سازمان جنگل‌ها قصد پرونده‌سازی برای مردم را ندارد

11:37 ۷۵ روز و ۲۰ ساعت پیش ایسنا 443 0
سازمان جنگل‌ها قصد پرونده‌سازی برای مردم را ندارد

فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با بیان اینکه آتش سوزی عمدی و سهوی در جنگل‌ها و مراتع تخلف به حساب می‌آید،تصریح کرد: در صورت وقوع آتش‌سوزی سازمان جنگل‌ها نسبت به تشکیل پرونده اقدام می‌کند و در محاکم قضایی این تخلف به عنوان جرم کیفری پیگیری خواهد شد البته سازمان جنگل‌ها به دنبال پرونده سازی برای مردم نیست اما حفظ عرصه‌های منابع طبیعی وظیفه شرعی و قانونی همه ما است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، سرهنگ علی عباس‌نژاد در یک گفت و گوی تلویزیونی با موضوع حریق جنگل‌ها تصریح کرد: امسال به دلیل بارش‌های بسیار خوب شاهد رویش گسترده پوشش گیاهی در سطح جنگل‌ها و مراتع هستیم. براساس مستندات سال‌های گذشته در فصل گرما قطعاً احتمال وقوع آتش‌سوزی وجود دارد. اگر امسال مسائل ایمنی و حفاظتی را رعایت نکنیم، احتمال افزایش سطح حریق وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه سازمان جنگل‌ها اقدامات مناسبی برای پیشگیری از وقوع حریق و اطفای حریق انجام داده است،گفت: در سازمان جنگل‌ها مناطق بحرانی را شناسایی و به استان‌ها اعلام کرده‌ایم. خوشبختانه بین همه دستگاه‌ها برای جلوگیری از وقوع حریق و اطفای آن اجماع وجود دارد و همه دستگاه‌ها خود را مسئول می‌دانند همچنین بخشنامه‌ای به استان‌های مختلف در مورد حریق ارسال کرده‌ایم. در حال حاضر آمادگی صددرصدی برای استان‌ها ایجاد شده است و خوشبختانه توانسته‌ایم همه دستگاه‌ها را پای کار بیاوریم و حتی شورای حفظ جنگل در استان‌ها تشکیل شده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها افزود: به استان‌ها اعلام کرده‌ایم که نسبت به جمع‌آوری شاخه‌های شکسته و هر چیزی که پتانسیل حریق را بالا می‌برد، اقدام کنند. افزون بر این امکانات ضروری برای اطفای حریق در محل فراهم شده است تا از قبل وقوع حریق تهمیداتی اندیشیده شود.
عباس نژاد با تاکید بر این که جنگل‌ها مورد بی مهری قرار گرفته‌اند، گفت: این اتفاق در حالی رخ داده است که شاخ و برگ جنگل‌ها مایه تنفس و ریشه‌های آن عامل حفظ آب و خاک و حفظ رطوبت است. متأسفانه برخی عوامل باعث تخریب جنگل‌ها می‌شود. برای مثال هنوز در بسیاری از استان‌ها نسبت به جمع‌آوری هیزم اقدام می‌شود و حتی اجرای برخی طرح‌های عمومی به جنگل‌ها آسیب می‌زند. افزون بر این آفات و بیماری درختان برای جنگل‌ها ایجاد مشکل کرده است.
فرمانده یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها با تاکید بر این که در زمینه قاچاق چوب مشکل داریم، گفت: شرکت‌های مختلفی برای تولید کاغذ و چوب در کشور تاسیس و مشغول به کار شده‌اند اما هیچ برنامه‌ریزی برای تهیه مواد اولیه برای این شرکت‌ها صورت نگرفته است و مجبور هستند مواد اولیه خود را از جنگل‌ها تهیه کنند.
عباس‌نژاد با اشاره به کاهش ۵۰ درصدی سطح حریق در سال ۹۷ نسبت به سال ۹۶ اظهار کرد: در سال ۹۶ ۱۷۸۰ فقره آتش‌سوزی اتفاق افتاد و ۹۵۰۰ هکتار از جنگل‌ها و مراتع دچار حریق شد این در حالی است که در سال ۹۷ این رقم‌ها به ۱۳۰۰ فقره آتش سوزی و ۴۷۰۰ هکتار کاهش یافت. تلاش می‌کنیم در سال جاری سطح حریق جنگل‌ها و مراتع کمتر از سال‌های گذشته باشد.
وی در ادامه با تاکید بر نقش اساسی مردم در کاهش خسارات‌های ناشی از حریق گفت: سال گذشته حدود ۴۰ هزار اطلاع مردمی از طریق سامانه ۱۵۰۴ داشتیم که قطعاً برای کنترل حریق کمک زیادی به ما کرد. مردم نقش بسیاری زیادی در پیشگیری و اطفای حریق دارند. سال گذشته در آتش‌سوزی که در کردستان رخ داد علاوه بر دو نیروی منابع طبیعی دو نیروی مردمی نیز به شهادت رسیدند.
عباس‌نژاد با اشاره به بی‌توجهی برخی شهروندان در حفاظت از جنگل‌ها گفت: خاموش نکردن آتش و پرتاب ته سیگار به جنگل‌ها مقدمه‌ آتش سوزی است. متأسفانه برخی از شهروندان که از آتش برای گرم کردن و پختن غذا استفاده می‌کنند قبل از اطمینان از خاموش شدن آتش، محل را ترک می‌کند و همین موضوع احتمال آتش سوزی را بالا می‌برد.
وی در پایان با اشاره به کمبود نیرو برای حفاظت را منابع طبیعی کشور گفت: با اینکه ۱۴ سال از تشکیل یگان حفاظت سازمان جنگل‌ها می‌گذرد هنوز ساختار سازمانی برای این یگان وجود ندارد. از سازمان اداری و استخدامی درخواست دارم که کمک کنند تا امسال ساختار سازمانی جنگلبانان را به تصویب برسانیم. قطعاً این موضوع باعث افزایش انگیزه جنگلبانان در حفاظت از عرصه‌های طبیعی خواهد شد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بیمار روانی در زاهدان سر همسرش بیخ تا بیخ برید + جزئیات
مردی ۶۲ ساله در زاهدان همسرش را به طرز هولناکی در منزلش به قتل رساند.
لبخندی که مسیر یک پرونده طلاق را در دادگاه تغییر داد
زن میانسال روی صندلی دادگاه نشسته بود و با نگاهی پر از افسوس و حسرت به پسر و عروسش نگاه می‌کرد.
نوشیدنی که زود پیرتان می‌کند
طبق نتایج یک پژوهش جدید نوشیدن روزانه نوشابه‌های شیرین گازدار، پیر شدن سلول‌های بدن انسان را سرعت می‌بخشد.
آخرین فرصت ثبت‌نام رانندگان تاکسی در سامانه سپند
مرتضی ضامنی به آخرین وضعیت ثبت نام رانندگان متقاضی در سامانه سپند (سامانه پایش ناوگان دانش آموزی) اشاره کرد و گفت: رانندگانی که قصد فعالیت در حوزه سرویس مدارس را دارند می توانند تا 10 مرداد با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت در شهرهای سراسر کشور بجز تهران نسبت به ثبت‌نام خود اقدام کنند.
دانه‌های مفید برای سلامت قلب
افزودن دانه‌های خوراکی به رژیم غذایی، روشی آسان برای تقویت سیستم دفاعی بدن در برابر فاکتور‌های خطرزا برای سلامت قلب است.
افزایش طول عمر با مصرف این غذاها
تحقیقات نشان می‌دهد مصرف غذاهای غنی از فیبر، یعنی مصرف بیش از 30 گرم فیبر در طول روز باعث می‌شود تا خطر مرگ و بروز بیماری‌های غیرقابل‌انتقال کاهش چشمگیری پیدا کند.
درآمد ۵۰ هزار میلیارد تومانی اقتصاد ایران از استارت‌آپ‌ها
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس می‌گوید در حال حاضر ۵۰ هزار میلیارد تومان از اقتصاد ایران مبتنی بر اقتصاد دیجیتال است و این رقم در ۵ سال آینده باید به ۵۰ میلیارد دلار برسد.
رقیبی برای نفت ایران نیست
در حالی که عربستان و امارات زیر پرچم آمریکا سعی در حذف ایران از بازار بین‌المللی نفت داشته‌اند، وزیر نفت کشورمان برای چندمین بار تاکید کرده است که هیچ کشوری نمی‌تواند جای نفت ایران را پر کند.
برای خرید آپارتمان در سبلان چقدر باید پرداخت کرد؟
برای خرید یک آپارتمان ۷۲ متری در منطقه سبلان باید ۵۷۰ میلیون تومان پرداخت کرد.
بهشت زمین‌خواران کجاست؟
فرمانده یگان حفاظت سازمان ملی زمین و مسکن با بیان "با اجرای احکام قضایی، تهران را به جهنم زمین‌خواران تبدیل می‌کنیم"، گفت: تخریب ۶۰ ویلا در منطقه سولقان در دستور کار قرار گرفت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تصمیم عجیب کالدرون درباره تمرینات پرسپولیس
سرمربی آرژانتینی باشگاه پرسپولیس، تصمیمی جالب را گرفت.
ارزهای دیجیتالی مثل قیچی دو لبه است
الیاس حضرتی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، درباره تعیین و تکلیف در خصوص ارزهای دیجیتالی اظهار داشت: امروز کمیسیون اقتصادی مجلس جلسه ویژه ای در این خصوص با حضور وزیر اقتصاد، نیرو، صنعت معدن و تجارت، رؤسای بانک مرکزی، مخابرات و پدافند غیر عامل داشت و مفصل در این خصوص بحث و گفتگو صورت گرفت.
پوشش پرستاران در زمان قاجار- عکس
تصویری از پوشش پرستاران در بیمارستان زنان و زایمان که در اواخر قاجاریه به ثبت رسیده است.
۲۰ درصد صنعت کشور در تهران
انوشیروان محسنی بندپی استاندار تهران در همایش بزرگداشت روز صنعت و معدن درباره اقدامات رفع مشکلات صنعت تولید اظهار کرد: کشور ما سرمایه‌های انسانی و طبیعی فراوانی دارد که از این ظرفیت نتوانستیم استفاده کنیم در فضای بین‌المللی هم رتبه‌بندی خوبی نداریم.
چه کسی ریاست «دیدبان هسته‌ای» را بر عهده می‌گیرد؟
دو عضو ارشد آژانس اتمی که یکی اهل رومانی و دیگری اهل آرژانتین است، تلاش می‌کنند تا به عنوان مدیرکل بعدی این سازمان بین‌المللی انتخاب شوند.