آرمان: مخالفت با برداشت بی‌رویه از صندوق توسعه ملی دوراندیشانه بود

01:45 ۱۱۶ روز و ۳ ساعت پیش مشرق نیوز 590 0
آرمان: مخالفت با برداشت بی‌رویه از صندوق توسعه ملی دوراندیشانه بود

یک کارشناس اقتصادی تأکید کرد مخالفت رهبرانقلاب با برداشت بی‌رویه دولت از صندوق توسعه ملی دوراندیشانه بود.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، روزنامه «کیهان» در ویژه‌های خود نوشت:بهمن آرمان در روزنامه آرمان نوشت: همان‌گونه که مقام معظم رهبری در سخنان خود درپاسخ به تقاضای دولت مبنی بر برداشت حدود ۲/۴ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی عنوان کردند، تقاضای دولت نه تنها مغایر با منافع ملی، بلکه عدم داشتن تخصص کافی در زمینه مسائل اقتصادی و حتی فلسفه چگونگی ایجاد حساب ذخیره ارزی یا صندوق توسعه ملی است، زیرا اگر وزیر اقتصاد یا رئیس سازمان برنامه و بودجه که چنین تقاضایی را از مقام معظم رهبری کرده بودند، مختصری از مفاد قانون تأسیس صندوق توسعه ملی را خوانده بودند چنین درخواستی مطرح نمی‌کردند.
بیشتر بخوانید:بررسی بودجه ستادصندوقتوسعهملیبرای سال 98چرا مجوز رهبر انقلاب برای برداشت ازصندوقتوسعهملیمشروط بود؟پیش از این به دلیل اهمیت کنترل آب‌های مرزی که بالغ بر چهارمیلیارد متر مکعب است و به سمت کشورهای همسایه می‌رفت، دولت وقت از مقام معظم رهبری درخواست برداشت ۸ میلیارد دلار کرد در مورد طرح مقام معظم رهبری به نام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری، دولت با وجود اینکه این طرح اصولاً طرحی ارزبر نیست، با برداشت ۱/۵ میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی ایشان به ناچار پذیرفتند، هرچند این‌بار هزینه‌ها ریالی بودند و نیازی به ارز نبود ولی متأسفانه برخی دخالت‌ها باعث شد علاوه بر اینکه کار کارشناسی کافی توسط متخصصان در مورد این امر صورت نگیرد دست به اقداماتی زدند که این اقدامات نه‌تنها منافعی برای کشاورزان نداشته، بلکه با کاستی‌های بسیار زیادی همراه بوده که بخش بزرگی از آنچه انجام شد در سیل اخیر خوزستان نابود شد. البته این طرح در حد ۲۹۰ هزار هکتار آن‌هم به‌صورت ناقص اجرا شده و طبیعتاً رهبر معظم انقلاب که تصمیم‌گیرنده نهایی در مورد این مسئله هستند گزارش‌هایی مربوط به کاستی‌های اجرایی در هزینه‌کرد حدود ۷۰۰ میلیون دلار که تا به‌حال هزینه شده، دریافت کردند. طبیعتاً این‌بار به‌راحتی با برداشت از صندوق توسعه ملی برای جبران خسارت‌های ناشی از سیل موافقت نکردند.
فلسفه ایجاد حساب ذخیره ارزی در ایران از طرف دولت وقت در برنامه سوم توسعه اقتصادی پیشنهاد نشد و این نمایندگان مجلس بودند که با گنجاندن تبصره‌ای حساب ذخیره ارزی را به‌وجود آوردند که این حساب ذخیره ارزی دارای چارچوب مشخصی بود؛ یعنی اگر درآمد پیش‌بینی شده ناشی از فروش نفت‌خام در ۶ ماهه نخست سال به‌میزان رقم پیش‌بینی شده نبود، دولت حق داشت تا سقف ۵۰ درصد از موجودی حساب ذخیره ارزی را برداشت کند ولی پس از آن بر پایه مطالعاتی که مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی انجام داد مشخص شد دولت اصلاحات حساب ذخیره ارزی را به حیاط خلوت خود تبدیل کرده و عملاً با وجود افزایش درآمدهای نفتی به‌طور غیرقانونی ۸۲ درصد از ورودی به‌حساب ذخیره ارزی را برای هزینه‌های جاری خود برداشت کرده و مقدار کمی به بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری‌های مولد پرداخت شد.
درحال حاضر طبیعتاً مقام رهبری اطلاعاتی دارند و برپایه آن اطلاعات به دولت دستور دادند که شما اول راهکارهای دیگر را مورد بررسی قرار دهید و بعد تقاضای برداشت از صندوق توسعه ملی کنید؛ زیرا در شرایط فعلی که کشور در تحریم اقتصادی قرار دارد ما به پشتوانه ارزی نیاز داریم، بنابراین تصمیم بسیار بجایی بوده است.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

چگونگی پرداخت نفقه از سوی مرد به زن
درباره چگونگی پرداخت نفقه و همچنین ضمانت اجرای آن سوالات بسیاری وجود دارد که پوریا قهرمانی وکیل پایه یک دادگستری به آنها پاسخ داده است.
سناریوی دختر ۱۹ ساله برای اخاذی از پسر پولدار
نقشه دختر ۱۹ ساله و سه همدستش برای گروگانگیری پسر پولدار و اخاذی از وی با هوشیاری مرد طلافروش لو رفت.
رشد مصرف دخانیات در کشور
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با انتقاد از رشد مصرف دخانیات در کشور، گفت: متاسفانه افزایش بیماری‌های مختلف از جمله خودایمنی در کشور نتیجه مصرف دخانیات است.
لطف‌اله نسبی: دوری از مسابقات روی بازی نیما و نوشاد اثر گذاشت
سرمربی تیم ملی تنیس روی میز ایران گفت: برادران عالمیان به دلیل دوری از مسابقات در تورهای جهانی بلغارستان و چک گیم اول را راحت می‌باختند با این حال عملکردشان خوب بود.
اعلام جزییات طرح ماندگاری پزشک در مناطق محروم
وزیر بهداشت از اعلام جزییات طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
تنها تمرین کردن به دوچرخه‌سواری هم سرایت کرد؟
مربی تیم ملی دوچرخه سواری گفت: دو رکابزن دعوت شده به تیم ملی اعلام کردند به اردو نمی آیند اما در قهرمانی آسیا شرکت می‌کنند که من هم مخالفت کردم و گفتم به اردو نیایند نمی‌توانیم برای قهرمانی آسیا در خدمتشان باشیم.
بازداشت پلیس قلابی که با فریب، خردسالان را به خلوتگاه شیطانی می‌کشاند
مرد شیطان صفت که هفت دختر و دو پسرخردسال را به دام شومش کشانده بود به ۲۵ سال زندان محکوم شد.
تحصیل ۴۷۳ هزار دانش‌آموز خارجی و پناهنده در ایران
رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: 473 هزار دانش آموز خارجی و پناهنده داریم که حدود 443 هزار نفر تبعه افغانستان هستند.
شکست آمیان در غیاب سامان قدوس
تیم فوتبال آمیان در شبی که سامان قدوس را به خاطر آسیب‌دیدگی در اختیار نداشت، شکست خانگی تلخی را متحمل شد.
امدادرسانی به مصدومان  حوادث غیرمترقبه
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به انجام عملیات امداد و نجات طی ۷۲ ساعت گذشته، اظهار کرد: در این مدت ۵۶۹ مورد ماموریت انجام شده است و هزار و ۶۱۱ نفر خدمات امدادی دریافت کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با ۲۰ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای سواری دست دوم است.
مظنه آپارتمان نوساز در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی مرداد ماه ۹۸ است.
چگونگی پرداخت نفقه از سوی مرد به زن
درباره چگونگی پرداخت نفقه و همچنین ضمانت اجرای آن سوالات بسیاری وجود دارد که پوریا قهرمانی وکیل پایه یک دادگستری به آنها پاسخ داده است.
سناریوی دختر ۱۹ ساله برای اخاذی از پسر پولدار
نقشه دختر ۱۹ ساله و سه همدستش برای گروگانگیری پسر پولدار و اخاذی از وی با هوشیاری مرد طلافروش لو رفت.
رشد مصرف دخانیات در کشور
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با انتقاد از رشد مصرف دخانیات در کشور، گفت: متاسفانه افزایش بیماری‌های مختلف از جمله خودایمنی در کشور نتیجه مصرف دخانیات است.
چرا در صورت حمله به آب‌های ایران، خون نظامیان آمریکایی خلیج فارس را قرمز خواهد کرد؟ + تصاویر
شرط ظریف برای مذاکره با آمریکا
گام سوم کاهش تعهدات برجام منوط به رفتار و اقدامات اروپایی ها
موضوعی که به سیاست‌های ضدایرانی ترامپ لطمه می زند
همه چیز درباره سامانه موشکی عقاب
نماینده لیست امید تخلف کرد مدعیان اصلاحات نعل وارونه زدند
پیشنهاد ماکرون به ترامپ، در مورد ایران چه بود؟
روایت عجیب دولت از کارنامه خود
جریان نفوذ در اوج مقاومت می‌گوید موشک می‌خواهیم چکار!
علت عصبانیت سفیر چین در تهران از آمریکا