معلمی فقط در ۳۰ ثانیه

14:54 ۴۶ روز و ۱۸ ساعت پیش مشرق نیوز 493 0
معلمی فقط در ۳۰ ثانیه

دکتر مرضیه وحید دستجردی در نوجوانی از شاگردان مدرسه رفاه بود. مرضیه وحید می گوید معلم‌های آن مدرسه با رفتارشان درس‌های عجیبی به ما می‌دادند. خاطره خانم دستجردی از معلمش شهید رجایی شنیدنی است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،هوا نه گرگ گرگ بود نه میش میش. از پیچ خیابان مجاهدین اسلام به خیابان ایران پیچید. تا مدرسه رفاه راهی نبود اما سوز صبح سرد دی ماه تا مغز استخوان می‌رفت و همان جا می‌ماند. ۱۴ سال داشت و از سرآمدترین دانش آموزان مدرسه در اخلاق و درس بود. صبح‌ها زودتر به مدرسه می‌رفت تا با دوستان دیگرش درس‌های جدید را مرور کند. آن روز هم قرار بود یک روز معمولی باشد. اما همیشه در زودتر رسیدن به جایی امکان کشف و دیدن میسر می‌شود. آن روز هم رازی برای مرضیه وحید فاش شد. تصویری از معلم سخت‌گیر مدرسه‌اش دید که تا عمر دارد آن را فراموش نمی‌کند و می‌گوید آن کلاس درس ۳۰ ثانیه‌ای را با هیچ کلاس درسی عوض نخواهد کرد:
«یک روز صبح خیلی زود به مدرسه رفاه رفتم. آن موقع دانش
آموزاین مدرسه بودم و آقای رجاییجزومتولیان مدرسه و از دبیران ما بودند. مدرسه رفاه در بین مدارس آن زمان متفاوت بود. آن دوره در نظام آموزشی هیچ کرامت انسانی برای دانش آموزان قائل نبودند.
بیشتر بخوانید:ده نکته از کلاس آقای خامنه‌ایاما در این مدرسه معلم‌ها و متولیان با سختگیری ویژه‌ای انتخاب می‌شدند و همین باعث شده بود دانش آموزان هم با جدیت بیشتری درس بخوانند. آن روز صبح هوا هنوز تاریک و روشن بود که به مدرسه رسیدم. سوز سردی می‌آمد و می‌خواستم زودتر از حیاط عبور کنم و به کلاس‌ها بروم. از کنار دستشویی‌ها که رد می‌شدم صدای شر شر آب به گوشم رسید. با خیال اینکه ممکن است شیر آبی باز مانده باشد وارد سرویس بهداشتی مدرسه شدم. همان لحظه چشمم به آقای شهید رجایی افتاد که آن زمان از معلمان و متولیان مدرسه بودند. ایشان همیشه رفتاری جدی داشتند. در آن لحظه دیدم آن بزرگوار آستین‌های لباس‌شان را بالا زده‌اند و مشغول ساییدن کف سرویس‌ها و شستن‌شان هستند. او را که در چنین وضعیتی دیدم بسیار
مستاصلشدم. سر به زیر انداختم و سلامی داده و نداده می‌خواستم به سرعت از آنجا بیرون بروم.
ولی ایشان با همان آرامش و صلابت همیشگی جواب سلام من را دادند و بعد چیزی گفتند که برای همیشه در خاطر من نقش بست. من را به نام فامیلم خواندند و گفتند: «خانم وحید، انسان
بایدازخودش کار بکشد و یک لحظه به نفس خود آسایش و راحتی ندهد تا این نفس حساب کار خود را بداند.» شرمنده بودم. مدیر و معلم معروف مدرسه هر روز زودتر از ما به مدرسه می‌آمد تا بیشتر از نفسش کار بکشد. آن هم چه کاری! به قدری جمله‌های ایشان در من تأثیر داشت که نمی‌دانستم چه جوابی بدهم. متحیر مانده بودم. چند ثانیه‌ای گذشت دیدم من ایستاده‌ام و ایشان دوباره مشغول کار شده است. سر به زیر انداختم و از آنجا بیرون آمدم. حالا که به آن روزها فکر می‌کنم این برای من روشن‌تر شده که همه رفتار آن عزیزان برای ما درس بود و همین معلم‌های والا مقام بودند که نهال انقلاب را آبیاری کردند و آن را به بار نشاندند.»
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

سلامت
سلامت

آخرین اخبار

پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
سحر چغلوند: از مسابقات جهانی اسپانیا دست پر برمی‌گردم
عضو تیم ملی جودوی بانوان کارگران ایران می‌گوید برای حضور در پیکارهای جهانی اسپانیا کار سختی پیش رو دارد.
ساکی از گواردیولا و ساری گفت
اسطوره مربیگری ایتالیا درباره دلیل ماندن گواردیولا در منچستر سیتی سخن به میان آورد. او موافق حضور ساری در یوونتوس است.
رئیس PSG: امباپه ۲۰۰ درصد می‌ماند
رئیس باشگاه پاری سن ژرمن تاکید کرد که به هیچ وجه اجازه جدایی به امباپه را نخواهد داد.
جدایی توتی از رم بعد از ۳۰ سال؛ ناراحتی اسطوره
اسطوره باشگاه رم از دلیل جدایی خود از این باشگاه بعد از ۳۰ سال خبر داد.
اکیپ تایید کرد؛ درخواست بازگشت نیمار به بارسلونا
روزنامه معتبر اکیپ فرانسه مدعی شد که نیمار درخواست جدایی خود از پاری سن ژرمن را تحویل باشگاه داده است.
نستا سرمربی فروزینونه شد
ستاره سابق میلان و تیم ملی فوتبال ایتالیا به عنوان سرمربی فروزینونه انتخاب شد.
ادعای روزنامه عربستانی درباره بشار رسن و پرسپولیس
درحالی که روز گذشته سایت الکاس قطر به نقل از رسانه‌های عراقی نوشت که قرارداد بشار با پرسپولیس تمدید شده اما سایت عربستانی مدعی شده که بشار رسن به خاطر نامعلوم بودن وضعیت برانکو هنوز قراردادش را تمدید نکرده است.
اتحادیه اروپا هنوز درباره الحاق آلبانی و مقدونیه مردد است-تهدید قبرس به وتو
کشورهای اتحادیه اروپا بر سر آغاز مذاکرات با آلبانی و مقدونیه شمالی برای پیوستن به این نهاد اختلاف‌نظر دارند؛ قبرس هم به وتوی هر توافقی برای توسعه این نهاد تهدید کرده است، مگر آنکه اتحادیه اروپا نسبت به حفاری‌ ترکیه در شرق مدیترانه سختگیری کند.
قانونگذار اپوزیسیون ونزوئلا آزاد شد
دولت ونزوئلا قانونگذار اپوزیسیون این کشور را که از آوریل در بازداشت به سر می‌برد، آزاد کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحقیر ژاپن برابر شیلی در کوپا آمه‌ریکا
شیلی با یک پیروزی پر گل برابر ژاپن، کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را شروع کرد.
چرایی استفاده برخی‌ها از سلاح در نزاع‌ها و تبعات آن در جامعه
عضو هیات علمی دانشگاه در تحلیل ریشه یابی استفاده از اسلحه در نزاع‌ها و درگیری‌ها گفت: در شرایط امروز جامعه اسلحه در دست افراد عادی مساوی با احتمال بیشتر برای وقوع خشونت در جامعه است.
سابقه فاجعه‌بار عربستان در اقدامات سرکوبگرانه
پایگاه اینترسپت ضمن اشاره به سابقه فاجعه‌بار عربستان سعودی در اقدامات سرکوبگرانه و اعدام گسترده مخالفان، این احتمال را مطرح کرده که مقامات این کشور مرتجی القریریص را اعدام می‌کنند.
می‌خواهم در پرسپولیس بمانم
هافبک عراقی پرسپولیس اعلام کرد که دوست دارد قراردادش را با سرخ‌پوشان تمدید کند.
وضعیت ترافیک معابر بزرگراهی تهران
خدمتی ارزشمند برای زائران اربعین
ارتباط بین افسردگی و اعتیاد
مسیر‌های جایگزین در طرح جمع آوری ˮپل گیشاˮ
«یاری‌گران» طرح جدید برای مبارزه با مواد مخدر
مرگ ۴۰۵ دانش‌آموز موتورسوار در تصادفات رانندگی
محاکمه مأمور پلیس به اتهام شلیک مرگبار به پسر نوجوان
مزایای خمیازه برای سلامتی که متعجب‌تان خواهد کرد
عوامل اصلی کاهش رشد قدی کودکان
شاناهان: به دنبال جنگ با ایران نیستیم