کارت قرمز بانک مرکزی به واگن‌های چینی متروی تهران

11:57 ۳۹۲ روز و ۲۲ ساعت پیش مشرق نیوز 244 0
کارت قرمز بانک مرکزی به واگن‌های چینی متروی تهران

ازدحام جمعیت در مترو یکی از معضلات اساسی شهروندان است. قرارداد خرید واگن با یک شرکت چینی بسته شد. بنا بود دولت در این زمینه تامین اعتبار کند اما خبر رسید که این کار از اولویت بانک مرکزی خارج شده است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،کلان شهر تهران با دو مشکل آلودگی هوا و ترافیک دست و پنجه نرم می‌کنند و برای رفع این مشکل باید حمل و نقل عمومی با اولویت مترو در پایتخت توسعه پیدا کند.
شهرداری تهران طی سالیان گذشته زیر ساخت‌های توسعه مترو را فراهم کرد اما به دلیل عدم همراهی دولت نتوانست خطوط را تکمیل و تجهیز کند.
دولت سهم خود را برای توسعه و همچنین یارانه بلیت مترو پرداخت نکرد و بدهی زیادی در این زمینه برجاگذاشت.پیگیری‌های
زیادی صورت گرفت و در نهایت دولت تصمیم گرفت بخشی از اعتبارات خرید واگن را تأمین کند.
محمدعلی افشانی رئیس وقت سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور در اسفند ۹۶ در اینبارهگفت: کنسرسیوم شرکت CRC چین و واگن سازی تهران سازندگان نهایی ۶۳۰ دستگاه واگن متروی تهران شدند و شرکتنورینکوچیننیز تأمین‌کنندهفایناساین قرار داد است، اظهار کرد: از زمان نهایی شدن فاینانس تا تولید واگن‌های مترو حدود ۲۰ ماه زمان می‌برد ضمن اینکه قرارداد ما در این پروژه پنج ساله است و در پایان این پنج سال آخرین واگن ساخته و تحویل داده خواهد شد.
بیشتر بخوانید:توضیحاتمترودرموردمحدودیتزمانی حضور درمتروجزئیات خودکشی مرد جوان درمتروتهرانوی ادامه داد: در این قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن متروی تهران، ۵۶ دستگاه آن به صورت CBU (به صورت کامل) وارد می‌شود و ۷۰ واگن در ایران مونتاژ خواهد شد. همچنین بخش PLB(داخلی سازی) نیز به سه بخش تقسیم شده که
دربخشاول ۸۴ واگن ساخته می‌شود که در پایان آن ۳۱ درصد داخلی سازی خواهیم داشت. در بخش دوم نیز ۲۱۰ واگن ساخته می‌شود که در پایان ساخت این ۲۱۰ واگن به ۳۹ درصد داخلی سازی خواهیم رسید و در بخش سوم نیز مجدداً ۲۱۰ واگن ساخته می‌شود که ۵۶ درصد داخلی سازی را در پی خواهد داشت.
وی ادامه داد:متوسط هزینه FOB(تحویل در بندر شانگهای) بابت هر واگن ۱.۰۷۸ هزار یورو است. همچنین در این قرارداد نیز قرار است بدنه تمام واگن‌ها آلومینیوم باشد در حالی که قبلاً بدنه کربن استیل در بدنه واگن‌ها استفاده می‌شد. به عبارت دیگر بدنه آلومینیومی تکنولوژی روز دنیا است و هر واگن حدود سه تن سبک‌تر می‌شود.
افشانی تاکید کرد: در این ۲۰۰۰ دستگاه واگن مترویی که قرار است خریداری شود ۱۰۵۰ دستگاه برای تهران بوده که در این مناقصه قرارداد ۶۳۰ دستگاه آماده شده است و مناقصه ۴۲۰ دستگاه دیگر باقی مانده و تا ماه‌های آینده مشخص خواهد شد. همچنین در حال آماده سازی اسناد مناقصه ۹۵۰ واگن مترو برای ۸ شهر دیگر هستیم تا در خرداد ماه سال جاری نیز مناقصه آن برگزار شود.
قبل از اینکه این قرارداد نهایی شود محمد علی افشانی به شهرداری تهران کوچ کرد و سکان بهشت را در دست گرفت. افشانی کار نیمه تمام خود در سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را در شهرداری تهران به جد پیگیری کرد و نتایج خوبی حاصل شد اما افشانی مشمول قانون منع به
کارگیریبازنشستگان شد و مجبور به ترک شهرداری شد.
کار با تأخیر و اما و اگرهای زیادی همراه شد و در نهایت در دی ماه سال ۱۳۹۷ با حضور پیروزحناچیسومین شهردار شورای پنجم و برخی مسئولان شهری، نمایندگان مجلس و مدیران شرکت چینی سازنده قرارداد نهایی شد.
محسنپورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران معتقد است: مهمترین دغدغه در متروی تهران و حومه بحث کمبود واگن است و اگر قرار باشد ۷ خط ساخته شده در متروی تهران با فاصله حرکت ۲ دقیقه خدمت رسانی کنند، حداقل ۲ هزار دستگاه واگن کسر داریم.
وی گفت: از پیش مقرر شده بود که وزارت کشور ۱۰۵۰ دستگاه واگن برای متروی تهران تأمین کند که مناقصه ۶۳۰ دستگاه آن در دولت روحانی برگزار و شرکت واگن سازی تهران و یک شرکت چینی که برنده این مناقصه شده بود مسئول ساخت این واگن‌ها شدند.
برای اولین بار قرار بود که قطارهای مترو به صورت ۸واگنهباشند و سهم تولید داخل در این واگن‌ها بیش از ۵۰درصدبودو همچنین بنا بود که ساخت این قطارها از بدنه و مونتاژ نهایی در داخل کشور انجام شود. مدت ساخت کل واگن‌ها از زمان تأمین مالی قرارداد ۴۸ ماه بود که اولین قطار ۱۵ ماه بعد از گشایش اعتبار قرار بود تحویل داده شود.
مسئولان شهری وعده داده بودند با ورود این واگن‌ها سفرهای زیادی به زیر زمین منتقل و آلودگی و ترافیک کمتر می‌شود.
محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران در اینبارهگفت: حدود ۱۳۵۰ واگن یک طبقه و دو طبقه در تهران خدمات رسانی می‌کنند در حالی که برای ۷ خط نیاز به ۳ هزار واگن داریم و امیدواریم با تأمین واگن‌ها بتوانیم از ظرفیت کامل ۷ خط ساخته شده استفاده کنیم و میزان سفر با متروی تهران و حومه به حدود ۷ میلیون در روز برسد.
با توجه به اینکه هنوز متروی تهران به صورت کامل تجهیز نشده و نواقصی وجود دارد، شهرداری تهران نمی‌تواند از ظرفیت حداکثری خطوط استفاده کنند.
پیروزحناچیشهردار تهران در اینبارهگفت: در حال حاضر سهم مترو در حمل و نقل شهر تهران ۱۴ درصد است که اگر همه ظرفیت‌های موجود را استفاده کنیم سهم متروی تهران می‌تواند به ۵۰ درصد برسد.
وی ادامه داد: جلوگیری از ترافیک و آلودگی هیچ راه شناخته شده‌ای به غیر از توسعه حمل و نقل عمومی به ویژه مترو ندارد، علیالخصوصکه مترو مؤثرترین بخش حمل و نقل عمومی است.
به اعتقاد شهردار تهران، همه بخش‌های حمل و نقل عمومی قابلیت سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی را دارند این جذب سرمایه به شرطی است که یارانه پرداخت شده برای این خدمات برداشته شود.
شهروندان امیدوار شده بودند که قرار است ازلهشدن در مترو نجات پیدا کنند و با ورود واگن‌ها کمی راحت تر از قبل در مترو تردد کنند. اما خبر رسید که فاینانس خرید ۶۳۰ واگن برای متروی تهران از اولویت بانک مرکزی به دلیل مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها خارج شده است.
محمدعلی کرونی دبیر کمیسیون عمران شورای شهر تهران در اینبارهبه یکی از رسانه‌ها گفت: مناقصه خرید این ۶۳۰ واگن در ۲۸ شهریور سال ۹۶ برگزار شد که پس از طی مراحل اداری در تاریخ ۸ اسفند همان سال برنده مناقصه مشخص شد، اما در دی ۹۷ قرارداد ۶۳۰ واگن با برنده مناقصه که واگن سازی تهران و طرف چینی بود، بسته شد.
وی افزود: با توجه به اینکه قرارداد ۶۳۰ واگن از طریق فاینانس تأمین اعتبار می‌شود، با وضعیت موجود به نظر می‌رسد قطاری از محل این قرارداد به شبکه مترو تهران اضافه نخواهد شد.
کرونی با اشاره به اینکه قرارداد ۶۳۰ واگن از سوی شورای اقتصاد نیز مورد تأیید قرار گرفته اما در اولویت بانک مرکزی قرار ندارد، تصریح کرد: امکان تأمین خط اعتباری برای این واگن‌ها از طریق سازمان سرمایه گذاری و کمک‌های اقتصادی فنی ایران نیز فراهم نشد.
خبرنگار فارس پیگیری‌های زیادی برای یافتن چرایی این موضوع انجام داد اما هیچ کدام از مسئولان شهری در اینبارهصحبت نکردند و اظهار نظر در اینبارهرا به زمان دیگری موکول کردند.
بر اساس این گزارش، مناقصه بین‌المللی تأمین ۶۳۰ دستگاه واگن مترو تهران با استفاده از منابع مالی فاینانس توسط وزارت کشور ۲ سال پیش آغاز شد که کنسرسیوم متشکل از شرکت‌های واگن سازی تهران و دو شرکت چینی همکار در این مناقصه شرکت کرده و پیشنهاد خود را در دی ماه سال ۱۳۹۶ ارائه کردند و اواخر سال ۹۶ وزارت کشور کنسرسیوم مذکور را برنده مناقصه اعلام کرد. تفاهم نامه ساخت منعقد شد و چند ماه بعد خبر رسید که تخصیص اعتبارات برای خرید واگن‌های مترو از اولویت بانک مرکزی خارج شده است و به نظر می‌رسد مشکلات در مترو به قوت خود باقی است امید است مسئولان برای رفع این مشکل هر چه سریع‌تر اقدام کنند.
منبع: فارس


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

تولید و تجارت
تولید و تجارت

آخرین اخبار

پوشش بیش از ۴۰۰ هزار خانوار نیازمند توسط سمن‌های جوانان
معاون امور جوانان وزارت ورزش و جوانان از پوشش بیش از ۴۰۸ هزار خانوار در رزمایش «همت جوانانه، کمک مومنانه» توسط سمن‌های جوانان خبر داد.
لزوم بازنگری در طرح تفصیلی خیابان ولیعصر برای ثبت جهانی
رئیس کمیته معماری و فضاهای شهری شورای شهر تهران بر لزوم بازنگری در طرح تفصیلی خیابان ولیعصر(عج) در راستای ثبت جهانی این خیابان تاکید کرد.
خرید اینترنتی با استفاده از صدا
گوگل به تازگی از قابلیت جدیدی که به طور آزمایشی در دستیار صوتی گوگل اسیستنت او اضافه کرده، خبر داده است.
یک فعال سیاسی: خواست مردم هم افزایی قوه مقننه و مجریه برای حل مشکلات است
یک فعال سیاسی اصلاح طلب با بیان اینکه انتظار مردم تقابل دولت و مجلس نیست، گفت: خواسته مردم هم افزایی قوه مقننه و مجریه برای حل مشکلات کشور است.
در سفره خانه های پایتخت چه می گذرد؟ - پارتی‌های شبانه بچه پولدارهای تهران
سرهنگ مرادی نسبت به برگزاری پارتی‌های شبانه زیر زمینی در سفره خانه‌های تهران واکنش نشان داد.
اعصاب خود را با این میوه تقویت کنید
گیلاس برای سلامتی بدن بسیار مفید است و تاثیر زیادی در درمان بی خوابی، نقرس، آرتروز، بهبود عضلات و تنظیم قند خون دارد.
ویدئو - موسیقی فیلم؛ «بازی ریپلی»
«بازی ریپلی» فیلمی جنایی و معمایی به کارگردانی «لیلیانا کاوانی» فیلمساز ۸۹ ساله ایتالیایی است. این فیلم بر اساس یکی از رمان‌های شخصیت «ریپلی» نوشته «پاتریشا های‌اسمیت» ساخته شده و موسیقی آن را «انیو موریکونه» آهنگساز و رهبر ارکستر ایتالیایی ساخته است. موریکونه از آهنگسازان خوشنام و پرکار دنیای سینما محسوب می‌شود که تاکنون برای بیش از ۴۰۰ فیلم و سریال موسیقی ساخته است. آثار کارگردان‌های بزرگی از دهه ۱۹۶۰ میلادی با شاهکارهای انیو موریکونه در تایخ سینما ماندگار شده است. موسیقی متن فیلم‌های «مالنا»، «بهترین پیشنهاد» و «هشت نفرت‌انگیز» از جمله شاخص‌ترین آثار موریکونه در سال‌های بعد از ۲۰۰۰ است.
تصمیم جدید استقلال برای بازی تدارکاتی
تیم فوتبال استقلال به احتمال فراوان هفته آینده یک بازی تدارکاتی برگزار خواهد کرد.
قبل از ابتلا به کرونا به استقبال مرگ نروید
توصیه‌های بهداشتی برای جلوگیری از ابتلا به بیماری کرونا کافی است اما برخی با وسواس و ترس از کرونا برای خود مشکلاتی به وجود می‌آورند.
وعده غذایی که حذف آن باعث ریزش موهایتان می‌شود
یک متخصص تغذیه گفت: ریزش مو یکی از تاثیرات عمده و جانبی نخوردن صبحانه است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نامشخص بودن وضعیت میزبانی ایران از رقابتهای بین‌المللی سوارکاری
رئیس فدراسیون سوارکاری ایران خبر از میزبانی سه رقابت بین المللی در مسابقات پرش با اسب داد که باتوجه به شیوع کرونا یک مسابقه لغو شده و دو مسابقه دیگر مشخص نیست که برگزار خواهد شد یا خیر.
ناظم الشریعه: برخی انتقادها غیرمنطقی است- جوان‌هایی بودند که خود را به تیم ملی تحمیل نکردند
سرمربی تیم ملی فوتسال ایران به انتقادات اخیر کارشناسان در مورد اینکه هر فردی سرمربی بعدی این تیم شود کار سختی دارد، واکنش نشان داد.
سرنوشت مصرف‌کنندگان کم و سن سال «سیگار»
معاون اجتماعی موسسه کادراس ضمن تشریح علت گرایش جوانان و نوجوانان به مصرف سیگار، به جوانان هشدار داد که امروزه شرکت‌های بزرگ تولیدکننده دخانیات در تولید محصولات خود از تاکتیک‌هایی مانند استفاده از انواع طعم‌دهنده‌ها در تنباکو و محصولات دارای نیکوتین استفاده می‌کنند و همین برای جوانان جذابیت دارد و سبب می‌شود تا مصرف دخانیات برای آنها جذاب‌تر و باعث ترغیب ناخودآگاه آنها در دست کم گرفتن خطرات مربوط به مصرف دخانیات شود.
شیوع متوسط تا بالای ام. اس در ایران - هزینه ˮداروˮ و ˮدرمانˮ این بیماران
رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت ضمن تشریح خدمات درمانی و دارویی برای مبتلایان ام‌اس و وضعیت هزینه‌های درمان این بیماران، ‌گفت: سالانه حدود پنج تا شش هزار نفر بیمار جدید به مجموعه بیماران مبتلا به ام‌اس در کشور اضافه می‌شود و بر همین اساس ایران از بابت شیوع ام اس، به یک منطقه شیوع متوسط تا بالا در خاورمیانه در نظر گرفته می‌شود.
تشدید نظارت بر اصناف پرخطر تهران-پلمب واحدهای صنفی متخلف
رئیس گروه سلامت محیط معاونت امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به تمهیدات ستاد کرونای استان تهران برای کاهش آسیب‌های ناشی از بازگشایی اصناف مختلف، گفت: در این راستا نظارت‌ها و بازرسی‌ها تشدید شده و با واحدهای متخلف به صورت جدی برخورد می‌شود.
انتظار ۲۰ ساله برای تکمیل پروژه‌ای اشتغال زا!
وراث چگونه سهام عدالت اموات را به نام بزنند؟
مفهوم بازار خارج از بورس چیست؟
چگونه سهام عدالت اموات را به نام وراث بزنند؟
پروژه تامین آب غیزانیه خوزستان تا پایان خرداد به بهره برداری می رسد
آخرین قیمت انواع موتور سیکلت  - معرفی و بررسی کاوازاکی نینجا Z۲۵۰
هشدار پلیس فتا درباره کدبورسی
افزایش ۸۶۹ هزار میلیارد تومانی نقدینگی در ۲۰ ماه +نمودار
ادامه فروش فوق‌العاده خودرو تا چه زمانی است؟
رشد قیمت طلا در بازارهای جهانی