چرا باید این نمایش را دید؟

15:22 ۳۹۰ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 934 0
چرا باید این نمایش را دید؟

این روزها در عمارت نوفل لوشاتو نمایش مونولوگی به نام «بیوه سیاه، بیوه سفید» روی صحنه است و به روایت بخشی از خشونتی که علیه زنان اتفاق افتاده و می‌افتد می‌پردازد، سید محمد طباطبایی حسینی یادداشتی درباره این نمایش و دلایلی که باید آن را ببینیم، نوشته است.

ایسنا

این کارشناس فرهنگی در یادداشت‌اش که در اختیار ایسنا گذاشته، آورده است: «چرا باید در روزگار تئاترهای تجاری که از قضا گل هم کرده‌اند به تماشای یک مونولوگ تلخ بنشینیم؟ نه، به شما پیشنهاد می‌کنم «بیوه سیاه، بیوه سفید» را نبینید. به عمارت نوفل لوشاتو نروید و راحت باشید. راحت باشید و نبینید روایت بخشی از خشونتی که علیه زنان اتفاق افتاده و می‌افتد. روایتی که صدایش از سمت راست خانه ما، از خانه همسایه کناری می‌آید. آری، درست مثل اینکه گوشمان را می‌گیریم و به سریال‌های ماه رمضان خیره می‌شویم و نمی‌شنویم صدای دعوای خانه همسایه را. اما اگر کمی دغدغه داشتیم و به تماشای «بیوه سیاه، بیوه سفید» رفتیم بدانیم که قرار است درباره زنی بشنویم و ببینیم که نامش خجسته است اما سرنوشتش نه.
«بیوه سیاه، بیوه سفید» مونولوگی نه چندان بلند اما به عمق تاریخ یک سرزمین است. تاریخی که عشق را از زنان دریغ کرده و فرار را. بخشی از این تاریخ تلخ در نمایشنامه‌ای به قلم مژگان خالقی روایت شده است. نمایشنامه‌ای که آغاز دارد و پایان، گره دارد و گره گشایی، اوج دارد و فرود با شخصیت پردازی درست که شخصیت‌های نمایشنامه را برای مخاطب به گونه‌ای باورپذیر معرفی کرده است، گاهی حتی با یک اشاره؛ مثلاً آنجا که در صحنه شب عروسی از پدر یک جمله روایت می‌شود: «مجبورش نکن، قرار هرچه باشد بهم می‌زنیم.» همین یک جمله شخصیت پدر را برای ما چنان درست معرفی می‌کند که واکنش او به اتفاق‌های بعدی باورپذیر می‌شود. ما در «بیوه سیاه، بیوه سفید» با روایت یک داستان همراه می‌شویم اما نه به صورت خطی. زمان در روایت مدام تغییر می‌کند. از گذشته شروع می‌شود با روایت آینده و بعد به حال می‌رسیم و دوباره فلاش بک می‌خورد به گذشته و باز دوباره آینده و… همین تغییر زمان در روایت، داستان نمایشنامه را جذاب‌تر کرده است.
و حالا نویسنده «بیوه سیاه، بیوه سفید»، خود در نقش خجسته؛ شخصیت محوری این نمایشنامه تک نفره به کارگردانی حسن جودکی روی صحنه رفته و ما شاهد مونولوگی تلخ و سخت از لحاظ اجرا هستیم. سخت از آن جهت که همه صحنه باید برای یک شخصیت تعریف شود. شخصیتی که داستانی را روایت می‌کند که هر بخش آن در فضایی خاص خود است، در اتاق خانه، حیاط، کوچه، دشت و بیابان و در زمان‌های متفاوت. همین موضوع کار را برای طراح صحنه سخت کرده است. چنان که او تصمیم گرفته با توجه به خجسته صحنه را طراحی کند؛ به گونه‌ای که ما با خجسته‌هایی که سرنوشتشان یکی است به عنوان عناصر طراحی مواجه هستیم. تصمیمی جسورانه که مخاطب را با طراحی صحنه‌ای خلاقانه مواجه می‌کند که به دل می‌نشیند اما شاید اگر در اجرا دقت بیشتری می‌شد تاثیرگذارتر بود. موسیقی در «بیوه سیاه، بیوه سفید» اگرچه درست انتخاب و درست ساخته شده و با متن و بازیگر و به طور کل با نمایش همراه است اما حضور مداوم و مستمرش کمی گوش را اذیت می‌کند. حضور موسیقی از ابتدا تا انتهای نمایش نه اشتباه است نه ایراد اما در این نمایش که تنها یک بازیگر دارد و لازم است مخاطب همه توجه خود را معطوف به او کند در بخش‌هایی از نمایش در گوش مخاطب با اثر همراه نمی‌شود.
بازیگر در «بیوه سیاه، بیوه سفید» محور است چرا که خجسته در داستان محور است. اوست که می‌تواند در کنار سایر عوامل نمایش را به اوج ببرد. مژگان خالقی به اعتبار دانش و تجربه‌ای که در بازیگری از او سراغ داریم حالا در قالب شخصیتی نشسته که خالقش خودِ اوست. خجسته در «بیوه سیاه، بیوه سفید» دغدغه اوست و او خالق خجسته است. از این روست که او نقش را خوب درک کرده است، خوب می‌داند آکسون گذاری‌اش روی کدام کلمه و کدام حرف باشد، خوب می‌داند هر کلمه چقدر بار احساسی دارد، انگار که با کلمات نمایشنامه زندگی کرده باشد، بازیگر در «بیوه سیاه، بیوه سفید» برای هر کلمه احترام خاصی قائل است. طراحی لباس بازیگر در این نمایش اگرچه درست انجام شده است، چنان که رنگ سفید و نوع طراحی‌اش لباس عروس و کفن را با هم برای مخاطب تداعی می‌کند اما گاه مانع بازی بازیگر می‌شود. روبندی که مدام روی صورت خجسته و پیش روی مخاطب است اگرچه شاید دلیل خاصی داشته باشد اما بازی صورت بازیگر را از مخاطب دریغ کرده و چشم را آزار می‌دهد. اگرچه کارگردان در طول نمایش با قاب‌های تصویری متعددی که از ترکیب طراحی نور، طراحی صحنه و بازیگر ساخته و ارائه کرده چشم مخاطب را نوازش می‌دهد. حسن جودکی به اعتبار دو کار قبلی‌اش که هر دو مونولوگ بودند به خوبی بر سختی‌های این نوع از نمایش واقف است. او خوب می‌داند که برای بازیگر در مونولوگ در عین فراهم کردن میدان بازی مناسب باید فضایی را به عنوان مامن و حریم خاص او تعیین کند؛ قالیچه گرد میان صحنه «بیوه سیاه، بیوه سفید» همین نقش را دارد اگرچه کارکرد صحنه‌ای آن را هم نباید از یاد برد. قالیچه‌ای به رنگ قرمز که شب عروسی، تولد نوزاد و قتل همه روی آن روایت می‌شود، گاه رو به مخاطب، گاه پشت به او.
و باز سخن آغاز؛ «بیوه سیاه، بیوه سفید» را نبینیم اگر دغدغه کرامت و حقوق انسانی نداریم.»


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

علی آقایی سکان‌دار جدید شرکت پرداخت الکترونیک سداد
مهدی علی آقایی با سابقه فعالیت بیست‌وهشت‌ ساله در بانک ملی ایران، طی حکمی از سوی هیات مدیره شرکت پرداخت الکترونیک سداد به سرپرستی این شرکت منصوب شد.
معرفی ابزارهای موردنیاز تعمیرات موبایل و کاربرد آنها
ابزارهای تعمیرات موبایل گسترده بوده و تعمیر و عیب‌یابی هر یک از قطعات موبایل نیازمند ابزارهای خاصی می‌باشد.
میراث سیاسی و مذهبی امام و انقلاب
۳۱ سال از رحلت امــــام خمینــی(ره) رهبــــر و بنیانگـــذار جمهوری اسلامی ایران می‌گذرد. درباره ایشان مطلب کم نوشته نشده است. چه در زمان حیات و چه پس از آن. بنابراین اشاره به نکات زیر نیز مصداق زیره به کرمان بردن است و نکته جدیدی نخواهد بود، ولی از جهت شرایط امروز جامعه ایران لازم است که به دو دستاورد مهم رهبری ایشان اشاره کنیم. دستاوردهایی که رهبری معظم انقلاب نیز همواره بر آن پای فشرده و با اجرای آنها قطعاً جریان سیال انقلاب اسلامی همچنان رو به پیش خواهد بود.
برگزاری اردوی پارالمپیکی‌های شانس طلا از اواخر خرداد
دبیرکل کمیته ملی پارالمپیک گفت: تمام فدراسیون‌هایی که رشته‌های پارالمپیکی را تحت پوشش دارند تا ۲۵ خرداد فرصت دارند اسامی ورزشکارانی که شانس کسب مدال طلا در پارالمپیک ۲۰۲۰ توکیو را دارند و مکان برگزاری اردوها در شهرهای سفید را به ما اعلام کنند تا نسبت به برگزاری اردوها زودتر اقدام کنیم.
تشکیل اردوی پارالمپیکی جودوکاران نابینا و کم بینا بدون حریف تمرینی
سرمربی تیم ملی جودوی نابینایان و کم بینایان گفت: منتظر تشکیل اردوی پارالمپیکی جودوکاران نابینا و کم بینا هستیم، حتی اگر حریف تمرینی نداشته باشند.
مشاور وزیر تعاون، عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش کارگری شد
در حکمی از سوی وزیر ورزش و جوانان، سید ضیاءالدین شجاعی برهان به عنوان عضو هیات رییسه فدراسیون ورزش کارگری منصوب شد.
اسلامی: فدراسیون بسکتبال با باشگاه‌ها تعامل کند
سرمربی فصل گذشته تیم شیمیدر قم گفت: فدراسیون برای تعیین تاریخ برگزاری لیگ برتر با باشگاه‌ها جلسه گذاشته و تعامل کند.
ˮپدرم به خاطر دیدار لیورپول و اتلتیکو درگذشتˮ
خانواده ریچارد مسون معتقدند پدرشان به خاطر حضور در دیدار لیورپول و اتلتیکومادرید جان خود را از دست داد.
جورابچیان: کوتینیو دوست دارد به لیگ جزیره برگردد
مدیر برنامه های کوتینیو از آخرین وضعیت این بازیکن برزیلی سخن به میان آورد.
۵ بازیکن بارسلونا به کرونا مبتلا شده بودند
تست کرونای پنج بازیکن بارسلونا و دو عضو کادر فنی مثبت بود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
ملوان دیگر به مریم ایراندوست احتیاجی ندارد!
سرمربی سابق تیم ملوان بندرانزلی در مورد احتمال بازگشت دوباره خود به این تیم گفت: فکر می‌کنم ملوان دیگر به مریم ایراندوست نیاز ندارد.
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
ضرورت‌های برج نشینی ایمن
خود را در راهروی طبقه 20 یک ساختمان تصور کنید چیزی به جز دود نمی‌بینید و آتش‌ بخشی از ساختمان را فرا گرفته است. با وضعیت موجود نمی‌توانید از آسانسور استفاده کنید و دیدتان برای طی کردن ۲۰ طبقه به سمت پایین ساختمان بسیار محدود است. در این حالت اگر از پیش، راه‌های فرار ساختمان را بشناسید و چند نکته دیگر را بدانید، می‌توانید تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات شما، خود را از دام حریق و دود گرفتگی و... نجات دهید. لازمه این تسلط برای واکنشی مناسب به حوادث، یادگرفتن برخی نکات است که برای ساکنان برج‌ها امری الزامی محسوب می‌شود.
ویدئو - مستند آخرالزمان؛ جنگ جهانی اول - قسمت نهم
جرم سازمان یافته سینما و تلویزیون در آمریکا
جدیدترین اطلاعیه اداره‌کل هنرهای نمایشی درباره تعطیلی تئاتر استان‌ها
16 اثر برای تماشای خانوادگی پیشنهاد ˮعمارˮ
کیومرث پوراحمد: با دزدی فرهنگی همراه نشوید
سرپرست انجمن سینمای جوانان استان تهران منصوب شد
«روزگار یک چهل ساله» را در خانه ببینیم
کارگردان «۲۳ نفر» سراغ ماه‌های اول جنگ تحمیلی می‌رود
همدردی آکادمی اسکار با جامعه سیاه پوستان آمریکا
درخواست ساسان پیروز برای انتشار یک قرارداد