ساکت کردن دانشگاه و دانشجو هنر نیست- کشور نیازمند تحولات اساسی است

14:24 ۳۹۰ روز و ۲۱ ساعت پیش ایسنا 747 0
ساکت کردن دانشگاه و دانشجو هنر نیست- کشور نیازمند تحولات اساسی است

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کشور در حال حاضر به استاد و دانشجوی با نشاط نیاز دارد گفت: ساکت کردن دانشگاه و دانشجو هنر نیست و نباید فکر کنیم اگر دانشگاه ساکت شد و مطالبه نکرد وضع مطلوبی است.

ایسنا

به گزارش ایسنا به نقل از امیدنامه، محمدرضا عارف در جمع اساتید و دانشجویان دانشگاه خوارزمی ضمن تبریک حلول ماه رمضان و همچنین هفته معلم گفت: یکصدمین فعالیت آموزشی، پژوهشی و تربیتی دانشگاه خوارزمی را تبریک می گویم. دانشگاهی که نقش کلیدی و اساسی در تربیت نوجوانان و جوانان  این کشور داشت. دانشگاهی که افتخارش داشتن برجسته ترین اساتید کشور است همچنین افتخار می کنیم که بسیاری از معلمین برجسته و تاثیرگذار و شاخص کشور، دانشجویان این دانشگاه بودند. اگرچه امروز مسئولیت مستقیم تربیت معلم برعهده این دانشگاه قدیمی و ارزشمند کشورمان نیست یقینا اندوخته یک قرن باید جایگاه معنوی خود را در تربیت معلم در کشور حفظ کند.
وی افزود: بنابراین انتظار این است که با دانشگاه هایی که مسئولیت تربیت معلم را دارند به ویژه دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی و دانشگاه های تربیت معلم این رابطه معنوی و تنگاتنگ را داشته باشند که با انتقال این تجربه موفق این دانشگاه، دانشگاههای دیگر هم بتوانند در این مسیر گام بردارند.  دانشگاه خوارزمی یکی از دانشگاه های پیشکسوت در زمینه های گوناگون است امروز مسئولیت اداره دو پردیس یکی در استان البرز که توسعه آموزش عالی یکی از اولویت های آن است و یکی دیگر در تهران است. به هر حال راهبرد ما این است که توسعه این دانشگاه به ویژه توسعه کیفی آن در جایگاه واقعی خود قرار گیرد. بنده این باور را دارم. نگاه ما نمایندگان تهران به دانشگاه خوارزمی این است که نسبت به مشکلات و مسائل این دانشگاه توجه لازم را داشته باشیم و جلساتی را مجموعه نمایندگان تهران  با مدیریت این دانشگاه در این باره داشتند. تلاش بر این است که به مشکلات و مسائل دانشگاه کمک کرده تا مسیر درست و صحیح خود را با شتاب بیشتری طی کند.
عارف ادامه داد: باعنایتی که مجموعه نمایندگان تهران و جناب آقای فرید موسوی یکی از استادان پیگیر این دانشگاه دارد توانستیم در زمینه بودجه گام‌های ناچیزی برداریم. این نگاه را داشتیم و داریم و انتظار این است در کنار توسعه بخش های مختلف به ویژه علمی، مسئله تربیت نیز فراموش نشود. به هرحال این بحث که این دانشگاه مسئولیت تربیت معلم را برعهده گیرد یا یک دانشگاه جامع شود بحث دو دهه گذشته  بوده که در حال حاضر جا ندارد در اینجا به آن بپردازم. آنچه که برای بنده به ویژه در وزارت علوم مطرح بود این موضوع بود که ما تجربه چند دهه و یا یک قرن را نمی توانیم فراموش کنیم. از وضعیت تعلیم و تربیت در دانشگاه آگاه هستیم. مهمترین چالش تربیت معلم یا تعلیم و تربیت  ما، تربیت معلم با انگیزه است تا  بتواند شغل مهم معلمی را انجام دهد و امیدواریم که دانشگاه در این مسیر بتواند گام بردارد.
عارف ضمن اشاره به وضعیت فعلی کشور گفت: در شرایطی که کشور دچار تحریم های ظالمانه آمریکا شده است برای عبور از این چالش نیازمند کمک و همکاری دانشگاه، اساتید و دانشجویان هستیم و چشم مسئولان به دانشگاه است. این امر مستلزم دانشگاه، دانشجو و استاد با نشاط و پرانگیزه است و ساکت کردن دانشجو هنر نیست و دانشگاه و دانشجو باید مطالبه و پرسش گری کند.
عارف افزود: برخی فکر می کنند اگر دانشگاه و دانشجو ساکت ماند و صدایی از او در نیامد به این معنا است که وضع مطلوبی برای حفظ آرامش کشور ایجاد شده است و سکوت دانشگاه و دانشجو به نفع کشور است اما اینگونه نیست. دانشگاه و دانشجویی که مطالبه نکند نمی تواند برای حل مشکلات کشور راه حل ارائه دهد.
وی تاکید کرد: قطعا دانشجویان با شعور و توانمندی که از آنها سراغ داریم  شرایط کشور را درک می کنند و اجازه نمی دهند از احساسات آن ها دشمن برای ضربه زدن به کشور سوءاستفاده کند.
وی با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی، دانشگاه قدیمی است که یکصد سال فعالیت دارد و توسعه کمی خوبی پیدا کرده است، گفت: اما در توسعه کیفی دچار مشکلاتی شده است. بنابراین این امر باید در اولویت دانشگاه قرار بگیرد و نمایندگان هم در مجمع نمایندگان استان تهران به مسائل این دانشگاه رسیدگی و توجه کافی را دارند.
عارف با بیان اینکه مهم ترین چالش تربیت معلم، تلاش برای داشتن معلم کیفی و با انگیزه است، اظهار کرد: دانشگاه خوارزمی در طول یکصد سال فعالیت خود تجربه ارزنده ای در این زمینه دارد که لازم است دانشگاه فرهنگیان ارتباط تنگاتنگی با دانشگاه خوارزمی برای استفاده از این تجربیات داشته باشد.
وی با اشاره به شرایط کشور و اعمال تحریم های غیرقانونی از سوی آمریکا علیه کشورمان گفت: تحریم های آمریکا اقتدار ملی کشور را نشانه رفته است و هسته ای و حقوق بشر بهانه است چرا که در این زمینه ها وضع ما بدتر از کشور های مدعی نیست.
عارف افزود: می خواهند با تضعیف اقتدار ملی، ایران را دچار فروپاشی کنند. البته در طول چهل سال گذشته خیلی از سیاستمداران آمریکایی این آرزو را داشتند. برخی از این افراد این آرزو را به گور بردند و افرد زنده هم به گور خواهند برد.
وی با اشاره به شروع دهه پنجم انقلاب اسلامی و بیانیه گام دوم رهبری در این زمینه گفت: انقلاب اسلامی بعد از گذشت چهل سال به بلوغ رسیده است و تجربیات مختلفی اندوخته است. این تجربیات نشان می دهند مزیت ما نیروی انسانی است و نباید فکر کنم می توانیم نیروی انسانی را نادیده بگیریم و دل به منابع زیر زمینی ببندیم.
عارف ادامه داد: در بخش دفاعی و زیر ساختی توانمند و قوی هستیم و این موفقیت در سایه همکاری دانشگاه ها با بخش دفاعی کشور به دست آمده است. در بخش هایی که امروز دچار مشکلات هستیم نتوانستیم از ظرفیت دانشگاه ها استفاده کنیم.
رئیس فراکسیون امید مجلس دانشگاه را میدان دار تحولات اساسی در جامعه و کشور دانست و تصریح کرد: اسناد بالادستی گوناگونی در حوزه های مختلف داریم که در اجرا دچار مشکل شده اند. دانشگاه و اساتید برای اجرای این اسناد به کمک مسئولان بشتابند.
عارف با بیان اینکه ایران رتبه شانزدهم علمی را در بین کشورهای جهان دارد، تاکید کرد: باید از چرخه نو آوری و علم برای کشور ثروت تولید کنیم. در این زمینه راه نرفته خیلی وجود دارد که باید دانشگاه ها در این زمینه همت به خرج بدهند.
وی با بیان اینکه تحریم های ظالمانه و یکسویه، اقتدار ملی ما و فروپاشی کشور را نشانه گرفته است، برضرورت استفاده از تجارب چهار دهه گذشته تاکید کرد و گفت: برای رسیدن به اهداف برنامه های مصوب و بالادستی نیازمند یک تحول اساسی در همه بخش ها و زمینه ها داریم. قطعا اقتدار ملی ما در گرو اقتدار علمی کشور است و باید اقتدار علمی کشور اولویت همگان باشد.
عارف با مرور بخش هایی از بیانیه گام دوم رهبر معظم انقلاب که علم و پژوهش را مورد تاکید قرار دادند،گفت: دانشگاه باید پیشتازی خود در کمک به اجرای اسناد بالادستی، سند چشم انداز، سیاست های کلی در بخش های مختلف، نقشه جامع علمی کشور، سیسات های اقتصاد مقاومتی و مقابله با آسیب های اجتماعی در عمل نشان دهد.
رئیس فراکسیون امید تصریح کرد: جهان در آستانه یک نقطه عطف در انقلاب فناوارانه قرار دارد، انقلابی که شیوه زندگی و کار را به شکل اساسی دگرگون خواهد کرد.
رئیس کمسیون آموزش و تحقیقات با اشاره به پارادیم های جدید در عرصه آموزش و پژوهش و فناوری در دهه اخیر، دانشگاه های نسل آینده را دانشگاه‌های ابرهوشمند دانست و با تشریح الزامات و زیر ساخت های مورد نیاز برای توسعه موج چهارم صنعت و جامعه ابر هوشمند، گفت: رویکرد جامعه ابر هوشمند حل سیستمی مسایل با تقویت نظام ملی نوآوری، مشارکت دولت و دانشگاه و هم افزایی فناوری های نوین است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

علی آقایی سکان‌دار جدید شرکت پرداخت الکترونیک سداد
مهدی علی آقایی با سابقه فعالیت بیست‌وهشت‌ ساله در بانک ملی ایران، طی حکمی از سوی هیات مدیره شرکت پرداخت الکترونیک سداد به سرپرستی این شرکت منصوب شد.
معرفی ابزارهای موردنیاز تعمیرات موبایل و کاربرد آنها
ابزارهای تعمیرات موبایل گسترده بوده و تعمیر و عیب‌یابی هر یک از قطعات موبایل نیازمند ابزارهای خاصی می‌باشد.
میراث سیاسی و مذهبی امام و انقلاب
۳۱ سال از رحلت امــــام خمینــی(ره) رهبــــر و بنیانگـــذار جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. درباره ایشان مطلب کم نوشته نشده است. چه در زمان حیات و چه پس از آن. بنابراین اشاره به نکات زیر نیز مصداق زیره به کرمان بردن است و نکته جدیدی نخواهد بود، ولی از جهت شرایط امروز جامعه ایران لازم است که به دو دستاورد مهم رهبری ایشان اشاره کنیم. دستاوردهایی که رهبری معظم انقلاب نیز همواره بر آن پای فشرده و با اجرای آنها قطعاً جریان سیال انقلاب اسلامی همچنان رو به پیش خواهد بود.
برگزاری اردوی پارالمپیکی‌های شانس طلا از اواخر خرداد
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک گفت: تمام فدراسیون‌هایی که رشته‌های پارالمپیکی را تحت پوشش دارند تا ۲۵ خرداد فرصت دارند اسامی ورزشکارانی که شانس کسب مدال طلا در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارند و مکان برگزاری اردوها در شهرهای سفید را به ما اعلام کنند تا نسبت به برگزاری اردوها زودتر اقدام کنیم.
تشکیل اردوی پارالمپیکی جودوکاران نابینا و کم بینا بدون حریف تمرینی
سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم بینایان گفت: منتظر تشکیل اردوی پارالمپیکی جودوکاران نابینا و کم بینا هستیم، حتی اگر حریف تمرینی نداشته باشند.
مشاور وزیر تعاون، عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش کارگری شد
در حکمی از سوی وزیر ورزش و جوانان، سید ضیاءالدین شجاعی برهان به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد.
اسلامی: فدراسیون بسکتبال با باشگاه‌ها تعامل کند
سرمربی فصل گذشته تیم شیمیدر قم گفت: فدراسیون برای تعیین تاریخ برگزاری لیگ برتر با باشگاه‌ها جلسه گذاشته و تعامل کند.
ˮپدرم به خاطر دیدار لیورپول و اتلتیکو درگذشتˮ
خانواده ریچارد مسون معتقدند پدرشان به خاطر حضور در دیدار لیورپول و اتلتیکومادرید جان خود را از دست داد.
جورابچیان: کوتینیو دوست دارد به لیگ جزیره برگردد
مدیر برنامه های کوتینیو از آخرین وضعیت این بازیکن برزیلی سخن به میان آورد.
۵ بازیکن بارسلونا به کرونا مبتلا شده بودند
تست کرونای پنج بازیکن بارسلونا و دو عضو کادر فنی مثبت بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
ملوان دیگر به مریم ایراندوست احتیاجی ندارد!
سرمربی سابق تیم ملوان بندرانزلی در مورد احتمال بازگشت دوباره خود به این تیم گفت: فکر می‌کنم ملوان دیگر به مریم ایراندوست نیاز ندارد.
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
ضرورت‌های برج نشینی ایمن
خود را در راهروی طبقه 20 یک ساختمان تصور کنید چیزی به جز دود نمی‌بینید و آتش‌ بخشی از ساختمان را فرا گرفته است. با وضعیت موجود نمی‌توانید از آسانسور استفاده کنید و دیدتان برای طی کردن ۲۰ طبقه به سمت پایین ساختمان بسیار محدود است. در این حالت اگر از پیش، راه‌های فرار ساختمان را بشناسید و چند نکته دیگر را بدانید، می‌توانید تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات شما، خود را از دام حریق و دود گرفتگی و... نجات دهید. لازمه این تسلط برای واکنشی مناسب به حوادث، یادگرفتن برخی نکات است که برای ساکنان برج‌ها امری الزامی محسوب می‌شود.
باید حقوق بازنشستگان همانند شاغلان اضافه شود
قادری: مطالبه جدی جامعه ترمیم حقوق بازنشستگان است
مصری: چرا دولت حقوق محرومان و رزمندگان معسر را  افزایش نداده است؟
نوبخت: امسال باید ۲۲ هزار میلیارد تومان صرفه‌جویی کنیم-سند آمایش سرزمینی به زودی رونمایی می‌شود
آغاز جلسه علنی مجلس- بررسی مسائل اقتصادی کشور در دستور کار است
نماینده ماکو: مسئولان باید همانند امام (ره) زندگی در سطح محرومان جامعه داشته باشند
تاکید روئسای مجلس ایران و افغانستان بر همکاری برای مقابله با تروریسم و مواد مخدر
مجلس فردا وضعیت اقتصادی کشور را بررسی می‌کند
سالاری هشدار داد: ۳۲ هزار پلاک روی گسل‌های شهر تهران
تبریک رییس پارلمان چین به محمدباقر قالیباف