اهمیت آموزش‌های پیش از ازدواج در کاهش نرخ طلاق-بهره‌مندی ۲۰ استان از خدمات سامانه "تصمیم"

11:04 ۹ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 69 0
اهمیت آموزش‌های پیش از ازدواج در کاهش نرخ طلاق-بهره‌مندی ۲۰ استان از خدمات سامانه ˮتصمیمˮ

معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی بر لزوم گذراندن آموزش‌های پیش از ازدواج در جهت کاهش نرخ طلاق تاکید کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حبیب‌الله مسعودی‌فرید شب گذشته در مرکز شیرخوارگاه و نوباوگان شهید ثمین‌تاب بهزیستی زنجان، در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: چندین سال است که جلسات مکرر با مقام معظم رهبری در خصوص آسیب‌های اجتماعی برگزار می‌شود و چند آسیب توسط ایشان مشخص شده است. در این میان، واقعه طلاق، بخشی از کوه یخ مشکلات داخل خانواده بوده و اصلی‌ترین موضوع برای صیانت از نهاد خانواده، آموزش مهارت‌های زندگی قبل از تشکیل خانواده است.
وی با تاکید بر اینکه این آموزش‌ها خیلی کمک‌کننده است، ادامه داد: در خصوص کاهش نرخ طلاق، طی چند سال اخیر موفقیت‌های خوبی داشتیم، ولی با هدف آرمانی فاصله داریم و راه‌حل آن، رفتن به سمت اقدامات پیشگیرانه است. در همین راستا، سازمان بهزیستی در زمینه «آموزش‌های پیش از ازدواج» جزو سازمان‌های پیشرو است و هر چقدر هم در این زمینه پیش رویم، کمک کننده است. البته مشارکت خود مردم هم نقش بسزایی ایفا می‌کند.
وی افزود: خانواده‌ها باید به این باور برسند که اقدامات پیشگیرانه در کاهش طلاق خیلی اهمیت دارد و هزینه گذراندن دوره‌های پیش از ازدواج را در سبد سایر هزینه‌های ازدواج فرزندان‌شان بگنجانند. لازمه تحقق این مهم نیز بازاریابی اجتماعی است و همکاری رسانه‌ها نقشی کلیدی دارد.
مسعودی‌فرید با اشاره به راه‌اندازی سامانه تصمیم در استان زنجان، تصریح کرد: خوشبختانه استان زنجان با وجود اینکه نرخ طلاق بالایی نداشت، برای راه‌اندازی این سامانه جزو استان‌های پیشگام بود و مقرر است که علاوه بر مرکز استان، چند شهرستان دیگر نیز از این سامانه برخوردار شوند. در حال حاضر، ۲۰ استان از خدمات سامانه تصمیم بهره‌مند بوده و طی ماه‌های آتی، این سامانه در سراسر کشور راه‌اندازی خواهد شد.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی یادآور شد: کارشناسان در قالب سامانه تصمیم، داده‌های مربوط به متقاضیان طلاق را رصد می‌کنند و بررسی‌ها نشان‌دهنده نرخ سازش ۱۵ تا ۲۵ درصدی بین متقاضیان طلاق است؛ به عبارتی، سامانه «تصمیم» باعث می‌شود که کارشناسان در بحرانی‌ترین زمان برای حفظ انسجام خانواده ورود کنند و چنین نرخی از سازش بین مراجعه‌کنندگان می‌تواند آمار خوشحال‌کننده‌ای باشد.
وی تاکید کرد: عوامل متعددی در افزایش نرخ ازدواج نقش دارند و بخش زیادی مربوط به مسائل اقتصادی است؛ ولی اقتصاد نقش اصلی را ایفا نمی‌کند. در کشورهایی مثل سوئد و فرانسه نیز نرخ ازدواج پایین است و این نشان می‌دهد که علاوه بر مسائل اقتصادی، مسائل مهم دیگری هم وجود دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به برخی باورها نسبت به تشکیل خانواده اشاره کرد؛ به عبارتی باید باور افراد نسبت به تشکیل خانواده را تغییر دهیم و این مهم نیاز به هم‌افزایی همه دستگاه‌ها دارد.
مسعودی‌فرید با بیان اینکه باید جایگاه خانواده را ارتقا دهیم، تصریح کرد: سال‌ها پیش، فقر خیلی فراگیرتر از حالا بود، ولی با همه این سختی‌ها ازدواج‌های بسیاری صورت می‌گرفت. از همین رو می‌توان اذعان کرد که تغییر باور نقش بسزایی در تصمیم برای ازدواج دارد. متأسفانه برخی افراد به جای اینکه تصویر خوبی از خانواده نشان دهند، آمارهای گزافی از طلاق ارائه می‌دهند و هدف‌شان فقط جلب مخاطب است. چنین آمارهایی اصلاً پایه و اساس ندارد و وظیفه همگی ما است که پیام‌های مثبتی از ازدواج مخابره کنیم.
وی با تاکید بر اینکه طرح‌های سازمان بهزیستی بر اساس اولویت اجرایی می‌شوند، افزود: مثلاً طرح‌های پیشگیری از طلاق ابتدا در ۱۰ استانی که بالاترین نرخ طلاق را داشتند، کلید خورد و با توجه به اینکه این استان‌ها تمرکز جمعیتی زیادی دارند، با اجرای طرح کاهش طلاق، گویی ۸۰ درصد از جمیعت کشور تحت پوشش قرار گرفته‌اند. طرح‌های سازمان بر اساس نیاز ملی اجرا می‌شود، ولی استان‌ها نیز موظفند که نیازسنجی کنند و مضمون طرح‌ها را به سمت رفع نیازهای خود سوق دهند.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه یکی از مهم‌ترین اولویت‌های سازمان، توجه به مناطق حاشیه‌ای است، گفت: مثلاً طرحی با عنوان یک وعده غذای گرم در مهدهای حاشیه‌ای و روستایی اجرایی شده است و بدون شک این مناطق خدمات خاصی دریافت می‌کنند. اعتقاد نداریم که حاشیه‌نشینی مساوی با آسیب است، ولی این مناطق از خدمات مناسبی برخوردار نیستند و ممکن است زمینه‌ای فراهم شود که افراد ساکن در این مناطق دچار آسیب شوند؛ از همین رو باید تبعیض مثبت قائل شویم.
معاون امور اجتماعی سازمان بهزیستی همچنین با اشاره به اینکه ۳۶۰ پایگاه اورژانس اجتماعی در سطح کشور فعال است و هیچ‌کدام از شهرهای بالای ۵۰ هزار نفر فاقد پایگاه‌های اورژانس اجتماعی نیستند، افزود: خوشبختانه مردم آگاه‌تر شده‌اند و راه‌اندازی اورژانس اجتماعی جزو مطالبات همگانی است. سال گذشته نیز یک میلیون و ۲۰۰ هزار تماس با اورژانس اجتماعی داشتیم که ۲۰۰ هزار مورد از آن جزو وظایف کاری بهزیستی بود و حدود ۸ درصد از این تماس‌ها، کودک‌آزاری را شامل می‌شد.
وی گفت:  دادستان می‌تواند فردی را که کودک‌آزاری را مشاهده کرده ولی گزارش نداده است، بازخواست کند.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اجرای ۹۰ رأی مراقبت الکترونیک از محکومان در یزد
رئیس کل دادگاه‌های عمومی و انقلاب یزد از صدور ۹۸ رأی مراقبت الکترونیک و اجرای کامل ۹۰ رأی آن تاکنون خبر داد.
مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ: با تمام ظرفیت کار می کنیم
تبریز- ایرنا- مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شبستر اعلام کرد: ما با تمام ظرفیت کار می کنیم و متاسفانه از عهده سفارش هایمان برنمی آییم.
رئیس کل بیمه مرکزی اعلام کرد: همگانی‌سازی صنعت بیمه- سنحاب فعال شد
رییس شورای عالی بیمه با بیان اینکه صنعت بیمه به ساختاری چابک در حوزه دیجیتالی نیاز دارد، گفت: ایجاد امنیت در شبکه‌های دیجیتالی نگرانی‌های صنعت بیمه را برطرف خواهد کرد.
رئیس قوه قضاییه: همه مسئولان موظفند از کارآفرینان و فعالان اقتصادی حمایت کنند
رئیس قوه قضاییه با اشاره به جنگ اقتصادی دشمن علیه ملت ایران، همه مسئولان و دستگاه ها را موظف به حمایت تمام عیار از کارآفرینان، سرمایه گذاران و فعالان اقتصادی دانست.
رئیس قوه قضائیه: با رونق تولید باید دشمن را شکست داد
رئیس قوه قضائیه گفت: دشمن به لحاظ برخی کاستی‌های اقتصادی سعی می‌کند ضربه‌ای به ملت بزرگ ایران وارد کند.
مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ: با تمام ظرفیت کار می کنیم
تبریز - ایرنا - مدیرعامل کارخانه تولید کاغذ از سنگ در شبستر اعلام کرد: ما با تمام ظرفیت کار می کنیم و متاسفانه از عهده سفارش هایمان برنمی آییم.
ترمیم جراحت تحریم با مرهم رونق تولید
اراک - ایرنا - توانمندسازی، رونق تولید و در نهایت بالندگی و توسعه اقتصادی تنها راه رسیدن به توسعه پایدار و مقابله مقتدرانه با تحریم و تهدیدهای اقتصادی دشمنان است که این مهم از سال های گذشته در استان مرکزی هدفگذاری شده است.
هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده برگزار شد
هفتمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور به ریاست قاضی منصوری در مشهد برگزار شد.
اطلاعیه جدید فروش سهام بانک‌های ادغامی در بورس
فرابورس ایران امروز در اطلاعیه‌ای مبلغ ورود سفارش برای بانک‌های ادغامی حکمت ایرانیان، بانک قوامین، بانک مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر و همچنین شرایط فروش سهام بانک انصار را اعلام کرد.
ویدئو - اقدام اخیر وزارت کار، رانت را از بین می‌برد؟
هفته گذشته به دستور محمد شریعتمداری، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اسامی دریافت‌کنندگان هفت هزار میلیارد تومان تسهیلات کم‌بهره ۴، ۶ و ۱۰ درصدیِ اشتغال پایدار روستایی را منتشر کرد. برخی کارشناسان می‌گویند این اقدام می‌تواند نقش مهمی در ممانعت از ایجاد گلوگاه‌های فساد داشته باشد؛ اما باید اقداماتی فرآیندی باشد، نه مقطعی. جلوگیری از انحراف و ایجاد رانت، شناسایی دریافت‌کنندگان تسهیلات برای نظارت عمومی و تسهیل امر نظارتگری برای دستگاه‌های نظارتی، سه کمکی است که این سیاست، به ایجاد شفافیت در دستگاه‌های اجرایی خواهد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
دعای روز سیزدهم ماه رمضان
دعای سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان به‌همراه شرحی بر آن منتشر شد.
۳ راهکار برای کاهش قیمت خودرو + جزئیات
عضو کمیسیون صنایع مجلس راه‌کار‌های کاهش قیمت خودرو را تشریح کرد.
بیمه‌ها عمل جراحی‌ مبتلایان اختلال هویت جنسیتی را «زیبایی» محسوب می‌کنند!
بهره‌مندی مددجویان تهرانی از سفره‌های افطار و سبد ارزاق رمضان
تخریب بیش از ۱۹۰۰ واحد مسکونی مددجویان در سیل- احداث خانه‌ها طی ۶ ماه
شرایط ارائه طرح ترافیک به معلولان - طرح امسال روزشمار است
شریعتمداری: پرونده دوشغله‌های وزارت کار و رفاه رسما بسته شد
فرصت یکماهه برای تعیین تکلیف تسهیلات سربازی جوانان عضو سمن‌ها
کمک جدید تامین‌اجتماعی به کارفرمایان بدهکار
اهدای کمک‌های شیعیان هندوستان به سیل‌زدگان کشور
پرداخت حقوق اردیبهشت بازنشستگان کشوری براساس احکام جدید به همراه معوقات فروردین
نیروگاه گازی خلیج فارس به سازمان تأمین اجتماعی واگذار شد