توازن در اقدام، برای حفظ برجام!

09:24 ۱۰ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 125 0
توازن در اقدام، برای حفظ برجام!

نخستین هشدار ایران، برای حفظ برجام یا قبول خطر انهدام آن، در یک اقدام احتیاط‌ آمیز و مهلت منطقی، صادر شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه ایران در ادامه نوشت: شورای عالی امنیت ملی که عالی‌ترین مرجع اتخاذ تصمیم ملی است، رسماً اعلام کرد که به استناد مفاد برجام، و در راستای احقاق حقوق کشور، از امروز به مدت دو ماه، بخشی از تعهدات هسته‌ای کشور را معلق می‌گذارد و در مقابل انتظار دارد پنج عضو باقیمانده برجام، مساعی جمیله خود را جهت عادی‌سازی وضعیت مبادلات بانکی و فروش نفت ایران، به عمل آورند. اگر در این مهلت دو ماهه، این توازن در اقدام محقق شود، راه امیدی برای تداوم برجام و حفظ صلح و امنیت منطقه‌ و جهان باز خواهد شد.
اما اگر طرف‌های پیمان، حقوق و مطالبات ایران را تأمین نکنند، جمهوری اسلامی ایران حق خود می‌داند که بخش دیگری از محدودیت‌های هسته‌ای را معلق کرده و منتظر اقدام بعدی طرف مقابل بماند. انتظار می‌رود که طرف‌های مقابل، دست به یک انتخاب خرد‌مندانه بزنند و برای تضمین امنیت و صلح و نیز حفظ برجام، «که مهم‌ترین قاعده فراگیر شدنی در نظام هسته‌ای جهان» است، به تعهدات مضبوط خود اقدام کنند. اگر ایالات متحده در برقراری این توازن کارشکنی کند  یا گروه 2+3، از اجرای وظایف خود استنکاف ورزد، آنگاه، ایران گام دیگری در بسط ید هسته‌ای خود برداشته و شرایط به سمت نقطه صفر، نزدیکتر خواهد شد.
این روند می‌تواند تا آنجا ادامه پیدا کند که ایران حتی ماندن در NPT را هم مورد تجدیدنظر قرار دهد و آنچه موجب وحشت امریکا شده بود، مجدداً در «آستانه» تحقق قرار دهد! تا این مرحله، جمهوری اسلامی بیشترین خویشتنداری را در مقابل عهدشکنی امریکا، و ترک فعل گروه ۵، داشته است. طرف‌های مقابل نیز بیشترین «سیاسی کاری» و تظاهر را برای توجیه بدعهدی خود داشته‌اند. ایران تا این مرحله همه نقش مثبت خود را بازی کرده و روی دیگر سکه را هنوز محفوظ داشته! از این پس، طرف‌های مقابلند که باید نگران هزینه‌های بیشتر باشند! این یک بلوف نیست، یک واقعیت است.
فروپاشی برجام به هر دلیلی بزرگ‌ترین ساختمان نظام هسته‌ای جهان را فرو خواهد پاشید! حتی تصور احتمال خروج ایران از برجام و سپس NPT برای ساختار امنیتی جهان و ساختار امنیتی امریکا، وحشت‌آور است! این معنا را بیش از ترامپ و تیم او، عقلای ساختار سیاسی امنیتی امریکا بخوبی واقفند. اروپا و روسیه و چین نیز به رموز این مسأله وقوف کامل دارند از سوی دیگر اما «منافع فوری» و «منافع ضروری»، شاید بر گزینه «منافع بلند‌مدت» غلبه کند.
مانع حسن اقدام اروپا و روسیه و چین، نگرانی از دیگر منافع اقتصادی فوری و ضروری است که ممکن است در پرتو لجاجت ترامپ از دست برود. اما، در هر حال، هم گروه ۲+۳ و هم امریکا، باید دست به یک انتخاب بزنند؛ بازگشت به اجرای تعهدات خود، حفظ برجام، و پاسداشت صلح و امینت و تأمین منافع بلند جمعی یا عدول از تعهدات، فروپاشی برجام، تهدید صلح و امنیت، و حفظ منافع کوچکتر اما فوری؟
حقیقت این است که جمهوری اسلامی ایران بر مبنای اصول و ارزش‌های ملی و نظام بین‌المللی وارد مذاکراتی شد که محصول آن «برجام» بود! برنامه جامع اقدام مشترک با هر ویژگی که داشت، توانست فرصت بسیار بزرگی را برای تفاهم و تعامل مثبت در نظام بین‌الملل خلق کند.
هرچند ایران، به توافقی وارد شد که منجر به تعطیلی موقت یا طولانی بخشی از حقوق و اختیارات ملی ما شد اما در مقابل، تعهداتی از مجموعه قدرت‌های جهانی گرفت که «نوعی توازن» در هزینه و دستاورد، برای طرفین ایجاد کرد.
در نیمه اردیبهشت سال قبل، اما، ایالات متحده، علیرغم تمامی تعهدات و تضمین‌هایی که در متن و ملحقات برجام دارد، به‌طور یکجانبه از برجام خارج شد و نظام توافقات جمعی را بر هم زد. خروج امریکا، در واقع به معنای زیر پا گذاشتن تمام قاموس نظام بین‌الملل بود. برجام مستظهر به یک قطعنامه محکم شورای امنیت، (۲۲۳۱)، بود که توانست شش قطعنامه تحریمی را لغو کند که با عدول امریکا از آن نه تنها حیثیت نظام بین‌الملل لگد‌مال شد، بلکه سطح اعتماد به هر قول و وعده‌ای در این نظام، بشدت سقوط کرد.
بازگشت نظام تحریم‌های یکجانبه امریکا، تحریم مجدد نفت ایران، انسداد مجاری مبادلات پولی، تحریم و جریمه بانک‌های بین‌المللی در همکاری با ایران، و فشار به طرف‌های تعامل ایران برای انصراف از هر نوع همکاری، و محاصره کامل کشور ما، اینها نتیجه عهدشکنی امریکا در برجام بود.
به استناد محتوای مذاکرات و مفاد برجام، ایران انتظار داشت که سایر طرف‌های برجام، به تمام تعهدات خود پایبند بمانند. ایران تا کنون بیشترین هزینه و بیشترین فشارها را تحمل کرده است. اینک اما وقت آن رسیده که سایر طرف‌های متعاهد نیز موضع خود را در برابر «شرارت کاخ سفید در نظام بین‌الملل» معین کنند. این یک انتخاب است، توازن در منافع، توازن در تعهدات، و توازن در اقدام! در غیر این صورت، جهان با انتخاب غلط امریکا و ۲+۳، به سمت «توازن وحشت» خواهد رفت.
امروز ایران فرصت این انتخاب را به قدرت‌های جهان داده است.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

رییس شورای شهر تهران از سه قوه گلایه کرد
تهران- ایرنا- محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران با گلایه از قوای سه گانه در حمایت از مسائل شهر تهران اظهارداشت: هنوز توجهی از سوی سه قوه به حمایت از نمایندگان مردم در شورا نمی بینیم؛ باوجود حمایت بی سابقه مردم نه تنها حمایت ها زیاد نشده بلکه کمتر هم شده است.
1.5 انواع مواد مخدر در زاهدان کشف شد
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از دستگیری2 قاچاقچی و کشف یک تن و 551 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان زاهدان مرکز این استان خبر داد.
آتش سوزی در بندر رستمی تنگستان تلفات جانی نداشت
بوشهر- ایرنا- فرماندار تنگستان گفت: آتش سوزی شنبه شب 2 فروند شناور تجاری در بندر اسکله رستمی بخش دلوار از توابع این شهرستان تلفات جانی نداشت.
1500 کیلومتر پیاده روی برای تماشای بازی فوتبال
تبریز-ایرنا- «شهریار عباس‌زاده»، هوادار عاشق و دلسوخته تیم تراکتورسازی با 25 روز پیاده روی فاصله 1500 کیلومتری تبریز- اهواز را طی کرد تا آخرین بازی تیم مورد علاقه اش مقابل فولاد خوزستان را تماشا کند.
خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*
کرمان - ایرنا - گرچه افزایش بی رویه قیمت کالا در بازار این روزها بی ارتباط با تحریم های ظالمانه خارجی نیست ولی بدون شک نقش تصمیم گیران داخلی در حوزه تنظیم بازار و فراتر از آن خلا مجریان و ناظران میدانی در مراکز استان ها تاثیرشان از عامل خارجی اگر بیشتر نباشد کمتر هم نخواهد بود.
نماینده مجلس: خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی دشمن است
نوشهر – ایرنا – نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت : هجوم مردم به فروشگاهها و خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی است که دشمن ایجاد کرده است و مردم نباید فریب توطئه ها و فضای مسموم دشمن را بخورند.
جست و جو برای گمشدگان در جنگل کجور نوشهر ادامه دارد
نوشهر - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر نوشهر با اشاره به پیدا شدن 2 نفر از چهار نفر گمشده در جنگل های کجور گفت که عملیات جست و جو برای یافتن 2 مرد دیگر توسط نجاتگران و امدادگران این جمعیت در جنگل این بخش ادامه دارد.
نشت نفت در شمال غرب پایتخت
تهران- ایرنا- می گویند بوی نفت امانشان را بریده است و صرفنظر از خطرات احتمالی زندگی در نزدیکی انبار نفت «شهران» از بوی بد نفتاب که وقتی فضای سبز و باغ ها را آبیاری می کنند بیشتر به مشام می رسد؛ کلافه شده اند.
شناسایی370نقطه حادثه خیزدر آبهای ساحلی دریای مازندران
ساری - ایرنا - رئیس کمیته کاهش غریق طرح ساماندهی دریای خزر در مازندران گفت که در آستانه شروع فصل شنا ، 370 نقطه حادثه خیز برای شنا در محدوده آب های ساحلی این استان شناسایی شد که 20 نقطه بیشتر از پارسال است.
عضو شورای تهران: مسئولیت عزل و نصب‌ها برعهده شخص شهردار است
تهران- ایرنا- سید حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به انتصاب سید مناف هاشمی استاندار معزول گلستان در شهرداری پایتخت گفت: مسئولیت عزل و نصب‌ها در شهرداری برعهده شخص شهردار است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
دعای روز سیزدهم ماه رمضان
دعای سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان به‌همراه شرحی بر آن منتشر شد.
۳ راهکار برای کاهش قیمت خودرو + جزئیات
عضو کمیسیون صنایع مجلس راه‌کار‌های کاهش قیمت خودرو را تشریح کرد.
پذیرایی از اموات با قابلیت مشاهده آنلاین!
اظهارات نبوی و توکلی درباره عکس خبرساز
صفحه نخست روزنامه‌های یکشنبه
نسخه طبیعی برای مقابله با جرم دندان
اشک‌هایی به درشتی انجیر
شاهکار مهندسی آب ایران در شرایط بحرانی
سگ‌ها را نمی‌کشیم، خودتان بیایید و ببینید!
١٢ سال با کابوس مرگ و اعدام زندگی کردم
نگاهی به ترکیب سیاسیونی که با روحانی دیدار کردند
دلار آرام می‌گیرد؟