نامه‌ای برای نجات برجام

15:13 ۷۳ روز و ۶ ساعت پیش ایسنا 739 0
نامه‌ای برای نجات برجام

اروپا و سایر طرف‌های برجام باید متوجه این نکته مهم و اساسی باشند که برای نظام جمهوری اسلامی، دولت و ملت ایران، پذیرفتنی نیست که در یک توافق بین‌المللی، از یک سو تنها طرف صد درصد متعهد و پایبند به تکالیف خود باشند و از سوی دیگر از حقوق و منافع طبیعی آن توافق محروم شوند و هم‌زمان، شاهد افزایش و تنوع فشارها بر مردم کشورمان باشند.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدعلی حسینی، سخنگوی پیشین وزارت خارجه در سرمقاله روزنامه شرق نوشت: «نامه رئیس‌جمهور به سفرای کشورهای ۴+۱ چند محور اساسی داشت که عبارت‌اند از: الف؛ تصریح بر مسئولیت‌پذیری جمهوری اسلامی در قبال برجام و رفتاری مبتنی بر پایبندی بر تمامی تعهدات از ابتدا تاکنون ب ؛ صبر و خویشتن‌داری راهبردی با هدف روشنگری افکار عمومی جهان و جامعه بین‌المللی و نیز اعطای فرصت کافی به سایر طرف‌های برجام برای نمایش عملی حسن‌نیت خود.
ج ؛ تصریح به عدم چشم‌پوشی از حقوق مصرح و بدیهی ملت ایران در ازای عمل به تعهدات و تکالیف برجامی د ؛ تأکید بر این که نه آغازگر نقض برجام بوده‌ایم و نه آغازگر تقابل و درگیری خواهیم بود اما عزم ما در مقابله با نقض و زورگویی، راسخ و خلل‌ناپذیر است.
ه ؛ تأکید بر این که در یک توافق چندجانبه بین‌المللی باید تمامی طرف‌ها مسئولیت بپذیرند و هزینه کنند و طبعاً از منافع آن بهره ببرند و جمهوری اسلامی هرگز نمی‌پذیرد که دیگران هزینه‌های خود را از جیب ملت ایران بپردازند.
و؛ تأکید و تصریح بر نقش سازنده، مؤثر و مستمر ایران در مبارزه با تروریسم، جرایم سازمان‌یافته، قاچاق مواد مخدر و پدیده مهاجرت و پرداخت هزینه‌های گران‌سنگ جانی و مالی در این زمینه. اروپاییان از این اقدامات ایران بهره‌های فراوان برده‌اند؛ بدون آن که هزینه‌ای بپردازند یا قدر آن را بشناسند. تأکید بر این محور که برجام نیاز به جراحی دارد، علاقه ایران به جلوگیری از ازهم‌پاشیدگی نظام برجام را نشان می‌دهد، با این ابزار که ضمن مقابله با زورگویی رژیم آمریکا و یک‌جانبه‌گرایی آنها، دقیقاً در راستای تقویت دیپلماسی چندجانبه و پیشگیری از تضعیف یا فروپاشی قواعد متعارف حقوقی و بین‌المللی عمل می‌کند.
این تلاش ایران گام مهمی در جهت نجات و احیای برجام است. یک توافق چندجانبه نمی‌تواند بدون مسئولیت‌پذیری همه طرف‌ها و با بی‌علاقگی برخی اعضای برجام برای پرداخت هزینه‌های لازم و بهره‌برداری یک‌سویه از آن، دوام و استمرار داشته باشد. این اقدام جمهوری اسلامی در حقیقت تلنگری البته کوچک، به سایر طرف‌هاست تا مسئولیت خود را بشناسند و تعهدات خود را اجرا کنند. ایران نهایت صبر و خویشتن‌داری را از خود نشان داده و اکنون به این اجماع و اتفاق‌نظر رسیده است که ادامه مسیر به این سبک و رویه چیزی جز ضرر‌و‌زیان در ابعاد مختلف برای منافع ملی ایران ندارد. از طرفی دیگر فرصت دوماهه علاوه بر فرصت یک‌ساله‌ای که طرف اروپایی داشته، فرصت مغتنمی است تا بتوانند مواضع اعلامی مثبت خود را به اقدامات
اجرایی ملموس ترجمه و تبدیل کنند. طبیعی است اگر طرف مقابل بر رویه غلط گذشته خود اصرار بورزد که امیدواریم چنین نباشد، ایران نیز بر رویه صحیح کنونی خویش باقی خواهد ماند. اروپا و سایر طرف‌های برجام باید متوجه این نکته مهم و اساسی باشند که برای نظام جمهوری اسلامی، دولت و ملت ایران، پذیرفتنی نیست که در یک توافق بین‌المللی، از یک سو تنها طرف صد در‌صد متعهد و پایبند به تکالیف خود باشند و از سوی دیگر از حقوق و منافع طبیعی آن توافق محروم شوند و هم‌زمان، شاهد افزایش و تنوع فشارها بر مردم کشورمان باشند. اروپا اگر واقع‌گرا و هوشیار باشد، باید این اقدام ایران را در جهت احیا و نجات برجام تلقی کند و برخلاف گذشته، حداکثر استفاده را از این فرصت ۶۰ روزه به عمل آورد. حفظ این توافق بین‌المللی که پشتوانه قطع‌نامه شورای امنیت را دارد، زمینه
اعتمادافزایی و رونق همکاری‌های مشترک را فراهم می‌کند؛ امری که برای اروپا دور از دسترس نیست.»


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

شلیک 2 موشک بالستیک به جنوب عربستان
نیروهای ارتش یمن و انصارالله روز یکشنبه با شلیک دو فروند موشک بالستیک «زلزال-1»، مواضع شبه‎نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی را در منطقه عسیر واقع در جنوب عربستان هدف قرار دادند.
سفر شماری از وبلاگ‌نویسان و اهالی رسانه‌های عربی به اسرائیل
پایگاه‌های خبری صهیونیستی از سفر شماری از وبلاگ‌نویسان و اهالی رسانه‌های عربی به سرزمین‌های اشغالی خبر دادند.
ساکت کردن مخالفان ترامپ با پرونده سازی
گزارش‌های جدیدی از نحوه پرونده‌سازی پلیس آمریکا برای مخالفان دولت این کشور منتشر شده است.
حمله مجدد ترامپ به زنان دموکرات کنگره
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر در پیامی توئیتری به چهار زن رنگین‌پوست دموکرات کنگره حمله کرد و خواستار عذرخواهی آنان از این کشور و رژیم صهیونیستی شد.
نرخ سودهای بانکی همواره از تورم عقب است- هدف دولت تنها جبران کسری بودجه است
لایجه پایه‌های مالیاتی جدید پس از تدوین در سازمان امور مالیاتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، بزودی برای تصویب به هیأت وزیران می‌رود ضمن اینکه مالیات از سپرده‌های بانکی هم از این لایحه کنار گذاشته شده است.
رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP
«پلتفرم هوش مصنوعی» با تمرکز بر تحلیل هوشمند محتوا که با مشارکت استراتژیک «هاب» توسعه می یابد، در آخرین روز الکامپ معرفی و رونمایی شد.
عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی منکر بازداشت شدند
دادستان ملارد گفت: عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی از منکر بازداشت شدند.
توضیحات قاضی رسیدگی کننده به پرونده قتل شیرمحمدعلی
قاضی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی اظهارات منتسب به خود را تحت عنوان "آدم کشتیم تا به رجایی شهر برویم" را تکذیب کرد و گفت: حکم متهمان روشن نیست.
دستیار اسکوچیچ در صنعت نفت مشخص شد+عکس
بهنام‌ سراج به عنوان دستیار دراگان اسکوچیچ سرمربی صنعت‌نفت آبادان انتخاب شد.
بازیکن سابق تراکتور به ماشین سازی پیوست
بازیکن سابق تیم تراکتور به تیم ماشین سازی تبریز پیوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

افزایش پرونده‌های سرقت اینترنتی در پایتخت
سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به افزایش پرونده‌های سرقت اینترنتی در پلیس فتا پایتخت، اظهار کرد: با توجه به عملیاتی نشدن ارائه رمز‌های دوم یکبار مصرف «OTP»، این موضوع سبب این می‌شود که مجرمان به راحتی به حساب‌های بانکی هموطنان دسترسی پیدا کرده و عملیات غیر قانونی انجام دهند.
تازه ترین خبرها از سریال پرطرفدار «پایتخت ۶»
تهیه‌کننده مجموعه‌های تلویزیونی، توضیحاتی درباره سریال «پایتخت ۶» ارائه داد.
عکس جدید از پلنگ ایرانی در قزوین
دوربین‌های تله‌ای نصب شده در منطقه حفاظت شده طارم سفلی در استان قزوین، تصاویری از پلنگ ایرانی و گرگ خاکستری به ثبت رساندند.
مدیرعامل بانک ایران و اروپا درگذشت
وزیر امور اقتصادی و دارایی با ارسال پیامی، درگذشت رامین پاشایی فام، مدیر عامل فقید بانک ایران و اروپا را تسلیت گفت.
شهرداری چرا کار اطفای حریق در میدان حسن آباد را دیر شروع کرد
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری پاسخ گو باشد که چرا دیوار به دیوار محل آتش‌سوزی بوده اما کار اطفای حریق را دیر شروع کرده است.