وکیلی: ورود اصلاح‌طلبان به حاکمیت حداقلی بوده است

20:45 ۳۸۷ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 655 0
وکیلی: ورود اصلاح‌طلبان به حاکمیت حداقلی بوده است

یک عضو هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تشریح کارنامه عملکرد فراکسیون امید، ورود جریان اصلاح‌طلب به حاکمیت در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ و همچنین انتخابات مجلس سال ۹۴ را حداقلی توصیف کرد و در عین حال گفت که انتظارات از جریان اصلاح‌طلب حداکثری بوده است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، محمدعلی وکیلی در نشست «کارنامه امید» که در محل حزب ندای ایرانیان برگزار شد، درباره عملکرد فراکسیون امید مجلس گفت: لیست امید در انتخابات مجلس ۱۷۰ تا ۱۸۰ نفر بودند ولی فراکسیون ما ۱۰۷ – ۱۰۸ نفر است و آنچه ما از آن دفاع می‌کنیم فراکسیون امید است. یکی از بدشانسی‌های ما این بود که در بدترین زمان ممکن و وقتی همه بدبیاری‌ها اتفاق افتاد و وضع کشور و دولت دلخواه نیست، نماینده شدیم. به هر حال وضع عمومی کشور رضایت‌بخش نیست و وضعیت در مسیر عدم رضایت مردم است. طبیعتاً مجلس هم با همین شرایط ارزیابی می‌شود.
نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه اگر سایر آیتم‌ها در جای خود درست بود، مجلس دهم می‌توانست بعد از مجلس دوم جزو موفق‌ترین مجالس جمهوری اسلامی باشد، ادامه داد: وقتی بقیه آیتم‌ها سر جای خود نیست این بر عملکرد مجلس هم سایه می‌اندازد.
این عضو فراکسیون مجلس در ادامه تصریح کرد: خصوصیت مهم مجلس این است که دو فراکسیون با اکثریت نسبی دارد و ضعفش این است فراکسیونی هست که بالانس این دو فراکسیون را بهم می‌زند. همین باعث شده هویت گفتمانی مجلس ضعیف باشد. نمی‌توان گفت خروجی مجلس اصلاح‌طلبانه است یا اصولگرایانه. زیرا ما اکثریت عددی نیستیم. فراکسیون سوم در بزنگاه‌ها گاهی با ما جمع می‌شود و طرف مقابل به اقلیت تبدیل می‌شود و گاهی با طرف مقابل جمع می‌شود و ما را تبدیل به عقلیت می‌کنند.
وکیلی با بیان اینکه جریان اصلاح‌طلب بعد از وقایع سال ۸۸ دچار یک کمای طولانی‌مدت شد، افزود: پس از آن دوران شکاف مهمی بین حاکمیت و اصلاح‌طلبان اتفاق افتاد. تجربه ۳۰ سال اخیر نشان می‌دهد کارنامه اصلاح‌طلبان موفق‌تر از اصولگرایان بوده است. بعد از سال ۸۸ ما در دوره فریز فعالیت اصلاح‌طلبی و بعد از رد صلاحیت آقای هاشمی، به آقای روحانی رسیدیم و کرسی ریاست‌جمهوری را با روش اصلاح‌طلبانه گرفتیم اما این کرسی اصلاح‌طلبانه نشد. در واقع ورود جریان اصلاح‌طلب از سال ۹۲ به حاکمیت ورود حداقلی بود و دولت آقای روحانی از نظر شاخص‌های اصلاح‌طلبی حداقلی بود ولی انتظارات شکل گرفته حداکثری بود.
وی با بیان اینکه منش شخصی حسن روحانی غیراصلاح‌طلبانه است، گفت: مثلاً آقای هاشمی اگرچه از نظر منش سیاسی اصولگرا بود ولی منش شخصی‌اش اصلاح‌طلبانه بود و به همین خاطر در جریان اصلاح‌طلبی رهبر یک طیف اصلاح‌طلب شد اما آقای روحانی این خصلت را نداشت. ایشان دولت حداقلی تشکیل داد. در انتخابات مجلس در سال ۹۴ هم روزنه‌ای باز شد که مثل سال ۹۲ روزنه حداقلی بود و اصلاح‌طلب‌های حداقلی توانستند وارد شوند.
این عضو هیأت رئیسه مجلس ادامه داد: اصلاح‌طلبان حداقلی در مجلس با فراکسیون حداکثری اصولگرایان و فراکسیونی به نام مستقلین حضور یافتند و آنچه امروز در جامعه قضاوت می‌شود براساس انتظار جامعه‌ای است که همه ما برآمده‌ای از آن هستیم. آن جامعه تصور می‌کرد در سال ۹۲ خاتمی دومی را انتخاب کرده در حالی که حسن روحانی نه می‌توانست هاشمی باشد نه خاتمی و مهمترین امتیازش این بود که قالیباف نبود. در دور دوم هم آقای روحانی باید با تکیه بر عملکرد انتخاب می‌شد اما همچنان با تکیه بر المان اصلاح‌طلبی، «تکرار می‌کنم» و حضور جهانگیری و حمایت سراسیمه اصلاح‌طلبان رأی آورد.
وکیلی ادامه داد: در واقع دولت برآمده در سال‌های ۹۲ و ۹۶ دولت حداقلی و جریان اصلاح‌طلبی راه یافته به حاکمیت نیز حداقلی بود. سقفی که اجازه می‌داد اصلاح‌طلبان وارد قدرت شوند آقای روحانی بود و در مجلس هم این سقف لیست امید بود. با این مفروض ما باید مأموریت روحانی را تعریف می‌کردیم و می‌گفتیم بنا نیست در ریاست جمهوری خاتمی دوم شوید یا ادای او را در بیاورید.
وی با بیان اینکه روحانی نتوانست موضوع حصر را حل کند، گفت: در این دوره آقای خاتمی هم ممنوع التصویر شد زیرا مأموریت روحانی درست تعریف نشد. او گرفتار تقابل شد برای اینکه می‌خواست جریان سیاسی برای خود تدارک ببیند و در نتیجه گره اصلاح‌طلبان با حاکمیت کورتر شد. این گره کارکرد ما را در مجلس هم تحت‌الشعاع قرار داد.
این عضو فراکسیون امید با بیان اینکه حضور اصلاح‌طلبان در حاکمیت مصنوعی است، افزود: اصلاح‌طلبان حضور طبیعی در اضلاع حاکمیت ندارند ولی عملکرد به پای آنها نوشته می‌شود. من معتقدم فراکسیون امید از این منظر قابل انتقاد است که نتوانست ارتباط سازنده انتقادی با حاکمیت برقرار کند تا از سوءتفاهم‌های ایجاد شده بخصوص در سال ۸۸ بکاهد. اما کارنامه فراکسیون از نظر نطق‌های مجلس ششمی و نوشتن نامه‌های سرگشاده فراتر از انتظار بوده است.
وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره ریزش لیست امید در مجلس و کاهش تعداد آنها در فراکسیون امید گفت: برخی حضور در فراکسیون امید را از نظر امنیتی، سیاسی و حاکمیتی پرهزینه می‌دانند اما حداقل انتظار این بود که جامعه بداند کسی که با سرمایه اجتماعی این جریان به مجلس آمده، حالا در کدام سمت قرار دارد. ما در هیأت رئیسه فراکسیون امید مصوب کردیم که اعضای متعهد فراکسیون معرفی شوند اما در این باره اختلاف بود گرچه من فکر می‌کنم مصلحتی در به تأخیر انداختن آن نیست.
وکیلی همچنین در پاسخ به سوالی درباره وضعیت مطبوعات، شاخص آزادی مطبوعات را تابعی از شاخص آزادی در کشور دانست و گفت: من در دو دوره اخیر هیأت نظارت بر مطبوعات به عنوان نماینده مجلس در این هیأت انتخاب شدم. این یک رقابت نفسگیر در مجلس بین فراکسیون امید و اصولگرایان بود. ما در این مدت در هیأت هیچ توقیفی نداشتیم جز لغو امتیاز یالثارات که آن حکم هم در شعبه‌ای از دادگاه لغو شد و به آن اجازه فعالیت داده شد. من به عنوان یک نماینده امیدی در هیأت نظارت تلاش کردیم نهایت سهولت، ضابطه و عدالت در دادن مجوز حاکم شود و در تنبیه‌ها هم نهایت تسامح و رأفت صورت گیرد. این کار آسانی نبود اما هیأت نظارت قابل دفاع‌ترین عملکرد را داشته و تعداد مجوزهایش با ادوار قبل قابل مقایسه نیست.
وکیلی در ادامه گفت: ما نباید به هر اعتراضی اسم آشوب بگذاریم البته اعتراض به هر نهادی را نباید اعتراض به کل نظام بدانیم. در مطبوعات گاهی این تلقی صورت می‌گیرد. مثلاً صداوسیما به عنوان یک رسانه ملی و غیر قابل رقابت که از بودجه عمومی استفاده می‌کند، سهمی از آزادی دارد که مطبوعات از آن برخوردار نیستند. در واقع مطبوعات به دو گروه رویین‌تن و بی‌پناه تقسیم می‌شود. یک عده هر تخلفی می‌خواهند می‌کنند و کسی جرأت برخورد با آنها را ندارد و یک عده مطبوعات بخش خصوصی با کمترین خطا مشمول بیشترین برخورد می‌شوند. ما تلاش کردیم نسبت‌ها را تعدیل کنیم و به رویه واحد برسیم که عملکرد هیأت نظارت از این جهت قابل دفاع است.
مدیرمسئول روزنامه ابتکار با اشاره به مشکلات حوزه مطبوعات گفت: متأسفانه مطبوعات به تدریج گرفتار مرگ تدریجی می‌شوند و ما شاهد تعطیلی مطبوعات مستقل و آزاداندیشی خواهیم بود که به معنی خاموش شدن چراغ آزادی است.
این عضو هیأت رئیسه مجلس درباره تجمع روز کارگر و روز معلم مقابل مجلس گفت: تعدادی از بازداشت‌شدگان آزاد شدند و امیدواریم بقیه نیز به تدریج آزاد شوند. مجلس خانه ملت است اگر مردم در موضوعات صنفی به تنگنا آمدند جایی بهتر از مجلس نیست و نباید این اعتراض را غیرطبیعی بدانیم. اگر صدای کسی در بیاید این به معنای آشوب است؟ ما باید اجازه دهیم این صداها ولو با ادبیات غیرمتعارف و خشن شنیده شود.
وی با اشاره به قانون مصوب مجلس درباره ساماندهی تجمعات گفت: ما بعد از آشوب‌های دی‌ماه سال گذشته طرحی را تنظیم کردیم تا اعتراضات ساماندهی شود و به وزارت کشور تکلیف کردیم که مکانی برای اعتراضات پیش‌بینی کند اما این همکاری صورت نگرفت. در همه جای دنیا اعتراضات صنفی معمول است و ما برای نظم و نسق دادن به آن باید مکانی را پیش‌بینی کنیم.
وکیلی همچنین درباره طرح شفافیت آرای نمایندگان نیز گفت: اگر گفتمانی در کشور می‌خواهد مدعی شفافیت باشد جریان اصلاح‌طلبی است زیرا ما معتقدیم شفافیت روی دوم سکه پاسخگویی است. اگر گفتمانی به پاسخگویی اعتماد نداشته باشد نمی‌تواند مدعی شفافیت باشد و ممکن است این تله‌ای برای محدود کردن آزادی باشد.
وی با انتقاد از عدم اجرای قانون گردش آزاد اطلاعات، آن را بستری برای پاسخگویی عنوان و خاطرنشان کرد: این قانون شاخص عدالت و هم شاخص شفافیت است. اگر جامعه رسانه‌ای ما برای دسترسی به اطلاعات اشخاص با محدودیت روبه‌رو نباشند اصلاً شفافیت اتفاق می‌افتد.
این عضو فراکسیون مجلس یادآور شد: در طرح شفافیت آرای نمایندگان هم دو ویرایش در مجلس بود. یکی آنچه دوستان اصولگرا نوشتند و دیگری آنچه دوستان فراکسیون امید نوشتند. ما معتقدیم شفافیت رأی یک نماینده با هدف کشف رأی او در مواردی مثل کنوانسیون‌ها، محدود کردن آزادی و معتقدیم نباید فریب شفافیتی را بخوریم که راهی برای محدود کردن آزادی است. اگر قانون گردش آزاد اطلاعات اجرا شود آن وقت به طور طبیعی نظام رای‌دهی در مجلس هم می‌تواند شفاف شود ولی در غیر این صورت تنزل دادن شفافیت به کشف رأی نماینده را مسدود کردن آزادی می‌دانیم.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

لوله پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن از کجا بخریم؟
لوله پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن را در تمام دنیا برای صنعت‌های همانند لوله‌کشی‌های گاز آب و برق مورد استفاده قرار می‌دهند، البته این سوال پیش می‌آید که برای برق چرا؟!
بخش «نیکوکاری» در اسنپ فعال شد
در همکاری اسنپ با سازمان مردم نهاد «مجمع خیرین سلامت کشور»، سرویس «نیکوکاری» به سوپراپلیکیشن اسنپ اضافه شد. طی تفاهم‌نامه‌ای که اسنپ در راستای کمپین «کرونا را شکست می‌دهیم» با ستاد ملی مدیریت کرونا و مجمع خیرین سلامت امضا کرده است، تمامی کمک‌های نقدی کاربران از طریق سرویس «نیکوکاری» به طور مستقیم به حساب مجمع خیرین سلامت کشور واریز می‌شود.
رونمایی آسیاتک از خدمات ابری
نسل نوین خدمات آسیاتک تحت عنوان خدمات ابری با حضور رئیس جمهور دکتر روحانی و  وزیر ارتباطات و فناوری  اطلاعات مهندس آذری جهرمی در روز پنجشنبه مورخه ۸ خرداد ۱۳۹۹ افتتاح شد.
افزایش نقدینگی بورس با مدیریت مستقیم سهامداران عدالت
یک کارشناس بازار سرمایه، مدیریت مستقیم سهام عدالت را موجب افزایش نقدینگی و سرمایه در گردش بورس دانست و اظهارکرد: روش مستقیم برای سهامداران عدالت که اکنون در بورس فعال هستند و با الفبای بورس و اصول آن آشنایی دارند و یا در چند ماه آینده قصد دارند وارد بورس بشوند و می‌خواهند بورس را یاد بگیرند، بهتر است.
علاقه ساری به حضور پدرو در یوونتوس
سرمربی ایتالیایی راه‌راه پوشان تورین نسبت به همکاری مجدد با مهاجم اسپانیایی آبی‌پوشان لندنی علاقه‌مند است.
موافقت رئیس فدراسیون جهانی پدل با حضور بانوان پدلیست ایرانی با لباس مصوب
رئیس فدراسیون جهانی پدل با حضور بانوان پدلیست ایرانی با لباس مصوب موافقت کرد.
پایان اردوی سایپا در کردان- نارنجی‌پوشان فردا تست کرونا می‌دهند
بازیکنان تیم فوتبال سایپا فردا (یکشنبه) تست کرونا خواهند داد.
پرداختی به بازیکنان پیکان به 65 درصد رسید
مسئولان باشگاه پیکان بخشی از مطالبات بازیکنان تیم فوتبال این باشگاه را پرداخت کردند.
توضیحات فدراسیون فوتبال درباره روند اصلاح اساسنامه و ایرادهای فیفا
روابط عمومی فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره روند اصلاح اساسنامه و ادامه تعامل نزدیک با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در این مسیر ارائه کرد.
واکنش بازیکن سپاهان به شایعه مثبت بودن تست کرونایش
رضا میرزایی، هافبک تیم فوتبال سپاهان خبر مثبت بودن تست کرونایش را تکذیب کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف‌پور: درگیری یک کشتی‌گیر با تختی صحت ندارد
دارنده ۲ طلا و یک نقره جهان و یک برنز المپیک و همدوره‌ای جهان پهلوان تختی، گفت: قسمتی از فیلم جهان پهلوان تختی که نشان دهنده درگیری یکی دو کشتی‌گیر با او در رختکن است، صحت ندارد چرا که همه تیم او را دوست داشتند و احترام زیادی برای او قائل بودند.
دیاباته به تهران بازگشت
مهاجم اهل مالی استقلال پس از دریافت مطالباتش به ایران بازگشت.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم
طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
ادعای یک منتخب درباره دریافت کارت هدیه از یکی از سازمان‌های دولتی
سرلشکر رشید انتخاب قالیباف به عنوان رئیس مجلس را تبریک گفت
تهیه طرحی برای تعیین تکلیف جا ماندگان سهام عدالت
بررسی اعتبارنامه منتخبان در دستور کار جلسات هفته جاری مجلس
تبریک رییس مجلس دومای روسیه به قالیباف و قدردانی از لاریجانی
جوکار: مجلس فردا تکلیف اعتبارنامه‌ها را مشخص می‌کند
متفکرآزاد: رفع موانع تولید یکی از مهم‌ترین اولویت‌های مجلس یازدهم است
شاکری: مباحث اقتصادی از مهم‌ترین اولویت‌های مجلس یازدهم است
علیرضابیگی: اصلاح قانون بودجه باید در اولویت مجلس یازدهم باشد
رییس مجلس سنای پاکستان: قالیباف دوست دیرین ملت پاکستان است