تربیت، حل مسأله و تولید علم سه کارکرد اصلی دانشگاه است

13:00 ۳۸۷ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 849 0
تربیت، حل مسأله و تولید علم سه کارکرد اصلی دانشگاه است

رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با تأکید بر اینکه تربیت، حل مسأله و تولید علم سه کارکرد اصلی دانشگاه است، گفت: دانشگاه‌های ما در این سه حوزه به بخش‌های خوبی توجه کردند و بخش‌هایی هم مغفول واقع شد که باید به آن سمت حرکت کنیم.

ایسنا

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین مصطفی رستمی رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در مراسم معارفه سرپرست نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در سازمان مرکزی دانشگاه آزاد اسلامی و تجلیل از اساتید نمونه کشوری این دانشگاه که در تالار شهید مطهری سازمان مرکزی برگزار شد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی فرصت بزرگی در اختیار دارد که می‌تواند دانشگاه را به ریلی که به تعالی جامعه و رسیدن به قله‌های عالی کرامت و شرافت منجر می‌شود، راهنمایی کند.
وی ادامه داد: دانشگاه در نظام غربی برای تربیت نیروی انسانی متعهد به مبانی تمدن و اشاعه آن و مدیریت ساختارهای جذب تمدن تأسیس شد و اگر بخواهیم مدیریت و ساختار دانشگاه، محتوای دروس و فرآیندی که یک پذیرفته شده به‌عنوان دانشجو تا زمان فراغت از تحصیل در دانشگاه طی می‌کند را ارزیابی کنیم، معطوف به این خروجی است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی با بیان اینکه بنای این دانشگاه تربیت نیروی متعهد به مبانی تمدن غرب بود، خاطرنشان کرد: اینکه پیش از انقلاب در دانشگاه‌های ما، انسان‌های متدین و متعهد وجود داشت، نباید ما را از گزاره اول که دانشگاه براساس مبانی تفکر و اندیشه در غرب تأسیس و بر همان اساس هم در کشور ما پایه‌ریزی شد، غافل کند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها اظهار داشت: وجود انسان‌های متدین، متعهد و شخصیت‌های ارزشمند در دانشگاه‌ها نه به‌واسطه ساختار و فرآیند حاکم بر دانشگاه، بلکه به‌واسطه چنین شخصیت‌های ارزشمندی بود که معتقد و دارای مبانی یا در حال اتخاذ مبانی ارزشمند از محیط‌های بیرون از دانشگاه بودند که در فضای دانشگاهی تنفس و حرکت می‌کردند.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی با بیان اینکه دانشگاه خدمات فراوانی به انقلاب اسلامی داشت، گفت: دانشگاه در پیروزی انقلاب اسلامی، ترویج شعارها، تأسیس نهادها، جهاد، اداره جنگ و در حوزه مقابله با تهاجم بیرونی نقش مهمی داشت و هنوز هم بر سر سفره خدمات دانشگاه هستیم، اما همه این خدمات و ثمرات دانشگاه نباید ما را از مسأله اصلی که دانشگاه بر چه اساسی بنیاد نهاده شد و این تغییرات قبل از انقلاب تا چه میزان دامن دانشگاه را گرفت، غافل کند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با اشاره به سخنرانی دکتر طهرانچی در آغاز این مراسم گفت: تعبیر دکتر طهرانچی از دانشگاه عقیم، تعبیر دقیقی است، چرا که ما پیش از انقلاب با دانشگاهی مواجه بودیم که این دانشگاه در ساختار خود نه به سرمایه‌ها و ثروت‌های موجود در کشور توجه داشت و نه به مسائل، مشکلات و چالش‌ها. البته هنوز هم با این فرایند در دانشگاه‌ها مواجه هستیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی یادآور شد: مقام معظم رهبری ۲۳ خرداد سال ۶۸ و ۹ روز پس از رحلت امام خمینی (ره) به خاطره‌ای از امام (ره) اشاره کردند که ایشان در اوج دوران جنگ فرموده بودند « مسأله جنگ تمام خواهد شد و مسأله‌ای که باید به فکر آن باشیم، مسأله دانشگاه است.»
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها ادامه داد: انقلاب اسلامی در هر ساختاری که متناسب با نیازهای انقلاب ایجاد کرد یا تغییری در آن لحاظ کرد، موفق بود و بخش‌هایی که با اهداف انقلاب یعنی رجعت به توحید و خروج از دام شرک، ایجاد شد، ثمر داشت، مانند سپاه پاسداران، جهاد سازندگی، حوزه‌های امنیتی و دفاعی. هر جا ورود ضعیف یا ناقص بود، آسیب‌های آن را هم مشاهده کردیم. در حوزه سینما، بانک، تعلیم و تربیت و دانشگاه چقدر توانستیم به‌دنبال اهداف عالی انقلاب اسلامی تغییراتی ایجاد کنیم و سر سفره ثمرات این تغییرات بنشینیم؟
وی تصریح کرد: سوگوارانه باید گفت که در بسیاری از این حوزه‌ها یا غفلت صورت گرفت یا ورود ناقص اتفاق افتاد. تحلیلی که دکتر
طهرانچی از قضایای دانشگاه و آنچه که باید به آن سمت حرکت کرد، ارائه دادند، پیوست سخنان بنده است. دانشگاه مطلوب و تراز در جامعه اسلامی سه وظیفه اصلی دارد که علاوه بر تولید علم با شاخص‌های علم نافع، تربیت نیروی متخصص جامعه در تراز انقلاب اسلامی و حل مشکلات و معضلات موجود در جامعه از دیگر وظایف دانشگاه‌هاست که نباید مرجع و حل‌المسائلی جز دانشگاه را برای آن
جستجو کرد.
وی خاطرنشان کرد: فرصت بزرگی که در اختیار دانشگاه آزاد اسلامی به‌عنوان بزرگترین دانشگاه کشور و یکی از سهامداران اصلی نظام آموزش عالی قرار دارد، یکی از بهترین فرصت‌هایی است که می‌شود دانشگاه را به ریلی که به تعالی جامعه و رسیدن به قله‌های عالی کرامت و شرافت منجر می‌شود، راهنمایی کرد.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: امام خمینی (ره) در همان مقطعی که انقلاب اسلامی تأسیس می‌شود، به‌دلیل آنکه مقوله دانش و فرهنگ، مقوله‌ای فراتر از جریان‌های حزبی بود، شورای عالی انقلاب فرهنگی را ایجاد کردند و به آن اقتدار بخشیدند تا به نسبت قدرت، اقتدار و موقعیت ولی‌فقیه، مجاز به قانون‌گذاری در عرصه علمی و فرهنگی کشور باشد. با توجه به اهمیت این موضوع، سران سه قوه عضو این مجموعه شدند و دست‌اندرکاران عرصه علم و فرهنگ کشور در شورای عالی انقلاب فرهنگی به‌عنوان تصمیم‌گیر و عضو قرار گرفتند.
وی با بیان اینکه مقوله علم و فرهنگ، مقوله بسیار حیاتی در روند انقلاب اسلامی بوده است، ادامه داد: مفهوم شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که مقوله فرهنگ و دانش، مقوله تعلیم و تربیت در نظام اسلامی موضوعی فراتر از حزبی که رأی می‌آورد یا حزبی که رأی نمی‌آورد، است، چرا که این مسأله مربوط به آینده است.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی تصریح کرد: اگر موقعیت شورای عالی انقلاب فرهنگی را تضعیف کردیم یا جایگاه آن را به‌درستی نشناختیم، نتیجه این می‌شود که در مهمترین مسائل فرهنگی کشور، هر شخصیت دارای وضع متفاوتی به خود اجازه اظهارنظر می‌دهد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی گفت: امروز می‌بینید موضوع نشاط در تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش به یک مسأله رسانه‌ای تبدیل می‌شود که افراد کم وزن در حوزه فهم مسائل فرهنگی، به خودشان اجازه اظهارنظر می‌دهند. مقام معظم رهبری در دیدار با فرهنگیان فرمودند که نشاط ضروری است، اما نباید از ولنگاری،
هرزه‌گی ، معرفی چهره‌های ناشایست، الگو قرار دادن افرادی که هرگز در حد معرفی به نسل کودک و نوجوان نیستند را به‌عنوان ابزارهای نشاط معرفی کرد.
وی تصریح کرد: زمانی که نشاط را درست تعریف نکنیم، آن وقت افراد ناشایست الگوهای نشاط می‌شوند و اگر کسی آنها را نقد کند، به‌عنوان منتقد نشاط معرفی می‌شود.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها با بیان اینکه این اقدام در غیبت شورای عالی انقلاب فرهنگی صورت می‌گیرد، گفت: انسان‌های نااهل، شایستگی معرفی الگوهای فرهنگی را ندارند و شورای عالی انقلاب فرهنگی باید این جای خالی را پر کند و این موضوع تبدیل به مطالبه شود. سوگوارانه باید بگوییم که هنوز جایگاه شورای عالی انقلاب فرهنگی توسط متولیان جامعه و مجموعه مدیران و کارگزاران به‌درستی شناخته نشده است.
وی افزود: بنده اهتمام، دقت و تلاشی که در فضای دانشگاه آزاد اسلامی برای حرکت به‌سمت دانشگاه تراز انقلاب اسلامی می‌شود را می‌ستایم. انصافاً دغدغه و اهتمامی که دکتر ولایتی، دکتر
طهرانچی و مجموعه همکاران دانشگاه آزاد اسلامی در این زمینه دارند، ستودنی است. ظرفیت دانشگاه آزاد اسلامی ان‌شاءالله با کمک همه دانشگاهیان این دانشگاه به‌سمت تعالی حرکت خواهد کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین دکتر رستمی با اشاره به ایجاد نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد اسلامی، گفت: یکی از حوزه‌هایی که در کنار ریاست و مدیران دانشگاه به تعالی ارزشمند در فضای دانشگاهی کمک می‌کند، نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌هاست. مجموعه‌ای که
براساس اساسنامه و منویات مقام معظم رهبری قرار است در کنار مدیریت‌های آموزش عالی کشور به نزدیک شدن حرکت درست دانشگاه در مسیر اعتلای کشور، هدایت صحیح به‌سمت مبانی و آرمان‌های انقلاب اسلامی و قانون اساسی، تعمیق باورهای دینی، تبیین درست دین و مقابله با جریان‌های انحرافی در فضاهای دانشگاهی اقدام کند.
رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها خاطرنشان کرد: دکتر ولایتی رئیس هیأت مؤسس و هیأت امنای دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر طهرانچی رئیس این دانشگاه، پیش از آنکه بنده مسئولیت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها را بر عهده بگیرم، با حجت‌الاسلام والمسلمین محمدیان رئیس سابق نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت‌وگو، مذاکرات و از نهاد مطالبات جدی داشتند که منجربه موافقت‌نامه شد که براساس آن فعالیت‌های نهاد رهبری بیش از پیش در دانشگاه آزاد اسلامی توسعه یافت.
حجت‌الاسلام والمسلمین رستمی گفت: حرکت دانشگاه آزاد اسلامی در مسیر جدیدی که با حضور مدیران انقلابی در این دانشگاه اتفاق افتاده، به تقویت گفتمان و جریان انقلابی منجر خواهد شد و مجموعه‌های انقلابی همچون دانشجویی، تشکلی و استادی و جریان فرآیند در دانشگاه، باید به تقویت گفتمان انقلاب در دانشگاه کمک کنند.
به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، وی در پایان خاطرنشان کرد: ظرفیت بدنه مدیریتی انقلابی و فرهیخته دانشگاه آزاد اسلامی یک ظرفیت عالی است که منجر به توفیقات عالی خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

آموزش
آموزش

آخرین اخبار

آذری: نه من و نه هیچ یک از اعضای مجمع در جریان پیش‌نویس اساسنامه نبودیم
مدیرعامل باشگاه فولاد می‌گوید نه او و نه دیگر اعضای مجمع، پیش نویس اساسنامه اصلاح شده فدراسیون فوتبال را پیش از ارسال به فیفا، ندیده‌اند.
کنترل شدن 95 درصد آتش سوزی جنگل‌های بهبهان
محمد جواد اشرفی امشب در اهواز، در رابطه با آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگهای بهبهان، اظهار کرد: تا حدودی هنوز در جنگل دود ناشی از آتش وجود دارد اما تقریباً 95 درصد آتش در جنگل‌های بهبهان کنترل شده است.
درخواست پیروانی برای اصلاح پروتکل‌های بهداشتی
مدیر تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید دو بند پروتکل‌های وزارت بهداشت کار را برای تیم‌های لیگ برتری سخت کرده است.
کمیسیون بررسی آزمایش کرونا در فوتبال تشکیل شد
ستاد مبارزه با کرونا در ورزش با تشکیل کمیسیونی صحت و سقم و کیفیت آزمایش‌های انجام شده توسط تیم‌های لیگ برتری را بررسی می‌کند.
فلزی که سریع کرونا را می‌کشد
طبق گفته یک دانشمند انگلیسی، دستگیره‌های درب‌های خانه و مکان‌های دیگر باید از جنس "مس" باشند تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.
اعتراض علیه رفتارهای نژادپرستانه در آمریکا به آلمان رسید
رسانه‌های دولتی آلمان روز (شنبه) از بروز موجی از اعتراضات نسبت به قتل "جورج فلوید" در مقابل سفارت آمریکا در برلین خبر دادند.
خیابان‌های جنگ‌زده شهر «مینیاپولیس» آمریکا- فیلم
خیابان‌های جنگ‌زده شهر «مینیاپولیس» آمریکا پس از اعتراضات دو روز اخیر به قتل شهروند سیاه‌پوست توسط پلیس را خواهید دید.
بسیج گارد ملی ایالت مینه‌سوتا برای اولین بار از جنگ جهانی دوم
فرماندار مینه‌سوتا امروز (شنبه) تاکید کرد، برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، بسیج کامل گارد ملی را اعلام می‌کند تا به "ویرانی ناخواسته" از اعتراضاتی که او به گردن معترضانی انداخت که به این ایات تعلق ندارند، پایان دهد.
گزارش تکان‌دهنده نماینده کنگره از مینه سوتا
عمر در این پیام گفت: من اکنون در خیابان سی و هشتم هستم، جایی که یک افسر پلیس جان جورج فلوید را گرفت. اغلب در شهر مینیاپلیس، نه تنها عدالت به تعویق می افتد، بلکه به طور کامل برقرار نمی شود.
روسیه اتهام‌زنی آمریکا درباره چاپ اسکناس تقلبی برای حفتر را محکوم کرد
وزارت امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه یک شرکت وابسته به دولت مسکو پول تقلبی برای لیبی چاپ کرده است، رد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهادت ۳ مرزبان در درگیری با اشرارمسلح در سردشت
در درگیری مسلحانه مرزبانان هنگ مرزی سردشت با اشرار مسلح ۳ نفر از مرزبانان‌مان به شهادت رسیدند.
دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
چگونه کولر گازی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟
امروزه با مشاهده تفاوت قیمت میان کولرهای گازی و اینکه کمتر کسی در زمینه شناسایی کولرگازی تقلبی اطلاعات دارد، افراد سودجو و متقلب را بر آن داشته که محصولات بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت را با از بین بردن برچسب‌های آن و چسباندن برچسب‌های تقلبی، به محصولات گران‌ قیمت تبدیل کنند و با قیمت‌های بسیار بالاتر از آنچه در واقع هستند به فروش برسانند.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
پیشنهاد مرکز پژوهش‌ها برای پذیرش دانشجویان جدیدالورود از نیم‌سال دوم سال تحصیلی
کشف بیش از ۳۰ هزار مدرک جعلی در میدان انقلاب-برخی مدیران سیاسی بدون حضور در کلاس مدرک می‌گیرند
آمادگی دانشگاه‌های علوم پزشکی برای اسکان دانشجویان-برگزاری مرحله‌ای امتحانات
امتحانات پایان ترم دانشجویان حضوری شد-بازگشایی خوابگاه‌ها با ظرفیت پذیرش ۵۰درصدی
نحوه حضور کارکنان دانشگاه تهران از فردا اعلام شد
آغاز بررسی درخواست وام دانشجویان از خرداد ماه
در دهه پنجم انقلاب به نهضت سواد رسانه‌ای در ابعاد مختلف نیازمندیم
نحوه حضور دانشجویان در خوابگاه‌ها-افزایش طول امتحانات پایان‌ترم
اعتراض تعدادی از اساتید دانشگاهی نسبت به برخی مزاحمتها در مجتمع محل سکونتشان + فیلم
پیام تسلیت وزیر علوم به مناسبت درگذشت یک استاد