.
ج ؛ تصریح به عدم چشم‌پوشی از حقوق مصرح و بدیهی ملت ایران در ازای عمل به تعهدات و تکالیف برجامی د ؛ تأکید بر این که نه آغازگر نقض برجام بوده‌ایم و نه آغازگر تقابل و درگیری خواهیم بود اما عزم ما در مقابله با نقض و زورگویی، راسخ و خلل‌ناپذیر است.
ه ؛ تأکید بر این که در یک توافق چندجانبه بین‌المللی باید تمامی طرف‌ها مسئولیت بپذیرند و هزینه کنند و طبعاً از منافع آن بهره ببرند و جمهوری اسلامی هرگز نمی‌پذیرد که دیگران هزینه‌های خود را از جیب ملت ایران بپردازند.
و؛ تأکید و تصریح بر نقش سازنده، مؤثر و مستمر ایران در مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و پدیده مهاجرت و پرداخت هزینه‌های گران‌سنگ جانی و مالی در این زمینه. اروپاییان از این اقدامات ایران بهره‌های فراوان برده‌اند؛ بدون آن که هزینه‌ای بپردازند یا قدر آن را بشناسند. تأکید بر این محور که برجام نیاز به جراحی دارد، علاقه ایران به جلوگیری از ازهم‌پاشیدگی نظام برجام را نشان می‌دهد، با این ابزار که ضمن مقابله با زورگویی رژیم آمریکا و یک‌جانبه‌گرایی آنها، دقیقاً در راستای تقویت دیپلماسی چندجانبه و پیشگیری از تضعیف یا فروپاشی قواعد متعارف حقوقی و بین‌المللی عمل می‌کند.
این تلاش ایران گام مهمی در جهت نجات و احیای برجام است. یک توافق چندجانبه نمی‌تواند بدون مسئولیت‌پذیری همه طرف‌ها و با بی‌علاقگی برخی اعضای برجام برای پرداخت هزینه‌های لازم و بهره‌برداری یک‌سویه از آن، دوام و استمرار داشته باشد. این اقدام جمهوری اسلامی در حقیقت تلنگری البته کوچک، به سایر طرف‌هاست تا مسئولیت خود را بشناسند و تعهدات خود را اجرا کنند. ایران نهایت صبر و خویشتن‌داری را از خود نشان داده و اکنون به این اجماع و اتفاق‌نظر رسیده است که ادامه مسیر به این سبک و رویه چیزی جز ضرر‌و‌زیان در ابعاد مختلف برای منافع ملی ایران ندارد. از طرفی دیگر فرصت دوماهه علاوه بر فرصت یک‌ساله‌ای که طرف اروپایی داشته، فرصت مغتنمی است تا بتوانند مواضع اعلامی مثبت خود را به اقدامات
اجرایی ملموس ترجمه و تبدیل کنند. طبیعی است اگر طرف مقابل بر رویه غلط گذشته خود اصرار بورزد که امیدواریم چنین نباشد، ایران نیز بر رویه صحیح کنونی خویش باقی خواهد ماند. اروپا و سایر طرف‌های برجام باید متوجه این نکته مهم و اساسی باشند که برای نظام جمهوری اسلامی، دولت و ملت ایران، پذیرفتنی نیست که در یک توافق بین‌المللی، از یک سو تنها طرف صد در‌صد متعهد و پایبند به تکالیف خود باشند و از سوی دیگر از حقوق و منافع طبیعی آن توافق محروم شوند و هم‌زمان، شاهد افزایش و تنوع فشارها بر مردم کشورمان باشند. اروپا اگر واقع‌گرا و هوشیار باشد، باید این اقدام ایران را در جهت احیا و نجات برجام تلقی کند و برخلاف گذشته، حداکثر استفاده را از این فرصت ۶۰ روزه به عمل آورد. حفظ این توافق بین‌المللی که پشتوانه قطع‌نامه شورای امنیت را دارد، زمینه
اعتمادافزایی و رونق همکاری‌های مشترک را فراهم می‌کند؛ امری که برای اروپا دور از دسترس نیست.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

چرا آتش همیشه ما را غافلگیر می‌کند
با تجربه‌ای که همه کارشناسان حوزه منابع طبیعی و محیط زیست داشتند، هشدار داده بودند که ما امسال با پدیده آتش‌سوزی رویشگاه‌های جنگلی و مرتعی روبه‌رو خواهیم بود. به خاطر این که پوشش‌های علفی یک ساله امسال در بهترین وضعیت خودشان خواهند بود و به مجرد گرم شدن هوا و بعد از این که پوشش‌های علفی از مرحله گل‌دهی و بذردهی عبور می‌کنند، خشک می‌شوند و آن وقت صحنه طبیعت ایران را می‌توانند به یک انبار باروت تبدیل کنند که با یک جرقه یا پرتاب یک فیلتر سیگار و وقوع یک رعد و برق مشتعل شود.
رضایی: لغو بازیهای پارالمپیک آسیب زیادی به ورزشکاران خواهد زد
سرمربی تیم ملی دوومیدانی معلولان از شروع تمرینات دوومیدانی کاران در شهرستانها طی ۶ جلسه در طول هفته به مدت ۲ ساعت خبر داد.
پدرو خواهان حضور در یوونتوس
مهاجم اسپانیایی تیم فوتبال چلسی مذاکرات خود را با سران یوونتوس برای پیوستن به این تیم آغاز کرده است.
انتقاد تند سانیول از پاری سن ژرمن
بازیکن سابق تیم ملی فوتبال فرانسه که بعنوان گزینه هدایت تیم ملی فوتبال ایران هم مطرح شده بود به انتقاد از باشگاه پاری سن ژرمن به خاطر پرداخت رقمی نجومی برای جذب ایکاردی پرداخت.
رکوردی خاص برای سانچو با رفتار خاص او
مهاجم جوان بوروسیا دورتموند با هت تریک در دیدار برابر پادربورن توانست یک رکورد خاص را به نام خود به ثبت برساند.
انتقاد روزنامه قطری از خارجی‌های لیگ قطر- غروب مدرسه ایرانی!
روزنامه الوطن قطر در گزارشی از حضور کم رنگ بازیکنان ایرانی در لیگ این کشور سخن به میان آورد و به انتقاد از بازیکنان کنونی شاغل در این لیگ پرداخت.
زمان جدید AFC به فوتسال برای اعلام اسامی ۲۵ بازیکن
کنفدراسیون فوتبال آسیا قصد دارد زمان جدیدی را به تیم های حاضر در مسابقات فوتسال قهرمانی آسیا بدهد تا اسامی بازیکنان خود را اعلام کنند.
معرفی ۴ نامزد میزبانی جام ملت‌های آسیا ۲۰۲۷- خبری از ایران نیست!
کنفدراسیون فوتبال آسیا از ۴ کشوری که برای میزبانی جام ملت های آسیا ۲۰۲۷ اعلام آمادگی کرده‌اند پرده برداشت.
بدترین تلاش‌ها از منظر امام علی (ع) چیست؟
حدیث امام علی (ع) درباره بدترین تلاش‌ها را در این مطلب بخوانید.
ترامپ از ترس معترضان به ˮپناهگاهˮ کاخ سفید فرار کرد
نیویورک تایمز در گزارشی فاش کرد، عوامل سرویس مخفی آمریکا جمعه گذشته با نزدیک شدن جمعیت معترضان به کاخ سفید، دونالد ترامپ و خانواده‌اش را به پناهگاه زیرزمینی این کاخ منتقل کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سرمربی تیم ملی اسکی بانوان: به هیچ وجه تمرینات را قطع نمی‌کنیم- اسکی ورزش گرانی است
سمیرا زرگری گفت: اسکی در سطح قهرمانی بسیار پرهزینه است و با گران شدن ارز وضعیت بدتر هم شده است.
چه کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند؟
یک کارشناس حوزه کار و کارگر درباره شرایط بیمه بیکاری به بیمه شدگان توضیحاتی داد.
افزایش احتمال آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها با گرم شدن هوا
سرهنگ جمشید محبت خانی به مردم نسبت به وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها با گرم‌تر شدن هوا هشدار داد.
طلبه‌ همه‌فن‌ حریف -از برق‌کاری و زنبورداری تا کارآفرینی با چوب +عکس
طلبه جوان بابلی که در حوزه علمیه مشغول است، در اوقات فراغتش دست به کارآفرینی های متعدد در حوزه کشاورزی، نجاری و زنبورداری زد تا نشان دهد، در همین اوضاع و احوال اقتصادی هم می توان به جنگ با بیکاری رفت و به جهش تولید کمک کرد.
چگونه مشمول پاداش های قبض برق می شویم؟ -شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق
سخنگوی صنعت برق کشور گفت: برای مشترکان خوش‌مصرف پاداش در نظر گرفته شده است، تا جایی که حتی مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان کنند.
چرا آتش همیشه ما را غافلگیر می‌کند
اغفال ۴۰ زن در مشهد توسط ۲ روانشناس
چرا قلعه‌نویی، فردوسی‌پور را بی‌وجدان می‌نامد؟
بازتاب پایان دورکاری
تجارت شکست
آدولـف خــوش‌شانـــس!
همه کارشناسیم!
محاکمه مردی که خانه دکتر مصدق را با جعل سند فروخت
احمدی‌نژاد هنوز نامه پاراف می‌کند
طبیبان بشریت