نفس‌های آخر ترامپیسم عقل‌گریز

01:55 ۲۲۵ روز و ۱۴ ساعت پیش مشرق نیوز 659 0
نفس‌های آخر ترامپیسم عقل‌گریز

با توجه به این پیامدها و نتایج است که سیاست تشدید فشار ترامپ علیه کشورمان با واکنش منفی کارشناسان وزارت خارجه و پنتاگون مواجه و هشدارهای جدی آنان را موجب شده است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، «رسول سنایی راد» در یادداشت روزنامه «جوان» نوشت:بازی احمقانه دونالد ترامپ و تیم قشری و افراطی همراه او علیه جمهوری اسلامی ایران وارد مرحله جدیدی شده است که نگرانی ناشی از پیامدهای آن هشدارهای جدی جامعه نخبگی و عقلای امریکایی را به‌دنبال داشته است.
رئیس‌جمهور امریکا با تصور افزایش فشارها بر ایران برای مذاکره روی توان موشکی و عمق منطقه‌ای کشورمان و مذاکره مجدد درباره پرونده هسته‌ای، تلاش برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران با عدم تجدید معافیت‌های کشورهای خریدار نفت و خنثی‌سازی توان مقابله‌ای و زدن پشتوانه‌های ایستادگی با قرار دادن سپاه پاسداران در لیست گروه‌های تروریستی را دنبال می‌کند.
بیشتر بخوانید:ممکن استترامپقربانی رفتار خود علیه ایران شوداقدامات افراطی‌ای که از آینده‌نگری و مسئولیت‌پذیری فاصله داشته و می‌تواند پیامدهای منفی برای امنیت، منافع و حتی حیثیت و پرستیژ امریکا به‌دنبال داشته باشد. پیامدهایی چون:
۱- انسداد در مسیر هرگونه تعامل و ارتباط ایران با امریکا و دنیای غرب و قطعی شدن ضرورت سیاست چرخش به شرق در ایران که به استحکام روابط با چین و روسیه و سایر قدرت‌های نوظهور انجامیده و با توجه به نقش الهام‌بخش ایران برای بسیاری از کشورهای مستقل، تغییر بلوک‌بندی‌ها و نظام موجود در روابط بین‌الملل را سرعت داده و تحکیم نماید.
۲- بی‌اعتباری و انزوای جریان سیاسی دارای سابقه مذاکره با امریکا و مدافع تعامل و ارتباط با بلوک غرب در جمهوری اسلامی و اثبات صحت نگاه جریان انقلابی و گفتمان استقلال در مقابل آنکه نه‌تن‌ها بازگشت به میز مذاکره را منتفی می‌کند بلکه رویه استکبارستیزی و نفرت از غرب و غربگرایی را نیز نهادینه می‌سازد.
۳- استقرار تروریست‌های امریکایی در غرب آسیا و شمال افریقا در قالب نیروهای سنتکام در شرایط فقدان هرگونه کانال ارتباطی بین ایران و امریکا و احتمال بروز تنش تصادفی بین این تروریست‌ها و نیروی نظامی جمهوری اسلامی ایران می‌تواند به ابعاد گسترده ولو ناخواسته‌ای منتهی شود. بدیهی است در چنین شرایطی تأمین تروریست‌های امریکا که غالباً در کشورهای منطقه و تحت نفوذ جمهوری اسلامی یا نیروهای جهادی و گروه‌های مقاومت همسو با ایران مستقر هستند بسیار شکننده و پرهزینه خواهد بود.
۴- نیاز کشورهای خریدار نفت به امنیت درازمدت انرژی که مقاومت در برابر تروریسم اقتصادی امریکا و تحریم‌های غیرعقلایی را برانگیخته و موجب سرباززدن از سیاست‌های اعلامی کاخ سفید شده و پرستیژ کاذب امریکایی را با ادامه تعامل و همکاری اقتصادی با جمهوری اسلامی ایران مخدوش می‌سازد. پدیده‌ای که موجب بی‌اعتباری و انزوای امریکا شده و هژمون و سیطره نظام مطلوب امریکایی در روابط بین‌الملل را مخدوش می‌کند.
با توجه به این پیامدها و نتایج است که سیاست تشدید فشار ترامپ علیه کشورمان با واکنش منفی کارشناسان وزارت خارجه و پنتاگون مواجه و هشدارهای جدی آنان را موجب شده است. اشاره امام خامنه‌ای، رهبر حکیم انقلاب اسلام به اینکه «این تلاش‌های دشمن در واقع آخرین نفس‌های دشمنی دشمن است»، معطوف به همین واقعیت‌هاست که گاه آشکارا و رسانه‌ای از زبان مسئولان امریکایی بیان می‌شود و گاه به صورت پنهان و در قالب گزارش‌های محرمانه منعکس می‌شود.
ملت شریف ایران اسلامی هم با تجربه دریافته که چاره‌ای جز صبر و بردباری در این دوران گذار ندارد. اما مسئولان محترم نیز باید بدانند برای تأدیب دشمن و وادار سازی او به تصحیح رویه ظالمانه چاره‌ای جز بیشینه‌سازی قدرت و ایستادگی دربرابر دشمن و افزایش رضایتمندی مردم از مسیر خدمت و انجام قاطع درست وظایف باقی نمی‌ماند.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

نارضایتی توخل با وجود پیروزی PSG
سرمربی آلمانی پاری سن ژرمن با وجود پیروزی در دیدار برابر نانت از عملکرد تیمش راضی نیست.
واکنش مورینیو بعد از شکست برابر شیاطین سرخ
سرمربی پرتغالی تاتنهام اعتراف کرد که تیمش مستحق شکست در دیدار برابر یونایتد بود.
بزرگترین خسارت تاریخ فوتبال ایران
«اگر ادعای قاضی‌زاده هاشمی، مدیربرنامه ویلموتس و حرف‌های برخی مدیران عالی‌رتبه ورزش را که خارج از مصاحبه عنوان کرده‌اند، ملاک قرار بدهیم، انتقال ناموفق ویلموتس با این رقم سنگین بزرگ‌ترین خسارت تاریخ فوتبال ایران محسوب می‌شود.»
عبدالمهدی: فراکسیون‌های سیاسی در انتخاب نخست‌وزیر جدید شتاب کنند
نخست‌وزیر مستعفی عراق با بیان اینکه دولت موقت صرفا مشغول اداره امور روزانه کشور شده است، خواستار تسریع در انتخاب نخست‌وزیر جدید توسط فراکسیون‌های سیاسی شد.
هشدار سفیر چین نسبت به تلاش ˮنیروهای مخربˮ
سفیر چین در ایالات متحده تاکید دارد، دو کشور در تلاش بودند تا اختلافات خود را درباره تجارت حل و فصل کنند اما او بدون ذکر جزئیاتی نسبت به تلاش نیروهایی که تقلا می‌کنند شکاف ایجاد کنند هشدار داد.
فیصل مقداد: ترکیه و عربستان مواد شیمیایی در اختیار تروریست‌ها قرار می‌دهند
معاون وزیر امور خارجه سوریه در سخنانی با تاکید بر اینکه ترکیه و کشورهای عربی از جمله عربستان مواد شیمیایی در اختیار گروه‌های تروریستی قرار داده‌اند، گفت سازمان منع گسترش تسلیحات شیمیایی تحت کنترل آمریکاست.
اعتراض رسانه رسمی چین به لایحه حمایتی آمریکا از اویغورها
پس از آنکه مجلس نمایندگان آمریکا لایحه‌ای را به تصویب رساند تا واشنگتن واکنش جدی‌تری به رفتار پکن در قبال اقلیت مسلمان اویغور در سین‌کیانگ نشان دهد، رسانه‌ رسمی چین امروز (پنجشنبه) در مطلبی به شدت از ایالات متحده انتقاد کرده و خواستار اقدامات تلافی‌جویانه جدی شد.
خاک‌هایی که بر باد می روند
معاون آبخیزداری استان مرکزی گفت: سالانه 36 میلیون تن خاک در استان دچار فرسایش می‌شود.
قاچاق زنان پاکستانی به چین به بهانه ازدواج
کارآگاهان پلیس پاکستان در تحقیقات خود برای انهدام شبکه‌های قاچاق انسان، فهرستی از اسامی ۶۲۹ دختر و زن پاکستانی به دست آورده‌اند که به عنوان عروس به مردان چینی منتقل شده‌اند.
اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی ۲ روز در بهارستان
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان بهارستان از اطفای ۱۴ مورد پسماندسوزی طی دو روز در این شهرستان همزمان با تشدید آلودگی هوای تهران خبر داد.