ساکت کردن دانشگاه و دانشجو هنر نیست- کشور نیازمند تحولات اساسی است

14:24 ۷۳ روز و ۳ ساعت پیش ایسنا 376 0
ساکت کردن دانشگاه و دانشجو هنر نیست- کشور نیازمند تحولات اساسی است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور در حال حاضر به استاد و دانشجوی با نشاط نیاز دارد گفت: ساکت کردن دانشگاه و دانشجو هنر نیست و نباید فکر کنیم اگر دانشگاه ساکت شد و مطالبه نکرد وضع مطلوبی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از امیدنامه، محمدرضا عارف در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه خوارزمی ضمن تبریک حلول ماه رمضان و همچنین هفته معلم گفت: یکصدمین فعالیت آموزشی، پژوهشی و تربیتی دانشگاه خوارزمی را تبریک می گویم. دانشگاهی که نقش کلیدی و اساسی در تربیت نوجوانان و جوانان  این کشور داشت. دانشگاهی که افتخارش داشتن برجسته ترین اساتید کشور است همچنین افتخار می کنیم که بسیاری از معلمین برجسته و تاثیرگذار و شاخص کشور، دانشجویان این دانشگاه بودند. اگرچه امروز مسئولیت مستقیم تربیت معلم برعهده این دانشگاه قدیمی و ارزشمند کشورمان نیست یقینا اندوخته یک قرن باید جایگاه معنوی خود را در تربیت معلم در کشور حفظ کند.
وی افزود: بنابراین انتظار این است که با دانشگاه هایی که مسئولیت تربیت معلم را دارند به ویژه دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه های تربیت معلم این رابطه معنوی و تنگاتنگ را داشته باشند که با انتقال این تجربه موفق این دانشگاه، دانشگاههای دیگر هم بتوانند در این مسیر گام بردارند.  دانشگاه خوارزمی یکی از دانشگاه های پیشکسوت در زمینه های گوناگون است امروز مسئولیت اداره دو پردیس یکی در استان البرز که توسعه آموزش عالی یکی از اولویت های آن است و یکی دیگر در تهران است. به هر حال راهبرد ما این است که توسعه این دانشگاه به ویژه توسعه کیفی آن در جایگاه واقعی خود قرار گیرد. بنده این باور را دارم. نگاه ما نمایندگان تهران به دانشگاه خوارزمی این است که نسبت به مشکلات و مسائل این دانشگاه توجه لازم را داشته باشیم و جلساتی را مجموعه نمایندگان تهران  با مدیریت این دانشگاه در این باره داشتند. تلاش بر این است که به مشکلات و مسائل دانشگاه کمک کرده تا مسیر درست و صحیح خود را با شتاب بیشتری طی کند.
عارف ادامه داد: باعنایتی که مجموعه نمایندگان تهران و جناب آقای فرید موسوی یکی از استادان پیگیر این دانشگاه دارد توانستیم در زمینه بودجه گام‌های ناچیزی برداریم. این نگاه را داشتیم و داریم و انتظار این است در کنار توسعه بخش های مختلف به ویژه علمی، مسئله تربیت نیز فراموش نشود. به هرحال این بحث که این دانشگاه مسئولیت تربیت معلم را برعهده گیرد یا یک دانشگاه جامع شود بحث دو دهه گذشته  بوده که در حال حاضر جا ندارد در اینجا به آن بپردازم. آنچه که برای بنده به ویژه در وزارت علوم مطرح بود این موضوع بود که ما تجربه چند دهه و یا یک قرن را نمی توانیم فراموش کنیم. از وضعیت تعلیم و تربیت در دانشگاه آگاه هستیم. مهمترین چالش تربیت معلم یا تعلیم و تربیت  ما، تربیت معلم با انگیزه است تا  بتواند شغل مهم معلمی را انجام دهد و امیدواریم که دانشگاه در این مسیر بتواند گام بردارد.
عارف ضمن اشاره به وضعیت فعلی کشور گفت: در شرایطی که کشور دچار تحریم های ظالمانه آمریکا شده است برای عبور از این چالش نیازمند کمک و همکاری دانشگاه، اساتید و دانشجویان هستیم و چشم مسئولان به دانشگاه است. این امر مستلزم دانشگاه، دانشجو و استاد با نشاط و پرانگیزه است و ساکت کردن دانشجو هنر نیست و دانشگاه و دانشجو باید مطالبه و پرسش گری کند.
عارف افزود: برخی فکر می کنند اگر دانشگاه و دانشجو ساکت ماند و صدایی از او در نیامد به این معنا است که وضع مطلوبی برای حفظ آرامش کشور ایجاد شده است و سکوت دانشگاه و دانشجو به نفع کشور است اما اینگونه نیست. دانشگاه و دانشجویی که مطالبه نکند نمی تواند برای حل مشکلات کشور راه حل ارائه دهد.
وی تاکید کرد: قطعا دانشجویان با شعور و توانمندی که از آنها سراغ داریم  شرایط کشور را درک می کنند و اجازه نمی دهند از احساسات آن ها دشمن برای ضربه زدن به کشور سوءاستفاده کند.
وی با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی، دانشگاه قدیمی است که یکصد سال فعالیت دارد و توسعه کمی خوبی پیدا کرده است، گفت: اما در توسعه کیفی دچار مشکلاتی شده است. بنابراین این امر باید در اولویت دانشگاه قرار بگیرد و نمایندگان هم در مجمع نمایندگان استان تهران به مسائل این دانشگاه رسیدگی و توجه کافی را دارند.
عارف با بیان اینکه مهم ترین چالش تربیت معلم، تلاش برای داشتن معلم کیفی و با انگیزه است، اظهار کرد: دانشگاه خوارزمی در طول یکصد سال فعالیت خود تجربه ارزنده ای در این زمینه دارد که لازم است دانشگاه فرهنگیان ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه خوارزمی برای استفاده از این تجربیات داشته باشد.
وی با اشاره به شرایط کشور و اعمال تحریم های غیرقانونی از سوی آمریکا علیه کشورمان گفت: تحریم های آمریکا اقتدار ملی کشور را نشانه رفته است و هسته ای و حقوق بشر بهانه است چرا که در این زمینه ها وضع ما بدتر از کشور های مدعی نیست.
عارف افزود: می خواهند با تضعیف اقتدار ملی، ایران را دچار فروپاشی کنند. البته در طول چهل سال گذشته خیلی از سیاستمداران آمریکایی این آرزو را داشتند. برخی از این افراد این آرزو را به گور بردند و افرد زنده هم به گور خواهند برد.
وی با اشاره به شروع دهه پنجم انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم رهبری در این زمینه گفت: انقلاب اسلامی بعد از گذشت چهل سال به بلوغ رسیده است و تجربیات مختلفی اندوخته است. این تجربیات نشان می دهند مزیت ما نیروی انسانی است و نباید فکر کنم می توانیم نیروی انسانی را نادیده بگیریم و دل به منابع زیر زمینی ببندیم.
عارف ادامه داد: در بخش دفاعی و زیر ساختی توانمند و قوی هستیم و این موفقیت در سایه همکاری دانشگاه ها با بخش دفاعی کشور به دست آمده است. در بخش هایی که امروز دچار مشکلات هستیم نتوانستیم از ظرفیت دانشگاه ها استفاده کنیم.
رئیس فراکسیون امید مجلس دانشگاه را میدان دار تحولات اساسی در جامعه و کشور دانست و تصریح کرد: اسناد بالادستی گوناگونی در حوزه های مختلف داریم که در اجرا دچار مشکل شده اند. دانشگاه و اساتید برای اجرای این اسناد به کمک مسئولان بشتابند.
عارف با بیان اینکه ایران رتبه شانزدهم علمی را در بین کشورهای جهان دارد، تاکید کرد: باید از چرخه نو آوری و علم برای کشور ثروت تولید کنیم. در این زمینه راه نرفته خیلی وجود دارد که باید دانشگاه ها در این زمینه همت به خرج بدهند.
وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه و یکسویه، اقتدار ملی ما و فروپاشی کشور را نشانه گرفته است، برضرورت استفاده از تجارب چهار دهه گذشته تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به اهداف برنامه های مصوب و بالادستی نیازمند یک تحول اساسی در همه بخش ها و زمینه ها داریم. قطعا اقتدار ملی ما در گرو اقتدار علمی کشور است و باید اقتدار علمی کشور اولویت همگان باشد.
عارف با مرور بخش هایی از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب که علم و پژوهش را مورد تاکید قرار دادند،گفت: دانشگاه باید پیشتازی خود در کمک به اجرای اسناد بالادستی، سند چشم انداز، سیاست های کلی در بخش های مختلف، نقشه جامع علمی کشور، سیسات های اقتصاد مقاومتی و مقابله با آسیب های اجتماعی در عمل نشان دهد.
رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: جهان در آستانه یک نقطه عطف در انقلاب فناوارانه قرار دارد، انقلابی که شیوه زندگی و کار را به شکل اساسی دگرگون خواهد کرد.
رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به پارادیم های جدید در عرصه آموزش و پژوهش و فناوری در دهه اخیر، دانشگاه های نسل آینده را دانشگاه‌های ابرهوشمند دانست و با تشریح الزامات و زیر ساخت های مورد نیاز برای توسعه موج چهارم صنعت و جامعه ابر هوشمند، گفت: رویکرد جامعه ابر هوشمند حل سیستمی مسایل با تقویت نظام ملی نوآوری، مشارکت دولت و دانشگاه و هم افزایی فناوری های نوین است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

راز استجابت دعا چیست؟
ویدئویی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان درباره شرط استجابت دعا را در اینجا مشاهده کنید.
منتظر پخش یک مستندمسابقه جدید باشید
تولید مستندمسابقه‌ تلویزیونی «کارساز» با حضور معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور به پایان رسید.
تازه ترین خبرها از فیلم اکشن و ماجراجویانه «نیروانا»
فیلمبرداری بخش عمده ای از فیلم سینمایی «نیروانا» محصول مشترک ایران و بنگلادش به پایان رسید.
جایزه ۱۰۰ میلیون تومانی «ستاره ساز» برای نفر اول
فصل اول مسابقه «ستاره ساز» به پایان رسید و قسمت آخر این مسابقه اول مرداد پخش می‌شود.
بزرگداشت ۴ چهره پیشکسوت در جشن بزرگ سینمای ایران
بزرگداشت ۴ چهره سینمایی در بیست و یکمین جشن بزرگ سینمای ایران برگزار می‌شود.
عامل ۸۰ درصد بیماری‌های جسم و روان شناسایی شد
دکتر تقی ابوطالبی با اشاره به اهمیت سلامت روان در افراد به‌منظور پیشگیری از سوء مصرف مواد مخدر گفت: برآوردی که سازمان بهداشت جهانی در بحث سلامت روان انجام داده است، نشان می‌دهد ۷۵ تا ۸۰ درصد عامل بیماری‌های سایکوسوماتیک و بیماری‌های جسم و روان از استرس و اضطراب می‌باشد.
رقابت؛ راه‌کار حل نگرانی رئیس قوه قضائیه
اخیراً آیت‌الله رئیسی در دیدار مسئولان قضایی در خصوص سهولت دسترسی مردم به عدالت ابراز نگرانی کرد و گفت: باید برای افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند دسترسی راحت به عدالت را فراهم کرد. مرکز وکلای قوه قضائیه با افزایش وکیل در کشور می‌تواند بار دیگر انحصار موجود در بازار وکالت را از بین برد و این دغدغه‌ی آیت‌الله رئیسی را به نحو احسن برطرف کند.
آغاز بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه
بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.
پلیس تهران از طرح جدید ترافیک منفعتی کسب نمی کند
سردار مهماندار رئیس پلیس راهور تهران بزرگ تکذیب کرد.
امضای تفاهم‌نامه همکاری بین وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و ارتباطات
تفاهم‌نامه همکاری بین وزارتخانه‌های «آموزش و پرورش» و ارتباطات و فناوری اطلاعات» امضا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

آغاز بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان بانک سرمایه
بیستمین جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده متهمان بانک سرمایه در شعبه سوم دادگاه ویژه جرائم اقتصادی برگزار شد.
راز استجابت دعا چیست؟
ویدئویی از سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین علیرضا پناهیان درباره شرط استجابت دعا را در اینجا مشاهده کنید.
رقابت؛ راه‌کار حل نگرانی رئیس قوه قضائیه
اخیراً آیت‌الله رئیسی در دیدار مسئولان قضایی در خصوص سهولت دسترسی مردم به عدالت ابراز نگرانی کرد و گفت: باید برای افرادی که توانایی گرفتن وکیل ندارند دسترسی راحت به عدالت را فراهم کرد. مرکز وکلای قوه قضائیه با افزایش وکیل در کشور می‌تواند بار دیگر انحصار موجود در بازار وکالت را از بین برد و این دغدغه‌ی آیت‌الله رئیسی را به نحو احسن برطرف کند.
برگزاری جشنواره فیلم شهر آیا اقدام تبلیغاتی شهردار است؟
فیروز حناچی به اقدامات تبلیغاتی علاقه خاصی نشان داد. رنگ‌کردن دیوارهای بدنمای شهر و دوچرخه‌سواری شهردار تهران، به‌رغم اینکه از طرف بسیاری از ناظران مورد نقد جدی قرار گرفت.
توقیف نفتکش انگلیسی و موازنه تنش با آمریکا
همه گزینه های امریکا باید به یک گزینه یعنی "پایان تروریسم اقتصادی" علیه ایران تقلیل پیدا کند. ایران کشوری نیست که بنشیند و مجازات اقتصادی مردمش را تماشا کند.