آرمان: مخالفت با برداشت بی‌رویه از صندوق توسعه ملی دوراندیشانه بود

01:45 ۴۶ روز و ۹ ساعت پیش مشرق نیوز 244 0
آرمان: مخالفت با برداشت بی‌رویه از صندوق توسعه ملی دوراندیشانه بود

یک کارشناس اقتصادی تأکید کرد مخالفت رهبرانقلاب با برداشت بی‌رویه دولت از صندوق توسعه ملی دوراندیشانه بود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:بهمن آرمان در روزنامه آرمان نوشت: همان‌گونه که مقام معظم رهبری در سخنان خود درپاسخ به تقاضای دولت مبنی بر برداشت حدود ۲/۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی عنوان کردند، تقاضای دولت نه تنها مغایر با منافع ملی، بلکه عدم داشتن تخصص کافی در زمینه مسائل اقتصادی و حتی فلسفه چگونگی ایجاد حساب ذخیره ارزی یا صندوق توسعه ملی است، زیرا اگر وزیر اقتصاد یا رئیس سازمان برنامه و بودجه که چنین تقاضایی را از مقام معظم رهبری کرده بودند، مختصری از مفاد قانون تأسیس صندوق توسعه ملی را خوانده بودند چنین درخواستی مطرح نمی‌کردند.
بیشتر بخوانید:بررسی بودجه ستادصندوقتوسعهملیبرای سال 98چرا مجوز رهبر انقلاب برای برداشت ازصندوقتوسعهملیمشروط بود؟پیش از این به دلیل اهمیت کنترل آب‌های مرزی که بالغ بر چهارمیلیارد متر مکعب است و به سمت کشورهای همسایه می‌رفت، دولت وقت از مقام معظم رهبری درخواست برداشت ۸ میلیارد دلار کرد در مورد طرح مقام معظم رهبری به نام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، دولت با وجود اینکه این طرح اصولاً طرحی ارزبر نیست، با برداشت ۱/۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ایشان به ناچار پذیرفتند، هرچند این‌بار هزینه‌ها ریالی بودند و نیازی به ارز نبود ولی متأسفانه برخی دخالت‌ها باعث شد علاوه بر اینکه کار کارشناسی کافی توسط متخصصان در مورد این امر صورت نگیرد دست به اقداماتی زدند که این اقدامات نه‌تنها منافعی برای کشاورزان نداشته، بلکه با کاستی‌های بسیار زیادی همراه بوده که بخش بزرگی از آنچه انجام شد در سیل اخیر خوزستان نابود شد. البته این طرح در حد ۲۹۰ هزار هکتار آن‌هم به‌صورت ناقص اجرا شده و طبیعتاً رهبر معظم انقلاب که تصمیم‌گیرنده نهایی در مورد این مسئله هستند گزارش‌هایی مربوط به کاستی‌های اجرایی در هزینه‌کرد حدود ۷۰۰ میلیون دلار که تا به‌حال هزینه شده، دریافت کردند. طبیعتاً این‌بار به‌راحتی با برداشت از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل موافقت نکردند.
فلسفه ایجاد حساب ذخیره ارزی در ایران از طرف دولت وقت در برنامه سوم توسعه اقتصادی پیشنهاد نشد و این نمایندگان مجلس بودند که با گنجاندن تبصره‌ای حساب ذخیره ارزی را به‌وجود آوردند که این حساب ذخیره ارزی دارای چارچوب مشخصی بود؛ یعنی اگر درآمد پیش‌بینی شده ناشی از فروش نفت‌خام در ۶ ماهه نخست سال به‌میزان رقم پیش‌بینی شده نبود، دولت حق داشت تا سقف ۵۰ درصد از موجودی حساب ذخیره ارزی را برداشت کند ولی پس از آن بر پایه مطالعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام داد مشخص شد دولت اصلاحات حساب ذخیره ارزی را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده و عملاً با وجود افزایش درآمدهای نفتی به‌طور غیرقانونی ۸۲ درصد از ورودی به‌حساب ذخیره ارزی را برای هزینه‌های جاری خود برداشت کرده و مقدار کمی به بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری‌های مولد پرداخت شد.
درحال حاضر طبیعتاً مقام رهبری اطلاعاتی دارند و برپایه آن اطلاعات به دولت دستور دادند که شما اول راهکارهای دیگر را مورد بررسی قرار دهید و بعد تقاضای برداشت از صندوق توسعه ملی کنید؛ زیرا در شرایط فعلی که کشور در تحریم اقتصادی قرار دارد ما به پشتوانه ارزی نیاز داریم، بنابراین تصمیم بسیار بجایی بوده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

ارزش جوانی از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اهمیت جوانی را در اینجا بخوانید.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
تغییرات در بخش مدیریتی شبکه 3
فروغی مدیر شبکه سه در احکامی جداگانه ناصر کریمان را به عنوان مشاور عالی خود و محمدرضا نجارزاده را به سمت مدیر گروه اجتماعی این شبکه منصوب کرد.
ماجرای خر‌هایی که آدم نمی‌شوند ،روی پرده سینماها
عباس اکبری از آخرین وضعیت آماده‌سازی فیلم سینمایی با نام موقت «خر‌ها آدم نمی‌شوند» برای نمایش در جشنواره کودک و نوجوان گفت.
آخرین وضعیت ترافیکی امروز؛ بیست و ششم خرداد ماه ۹۸
در حال حاضر تردد در محور‌های هراز، چالوس، فیروزکوه و آزادراه رشت-قزوین (رفت وبرگشت) روان است و در ضمن محور‌های شمالی فاقد هرگونه مداخلات جوی است.
حضور متفاوت یک عروس و داماد در فرودگاه مهرآباد + عکس
مردم از دیدن زن جوان با لباس عروس متعجب شده و دیدن این صحنه برایشان جذاب بود.
آخرین فرصت ثبت نام در دوره‌های کاردانی نظام جدید
توکلی گفت: کار انتخاب رشته و ثبت نام در دوره‌های کاردانی نظام جدید امروز به پایان می‌رسد.
دانشجویان تا پرداخت شهریه اجازه حضور در جلسه امتحان را ندارند
طی روز‌های گذشته مخاطبان میزان از جلوگیری دانشگاه آزاد برای امتحان دادن دانشجویانی که شهریه خود را پرداخت نکرده اند خبر دادند.
انتقاد کرونی از عملکرد نامناسب  سازمان زیباسازی در استفاده از فضا‌های تبلیغاتی مترو
دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه عملکرد سازمان زیباسازی شهرداری در استفاده از فضا‌های تبلیغاتی مترو تا مورد قبل نبوده است، ادامه داد: در استفاده از فضای تبلیغاتی مترو تهران ضعف وجود دارد. این ضعف هم در بحث درآمدزایی و هم در نحوه تبلغات مناسبتی مثل ایام شهادت و اعیاد و ... است.
زلزله 3.4 ریشتری مشگین شهر را لرزاند
بامداد امروز زلزله‌ای به بزرگی 3.4 در مقیاس ریشتر، مشگین شهر در استان اردبیل را لرزاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.
پرسپولیس وحید امیری را نمی خواهد؟
دو رسانه ترکیه‌ای به بررسی آخرین شرایط وحید امیری، ملی‌پوش ایرانی تیم ترابزون‌اسپور در نقل‌وانتقال‌های تابستانی پرداختند.
ارزش جوانی از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اهمیت جوانی را در اینجا بخوانید.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
نیوزویک عاملان احتمالی حادثه نفتکش‌ها را معرفی کرد
تبعیت بن سلمان از آمریکا در اتهام‌زنی به ایران
از طرح جدید مسکن تا سقوط آمریکا با ترامپ- پیشخوان
لاریجانی: اینستکس روی کاغذ مانده است
چراغ سبز همکاری ایران و اتریش پس از ۴ سال
رسوایی سیاسی و نفتکشی ترامپ- این بار قمار را باختید
استیضاح ˮحجتیˮ به کمیسیون برگشت خورد
عراقچی: خروج ایران از برجام در دستور کار قرار دارد
اهمیت سفر روحانی به بیشکک، بعد از دیدار قاطع رهبر انقلاب با آبه چیست؟- آیا جمهوری اسلامی وارد فاز «فعال» دیپلماسی شده است؟
شایعه خودکشی عبدالرضا داوری؛ از انتشار تا تکذیب- بطحایی قربانی سهم‌خواهی شد- بی‌بی‌سی و حسام آشنا به‌هم رسیدند