جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره

10:08 ۴۲۹ روز و ۲۰ ساعت پیش مشرق نیوز 528 0
جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره

بسامد روایت میان انواع زوایا و نظرگاه‌های روایی تنوع لحنی خارق‌العاده‌ای به کتاب در هیاهوی سکوت بخشیده که مخاطب قادر نیست حتی برای لحظاتی کوتاه از همراهی با شخصیت پیچیده شهید عباس ورامینی غافل شود.

مشرق نیوز

به گزارشمشرق، ساختار روایت به همراه شخصیت مرکزی قصه در ادبیات شفاهی و مستندنگاری تاریخ جنگ از بنیادی‌ترین عناصر این ژانر از ادبیات محسوب می‌شود. مولف اگر بر بن‌مایه‌های این گونه از ادبیات مسلط نباشد افسانه‌ای‌ترین شخصیت‌های تاریخ را نیز به ورطه سراشیبی تحریف و تقلیل سوق خواهد داد. این در حالی است که اگر مولف چون معماری آگاه بر عناصر ادبیات شفاهی تسلط کافی داشته باشد نه‌تنها شخصیت‌های افسانه‌ای تاریخ را از سراشیبی تقلیل و تحریف رهانیده، بلکه آنان را تبدیل به قطعاتی کلیدی در ساختمان تاریخ (جنگ) می‌کند. به این صورت که گویی اگر روایت این شخصیت‌ها غایب باشند بخشی از واقعیت تاریخ جنگ نیز غایب خواهد بود. کتاب شگفت‌انگیز «در هیاهوی سکوت» دقیقاً چنین اثری است. به این منظور که پای روایت در آن از یک مستندنگاری شخصی صرف فراتر رفته و شخصیت اثر با خود بخشی از تاریخ جنگ را نیز منعکس کرده است.
جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره
بسامد روایت میان انواع زوایا و نظرگاه‌های روایی تنوع لحنی خارق‌العاده‌ای به کتاب در هیاهوی سکوت بخشیده که مخاطب قادر نیست حتی برای لحظاتی کوتاه از همراهی با شخصیت پیچیده شهید عباس ورامینی غافل شود. این امر مهم صرفاً به سبب استعمال مولف در به‌کارگیری صداها و نظرگاه‌های گوناگون در روایت شخصیت عباس ورامینی رخ نداده است، بلکه ریشه این امر اساسی را باید در انسجام روایی پیرنگ و تحول شخصیت عباس ورامینی از آغاز تا پایان زندگی منحصربه‌فردش جست‌وجو کرد. مولف ضرورت زمانی و موقعیت بازنمایی هر کدام از پاره‌گفتارها را در جایگاه ویژه خودش گزینش کرده و همین امر سبب‌ساز برخورد دراماتیک مخاطب با شخصیت عباس ورامینی از آغاز تا پایان کتاب شده است. در تفسیر کامل‌تر این بخش از عناصر درخشان کتاب می‌توان آن را به درهم‌تنیدگی زیبای فرم و محتوا تشبیه کرد که همچون یک فرش زیبای ایرانی خود را به ناظرانش باز می‌نمایاند و در انتها روح و جان آنان را تسخیر می‌کند.
فضاسازی پخته و هوشمندانه از موقعیت‌های جنگ تحمیلی و شخصیت‌پردازی جذاب از شخصیت‌های پررمز و راز اجتماع معاصر چون شهید ابراهیم همت و احمد متوسلیان اتمسفر واقعی و نوستالژی تاریخی جذابی را به روایت بخشیده که بدون شک خوانش اثر را به تجربه‌ای لذت‌بخش برای مخاطبانش تبدیل کرده است.
جست‌وجوی معشوق میان خون و خمپاره
در کنار تمام نکات بارز و مستحکم کتاب در هیاهوی سکوت می‌توان به پژوهش عمیق و پخته مولف کتاب نیز اشاره کرد که هم اثر را از ابعاد ناشیانه ایدئولوژیک و غیرضروری رهانیده و هم منطق، استدلال و استنباط باورپذیری را در کالبد اثر دمیده است. تقدس‌زدایی هوشمندانه و باورپذیر از شخصیت عباس ورامینی نیز از جمله دیگر نکات قدرتمند کتاب است که شخصیت شهید را جدای از تعصبات غیرضروری به مخاطب خودش بازمی‌نمایاند. مولف زمانی کمر همت به نگارش کتاب حاضر بسته است که تمام لوازم و ابزار نگارشی زندگی عباس ورامینی را در اختیار داشته و وی تنها با هوشمندی تمام به انتخاب و چیدمان صحیح هر یک از پاره‌گفتارهای خویشان و همرزمان شخصیت شهید پرداخته که در نهایت آن پاره‌روایت‌های جزئی تبدیل به اثری مستقل و درخشان شده است.
شهید عباس ورامینیدر سال ۱۳۳۵ در محله پامنار و درخونگاه تهران به دنیا آمده و پس از کسب شناخت فکری خود و انتخاب مسیر آزادی‌خواهی و حق‌طلبی به جرگه انقلابیون پیوسته و پس از انقلاب به عنوان پیشگام دانشجویان پیرو خط امام وظیفه سنگین محافظت از لانه جاسوسی را بر عهده می‌گیرد تا اینکه زنگ‌های تجاوز صدام و آغاز جنگ تحمیلی به صدا در می‌آید و او رهسپار جنوب می‌شود. عباس ورامینی مسؤول آموزش بسیج تهران می‌شود و بنا به تجارب نظامی‌اش به آموزش افراد در پادگان‌های تهران و فرستادن آنها به جبهه‌های جنگ می‌پردازد.
شهید ورامینی نقش مهمی را در تاسیس و سازماندهی تیپ و لشکر ۲۷ محمدرسول‌الله (ص) ایفا کرده و به همراه احمد متوسلیان و ابراهیم همت این تیپ را به مهم‌ترین نیروهای پیشمرگ جبهه حق علیه باطل تبدیل می‌کند. او در تمام عملیات‌های جنگ تحمیلی از فتح‌المبین تا والفجر ۴ در قامت رئیس ستاد هماهنگی و معاونت فرماندهی و فرماندهی گردان و تیپ جانفشانی می‌کند. در نهایت او که همچون عاشقی محبوب در آرزوی نوشیدن شربت شهادت بی‌قراری می‌کند در عملیات والفجر ۴ موفق به وصال با محبوب خود می‌شود.
*وطن امروز


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

سینما و تئاتر
سینما و تئاتر

آخرین اخبار

علت تعلل در برگزاری انتخابات دوومیدانی چیست؟
در حالی که وضعیت رشته حساس و پایه دوومیدانی مبهم است، اظهار نظر معاون قهرمانی وزارت ورزش و جوانان در مورد دلیل تعلل در برگزاری انتخابات این فدراسیون بیشتر یک شوخی است تا برنامه‌ریزی برای مدیریت فدراسیون پایه‌ایی همچون دوومیدانی.
کلاهی: پتروشیمی انصرافش از لیگ بسکتبال را رسما اعلام نکرده است
سرپرست دبیری فدراسیون بسکتبال گفت: تا این لحظه باشگاه پتروشیمی انصرافش از لیگ بسکتبال را رسما اعلام نکرده است، اما فدراسیون از حضور تیم‌های با سابقه و پر توان در لیگ استقبال می‌کند.
تهدید به اعتصاب از سوی بازیکنان نفت مسجدسلیمان
بازیکنان نفت مسجدسلیمان اعلام کرده‌اند در صورت حل نشدن مشکلات مالی، دیگر در تمرینات حاضر نخواهند شد.
رمضانی: به خاطر سلامت پارسی‌ها به جم نرفتیم- من و مجیدی پروتکل‌ها را قبول نداریم
سرپرست استقلال می‌گوید نه او و نه سرمربی این تیم نخواستند که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند.
کنایه دکتر نوروزی به هراتیان: شایسته نبود تست‌های بازیکنان ما راستی‌آزمایی شود
پزشک باشگاه استقلال می‌گوید نامناسب بودن حال بالینی بازیکنان تیمش در اولین جلسه تمرینی پس از دیدار با فولاد باعث شده تا ۶۱ نفر از اعضای این باشگاه بلافاصله تست کرونا بدهند.
ابلاغ شهریه به ۲۰ هزار مدرسه غیردولتی-اطلاع از شهریه‌ مدارس از طریق اپلیکشن «سام»
مدیرکل مدارس و مراکز غیردولتی وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه شهریه امسال را با هماهنگی سازمان حمایت از حقوق مصرف کننده و تولید کننده و مصوبه تنظیم بازار تدوین کردیم گفت: تاکنون شهریه۲۰ هزار مدرسه ابلاغ شده و در حال تکمیل و اعلام به بقیه مدارس هستیم.
حریق کلینیک سینا حاصل رویه‌های نادرست مدیریتی و نظارتی در گذشته
هفته گذشته (۱۰تیر) به دنبال وقوع آتش‌سوزی در کلینیک سینا در خیابان شریعتی تهران که منجر به جان‌باختن ۱۹ نفر شد، بحث‌های زیادی بر سر کاربری کلینیک، نبود ایمنی کافی در ساختمان، چرایی نگهداری مواد قابل اشتعال در طبقه فوقانی، ‌ تاخیر سازمان‌ها و نهادهای مرتبط در امر نظارت و ... از سوی متخصصان و مسئولان شهری، انتظامی و ... مطرح شد...
کاهش چشمگیر سرقت از بانک ها و طلافروشی ها
جانشین پلیس آگاهی ناجا از افزایش 15 درصدی کشفیات سرقت در 3 ماه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل خبر داد.
اولتیماتوم شورای شهر به مالکان ساختمان‌های ناایمن
عضو هیأت رئیسه شورای شهر تهران گفت: شهرداری پس از اخطار به مالکان ساختمان های‌ ناایمن باید با نصب پلاکارد ناایمن بودن ساختمان را اطلاع‌رسانی کند و درصورت بی‌توجهی مالک در گام بعدی آب، گاز و برق با حکم قضایی قطع شود.
فرد گرمازده نیاز به کدام اقدامات اورژانسی دارد؟
اگر گرمازدگی در کمتر از ۳۰ دقیقه برطرف شده و پس از آن دمای بدن به حالت طبیعی بازگشت، معمولاً وضعیت فرد گرمازده جدی نیست اما اگر این علائم بیش از ۳۰ دقیقه طول بکشد، بهتر است اقدام اورژانسی صورت گیرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

عضویت بهداد سلیمی در شورای مشورتی فدراسیون وزنه‌برداری
قهرمان سابق وزنه‌برداری جهان و المپیک در فدراسیون وزنه‌برداری پست گرفت.
استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی
رییس فدراسیون نجات غریق و غواصی از استقبال کم مردم از استخرها پس از بازگشایی خبر داد و گفت: از زمان بازگشایی استخرها تا امروز استقبال خوبی از سوی مردم مشاهده نشده است.
ترور کارشناس برجسته در امور گروه‌های تکفیری در بغداد
افراد مسلح ناشناس امروز، دوشنبه کارشناس امنیتی برجسته در امور گروه‌های تروریستی و تکفیری را ترور کردند.
استفاده از ماسک در حمل‌ونقل عمومی سوئیس اجباری شد
دولت سوئیس به منظور کنترل شیوع کروناویروس جدید استفاده از ماسک برای مسافران را اجباری کردند.
چگونه کودکان منظمی داشته باشیم؟
همیشه مساله نظم و انضباط یکی از چالشهای فرزند پروری است که وقت و انرژی زیادی از والدین میگیرد.
قصه‌ی عاشقانه پوران درخشنده در بستر کرونا
آخرین وضعیت ساخت سریال کمدی «باخانمان»
انتشار نامه‌های خصوصی  عباس کیارستمی و شکایت پسرش
آموزش ساخت ماسک خانگی در «به خانه بر می‌گردیم»
«گشت ارشاد 3» نیانده صدای منتقدان را درآورد!- عکس
اسپیلبرگ و نتفلیکس به کمک تئاتر انگلیس می‌روند
«عمو زنجیرباف» روی صحنه تالار محراب
پیدا شدن نقاشی روبنس بعد از ۱۴۰ سال
پروانه نمایش قسمت‌های تازه «هم‌گناه» و «شام ایرانی» صادر شد
104 سالگی تنها هنرپیشه زنده فیلم «برباد رفته»- تصاویر