تعداد زندانیان ۲۸ درصد بیش از ظرفیت زندان‌ها

17:41 ۵۷ روز و ۷ ساعت پیش مشرق نیوز 273 0
تعداد زندانیان ۲۸ درصد بیش از ظرفیت زندان‌ها

مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور گفت: ظرفیت اشغال شده زندانهای کشور ۱۲۷.۶۸ درصد است.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حسین پورمند مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور که به عنوان جایگزین علی‌اصغر جهانگیر رئیس سازمان زندانهای کشور برای سخنرانی در خصوص راهبردهای عملی کاهش جمعیت کیفری در زندانهای ایران به همایش ملی مدیریت جمعیت کیفری به دانشگاه شهید بهشتی آمده بود آماری را از وضعیت زندانهای کشور ارائه داد.
بیشتر بخوانید:دستور رئیس قوه‌قضاییه درباره اموال مسئولانفیلم / نگرانی حجت الاسلام رئیسی از افزایش جمعیتزندانیانوی با اشاره به اینکه این آمارها از سایت بین‌المللی زندانهای جهان که دائماً به روز رسانی می‌شود اتخاذ شده است گفت: در کل جهان در حدود ۷ میلیون و ۷۰۰ هزار زندانی وجود دارد، اما تخمین زده می‌شود که آمار درست ۱۰ میلیون نفر می‌رسد.
مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور این تفاوت آمار را بخشی از عدم ثبت آمار زندانیان توسط برخی از کشورها و عدم ثبت کامل آن توسط برخی دیگر از کشورها دانست و تصریح کرد: من به شما اطمینان می‌دهم که آمار زندانی‌های ایران در این سایت به درستی ثبت می‌شود، چرا که قوه قضائیه آمار متهمان و زندانیان در بازداشت را به صورت کامل رصد می‌کند.
پورمند با اشاره به اینکه در جهان تعداد زندانیان براساس هر ۱۰۰ هزار جمعیت محاسبه می‌شود افزود: در جمعیت ۸۰ میلیونی کشور ما این آمار در دو فاصله نزدیک به هم اندازه‌گیری شد که در اسفندماه سال ۹۷ ایران در هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۲۳۳ نفر زندانی داشته و در رتبه نهم آسیا قرار داشته است.
وی سپس آمار زندانیان ایران در بهمن‌ماه ۹۷ را اعلام کرد و گفت: در آن زمان به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۳۱۰ زندانی داشتیم و در رتبه ششم آسیا قرار داشتیم.
پورمند با اشاره به اینکه تعداد زندانیان از بهمن تا اسفند ۹۷ به خاطر عفو گسترده و تاریخی که صورت گرفت کاهش یافت، افزود: به تعبیر برخی از اهل فن این عفو در تراز یک عفو عمومی بود و با توجه به تغییری که در شاخص‌ها و کاهش مستثنیات عفو صورت گرفت برای اولین بار زندانیان زن و اتباع بیگانه بیشتری آزاد شدند.
وی تعداد کل مشمولان این عفو اعم از آزاد شده و تخفیف مجازات یافته را ۱۰۲ هزار نفر اعلام کرد و گفت: تعداد آزادشدگان نیز ۶۱ هزار نفر است.
مدیرکل قضایی و اجرایی سازمان زندانهای کشور با بیان اینکه نیمی از زندانیان کشور از این عفو گسترده برخوردار شدند گفت: در استانی مثل سمنان ۶۵ درصد و در استانی مثل ایلام ۳۵ درصد از زندانیان مشمول عفو شدند این درصدها تابع مستثنیات عفو و نصاب سابقه کیفری در نظرگرفته شده است.
وی در خصوص شرایط عفو کسانی که دو مجازت حبس در حال اجرا و در نوبت اجرا دارند را اینگونه تشریح کرد که در بیشتر استانها عفو در مورد تمام موارد اعمال شد و برخی از استانها معتقد بودند که حبس در نوبت اجرا هنوز به مرحله اجرا نرسیده است که مورد عفو قرار بگیرد.
پورمند تعداد کنونی زندانیان کشور را ۱۸۹ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: استان آذربایجان شرقی به نسبت جمعیتش کمترین زندانی و خراسان جنوبی بیشترین زندانی را دارد.
وی در ادامه ارائه آمار در خصوص سابقه کیفری زندانیان سال ۹۷ گفت: ۴۷.۲۴ درصد افراد برای اولین بار وارد زندان شدند و ۵۲.۷۶ درصد آنها حداقل یکبار سابقه ورود به زندان را داشته‌اند.
وی تعداد زندانیان تحت قرار را ۲۳.۲۱ درصد اعلام کرد و گفت: بیشتر این افراد بر اثر عدم تامین قرار کفالت و وثیقه در زندان هستند و این در صورتی است که در قانون سال ۹۲، ۱۵ نوع قرار قضایی وجود دارد که قضات می‌توانند از آنها استفاده کنند.
پورمند تعداد زندانیان جرائم مرتبط با مواد مخدر را ۳۶.۴۳ و زندانیان سرقت و ربودن مال غیر را ۲۹.۲۱ و تعداد زندانیان جرائم علیه اشخاص را ۱۰.۶۱ درصد از زندانیان اعلام کرد و گفت: مابقی مربوط به سایر جرائم هستند.
وی آمار تعداد افرادی که کمتر از ۱۰ روز وارد زندان می‌شوند را زیاد و تکان‌دهنده دانست و گفت: اینها بیشتر مرتکب جرائم خفیف شده‌اند که قضات می‌توانند از مجازات‌های جایگزین استفاده کنند.
مدیرکل قضایی و اجرای احکام سازمان زندانهای کشور یک چهارم زندانیان جهان را متهم و منتظر محاکمه اعلام کرد و با اشاره به اینکه کشور ما هم همین وضعیت را دارد، گفت: در این رابطه رتبه ۱۳۳ جهان و ۱۵ آسیا را داریم.
وی با اشاره به مصوبه هیئت دولت در رابطه با سرانه غذای فیزیکی هر زندانی به میزان ۱۴ متر که شامل تمام فضاهای مورد استفاده زندانیان می‌شود، گفت: ظرفیت اشغال شده زندانهای ایران ۱۲۷.۶۸ درصد است.
پورمند نسبت زندانیان زن ایران را نسبت به کل زندانیان کشور ۲.۹۳ درصد اعلام کرد و گفت: از این نظر در رتبه ۱۶۲ کشورهای جهان هستیم.
منبع: تسنیم


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
یک زن روی صورت پسر ترامپ آب دهان انداخت
شب گذشته (سه‌شنبه شب) یکی از کاکنان خانم یک رستوران مشهور و محبوب در شیکاگو روی اریک ترامپ، پسر دوم دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، آب دهان انداخت.
اعلام زمان جدید دیدار پوتین و ترامپ در ژاپن
کرملین امروز اعلام کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در ۲۸ ژوئن (پس فردا) و در حاشیه نشست گروه بیست دیداری یک ساعته با یکدیگر خواهند داشت.
اتهام‌زنی ترامپ علیه مولر
در پی موافقت رابرت مولر، بازپرس ویژه تحقیقات درباره دخالت ادعایی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا با شهادت علنی در کنگره، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا او را به نابود کردن مکاتبات اداره تحقیقات فدرال این کشور (اف‌بی‌آی) متهم کرد. این در حالی است که ترامپ برای اثبات اتهامات خود علیه مولر مدرکی ارائه نکرد.
فروش سلاح به عربستان و امارات تعلیق شد
شبکه الجزیره به نقل از سازمان عفو بین‌الملل گزارش داد پارلمان ایتالیا فروش سلاح به عربستان سعودی و امارات متحده عربی را به حالت تعلیق درآورد.
انتقاد عفو بین الملل از سیاست‌های ترامپ
در حساب توئیتری سازمان عفو بین الملل آمده است: انتشار تصویر دلخراش مرگ کودک مکزیکی به همراه پدرش در مرز آمریکا باعث وحشت از سیاست‌های مهاجرتی دولت دونالد ترامپ شده است.
واکنش «حزب الله عراق» به ادعای جدید آمریکا
گردان‌های حزب‌الله عراق شامگاه چهارشنبه (۵ تیر) به ادعای آمریکا در انجام حملات سایبری علیه این نیروها واکنش نشان داد.
تشکر «محمود عباس» از لبنان
«محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین چهارشنبه شب در تماس تلفنی با «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان از حمایت‌های این کشور از فلسطین تشکر کرد.
گزارش سازمان ملل در راستای منفعت ملت سوریه نیست
«بشار الجعفری» نماینده دائم سوریه در سازمان ملل روز چهارشنبه در نشست خبری شورای امنیت گفت که گزارش دبیرکل سازمان ملل درباره اوضاع سوریه، تکرار ادعاهای برخی از کشورهای متخاصم است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ماجرای حضور افشین قطبی در پرسپولیس
پس از جدایی برانکو ایوانکوویچ از تیم فوتبال پرسپولیس تهران، مدیران این باشگاه با حضور در ترکیه در صدد مذاکره با مربیان خارجی و جایگزینی آن به جای مرد کروات بودند، اما دست خالی به تهران بازگشتند و قرار است سرمربی جدید در تهران انتخاب شود و سرخپوشان با ایمیل با او در ارتباط باشند.البته شنیده می‌شود گزینه اصلی پرسپولیسی ها، تاکیس لمونیس ۵۹ ساله است. این مربی سابقه حضور در تیم‌های المپیاکوس، لوادیاکوس، الرائد عربستان، پانینیوس و ... را دارد و در آسیا نیز کار کرده است.البته ساعتی پیش برخی رسانه‌ها اعلام کردند که احتمال دارد افشین قطبی سرمربی سرخپوشان پایتخت شود و قرار است این مربی روز شنبه به تهران بیاید تا با پرسپولیسی‌ها مذاکره کند. دلیل این اتفاق هزینه بالای مربیان خارجی است، اما خیلی زود تکذیب شد و مهدی حاج باقر، مدیر برنامه‌های افشین قطبی در گفتگو با خبرنگار ورزشی باشگاه خبرنگاران جوان در این باره بیان کرد: تاکنون پرسپولیسی‌ها با ما تماسی نداشتند و در این باره مذاکره‌ای صورت نگرفته است. قطبی اکنون در تهران حضور داشت و مشخص نیست چه زمانی به تهران می‌آید و شاید به طور کل به ایران نیاید.ا
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سخنگوی سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از حریق مرگبار یک خودرو در پی وقوع حادثه تصادف در اتوبان تهران-قم خبر داد.
می‌خواهیم با اسرائیل صلح کنیم!
«خالد بن احمد آل خلیفه»، وزیر امور خارجه بحرین، در مصاحبه با یک روزنامه صهیونیستی برای نخستین بار به صراحت از تصمیم وقیحانه این کشور برای برقراری رابطه با رژیم صهیونیستی سخن گفت.
نجات معجزه‌آسای علیرضا حیدری از خطر مرگ +عکس
پست اینستاگرامی علیرضا حیدری در واکنش به تصادفش که به طور معجزه‌آسایی از خطر مرگ نجات یافت.
مقام فرانسوی: آمریکا علاقه‎ای به مذاکره با ایران ندارد
بنا به اعلام یک منبع آگاه فرانسوی، علی‌رغم اصرارهای ظاهری دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا برای مذاکره با ایران، واشنگتن علاقه‌ای به دنبال کردن مذاکره با تهران ندارد.
حریق مرگبار خودرو پس از تصادف- عکس
سرقت از «بی.ام.و» راز طلافروش هوسران را فاش کرد
رای گیری در مدارس افغانستان ممنوع می شود
وزیر نیرو: باید تاب‌آوری جامعه را افزایش دهیم
محسن افشانی دستگیر و روانه زندان شد
واکنش پلیس به ویدئو مسلحانه یک بازیگر و همسرش
ساعت هوشمند اپل به دوربین مجهز می‌شود
محسن افشانی بازیگر سینما دستگیر  شد
رونمایی از شاهکار هوآوی در تولید موبایل
توصیه سفارت ایران درباره سفر به روسیه