دستمزد پایین کارگر در ایران باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است

15:51 ۳۸۹ روز و ۱۴ ساعت پیش ایسنا 921 0
دستمزد پایین کارگر در ایران باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان گفت: نرخ دستمزد در ایران پایین‌ترین نرخ دستمزد در دنیا است که باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است.

ایسنا

به گزارش خبرنگار ایسنا، محسن نیرومند امروز (چهارشنبه) در کارگروه اشتغال شهرستان در فرمانداری اردستان، اظهار کرد: کارگروه اشتغال شهرستان اردستان در کل استان فعال‌ترین است. اگر همه فرمانداران کل استان این‌گونه پیگیر موضوع اشتغال در کل استان بودند استان اصفهان در جذب تسهیلات در کشور رتبه برتر را داشت.
وی با بیان اینکه کسانی که می‌گویند تحریم آسیبی در جامعه ایجاد نکرده واقع‌گرا نیستند، افزود: باید صادق باشیم و بگوییم تحریم‌ها به جامعه ضربه زده و البته مزایایی هم داشته است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با اشاره به مزایای تحریم، اضافه کرد: در سال‌های ۹۶ و قبل از آن تجمعات کارگری جلوی استانداری و ادارات به شدت زیاد بود. تحریم باعث افزایش قیمت ارز و غیره شده و در نتیجه کالای قاچاق کمتر وارد کشور و واحدهای داخلی ما فعال شد.
نیرومند با اشاره به رشد بیمه‌شدگان در تأمین اجتماعی استان و شهرستان اردستان، تصریح کرد: در سال‌های ۹۶ و قبل از آن با کاهش بیمه شده مواجه بودیم ولی در سال ۹۷ رشد بیمه شده را نشان می‌دهد که نتیجه می‌گیریم اگر یکسری واحدها به واسطه تحریم تعطیل شد بخش دیگری از واحدها نیز فعال‌تر شدند.
وی با بیان اینکه به زودی در شهرستان‌های اصفهان و کاشان دو شهرک بزرگ پوشاک ایجاد می‌شود و زمینه ۲۰۰ هزار شغل ایجاد می‌شود، گفت: نرخ دستمزد در کشور ایران پایین‌ترین نرخ دستمزد در دنیا و یک‌سوم پایین‌ترین نرخ دستمزد در کشورهای آفریقایی است که باعث جذب سرمایه‌گذاران خارجی شده است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه در منطقه اردستان با فعالیت‌ها و استقبالی که از سرمایه‌گذار شده است به زودی شاهد کمبود نیروی کار خواهیم بود، گفت: شهرستان‌های دیگر استان می‌توانند از شهرستان اردستان به عنوان یک الگو در بخش جذب سرمایه‌گذار استفاده کنند. خوشبختانه در سال گذشته در منطقه اردستان هیچ واحد صنعتی تعطیل نشده است.
نیرومند با اشاره به نرخ بیکاری استان اصفهان گفت: نرخ بیکاری در سال ۹۷ از ۱۵ درصد شروع شد ولی پایان سال به میزان ۱۳.۷ درصد کاهش پیدا کرد. خوشبختانه شهرستان‌هایی در سطح استان وجود دارد که نرخ بیکاری آنها بسیار پایین است.
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اصفهان با بیان اینکه نرخ بیکاری در افراد تحصیل‌کرده استان ۲۱ درصد است، گفت: نرخ بیکاری در افراد غیر تحصیل‌کرده ۹ درصد است که به دلیل مهاجرپذیری استان معقول است. همچنین نرخ تحصیل کرده‌های بانوان در استان ۳۳ درصد است. نرخ بیکاری در جوانان ۲۰ ساله که بیشتر در خانواده‌ها وجود دارد ۲۸ درصد است که شاید مهم‌ترین دلیل آن فرهنگ است که جوانان ما را به سمت تحصیل کشانده است.
وی با بیان اینکه نرخ بالای بیکاری در جوانان تحصیل‌کرده یک هشدار می‌تواند باشد، گفت: شاید عمده دلیل آن این است که خانواده‌ها هدفی برای فرزندان ندارند. برخی از رشته‌های تحصیلی فقط اسم قشنگی دارند و گاهی حجم عظیمی از بیکاران از همین رشته‌ها هستند.
نیرومند با بیان اینکه مهم‌ترین موضوعی که در بحث اشتغال مطرح است بحث فرهنگ کار است، گفت: برخی از فرمانداران شهرستان‌های استان به دلیل اینکه فرهنگ کار در آن منطقه وجود ندارد به شدت پیگیر هستند که سهمیه نیروهای اتباع را بگیرند. فرهنگ کار در شهرستان بسیار مؤثر است که باید نهادینه شود.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

سرمربی تیم ملی اسکی بانوان: به هیچ وجه تمرینات را قطع نمی‌کنیم- اسکی ورزش گرانی است
سمیرا زرگری گفت: اسکی در سطح قهرمانی بسیار پرهزینه است و با گران شدن ارز وضعیت بدتر هم شده است.
بلبلی: شرایط استقلال بهتر شده- اگر بازیکنی کرونا بگیرد، چه کسی پاسخگوست؟
بازیکن تیم فوتبال استقلال می‌گوید فشار زیادی در تمرینات آبی‌پوشان پایتخت وجود دارد.
بررسی تاثیر رژیم غذایی کتوژنیک بر تسکین میگرن
این فرضیه مطرح است که رژیم غذایی کتوژنیک سردردهای میگرنی و علائم آن را تسکین میدهد اما آیا شواهد علمی، تایید کننده این ادعا هستند؟
تجمع دانش‌آموزان در حوزه‌های امتحانی، ممنوع- عدم رعایت بهداشت در مدارس را اطلاع دهید
امتحانات حضوری دانش آموزان پایه نهم از ششم خرداد آغاز شده و امتحانات نهایی نیز از ابتدای هفته آینده، 17 خرداد آغاز می شود. رعایت پروتکل های بهداشتی برای برگزاری امتحانات مورد تاکید وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت است و اگر مدرسه ای از آن تخطی کرد دانش آموزان می توانند موارد را به مراجع مربوط گزارش کنند.
«رومینا» قربانی تعصبی جاهلانه‌ شد که به غلط ناموس‌پرستی نام گرفته است
یک حقوقدان گفت: رومینا اشرفی، قربانی اقتدارگرایی مردانه توام با تعصب جاهلانه و بی‌شرافتی شد که در فرهنگ ما به غلط نام آن را ناموس پرستی گذاشته‌اند.
نمایندگان مجلس یازدهم توجه لازم را به وصایای حضرت امام(ره) داشته باشند
نماینده مردم شاهین دژ و تکاب در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر لزوم توجه به مبانی وصایای حضرت امام خمینی (ره) گفت: اگر نمایندگان مجلس یازدهم می‌خواهند به خوبی عمل کنند باید به موضوعات ارزشمندی همچون وصایای حضرت امام خمینی (ره) توجه لازم را داشته باشند.
چه کسانی مشمول دریافت بیمه بیکاری هستند؟
یک کارشناس حوزه کار و کارگر درباره شرایط بیمه بیکاری به بیمه شدگان توضیحاتی داد.
افزایش احتمال آتش سوزی مراتع و جنگل‌ها با گرم شدن هوا
سرهنگ جمشید محبت خانی به مردم نسبت به وقوع آتش سوزی در مراتع و جنگل‌ها با گرم‌تر شدن هوا هشدار داد.
طلبه‌ همه‌فن‌ حریف -از برق‌کاری و زنبورداری تا کارآفرینی با چوب +عکس
طلبه جوان بابلی که در حوزه علمیه مشغول است، در اوقات فراغتش دست به کارآفرینی های متعدد در حوزه کشاورزی، نجاری و زنبورداری زد تا نشان دهد، در همین اوضاع و احوال اقتصادی هم می توان به جنگ با بیکاری رفت و به جهش تولید کمک کرد.
چگونه مشمول پاداش های قبض برق می شویم؟ -شرایط لازم برای رایگان شدن قبوض برق
سخنگوی صنعت برق کشور گفت: برای مشترکان خوش‌مصرف پاداش در نظر گرفته شده است، تا جایی که حتی مشترکان می‌توانند با مدیریت مصرف قبوض برق خود را رایگان کنند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگاهی به کیا سلتوس ۲۰۲۱
این گزارش به مروری بر مشخصات و قابلیتهای خودروی جدید و شاسی بلند کیا سلتوس ۲۰۲۱ می پردازد.
اگر کارت سوختمان گم شد چه کنیم؟ -نحوه در خواست المثنی کارت هوشمند سوخت
سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی گفت: افرادی که کارت سوخت خود را گم کرده‌اند می‌بایست برای جلوگیری از سوءاستفاده‌های احتمالی در سریع‌ترین زمان ممکن به پلیس+ ۱۰ اطلاع دهند.
محموله کمکی بخش خصوصی ایران تحویل مقامات افغانستان شد
محموله کمکی بخش خصوصی ایران به کشور دوست و همسایه افغانستان جهت مقابله با بیماری کووید-۱۹، عصر یکشنبه(۱۱ خرداد) طی مراسمی در محل وزارت بهداشت افغانستان تحویل مقامات این کشور شد.
غفور به ایران باز می گردد؟
دلیل عدم حضور پشت خط زن تیم ملی والیبال ایران در تیم مودنا مشخص شد.
از سر گیری لیگ برتر با منفی شدن تست کرونای فوتبالیست ها
تست اخیر از بازیکنان لیگ برتر انگلیس نشان می‌دهد هیچ‌کدام مبتلا به ویروس کرونا نیستند.
اولتیماتوم پلیس به مالکان انبارها و پارکینگ‌ها درباره احتکار خودرو-شریک جرم نشوید
نگاهی به کیا سلتوس ۲۰۲۱
پیش فروش ۴۵ هزاردستگاه از محصولات ایران خودرو از هفته آینده
انتشار گزارش کیفی خودروهای داخلی از سر گرفته می‌شود
سیگاری‌ها مستعد ابتلا به کرونا - انتقاد از قیمت پایین سیگار
تولیداتمان باید درون‌زا باشد
روند نزولی صبح امروز قیمت سکه و طلا برگشت
انجام قرعه‌کشی خودروهای فروش فوق‌العاده؛ شنبه‌ آینده
خرید گندم در کشور مرز ۲ میلیون تن را پشت سر گذاشت
خودرو، برنج، تیرآهن، کنجاله سویا و لوازم خانگی در اولویت بازرسی