سازمان جنگل‌ها قصد پرونده‌سازی برای مردم را ندارد

11:37 ۱۱ روز پیش ایسنا 69 0
سازمان جنگل‌ها قصد پرونده‌سازی برای مردم را ندارد

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه آتش سوزی عمدی و سهوی در جنگل‌ها و مراتع تخلف به حساب می‌آید،تصریح کرد: در صورت وقوع آتش‌سوزی سازمان جنگل‌ها نسبت به تشکیل پرونده اقدام می‌کند و در محاکم قضایی این تخلف به عنوان جرم کیفری پیگیری خواهد شد البته سازمان جنگل‌ها به دنبال پرونده سازی برای مردم نیست اما حفظ عرصه‌های منابع طبیعی وظیفه شرعی و قانونی همه ما است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سرهنگ علی عباس‌نژاد در یک گفت و گوی تلویزیونی با موضوع حریق جنگل‌ها تصریح کرد: امسال به دلیل بارش‌های بسیار خوب شاهد رویش گسترده پوشش گیاهی در سطح جنگل‌ها و مراتع هستیم. براساس مستندات سال‌های گذشته در فصل گرما قطعاً احتمال وقوع آتش‌سوزی وجود دارد. اگر امسال مسائل ایمنی و حفاظتی را رعایت نکنیم، احتمال افزایش سطح حریق وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه سازمان جنگل‌ها اقدامات مناسبی برای پیشگیری از وقوع حریق و اطفای حریق انجام داده است،گفت: در سازمان جنگل‌ها مناطق بحرانی را شناسایی و به استان‌ها اعلام کرده‌ایم. خوشبختانه بین همه دستگاه‌ها برای جلوگیری از وقوع حریق و اطفای آن اجماع وجود دارد و همه دستگاه‌ها خود را مسئول می‌دانند همچنین بخشنامه‌ای به استان‌های مختلف در مورد حریق ارسال کرده‌ایم. در حال حاضر آمادگی صددرصدی برای استان‌ها ایجاد شده است و خوشبختانه توانسته‌ایم همه دستگاه‌ها را پای کار بیاوریم و حتی شورای حفظ جنگل در استان‌ها تشکیل شده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها افزود: به استان‌ها اعلام کرده‌ایم که نسبت به جمع‌آوری شاخه‌های شکسته و هر چیزی که پتانسیل حریق را بالا می‌برد، اقدام کنند. افزون بر این امکانات ضروری برای اطفای حریق در محل فراهم شده است تا از قبل وقوع حریق تهمیداتی اندیشیده شود.
عباس نژاد با تاکید بر این که جنگل‌ها مورد بی مهری قرار گرفته‌اند، گفت: این اتفاق در حالی رخ داده است که شاخ و برگ جنگل‌ها مایه تنفس و ریشه‌های آن عامل حفظ آب و خاک و حفظ رطوبت است. متأسفانه برخی عوامل باعث تخریب جنگل‌ها می‌شود. برای مثال هنوز در بسیاری از استان‌ها نسبت به جمع‌آوری هیزم اقدام می‌شود و حتی اجرای برخی طرح‌های عمومی به جنگل‌ها آسیب می‌زند. افزون بر این آفات و بیماری درختان برای جنگل‌ها ایجاد مشکل کرده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با تاکید بر این که در زمینه قاچاق چوب مشکل داریم، گفت: شرکت‌های مختلفی برای تولید کاغذ و چوب در کشور تاسیس و مشغول به کار شده‌اند اما هیچ برنامه‌ریزی برای تهیه مواد اولیه برای این شرکت‌ها صورت نگرفته است و مجبور هستند مواد اولیه خود را از جنگل‌ها تهیه کنند.
عباس‌نژاد با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی سطح حریق در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ اظهار کرد: در سال ۹۶ ۱۷۸۰ فقره آتش‌سوزی اتفاق افتاد و ۹۵۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع دچار حریق شد این در حالی است که در سال ۹۷ این رقم‌ها به ۱۳۰۰ فقره آتش سوزی و ۴۷۰۰ هکتار کاهش یافت. تلاش می‌کنیم در سال جاری سطح حریق جنگل‌ها و مراتع کمتر از سال‌های گذشته باشد.
وی در ادامه با تاکید بر نقش اساسی مردم در کاهش خسارات‌های ناشی از حریق گفت: سال گذشته حدود ۴۰ هزار اطلاع مردمی از طریق سامانه ۱۵۰۴ داشتیم که قطعاً برای کنترل حریق کمک زیادی به ما کرد. مردم نقش بسیاری زیادی در پیشگیری و اطفای حریق دارند. سال گذشته در آتش‌سوزی که در کردستان رخ داد علاوه بر دو نیروی منابع طبیعی دو نیروی مردمی نیز به شهادت رسیدند.
عباس‌نژاد با اشاره به بی‌توجهی برخی شهروندان در حفاظت از جنگل‌ها گفت: خاموش نکردن آتش و پرتاب ته سیگار به جنگل‌ها مقدمه‌ آتش سوزی است. متأسفانه برخی از شهروندان که از آتش برای گرم کردن و پختن غذا استفاده می‌کنند قبل از اطمینان از خاموش شدن آتش، محل را ترک می‌کند و همین موضوع احتمال آتش سوزی را بالا می‌برد.
وی در پایان با اشاره به کمبود نیرو برای حفاظت را منابع طبیعی کشور گفت: با اینکه ۱۴ سال از تشکیل یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها می‌گذرد هنوز ساختار سازمانی برای این یگان وجود ندارد. از سازمان اداری و استخدامی درخواست دارم که کمک کنند تا امسال ساختار سازمانی جنگلبانان را به تصویب برسانیم. قطعاً این موضوع باعث افزایش انگیزه جنگلبانان در حفاظت از عرصه‌های طبیعی خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

زنان و جوانان
زنان و جوانان

آخرین اخبار

رییس شورای شهر تهران از سه قوه گلایه کرد
تهران- ایرنا- محسن هاشمی رییس شورای اسلامی شهر تهران با گلایه از قوای سه گانه در حمایت از مسائل شهر تهران اظهارداشت: هنوز توجهی از سوی سه قوه به حمایت از نمایندگان مردم در شورا نمی بینیم؛ باوجود حمایت بی سابقه مردم نه تنها حمایت ها زیاد نشده بلکه کمتر هم شده است.
1.5 انواع مواد مخدر در زاهدان کشف شد
زاهدان- ایرنا- فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان از دستگیری2 قاچاقچی و کشف یک تن و 551 کیلوگرم مواد مخدر در شهرستان زاهدان مرکز این استان خبر داد.
آتش سوزی در بندر رستمی تنگستان تلفات جانی نداشت
بوشهر- ایرنا- فرماندار تنگستان گفت: آتش سوزی شنبه شب 2 فروند شناور تجاری در بندر اسکله رستمی بخش دلوار از توابع این شهرستان تلفات جانی نداشت.
1500 کیلومتر پیاده روی برای تماشای بازی فوتبال
تبریز-ایرنا- «شهریار عباس‌زاده»، هوادار عاشق و دلسوخته تیم تراکتورسازی با 25 روز پیاده روی فاصله 1500 کیلومتری تبریز- اهواز را طی کرد تا آخرین بازی تیم مورد علاقه اش مقابل فولاد خوزستان را تماشا کند.
خلا نظارت میدانی چاشنی خرید هیجانی-بهنام احمدی*
کرمان - ایرنا - گرچه افزایش بی رویه قیمت کالا در بازار این روزها بی ارتباط با تحریم های ظالمانه خارجی نیست ولی بدون شک نقش تصمیم گیران داخلی در حوزه تنظیم بازار و فراتر از آن خلا مجریان و ناظران میدانی در مراکز استان ها تاثیرشان از عامل خارجی اگر بیشتر نباشد کمتر هم نخواهد بود.
نماینده مجلس: خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی دشمن است
نوشهر – ایرنا – نماینده مردم شهرستان های تنکابن ، رامسر و عباس آباد در مجلس شورای اسلامی گفت : هجوم مردم به فروشگاهها و خرید تهاجمی کالا ناشی از فضای روانی است که دشمن ایجاد کرده است و مردم نباید فریب توطئه ها و فضای مسموم دشمن را بخورند.
جست و جو برای گمشدگان در جنگل کجور نوشهر ادامه دارد
نوشهر - ایرنا - رئیس جمعیت هلال احمر نوشهر با اشاره به پیدا شدن 2 نفر از چهار نفر گمشده در جنگل های کجور گفت که عملیات جست و جو برای یافتن 2 مرد دیگر توسط نجاتگران و امدادگران این جمعیت در جنگل این بخش ادامه دارد.
نشت نفت در شمال غرب پایتخت
تهران- ایرنا- می گویند بوی نفت امانشان را بریده است و صرفنظر از خطرات احتمالی زندگی در نزدیکی انبار نفت «شهران» از بوی بد نفتاب که وقتی فضای سبز و باغ ها را آبیاری می کنند بیشتر به مشام می رسد؛ کلافه شده اند.
شناسایی370نقطه حادثه خیزدر آبهای ساحلی دریای مازندران
ساری - ایرنا - رئیس کمیته کاهش غریق طرح ساماندهی دریای خزر در مازندران گفت که در آستانه شروع فصل شنا ، 370 نقطه حادثه خیز برای شنا در محدوده آب های ساحلی این استان شناسایی شد که 20 نقطه بیشتر از پارسال است.
عضو شورای تهران: مسئولیت عزل و نصب‌ها برعهده شخص شهردار است
تهران- ایرنا- سید حسن رسولی عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به انتصاب سید مناف هاشمی استاندار معزول گلستان در شهرداری پایتخت گفت: مسئولیت عزل و نصب‌ها در شهرداری برعهده شخص شهردار است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پاکدل: تا آخر رمضان نواب رییس هندبال مشخص می شوند
رییس فدراسیون هندبال گفت: تا پایان ماه مبارک رمضان نایب رییسان (نایب رییس فدراسیون و نایب رییس بانوان) را معرفی می‌کنیم.
ˮآزادیˮ ایستگاه پایانی ژاوی
دیدار برابر تیم فوتبال پرسپولیس در ورزشگاه آزادی آخرین بازی ژاوی در مستطیل سبز خواهد بود.
چگونه در خواب هم وزن کم کنیم؟
آیا همچنان در تلاشید تا وزنتان کم شود؟ برای شما راهکار‌هایی داریم تا حتی وقتی که در خواب هستید هم وزن کم کنید.
دعای روز سیزدهم ماه رمضان
دعای سیزدهمین روز از ماه مبارک رمضان به‌همراه شرحی بر آن منتشر شد.
۳ راهکار برای کاهش قیمت خودرو + جزئیات
عضو کمیسیون صنایع مجلس راه‌کار‌های کاهش قیمت خودرو را تشریح کرد.
اجرای طرح ضربتی نجات شمشادهای شمال کشور
بارش شدید باران در چهار استان
ویدئو - محو شدن یخچال‌ها؛ فاجعه‌ای برای زمین
اطلاعیه سازمان هواشناسی درباره احتمال آبگرفتگی معابر
نفوذ میلیون‌ها پسماند پلاستیکی به جزایر دوردست اقیانوس هند
پیش‌بینی طوفان سنگین برای ایالت‌های مرکزی آمریکا
پروانه‌ها تا کی مهمان تهران هستند؟
احتمال بارش تگرگ در برخی استان‌ها
اطلاعیه  هواشناسی درباره سیلابی شدن رودخانه‌ها و وقوع تندباد لحظه‌ای در برخی استان‌ها
افزایش دمای ۵ تا ۸ درجه‌ای هوا در شمال و شمال شرق کشور