بابک زنجانی ۳۰ هزار صفحه نامه نوشته است- احضار ۲ هزار نفر در رابطه با پرونده‌های اقتصادی

09:31 ۴۵ روز پیش مشرق نیوز 197 0
بابک زنجانی ۳۰ هزار صفحه نامه نوشته است- احضار ۲ هزار نفر در رابطه با پرونده‌های اقتصادی

دادستان سابق تهران، گفت: دوره من با دود و آتش فتنه آغاز و با دود و آتش تحریم و فساد اقتصادی به پایان رسید، امیدوارم با رفتنم دادستانی آرامش بگیرد.

مشرق نیوز

یبه گزارش مشرق،عباس جعفری دولت‌آبادی دادستان سابق تهران در مراسم تودیع خود گفت: دادستانی تهران ظرفیت‌های زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به تعقیب امر جزایی و پاسخ به جرایم، اجرای حکم، پیشگیری از جرم، نظارت بر بازپرس‌ها و محاکم، زندانها و حمایت از تصمیمات پلیس و همچنین ورود به آسیب‌های اجتماعی اشاره کرد، همانطوری که دادستانی تهران به مسئله اعتیاد و آسیب‌ها در این دوره ورود کرده است.
بیشتر بخوانید:دادستان جدید تهران مشخص شدهشدار دادستانی درباره پیش فروش ساختمان +عکسوی ادامه داد: در دوره آیت‌الله لاریجانی زیاد به مسئله پیشگیری توجهی نشد اما در گرانفروشی‌ها شاهد بودیم که دادستانی حرف اول را می‌زد، به طور مثال به مسئله گرانی گوشت و مرغ ورود کردیم در حالی که بارها افراد به بنده می‌گفتند که در شأن دادستانی نیست، اما منتقدان بدانند حمایت از حقوق مردم و حفظ شأن آنها مهمترین مسئله است.
وی گفت: حوادثی در کشور رخ داد که اگر به موقع مطالبه‌گری می‌شد می‌توانستیم از آن پیشگیری کنیم. این نشان می‌دهد دادستانی ظرفیت مطالبه‌گری دارد و به دلیل نظارت بر مسئولان و قدرت قانونی می‌تواند حقوق مردم را مطالبه کند.
دادستان سابق تهران گفت: دادستانی در بحث آسیب‌های اجتماعی ورود کرد و اولین‌باری بود که در این موضوع اقدامات لازم را انجام داد. دیدیم که در جمع‌آوری معتادان در تهران شرایط بدی حاکم بود و وضع شهر نامناسب بود و معتادان در معابر رها بودند وگدایان شهر چهره شهر را به هم زدند، به همین دلیل جلساتی برگزار کردیم و بعد رهبری نیز ورود کردند، بنابراین دیدیم که دادستانی ورود اجتماعی نیز می‌تواند داشته باشد.
وی با اشاره به عملکرد سالهای اخیر خود در دادستانی تهران گفت: زمانی که در سال ۸۸ آمدم تهران در دود و آتش می‌سوخت، صدها نفر دستگیر شده بودند، هر روز تظاهرات خیابانی بود، قضیه آقای مرتضوی پیش آمده و جو بدی نسبت به دادستانی شکل گرفته بود و هر روز دستگیری انجام می‌شد و باید تعیین تکلیف می‌شدند.
وی گفت: تا اواخر سال ۸۹ در واقع این ۱۸ ماه سخت‌ترین دوره دادستانی بوده چرا که شب و روز نداشتیم و کار اصلی، سر و سامان دادن به متهمان، خاموش کردن فتنه و مدیریت جریان‌ها بود که پس از آن نیز ماجرای حصر پیش آمد که به لطف خدا و همکاری بازپرسان و پلیس و مدیریت قوه قضائیه به خوبی پایان یافت.
وی افزود: در سالهای ۹۰ و ۹۱ موج اول تحریم‌ها بود که پرونده امیرمنصور آریا شکل گرفت و بسیاری از مدیران دولت نهم دستگیر شدند. یک سال و نیم گرفتار آن بودیم، ۲ هزار میلیارد تومان رد مال انجام گرفت که از مهمترین پرونده قضایی این دوران است که چند ماه پیش رد مال آن به اتمام رسید.
وی تصریح کرد: پس از آن در دولت جدید پرونده بابک زنجانی تشکیل شد که هنوز پس از شش سال زلزله آن کماکان وجود دارد، متهم فقط ۳۰ هزار صفحه نامه نوشته است که تمام آنها خوانده شده و به مراکز ذیصلاح ارسال شده، میلیاردها تومان اموال کارشناسی شده و هنوز هم برخی مشکلات آن باقی مانده است.
دادستان سابق تهران گفت: در سال ۹۶ آشوب‌های دی و اسفندماه مربوط به پرونده دراویش را داشتیم که با همکاری پلیس و نهادهای امنیتی به سرعت جمع شد و دادستانی آنقدر در صحنه با قدرت بود که توانست برخورد مناسب را انجام دهد.
جعفری دولت‌آبادی گفت: در سال ۹۷ که اوج مبارزه با فساد اقتصادی بوده، از ۱۹ تیر تا اواخر اسفندماه شدیداً با پرونده‌های اقتصادی کلان مواجه بودیم، شعبه‌های تحت نظارت دادستانی تشکیل و حدود ۲ هزار نفر احضار و برای ۱۶۰ نفر احکام صادر شده و تمام این موارد مدیریت می‌طلبد، اینطور نبوده که به راحتی تمام شود، افراد زیادی کارشکنی و ترغیب می‌کردند که باید از مسیر سنگلاخی رد می‌شدیم تا مبارزه با فساد را به سرانجام برسانیم و پس از آن نیز موج تحریم‌ها شروع شد.
وی گفت: بنده دوره مدیریتی خود را با دود آتش فتنه در تهران آغاز و با دود گرانی و تحریم به پایان رسانده‌ام، امیدوارم با رفتنم دادستانی به آرامش برسد، اگرچه دشمنان همواره نقشه کشیده‌اند، اما همه آنها نقش بر آب می‌شوند.
وی گفت: تثبیت دادستانی را پس از ماجرای کهریزک داشتیم، به طوری که جو اعتماد عمومی بازگشت، همچنین از نیروهای داخلی در دادسراها استفاده کردیم، افرادی که گمنام هستند اما به آنها میدان داده شد، همچنین دادسراهای تخصصی در این دوران شکل گرفت، به طور مثال دادسرای فرهنگ و رسانه ایجاد شد چرا که اصحاب رسانه متولی نداشتند.
وی همچنین از ایجاد دادسرای پولی و بانکی در این دوران خبر داد و گفت: خیلی‌ها با آن مخالفت می‌کردند، اما اصرار فراوانی کردم تا تشکیل شود چرا که مقوله‌هایی مانند پول، ارز، سکه، بورس و بیمه باید مدیریت شوند، چرا که بسیاری از پرونده‌ها و آسیب‌ها از این ناحیه است و بانک‌ها متولی نداشتند.
وی افزود: بارها گفته‌ام که سکه، ارز، بورس و… قدرت پنهانی جامعه هستند و پشت آن پرونده‌های فساد وجود دارد، به همین دلیل در این زمینه مناسب دیدیم که آسیب‌شناسی کنیم.
وی همچنین از ایجاد دادسرای امسال و حقوق عامل و دادسرای تخصصی امنیت در همین دوران خبر داد و گفت: بیشترین تشکیل جلسه را با وزرا و مسئولان داشته‌ایم، پرونده‌های سنگین بسیاری تشکیل شد مانند پرونده مهدی هاشمی، پتروشیمی، برادر رئیس‌جمهور و مؤسسات مالی، پرونده‌های امنیتی و جرایم که شاید بیش از ۵۰ جلد به بالا بوده و مدیریت آنها وقت‌گیر بوده است و نمی‌توانستیم آن را رها کنیم، بنابراین طبیعی است که بعضی جاها کم می‌آوردیم.
دادستان سابق تهران گفت: دادستانی این اواخر در شرایط خوبی به سر می‌برده، در همه ابعاد بسیار پررنگ واقع شده به ویژه در بحث مبارزه با پرونده های فساد چرا که مردم از آن رنج می‌بردند، هنوز هم رنج می‌برند، چرا که اعتمادشان سلب شده بود و اگر می‌خواهیم این اعتماد برگردد، کماکان مبارزه با فساد باید در دستورکار باشد که البته تردیدی نداریم ادامه می‌یابد.
وی خطاب به دادستان جدید تهران گفت: دادستانی دوست کم و دشمن زیاد دارد و جز به قانون نباید عمل کرد، کسانی که می آیند و می‌گویند این را بکن یا نکن، فردا پشت‌ات را خالی می‌کنند، به همین دلیل فقط باید به قانون اتکا کرد و در پایان برای شما دعا می‌کنم که در این سنگر موفق باشید.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
سحر چغلوند: از مسابقات جهانی اسپانیا دست پر برمی‌گردم
عضو تیم ملی جودوی بانوان کارگران ایران می‌گوید برای حضور در پیکارهای جهانی اسپانیا کار سختی پیش رو دارد.
ساکی از گواردیولا و ساری گفت
اسطوره مربیگری ایتالیا درباره دلیل ماندن گواردیولا در منچستر سیتی سخن به میان آورد. او موافق حضور ساری در یوونتوس است.
رئیس PSG: امباپه ۲۰۰ درصد می‌ماند
رئیس باشگاه پاری سن ژرمن تاکید کرد که به هیچ وجه اجازه جدایی به امباپه را نخواهد داد.
جدایی توتی از رم بعد از ۳۰ سال؛ ناراحتی اسطوره
اسطوره باشگاه رم از دلیل جدایی خود از این باشگاه بعد از ۳۰ سال خبر داد.
اکیپ تایید کرد؛ درخواست بازگشت نیمار به بارسلونا
روزنامه معتبر اکیپ فرانسه مدعی شد که نیمار درخواست جدایی خود از پاری سن ژرمن را تحویل باشگاه داده است.
نستا سرمربی فروزینونه شد
ستاره سابق میلان و تیم ملی فوتبال ایتالیا به عنوان سرمربی فروزینونه انتخاب شد.
ادعای روزنامه عربستانی درباره بشار رسن و پرسپولیس
درحالی که روز گذشته سایت الکاس قطر به نقل از رسانه‌های عراقی نوشت که قرارداد بشار با پرسپولیس تمدید شده اما سایت عربستانی مدعی شده که بشار رسن به خاطر نامعلوم بودن وضعیت برانکو هنوز قراردادش را تمدید نکرده است.
اتحادیه اروپا هنوز درباره الحاق آلبانی و مقدونیه مردد است-تهدید قبرس به وتو
کشورهای اتحادیه اروپا بر سر آغاز مذاکرات با آلبانی و مقدونیه شمالی برای پیوستن به این نهاد اختلاف‌نظر دارند؛ قبرس هم به وتوی هر توافقی برای توسعه این نهاد تهدید کرده است، مگر آنکه اتحادیه اروپا نسبت به حفاری‌ ترکیه در شرق مدیترانه سختگیری کند.
قانونگذار اپوزیسیون ونزوئلا آزاد شد
دولت ونزوئلا قانونگذار اپوزیسیون این کشور را که از آوریل در بازداشت به سر می‌برد، آزاد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ساکی از گواردیولا و ساری گفت
اسطوره مربیگری ایتالیا درباره دلیل ماندن گواردیولا در منچستر سیتی سخن به میان آورد. او موافق حضور ساری در یوونتوس است.
رئیس PSG: امباپه ۲۰۰ درصد می‌ماند
رئیس باشگاه پاری سن ژرمن تاکید کرد که به هیچ وجه اجازه جدایی به امباپه را نخواهد داد.
تحقیر ژاپن برابر شیلی در کوپا آمه‌ریکا
شیلی با یک پیروزی پر گل برابر ژاپن، کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را شروع کرد.
چرایی استفاده برخی‌ها از سلاح در نزاع‌ها و تبعات آن در جامعه
عضو هیات علمی دانشگاه در تحلیل ریشه یابی استفاده از اسلحه در نزاع‌ها و درگیری‌ها گفت: در شرایط امروز جامعه اسلحه در دست افراد عادی مساوی با احتمال بیشتر برای وقوع خشونت در جامعه است.
سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد
لفاظی‌های گستاخانه انگلیس علیه ایران
تحصن همسر زاغری و وضعیت سفارت ایران در لندن +عکس
از شوک اورانیومی به اروپا تا زنگ هشدار برای زنگنه- پیشخوان
دُم خروس ماجرای نفتکش‌ها- مدافعان منافع ملی آمریکا در ایران!
مردم خیلی عاشق شما هستند آقای زیباکلام؟!- پشت پرده نظرسنجی فاکس نیوز- هشدار درباره سوءاستفاده از آرم جمهوری اسلامی
اعتراف بی‌سابقه بولتون به شجاعت ایرانی‌ها
توییت ضرغامی درباره گرانی فلافل و الویه
موگرینی برای مذاکره درباره ایران به آمریکا می‌رود
درخواست چین درباره حادثه دریای عمان