آمار بیماران خاص در کشور - اجرای پروژه "تهران؛ پایتخت دیابتی"؛ امسال

12:16 ۱۵ روز و ۱۱ ساعت پیش ایسنا 74 0
آمار بیماران خاص در کشور - اجرای پروژه ˮتهران؛ پایتخت دیابتیˮ؛ امسال

مدیرعامل بنیاد بیماری‌های خاص اقدامات انجام شده جهت دارو و درمان بیماران خاص را تشریح کرد.

ایسنا

به گزارش ایسنا، فاطمه هاشمی در نشست خبری که به مناسبت بیست و سومین سالگرد تاسیس بنیاد بیماری‌های خاص و روز بیماری‌های خاص برگزار شد، گفت: در سال گذشته چندین اقدام مهم انجام دادیم؛ یکی از اقدامات این بود که در سال گذشته وضعیت دیالیز نامناسب شد. اما توانستیم با توزیع ۱۲۶ دستگاه دیالیز در سراسر کشور از این بحران جلوگیری کنیم. در عین حال طبق هماهنگی‌هایی که با وزارت بهداشت انجام دادیم، طوری برنامه ریزی شده که با توجه به شرایط تحریم‌ها هم در این حوزه دچار مشکل نشویم.
وی با بیان اینکه در عین حال در سال قبل اقدامات زیادی بر روی اوتیسم نیز انجام شد، افزود: چهار سال است که خانواده‌های مبتلایان به اختلال اوتیسم با بنیاد بیماری‌های خاص ارتباط برقرار کرده‌اند. ما نیز با برگزاری همایش‌هایی با حضور مسئولان وزارت‌خانه‌های ذیربط، اقداماتی را انجام دادیم؛ به طوری که در سال ۹۶ نام اختلال اوتیسم در مجلس آمد و این اختلال به عنوان بیماری خاص شناخته شد، اما بودجه‌ای برایش دیده نشد. البته اعلام کرده‌اند که در سال ۹۸ یک ردیف بودجه برای اوتیسم به بهزیستی اختصاص داده می‌شود که البته هنوز میزان آن اعلام نشده است.
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های خاص با تاکید بر این که بنیاد بیماری‌های خاص پل ارتباطی بین بیماران خاص و مسئولان است، گفت: در اولین سال تأسیس بنیاد بیماری‌های خاص، بیماری‌های هموفیلی، تالاسمی و دیالیز به عنوان بیمار خاص شناخته شدند و درمان‌شان رایگان شد. در سال‌های اخیر هم بر روی بیماری‌های ام اس و سرطان کار کردیم؛ اما دولت‌ها قبول نکردند که این دو بیماری هم به عنوان بیماری خاص شناخته شود. اما از طریق پیگیری‌هایی که با بیمه‌ها انجام دادیم قرار شد تا داروهایشان در پوشش بیمه‌ای قرار گیرد.
هاشمی ادامه داد: درباره بیماران ام اس و بیماران پروانه‌ای هم این اتفاق افتاد. بنابراین ما مشکلات بیماران را پیگیری می‌کنیم و با رایزنی با سازمان‌های ذیربط سعی می‌کنیم مشکلات‌شان را رفع کنیم. از طرفی با صحبت‌هایی که با سازمان برنامه و بودجه انجام می‌دهیم، سعی می‌کنیم بودجه مختص این بیماران را افزایش دهیم؛ به طوری که در گذشته بودجه بیماران خاص زیر دو میلیارد بود، اما در حال حاضر بالای ۳۰۰ میلیارد تومان است.
هاشمی با بیان اینکه البته بنیاد امور بیماری‌های خاص نیز در حوزه فرانشیز دارویی بیماران خاص به آن‌ها کمک می‌کند، گفت: به طوری که سالیانه بین ۳۰ تا ۵۰ هزار نفر بار بیمار به ما مراجعه می‌کنند و این خدمات را دریافت می‌کنند. در عین حال با توسعه کمک‌های خیرین به بنیاد ما به صورت پایلوت مراکز درمانی را هم در جنوب و شرق تهران و شهرهایی مانند رفسنجان، شهر بابک، بجنورد و… ایجاد کرده‌ایم و مراکزی را هم در حال ساخت داریم.
وی با اشاره به برنامه‌های پیش روی بنیاد بیماری‌های خاص گفت: دو اقدام بزرگ را در دستور کار داریم، یکی ساخت مرکز سرطان است که امیدواریم تا شهریورماه ساختمانش را به ما تحویل دهند تا بتوانیم آن را تجهیز کنیم. این پروژه بالغ بر ۶۰۰ میلیارد تومان هزینه می‌برد و ساختمان آن در تقاطع سئول-چمران قرار دارد. همچنین در حال ساخت یک بیمارستان جنرال در منطقه مسگرآباد هستیم که در این بیمارستان به بیماران خاص به صورت رایگان ارائه خدمت خواهد شد. در عین حال در حال ساخت دو نقاهتگاه برای بیماران ام اس و مبتلا به سرطان هستیم که یکی از آن‌ها ۸۰ درصد پیشرفت داشته و یکی هم در حال دیوارچینی است.
هاشمی با اشاره به اقدامات آموزشی بنیاد بیماری‌های خاص گفت: طرح ایجاد ۱۰۰ مطب دیابتی را از سه سال قبل آغاز کردیم و حالا که به این هدف رسیده‌ایم در حال حاضر هدف‌گذاری‌مان ایجاد ۱۰۰۰ مطب دیابتی در کشور است که بیماران دیابتی می‌توانند با مراجعه به این مراکز آموزش‌های مرتبط را دریافت کرده و در عین حال یکسری از تجهیزات هم در اختیارشان قرار می‌گیرد. طبق آمارها گفته می‌شود که ۱۱ درصد جمعیت کشور مبتلا به دیابت هستند که باید این بیماری را کنترل کنیم وگرنه دچار عوارض دیابت می‌شوند. خوشبختانه وزارت بهداشت هم در زمینه فشارخون اقداماتی را انجام داده و قصد دارد کمپینی را در این زمینه برگزار کند.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره وضعیت دارویی بیماران خاص با توجه به شرایط تحریم‌ گفت: ما مرتباً گزارش‌هایی درباره وضعیت بیماران خاص گرفته و اگر مشکل یا کمبودی در داروهایشان باشد، به وزارت بهداشت اطلاع می‌دهیم. در حال حاضر مشکل اساسی این است که انتقال ارز دچار مشکل شده است. هر چند که در تولید داخلی برخی داروهای بیماران خاص در کشور وجود دارد. البته تا امروز در حوزه داروهای این بیماران دچار مشکل حادی نشده‌ایم. البته مشکلات مقطعی وجود داشت که با کمک وزارت بهداشت رفع شدند، اما مشکل حادی نبوده است. البته در این زمینه دغدغه داریم و پیگیریم و بر همین اساس در ریاست جمهوری و همچنین در وزارت بهداشت همواره جلساتی داشتیم و تلاش می‌کنیم که مشکلی ایجاد نشود.
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های خاص درباره میزان داروهای تولید داخل در حوزه بیماران خاص گفت: در حوزه شیمی درمانی دو درصد داروهای بیماران در داخل کشور تولید می‌شود، در حوزه تالاسمی و هموفیلی نیز مقداری از داروها در داخل کشورمان تولید می‌شوند اما داروهای وارداتی نیز در این حوزه وجود دارد.
هاشمی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا درباره برخی اظهارات مبنی بر مشکلاتی در تأمین ملزومات مصرفی تزریق خون بیماران تالاسمی و همچنین دریافت وجه در قبال ارائه فیلتر تعویض خون به این بیماران گفت: ما نیز در این زمینه گزارش‌هایی داشتیم و پیگیری‌های لازم را انجام داده‌ایم. همه بیماران تالاسمی تحت پوشش بیمه قرار دارند و نباید بابت ملزومات مصرفی پولی پرداخت کنند، اما از آنجایی که تعرفه‌ها در این حوزه پایین آمده برخی مراکز ممکن است از بیماران وجه دریافت کنند. به عنوان مثال تعرفه‌ای که به یک بیمار تالاسمی اختصاص داده می‌شود نزدیک به ۱۲۰ هزار تومان است، اما هزینه این بیمار بین ۲۷۰ تا ۳۰۰ هزار تومان برآورد می‌شود. بنیاد بیماری‌های خاص تاکنون یک ریال هم از بیماران وجه دریافت نکرده، اما در برخی مراکز ممکن است این اتفاق بیفتد. به عنوان مثال
هر شیمی‌درمانی ۳۷۰ هزار تومان هزینه دارد، اما تعرفه آن پایین‌تر از این هزینه است. همچنین تعرفه دیالیز ۲۷۰ هزار تومان است؛ در حالی که یک بار دیالیز برایمان ۵۰۰ هزار تومان هزینه دربردارد.
ما با کمک خیرین کار بیماران را پیش می‌بریم اما شاید برخی مراکز خیریه و خصوصی پول دریافت کنند.
وی با اشاره به کاهش تعرفه خیریه‌ها گفت: در دوره گذشته تعرفه خیریه‌ها را پایین آوردند و مشکلات زیادی ایجاد شد. در حال حاضر با وزیر بهداشت صحبت کرده‌ام و قرار بر آن شد که این موضوع پیگیری و در صورت امکان اصلاح شود.
مدیرعامل بنیاد بیماری‌های خاص درباره تعداد بیماران خاص در کشور گفت: در حال حاضر براساس آمارها در کشور ۲۰ هزار بیمار تالاسمی و بیش از ۶۰۰۰ بیمار هموفیلی داریم. همچنین سالانه ۱۱۰ تا ۱۱۵ هزار بیمار جدید مبتلا به سرطان داریم. در عین حال طبق آمارهای اعلام شده از هر ۱۰۰ هزار نفر ۳۵ زن سالانه به سرطان سینه مبتلا می‌شوند، اما کل بیماران زن مبتلا به سرطان ۱۲۷ نفر در هر ۱۰۰ هزار نفر است. این آمار در مردان مقداری بالاتر است. همچنین در حال حاضر ۷۰ هزار بیمار مبتلا به ام اس نیز در کشور داریم.
هاشمی با اشاره به ایجاد یک کمیته راهبردی برای مبتلایان به اختلالات اتیسم از سوی بنیاد بیماری‌های خاص اظهار کرد: طبق آمارها یک درصد جامعه مبتلا به اختلال اتیسم هستند؛ این در حالی است که در کشور ما ۵۰۰۰ نفر از این افراد خدمات دریافت می‌کنند. یعنی معلوم نیست که ۷۰۰ هزار نفر مبتلا به اتیسم باقی مانده چه می‌کنند. ما پیگیر این موضوع هستیم.
وی با اشاره به اقدام دیگر بنیاد بیماری‌های خاص در حوزه دیابت گفت: امسال قرار است برنامه‌ای را با عنوان «تهران؛ پایتخت دیابتی» اجرا کنیم. در این برنامه قرار است در خانه‌های سلامت شهرداری آموزش‌های مرتبط با سبک زندگی ارائه شود و مردم به ورزش، استفاده از فضای سبز و… ترغیب شوند. همچنین در حال ایجاد اپلیکیشنی هستیم که افراد بدانند نزدیک‌ترین مرکز دیابت به آن‌ها کجاست و از رویدادهای مرتبط با دیابت آشنا شوند.
به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست دکتر کیان - معاون آموزشی و پژوهشی بنیاد بیماری‌های خاص با بیان اینکه امروز ۱۸ اردیبهشت‌ماه بیست و سومین سالگرد تأسیس بیماری‌های خاص است، گفت: طی این سال‌ها اقدامات مؤثری در حوزه‌های مختلف بیماران خاص انجام شده به طوری که بیماران خاص شهرستان‌ها دیگر برای درمان نیازی به مراجعه به شهر دیگری ندارند.
وی افزود: اساس کار بنیاد بیماری‌های خاص پیشگیری است که از طریق ارائه آموزش انجام می‌شود. بر این اساس ما به مخاطبان‌مان که شامل عموم مردم، بیماران و دست‌اندرکاران بیماران خاص هستند آموزش‌هایی را ارائه می‌دهیم.
کیان تأکید کرد: یکی از اهداف بنیاد بیماری‌های خاص حساس‌سازی جامعه درباره اختلال اتیسم است. بر این اساس در حال حاضر با سازمان یونیسف در حوزه اتیسم ارتباط برقرار کرده‌ایم و در هفته آینده نشستی را با حضور مسئولان وزارتخانه‌ها و یونیسف برگزار می‌کنیم تا راهکارهایی را برای تغییر نگرش در این حوزه بررسی کنیم. همچنین در سه ماهه سوم یا چهارم سال نیز یک سمینار بین‌المللی در این باره برگزار خواهیم کرد.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

اسنوکرباز ایران به جمع حرفه‌ای‌ها راه یافت
اسنوکرباز ایران پس از کسب ۶ پیروزی در جدول شماره یک رقابت‌های اسنوکر کیو اسکول در مرحله آخر این رقابت‌ها نیز به پیروزی دست یافت و برای دومین بار جواز حضور در بین حرفه‌ای‌های جهان را کسب کرد.
ترافیک فوق‌سنگین در محورهای هراز و فیروزکوه
علی سلیمانی اظهار داشت: در حال حاضر تردد انواع وسایل نقلیه از جنوب به شمال محور هراز فوق سنگین است و در محدوده امامزاده هاشم (ع) با پس زدگی بار ترافیکی رو به رو هستیم، اما به مرور خودروها در حال عبور از محور هستند.
خودروی بمب‌گذاری‌شده در الانبار عراق منفجر شد
شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی فوری از انفجار یک دستگاه خودروی بمب گذاری شده در منطقه القائم در غرب استان الانبار عراق خبر داد.
آتش‌سوزی گسترده در فلسطین اشغالی
رسانه‌های رژیم صهیونیستی از وقوع دو مورد آتش‌سوزی گسترده در مرکز سرزمین‌های اشغالی و مناطق نزدیک به مرز نوار غزه خبر می‌دهند.
روسیه به تحرکات نظامی آمریکا در مرزهایش هشدار داد
ماریا زاخاراوا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه اعلام کرد دلایل فراوانی وجود دارد که مسکو باور کند هدف آمریکا از استقرار ایستگاه راداری در نروژ و مرز‌های روسیه، اقدامات جاسوسی است.
جهاد اسلامی دوباره قصد حمله موشکی دارد
رژیم صهیونیستی مدعی است که مقاومت فلسطین در غزه قصد دارد در آینده نزدیک علیه سرزمین‌های اشغالی اطراف نوار غزه موشک و راکت شلیک کند.به گزارش وب‌سایت خبری «متابعات»، یک سازمان امنیتی رژیم صهیونیستی پنجشنبه (۲ خرداد) این گونه ارزیابی کرده است که این جنبش جهاد اسلامی فلسطین شاید دست به حمله موشکی جدید علیه شهرک‌های صهیونیست‌نشین اطراف غزه بزند.این سازمان به نقل از منابع امنیتی مدعی شد که ایران، جهاد اسلامی را به این حمله تشویق می‌کند، ولی این جزئیات این تحریک و تشویق مشخص نیست.بر اساس ادعای این سازمان امنیتی رژیم صهیونیستی، در صورت ادامه فشارهای آمریکا علیه ایران، سرزمین‌های اشغالی شاهد حملات بیشتر از سمت غزه خواهد بود.گروه‌های مقاومت فلسطین در غزه از جمله حماس و جهاد اسلامی طی جنگ دو روزه اخیر (اواسط اردیبهشت) در پاسخ به حملات صهیونیست‌ها به راهپیمایی غزه، توانستند با شلیک صدها راکت و موشک به مواضع صهیونیست‌ها، آن‌ها را به پذیرش توافق آتش‌بس با وساطت طرف مصری مجبور کنند (جزئیات بیشتر).به رغم ادعاهای مطرح شده در خصوص دلایل این حمله و اینکه ایران پشت این حمله است، تنش اخیر نتیجه طفره رفتن ر
نانسی پلوسی: استیضاح ترامپ در حال حاضر ناپخته است
«نانسی پلوسی»، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا امروز پنجشنبه گفت استیضاح «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا در حال حاضر اقدامی «ناپخته» و «بسیار تفرقه‌‌انداز» است.
ظریف در راه اسلام‌آباد
ظریف عازم اسلام‌آباد شد.
نخست وزیر پاکستان پیروزی مودی در انتخابات هند را تبریک گفت
«عمران‌ خان»، نخست‌وزیر پاکستان در پیامی پیروزی «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در انتخابات این کشور را تبریک گفت.
امیرعبداللهیان: تداوم وعده های بی‌عمل اروپا به خروج تهران از برجام منجر می‌شود
مدیرکل سیاسی وزارت خارجه آلمان با دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نیویورک‌تایمز: ترامپ با درگیری نظامی با ایران مخالف است
روزنامه «نیویورک‌تایمز» روز پنج‌شنبه به نقل از منابع آگاه گزارش داد که «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به «پاتریک شاناهان» وزیر دفاع موقت این کشور گفته است که نمی‌خواهد با ایران وارد جنگ شود.
قتل پدر شهید بهشهری در دست بررسی است
ساری - ایرنا - مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران مازندران با تایید قتل پدر یک شهید در شهرستان بهشهر، گفت که پرونده این قتل به صورت همه جانبه در دست بررسی است.
قوامی: حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش حقوق توسط دولت اعمال شده است
نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه با بیان اینکه طبث گفته دولت، در اجرای مصوبه مجلس مبنی بر افزایش حقوق‌ها انحرافی از قانون رخ نداده است گفت که حداقل ۴۴۰ هزار تومان افزایش برای گروه‌های حقوق‌بگیر توسط دولت اعمال شده است.
حضور دفتر آیت‌الله جوادی آملی در نمایشگاه قرآن
دفتر آیت‌الله جوادی آملی تنها دفتر مراجع عظام تقلید است که در نمایشگاه بین‌المللی قرآن به عنوان بزرگ‌ترین رویداد قرآنی کشور حضور یافته است.
شهردار: عاملان بدرفتاری با دستفروش شیروانی توبیخ شدند
خاش با جذب 700 داوطلب سلامت ممتازترین مرکز بهداشت استان است
پروژه های آبرسانی کهگیلویه به زودی به بهره برداری می رسد
1460 معلول تحت پوشش بهزیستی شهرستان دماوند است
مرکز مشاوره تخصصی ویژه افراد دچار مسمومیت راه اندازی می شود
رکورد وصول حق بیمه در تاریخ تامین اجتماعی خلق شد
مدیرکل انتقال خون کرمان :نیاز به فرآورده های خونی دائمی است
300 هزار تومان به حساب مددجویان سیلزده واریز می شود
پایگاه های انتقال خون البرز درلیالی قدر فعال هستند
عضو شورای شهر: توزیع خدمات شهری در بجنورد عادلانه نیست