همه دوست دارند مجری شوند، حتی آنها که با تلویزیون قهرند!

16:24 ۳۹۰ روز و ۱۹ ساعت پیش ایسنا 794 0
همه دوست دارند مجری شوند، حتی آنها که با تلویزیون قهرند!

«مهمترین اتفاق برای تلویزیون داشتن مخاطب وفادار است، تلویزیون نمی‌تواند به صرف آوردن سلبریتی به عنوان مجری، بیننده وفادار تولید کند.»

ایسنا

احسان محمدی - کارشناس رسانه و دارنده دکترای فرهنگ و ارتباطات - در گفت‌وگویی با ایسنا در پاسخ به این پرسش که در چه شرایطی رسانه به سمت سلبریتی‌ها می‌رود؟ گفت: وقتی شما خودتان را جای مدیران تلویزیون قرار می‌دهید، می‌دانید که یکی از مهمترین اتفاقات جلب مخاطب است؛ یعنی تلویزیون مثل هر رسانه‌ی دیگری برای جلب مخاطب بیشتر طبعاً دنبال این است که خودش را جذاب و ویترینش را جذاب‌تر کند. مدتی است صحبت مجریان مطرح شده است. یکی از مدیران ارشد سیما چنین مطرح کرده بود که شرط به
کارگیری سلبریتی‌ها در تلویزیون این است که آنها ادب ارتباط برقرار کردن با مردم را داشته باشند؛ از آن طرف بعضی از مجریان قدیمی گفته‌اند نباید این اتفاق بیفتد؛ سلبریتی‌ها جایشان در تلویزیون نیست و باید یک چیزی هم بدهند تا مجری شوند.
نمی‌شود انکار کرد که بخشی از مخاطبان به خاطر سلبریتی‌ها تلویزیون را روشن می‌کنند وی ادامه داد: ما همیشه در حافظه‌مان بازیگرانی مثل شهاب حسینی را داشتیم که از اجرای برنامه «اکسیژن» وارد عالم بازیگری شد. از طرفی کلی بازیگر می‌شناسیم که مجری شده‌اند؛ از کامران
تفتی گرفته تا پژمان بازغی، از اکبر عبدی تا مهران مدیری، از سروش صحت تا رامبد جوان که اینها را اول با سینما می‌شناسیم. اما نمی‌شود انکار کرد که بخشی از مخاطبان به خاطر سلبریتی‌ها تلویزیون را روشن می‌کنند این همان عنصر جذابیت است که طبعاً مدیران شبکه برای پربیننده کردن شبکه‌شان از آن استفاده می‌کنند.
محمدی سپس یادآور شد: خود مدیران می‌دانند که برخی سلبریتی‌ها حتی نمی‌توانند از روی متن هم درست بخوانند اما می‌دانند که سلبریتی‌ها جذابیت می‌آورند و شما نمی‌توانید یک رسانه را سرزنش کنید برای اینکه تلاش می‌کند مخاطب بیشتری به دست آورد؛ البته نه به هر قیمتی.
این کارشناس رسانه با بیان اینکه انتخاب یک سلبریتی دم‌دست‌ترین انتخاب برای دیده شدن یک برنامه در تلویزیون است، در عین حال گفت: چیدن این افراد در تلویزیون مثل چیدن ویترین است؛ به عنوان مثال خیلی از روزنامه‌ها و مجلات عکس سلبریتی‌ها را روی صفحه یک خود می‌گذارد برای اینکه خیلی از خوانندگان محتوا برایشان مهم نیست، چرا که روی جلد را دوست دارند.
سلبریتی محور شدن موج کوتاهی است محمدی درباره‌ی سلبریتی محور شدن اظهار کرد: به اعتقاد من این اتفاق یک موج بسیار کوتاه است؛ به عنوان مثال شاید ابتدا ببینید هزاران نفر محمدرضا گلزار را در تلویزیون می‌بینند اما شاید در قسمت سوم از خودشان بپرسند خب که چی؟! بنابراین باید گفت تلویزیون نمی‌تواند به صرف آوردن سلبریتی به عنوان مجری بیننده وفادار تولید کند؛ چراکه مهمترین اتفاق این است که ما مخاطبان وفادار داشته باشیم. از طرفی نگه داشتن بیننده تلویزیون در این عصر با توجه به افزایش شبکه‌های اجتماعی داخلی و خارجی کار دشواری است از این منظر می‌توان یک نوع همدردی با تلویزیون داشت.
  انصاف نیست مجریان خیلی زود به بایگانی سپرده شوند این کارشناس رسانه با طرح این پرسش که تلویزیون چه سازوکاری برای تولید مجری دارد و آیا اساساً برای تولید مجری پروسه‌ای وجود دارد؟ گفت: ورود سلبریتی‌ها در نهایت کار را برای مجریان کم می‌کند از طرفی شبکه‌های تلویزیونی به تعداد زیادی برنامه رسیده‌اند و شاید به اندازه برنامه‌ها مجری کافی وجود ندارد و در نتیجه افرادی که از بیرون می آیند بعد از مدتی توانایی اجرا دارند. اما باید گفت خیلی از
سلبریتی‌هایی که مجری شده‌اند توانایی اجرای زنده در تلویزیون ندارند. مجریانی از جمله رضا رشیدپور، فرزاد حسنی، محمدرضا شهیدی فرد مجریان لحظه‌اند که توانایی جمع کردن گاف‌ها را دارند. اما اکثر برنامه‌هایی که سلبریتی محور هستند، زنده نیست. این وجه تمایز نشان می‌دهد مجریانی که مجری هستند، توانایی بزرگی دارند و انصاف نیست که آنها خیلی زود به بایگانی سپرده شوند.
محمدی در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود با اعتقاد بر اینکه اتفاق خوبی است که تلویزیون فرصت را به همه اقشار جامعه می‌دهد و این می‌تواند نمادی از چند صدایی و تصویر رنگین کمانی داشته باشد، اظهار کرد: به نظر من تلویزیون خوب است که از چهره‌های جدید استفاده کند. بعضی از تحلیل‌های اجتماعی سیاسی که در تلویزیون وجود دارد و مخاطبان از آنها فاصله می‌گیرند به دلایل تکرار، نوع ادبیات و زبان برخی چهره‌ها در مطرح کردن آنهاست.
  حذف یک برنامه نتیجه نقدهایی است که در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد این کارشناس رسانه درباره ناهماهنگی تلویزیون در پخش یکی از برنامه‌های مهم تلویزیون که هر ساله برای آن برنامه‌ریزی می‌شود؟ اظهار کرد: دلیل این حاشیه‌ها و عدم هماهنگی را نمی دانم . اما باید بگویم نتیجه نقدهایی است که در شبکه‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد؛ مثل نقدی که به سردیس آقای مشایخی صورت گرفت آن قدر در شبکه‌های مجازی این مخالفت و نقد تکرار شد که مجبور به عقب‌نشینی شدند. بعد از قدرت گرفتن فضای مجازی فرصت مشارکت مردم در تصمیم‌گیری‌ها بیشتر شده است و شاید این حاشیه نتیجه همین ماجرا باشد در غیر این صورت تلویزیون می‌توانست اطلاع‌رسانی نکند و برنامه طبق روال از شب اول به روی آنتن برود و ما اجرای این خواننده به عنوان مجری را در تلویزیون ببینیم.
وی سپس علت حذف لحظه آخری برنامه «ماه ماه» را این‌گونه ارزیابی کرد که تلویزیون به خودش فرصت داده است راجع به این موضوع درنگ کند. ممکن است این جریان قوی شده و انتقادات درون سازمانی زیاد شده باشد که مدیران با درنگ بیشتری بخواهند تصمیم
گیری کنند.
این کارشناس فرهنگ و رسانه در پایان با اشاره به دشواری‌های اجرا در تلویزیون یادآور شد: در حال حاضر اگر از هر کسی بپرسید، دوست دارد مجری تلویزیون شود، حتی کسانی که مدعی هستند اصلاً تلویزیون نمی‌بینند و با تلویزیون قهرند. اما باید گفت بین ادعا و عمل، زمین تا آسمان تفاوت وجود دارد. به عنوان مثال در حوزه ورزش بسیاری از افراد مطرح چه خبرنگار و چه ورزشکار مدعی هستند که می‌توانند در تلویزیون مجری
گری کنند، اما وقتی این مجال به آنها داده می‌شود واقعاً نمی‌توانند، چرا که وقتی شما مجری هستید باید دامنه لغات، اشراف به موضوع و توان بداهه‌گویی در لحظه را داشته باشید آن هم بدون گاف؛ بنابراین پیاده کردن این ماجرا در جلوی دوربین خیلی متفاوت است تا زمانی که شما در خانه جلوی مبل لم داده‌اید. باید گفت تعداد کسانی که به عنوان کارشناس می‌توانند در تلویزیون حضور داشته باشند خیلی کم است و این امر، دست مدیران تلویزیون را واقعاً می‌بندد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

علی آقایی سکان‌دار جدید شرکت پرداخت الکترونیک سداد
مهدی علی آقایی با سابقه فعالیت بیست‌وهشت‌ ساله در بانک ملی ایران، طی حکمی از سوی هیات مدیره شرکت پرداخت الکترونیک سداد به سرپرستی این شرکت منصوب شد.
معرفی ابزارهای موردنیاز تعمیرات موبایل و کاربرد آنها
ابزارهای تعمیرات موبایل گسترده بوده و تعمیر و عیب‌یابی هر یک از قطعات موبایل نیازمند ابزارهای خاصی می‌باشد.
میراث سیاسی و مذهبی امام و انقلاب
۳۱ سال از رحلت امــــام خمینــی(ره) رهبــــر و بنیانگـــذار جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. درباره ایشان مطلب کم نوشته نشده است. چه در زمان حیات و چه پس از آن. بنابراین اشاره به نکات زیر نیز مصداق زیره به کرمان بردن است و نکته جدیدی نخواهد بود، ولی از جهت شرایط امروز جامعه ایران لازم است که به دو دستاورد مهم رهبری ایشان اشاره کنیم. دستاوردهایی که رهبری معظم انقلاب نیز همواره بر آن پای فشرده و با اجرای آنها قطعاً جریان سیال انقلاب اسلامی همچنان رو به پیش خواهد بود.
برگزاری اردوی پارالمپیکی‌های شانس طلا از اواخر خرداد
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک گفت: تمام فدراسیون‌هایی که رشته‌های پارالمپیکی را تحت پوشش دارند تا ۲۵ خرداد فرصت دارند اسامی ورزشکارانی که شانس کسب مدال طلا در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارند و مکان برگزاری اردوها در شهرهای سفید را به ما اعلام کنند تا نسبت به برگزاری اردوها زودتر اقدام کنیم.
تشکیل اردوی پارالمپیکی جودوکاران نابینا و کم بینا بدون حریف تمرینی
سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم بینایان گفت: منتظر تشکیل اردوی پارالمپیکی جودوکاران نابینا و کم بینا هستیم، حتی اگر حریف تمرینی نداشته باشند.
مشاور وزیر تعاون، عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش کارگری شد
در حکمی از سوی وزیر ورزش و جوانان، سید ضیاءالدین شجاعی برهان به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد.
اسلامی: فدراسیون بسکتبال با باشگاه‌ها تعامل کند
سرمربی فصل گذشته تیم شیمیدر قم گفت: فدراسیون برای تعیین تاریخ برگزاری لیگ برتر با باشگاه‌ها جلسه گذاشته و تعامل کند.
ˮپدرم به خاطر دیدار لیورپول و اتلتیکو درگذشتˮ
خانواده ریچارد مسون معتقدند پدرشان به خاطر حضور در دیدار لیورپول و اتلتیکومادرید جان خود را از دست داد.
جورابچیان: کوتینیو دوست دارد به لیگ جزیره برگردد
مدیر برنامه های کوتینیو از آخرین وضعیت این بازیکن برزیلی سخن به میان آورد.
۵ بازیکن بارسلونا به کرونا مبتلا شده بودند
تست کرونای پنج بازیکن بارسلونا و دو عضو کادر فنی مثبت بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
ملوان دیگر به مریم ایراندوست احتیاجی ندارد!
سرمربی سابق تیم ملوان بندرانزلی در مورد احتمال بازگشت دوباره خود به این تیم گفت: فکر می‌کنم ملوان دیگر به مریم ایراندوست نیاز ندارد.
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
ضرورت‌های برج نشینی ایمن
خود را در راهروی طبقه 20 یک ساختمان تصور کنید چیزی به جز دود نمی‌بینید و آتش‌ بخشی از ساختمان را فرا گرفته است. با وضعیت موجود نمی‌توانید از آسانسور استفاده کنید و دیدتان برای طی کردن ۲۰ طبقه به سمت پایین ساختمان بسیار محدود است. در این حالت اگر از پیش، راه‌های فرار ساختمان را بشناسید و چند نکته دیگر را بدانید، می‌توانید تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات شما، خود را از دام حریق و دود گرفتگی و... نجات دهید. لازمه این تسلط برای واکنشی مناسب به حوادث، یادگرفتن برخی نکات است که برای ساکنان برج‌ها امری الزامی محسوب می‌شود.
اینستاگرام: در کنار سیاه‌پوست‌ها هستیم
سیمای نیمه خرداد
پخش نمایش‌های کوتاه اجتماعی از رادیو نمایش
جای طنزهای قدیمی در تلویزیون خالی است
ساخت مستند مشاهیر برای خانه‌نشینان سوری در ایام کرونا
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
تغییر در ساختار هیات مدیره انجمن سواد رسانه‌ای
اهدای نشان درجه یک هنری به بهروز رضوی در مراسم تقدیر از او
پرونده قتل رومینا اشرفی روی میز تلویزیون
پخش گلستان در برابر کرونا از شبکه اسپانیایی زبان ایران