امیدواریم با ورود فعال‌تر قوه قضائیه طرح جامع وکالت تصویب شود

18:32 ۱۰ روز و ۱۶ ساعت پیش ایسنا 29 0
امیدواریم با ورود فعال‌تر قوه قضائیه طرح جامع وکالت تصویب شود

رییس سابق مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه، با اشاره به سابقه طرح جامع وکالت، گفت: امیدواریم با ورود فعال‌تر و بیشتر قوه قضائیه و همکاری نمایندگان، طرح جامع مناسب، تصویب شود.

ایسنا

به گزارش ایسنا، عبدالرضا مؤمنی در مراسم تکریم و معارفه رئیس مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه که بعدازظهر امروز برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های این مرکز طی دوره ریاست خود، اظهار کرد: این مرکز در سال ۱۳۷۹ در قالب برنامه دوم توسعه تشکیل شد و علت تشکیل آن هم با توجه به الزام کانون‌ها به پذیرش وکیل به تعداد کافی این بود که افزایش چشمگیری در تعداد وکلا در جامعه انجام نشده بود که بر این اساس این مرکز تشکیل شد.
وی افزود: صحبت‌هایی که با مسئولین قوه قضائیه صورت گرفته بود به نتیجه نرسید و قوه قضائیه تصمیم گرفت راسا به پذیرش وکیل بپردازد.
رئیس سابق مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، خاطرنشان کرد: آئین نامه مرکز در سال ۱۳۸۰ تدوین شد و تا کنون بیش از ۲۰ هزار و ۱۳۵ وکیل و حدود ۱۰ هزار و ۷۴۰ کارشناس در مرکز پذیرفته شدند در حالی که طی ۸۰ سال ۴۲۰۰ وکیل پذیرفته شده بودند.
مؤمنی یادآور شد: در آزمون‌‌های دوره ۱۰ ساله سعی شده سطح علمی و کیفی آن بیشتر مورد توجه قرار گیرد چون تجربه نشان داده بیشترین تخلفات توسط کسانی صورت گرفته که نمرات پایین در آزمون گرفته‌اند.
وی با اشاره به طرح جامع آموزش و پذیرش وکیل گفت: در حال حاضر این طرح در مجلس در حال بررسی است و قرار بر این است که تعداد نامتعارفی از افراد پذیرفته شوند.
مؤمنی با بیان اینکه پذیرش افرادی که اهل مطالعه هستند نتیجه بخش است، گفت: در این مدت ۱۰ ساله، ۲۰ هزار مورد مصاحبه علمی و گزینش در مرکز امور مشاوران برگزار کرده‌ایم و در کل استان‌های کشور بیش از ۹ میلیون مشاوره حقوقی توسط وکلا و مشاوران ما در مجتمع‌های مختلف انجام شده است.
رئیس پیشین مرکز امور مشاوران، وکلا و کارشناسان قوه قضائیه اظهار کرد: همچنین مطابق با تفاهم‌نامه همکاری با کمیته امداد و سازمان بهزیستی، ظرف ۱۰ سال گذشته ۱۲۰ هزار و ۱۷۴ مورد وکالت معاضدتی و تسخیری از سوی وکلا به کسانی که از سوی دادگاه‌ها، کمیته امداد و بهزیستی معرفی شدند، وکالت صورت گرفته است.
وی خاطرنشان کرد: ۹۷۳ مورد تنزل و ۳۰۶ مورد نیز ابطال پروانه وکالت داشته‌ایم.
رئیس سابق مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه با اشاره به دستورالعمل نحوه انتخاب اعضای هیأت مدیره این مرکز گفت: این دستورالعمل تدوین شده که در حال حاضر در حال اجراست و در خصوص تعرفه دستمزد کارشناسان نیز در دو دوره با حضور فعال و همراه با نمایندگان کانون در قوه قضائیه مطرح و تصویب شده است و تعرفه وکلا را هم به تصویب نهایی رساندیم که هنوز به تصویب ریاست قوه قضائیه قرار نگرفته ست.
مؤمنی در خصوص طرح جامع وکالت، گفت: این طرح مورد بررسی قرار گرفته است و به دولت آن زمان ارائه شد که سال‌ها آن را نگه داشت و تغییراتی در آن ایجاد شد و نهایتاً در دولت جدید بعد از اصلاحات به مجلس ارائه شد و در مرکز پژوهش‌های مجلس مطرح و در ۱۹۰ ماده تدوین شد و مساله نظارت قوه قضائیه مطرح بود که این مساله پذیرفته شد.
وی افزود: متأسفانه کمیسیون حقوقی با اینکه این طرح، طرح مناسبی بود و متناسب با زمان تدوین شده بود، با لابی که با کانونی‌ها داشتند این طرح را مسکوت گذاشتند و گفتند ما طرح جامع نمی‌خواهیم و طرح‌های دیگری مطرح می‌شود.
رئیس سابق مرکز امور مشاوران حقوقی، وکلاء و کارشناسان قوه قضائیه، اظهار کرد: امیدواریم با ورود فعال‌تر و بیشتر قوه قضائیه و همکاری نمایندگان همسو با نظام، طرح جامع مناسب که نظارت بر وکلا را بر عهده داشته باشد، تصویب شود.
مؤمنی در خصوص بحث استقلال مرکز مشاوران از قوه قضائیه نیز اظهار کرد: در ابتدا باید تصمیم بگیریم که مرکز به قوه قضائیه وابسته باشد یا خیر و بعد باید تصمیم گرفت که این مساله به چه شکلی باشد.
وی در پایان برای ریاست جدید مرکز امور مشاوران قوه قضائیه آرزوی توفیق کرد و گفت: امیدوارم آقای بهادری که از قشر جوان، ولایی و بسیجی هستند موجب پیشرفت بیشتر مرکز شوند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

مجلس
مجلس

آخرین اخبار

بالغ بر 3700 نفر در تولیدی های پوشاک استان کرمانشاه فعالیت دارند
کرمانشاه- ایرنا- رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کرمانشاه با اشاره به فعال بودن یک هزار و 151 واحد تولیدی پوشاک در استان گفت: این واحدها در مجموع سه هزار و 781 نفر اشتغالزایی داشته اند.
امکان ایجاد 600 هزار فرصت شغلی جدید با راه‌اندازی 100 معدن
رئیس کمیسیون صنایع و معادن اتاق بازرگانی با بیان این که ایران از نظر ارزش منابع طبیعی رتبه پنجم دنیا را دارد گفت: با راه اندازی ۱۰۰ معدن فراوری می‌توان ۶۰۰ هزار فرصت شغلی ایجاد کرد.
خانم بازیگر از پایان شوک آور سریال پرطرفدار این شبها گفت
بازیگر سریال "برادرجان" گفت: شخصیت خاله و کریم بوستان هر دو در این سریال حرف حق می‌زنند پس طبیعتاً در ادامه این دو شخصیت تاثیر عمده‌ای در پایان بندی اثر خواهند داشت.
پهلوانان بزرگ در دستان «حماسه‌نگاران کوچک»
نگارخانه اشراق مشهد به مناسبت بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی نمایشگاه نقاشی با عنوان «حماسه‌نگاران کوچک» با موضوع داستان‌های شاهنامه برگزار کرده است. آثار این نمایشگاه توسط جمعی از کودکان هنرمند خراسانی و با موضوع داستان‌های شاهنامه نظیر هفت‌خوان رستم، سیاوش، رستم و اسفندیار خلق شده است.
دولت مجاز به وضع عوارض پلکانی برای خودروهای پرمصرف شد
نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دولت را مجاز به وضع عوارض پلکانی بر دارندگان خودروهای پرمصرف کردند.
قیمت روز ارزهای دولتی 98-02-29| نرخ 47 ارز ثابت ماند
بانک مرکزی نرخ ۴۷ ارز را برای امروز اعلام کرد که بر اساس آن نرخ همه ارزها نسبت به روز گذشته ثابت ماند.
حجم تردد در محورهای برون شهری سه درصد کاهش یافت
تهران – ایرنا- مرکز مدیریت راههای کشور اعلام کرد: شبانه ‌روز گذشته، کل تردد ثبت ‌شده نسبت به روز قبل سه درصد کاهش نشان می دهد و این مهم براساس آخرین اطلاعات دریافتی از 2 هزار و 248 دستگاه تردد شمار فعال در محورهای برون‌ شهری ثبت شد.
از ظرفیت مساجد بهره نمی‌بریم
در ماه مبارک رمضان، مساجد بیش از هر زمان دیگری رونق عبادی دارد اما آیا تمام کارکردهای مسجد به‌عنوان مهم‌ترین پایگاه دینی، در همین مورد خلاصه می‌شود؟ دین اسلام به مسجد نگاه ویژه‌ای دارد و آن را از مهم‌ترین نهادهای یک جامعه می‌داند؛ اهمیتی بسیار والا که از ارزش و کارکردهای مختلف آن حکایت دارد؛ البته این برکات تنها به برگزاری نماز جماعت، منبر و تبلیغ خلاصه نمی‌شود، بلکه پرتو خدمات آن در سایر ساحات زندگی افراد در جامعه اسلامی نیز دیده می‌شود.
حاجی‌دلیگانی: عموم مردم به سامانه شفاف‌سازی حقوق مدیران و مقامات دسترسی ندارند
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی در تذکری خواستار توضیح هیأت رئیسه مجلس درباره‌ پیگیری‌های انجام شده نسبت به آخرین وضعیت راه اندازی سامانه شفافیت حقوق دریافتی مقامات و مدیران شد.
جزئیات سقفهای جدید معاملات کوچک و متوسط در سال 98 + سند
نصاب معاملات کوچک در سال ۹۸ با مصوبه هیئت دولت به معاملات تا سقف ۳۲میلیون و ۸۰۰هزار تومان تسرّی یافت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
دعای روز سیزدهم ماه رمضان
دعای سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان به‌همراه شرحی بر آن منتشر شد.
۳ راهکار برای کاهش قیمت خودرو + جزئیات
عضو کمیسیون صنایع مجلس راه‌کار‌های کاهش قیمت خودرو را تشریح کرد.
دولت مجاز به وضع عوارض پلکانی برای خودروهای پرمصرف شد
حاجی‌دلیگانی: عموم مردم به سامانه شفاف‌سازی حقوق مدیران و مقامات دسترسی ندارند
مخالفت مجلس با مسکوت ماندن طرح ساماندهی بازار خودرو
واردات خودروهای هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی معاف می‌شود
حضور جمعی از قربانیان اسیدپاشی در جلسه علنی مجلس
شرایط افراد ˮفداکار خدمتˮ در مدیریت بحران تعیین شد
آغاز جلسه علنی مجلس-طرح تشدید مجازات اسیدپاشی در دستور کار
پرداخت پول نقد به مردم برای تامین کالاهای اساسی بهتر از کوپنی شدن است
حضور جمعی از قربانیان اسیدپاشی در جلسه امروز مجلس
واردات خودروهای تمام برقی و هیبریدی از حقوق ورودی معاف می شود