امان: می‌خواهیم مرکز منطقه‌ای برای سوخت هسته‌ای باشیم- آمریکا: این مهمل است!

14:26 ۳۸۸ روز و ۹ ساعت پیش ایسنا 295 0
امان: می‌خواهیم مرکز منطقه‌ای برای سوخت هسته‌ای باشیم- آمریکا: این مهمل است!

ایالات متحده خیلی دیر وارد تلاش اردن برای همکاری با روسیه در زمینه برنامه‌ هسته‌ای و مشخصا در بخش سرمایه‌گذاری در ذخایر اورانیوم اردن شد. روزنامه الاخبار در این رابطه جزئیات یکی از نشست‌های اردن و آمریکا درباره پرونده انرژی هسته‌ای امان و همکاری این کشور با دولت آمریکا را افشا کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، براساس این اسناد منتشر شده، ریاض هم در این زمینه ضمن سوءاستفاده از اختلاف موجود میان آمریکا و روسیه و ضعف اقتصادی امان و نیازش به تامین بودجه پروژه هسته‌ای خود، پا جای پای واشنگتن گذاشت. آمریکا امان را به خاطر همکاری هسته‌ای خود با مسکو توبیخ کرد و ریاض نیز اعلام کرد که اورانیوم اردن در مرزهای میان دو کشور غنی‌سازی شود اما شرط کرد، انجام غنی‌سازی داخل خاک عربستان صورت بگیرد.
روزنامه الاخبار به مجموعه‌ای از اسناد محرمانه اردن و عربستان دست یافته که از ماهیت این پرونده و مناقشه بر سر آن پرده برمی‌دارد. این اسناد به سال ۲۰۱۶ یعنی به تاریخ پیش از امضای توافقنامه‌ها میان امان و ریاض درباره همکاری در زمینه استخراج اورانیوم و بررسی‌ها درباره انجام نمونه آزمایشی دو رآکتور هسته‌ای داخل اردن برمی‌گردد که یکی از این توافقنامه‌ها در ماه مارس با اعلام اعزام ۱۳ سعودی به اردن با هدف آموزش نحوه استخراج اورانیوم وارد فاز اجرایی شد.
روزنامه مذکور در ادامه محتوای یکی از نشست‌های میان طرف اردن و آمریکا درباره انرژی هسته‌ای امان را منتشر کرده است؛ نشستی نوزدهم آوریل ۲۰۱۶ در دفتر خالد طوقان، رئیس هیئت انرژی هسته‌ای اردن میان وی و توماس کانتریمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌الملل و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و اسمیت مادوکس عضو تیم وی با حضور سفیر آمریکا در اردن، کمال الاعرج، معاون رئیس سازمان انرژی هسته‌ای اردن و کمیسیونر رآکتورهای هسته‌ای این کشور و دلع العماری، مدیر همکاری بین‌المللی این سازمان برگزار شد و مهمترین مباحث مطرح شده در این نشست از این قرار هستند: در این نشست به نشستی که میان دو طرف در ماه سپتامبر در حاشیه پنجاه و نهمین کنفرانس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نیز نشستی که با معاون مدیر دفاعی و عدم اشاعه هسته‌ای وزارت هسته‌ای آمریکا برگزار شد، اشاره شد، نشستی که دهم آوریل ۲۰۱۶ در امان برگزار و طی آن "توافقنامه ۱۲۳" آمریکا و راه‌های دستیابی به توافق میان دو طرف مورد بررسی قرار گرفت.
کانتریمن در این نشست صحبت‌هایی را مطرح کرد و با توجه به دیدگاه کارشناسان آمریکایی درباره وضعیت انرژی هسته‌ای اردن گفت: امان باید به انرژی‌های تجدیدپذیر و مهمترین آنها انرژی خورشیدی توجه داشته باشد که احتیاجات کوتاه مدت و میان مدت را برآورده می‌کند و روی انرژی هسته‌ای تمرکز نکند.
طوقان هم در این جلسه گفت: توانایی هسته‌ای یک استراتژی ملی برای اردن بوده و این کشور باید همه گزینه‌هایی که نیازهایش را پاسخ می‌دهد، در نظر داشته باشد.
وی در ادامه گفت: سه کارشناس آمریکایی در میان هشت کارشناس موجود در کمیسیون عالی بین‌المللی برنامه هسته‌ای اردن حضور داشته و به دنبال ارزیابی این برنامه با همه عناصر آن هستند.
کانتریمن به اهمیت توافقنامه ۱۲۳ اشاره کرده و نسبت به دستاورهای محقق شده در برنامه هسته‌ای اردن و مشخصاً موفقیت رآکتور هسته‌ای این کشور در زمینه تحقیقات و آموزش ابراز خوشحالی کرد.
طوقان هم در پاسخ گفت: شرکت‌های متعدد آمریکایی از جمله شرکت "سنترال" برای همکاری در زمینه ضایعات هسته‌ای و خدمات سوخت هسته‌ای با سازمان انرژی هسته‌ای اردن رایزنی کردند و این نشان دهنده ضرورت دستیابی به توافقی برای امضای توافقنامه ۱۲۳ آمریکا با هدف مشارکت شرکت‌های این کشور و فراهم کردن بستری برای همکاری با طرف اردنی در زمینه انرژی هسته‌ای بود.
طوقان، کانتریمن را به دلیل اظهارات تندش علیه اردن از جلسه بیرون انداخت کانتریمن بر ضرورت ادامه همکاری سیاسی و اقتصادی با اردن و رفع اختلافات موجود میان دو طرف تاکید کرده و در سخنانش گفت، امضای توافقنامه ۱۲۳ ضرورت دارد و در حال حاضر زمان مناسبی برای بررسی این توافقنامه در کنگره وقت آمریکا وجود ندارد و پیش‌بینی می‌کند تا زمان تشکیل کنگره بعدی آمریکا دیگر در این باره اختلاف زیادی وجود نداشته باشد. توافقنامه ۱۲۳ آمریکا درباره عدم اشاعه هسته‌ای بوده و یک موضوع اصلی برای دولت این کشور محسوب می‌شود، آنچه واشنگتن با ایران درباره آن به توافق نرسید تا به قول او امنیت هسته‌ای در منطقه تضمین شود. اردن می‌بایست به آنچه موسوم به "معیار طلایی" است که امارات نیز آن را امضا کرده، احترام بگذارد که یک امر سیاسی است. وی در عین حال به اهمیت موضوع تغییر آب و هوا اشاره کرده و گفته است، این دو عامل اصلی در اهمیت معیار طلایی هستند و اردن نیز باید همین اهتمامات سیاسی مربوطه در موضوع توافقنامه ۱۲۳ را داشته باشد.
طوقان هم در ادامه تصریح کرد: عدم اشاعه هسته‌ای صرفاً یک تعهد قانونی نبوده بلکه یک تعهد تجاری نیز است، اردن از حقوقی که توافقنامه عدم اشاعه هسته‌ای در اختیار او گذاشته، چشم‌پوشی نمی‌کند، امان دست به غنی‌سازی نمی‌زند اما این مسائل مانع از انجام آن در آینده نمی‌شود. توافقنامه ۱۲۳ را کشورهای منطقه از جمله عربستان و مصر رد کردند نه اردن. دو طرف اردنی و آمریکایی باید در این خصوص به توافق برسند. اردن معاهدات بین‌المللی را امضا کرده که نشان دهنده پایبندی این کشور به امنیت، امنیت هسته‌ای و ممنوعیت اشاعه هسته‌ای است.
در ادامه این جلسه سفیر آمریکا در اردن گفت: موضوع اشاعه هسته‌ای یکی از دغدغه‌های دولت آمریکاست. طوقان هم پاسخ داد، اردن امیدوار است در آینده مرکز منطقه‌ای برای سوخت هسته‌ای باشد و بتواند به همه کشورهای منطقه که به دنبال ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای هستند، سوخت‌رسانی کند. در این لحظه کانتریمن سخنان طوقان را قطع و اهداف اردن را مورد انتقاد قرار داده و با اظهارات تندی (این آمال و آرزوها مزخرف است) طوقان را وادار کرد به سخنان خود پایان دهد. به دنبال این اظهارات تند کانتریمن، طوقان از او خواست یا وی دفتر را ترک کند یا در غیر این صورت خودش دفتر را ترک خواهد کرد.
پس از این نشست، سفیر آمریکا در اردن با طوقان تماس گرفته و نسبت به آنچه در جلسه پیش آمده بود عذرخواهی کرد و از طوقان خواست یک جلسه دیگر با هم داشته باشند و طوقان نیز درخواست او را پذیرفت.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

آذری: نه من و نه هیچ یک از اعضای مجمع در جریان پیش‌نویس اساسنامه نبودیم
مدیرعامل باشگاه فولاد می‌گوید نه او و نه دیگر اعضای مجمع، پیش نویس اساسنامه اصلاح شده فدراسیون فوتبال را پیش از ارسال به فیفا، ندیده‌اند.
کنترل شدن 95 درصد آتش سوزی جنگل‌های بهبهان
محمد جواد اشرفی امشب در اهواز، در رابطه با آخرین وضعیت آتش‌سوزی در جنگهای بهبهان، اظهار کرد: تا حدودی هنوز در جنگل دود ناشی از آتش وجود دارد اما تقریباً 95 درصد آتش در جنگل‌های بهبهان کنترل شده است.
درخواست پیروانی برای اصلاح پروتکل‌های بهداشتی
مدیر تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید دو بند پروتکل‌های وزارت بهداشت کار را برای تیم‌های لیگ برتری سخت کرده است.
کمیسیون بررسی آزمایش کرونا در فوتبال تشکیل شد
ستاد مبارزه با کرونا در ورزش با تشکیل کمیسیونی صحت و سقم و کیفیت آزمایش‌های انجام شده توسط تیم‌های لیگ برتری را بررسی می‌کند.
فلزی که سریع کرونا را می‌کشد
طبق گفته یک دانشمند انگلیسی، دستگیره‌های درب‌های خانه و مکان‌های دیگر باید از جنس "مس" باشند تا از شیوع ویروس کرونا جلوگیری شود.
اعتراض علیه رفتارهای نژادپرستانه در آمریکا به آلمان رسید
رسانه‌های دولتی آلمان روز (شنبه) از بروز موجی از اعتراضات نسبت به قتل "جورج فلوید" در مقابل سفارت آمریکا در برلین خبر دادند.
خیابان‌های جنگ‌زده شهر «مینیاپولیس» آمریکا- فیلم
خیابان‌های جنگ‌زده شهر «مینیاپولیس» آمریکا پس از اعتراضات دو روز اخیر به قتل شهروند سیاه‌پوست توسط پلیس را خواهید دید.
بسیج گارد ملی ایالت مینه‌سوتا برای اولین بار از جنگ جهانی دوم
فرماندار مینه‌سوتا امروز (شنبه) تاکید کرد، برای اولین بار از زمان جنگ جهانی دوم، بسیج کامل گارد ملی را اعلام می‌کند تا به "ویرانی ناخواسته" از اعتراضاتی که او به گردن معترضانی انداخت که به این ایات تعلق ندارند، پایان دهد.
گزارش تکان‌دهنده نماینده کنگره از مینه سوتا
عمر در این پیام گفت: من اکنون در خیابان سی و هشتم هستم، جایی که یک افسر پلیس جان جورج فلوید را گرفت. اغلب در شهر مینیاپلیس، نه تنها عدالت به تعویق می افتد، بلکه به طور کامل برقرار نمی شود.
روسیه اتهام‌زنی آمریکا درباره چاپ اسکناس تقلبی برای حفتر را محکوم کرد
وزارت امور خارجه روسیه امروز (شنبه) در بیانیه‌ای اتهامات آمریکا مبنی بر اینکه یک شرکت وابسته به دولت مسکو پول تقلبی برای لیبی چاپ کرده است، رد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهادت ۳ مرزبان در درگیری با اشرارمسلح در سردشت
در درگیری مسلحانه مرزبانان هنگ مرزی سردشت با اشرار مسلح ۳ نفر از مرزبانان‌مان به شهادت رسیدند.
دیاباته به ایران بازمی‌گردد؟
پرسشی که این روزها برای استقلال و هواداران این باشگاه بسیار اهمیت دارد این است که شیخ دیاباته چه زمانی به ایران بازمی‌گردد.
ادغام یا الحاق؛ سرنوشت معاونت فرهنگی قوه‌قضائیه چه می‌شود؟
در حالی که پیش از این صحبت از ادغام معاونت‌های پیشگیری و فرهنگی قوه‌قضائیه در میان بود، اما حالا الحاق معاونت فرهنگی در معاونتی دیگر مطرح است.
چگونه کولر گازی اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟
امروزه با مشاهده تفاوت قیمت میان کولرهای گازی و اینکه کمتر کسی در زمینه شناسایی کولرگازی تقلبی اطلاعات دارد، افراد سودجو و متقلب را بر آن داشته که محصولات بی‌کیفیت و ارزان‌قیمت را با از بین بردن برچسب‌های آن و چسباندن برچسب‌های تقلبی، به محصولات گران‌ قیمت تبدیل کنند و با قیمت‌های بسیار بالاتر از آنچه در واقع هستند به فروش برسانند.
ترامپ: آمریکا روابط با سازمان بهداشت جهانی را قطع کرد
رییس‌جمهوری آمریکا اعلام کرد که کشورش روابط با سازمان بهداشت جهانی را از امروز (جمعه) قطع خواهد کرد.
سری جدید جنگنده‌های نوسازی‌شده روسیه تحویل سوریه شد
عبدالله عبدالله: کار شورای عالی مصالحه آغاز شده است
فارن پالسی: کرونا پسر ملا عمر را مقام شماره یک طالبان کرده است
انصارالله کنترل ارتفاعات  استراتژیک در مأرب را به دست گرفت
خطر مرگ لبنانی‌های بازداشتی در امارات را تهدید می‌کند
کشته و زخمی شدن ۲ تروریست در درگیری با پلیس عراق
شینزو آبه به رژه پیروزی مسکو نمی‌رود
کشته و زخمی شدن اعضای یک خانواده در حمله هوایی ترکیه به شمال عراق
نیروهای ارتش صهیونیستی یک چوپان لبنانی را هدف قرار دادند- بازداشت ۳ سودانی در مرز با اسرائیل
معاون ریاست جمهوری ترکیه: اجازه نمی‌دهیم لیبی بلاتکلیف بماند