امان: می‌خواهیم مرکز منطقه‌ای برای سوخت هسته‌ای باشیم- آمریکا: این مهمل است!

14:26 ۱۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 29 0
امان: می‌خواهیم مرکز منطقه‌ای برای سوخت هسته‌ای باشیم- آمریکا: این مهمل است!

ایالات متحده خیلی دیر وارد تلاش اردن برای همکاری با روسیه در زمینه برنامه‌ هسته‌ای و مشخصا در بخش سرمایه‌گذاری در ذخایر اورانیوم اردن شد. روزنامه الاخبار در این رابطه جزئیات یکی از نشست‌های اردن و آمریکا درباره پرونده انرژی هسته‌ای امان و همکاری این کشور با دولت آمریکا را افشا کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، براساس این اسناد منتشر شده، ریاض هم در این زمینه ضمن سوءاستفاده از اختلاف موجود میان آمریکا و روسیه و ضعف اقتصادی امان و نیازش به تامین بودجه پروژه هسته‌ای خود، پا جای پای واشنگتن گذاشت. آمریکا امان را به خاطر همکاری هسته‌ای خود با مسکو توبیخ کرد و ریاض نیز اعلام کرد که اورانیوم اردن در مرزهای میان دو کشور غنی‌سازی شود اما شرط کرد، انجام غنی‌سازی داخل خاک عربستان صورت بگیرد.
روزنامه الاخبار به مجموعه‌ای از اسناد محرمانه اردن و عربستان دست یافته که از ماهیت این پرونده و مناقشه بر سر آن پرده برمی‌دارد. این اسناد به سال ۲۰۱۶ یعنی به تاریخ پیش از امضای توافقنامه‌ها میان امان و ریاض درباره همکاری در زمینه استخراج اورانیوم و بررسی‌ها درباره انجام نمونه آزمایشی دو رآکتور هسته‌ای داخل اردن برمی‌گردد که یکی از این توافقنامه‌ها در ماه مارس با اعلام اعزام ۱۳ سعودی به اردن با هدف آموزش نحوه استخراج اورانیوم وارد فاز اجرایی شد.
روزنامه مذکور در ادامه محتوای یکی از نشست‌های میان طرف اردن و آمریکا درباره انرژی هسته‌ای امان را منتشر کرده است؛ نشستی نوزدهم آوریل ۲۰۱۶ در دفتر خالد طوقان، رئیس هیئت انرژی هسته‌ای اردن میان وی و توماس کانتریمن، معاون وزیر خارجه آمریکا در امور امنیت بین‌الملل و منع گسترش تسلیحات هسته‌ای و اسمیت مادوکس عضو تیم وی با حضور سفیر آمریکا در اردن، کمال الاعرج، معاون رئیس سازمان انرژی هسته‌ای اردن و کمیسیونر رآکتورهای هسته‌ای این کشور و دلع العماری، مدیر همکاری بین‌المللی این سازمان برگزار شد و مهمترین مباحث مطرح شده در این نشست از این قرار هستند: در این نشست به نشستی که میان دو طرف در ماه سپتامبر در حاشیه پنجاه و نهمین کنفرانس آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و نیز نشستی که با معاون مدیر دفاعی و عدم اشاعه هسته‌ای وزارت هسته‌ای آمریکا برگزار شد، اشاره شد، نشستی که دهم آوریل ۲۰۱۶ در امان برگزار و طی آن "توافقنامه ۱۲۳" آمریکا و راه‌های دستیابی به توافق میان دو طرف مورد بررسی قرار گرفت.
کانتریمن در این نشست صحبت‌هایی را مطرح کرد و با توجه به دیدگاه کارشناسان آمریکایی درباره وضعیت انرژی هسته‌ای اردن گفت: امان باید به انرژی‌های تجدیدپذیر و مهمترین آنها انرژی خورشیدی توجه داشته باشد که احتیاجات کوتاه مدت و میان مدت را برآورده می‌کند و روی انرژی هسته‌ای تمرکز نکند.
طوقان هم در این جلسه گفت: توانایی هسته‌ای یک استراتژی ملی برای اردن بوده و این کشور باید همه گزینه‌هایی که نیازهایش را پاسخ می‌دهد، در نظر داشته باشد.
وی در ادامه گفت: سه کارشناس آمریکایی در میان هشت کارشناس موجود در کمیسیون عالی بین‌المللی برنامه هسته‌ای اردن حضور داشته و به دنبال ارزیابی این برنامه با همه عناصر آن هستند.
کانتریمن به اهمیت توافقنامه ۱۲۳ اشاره کرده و نسبت به دستاورهای محقق شده در برنامه هسته‌ای اردن و مشخصاً موفقیت رآکتور هسته‌ای این کشور در زمینه تحقیقات و آموزش ابراز خوشحالی کرد.
طوقان هم در پاسخ گفت: شرکت‌های متعدد آمریکایی از جمله شرکت "سنترال" برای همکاری در زمینه ضایعات هسته‌ای و خدمات سوخت هسته‌ای با سازمان انرژی هسته‌ای اردن رایزنی کردند و این نشان دهنده ضرورت دستیابی به توافقی برای امضای توافقنامه ۱۲۳ آمریکا با هدف مشارکت شرکت‌های این کشور و فراهم کردن بستری برای همکاری با طرف اردنی در زمینه انرژی هسته‌ای بود.
طوقان، کانتریمن را به دلیل اظهارات تندش علیه اردن از جلسه بیرون انداخت کانتریمن بر ضرورت ادامه همکاری سیاسی و اقتصادی با اردن و رفع اختلافات موجود میان دو طرف تاکید کرده و در سخنانش گفت، امضای توافقنامه ۱۲۳ ضرورت دارد و در حال حاضر زمان مناسبی برای بررسی این توافقنامه در کنگره وقت آمریکا وجود ندارد و پیش‌بینی می‌کند تا زمان تشکیل کنگره بعدی آمریکا دیگر در این باره اختلاف زیادی وجود نداشته باشد. توافقنامه ۱۲۳ آمریکا درباره عدم اشاعه هسته‌ای بوده و یک موضوع اصلی برای دولت این کشور محسوب می‌شود، آنچه واشنگتن با ایران درباره آن به توافق نرسید تا به قول او امنیت هسته‌ای در منطقه تضمین شود. اردن می‌بایست به آنچه موسوم به "معیار طلایی" است که امارات نیز آن را امضا کرده، احترام بگذارد که یک امر سیاسی است. وی در عین حال به اهمیت موضوع تغییر آب و هوا اشاره کرده و گفته است، این دو عامل اصلی در اهمیت معیار طلایی هستند و اردن نیز باید همین اهتمامات سیاسی مربوطه در موضوع توافقنامه ۱۲۳ را داشته باشد.
طوقان هم در ادامه تصریح کرد: عدم اشاعه هسته‌ای صرفاً یک تعهد قانونی نبوده بلکه یک تعهد تجاری نیز است، اردن از حقوقی که توافقنامه عدم اشاعه هسته‌ای در اختیار او گذاشته، چشم‌پوشی نمی‌کند، امان دست به غنی‌سازی نمی‌زند اما این مسائل مانع از انجام آن در آینده نمی‌شود. توافقنامه ۱۲۳ را کشورهای منطقه از جمله عربستان و مصر رد کردند نه اردن. دو طرف اردنی و آمریکایی باید در این خصوص به توافق برسند. اردن معاهدات بین‌المللی را امضا کرده که نشان دهنده پایبندی این کشور به امنیت، امنیت هسته‌ای و ممنوعیت اشاعه هسته‌ای است.
در ادامه این جلسه سفیر آمریکا در اردن گفت: موضوع اشاعه هسته‌ای یکی از دغدغه‌های دولت آمریکاست. طوقان هم پاسخ داد، اردن امیدوار است در آینده مرکز منطقه‌ای برای سوخت هسته‌ای باشد و بتواند به همه کشورهای منطقه که به دنبال ساخت نیروگاه‌های هسته‌ای هستند، سوخت‌رسانی کند. در این لحظه کانتریمن سخنان طوقان را قطع و اهداف اردن را مورد انتقاد قرار داده و با اظهارات تندی (این آمال و آرزوها مزخرف است) طوقان را وادار کرد به سخنان خود پایان دهد. به دنبال این اظهارات تند کانتریمن، طوقان از او خواست یا وی دفتر را ترک کند یا در غیر این صورت خودش دفتر را ترک خواهد کرد.
پس از این نشست، سفیر آمریکا در اردن با طوقان تماس گرفته و نسبت به آنچه در جلسه پیش آمده بود عذرخواهی کرد و از طوقان خواست یک جلسه دیگر با هم داشته باشند و طوقان نیز درخواست او را پذیرفت.


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

رییس شورای شهر تهران از سه قوه گلایه کرد
تهران- ایرنا- محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران با گلایه از قوای سه گانه در حمایت از مسائل شهر تهران اظهارداشت: هنوز توجهی از سوی سه قوه به حمایت از نمایندگان مردم در شورا نمی بینیم؛ باوجود حمایت بی سابقه مردم نه تنها حمایت ها زیاد نشده بلکه کمتر هم شده است.
1.5 انواع مواد مخدر در زاهدان کشف شد
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از دستگیری2 قاچاقچی و کشف یک تن و 551 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان زاهدان مرکز این استان خبر داد.
آتش سوزی در بندر رستمی تنگستان تلفات جانی نداشت
بوشهر- ایرنا- فرماندار تنگستان گفت: آتش سوزی شنبه شب 2 فروند شناور تجاری در بندر اسکله رستمی بخش دلوار از توابع این شهرستان تلفات جانی نداشت.
1500 کیلومتر پیاده روی برای تماشای بازی فوتبال
تبریز-ایرنا- «شهریار عباس‌زاده»، هوادار عاشق و دلسوخته تیم تراکتورسازی با 25 روز پیاده روی فاصله 1500 کیلومتری تبریز- اهواز را طی کرد تا آخرین بازی تیم مورد علاقه اش مقابل فولاد خوزستان را تماشا کند.
خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*
کرمان - ایرنا - گرچه افزایش بی رویه قیمت کالا در بازار این روزها بی ارتباط با تحریم های ظالمانه خارجی نیست ولی بدون شک نقش تصمیم گیران داخلی در حوزه تنظیم بازار و فراتر از آن خلا مجریان و ناظران میدانی در مراکز استان ها تاثیرشان از عامل خارجی اگر بیشتر نباشد کمتر هم نخواهد بود.
نماینده مجلس: خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی دشمن است
نوشهر – ایرنا – نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت : هجوم مردم به فروشگاهها و خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی است که دشمن ایجاد کرده است و مردم نباید فریب توطئه ها و فضای مسموم دشمن را بخورند.
جست و جو برای گمشدگان در جنگل کجور نوشهر ادامه دارد
نوشهر - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر نوشهر با اشاره به پیدا شدن 2 نفر از چهار نفر گمشده در جنگل های کجور گفت که عملیات جست و جو برای یافتن 2 مرد دیگر توسط نجاتگران و امدادگران این جمعیت در جنگل این بخش ادامه دارد.
نشت نفت در شمال غرب پایتخت
تهران- ایرنا- می گویند بوی نفت امانشان را بریده است و صرفنظر از خطرات احتمالی زندگی در نزدیکی انبار نفت «شهران» از بوی بد نفتاب که وقتی فضای سبز و باغ ها را آبیاری می کنند بیشتر به مشام می رسد؛ کلافه شده اند.
شناسایی370نقطه حادثه خیزدر آبهای ساحلی دریای مازندران
ساری - ایرنا - رئیس کمیته کاهش غریق طرح ساماندهی دریای خزر در مازندران گفت که در آستانه شروع فصل شنا ، 370 نقطه حادثه خیز برای شنا در محدوده آب های ساحلی این استان شناسایی شد که 20 نقطه بیشتر از پارسال است.
عضو شورای تهران: مسئولیت عزل و نصب‌ها برعهده شخص شهردار است
تهران- ایرنا- سید حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به انتصاب سید مناف هاشمی استاندار معزول گلستان در شهرداری پایتخت گفت: مسئولیت عزل و نصب‌ها در شهرداری برعهده شخص شهردار است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
دعای روز سیزدهم ماه رمضان
دعای سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان به‌همراه شرحی بر آن منتشر شد.
۳ راهکار برای کاهش قیمت خودرو + جزئیات
عضو کمیسیون صنایع مجلس راه‌کار‌های کاهش قیمت خودرو را تشریح کرد.
آل سعود اجساد شیعیان را هم گروگان می گیرد
اردوغان:ترکیه با همکاری روسیه سامانه اس 500 تولید می کند
حمله موشکی یمنی ها به عمق عربستان حامل پیام جدی است
ایران هراسی با هدف ممانعت از پیشرفت های این کشور است
تاکید اردن بر اهمیت نقش اتحادیه اروپا برای حل نزاع فلسطین و اسرائیل
رژیم صهیونیستی به دنبال جایگزینی برای سامانه گنبد آهنین است
ترکیه شبه‌نظامیان کرد در تل رفعت را هدف قرار داد- سرنوشت مبهم بیش از ۶۰۰ اسیر کرد سوریه
دادستانی عربستان یک کمدین را به اتهام توهین به نیروهای ارتش احضار کرد
قطار انتخابات پارلمانی هند به ایستگاه پایانی رسید
نخست‌وزیر پیشین قطر مواضع نخست‌وزیر بحرین را ستود