جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره

10:08 ۴۵ روز و ۱۱ ساعت پیش مشرق نیوز 212 0
جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره

بسامد روایت میان انواع زوایا و نظرگاه‌های روایی تنوع لحنی خارق‌العاده‌ای به کتاب در هیاهوی سکوت بخشیده که مخاطب قادر نیست حتی برای لحظاتی کوتاه از همراهی با شخصیت پیچیده شهید عباس ورامینی غافل شود.

مشرق نیوز

به گزارشمشرق، ساختار روایت به همراه شخصیت مرکزی قصه در ادبیات شفاهی و مستندنگاری تاریخ جنگ از بنیادی‌ترین عناصر این ژانر از ادبیات محسوب می‌شود. مولف اگر بر بن‌مایه‌های این گونه از ادبیات مسلط نباشد افسانه‌ای‌ترین شخصیت‌های تاریخ را نیز به ورطه سراشیبی تحریف و تقلیل سوق خواهد داد. این در حالی است که اگر مولف چون معماری آگاه بر عناصر ادبیات شفاهی تسلط کافی داشته باشد نه‌تنها شخصیت‌های افسانه‌ای تاریخ را از سراشیبی تقلیل و تحریف رهانیده، بلکه آنان را تبدیل به قطعاتی کلیدی در ساختمان تاریخ (جنگ) می‌کند. به این صورت که گویی اگر روایت این شخصیت‌ها غایب باشند بخشی از واقعیت تاریخ جنگ نیز غایب خواهد بود. کتاب شگفت‌انگیز «در هیاهوی سکوت» دقیقاً چنین اثری است. به این منظور که پای روایت در آن از یک مستندنگاری شخصی صرف فراتر رفته و شخصیت اثر با خود بخشی از تاریخ جنگ را نیز منعکس کرده است.
جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره
بسامد روایت میان انواع زوایا و نظرگاه‌های روایی تنوع لحنی خارق‌العاده‌ای به کتاب در هیاهوی سکوت بخشیده که مخاطب قادر نیست حتی برای لحظاتی کوتاه از همراهی با شخصیت پیچیده شهید عباس ورامینی غافل شود. این امر مهم صرفاً به سبب استعمال مولف در به‌کارگیری صداها و نظرگاه‌های گوناگون در روایت شخصیت عباس ورامینی رخ نداده است، بلکه ریشه این امر اساسی را باید در انسجام روایی پیرنگ و تحول شخصیت عباس ورامینی از آغاز تا پایان زندگی منحصربه‌فردش جست‌وجو کرد. مولف ضرورت زمانی و موقعیت بازنمایی هر کدام از پاره‌گفتارها را در جایگاه ویژه خودش گزینش کرده و همین امر سبب‌ساز برخورد دراماتیک مخاطب با شخصیت عباس ورامینی از آغاز تا پایان کتاب شده است. در تفسیر کامل‌تر این بخش از عناصر درخشان کتاب می‌توان آن را به درهم‌تنیدگی زیبای فرم و محتوا تشبیه کرد که همچون یک فرش زیبای ایرانی خود را به ناظرانش باز می‌نمایاند و در انتها روح و جان آنان را تسخیر می‌کند.
فضاسازی پخته و هوشمندانه از موقعیت‌های جنگ تحمیلی و شخصیت‌پردازی جذاب از شخصیت‌های پررمز و راز اجتماع معاصر چون شهید ابراهیم همت و احمد متوسلیان اتمسفر واقعی و نوستالژی تاریخی جذابی را به روایت بخشیده که بدون شک خوانش اثر را به تجربه‌ای لذت‌بخش برای مخاطبانش تبدیل کرده است.
جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره
در کنار تمام نکات بارز و مستحکم کتاب در هیاهوی سکوت می‌توان به پژوهش عمیق و پخته مولف کتاب نیز اشاره کرد که هم اثر را از ابعاد ناشیانه ایدئولوژیک و غیرضروری رهانیده و هم منطق، استدلال و استنباط باورپذیری را در کالبد اثر دمیده است. تقدس‌زدایی هوشمندانه و باورپذیر از شخصیت عباس ورامینی نیز از جمله دیگر نکات قدرتمند کتاب است که شخصیت شهید را جدای از تعصبات غیرضروری به مخاطب خودش بازمی‌نمایاند. مولف زمانی کمر همت به نگارش کتاب حاضر بسته است که تمام لوازم و ابزار نگارشی زندگی عباس ورامینی را در اختیار داشته و وی تنها با هوشمندی تمام به انتخاب و چیدمان صحیح هر یک از پاره‌گفتارهای خویشان و همرزمان شخصیت شهید پرداخته که در نهایت آن پاره‌روایت‌های جزئی تبدیل به اثری مستقل و درخشان شده است.
شهید عباس ورامینیدر سال ۱۳۳۵ در محله پامنار و درخونگاه تهران به دنیا آمده و پس از کسب شناخت فکری خود و انتخاب مسیر آزادی‌خواهی و حق‌طلبی به جرگه انقلابیون پیوسته و پس از انقلاب به عنوان پیشگام دانشجویان پیرو خط امام وظیفه سنگین محافظت از لانه جاسوسی را بر عهده می‌گیرد تا اینکه زنگ‌های تجاوز صدام و آغاز جنگ تحمیلی به صدا در می‌آید و او رهسپار جنوب می‌شود. عباس ورامینی مسؤول آموزش بسیج تهران می‌شود و بنا به تجارب نظامی‌اش به آموزش افراد در پادگان‌های تهران و فرستادن آنها به جبهه‌های جنگ می‌پردازد.
شهید ورامینی نقش مهمی را در تاسیس و سازماندهی تیپ و لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله (ص) ایفا کرده و به همراه احمد متوسلیان و ابراهیم همت این تیپ را به مهم‌ترین نیروهای پیشمرگ جبهه حق علیه باطل تبدیل می‌کند. او در تمام عملیات‌های جنگ تحمیلی از فتح‌المبین تا والفجر ۴ در قامت رئیس ستاد هماهنگی و معاونت فرماندهی و فرماندهی گردان و تیپ جانفشانی می‌کند. در نهایت او که همچون عاشقی محبوب در آرزوی نوشیدن شربت شهادت بی‌قراری می‌کند در عملیات والفجر ۴ موفق به وصال با محبوب خود می‌شود.
*وطن امروز


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

شمخانی: همسایگان افغانستان امکان مداخله کشورهای فرامنطقه‌ای در بحران این کشور را محدود کنند
در نشست مقامات عالی امنیتی ۶ کشور همسایه افغانستان که امروز (سه شنبه ۲۸ خرداد) در شهر اوفا روسیه برگزار شد شرکت کنندگان بر تداوم تلاش مشترک برای حمایت از آشتی ملی و ثبات در این کشورتاکید کردند.
تاکید اعضای کمیسیون اصل ۹۰ بر ضرورت نظارت بر زندان‌ها و بازداشتگاه‌ها
رئیس و اعضای کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در دیدار رئیس قوه قضائیه با اشاره به قتل علیرضا شیرمحمدعلی در زندان فشافویه و ضرورت نظارت بر بازداشتگاه‌ها و زندان‌ها تاکید کردند.
مالکیت خانه‌های سازمانی نیوسایت اهواز با بانک ملی نیست
بانک ملی ایران درباره منازل کارکنان لوله‌سازی اهواز توضیحاتی ارائه و اعلام کرد که این بانک درخصوص این منازل هیچ مالکیتی ندارد.
پرونده قتل شیرمحمدعلی روی میز قاضی بابایی
پرونده قتل عمدی شیرمحمدعلی جهت رسیدگی به شعبه پنجم دادگاه کیفری یک استان تهران به ریاست قاضی بابایی ارجاع شد.
سه مربی خارجی استقلال وارد تهران شدند +کارنامه
سه دستیار خارجی سرمربی ایتالیایی استقلال وارد ایران شدند.
داورزنی: تماشاگران باید تحت پوشش دوربین‌های امنیتی قرار بگیرند
معاون ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش گفت: افراد باید بدانند تماشاگری که می خواهد در استادیوم بازی را تماشا کند تحت پوشش دوربین های امنیتی قرار دارد و هر حرکتی هم که از او سربزند ،قابل شناسایی است.
صداوسیمای مرکز اردبیل، آماده میزبانی مسابقات جهانی والیبال
مدیرکل صداوسیمای مرکز اردبیل از آمادگی کامل این مرکز برای میزبانی و پوشش رسانه‌ای بازی‌های هفته چهارم لیگ ملت‌های والیبال ۲۰۱۹ خبر داد.
سازمان ملل: یمن به کمک فوری نیاز دارد
کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد بارش‌های شدید اخیر در یمن نیاز‌ به کمک‌های بشردوستانه فوری در این کشور را افزایش داده است.
آغاز به کارگروه نمایشگاه «میراث‌مشترک راه ابریشم»
نخستین کارگروه نمایشگاه سیار مشترک راه ابریشم در پایتخت قزاقستان در راستای حفاظت از میراث‌فرهنگی ملموس و ناملموس، افزایش و ترویج آگاهی نسبت به میراث‌فرهنگی راه ابریشم و استفاده ازجایگاه میراث‌فرهنگی به عنوان ابزار توسعه پایدار برگزار شد.
پلاتینی خبر بازداشتش را تکذیب کرد
رئیس سابق یوفا خبر بازداشت شدن به خاطر اتهام به فساد مدیریتی را رد کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سومین مناظره تاجزاده و زاکانی
مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند.
جایگاه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
گزارش اردیبهشت‌ماه سال جاری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بیشترین کارت برداشت تراکنش دار، بیشترین کارت هدیه و بیشترین بن کارت تراکنش دار متعلق به بانک ملی ایران بوده است.
پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
چهار ویژگی شخصیتی حضرت عبدالعظیم حسنی(ع)
آقای فرخ‌نژاد! تو هیچگاه پیش نرفتی، تو فرو رفتی!
آیت‌الله مکارم‌: مذاکره مجدد با آمریکا عقلانی نیست
دنیای بدون مرز از نظر سید بشیر حسینی +فیلم
لهجه کرمانی بازیگر «ما همه باهم هستیم»، باعث توقیف این فیلم شد
روایت «بانو» از زبان ثریا قاسمی
پخش مجدد یه سریال پرطرفدار و نوستالژیک از تلویزیون
«آقای شیک» ایرانی راهی بریتانیا شد
نقشه شوم «بی‌بی‌سی» برای کودکان ایرانی
«عشق در برابر عشق» به پله پنجم رسید