همه دوست دارند مجری شوند، حتی آنها که با تلویزیون قهرند!

16:24 ۱۵ روز و ۷ ساعت پیش ایسنا 107 0
همه دوست دارند مجری شوند، حتی آنها که با تلویزیون قهرند!

«مهمترین اتفاق برای تلویزیون داشتن مخاطب وفادار است، تلویزیون نمی‌تواند به صرف آوردن سلبریتی به عنوان مجری، بیننده وفادار تولید کند.»

ایسنا

احسان محمدی - کارشناس رسانه و دارنده دکترای فرهنگ و ارتباطات - در گفت‌وگویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش که در چه شرایطی رسانه به سمت سلبریتی‌ها می‌رود؟ گفت: وقتی شما خودتان را جای مدیران تلویزیون قرار می‌دهید، می‌دانید که یکی از مهمترین اتفاقات جلب مخاطب است؛ یعنی تلویزیون مثل هر رسانه‌ی دیگری برای جلب مخاطب بیشتر طبعاً دنبال این است که خودش را جذاب و ویترینش را جذاب‌تر کند. مدتی است صحبت مجریان مطرح شده است. یکی از مدیران ارشد سیما چنین مطرح کرده بود که شرط به
کارگیری سلبریتی‌ها در تلویزیون این است که آنها ادب ارتباط برقرار کردن با مردم را داشته باشند؛ از آن طرف بعضی از مجریان قدیمی گفته‌اند نباید این اتفاق بیفتد؛ سلبریتی‌ها جایشان در تلویزیون نیست و باید یک چیزی هم بدهند تا مجری شوند.
نمی‌شود انکار کرد که بخشی از مخاطبان به خاطر سلبریتی‌ها تلویزیون را روشن می‌کنند وی ادامه داد: ما همیشه در حافظه‌مان بازیگرانی مثل شهاب حسینی را داشتیم که از اجرای برنامه «اکسیژن» وارد عالم بازیگری شد. از طرفی کلی بازیگر می‌شناسیم که مجری شده‌اند؛ از کامران
تفتی گرفته تا پژمان بازغی، از اکبر عبدی تا مهران مدیری، از سروش صحت تا رامبد جوان که اینها را اول با سینما می‌شناسیم. اما نمی‌شود انکار کرد که بخشی از مخاطبان به خاطر سلبریتی‌ها تلویزیون را روشن می‌کنند این همان عنصر جذابیت است که طبعاً مدیران شبکه برای پربیننده کردن شبکه‌شان از آن استفاده می‌کنند.
محمدی سپس یادآور شد: خود مدیران می‌دانند که برخی سلبریتی‌ها حتی نمی‌توانند از روی متن هم درست بخوانند اما می‌دانند که سلبریتی‌ها جذابیت می‌آورند و شما نمی‌توانید یک رسانه را سرزنش کنید برای اینکه تلاش می‌کند مخاطب بیشتری به دست آورد؛ البته نه به هر قیمتی.
این کارشناس رسانه با بیان اینکه انتخاب یک سلبریتی دم‌دست‌ترین انتخاب برای دیده شدن یک برنامه در تلویزیون است، در عین حال گفت: چیدن این افراد در تلویزیون مثل چیدن ویترین است؛ به عنوان مثال خیلی از روزنامه‌ها و مجلات عکس سلبریتی‌ها را روی صفحه یک خود می‌گذارد برای اینکه خیلی از خوانندگان محتوا برایشان مهم نیست، چرا که روی جلد را دوست دارند.
سلبریتی محور شدن موج کوتاهی است محمدی درباره‌ی سلبریتی محور شدن اظهار کرد: به اعتقاد من این اتفاق یک موج بسیار کوتاه است؛ به عنوان مثال شاید ابتدا ببینید هزاران نفر محمدرضا گلزار را در تلویزیون می‌بینند اما شاید در قسمت سوم از خودشان بپرسند خب که چی؟! بنابراین باید گفت تلویزیون نمی‌تواند به صرف آوردن سلبریتی به عنوان مجری بیننده وفادار تولید کند؛ چراکه مهمترین اتفاق این است که ما مخاطبان وفادار داشته باشیم. از طرفی نگه داشتن بیننده تلویزیون در این عصر با توجه به افزایش شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی کار دشواری است از این منظر می‌توان یک نوع همدردی با تلویزیون داشت.
  انصاف نیست مجریان خیلی زود به بایگانی سپرده شوند این کارشناس رسانه با طرح این پرسش که تلویزیون چه سازوکاری برای تولید مجری دارد و آیا اساساً برای تولید مجری پروسه‌ای وجود دارد؟ گفت: ورود سلبریتی‌ها در نهایت کار را برای مجریان کم می‌کند از طرفی شبکه‌های تلویزیونی به تعداد زیادی برنامه رسیده‌اند و شاید به اندازه برنامه‌ها مجری کافی وجود ندارد و در نتیجه افرادی که از بیرون می آیند بعد از مدتی توانایی اجرا دارند. اما باید گفت خیلی از
سلبریتی‌هایی که مجری شده‌اند توانایی اجرای زنده در تلویزیون ندارند. مجریانی از جمله رضا رشیدپور، فرزاد حسنی، محمدرضا شهیدی فرد مجریان لحظه‌اند که توانایی جمع کردن گاف‌ها را دارند. اما اکثر برنامه‌هایی که سلبریتی محور هستند، زنده نیست. این وجه تمایز نشان می‌دهد مجریانی که مجری هستند، توانایی بزرگی دارند و انصاف نیست که آنها خیلی زود به بایگانی سپرده شوند.
محمدی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اعتقاد بر اینکه اتفاق خوبی است که تلویزیون فرصت را به همه اقشار جامعه می‌دهد و این می‌تواند نمادی از چند صدایی و تصویر رنگین کمانی داشته باشد، اظهار کرد: به نظر من تلویزیون خوب است که از چهره‌های جدید استفاده کند. بعضی از تحلیل‌های اجتماعی سیاسی که در تلویزیون وجود دارد و مخاطبان از آنها فاصله می‌گیرند به دلایل تکرار، نوع ادبیات و زبان برخی چهره‌ها در مطرح کردن آنهاست.
  حذف یک برنامه نتیجه نقدهایی است که در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد این کارشناس رسانه درباره ناهماهنگی تلویزیون در پخش یکی از برنامه‌های مهم تلویزیون که هر ساله برای آن برنامه‌ریزی می‌شود؟ اظهار کرد: دلیل این حاشیه‌ها و عدم هماهنگی را نمی دانم . اما باید بگویم نتیجه نقدهایی است که در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد؛ مثل نقدی که به سردیس آقای مشایخی صورت گرفت آن قدر در شبکه‌های مجازی این مخالفت و نقد تکرار شد که مجبور به عقب‌نشینی شدند. بعد از قدرت گرفتن فضای مجازی فرصت مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها بیشتر شده است و شاید این حاشیه نتیجه همین ماجرا باشد در غیر این صورت تلویزیون می‌توانست اطلاع‌رسانی نکند و برنامه طبق روال از شب اول به روی آنتن برود و ما اجرای این خواننده به عنوان مجری را در تلویزیون ببینیم.
وی سپس علت حذف لحظه آخری برنامه «ماه ماه» را این‌گونه ارزیابی کرد که تلویزیون به خودش فرصت داده است راجع به این موضوع درنگ کند. ممکن است این جریان قوی شده و انتقادات درون سازمانی زیاد شده باشد که مدیران با درنگ بیشتری بخواهند تصمیم
گیری کنند.
این کارشناس فرهنگ و رسانه در پایان با اشاره به دشواری‌های اجرا در تلویزیون یادآور شد: در حال حاضر اگر از هر کسی بپرسید، دوست دارد مجری تلویزیون شود، حتی کسانی که مدعی هستند اصلاً تلویزیون نمی‌بینند و با تلویزیون قهرند. اما باید گفت بین ادعا و عمل، زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال در حوزه ورزش بسیاری از افراد مطرح چه خبرنگار و چه ورزشکار مدعی هستند که می‌توانند در تلویزیون مجری
گری کنند، اما وقتی این مجال به آنها داده می‌شود واقعاً نمی‌توانند، چرا که وقتی شما مجری هستید باید دامنه لغات، اشراف به موضوع و توان بداهه‌گویی در لحظه را داشته باشید آن هم بدون گاف؛ بنابراین پیاده کردن این ماجرا در جلوی دوربین خیلی متفاوت است تا زمانی که شما در خانه جلوی مبل لم داده‌اید. باید گفت تعداد کسانی که به عنوان کارشناس می‌توانند در تلویزیون حضور داشته باشند خیلی کم است و این امر، دست مدیران تلویزیون را واقعاً می‌بندد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

ساير حوزه ها
ساير حوزه ها

آخرین اخبار

اسنوکرباز ایران به جمع حرفه‌ای‌ها راه یافت
اسنوکرباز ایران پس از کسب ۶ پیروزی در جدول شماره یک رقابت‌های اسنوکر کیو اسکول در مرحله آخر این رقابت‌ها نیز به پیروزی دست یافت و برای دومین بار جواز حضور در بین حرفه‌ای‌های جهان را کسب کرد.
ترافیک فوق‌سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه
علی سلیمانی اظهار داشت: در حال حاضر تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین است و در محدوده امامزاده هاشم (ع) با پس زدگی بار ترافیکی رو به رو هستیم، اما به مرور خودروها در حال عبور از محور هستند.
خودروی بمب‌گذاری‌شده در الانبار عراق منفجر شد
شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی فوری از انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در منطقه القائم در غرب استان الانبار عراق خبر داد.
آتش‌سوزی گسترده در فلسطین اشغالی
رسانه‌های رژیم صهیونیستی از وقوع دو مورد آتش‌سوزی گسترده در مرکز سرزمین‌های اشغالی و مناطق نزدیک به مرز نوار غزه خبر می‌دهند.
روسیه به تحرکات نظامی آمریکا در مرزهایش هشدار داد
ماریا زاخاراوا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دلایل فراوانی وجود دارد که مسکو باور کند هدف آمریکا از استقرار ایستگاه راداری در نروژ و مرز‌های روسیه، اقدامات جاسوسی است.
جهاد اسلامی دوباره قصد حمله موشکی دارد
رژیم صهیونیستی مدعی است که مقاومت فلسطین در غزه قصد دارد در آینده نزدیک علیه سرزمین‌های اشغالی اطراف نوار غزه موشک و راکت شلیک کند.به گزارش وب‌سایت خبری «متابعات»، یک سازمان امنیتی رژیم صهیونیستی پنجشنبه (۲ خرداد) این گونه ارزیابی کرده است که این جنبش جهاد اسلامی فلسطین شاید دست به حمله موشکی جدید علیه شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه بزند.این سازمان به نقل از منابع امنیتی مدعی شد که ایران، جهاد اسلامی را به این حمله تشویق می‌کند، ولی این جزئیات این تحریک و تشویق مشخص نیست.بر اساس ادعای این سازمان امنیتی رژیم صهیونیستی، در صورت ادامه فشارهای آمریکا علیه ایران، سرزمین‌های اشغالی شاهد حملات بیشتر از سمت غزه خواهد بود.گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه از جمله حماس و جهاد اسلامی طی جنگ دو روزه اخیر (اواسط اردیبهشت) در پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به راهپیمایی غزه، توانستند با شلیک صدها راکت و موشک به مواضع صهیونیست‌ها، آن‌ها را به پذیرش توافق آتش‌بس با وساطت طرف مصری مجبور کنند (جزئیات بیشتر).به رغم ادعاهای مطرح شده در خصوص دلایل این حمله و اینکه ایران پشت این حمله است، تنش اخیر نتیجه طفره رفتن ر
نانسی پلوسی: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است
«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه گفت استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر اقدامی «ناپخته» و «بسیار تفرقه‌‌انداز» است.
ظریف در راه اسلام‌آباد
ظریف عازم اسلام‌آباد شد.
نخست وزیر پاکستان پیروزی مودی در انتخابات هند را تبریک گفت
«عمران‌ خان»، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی پیروزی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در انتخابات این کشور را تبریک گفت.
امیرعبداللهیان: تداوم وعده های بی‌عمل اروپا به خروج تهران از برجام منجر می‌شود
مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آلمان با دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

شهر زیرزمینی نوش آباد بازگشایی می‌شود
عضو شورای اسلامی شهر نوش آباد گفت: در توافق انجام شده با اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، شهر زیرزمینی نوش‌آباد در روزهای آینده برای بازدید گردشگران بازگشایی می‌شود.
ترافیک فوق‌سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه
علی سلیمانی اظهار داشت: در حال حاضر تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین است و در محدوده امامزاده هاشم (ع) با پس زدگی بار ترافیکی رو به رو هستیم، اما به مرور خودروها در حال عبور از محور هستند.
نخست وزیر پاکستان پیروزی مودی در انتخابات هند را تبریک گفت
«عمران‌ خان»، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی پیروزی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در انتخابات این کشور را تبریک گفت.
امیرعبداللهیان: تداوم وعده های بی‌عمل اروپا به خروج تهران از برجام منجر می‌شود
مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آلمان با دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.
دوری از قرآن عامل خواری و ذلت مسلمانان است
یک نویسنده و پژوهشگر قرآنی در نشست تخصصی «پژوهش‌های علمی در قرآن» در غرفه خانه کتاب در بیست و هفتمین نمایشگاه قرآن با اشاره به آیه ۷۸ سوره نمل گفت: دانشمندان به عملکرد حواس پنج‌گانه دست یافته‌اند اما درباره قلب به عنوان یک خروجی که در این آیه بیان شده، هنوز اطلاعی ندارند و به علم آن دست نیافته‌اند.
گوش‌ شنوای روابط عمومی
روابط عمومی ها و رسانه ها برای ترویج گفتمان تولید تلاش کنند
چرا د‌‌‌ر مصرف اولیم
مدیرکل مرکز مطالعات و برنامه‌ریزی‌ رسانه‌ها منصوب شد
همگرایی روابط عمومی و فضای مجازی با خرد فناورانه
گزارش فیلم‌های پایان هفته سیما
کاش خودمان با دست خالی شروع می کردیم
عناوین روزنامه های خراسان رضوی در دوم خرداد
صفحه اول روزنامه های امروز اصفهان- پنجشنبه 2خرداد
دفاع مقدس بهترین الگو برای پیروزی در جنگ اقتصادی است