آیا کرایه تاکسی‌ها با سهمیه‌بندی سوخت افزایش می‌یابد؟

12:03 ۳۹۱ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 728 0
آیا کرایه تاکسی‌ها با سهمیه‌بندی سوخت افزایش می‌یابد؟

دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور گفت: سهمیه بندی سوخت هنوز تعیین و تکلیف نشده است و تا زمانی که دولت خط و خطوط را مشخص نکرده باشد در رده کارشناسی سناریوهای مختلف را بررسی خواهیم کرد و چنانچه سهمیه بندی انجام شود، پیشنهاداتی در دستور کار داریم که یا قیمت‌ها افزایش نیابد یا اگر افزایش یافت در حداقل ممکن داشته باشد.

ایسنا

پوریا محمدیان یزدی در گفت‌وگو با ایسنا در پاسخ به این سوال که آیا با افزایش قیمت سوخت و سهمیه‌بندی آن نرخ کرایه تاکسی‌ها افزایش می‌یابد، اظهارکرد: در سهمیه‌بندی سوخت که سال ۸۶ انجام شد، طبق دسته‌بندی‌های صورت گرفته برای تاکسی‌ها، آژانس‌های، وانت بارها و چند طیف دیگر سهمیه جداگانه دیده شده بود و بعضاً مشکلاتی در این زمینه پیش آمد و سهمیه سوخت تخصیصی به آن‌ها در جای درست به کار گرفته نشد.
وی ادامه داد: به دلیل اینکه شناسایی و ساماندهی ناوگان به‌صورت کامل زیر نظر مدیریت شهری صورت نگرفته بود، همچنین مجوز فعالیت از شهرداری‌ها را نداشتند، اگر سهمیه‌ای هم تعلق می‌گرفت، مشخص نبود که آیا از سهمیه درست استفاده می‌شود یا خیر؟ بنابراین سعی داریم در سهمیه‌بندی جدید، سهمیه‌بندی سابق را آسیب‌شناسی کنیم و نقش حمایتی خود را با توجه به قیمت‌های جدید روی ناوگان حمل و نقل عمومی داشته باشیم.
دبیرشورای عالی ترافیک کشور با بیان اینکه هنوز سهمیه درنظر گرفته شده مشخص نیست، اظهارکرد: سهمیه‌بندی هنوز تعیین و تکلیف نشده است و تا زمانی که دولت خط و خطوط را مشخص نکرده باشد، ما در رده کارشناسی سناریوهای مختلف را بررسی می‌کنیم اما چنانچه سهمیه‌بندی انجام شود، پیشنهاداتی در دستور کار داریم. پیشنهادات در کمیته‌های تخصصی نیز بررسی می‌شوند که یا قیمت‌ها افزایش نیابد یا اگر افزایش یافت در حداقل ممکن داشته باشد.
محمدیان در ادامه به افزایش قیمت کرایه‌های ناوگان حمل و نقل عمومی اشاره کرد و گفت: قیمت کرایه‌های حمل و نقل عمومی در تهران در ابتدای سال ۹۸، ۲۰ درصد افزایش قیمت داشته است. این افزایش قیمت نیز بر اساس مصوبه شورای شهر بود که مورد تایید فرمانداری نیز قرار گرفت. در حقیقت بنا بر این بود که تورم سال ۹۶ و ۹۷ محاسبه شود و ماکسیمم عدد به دست آمده از ۲۰ درصد بیشتر نشود. لذا افزایش قیمتی که در تهران اتفاق افتاد با توجه به ظرفیت‌های قانونی شوراها و تایید فرمانداری بود.
دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور با بیان اینکه قصد داریم در حوزه حمل و نقل عمومی با توجه به مشخص شدن قیمت بنزین، افزایش نرخ کرایه رخ ندهد، اظهارکرد: در این افزایش قیمتی که در حال حاضر در حوزه حمل ونقل عمومی اتفاق افتاده اصلاً بحث سهمیه‌بندی مطرح نبوده است. این افزایش قیمت مربوط به رشد قیمت‌ها و تورم در جامعه است. رانندگان تاکسی هم تفاوتی با کارمند یا کارگری که حقوقش افزایش پیدا کرده است، ندارند. همچنین قیمت قطعات یدکی نیز افزایش یافته است بنابراین با توجه به تورمی که در سال ۹۷ داشتیم باید این تورم در درآمد راننده تاکسی نیز لحاظ شود. از همین‌رو شورا بررسی کرده است و در نهایت به این جمع‌بندی افزایش ۲۰ درصدی رسیده‌اند.حال اگر سهمیه‌بندی بنزین یا افزایش قیمت بنزین مطرح شود، ما دوباره این موضوع را بررسی خواهیم کرد.
وی در پاسخ به این سوال که برای تقویت سیستم حمل ونقل عمومی چه اقدامی باید صورت بگیرد، گفت: بحث نوسازی ناوگان تاکسیرانی به تعهدات خودروساز مربوط می‌شود. دولت اعتبار را در نظر گرفته است اما طرف حساب اصلی ما در بحث نوسازی تاکسی‌ها دو شرکت خودروسازی داخلی هستند. اتحادیه تاکسیرانی نیز با این خودروسازان مذاکراتی برای انجام تعهدات‌شان انجام داده است اما وقتی بخش قابل توجهی از صنعت در انجام تعهدات خود به بازار رسمی کشور با مشکل روبرو است، قاعدتاً ما هم به عنوان بخشی از این بازار و به عنوان حمل ونقل عمومی و یکی از مشتری‌های خودروسازان، دچار مشکل می‌شویم. اگر خودروسازان به تعهدات خود عمل کنند، می‌توانیم به درصد قابل توجهی از پروژه نوسازی خود عمل کنیم.
محمدیان در ادامه به ارائه تسهیلات به رانندگان تاکسی اشاره کرد و گفت: به دنبال این هستیم که راهکارهای دیگری نیز در خصوص ارائه تسهیلات به تاکسی‌داران ارائه دهیم و در کمیسیون‌های تخصصی در دولت نیز این موضوع را دنبال می‌کنیم. بخشی از این راهکارها در خصوص تغییر ضوابط داخلی است. به عبارت دیگر به دنبال این هستیم که خودروی صفر کیلومتر را وارد ناوگان تاکسیرانی نکنیم. در حقیقت اگر ناوگانی تا پنج سال عمر داشت و دارای معاینه فنی متناسب با خود و کیلومتراژ کارکرد آن پایین بود با هماهنگی شهرداری و سازمان تاکسیرانی، به مراکز شماره‌گذاری معرفی و وارد ناوگان حمل و نقل عمومی شود.
وی ادامه داد: پیشنهاد ما این است که به جای اینکه خودروی صفر کیلومتر وارد ناوگان شود، خودروهای یک تا پنج‌ساله که شرایط خاص را دارا هستند وارد ناوگان شوند و رانندگان به جای اینکه به طورمثال ۹۰ میلیون تومان هزینه خودروی صفر کیلومتر پرداخت کنند با پرداخت هزینه ۶۰ تا ۷۰ میلیون تومان و اخذ تاییدات لازم برای خودروی یک تا پنج ساله این خودروها را وارد ناوگان کنند سپس رنگ خودرو را به رنگ تاکسی تغییر دهند و پلاک آن نیز "ت" شود که البته این طرح در حد پیشنهادی است که به دولت ارائه داده‌ایم.
دبیرشورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور خاطرنشان کرد: ما مدل‌های مختلفی را به عنوان پیشنهاد به دولت ارائه کردیم و در حال بررسی آنها هستیم تا معطل خودروساز برای ورود خودرو به ناوگان نشویم. وظیفه ما جوان‌سازی سن ناوگان تاکسیرانی است بنابراین چون محدودیت‌ها در این زمینه بسیار زیاد است ما شرایط مختلف را بررسی خواهیم کرد تا معطل خودروساز نشویم و ناوگان را جوان‌سازی کنیم.


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

امام دل‌ها و اخلاق معلمانه
ای کاش عادت‌های عیب‌جویانه از رفتار نخبگان و فعالان جامعه ایرانی دور می‌شد و به راحتی تمام خوبی‌ها را با خط‌کش سلیقه شخصی نمی‌سنجیدند تا مردم نیز به رفتار و گفتار آنها استناد نمی‌کردند هر چند در دهنه اخیر و به دلایل گوناگون طرز فکر مستقل در مردم ایجاد شده است اما تاثیر نخبگان و فرهیختگان در اندیشه مردم غیر قابل انکار است.
ویدئو - از سفر مادورو به ایران تا شیوع دوباره ابولا در کنگو
در این شماره از بستۀ اخبار بین‌الملل ایسنا، خبرهایی دربارۀ ادامه ناآرامی‌ها در آمریکا در اعتراض به کشته‌شدن جورج فلوید توسط پلیس این کشور، اعلام برنامه سفر رئیس‌جمهور ونزوئلا به ایران، شیوع دوباره ابولا در کنگو و چند خبر دیگر را مرور می‌کنیم.
تهدید ستاره اسنوکر جهان به ترک مسابقات
رونی اُ سالیوان، ستاره اسنوکر جهان می‌گوید که اگر سلامتی‌اش در مسابقات لیگ قهرمانان اسنوکر به دلیل شیوع کرونا تهدید شود مسابقات را ترک خواهد کرد.
خسارت ۱۱ میلیارد تومانی به مجموعه‌های ورزش کارگری کشور
رییس فدراسیون آماتوری ورزش کارگری گفت: از زمان شیوع ویروس کرونا تا به امروز ۱۱ میلیارد تومان به مجموعه‌های ورزش کارگری سراسر کشور خسارت وارد شده است.
بازگشایی طرح‌های ساحلی شمال کشور از ۱۵ خرداد
رییس فدراسیون غواصی و نجات غریق از بازگشایی طرح‌های ساحلی شمال کشور از ۱۵ خردادماه خبر داد و گفت: مردم سعی کنند از سواحلی برای شنا استفاده کنند که ناجیان غریق در آن‌جا مستقر هستند.
پایان قرنطینه برای ورزشکاران ژاپنی
ورزشکاران ژاپنی با پایان قرنطینه و با بازگشایی مرکز آموزش ملی به تمرینات خود بازگشتند.
مشکل لژیونر شدن ملی‌پوش هندبال چیست؟
در حالی که ملی‌پوش هندبال ادعا دارد که مشکل حضورش در لیگ پرتغال قوانین جدید فدراسیون است، رییس فدراسیون موارد دیگری را عنوان می‌کند.
پیام نیمار علیه نژادپرستی
ستاره برزیلی پاری سن ژرمن هم به کمپینی پیوست که اخیرا علیه نژاد پرستی و در واکنش به قتل جوان سیاه پوست توسط پلیس آمریکا راه انداخته شده است.
لیگ فوتبال بلغارستان با حضور تماشاگر
رقابت‌های لیگ فوتبال بلغارستان با حضور کنترل شده تماشاگران برگزار خواهد شد.
اینفانتینو: برای بازیکنانی که از جورج فلوید حمایت کردند دست می‌زنیم
رییس فیفا تاکید کرد که نه تنها بازیکنان دورتموند را که از جورج فلوید حمایت کردند جریمه نخواهند کرد، بلکه فیفا برای آن‌ها دست هم خواهد زد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

اعتراضات در آمریکا کاملا مشروع است
هایکو ماس گفت: اعتراضات صلح‌آمیز مردم آمریکا به قتل «جورج فلوید»، سیاه پوست کشته شده به دست پلیس این کشور را مشروع و قانونی دانست.
خاطرات یک آزاده در کتاب «از فیضیه تا الرشید» به چاپ رسید
کتاب «از فیضیه تا الرشید» تاریخ شفاهی مجاهد انقلابی و آزادهٔ دفاع مقدس حجت‌الاسلام محمدحسن جمشیدی در هشت فصل توسط انتشارات پیام آزادگان منتشر شد.
این پرستار می‌خواهد گمنام بماند +عکس
ای کاش راضی می شد تصویرش را منتشرکنیم و با افتخاربگوییم قهرمان این روزهای ما مدافع سلامت ۲۹ ساله ای است که گوشش به اخطار پزشک برای ترک قرنطینه بیماران کرونایی بدهکار نبود.
رویداد بین‌المللی «روح مقاومت» برگزار می‌شود- ۱۱۰ روز روایت مردمی از وصایای شهدا
از برگزاری رویداد بین‌المللی «روح مقاومت» با محور گرامیداشت مقام شهدا و روایت‌های مردمی از وصایای شهدای انقلاب اسلامی، شهدای جنگ تحمیلی و شهدای مدافع حرم خبر داد.
ابراز امیدواری شهرداری نسبت به تعامل مثبت با مجلس
واریز مابه‌التفاوت ریالی سوخت اردیبهشت خودروهای عمومی
عدم آسفالت شاهراه مواصلاتی در فیروزکوه و نارضایتی مسافران
باید سرمایه اجتماعی را در کشور تقویت کنیم
نصب ۱۰ دستگاه خود دریافت پسماند خشک در پایتخت؛ به زودی
بررسی ۸ پلاک ثبتی مبنی بر باغ بودن یا نبودن در جلسه امروز شورا
درهای بوستان چیتگر به روی مردم باز است- بررسی طرح جامع بوستان چیتگر بدون خودرو
نجات باغ ۸۰۰ متری در تجریش
لزوم تغییر مدیریت پارک‌های جنگلی پایتخت
از بی توجهی به پروژه‌های تاب آور تا غفلت از تبدیل پارک سرخه حصار به قطب گردشگری