جای خالی اخلاق در پژوهش

19:13 ۷۴ روز و ۲ ساعت پیش ایسنا 638 0
جای خالی اخلاق در پژوهش

اولین کارگاه سراسری «اخلاق در پژوهش: فاز اول: اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی» از سوی کمیتۀ اخلاق در پژوهش دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری کمیتۀ ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علومی یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست گفت: دانشگاه علامه طباطبایی چندی است که به قافلۀ «اخلاق در پژوهش» پیوسته است و به عنوان یک دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی (هرچند ممکن است خیلی از موضوعات مربوط به کمیتۀ اخلاق در پژوهش به طور خاص به همۀ شاخه‌های علوم انسانی و اجتماعی مربوط نشود) اما به دلیل اینکه در بسیاری از رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس و تحقیق راجع به آن‌ها صورت می‌گیرد، سوژه‌های انسانی و حیوانی مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند به عنوان یک وظیفه و به عنوان یک پیش‌فرض لازم، دانشگاه ضرورت دید که با تشکیل کمیتۀ اخلاق پژوهشی این استانداردها و ضوابط اخلاقی پژوهش را به‌طور عام و به‌طور خاص در ارتباط با سوژه‌های انسانی و حیوانی رعایت کند و گام دیگری را در جهت استاندارد کردن پژوهش‌های دانشگاهی بردارد.
او ادامه داد: جامعۀ ما هم به اخلاق و هم به پژوهش نیاز دارد. در این تردیدی نداریم که جامعۀ ما از بی‌اخلاقی و بداخلاقی در همۀ زمینه‌ها رنج می‌برد. از بداخلاقی‌های صحنه‌های سیاسی، صحنه‌های اجتماعی، فضای مجازی، رفتارهای شخصی، اخلاق واقعاً در صحنه اجتماع حاضر نیست. درحالی‌که در یک جامعۀ دینی و مبتنی بر آموزه‌های دینی هستیم، متأسفانه در این جامعه اخلاق در اکثر موارد غایب همیشگی است و این غیبت به صحنه‌های پژوهش نیز
تسری پیدا کرده است.
علومی یزدی گفت: پژوهش یک هدف مقدس است و به عنوان وسیله‌ای برای کشف ناشناخته‌ها، پاسخگویی به نیازهای جامعه، ارتقای سطح علم و دانش، جابه‌جایی مرزهای دانش، (این‌ها اهداف پژوهش هست) مورد، استفاده قرار می‌گیرد اما در این صحنه‌ها هم متأسفانه اخلاق غالباً غایب است.
وی افزود: غیبت اخلاق در پژوهش را از مقاله‌های جعلی، نقل‌قول‌های بدون ذکر منبع، کپی‌برداری‌ها در همۀ زمینه‌ها در مقاله‌ها، در رسانه‌ها و در پایان‌نامه‌ها تا آزمودن سوژه‌های انسانی و حیوانی می‌توان دید.
معاون پژوهشی دانشگاه تأکید کرد: گاهی اوقات یک پژوهشگر برای اینکه یک پژوهش ناب ارائه دهد، ممکن است تمام موازین اخلاقی را در برخورد با سوژۀ انسانی که مورد پژوهش است را بشکند. یا زمانی که می‌خواهد در مورد یک پدیدۀ اجتماعی صحبت کند یا یک پدیدۀ اجتماعی را تجزیه و تحلیل کند، آنجا هم مرزهای اخلاقی را و آن بایدهایی که باید رعایت شود و بایسته‌هایی که باید حفظ شود را هم می‌شکند. این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: حریم خصوصی شکسته می‌شود، پژوهشگر سعی می‌کند در ساختارهای درونی ذهن و لایه‌های پنهان ورود پیدا کند و این لایه‌های پنهان را به‌طور غیراخلاقی افشا کند و این‌ها اتفاقاتی هست که نباید رخ دهد.
او خاطرنشان کرد: کارکردهای کمیتۀ اخلاق در پژوهش به‌طور عام و به‌طور خاص بسیار برای اخلاقمند کردن پژوهش اهمیت دارد. اگر پژوهش اخلاقی نباشد، پژوهش به هدف خود نرسیده است. چون اهداف این پژوهش‌ها ارتقای سطح انسانیت، فهم، شعور و بالا بردن ظرفیت‌های ذهنی ما است. دکتر علومی یزدی یادآور شد: در این مسیر حتماً باید اخلاق مورد حمایت قرار گیرد. موضوعی هم که امروز در این کارگاه با کمک دکتر نوربخش به بحث گذاشته خواهد شد که شیوه کار با حیوانات در آزمایشگاه‌ها، مشاهدات و تحقیقات پژوهشی است که آن‌هم بسیار دارای اهمیت است.
وی در ادامه گفت: اگر ما انسان‌ها برای پیشبرد پژوهش‌های خود، گاهی سراغ سوژه‌های حیوانی هم می‌رویم باید با رعایت حد و حدود برویم. ضرورت اقتضا می‌کند که گاهی یک حیوان، کالبدشکافی شود یا در مسیر آزمایش‌ها به نحوی به کار گرفته شود، ولی این‌ها همه باید با حفظ حدودی باشد که آن زیان‌ها و خسارات را به حداقل برساند.
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: فکر می‌کنم این نخستین کارگاهی هست که ما در زمینه اخلاق در پژوهش در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌کنیم. دکتر
خورسندی و دکتر صفایی به‌طور خاص روی این موضوع در دانشگاه علامه طباطبایی تمرکز کرده‌اند. برنامه‌های دیگری هم انشاالله در آینده خواهیم داشت. ما به دنبال این کارگاه، کارگاه عملی این موضوع را برگزار خواهیم کرد و بعد هم برای برگزاری مدرسۀ تابستانی اخلاق در پژوهش برنامه‌ریزی کرده‌ایم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

علم و فناوری ایران
علم و فناوری ایران

آخرین اخبار

شلیک 2 موشک بالستیک به جنوب عربستان
نیروهای ارتش یمن و انصارالله روز یکشنبه با شلیک دو فروند موشک بالستیک «زلزال-1»، مواضع شبه‎نظامیان وابسته به ائتلاف سعودی را در منطقه عسیر واقع در جنوب عربستان هدف قرار دادند.
سفر شماری از وبلاگ‌نویسان و اهالی رسانه‌های عربی به اسرائیل
پایگاه‌های خبری صهیونیستی از سفر شماری از وبلاگ‌نویسان و اهالی رسانه‌های عربی به سرزمین‌های اشغالی خبر دادند.
ساکت کردن مخالفان ترامپ با پرونده سازی
گزارش‌های جدیدی از نحوه پرونده‌سازی پلیس آمریکا برای مخالفان دولت این کشور منتشر شده است.
حمله مجدد ترامپ به زنان دموکرات کنگره
رئیس‌جمهور آمریکا بار دیگر در پیامی توئیتری به چهار زن رنگین‌پوست دموکرات کنگره حمله کرد و خواستار عذرخواهی آنان از این کشور و رژیم صهیونیستی شد.
نرخ سودهای بانکی همواره از تورم عقب است- هدف دولت تنها جبران کسری بودجه است
لایجه پایه‌های مالیاتی جدید پس از تدوین در سازمان امور مالیاتی و وزارت امور اقتصادی و دارایی، بزودی برای تصویب به هیأت وزیران می‌رود ضمن اینکه مالیات از سپرده‌های بانکی هم از این لایحه کنار گذاشته شده است.
رونمایی از پلتفرم هوش مصنوعی CICAP
«پلتفرم هوش مصنوعی» با تمرکز بر تحلیل هوشمند محتوا که با مشارکت استراتژیک «هاب» توسعه می یابد، در آخرین روز الکامپ معرفی و رونمایی شد.
عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی منکر بازداشت شدند
دادستان ملارد گفت: عاملان ضرب و شتم طلبه ناهی از منکر بازداشت شدند.
توضیحات قاضی رسیدگی کننده به پرونده قتل شیرمحمدعلی
قاضی پرونده قتل علیرضا شیرمحمدعلی اظهارات منتسب به خود را تحت عنوان "آدم کشتیم تا به رجایی شهر برویم" را تکذیب کرد و گفت: حکم متهمان روشن نیست.
دستیار اسکوچیچ در صنعت نفت مشخص شد+عکس
بهنام‌ سراج به عنوان دستیار دراگان اسکوچیچ سرمربی صنعت‌نفت آبادان انتخاب شد.
بازیکن سابق تراکتور به ماشین سازی پیوست
بازیکن سابق تیم تراکتور به تیم ماشین سازی تبریز پیوست.

پر بازدید ترین اخبار امروز

افزایش پرونده‌های سرقت اینترنتی در پایتخت
سرهنگ تورج کاظمی رئیس پلیس فتا تهران بزرگ با اشاره به افزایش پرونده‌های سرقت اینترنتی در پلیس فتا پایتخت، اظهار کرد: با توجه به عملیاتی نشدن ارائه رمز‌های دوم یکبار مصرف «OTP»، این موضوع سبب این می‌شود که مجرمان به راحتی به حساب‌های بانکی هموطنان دسترسی پیدا کرده و عملیات غیر قانونی انجام دهند.
تازه ترین خبرها از سریال پرطرفدار «پایتخت ۶»
تهیه‌کننده مجموعه‌های تلویزیونی، توضیحاتی درباره سریال «پایتخت ۶» ارائه داد.
عکس جدید از پلنگ ایرانی در قزوین
دوربین‌های تله‌ای نصب شده در منطقه حفاظت شده طارم سفلی در استان قزوین، تصاویری از پلنگ ایرانی و گرگ خاکستری به ثبت رساندند.
مدیرعامل بانک ایران و اروپا درگذشت
وزیر امور اقتصادی و دارایی با ارسال پیامی، درگذشت رامین پاشایی فام، مدیر عامل فقید بانک ایران و اروپا را تسلیت گفت.
شهرداری چرا کار اطفای حریق در میدان حسن آباد را دیر شروع کرد
عضو شورای اسلامی شهر تهران گفت: شهرداری پاسخ گو باشد که چرا دیوار به دیوار محل آتش‌سوزی بوده اما کار اطفای حریق را دیر شروع کرده است.