جای خالی اخلاق در پژوهش

19:13 ۳۸۷ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 1,261 0
جای خالی اخلاق در پژوهش

اولین کارگاه سراسری «اخلاق در پژوهش: فاز اول: اصول کار با حیوانات آزمایشگاهی» از سوی کمیتۀ اخلاق در پژوهش دانشگاه علامه طباطبائی و با همکاری کمیتۀ ملی اخلاق در پژوهش‌های زیست پزشکی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در دانشگاه علامه طباطبائی برگزار شد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، علومی یزدی، معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی در این نشست گفت: دانشگاه علامه طباطبایی چندی است که به قافلۀ «اخلاق در پژوهش» پیوسته است و به عنوان یک دانشگاه علوم انسانی و اجتماعی (هرچند ممکن است خیلی از موضوعات مربوط به کمیتۀ اخلاق در پژوهش به طور خاص به همۀ شاخه‌های علوم انسانی و اجتماعی مربوط نشود) اما به دلیل اینکه در بسیاری از رشته‌هایی که در این دانشگاه تدریس و تحقیق راجع به آن‌ها صورت می‌گیرد، سوژه‌های انسانی و حیوانی مورد آزمایش و بررسی قرار می‌گیرند به عنوان یک وظیفه و به عنوان یک پیش‌فرض لازم، دانشگاه ضرورت دید که با تشکیل کمیتۀ اخلاق پژوهشی این استانداردها و ضوابط اخلاقی پژوهش را به‌طور عام و به‌طور خاص در ارتباط با سوژه‌های انسانی و حیوانی رعایت کند و گام دیگری را در جهت استاندارد کردن پژوهش‌های دانشگاهی بردارد.
او ادامه داد: جامعۀ ما هم به اخلاق و هم به پژوهش نیاز دارد. در این تردیدی نداریم که جامعۀ ما از بی‌اخلاقی و بداخلاقی در همۀ زمینه‌ها رنج می‌برد. از بداخلاقی‌های صحنه‌های سیاسی، صحنه‌های اجتماعی، فضای مجازی، رفتارهای شخصی، اخلاق واقعاً در صحنه اجتماع حاضر نیست. درحالی‌که در یک جامعۀ دینی و مبتنی بر آموزه‌های دینی هستیم، متأسفانه در این جامعه اخلاق در اکثر موارد غایب همیشگی است و این غیبت به صحنه‌های پژوهش نیز
تسری پیدا کرده است.
علومی یزدی گفت: پژوهش یک هدف مقدس است و به عنوان وسیله‌ای برای کشف ناشناخته‌ها، پاسخگویی به نیازهای جامعه، ارتقای سطح علم و دانش، جابه‌جایی مرزهای دانش، (این‌ها اهداف پژوهش هست) مورد، استفاده قرار می‌گیرد اما در این صحنه‌ها هم متأسفانه اخلاق غالباً غایب است.
وی افزود: غیبت اخلاق در پژوهش را از مقاله‌های جعلی، نقل‌قول‌های بدون ذکر منبع، کپی‌برداری‌ها در همۀ زمینه‌ها در مقاله‌ها، در رسانه‌ها و در پایان‌نامه‌ها تا آزمودن سوژه‌های انسانی و حیوانی می‌توان دید.
معاون پژوهشی دانشگاه تأکید کرد: گاهی اوقات یک پژوهشگر برای اینکه یک پژوهش ناب ارائه دهد، ممکن است تمام موازین اخلاقی را در برخورد با سوژۀ انسانی که مورد پژوهش است را بشکند. یا زمانی که می‌خواهد در مورد یک پدیدۀ اجتماعی صحبت کند یا یک پدیدۀ اجتماعی را تجزیه و تحلیل کند، آنجا هم مرزهای اخلاقی را و آن بایدهایی که باید رعایت شود و بایسته‌هایی که باید حفظ شود را هم می‌شکند. این عضو هیئت علمی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: حریم خصوصی شکسته می‌شود، پژوهشگر سعی می‌کند در ساختارهای درونی ذهن و لایه‌های پنهان ورود پیدا کند و این لایه‌های پنهان را به‌طور غیراخلاقی افشا کند و این‌ها اتفاقاتی هست که نباید رخ دهد.
او خاطرنشان کرد: کارکردهای کمیتۀ اخلاق در پژوهش به‌طور عام و به‌طور خاص بسیار برای اخلاقمند کردن پژوهش اهمیت دارد. اگر پژوهش اخلاقی نباشد، پژوهش به هدف خود نرسیده است. چون اهداف این پژوهش‌ها ارتقای سطح انسانیت، فهم، شعور و بالا بردن ظرفیت‌های ذهنی ما است. دکتر علومی یزدی یادآور شد: در این مسیر حتماً باید اخلاق مورد حمایت قرار گیرد. موضوعی هم که امروز در این کارگاه با کمک دکتر نوربخش به بحث گذاشته خواهد شد که شیوه کار با حیوانات در آزمایشگاه‌ها، مشاهدات و تحقیقات پژوهشی است که آن‌هم بسیار دارای اهمیت است.
وی در ادامه گفت: اگر ما انسان‌ها برای پیشبرد پژوهش‌های خود، گاهی سراغ سوژه‌های حیوانی هم می‌رویم باید با رعایت حد و حدود برویم. ضرورت اقتضا می‌کند که گاهی یک حیوان، کالبدشکافی شود یا در مسیر آزمایش‌ها به نحوی به کار گرفته شود، ولی این‌ها همه باید با حفظ حدودی باشد که آن زیان‌ها و خسارات را به حداقل برساند.
معاون پژوهشی دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: فکر می‌کنم این نخستین کارگاهی هست که ما در زمینه اخلاق در پژوهش در دانشگاه علامه طباطبایی برگزار می‌کنیم. دکتر
خورسندی و دکتر صفایی به‌طور خاص روی این موضوع در دانشگاه علامه طباطبایی تمرکز کرده‌اند. برنامه‌های دیگری هم انشاالله در آینده خواهیم داشت. ما به دنبال این کارگاه، کارگاه عملی این موضوع را برگزار خواهیم کرد و بعد هم برای برگزاری مدرسۀ تابستانی اخلاق در پژوهش برنامه‌ریزی کرده‌ایم.


گروه های زیر مجموعه علمی دانشگاهی

صنفی، فرهنگی
صنفی، فرهنگی

آخرین اخبار

لوله پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن از کجا بخریم؟
لوله پلی اتیلن و اتصالات الکتروفیوژن را در تمام دنیا برای صنعت‌های همانند لوله‌کشی‌های گاز آب و برق مورد استفاده قرار می‌دهند، البته این سوال پیش می‌آید که برای برق چرا؟!
بخش «نیکوکاری» در اسنپ فعال شد
در همکاری اسنپ با سازمان مردم نهاد «مجمع خیرین سلامت کشور»، سرویس «نیکوکاری» به سوپراپلیکیشن اسنپ اضافه شد. طی تفاهم‌نامه‌ای که اسنپ در راستای کمپین «کرونا را شکست می‌دهیم» با ستاد ملی مدیریت کرونا و مجمع خیرین سلامت امضا کرده است، تمامی کمک‌های نقدی کاربران از طریق سرویس «نیکوکاری» به طور مستقیم به حساب مجمع خیرین سلامت کشور واریز می‌شود.
رونمایی آسیاتک از خدمات ابری
نسل نوین خدمات آسیاتک تحت عنوان خدمات ابری با حضور رئیس جمهور دکتر روحانی و  وزیر ارتباطات و فناوری  اطلاعات مهندس آذری جهرمی در روز پنجشنبه مورخه ۸ خرداد ۱۳۹۹ افتتاح شد.
افزایش نقدینگی بورس با مدیریت مستقیم سهامداران عدالت
یک کارشناس بازار سرمایه، مدیریت مستقیم سهام عدالت را موجب افزایش نقدینگی و سرمایه در گردش بورس دانست و اظهارکرد: روش مستقیم برای سهامداران عدالت که اکنون در بورس فعال هستند و با الفبای بورس و اصول آن آشنایی دارند و یا در چند ماه آینده قصد دارند وارد بورس بشوند و می‌خواهند بورس را یاد بگیرند، بهتر است.
علاقه ساری به حضور پدرو در یوونتوس
سرمربی ایتالیایی راه‌راه پوشان تورین نسبت به همکاری مجدد با مهاجم اسپانیایی آبی‌پوشان لندنی علاقه‌مند است.
موافقت رئیس فدراسیون جهانی پدل با حضور بانوان پدلیست ایرانی با لباس مصوب
رئیس فدراسیون جهانی پدل با حضور بانوان پدلیست ایرانی با لباس مصوب موافقت کرد.
پایان اردوی سایپا در کردان- نارنجی‌پوشان فردا تست کرونا می‌دهند
بازیکنان تیم فوتبال سایپا فردا (یکشنبه) تست کرونا خواهند داد.
پرداختی به بازیکنان پیکان به 65 درصد رسید
مسئولان باشگاه پیکان بخشی از مطالبات بازیکنان تیم فوتبال این باشگاه را پرداخت کردند.
توضیحات فدراسیون فوتبال درباره روند اصلاح اساسنامه و ایرادهای فیفا
روابط عمومی فدراسیون فوتبال توضیحاتی درباره روند اصلاح اساسنامه و ادامه تعامل نزدیک با فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا در این مسیر ارائه کرد.
واکنش بازیکن سپاهان به شایعه مثبت بودن تست کرونایش
رضا میرزایی، هافبک تیم فوتبال سپاهان خبر مثبت بودن تست کرونایش را تکذیب کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سیف‌پور: درگیری یک کشتی‌گیر با تختی صحت ندارد
دارنده ۲ طلا و یک نقره جهان و یک برنز المپیک و همدوره‌ای جهان پهلوان تختی، گفت: قسمتی از فیلم جهان پهلوان تختی که نشان دهنده درگیری یکی دو کشتی‌گیر با او در رختکن است، صحت ندارد چرا که همه تیم او را دوست داشتند و احترام زیادی برای او قائل بودند.
دیاباته به تهران بازگشت
مهاجم اهل مالی استقلال پس از دریافت مطالباتش به ایران بازگشت.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
کاهش حریق فضای سبز در گرو اندیشیدن راهکارهای لازم
طبق آماری که آتش‌نشانی تهران اعلام کرده در سالی که گذشت حدود یک چهارم آتش‌سوزی‌های رخ داده در پایتخت مربوط به فضای سبز بوده است؛ فضاهایی که امسال نیز نگرانی‌ زیادی در مورد وقوع حریق در آن‌ها وجود دارد و متاسفانه از ابتدای سال تاکنون مواردی از حریق نیز در آن رخ داده است. سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به بررسی این موضوع پرداخته است.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
نتایج پژوهشی درباره تاثیر اعتیاد والدین بر فرزندان-کاهش وسواس با ورزش
تداوم همکاری دانشگاه تهران با ستاد مقابله با کرونا
داروی مناسب برای شیمی‌درمانی سرطان خون
تهیه پروتئین از ضایعات هسته پرتقال
عوامل اجتماعی موثر بر قتل‌های ناموسی
نخستین همایش بین‌المللی مجازی طب تلفیقی و اقدامات بالینی برگزار می‌شود
چاپ کتاب محققان ایرانی توسط الزویر
ترفندهای صنایع دخانی برای جذب مشتری
جوشاندن شیر پاستوریزه غیرعلمی است
مقاله‌ استاد ایرانی در میان مقالات پراستناد WOS