کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ رای داد

12:56 ۳۹۲ روز و ۵ ساعت پیش ایسنا 731 0
کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به طرح توبیخ وزیر دادگستری ترامپ رای داد

در خلال رویارویی کنگره و دولت آمریکا بر سر گزارش بازرس ویژه رابرت مولر، یک کمیته مجلس نمایندگان به طرح توبیخ ویلیام بار، وزیر دادگستری به خاطر "سرپیچی" از کنگره رای داد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، تصمیم کم سابقه اعضای دموکرات کمیته قضایی پس از آن بود که بار حاضر نشد نسخه سانسور نشده گزارش مربوط به تحقیقات روسیه را ارائه کند.
هرچند بار گزارش ۴۴۸ صفحه‌ای بازرس ویژه، رابرت مولر، از جمله درباره جزییات تماس‌های کمپین ترامپ با روسیه را منتشر کرده اما بخش‌هایی از گزارش با ذکر مسائل امنیتی سانسور شده است.
همزمان دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، در واکنش با ذکر اختیارات ریاست جمهوری، مانع انتشار بخش‌های سانسور شده گزارش مولر شده است.
کاخ سفید و کنگره یکدیگر را به سوءاستفاده از قدرت در این ارتباط متهم می‌کنند.
مولر در گزارش خود کمپین ترامپ را به توطئه با مسکو برای پیروزی در انتخابات متهم نکرد، با این حال او از 10 مورد نام برد که ترامپ احتمالا برای مانع تراشی در مسیر تحقیقات تلاش کرده بود.
از سوی دیگر کمیته اطلاعاتی سنا دونالد ترامپ جونیور، یکی از دو پسر ترامپ، را برای ادای شهادت احضار کرده است.
منابع آگاه در کنگره به خبرگزاری رویترز گفته‌اند که انتظار می‌رود از او در مورد شهادتش در ماه سپتامبر ۲۱۰۷ در کمیته قضایی پرس و جو شود. مایکل کوهن وکیل وقت ترامپ بعدا اظهارات او را نقض کرده بود. همچنین احتمال داده می شود درباره تماس‌های دونالد ترامپ جونیور با روسیه از او سوال شود.
ظاهرا این اولین احضاریه حقوقی است که در ارتباط با آن تحقیقات برای اعضای خانواده رئیس جمهور صادر می شود.
این طرح را قانونگذاران دموکرات پس از آن مطرح کردند که ویلیام بار به دستور انتشار گزارش سانسور نشده رابرت مولر عمل نکرد.
آن گزارش ماه پیش منتشر شد اما بار بخش هایی که می‌گوید حاوی اطلاعات محرمانه یا مرتبط با تحقیقات جاری است را حذف کرد.
شبکه خبری بی بی سی در گزارش خود آورده است: پس از دستور کنگره، بار رسما از رئیس جمهور خواست از حق خود برای جلوگیری از انتشار نسخه کامل گزارش با استناد به اختیارات ریاست‌جمهوری صیانت کند.
کمیته قضایی مجلس نمایندگان با ۲۴ رای در مقابل ۱۶ رای در طول خطوط حزبی، طرح توبیخ بار به دلیل سرپیچی از دستور کمیته را راهی صحن کامل مجلس کرد.
دموکرات‌ها می گویند باید کل گزارش و شواهد زیربنایی آن را برای تحقیق درباره تلاش احتمالی ترامپ برای جلوگیری از تحقیقات (کارشکنی در مسیر عدالت) ببینند.
جرولد ندلر، رئیس کمیته قضایی پس از آن گفت که خودداری دولت از تحویل گزارش کامل مولر "حمله‌ای به بنیادهای دموکراتیک کشور است."
او که نماینده حزب دموکرات نیویورک در مجلس است گفت: "مدت‌هاست درباره نزدیک شدن به یک بحران قانون اساسی حرف می‌زنیم، حالا در بطن این بحران هستیم.
پیشتر داگ کالینز، از اعضای ارشد حزب جمهوری خواه در کمیته، گفت که دموکرات ها از روی عصبانیت عمل می‌کنند "بدون آنکه دلیلی قوی از نظر قانون گذاری برای این کار داشته باشند."
برای آن که ویلیام بار رسما با اتهام روبرو شود، کل مجلس نمایندگان یعنی ۱۹۷ عضو جمهوری خواه به علاوه ۲۳۵ دموکرات باید علیه او رای دهند.
طرح جاری برای توبیخ وزیر دادگستری به خاطر سرپیچی از دستور کنگره عمدتا جنبه نمادین دارد چون کمتر کسی تصور می کند وزارت دادگستری علیه سرپرست این سازمان به خاطر "سرپیچی مجرمانه" ادعانامه تنظیم کند.
با این حال این طرح در صورت تصویب حامل پیامی قوی برای کاخ سفید است که دموکرات ها علیرغم رویارویی بیش از پیش گزنده با قوه مجریه حاضر به عقب نشینی نیستند.
پیش از این اریک هولدر، وزیر دادگستری در دوره ریاست جمهوری باراک اوباما در سال ۲۰۱۲ به خاطر سرپیچی از دستور کنگره توبیخ شده بود.
کاخ سفید دموکرات ها را به "سوءاستفاده فاحش از قدرت" متهم و دسترسی به گزارش کامل مولر را با استناد به "اختیارات ریاست جمهوری" منع کرد.
ندلر در واکنش گفت: "این تصمیم نشانه آن است که دولت ترامپ می خواهد سرپیچی از وظایف قانون اساسی کنگره را بیش از پیش تشدید کند."


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

۱۲ مکمل ضد پیری!
پیری که می‌تواند به عنوان زوال مرتبط با گذشت زمان عملکردهای فیزیولوژیکی ضروری برای بقا و باروری تعریف شود، روندی است که بیشتر مردم خواهان کند کردن سرعت آن هستند.
انتقاد بانوی شماره ۳ جهان از فدرر
کارولینا پلیسکووا نسبت به اظهارات اخیر تنیسور سوییسی درباره بازی‌های بدون تماشاگر انتقاد کرد.
عکس روز- پدیده
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا
ماجرای دعوای وریا غفوری و خلیل‌زاده چیست؟
تقابل وریا غفوری و اسماعیل خلیل زاده در فضای مجازی به نظر می‌رسد نزدیکان باشگاه استقلال به دنبال یارکشی و تسویه حساب در این ماجرا هستند.
سندرز خواستار پایان ˮنژادپرستی نظام‌مند و خشونتˮ پلیس شد
سناتور ایالت ورمونت آمریکا خواستار پایان بحران‌های پیچیده نژادپرستی نظام‌مند و خشونت توجیه‌ناپذیر پلیس شد.
جیمی کارتر: ˮبی‌عدالتی‌های نژادیˮ دموکراسی در آمریکا را تضعیف می‌کنند
جیمی کارتر در واکنش به مرگ جورج فلوید توسط پلیس مینیاپولیس، درباره مشکل نژادپرستی در کشور اظهارنظر کرد.
تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات آمریکا از ۱۰ هزار تن گذشت
اعتراضات نسبت به مرگ جورج فلوید مرد سیاه‌پوست غیرمسلحی که به دست افسر سفیدپوست مینیاپولیس کشته شد، در سراسر شهرهای مختلف آمریکا ادامه دارد در حالیکه تعداد بازداشتی‌ها تا عصر چهارشنبه از ۱۰ هزار تن فراتر رفت.
لودریان: آینده لیبی را مردم این کشور، نه منافع قدرت‌های بیگانه تعیین می‌کنند
وزیر خارجه فرانسه تاکید کرد: آینده لیبی باید به دست مردم این کشور و نه منافع قدرت‌های خارجی تعیین شود.
هفت کمپانی کوبایی دیگر در لیست سیاه آمریکا و واکنش وزیر خارجه کوبا
دولت واشنگتن هفت کمپانی کوبایی از جمله موسسه مالی که حواله‌های ارسالی به این کشور کمونیست را رسیدگی می‌کند در لیست سیاه قرار داد.
نتایج کالبدشکافی نشان داد جورج فلوید مبتلا به کرونا بود
نتیجه کالبدشکافی جسد جورج فلوید نشان داد که تست کرونای این مرد سیاه پوست ۴۶ ساله که به دست افسر سفیدپوست پلیس در مینیاپولیس کشته شد، مثبت از آب درآمد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال یک‌سال تمدید می‌شود
با تعویق جام جهانی فوتسال، فدراسیون فوتبال قرارداد کادرفنی تیم ملی فوتسال را یکسال تمدید می‌کند.
فروش اینترنتی ˮداروˮ خوب است یا بد؟
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران درباره قوانین مربوط به فروش اینترنتی دارو از طریق داروخانه‌ها و یا فضای مجازی، توضیح داد.
۱۳ نکته تغذیه‌ای برای بهبودیافتگان کووید۱۹
بنابر اعلام متخصصان، بیماری کووید۱۹ همچنان بیماری است که اطلاعات نسبت به آن اندک است و اشخاص زیادی در سراسر جهان روزانه به آن مبتلا می‌شوند و بهبود می‌یابند. در این میان توجه به برخی نکات در دوره نقاهت بیماری می‌تواند به کاهش سریع‌تر عوارض بیماری کمک کند. برخی از این نکات در حوزه تغذیه موثر خواهند بود.
پاسخ رایتل به خبر انتشار اطلاعات مشترکان
رایتل در خصوص موضوع انتشار اطلاعات پنج و نیم میلیون مشترک این اپراتور رایتل اعلام کرد اخبار منتشره درخصوص درخواست فرد باجگیر از رایتل کذب محض است و حدس اصلی رایتل در خصوص نشر اطلاعات، توسط منشاء انسانی مربوط‌ به سال ۹۴ و پیش از آن است.
برگزاری مراسم مجازی بزرگداشت سالگرد ارتحال امام (ره) در هلند
مراسم سی و یکمین سالگرد رحلت رهبر فقید انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی (ره) با همکاری سفارت جمهوری اسلامی ایران در هلند، مرکز فرهنگی ثقلین و مکتب قرآن و اهل بیت (ع) اروپا و مجمع اهل بیت (ع) هلند به صورت مجازی برگزار شد.
سندرز خواستار پایان ˮنژادپرستی نظام‌مند و خشونتˮ پلیس شد
جیمی کارتر: ˮبی‌عدالتی‌های نژادیˮ دموکراسی در آمریکا را تضعیف می‌کنند
تعداد بازداشت‌شدگان اعتراضات آمریکا از ۱۰ هزار تن گذشت
لودریان: آینده لیبی را مردم این کشور، نه منافع قدرت‌های بیگانه تعیین می‌کنند
هفت کمپانی کوبایی دیگر در لیست سیاه آمریکا و واکنش وزیر خارجه کوبا
نتایج کالبدشکافی نشان داد جورج فلوید مبتلا به کرونا بود
تکذیب موافقت جوبا با درخواست مصر برای ایجاد پایگاه در مرزهایش با اتیوپی
چین درباره تصمیم لندن برای اعطای تسهیلات مهاجرتی به مردم هنگ کنگ هشدار داد
جانسون خطاب به ترامپ: نژادپرستی در جوامع ما جایی ندارد
ترامپ: به تحریم شی به دلیل مساله هنگ‌کنگ فکر نکرده‌ام