باید با مذاکره، همه بهانه‌ها را از دست آمریکا بگیریم!- مردم بخاطر عملکرد ناموفق دولت، به اصلاح‌طلبان بدبین شده‌اند

13:33 ۴۷ روز و ۷ ساعت پیش مشرق نیوز 26 0
باید با مذاکره، همه بهانه‌ها را از دست آمریکا بگیریم!- مردم بخاطر عملکرد ناموفق دولت، به اصلاح‌طلبان بدبین شده‌اند

اصلاح‌طلبان با هراس افکنی و ایجاد رعب با دروغ سایه جنگ، در پی جاده صاف کنی برای اجرای برجام های بعدی است. متاسفانه، منافع ملی و عزت مردم کشورمان برای این طیف هیچ اهمیتی ندارد.

مشرق نیوز

سرویس سیاست مشرق -روزانهمی‌توان از لابه‌لای گزارش‌ها و عناوین خبری رسانه‌های مکتوب و حتی غیر مکتوب، نکات قابل‌توجهی استخراج کرد؛ موضوعاتی که می‌تواند برای مخاطبین قابل‌استفاده و محوری برای تحلیل باشد، در گزارش روزانه "ویژه‌های مشرق" نکات و تأملات قابل‌استخراج از رسانه‌ها برای مخاطبین عرضه خواهد شد؛ با «ویژه‌های مشرق» همراه شوید.
******* ** باید با مذاکره، همه بهانه‌ها را از دست آمریکا بگیریم! روزنامه شرقدر سرمقاله امروز به قلم «داوود هرمیداس باوند» با عنوان «دیپلماسی علیه تهدید» نوشت: «فشار بر ایران به‌علت برنامه‌های متعارف دفاعی که از حقوق طبیعی و پذیرفته‌شده هر کشوری در قوانین بین‌المللی است، مسئله‌ای است که در رد آن می‌توان به قوانین متعددی استناد کرد اما با توجه به ماهیت نظام بین‌الملل و توانمندی برخی کشورهای خاص در دیکته‌کردن نظرات خود، ابتکارهای دیپلماتیک همواره باید در خط مقدم ارتباط کشورها قرار داشته باشد. درباره محدودیت‌های اخیر برای ایران که بعد از خروج ترامپ از برجام به ترتیب در حال اجراست، به نظر می‌رسد بنا بر منافع ملی باید به سمت بحث و گفت‌وگو با طرف‌های دیگر خارجی حرکت کرد».
باوند در ادامه نوشت: «پایان معافیت نفتی هشت خریدار نفت ایران…اقدامی علیه مردم ایران محسوب می‌شود؛ چراکه کاهش درآمدهای ارزی ایران، لطمه‌ای جدی به معیشت مردم، به‌ویژه اقشار آسیب پذیر وارد می‌کند...می‌دانیم ایالات متحده به‌ویژه در دوران اخیر، به هیچ‌یک از تعهدات بین‌المللی پایبند نبوده است. شاهد آن اینکه در دوران ریاست‌جمهوری جرج بوش پسر بدون مجوز شورای امنیت سازمان ملل به‌صورت یک‌جانبه و به بهانه ازبین‌بردن سلاح‌های کشتار جمعی صدام، به این کشور حمله کرد و سرانجام بر همگان روشن شد سلاحی در میان نبوده است، اما ملت عراق تاوان آن را با کشته و آواره‌شدن صدها هزار نفر پرداخت و همچنان نیز ناامنی حاصل از بی‌ثباتی در عراق، هر بار به‌شکلی بروز و ظهور پیدا می‌کند. در این شرایط، استفاده از همه ظرفیت‌های دیپلماتیک وزارت خارجه و همسویی دستگاه‌های دیگر با آن برای تداوم رایزنی با نهادهای بین‌المللی، اتحادیه اروپا، چین و روسیه و همسایگان ایران باید یک اصل جدی باشد. نباید تحریم‌ها را پذیرفت و اعلام کرد با دورزدن آن، مسائل حل خواهد شد، بلکه باید بر غیرانسانی‌بودن آن تأکید کرد و با مذاکره با طرف‌های دیگر درباره همه موضوعاتی که ممکن است دغدغه برخی کشورها و اروپا باشد، مسائل را شفاف کرد و همه بهانه‌ها را از دست ایالات متحده گرفت».
باید با مذاکره، همه بهانه‌ها را از دست آمریکا بگیریم!- مردم بخاطر عملکرد ناموفق دولت، به اصلاح‌طلبان بدبین شده‌اند
نویسنده این یادداشت اذعان دارد که رفتار آمریکا مبتنی بر زورگویی، عهدشکنی و تضعیف کشورهای دیگر است، اما با اینحال مدعی است که باید در مقابل این رفتار سلطه گرانه تسلیم شویم!این روزنامه اصلاح طلب که پیش از این با انتشار تیتر تاریخی «امضای کری تضمین است، اطمینان تهران از اجرای برجام»! میزان شناخت خود از روابط بین الملل و سیاست خارجی را نمایش داد، حالا ژست کارشناسی به خود گرفته و مدعی است که راه حل رفع مشکلات کشور، گرفتنِ همه بهانه‌ها از دستِ آمریکاست!طیف اصلاح طلب پیش از این مدعی بود که اگر در موضوع هسته‌ای با آمریکا مذاکره کرده و به توافق برسیم، بهانه از آمریکا گرفته شده و همه مشکلات کشور حل می‌شود. برجام، امضاء و اجرا شد. غنی سازی ۲۰ درصد- که حاصل خون شهیدان هسته‌ای از جمله شهید مجید شهریاری بود و کاربرد مهمی در صنعت پزشکی و تأمین دارو برای بیماران داشت- متوقف و به سطح ۳،۵ درصد کاهش یافت.
اما همانطور که منتقدان نیز از ابتدا تاکید داشتند، بهانه گیری آمریکا متوقف نشد. با برجام هم سفره مردم کوچک شد و هم دشمن گستاخ‌تر.
اکنون طیف اصلاح طلب با هراس افکنی و ایجاد رعب با دروغ سایه جنگ، در پی جاده صاف کنی برای اجرای برجام های بعدی است. متاسفانه، منافع ملی و عزت مردم کشورمان برای این طیف هیچ اهمیتی ندارد.
** مردم بخاطر عملکرد ناموفق دولت، به اصلاح‌طلبان بدبین شده‌اند روزنامه آرماندر مطلبی نوشت: «مشکلات اقتصادی حاکم بر کشور موجب شده است تا زندگی روزمره مردم با چالش‌های زیادی در حوزه معیشت خود مواجه باشد و طبعاً از مسئولان نسبت به این شرایط گلایه‌مندی‌هایی دارند که این نارضایتی‌ها بیشتر خود را در موسم انتخابات نشان خواهد داد. از این جهت است که جریان‌های سیاسی به‌خصوص اصلاح‌طلبان شرایط به مراتب سخت‌تری را نسبت به گذشته در انتخابات پیش رو دارند. چرا که از طرفی باید درصدد چاره‌ای برای رفع مشکلات مردم باشند و از طرف دیگر دیدگاه‌های بدبینانه جامعه به اصلاح‌طلبان به خاطر عملکرد ناموفق دولت را با برخی رویکردهای مثبت و تاثیرگذار از بین ببرند. لذا است که اصلاح‌طلبان در سال جاری علاوه بر دغدغه کسب مشروعیت در بین مردم در انتخابات مجلس بیش از پیش با چگونگی جذب آرا و ترغیب مردم به مشارکت سیاسی مواجهند. از طرف دیگر با وجود وعده‌های داده شده از سوی فراکسیون امید و انتظاراتی که مردم از این فراکسیون داشتند طی ۳ سال گذشته شاهد عملکرد بعضاً منفعلانه اصلاح‌طلبان مجلس بوده‌ایم و در بزنگاه‌ها کمتر صدایی از اصلاح‌طلبان مجلس به‌جز تعداد محدودی بلند شده است».
باید با مذاکره، همه بهانه‌ها را از دست آمریکا بگیریم!- مردم بخاطر عملکرد ناموفق دولت، به اصلاح‌طلبان بدبین شده‌اند
چندی پیش «قدرت علیخانی»از فعالین اصلاح طلب گفته بود: «من بر این باورم که دولت با این نحو عملکرد خود فاتحه اصلاحات را می‌خواند».
«محمد سلامتی»از فعالان سیاسی اصلاح‌طلب نیز چندی پیش گفته بود: «کارنامه روحانی به پای اصلاح‌طلبان نوشته شده و آنها نمی‌توانند از زیر بار آن شانه خالی کنند».
پس از روی کارآمدن دولت روحانی، طیف اصلاح طلب تلاش کرد تا قصور و تقصیرهای دولت را به گردن «دولت قبل»، «دولت پنهان»، «تحریم‌ها» و…بیندازد. اما حال با سپری شدن حدود ۶ سال از فعالیت دولت روحانی و با توجه به اختیارات و امکانات گسترده دولت، این ترفندها دیگر در افکار عمومی خریداری ندارد.
** خواسته آمریکا این است که ایران به FATF نپیوندد! روزنامه دنیای اقتصاددر مطلبی با عنوان «اقدامات آمریکا و واکنش ما» نوشت: «در وضعیت کنونی آیا سخن گفتن از قطع همکاری با گروه مالی (FATF) به تلافی اقدام آمریکا می‌تواند بهترین اقدام باشد؟ دو شاهد نشان می‌دهند آمریکا و متحدان ضدایرانی آن تمایل دارند از مسیر گروه اقدام مالی نیز به اقتصاد کشور ضربه بزنند. شاهد اول آن تلاش‌هایی است که لابی‌های مخالف ایران برای بازگرداندن نام کشور به‌عنوان عضو غیرهمکار دارند. شاهد دوم به اقدامات و لابی‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا بازمی‌گردد. این نهاد درصدد آن است که با هر ترفندی تور تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران را گسترده‌تر کند. از دستور کار خارج کردن لوایح مربوط به قانون تأمین مالی تروریسم، پولشویی و کنوانسیون‌های مربوطه طبیعتاً به آمریکا کمک می‌کند که به این بهانه خواسته‌های خود را بر دیگر کشورها تحمیل کند».
حامیان FATFمدعی هستند که «آمریکا به شدت تلاش می‌کند که ما با FATF همکاری نداشته باشیم». برخلاف این ادعا آمریکا نه تنها از اجرای دستورات FATF توسط ایران ناراحت نمی‌شود، بلکه این اقدام را تکمیل کننده پازل تحریم‌های بانکی و هوشمندتر شدن تحریم‌ها می‌داند.
باید با مذاکره، همه بهانه‌ها را از دست آمریکا بگیریم!- مردم بخاطر عملکرد ناموفق دولت، به اصلاح‌طلبان بدبین شده‌اند
چندی پیش «سیگال مندلکر» معاون خزانه داری آمریکا- اتاق جنگ اقتصادی واشنگتن- جزئیات درخواست‌های FATF از ایران را مطرح کرده و نسبت به طولانی شدن روند تصویب لوایح مرتبط با FATF از جمله کنوانسیون مبارزه با تأمین مالی تروریسم (CFT) در نهادهای تصمیم گیر معترض شد.
«خوان زاراته» معاون سابق مدیریت مبارزه با تروریسم و جرائم مالی در وزارت خزانه داری آمریکا نیز چندی پیش گفته بود: «برای قرار دادن ایران در تنگنا و سخت‌تر کردن شرایط برای این کشور، به حضور کامل FATF نیاز است. برای اینکه ایران از نظام مالی منزوی شود، لازم است FATF برای تأیید قضاوت‌هایی پیرامون نظام مالی ضد پولشویی و مبارزه با تروریسم مداخله کند».


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

دردسرهایی از جنس آب یخ!
آب یخ و حتی نوشیدنی‌های سرد دیگر می‌توانند موجب منقبض شدن رگ‌های خونی شوند و بر همین اساس اثری منفی بر گوارش داشته باشند.
مدال برنز ژیمناستیک قهرمانی آسیا ۲۰۱۵ به ایران داده شد
در جریان مسابقات قهرمانی آسیا ۲۰۱۹ نماینده فدراسیون جهانی مدال برنز قهرمانی آسیا ۲۰۱۵ خناری نژاد را که در پی دوپینگ ژیمناست قزاقستان بدست آمده بود به ایران داد.
پیروزی تیم ملی والیبال دانشجویان برابر تیم نوجوانان
تیم ملی والیبال دانشجویان ایران در دیدار تدارکاتی جهت حضور پرقدرت بازی‌های یونیورسیاد ۲۰۱۹ ایتالیا با نتیجه ۳ بر ۲ مقابل تیم ملی نوجوانان به برتری رسید.
ولاسکو از خداحافظی با دنیای والیبال پشیمان شد
سرمربی آرژانتینی دوباره در جهان والیبال به عنوان مربی حضور خواهد داشت.
بهاروند و طالقانی باز هم به کمیته اخلاق نرفتند
دو عضو هیأت رئیسه فدراسیون فوتبال برای سومین بار به دعوت کمیته اخلاق برای پاسخگویی به اتفاقات تلخ جام حذفی بی اعتنایی کردند که به نظر می‌رسد این کمیته برای صیانت از اعتبار فوتبال از تمام قدرت قانونی خود برای رسیدگی به معضلات فوتبال بهره ببرد.
دستیاران استراماچونی را بیشتر بشناسید + عکس
سه دستیار سرمربی جدید تیم فوتبال استقلال وارد تهران شدند.
آغاز اردوی گروه دوم بازیکنان تیم ملی فوتبال امید
بازیکنان دعوت شده در فهرست دوم تیم ملی فوتبال امید ظهر امروز طبق برنامه با حضور در هتل المپیک خود را به اعضای کادر فنی معرفی کردند.
مرکل: لغو تحریم‌های روسیه منوط به بازگشت کریمه به اوکراین است
صدراعظم آلمان تصریح کرد، لغو تحریم‌ها علیه روسیه منوط به بازگشت کریمه به اوکراین است.
اردوغان: مرسی به مرگ طبیعی نمرده است
رئیس‌جمهوری ترکیه اعلام کرد که معتقد به مرگ طبیعی محمد مرسی نیست.
امضای سه تفاهم‌نامه همکاری در راستای توسعه و ترویج حمل‌ونقل پاک
سه تفاهم‌نامه همکاری در راستای توسعه و ترویج حمل‌ونقل پاک فی مابین سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور و پلیس راهور ناجا، دانشگاه صنعتی شریف و فدراسیون دوچرخه سواری امضا شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

سومین مناظره تاجزاده و زاکانی
مصطفی تاجزاده و علیرضا زاکانی نمایندگان دو جناح اصلاح‌طلب و اصولگرا با موضوع «اتفاقات سال ۸۸ و فساد اقتصادی» به مناظره نشستند.
جایگاه‌های برتر بانک ملی ایران در گزارش شاپرک
گزارش اردیبهشت‌ماه سال جاری شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) نشان می‌دهد که در این ماه بیشترین کارت برداشت تراکنش دار، بیشترین کارت هدیه و بیشترین بن کارت تراکنش دار متعلق به بانک ملی ایران بوده است.
پرمدال‌ترین ورزشکار پاراآسیایی چقدر پاداش گرفت؟
پرمدال‌ترین ورزشکار بازی‌های پاراآسیایی جاکارتا با انتقاد نسبت به میزان پاداش خود گفت: با توجه به این که در بازی‌های پاراآسیای جاکارتا به لطف خدا توانستم شش بار پرچم کشورم را به اهتزاز در آورم و تاریخ ساز شوم، اما مسئولان در پرداخت پاداش به قول خود عمل نکردند.
ادعا یک نماینده درباره ابلاغ اجرای لایحه پالرمو از سوی دولت
یک عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس مدعی شد که دولت به دستگاه‌ها لایحه پالرمو و لایحه الحاق یک تبصره به ماده ۶ قانون مبارزه با پولشویی را برای اجرا ابلاغ کرده است که درباره پالرمو هنوز در مجمع تشخیص تعیین تکلیف نشده و درباره پولشویی هم هنوز مجلس آن را تصویب نکرده است.
ˮفلومترالتراسونیکˮ را از ابزار سنجش آریا بخرید
فرآیند انتخاب ابزار دقیق صنعتی بسیار پیچیده است و نیاز به مهارت و آشنایی فرد با مباحث مختلف صنعتی دارد.
مرکل:  عدم پایبندی ایران به برجام عواقب دارد!
دیدار نایب رئیس مجلس عراق با محمدجواد ظریف
زاکانی:اگر موسوی سر کار می‌آمد، زنگنه، آخوندی و جهانگیری وزیر می‌شدند- برادران خاتمی درباره انتخابات ۸۸ اول با هم به توافق برسند- تاجزاده:  ما دیر یا زود با آمریکا مذاکره خواهیم کرد و نمی توانیم مذاکره نکنیم- اصلاح‌طلبان موافق شهرداری نجفی بودند
امنیت عربستان و امارات را هم ما تأمین می‌کنیم
دیدار دریابان شمخانی با مشاور امنیت ملی ارمنستان
خاک تو سر ما!
بازدید فرمانده کل ارتش از توپخانه اصفهان
جایگاه «پرستو» در فقه اسلامی چیست؟
پاک آیین جایگزین کیایی در روابط عمومی مجلس شد
رکورد آقازاده‌های میلیاردر زده شد