ماجرای انتشار خبر زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین چه بود؟

13:25 ۳۹۵ روز و ۲۱ ساعت پیش مشرق نیوز 683 0
ماجرای انتشار خبر زمان اجرای سهمیه‌بندی بنزین چه بود؟

عصر سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه بود که خبرگزاری فارس خبری را منتشر کرد که در آن از احتمال آغاز سهمیه بندی بنزین از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه خبر می‌داد؛ با شلوغ شدن پمپ‌بنزین‌ها بلافاصله مسئولین وزارت نفت اقدا

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،عصر سه شنبه ۱۰ اردیبهشت ماه بود که خبرگزاری فارس خبری را منتشر کرد که در آن از احتمال آغاز سهمیه بندی بنزین از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه خبر می‌داد.
فردای آن روز خبر دیگری در خبرگزاری تسنیم منتشر شد که با قطعیت از آغاز طرح سهمیه بندی و نیز افزایش قیمت بنزین غیر سهمیه با نرخ ۲,۵۰۰ تومان خبر می‌داد.
بیشتر بخوانید:شرایط ثبت‌نام کارت سوخت و تعویض پلاک‌های جدیدامکان استفاده از کارت بانکی به جای کارت سوختبا شلوغ شدن پمپ‌بنزین‌ها بلافاصله مسئولین وزارت نفت اقدام به تکذیب خبر کردند. اما این تکذیبیه‌ها که
بصورتپرتکرار در صداوسیما و سایر رسانه‌ها منتشر می‌شد نتوانست مانع ازدحام مردم در پمپ‌بنزین‌ها شود.
حالا نوبت وزیر نفت بود که در مصاحبه با خبرنگاران، خبر خبرگزاری فارس و تسنیم را دروغ اعلام کند.
آقای وزیر که ظاهراً هنوز از روشنگری‌های خبرگزاری فارس در مورد پرونده‌های اختلاس و رشوهگیریبه ویژه دراستاتاویلو توتال و کرسنت دلخور است تلاش کرد تکذیب این خبر را به اخبار قبلی خبرگزاری نیز مرتبط کند و بیان دارد که اخبار خبرگزاری مثل همیشه دروغ است!همزمان رسانه‌های همراه دولت نیز ظاهراً بی خبر از اصل ماجرا شروع به خبرسازی علیه این دو خبرگزاری کردند. وزیر کشور هم وارد صحنه شد و این خبر را اشتباه خواند و عملکرد دو خبرگزاری منتشر کننده خبر مصوبه دولت را باعث نگران شدن مردم قلمداد کرد.
اما اصل ماجرا چه بود و منشأ خبر خبرگزاری فارس کجا بود؟یکی از مسئولانذیربط وزارت نفت که از نزدیکان زنگنه نیز محسوب می‌شود، بر خلاف رویه معمول وزارت نفت در سال‌های اخیر، روز سه شنبه شخصاً با خبرنگار فارس تماس گرفته و بیان می‌کند که ماجرای اجرای سهمیه بندی از ساعت ۲۴ روز پنجشنبه اجرایی می‌شود.
وی در گفت‌وگویی تلفنی صراحتاً اظهار می‌کند «انتشار این خبر برای اطلاع رسانی آغاز طرح لازم است.»
وی به خبرنگار ما توضیح می‌دهد که خبرگزاری‌های دولتی ایرنا و ایسنا به اندازه فارس جریان ساز نیستند و مخاطبان کمتری دارند بنابراین تصمیم گرفتیم این خبر را از خبرگزاری فارس به اطلاع مردم برسانیم.
خبرنگار فارس نیز با توجه به نشانه‌های دیگری که صحت این خبر را تأیید می‌کنند از جمله تغییر نرم‌افزار پمپ‌بنزین‌ها که چند روز قبل از اعلام این خبر انجام شده بود، برگزاری جلسات غیر خبری درباره اجرای قریب‌الوقوع طرح سهمیه بندی و همچنین چند مرحله ثبت‌نام کارت سوخت درباره صحت خبر تردید نکرده و درباره صداقت مقام مسئول وزارت نفت قضاوت منفی نمی‌کند.
خبرگزاری فارس هم با علم به تصویب قبلی این طرح و نشانه‌های یاد شده و با این فرض که مجریان طرح احتمالاً طراحی رسانه‌ای دقیقی برای این منظور انجام داده‌اند، برای همراهی خیرخواهانه با مسئولان دولتی خبر را منتشر کرد. با این حال علیرغم تاکید مسئول وزارت نفت بر قطعیت خبر انجام سهمیه بندی، در ویرایش نهایی خبرگزاری فارس برای رعایت احتیاط از قید احتمال استفاده می‌کند.
بازخوانی تماس تلفنی این مسئول دولتی نشان می‌دهد وی قیمت‌های جدید بنزین را نیز در اختیار خبرنگار فارس قرار داده و زیرکانه علیرغم استنکاف ظاهری، تلاش می‌کند این خبر هم از سوی فارس منتشر شود. خبرگزاری فارس به دلیل تعهد اخلاقی و برای جلوگیری از تبعات احتمالی، در خبر مربوطه از انتشار جزئیات قیمت و سهمیه استنکاف می‌کند.
با این حال به ظاهر این عدم قطعیت و بیان نشدن قیمت‌های جدید، از نظر مسئولین کفایت نمی‌کند به نحوی که یک روز بعد مشابه آن خبر این بار با بیان نرخ‌های جدید و قطعیت زمانبندی اجرا، در خبرگزاری دیگری منتشر می‌شود.
مقام مربوطه در وزارت نفت یک روز بعد از انتشار خبر فارس و پیش از انتشار خبر تکمیلی خبرگزاری تسنیم، در تماس با خبرنگار فارس از گستردگی توزیع خبر منتشر شده در فارس در رسانه‌ها و فضای مجازی ابراز رضایت کرده و تصریح می‌کند که ما عمداً تصمیم گرفتیم خبر را به این صورت اعلام کنیم و اطلاعات به این شیوه نشت داده شود.
اما بلافاصله بعد از آن و همزمان با ازدحام جمعیت در پمپ‌بنزین‌ها، هجمه‌های دولتی‌ها به ویژه وزارت نفت به دو رسانه منتشر کننده خبر آغاز شد. بگونه‌ای که همان مسئولی که خبر را به خبرگزاری فارس داده خود در صداوسیما حاضر شده و ضمن تکذیب خبر از مردم می‌خواهد از منابع رسمی خبر را دنبال نمایند. پس از آن نیز وزیر نفت با ادبیات ویژه‌ای جلوی دوربین‌های تلویزیونی اتهاماتی را متوجه خبرگزاری‌های منتشرکننده خبر کرد.
با این حال خبرگزاری فارس برای رعایت مصالح کشور و پرهیز از ایجاد جو اختلاف و عدم قطعیت در تصمیم‌گیری‌های کلان کشور، تصمیم گرفت در اینبارهسکوت اختیار کند. اما این سکوت باعث نشد وزارت نفت برای مدیریت این فضا تصمیمات عاقلانه‌ای اتخاذ کرده و مسئولیت عملکرد خود را بپذیرد و تصمیم گرفت به جای این کار از فارس شکایت کند!
طبعاً در این شرایط خبرگزاری فارس ضمن توضیح ریز ماوقع برای مخاطبان گرامی، برای دفاع از حیثیت حرفه‌ای و صداقت خود اسناد کاملی را که در اینبارهدر اختیار دارد در اختیار نهادهای مسئول و قوه قضائیه خواهد گذاشت.
خبرگزاری فارس درباره نیت مسئولان وزارت نفت در ارائه خبر آغاز سهمیه‌بندی بنزین به این خبرگزاری و سپس تکذیب آن به خصوص با ادبیات غیراخلاقی وزیر نفت قضاوتی نمی‌کند و بررسی ابعاد پنهان این مساله را به نهادهای مسئول واگذار می‌کند.


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خداحافظی تیم اولشتین لهستان با موسوی،‌ به زبان فارسی
باشگاه ایندیکپول اولشتین لهستان،‌ پس از پایان همکاری خود با سیدمحمد موسوی، ‌به زبان فارسی با ستاره خود خداحافظی کرد.
زمان آغاز فصل آینده لیگ ستارگان قطر مشخص شد
طبق اعلام فدراسیون فوتبال قطر فصل بعد لیگ ستارگان این کشور تنها چند روز پس از پایان فصل جاری آغاز خواهد شد.
کریم انصاری فرد در السیلیه ماندنی شد
روزنامه قطری اعلام کرد که مهاجم ایرانی السیلیه فصل بعد هم در این تیم بازی خواهد کرد و در تابستان جدا نمی‌شود.
پیش‌بینی سایت اماراتی از تصمیم نهایی AFC برای لیگ آسیا
سایت اسپورت ۲۴ امارات پیش بینی کرد که ادامه لیگ قهرمانان آسیا به صورت تک بازی و در یک کشور برگزار شود.
نتایج کالبدشکافی هم ˮقتلˮ جورج فلوید را تایید کرد
ساعتی پس از آن که نتیجه کالبدشکافی خصوصی نشان داد که جورج فلوید بر اثر خفگی جان باخته است، پزشکی قانونی مینیاپولیس در آمریکا هم نتیجه بررسی‌های خود را رسما اعلام کرد و مرگ جورج فلوید را قتل اعلام کرد.
تهاجم موجودات بیگانه به منابع آبی کشور
عضو هیئت علمی مطالعات بوم‌شناسی دریا گفت: در دهه اخیر منابع آبی کشور دستخوش حضور و تهاجم موجودات زنده‌ای گردیده که با عنوان موجودات بیگانه و یا مهاجم یا غیر بومی نام برده می شود که متاسفانه بر اساس مستندات و شواهدی که وجود دارد طی حداقل دو دهه اخیر خسارت شدیدی را در بخش اقتصاد کشور به خصوص در بخش شیلات و آبزیان متحمل شده ایم.
شایع‌ترین بیماری‌های گوارشی در ایرانیان
یک فوق تخصص گوارش، سوء هاضمه و روده تحریک پذیر را از شایع ترین بیماری‌های گوارشی در میان مردم کشور عنوان کرد و گفت: هر درد شکمی، تهوع، استفراغ، اسهال، یبوست، خونریزی، کاهش وزن و سختی بلع علایم بیماری‌های گوارشی هستند و فرد مبتلا باید به پزشک مراجعه کند.
دختر تالشی قربانی خانواده پدرسالار
علیرغم آنکه بسیاری از افراد با طرح دیدگاه‌های جامعه شناسانه و حقوقی برای ایجاد ارتباط بین قتل‌های ناموسی و دین تلاش کرده‌اند، اکثر کارشناسان و صاحبنظران بر این عقیده هستند که وقوع چنین قتل‌هایی بیش از آنکه به دین و اعتقادات دینی ربط داشته باشد، ریشه در مسائل فرهنگی، قومیتی و قوانین نانوشته برآمده از خانواده و جوامع پدرسالار است.
خبر خوب ظریف
وزیر خارجه کشورمان در صفحه اینستاگرامش خبر خوبی را خطاب به مخاطبانش منتشر کرد.
اعتراضات اخیر آمریکا آتش زیرخاکستری است که فوران کرده است
یک کارشناس مسائل بین‌الملل اظهار کرد: اعتراضات اخیر در آمریکا آتش زیر خاکستر بوده که در حال حاضر فوران کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نقش پررنگ ۵ ربات در مبارزه با ویروس‌ کرونا
از زمان شیوع بیماری کووید-۱۹ تاکنون ربات‌های زیادی برای ضدعفونی بیمارستان‌ها و انجام بسیاری از کارها توسعه داده شده‌اند، که طی این خبر به معرفی پنج مورد از آنها می‌پردازیم.
باقرزاده: المپیک برگزار نشود، شمشیربازی ضرر می‌کند- در مناطق سفید سالن  نداریم
رییس فدراسیون شمشیربازی گفت: در صورتی که المپیک توکیو برگزار نشود شمشیربازی متضرر خواهد شد اما المپیک برگزار می شود و ما تیم ایده الی را راهی بازی ها می کنیم.
ملوان دیگر به مریم ایراندوست احتیاجی ندارد!
سرمربی سابق تیم ملوان بندرانزلی در مورد احتمال بازگشت دوباره خود به این تیم گفت: فکر می‌کنم ملوان دیگر به مریم ایراندوست نیاز ندارد.
راهکار «سریع» ترامپ برای اعتراضات آمریکا: لازم باشد، ارتش را وارد عمل می‌کنم
به دنبال اعتراضات گسترده در ایالات متحده، رییس‌جمهوری این کشور گفت، تمامی منابع موجود فدرال، چه نظامی و چه غیرنظامی را بسیج می‌کند تا «غارتگری و شورش» را متوقف سازد.
ضرورت‌های برج نشینی ایمن
خود را در راهروی طبقه 20 یک ساختمان تصور کنید چیزی به جز دود نمی‌بینید و آتش‌ بخشی از ساختمان را فرا گرفته است. با وضعیت موجود نمی‌توانید از آسانسور استفاده کنید و دیدتان برای طی کردن ۲۰ طبقه به سمت پایین ساختمان بسیار محدود است. در این حالت اگر از پیش، راه‌های فرار ساختمان را بشناسید و چند نکته دیگر را بدانید، می‌توانید تا زمان رسیدن نیروهای آتش‌نشانی به محل حادثه و نجات شما، خود را از دام حریق و دود گرفتگی و... نجات دهید. لازمه این تسلط برای واکنشی مناسب به حوادث، یادگرفتن برخی نکات است که برای ساکنان برج‌ها امری الزامی محسوب می‌شود.
افزایش تولید گاز بدون چشم‌انداز صادراتی
متوسط رشد اقتصادی در دولت روحانی +نمودار
پرنده ˮپرستوˮ به کمک جنگلبانی می آید!
تلاش دلالان برای ایجاد تلاطم در بازار خودرو
آه مستاجران از گرانی‌اجاره درآمد - بازگشت نرخ ها با شگرد جدید به سایت ها!
زیان ۶ هزار تومانی دامداران در فروش دام سنگین -قیمت مصوب هر کیلو جو یک هزار و ۳۵۰ تومان
مفت خری سهام عدالت مردم -جهان محتاج به سوخت ایران -بنزین فراتر از تحریم -پیشخوان
رقابت هر ۲۲۰ نفر برای یک خودرو
افزایش لجام‌گسیخته نقدینگی به رفتار پرخطر دولت و بانک‌ها برمی‌گردد
دخل و خرج بودجه مناطق آزاد شفاف‌سازی شود