رمزگشایی از سیاست‌های جدید پولی

09:35 ۴۳۰ روز و ۷ ساعت پیش مشرق نیوز 524 0
رمزگشایی از سیاست‌های جدید پولی

نظر رئیس کل بانک مرکزی، تحریک تولید با شرایط فعلی تنها با تغییر ترکیب کمیت‌های پولی اعم از پایه پولی و نقدینگی حاصل خواهد شد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،مصطفی مصری‌پور کارشناس ارشد مدیریت مالی طی یادداشتی نوشت: اقتصاد ایران در طی شش ماه اخیر به دلیل فشارهای تحریمی، سر ریز شدن انتظارت تورمی و انباشت حجم بالای نقدینگی دچار جهش‌های تورمی قابل توجهی شده که نشانه‌های آن در آمار شاخص قیمت‌ها در اسفند و فروردین قابل مشاهده بود. این بار موج جدید تورمی با تمرکز بر اقلام خوراکی و کالاهای اساسی ایجاد شد که نتیجه آن، تورم ماهانه ۳.۹ درصدی در اسفند و ۴ درصدی در فروردین ۹۸ بود. این در حالی بود که متوسط تورم ماهانه در آبان ماه و آذر ماه ۲ درصد بود و بر این اساس، شاخص قیمت‌ها از ۱۵۰ واحد بهمن به ۱۷۰.۹ واحد در فروردین رسید.
با رشد ۴ درصدی تورم فروردین، تورم نقطه به نقطه نیز از رکورد تاریخی خود گذر کرد و به بالای ۵۰ درصد رسید و بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، در پایان فروردین‌ماه سال جاری، تورم نقطه به نقطه کشور ۵۱.۴ درصد است و این یعنی، مصرف‌کننده ایرانی، در فروردین امسال برای تأمین سبد مصرفی خود، ۱.۵ برابر پول بیشتری نسبت به فروردین سال گذشته صرف کرده است.
همین امر، بانک مرکزی و دولت را مجاب کرده تا برای جلوگیری از موج‌های تورمی جدید، سازوکاری نو در سیاست‌گذاری پولی به کار گرفته و این بار با تغییر اجزای پایه پولی سعی در کنترل نقدینگی و هدایت آن به سمت فعالیت‌های مولد داشته باشند.
بیشتر بخوانید:«۳۳ میلیارد دلاری» که "نیست" +آمارممانعت دولت از تصویب ۵ طرح حیاتی اقتصادیاستارت این تغییر رویکرد در صفحه اینستاگرام عبدالناصر همتی و در ۹ فروردین زده شد؛ جایی که وی اظهار کرد: «با توجه به ریشه شوک تورمی اخیر، بانک مرکزی در کنار سیاست مرتبط با نرخ ارز، سیاست پولی مناسب در شرایط فعلی را تغییر ترکیب کمیت‌های پولی برای پرهیز از رکود و حرکت به سمت رونق تولید می‌داند، تا با افزایش عرضه، فشار تورمی کاهش یابد.»
از این اظهار نظر وی می‌توان این‌گونه استنباط کرد که از نظر رئیس کل بانک مرکزی، تحریک تولید با شرایط فعلی تنها با تغییر ترکیب کمیت‌های پولی اعم از پایه پولی و نقدینگی حاصل خواهد شد و محور فکری وی نیز، افزایش عرضه پول به منظور کاهش نرخ بهره و ایجاد رونق در تولید است.
وی همچنین در جلسه‌ای با اصحاب رسانه یادآور شد: «هدف ما تغییر ترکیب کل‌های نقدینگی است. هم‌اکنون دلیل عمده رشد نقدینگی، سود سپرده‌ها و ضریب فزاینده است و باید آن را (این دو متغیر را) کاهش دهیم و پایه پولی را زیاد کنیم، چون پول در دست مردم کم است. اگر بتوانیم این تغییر را بدهیم، می‌توانیم برای رونق تولید از آن استفاده کنیم؛ بنابراین یک برنامه خوبی داریم.»
این یعنی دستور کار بانک مرکزی در سیاست‌های جدید پولی، تقویت پایه پولی به وسیله افزایش تزریق پول پرقدرت به کانال‌های موجود از جمله بازار بین بانکی و در طرف مقابل کاهش ضریب فزاینده نقدینگی از طریق محدود کردن اضافه برداشت بانک‌هاست. از دیگر سو، تزریق پول به بازار بین بانکی، موجب کاهش نرخ بهره بین بانکی، کاهش هزینه تأمین مالی بانک‌ها و نهایتاً نرخ سود سپرده‌ها می‌شود تا از این طریق، قسمت دوم صحبت‌های همتی، یعنی «پول در دست مردم» نیز حاصل شود.
با واکاوی بیشتر این سیاست می‌توان به ریشه‌های ذهنی این گزاره‌های اقتصادی رسید؛ در بیانی بهتر، همتی ریشه مشکلات فعلی اقتصاد را همچونکینز، «نبود تقاضای مؤثر» قلمداد کرده و معتقد است با تزریق هر چه بیشتر پول پرقدرت به اقتصاد می‌توان در درجه اول، کسری تراز بانک‌ها را جبران کرد و پس از آن، با شارژ مالی دولت و کاهش کسری بودجه، مطالبات پیمانکاران و بانک‌ها از دولت را به حداقل رسانده و در نتیجه همه این اقدامات، تقاضا را تحریک و تولید را از رکود پیش رو نجات داد.
تا اینجا تکلیف سیاست کلی مشخص شده اما تحریک پایه پولی نیز ابزارهای متعددی نیاز دارد و جان مایه صحبت‌های همتی در پست تلگرامی بعدی، استفاده از ابزار «کاهش اضافه برداشت بانک‌ها» و «افزایش ذخایر ارزی بانک مرکزی» به منظور ارتقای حجم پایه پولی بود. به نظر می‌رسد، بانک مرکزی در نظر دارد با ارائه نظارت بیشتر بر خطوط اعتباری بانک‌ها و اجرایی کردن هم‌زمان عملیات بازار باز، هر گونه اضافه برداشت بانک‌ها از حساب خود را منوط به
توثیقاوراق خزانه کرده و در کنار آن، با اجرایی کردن بازار متشکل ارزی و آزاد شدن مبادله ارز تجاری در این بازار، نرخ خرید دلارهای نفتی از دولت نیز افزایش خواهد یافت و دولت می‌تواند وضعیت کسری بودجه خود را بهبودبخشد.
رفع نسبیناترازیبودجه دولت در یک چرخه مفید به بازپرداخت بدهی‌های دولت به بانک‌ها و پیمانکاران، اصلاح ترازنامه بانک‌ها و افزایش قدرت تسهیلات‌دهی آن‌ها منجر خواهد شد.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمران و اشتغال
عمران و اشتغال

آخرین اخبار

دوزشاپ؛ جایی برای خرید سرگرمی‌های سودمند
چند سالی است که بازی‌های فکری و رومیزی با اقبال گروه‌های مختلف سنی در ایران و جهان مواجه شده است. بسیاری، این بازی‌ها را در تقابل با بازی‌های ویدئویی می‌دانند و برخی معتقدند دنیای این دو کاملا متفاوت است.
معرفی انواع لوله
لوله یکی از بهترین تجهیزات جهت جابجایی سیالات است.
بهترین پورشه برای اجاره
اجاره ماشین طباطبایی با بیش از ۸۰ دستگاه خودرو یکی از بزرگترین رنت کاران تهران و کرج است.
آموزش زبان رزتا استون
آموزش زبان رزتا استون Rosetta Stone یک نرم‌افزار اینتراکتیو یادگیری زبان انگلیسی و ۲۸ زبان است. سایت فراگیری امکان دانلود نرم‌افزار آموزش رزتا استون را به همراه فایل‌های صوتی برای زبان آموزان فراهم کرده است.
بانکداری امن اینترنتی را تجربه کنید
کلاهبرداری‌های اینترنتی که مهمترین و شایع‌ترین آن با نام فیشینگ شناخته می‌شود بعضا مشکلاتی را برای خریداران اینترنتی کالا و خدمات به وجود آورده است. این مشکلات با وجود پیچیدگی ظاهری به سادگی و با رعایت برخی نکات امنیتی قابل پیشگیری هستند.
ظریف؛ سیاست‌گذار یا کارگزار؟!
جان کلام وزیر خارجه در میان فریادهای نمایندگان تازه‌واردی که بر آن‌اند کاسه و کوزه‌های خروج آمریکا از برجام را بر سر او بشکنند، این بود: «من سیاست‌گذار نیستم، من کارگزارم.» هر چند این را به صراحت نگفته باشد.
قانونی برای نام خانوادگی ایرانیان
«نزدیک به ۹۰ سال دور شده‌ایم از روزگاری که تمام هویت یک فرد در برگه‌ای در انتهای قرآن ثبت می‌شد و شاید تا سال‌ها کسی آن را مرور نمی‌کرد تا تاریخ تولد او را به خاطر آورد، هویتی که با قانون جدید قدم در راه هوشمند شدن گذاشت.»
اختصاص هزار متر زمین به فدراسیون اتومبیلرانی در کنار دریاچه آزادی
مراسم کلنگ زنی ساختمان جدید فدراسیون اتومبیلرانی در ضلع شمال شرقی دریاچه آزادی در دهه اول مرداد برگزار خواهد شد.
۱۲ سال از ˮبهترین بازی تاریخˮ گذشت
رقابت تماشایی رافائل نادال و راجر فدرر در فینال ویمبلدون ۲۰۰۸ در تاریخ جهان تنیس ماندگار شد.
عکس روز- خانه جدید عنکبوت‌ها
خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا

پر بازدید ترین اخبار امروز

شکست منچسترسیتی و پیروزی لیورپول در لیگ برتر
قهرمان فصل جاری لیگ برتر انگلیس توانست برد خانگی برابر استون ویلا به دست بیاورد.
زنیت با درخشش آزمون قهرمان لیگ روسیه شد
تیم فوتبال زنیت سن‌پترزبورگ توانست با برتری مقابل کراسنودار به مقام قهرمانی لیگ روسیه دست یابد.
مهاجری: هدف از برگزاری لیگ چیست؟- با لغو لیگ ما را از بلاتکلیفی دربیاورند
سرمربی ماشین‌سازی می‌گوید که بهترین تصمیم، لغو لیگ برتر است.
خوراکی‌هایی که برای کاهش وزن باید دور آن‌ها را خط بکشید
غذا‌های معمول و خاصی وجود دارند که می‌توانید از رژیم غذایی خود قطع کنید و تقریباً بلافاصله منجر به کاهش وزن می‌شوند.
تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می شود؟
رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: حدود ده میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت هستند که تکلیف آن‌ها تا دو هفته دیگر در مجلس مشخص می‌شود.
وضعیت شرکت‌ های بورسی سهام عدالت در ۱۶ تیر- جدول
شریعتمداری: دستمزد امسال کارگران قرار نیست بازنگری شود
اعلام جزییات وام ودیعه به مستاجران- مستاجر فقط سود وام را پرداخت می‌کند
واکنش دولت در قبال افزایش قیمت دلار سیاست سکوت بوده است- احتمال رشد شاخص بورس تا ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد
راه‌حلی برای درآمد ارزی و فروش بین‌المللی کسب‌وکارهای ایرانی با وجود تحریم‌‌ها
قیمت روز انواع موتور سیکلت در 16 تیر 99+جدول
میوه های نوبرانه ارزان شد+لیست قیمت میوه ها
دریافت مالیات از خانه‌های خالی با بحث مالکیت خصوصی در اسلام تعارض ندارد-مصلحت جامعه اسلامی اولی بر منافع شخصی است
تلویزیون‌های جدید QLED ۸K سامسونگ رونمایی شد +عکس
جزئیات وام ۱۵ میلیون تومانی مسکن روستایی