اهمیت آموزش‌های پیش از ازدواج در کاهش نرخ طلاق-بهره‌مندی ۲۰ استان از خدمات سامانه "تصمیم"

11:04 ۳۹۰ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 1,377 0
اهمیت آموزش‌های پیش از ازدواج در کاهش نرخ طلاق-بهره‌مندی ۲۰ استان از خدمات سامانه ˮتصمیمˮ

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی بر لزوم گذراندن آموزش‌های پیش از ازدواج در جهت کاهش نرخ طلاق تاکید کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حبیب‌الله مسعودی‌فرید شب گذشته در مرکز شیرخوارگاه و نوباوگان شهید ثمین‌تاب بهزیستی زنجان، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: چندین سال است که جلسات مکرر با مقام معظم رهبری در خصوص آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌شود و چند آسیب توسط ایشان مشخص شده است. در این میان، واقعه طلاق، بخشی از کوه یخ مشکلات داخل خانواده بوده و اصلی‌ترین موضوع برای صیانت از نهاد خانواده، آموزش مهارت‌های زندگی قبل از تشکیل خانواده است.
وی با تاکید بر اینکه این آموزش‌ها خیلی کمک‌کننده است، ادامه داد: در خصوص کاهش نرخ طلاق، طی چند سال اخیر موفقیت‌های خوبی داشتیم، ولی با هدف آرمانی فاصله داریم و راه‌حل آن، رفتن به سمت اقدامات پیشگیرانه است. در همین راستا، سازمان بهزیستی در زمینه «آموزش‌های پیش از ازدواج» جزو سازمان‌های پیشرو است و هر چقدر هم در این زمینه پیش رویم، کمک کننده است. البته مشارکت خود مردم هم نقش بسزایی ایفا می‌کند.
وی افزود: خانواده‌ها باید به این باور برسند که اقدامات پیشگیرانه در کاهش طلاق خیلی اهمیت دارد و هزینه گذراندن دوره‌های پیش از ازدواج را در سبد سایر هزینه‌های ازدواج فرزندان‌شان بگنجانند. لازمه تحقق این مهم نیز بازاریابی اجتماعی است و همکاری رسانه‌ها نقشی کلیدی دارد.
مسعودی‌فرید با اشاره به راه‌اندازی سامانه تصمیم در استان زنجان، تصریح کرد: خوشبختانه استان زنجان با وجود اینکه نرخ طلاق بالایی نداشت، برای راه‌اندازی این سامانه جزو استان‌های پیشگام بود و مقرر است که علاوه بر مرکز استان، چند شهرستان دیگر نیز از این سامانه برخوردار شوند. در حال حاضر، ۲۰ استان از خدمات سامانه تصمیم بهره‌مند بوده و طی ماه‌های آتی، این سامانه در سراسر کشور راه‌اندازی خواهد شد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی یادآور شد: کارشناسان در قالب سامانه تصمیم، داده‌های مربوط به متقاضیان طلاق را رصد می‌کنند و بررسی‌ها نشان‌دهنده نرخ سازش ۱۵ تا ۲۵ درصدی بین متقاضیان طلاق است؛ به عبارتی، سامانه «تصمیم» باعث می‌شود که کارشناسان در بحرانی‌ترین زمان برای حفظ انسجام خانواده ورود کنند و چنین نرخی از سازش بین مراجعه‌کنندگان می‌تواند آمار خوشحال‌کننده‌ای باشد.
وی تاکید کرد: عوامل متعددی در افزایش نرخ ازدواج نقش دارند و بخش زیادی مربوط به مسائل اقتصادی است؛ ولی اقتصاد نقش اصلی را ایفا نمی‌کند. در کشورهایی مثل سوئد و فرانسه نیز نرخ ازدواج پایین است و این نشان می‌دهد که علاوه بر مسائل اقتصادی، مسائل مهم دیگری هم وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به برخی باورها نسبت به تشکیل خانواده اشاره کرد؛ به عبارتی باید باور افراد نسبت به تشکیل خانواده را تغییر دهیم و این مهم نیاز به هم‌افزایی همه دستگاه‌ها دارد.
مسعودی‌فرید با بیان اینکه باید جایگاه خانواده را ارتقا دهیم، تصریح کرد: سال‌ها پیش، فقر خیلی فراگیرتر از حالا بود، ولی با همه این سختی‌ها ازدواج‌های بسیاری صورت می‌گرفت. از همین رو می‌توان اذعان کرد که تغییر باور نقش بسزایی در تصمیم برای ازدواج دارد. متأسفانه برخی افراد به جای اینکه تصویر خوبی از خانواده نشان دهند، آمارهای گزافی از طلاق ارائه می‌دهند و هدف‌شان فقط جلب مخاطب است. چنین آمارهایی اصلاً پایه و اساس ندارد و وظیفه همگی ما است که پیام‌های مثبتی از ازدواج مخابره کنیم.
وی با تاکید بر اینکه طرح‌های سازمان بهزیستی بر اساس اولویت اجرایی می‌شوند، افزود: مثلاً طرح‌های پیشگیری از طلاق ابتدا در ۱۰ استانی که بالاترین نرخ طلاق را داشتند، کلید خورد و با توجه به اینکه این استان‌ها تمرکز جمعیتی زیادی دارند، با اجرای طرح کاهش طلاق، گویی ۸۰ درصد از جمیعت کشور تحت پوشش قرار گرفته‌اند. طرح‌های سازمان بر اساس نیاز ملی اجرا می‌شود، ولی استان‌ها نیز موظفند که نیازسنجی کنند و مضمون طرح‌ها را به سمت رفع نیازهای خود سوق دهند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان، توجه به مناطق حاشیه‌ای است، گفت: مثلاً طرحی با عنوان یک وعده غذای گرم در مهدهای حاشیه‌ای و روستایی اجرایی شده است و بدون شک این مناطق خدمات خاصی دریافت می‌کنند. اعتقاد نداریم که حاشیه‌نشینی مساوی با آسیب است، ولی این مناطق از خدمات مناسبی برخوردار نیستند و ممکن است زمینه‌ای فراهم شود که افراد ساکن در این مناطق دچار آسیب شوند؛ از همین رو باید تبعیض مثبت قائل شویم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی همچنین با اشاره به اینکه ۳۶۰ پایگاه اورژانس اجتماعی در سطح کشور فعال است و هیچ‌کدام از شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر فاقد پایگاه‌های اورژانس اجتماعی نیستند، افزود: خوشبختانه مردم آگاه‌تر شده‌اند و راه‌اندازی اورژانس اجتماعی جزو مطالبات همگانی است. سال گذشته نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی داشتیم که ۲۰۰ هزار مورد از آن جزو وظایف کاری بهزیستی بود و حدود ۸ درصد از این تماس‌ها، کودک‌آزاری را شامل می‌شد.
وی گفت:  دادستان می‌تواند فردی را که کودک‌آزاری را مشاهده کرده ولی گزارش نداده است، بازخواست کند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

پنتاگون از اعزام ۱۶۰۰ نیرو به واشنگتن خبر داد
وزارت دفاع آمریکا (پنتاگون) شب گذشته از انتقال حدود ۱۶۰۰ نیروی ارتش به واشنگتن در راستای حمایت از نیروهای پلیس خبر داد، این گام در سایه تداوم اعتراضات خشونت‌آمیز شبانه در این شهر برداشته شده است.
نحوه رفتار والدین با کودکانی که از کرونا ترسیده‌اند، چگونه باید باشد؟
یک روانشناس درباره نحوه رفتار والدین با کودکانی که از کرونا ترسیده‌اند، توضیحاتی داد.
از ترامپ در خصوص ˮدستور اجرایی فضای مجازیˮ شکایت شده است
انجمن وکلای آمریکا اعلام کرد پس از امضای دستور اجرایی شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی توسط ترامپ، اکنون به دلیل نقض قانون اساسی آمریکا از وی شکایت به عمل است.
بازسازی ساختمان چه شرایطی دارد؟
برای بازسازی ساختمان باید به این نکته توجه داشته باشیم که با موافقت چه تعداد از اعضا این کار شدنی است.
آزمایش جدیدترین موشک بالستیک رژیم صهیونیستی در دریا
رژیم صهیونیستی اقدام به آزمایش دو موشک بالستیک از سیستم‌های تسلیحات توپخانه‌ای دوربرد خود کرده است.
قیمت میوه‌های تابستانه ۲۰ روز دیگر معقول می‌شود
رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی با بیان اینکه در سالجاری وضعیت تولید میوه بسیار مطلوب است، گفت: حدود ۲۰ روز دیگر عرضه این میوه های تابستانه انبوه و قیمت آنها متعادل می شود.
چند توصیه‌ بهداشتی ضدکرونایی برای سنجش سلامت نوآموزان + هزینه و مدارک سنجش
امسال به دلیل شرایط کرونا طرح سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی نوآموزان از نیمه دوم تیرماه و با درنظر گرفتن پروتکل‌های بهداشتی در پایگاه‌های سنجش آغاز و تا آخر شهریور برای نوآموزان بدو ورود به دبستان ادامه خواهد داشت و سنجش نوآموزان پیش دبستانی نیز از اول مهر انجام می شود.
پرسپولیس همچنان بهترین تیم ایران و پنجم آسیا
در تازه‌ترین رده‌بندی «فوتبال دیتابیس»، پرسپولیس همچنان تیم اول ایران است و بین تیم‌های آسیایی در رده پنجم قرار دارد.
FIVB: ایران - کره بازی جذابی بود
دیدار تیم ملی والیبال ایران مقابل کره‌جنوبی در رقابت‌های انتخابی المپیک توکیو به میزبانی چین، میان ۵ بازی جذاب والیبال جهان قرار گرفت.
سخنگوی وزارت خارجه حادثه تروریستی مسجد کابل را محکوم کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، حادثه تروریستی مسجد جامع وزیر اکبر خان کابل را محکوم کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تالارهای پذیرایی به زودی بازگشایی می‌شوند
رئیس پلیس امنیت عمومی تهران بزرگ تمهیدات لازم برای بازگشایی تالارهای پذیرایی اندیشده شد تا این صنوف نیز با رعایت تمام پروتکلهای بهداشتی بتوانند به زودی فعالیت خود را آغاز کنند.
قیمت آپارتمان نوساز در منطقه ۲ تهران + جدول
آنچه در زیر می‌آید جدول نرخ معاملات انجام شده آپارتمان در منطقه دو تهران طی خرداد ماه ۹۹ است.
ریزش مو؛ نشانه جدید کرونا!؟
یک متخصص بیماری‌های عفونی با تاکید بر این که تظاهرات بالینی کرونا مدام در حال تغییر است، گفت: کووید 19 حتی ممکن است سبب ریزش مو و کچلی شود، اما این موارد نادر هستند.
صفر تا صد جدیدترین خودرو سیتروئن+عکس
سیتروئن با یک خودروی چهار درب جدید به دنبال ورود دوباره به کلاس خودرو‌های لوکس است و احتمالاً جانشین دومین نسل سیتروئن C۶ خواهد بود.
آیا استفاده از ماسک در خانه ضرورت دارد؟
نتایج یک بررسی نشان می‌دهد بهتر است افراد برای حفظ خود در برابر بیماری کووید 19 در خانه نیز از ماسک استفاده کنند.
چه کسی داس شرم را دست پدر داد؟!
کشف ۱۳ تن موادمخدر در کشور در هفته گذشته
ادامه جمع‌آوری و غربالگری معتادان متجاهر در تهران- چگونگی فعالیت مراکز ماده ۱۶ در شرایط کرونایی
نتایج مرحله دوم وام ضروری بازنشستگان کشوری اعلام شد
جمع آوری ۷۲ میلیارد ریال زکات فطره در استان تهران
چرا شهروندان حتی برای امور ساده هم به وکیل مراجعه می‌کنند؟
کمک ۸۳ میلیاردی مردم به کمیته امداد تهران در رزمایش ایران همدل
حدود ۸۶ میلیون کودک در معرض خطر «فقر»
پرداخت مابه‌التفاوت حق عائله‌مندی و اولاد بازنشستگان کشوری با حقوق خردادماه
۱۷ استان تحت پوشش خدمات آب‌رسانی بنیاد برکت