پست کدخدایی بمناسبت روز خلیج فارس

10:08 ۴۷ روز و ۲۳ ساعت پیش مشرق نیوز 73 0

پست کدخدایی بمناسبت روز خلیج فارس

مشرق نیوز

به گزارش مشرق،صفحه اینستاگرامی عباسعلی کدخدایی عضو شورای نگهبان به مناسبت روز ملی خلیج فارس یادداشتی از وی را منتشر کرد که در ادامه می‌آید:خلیج فارس، حقیقتی با پشتوانه‌ای از حقوقدر تبیین هویت خلیج فارس، به دو نکته باید توجه داشت:الف) عناوین مناطق جغرافیایی مختلف جهان برگرفته از خصوصیات جغرافیایی و تمدن آن حوزه است که در طول تاریخ و بدلیل غلبة یک عامل یا برخی عوامل پیش گفته در نزد مردم تثبیت می‌شود و لزوماً برگرفته از یک توافق، بین یک یا چند دولت نیست که در قراردادی خاص بتوان آن را ذکر کرد و یا آن را تغییر داد؛ بعنوان مثال، بنا به نقل یکی از نویسندگان تا اوایل دهة شصت میلادی که تعداد ده موافقتنامه، میان کشورهایی مانند کویت، عربستان، عثمانی، عمان و امارات متحدة عربی به زبان های عربی و انگلیسی منعقد شد، در همة آن‌ها از نام خلیج فارس استفاده شده است. علاوه بر آن، یادداشت‌های دبیر کل سازمان ملل متحد در پاسخ به درخواست ایران برای استفادة درست از این نام و تأکید بر استفادة صحیح در انتشارات و اسناد#سازمان_ملل و نهادهای وابسته، قابل توجه و اهمیت هستند.
دیوان بین المللی دادگستری نیز در قضیة سکوهای نفتی (هجدهم آوریل 1988. م) از نام خلیج فارس استفاده کرد. همچنین#شورای_امنیت در برخی از قطعنامه‌های خود دربارة جنگ عراق بر علیه کویت، مانند قطعنامة ۶۸۷ از نام خلیج فارس استفاده کرده است.
ب) اطلاق عناوین بر این مناطق، امری است که بتدریج حاصل شده است و نمی‌توان آن را امری که یک دفعه بوقوع پیوسته باشد، بشمار آورد. این رویة مستمر و مؤثر در تعیین عناوین مناطق نمی‌تواند با تغییر واژه‌ها، بصورت دفعی نادیده انگاشته شود. قدمت عنوان #خلیج_فارسدر تاریخ که به شهادت تاریخ نگاران غیرایرانی در اسناد و مدارک مختلف تأیید شده است، امری نیست که با تحمیل عنوان مجعول تغییر یابد، علاوه بر آنکه منفعتی برای مدعیان زیاده خواه آن نیز در بر نخواهد داشت.
عباسعلی کدخداییبخشی از مقاله «خلیج فارس: کنکاشی در هویت و حقوق» در مجله مطالعات خلیج فارس، تابستان ۱۳۹۵ - شماره ۶ پست کدخدایی بمناسبت روز خلیج فارس


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

وعده‌ فراموش شده «مسکن امید کارگران»
۵ سال از وعده تأمین مسکن برای کارگران در قالب طرح مسکن امید می گذرد اما خبری از مسکن و آثار این طرح نیست.
عمران زاده از استقلال شکایت کرد
حنیف عمران زاده سال گذشته برای دریافت مطالباتش از استقلال شکایت کرد و باشگاه نیز برای پرداخت مطالبات این بازیکن این بدهی را تقسیط کرد اما جالب است که باشگاه استقلال قسط‌های عمران زاده را پرداخت نکرد و این بازیکن برای دومین مرتبه مجبور به شکایت از استقلال شده است.
ادامه «دورهمی» با مهران مدیری منتفی شد
مصطفی احمدی تهیه‌کننده «دورهمی» با منتفی دانستن بازگشت این برنامه با اجرای مهران مدیری به آنتن، خبرهای منتشر شده درباره مذاکره با مدیری برای ساخت سریال در تلویزیون را هم تکذیب کرد.
خودم را در حد و اندازه سرمربی گری پرسپولیس نمی دانم
مربی پرسپولیس گفت: با باشگاه یک فصل دیگر قرارداد دارم اما خودم را در حد و اندازه سرمربیگری تیم بزرگی چون پرسپولیس نمی‌بینم.
داستان ساخت تندیسی از امام(ره)
ممکن است در ساخت سردیس از ایشان یک پرتره غلط و ناقص ساخته شود و بعداً به یک هفته نکشیده مجبور به برداشتن آن شوند که این امر بازخوردهای منفی زیادی را به دنبال خواهد داشت
سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد
«استفان دوژاریک» سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اعلام کرد که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد از ایران خواسته است تا این کشور تعهدات اتمی خود را تحت برجام ادامه دهد.
توقیف اکران «ماهمه باهم هستیم» در کرمان
دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان کرمان گفت: به لحاظ تبعات اجتماعی دستور توقیف اکران فیلم سینمایی "ما همه با هم هستیم" در سراسر سینماهای استان کرمان صادر شد.
لفاظی‌های گستاخانه انگلیس علیه ایران
سخنگوی دولت انگلیس در ادامه لفاظی‌های این کشور علیه ایران گفت که در صورت اقدام ایران در توقف اجرای تعهدات برجامی، لندن همه گزینه‌ها را در نظر می‌گیرد.
حدیث روز- به خدا امیدوارانی که از بندگان خدا می‌ترسند
امیدوار دروغین اگر از بنده خدا ترسناک باشد، حق او را چنان رعایت کند که حق پروردگار خود را آنگونه رعایت نمی کند، پس ترس خود را از بندگان آماده، و ترس از خداوند را وعده ای انجام نشدنی می شمارد.
قیمت شیر ۳۰ درصد افزایش یافت
انواع محصولات لبنی برخی شرکت ها، حتی با وجود تعیین قیمت از سوی سازمان حمایت افزایش قیمت داشته و این افزایش قیمت در حال تسری به سایر برندها است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

تحقیر ژاپن برابر شیلی در کوپا آمه‌ریکا
شیلی با یک پیروزی پر گل برابر ژاپن، کوپا آمه‌ریکا ۲۰۱۹ برزیل را شروع کرد.
چرایی استفاده برخی‌ها از سلاح در نزاع‌ها و تبعات آن در جامعه
عضو هیات علمی دانشگاه در تحلیل ریشه یابی استفاده از اسلحه در نزاع‌ها و درگیری‌ها گفت: در شرایط امروز جامعه اسلحه در دست افراد عادی مساوی با احتمال بیشتر برای وقوع خشونت در جامعه است.
سابقه فاجعه‌بار عربستان در اقدامات سرکوبگرانه
پایگاه اینترسپت ضمن اشاره به سابقه فاجعه‌بار عربستان سعودی در اقدامات سرکوبگرانه و اعدام گسترده مخالفان، این احتمال را مطرح کرده که مقامات این کشور مرتجی القریریص را اعدام می‌کنند.
می‌خواهم در پرسپولیس بمانم
هافبک عراقی پرسپولیس اعلام کرد که دوست دارد قراردادش را با سرخ‌پوشان تمدید کند.
سه سوته دندان هایتان را سفید کنید
به کمک این دو ماده به طور صد‌درصد طبیعی و در زمان کوتاهی دندان‌های سفیدی خواهید داشت.
سازمان‌ملل: ایران تعهدات خود تحت برجام را ادامه دهد
لفاظی‌های گستاخانه انگلیس علیه ایران
تحصن همسر زاغری و وضعیت سفارت ایران در لندن +عکس
از شوک اورانیومی به اروپا تا زنگ هشدار برای زنگنه- پیشخوان
دُم خروس ماجرای نفتکش‌ها- مدافعان منافع ملی آمریکا در ایران!
مردم خیلی عاشق شما هستند آقای زیباکلام؟!- پشت پرده نظرسنجی فاکس نیوز- هشدار درباره سوءاستفاده از آرم جمهوری اسلامی
اعتراف بی‌سابقه بولتون به شجاعت ایرانی‌ها
توییت ضرغامی درباره گرانی فلافل و الویه
موگرینی برای مذاکره درباره ایران به آمریکا می‌رود
درخواست چین درباره حادثه دریای عمان