14 عاملی که باعث برکناری شفر شد

15:53 ۴۶ روز و ۱۹ ساعت پیش مشرق نیوز 46 0
14 عاملی که باعث برکناری شفر شد

برکناری وینفرد شفر سرمربی استقلال اگرچه به یکباره رخ داد و فرهاد مجیدی به عنوان جانشین وی معرفی شد اما این «شوک بزرگ» به استقلال را می‌توان در اتفاقات دوران کاری شفر ریشه‌یابی کرد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، شکست استقلال در هفته بیست و هفتمرقابتهایلیگ برتر مقابل پدیده باعث شد تا کاسه صبر مدیران استقلال لبریز شده تا جایی که برای کنار گذاشتنشفرتا پایان فصل هم به او مهلت ندهند. اما واقعیت این است که شکست مقابل پدیده تنها حکم تیر خلاص را برای
شفرداشت و مدیران استقلال به زعم خود به اندازه کافی برای کنار گذاشتن او، حتی به قیمت پرداخت غرامت سنگین قراردادش، دلیل و انگیزه داشتند.
عمده‌ترین دلایلی که باعث شد مدیریت مجموعه استقلال امروز به این تصمیم برسد، اتفاقاتی است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.
۱- قراردادهای مشکوک با بازیکنان خارجیدر مدت حضورشفردر استقلال بازیکنان زیادی جذب تیم شدند که در بین آنها چند بازیکن خارجی هم وجود داشت. الحاجی گرو، مارکوس
نیومایرو بویان از جمله خریدهایی بودند که با معرفی و اصرارشفرجذب این تیم شدند و از آنها می‌توان با عنوان خریدهای مشکوک که نقطه ضعف نقل و انتقالات استقلال بودند یاد کرد. بازیکنانی با کیفیت پایین که هرگز در حد استقلال نبودند و با ارقامی قابل توجه جذب این تیم شدند و بدون داشتن بازدهی تهران را ترک کردند.
به این بازیکنان خارجی می‌توان جمعی از بازیکنان مصدوم داخلی را اضافه کرد که به عنوان نمونه می‌توان به مرتضی آقاخان و میثم تیموری اشاره کرد. نفراتی که عملاً در طول فصل کارایی برای تیم نداشتند.
۲- باز کردن پای دلال آلمانی به قرارداد ستاره‌ها و جداییتیاموجباروفیکی از اقدامات غیر قابل دفاعشفر، باز کردن پای یک دلال آلمانی به اسم شرمان به تیم استقلال و مجاب کردن ستاره‌های تیم برای همکاری با این دلال آلمانی بود.
تیاموجباروفدو ستاره خارجی استقلال بودند که با توصیهشفربا این دلال آلمانی همکاری کردند و این همکاری منجر به زیاده خواهی مالی آنها و در نهایت جدایی از استقلال شد.
۳- قرارداد عجیب پسرشفربهعنوانآنالیزورشفربر خلاف وعده‌ای که به افتخاری مدیر پیشین استقلال پیش از قراردادش با این تیم داده بود، در اولین اقدام پسرش رابعنوانآنالیزور به تیم تحمیل کرد.
شفراعلام کرده بود هیچ دستیار خارجی با خودش به استقلال نمی‌آورد. در حالی نام
ساشاشفربعنوانآنالیزور در استقلال مطرح شد که او نه سابقه‌ای در این رابطه داشت و نه مدرکی. در مورد دستمزد
ساشاشفرهم گفته می‌شود مبلغ قرارداد وی بسیار بالاتر از یک آنالیزور است و حتی با مبلغ قرارداد بسیاری از مربیان لیگ برتری برابری می‌کند. در حالی
ساشاشفربا عنوان آنالیزور با استقلال قرارداد داشت و مبلغ قابل توجهی می‌گرفت که تخصصی در مبحث آنالیز نداشت.
۴- شکست در بازی‌های بزرگشفربر عکس نتیجه گرفتن در بازی‌های معمولی برابر تیم‌های ضعیف و متوسط، معمولاً قادر به کسب نتیجه در بازی‌های بزرگ نبود. شکست مقابل
السدبا ۳ گل در تهران، شکست مقابلالدحیلبا ۳ گل، باخت مقابل الهلال عربستان، پرسپولیس، سپاهان (بازی رفت)، تراکتورسازی و… نمونه‌هایی از این نتایج است.
۵- نداشتن کاریزما و اقتدار در تیمشفربر خلاف شخصیتی که مقابل مدیران باشگاه داشت و خواسته‌های منطقی و غیر منطقی‌اش را بر مدیران تحمیل می‌کرد، در تیم و بین بازیکنان اقتدار لازم را نداشت. کاریزمای ضعیف
شفردر تیم به اندازه‌ای بود که بازیکنان در حین تمرین و مسابقه کمتر تحت تأثیر وی و فرامینش بودند. مصداق این ادعا صحنه معروف پنالتی دربی بود که اسماعیلی بر خلاف نظر
شفرپشت ضربه پنالتی ایستاد تا سرنوشت یک باشگاه، یک لیگ و حتی خودشفرهم تغییر کند.
۶- دربی و خشم هواداران از تغییر پنالتی‌زندربی را باید مصداقی برای دو آیتم بالا دانست. آخرین باری که
شفربعنوانسرمربی استقلال در دربی بزرگ تهران حضور یافت، نه تنها بازنده میدان را ترک کرد تا یک بازی بزرگ دیگر را هم با شکست به اتمام رسانده باشد، بلکه بی اقتداری سرمربی در آن بازی کاملاً مشهود بود. با استناد به
صحبتهایخودشفر، مشخص می‌شود قرار بود پنالتی زن آبی‌ها در آن بازی بازیکن دیگری به جز اسماعیلی باشد. اما حساب نبردن بازیکن از سرمربی که حاصل بی اقتداری مربی است باعث شد تا بازیکنان داخل زمین سرخود تصمیم دیگری گرفته و آن را اجرا کنند. تصمیمی که سرنوشت یک تیم و شاید یک لیگ را تغییر داد.
۷- نادیده گرفتن توافقات و قرارداد قبل از فینال جام حذفیشفردر بدو پیوستنش به استقلال با قراردادی یک و نیم ساله به این تیم پیوست و بر اساس مفاد آن قرارداد وی اتوماتیک تا پایان لیگ هجدهم سرمربی بود. این مربی آلمانی پیش از فینال جام حذفی در باد حمایت هواداران خوابید و برای تغییر مبلغ، مدت زمان و برخی از مفاد قراردادش به مدیر وقت (سید رضا افتخاری) فشار زیادی وارد کرد تا افتخاری ناچار شود پیش از فینال جام حذفی تسلیم خواسته‌های وی شده، مدت و مبلغ قرارداد
شفررا تغییر دهد. در قرارداد جدید که با نظر و اصرار
شفرتهیه و امضا شد، مدت قرارداد وی یک سال (تا پایان لیگ نوزدهم) اضافه شد و مبلغ نیز به چند برابر توافق و مبلغ اولیه افزایش یافت.
۸- درگیری علنی با معاون باشگاهیکی از بارزترین اتفاقات دوران کاریشفردر استقلال، درگیری و اختلاف وی با علی خطیر معاون باشگاه بود.
شفراین اختلافات را علنی کرد و بارها به صورت تلویحی و با طعنه درباره خطیر صحبت کرد و پس از هر شکست معاون باشگاه را متهم به خوشحالی بابت این نتایج کرد.
۹- عدم تمکین از فرامین مدیریتیشفرترجیح می‌داد خیلی از فرامین مدیریتی تمکین نکند. به خصوص در زمان‌هایی که تیمش پیروز می‌شد و شرایط مناسبی داشت. از نمونه‌ها بارز عدم تمکین وی از برخی فرامین مدیریتی پایان دادن به کدورت با برخی از مدیران و معاونان باشگاه، سکوت در خصوص این اختلافات، عدم فعالیت در فضای مجازی بدون هماهنگی باشگاه و… بود. این موضوع خیلی به مذاق مدیران باشگاه استقلال خوش نیامد و یکی از دلایلی بود که می‌توانست این مجموعه را مجاب به قطع همکاری با آقای سرمربی کند.
۱۰- مشکل فنی و ناتوانی در بازگشت هنگام گل خوردنیکی از انتقادات فنی که بهشفرو مجموعه فنی‌اش وارد بود، این بود که هرگاه تیمش در هر بازی گل اول را می‌خورد، توان بازگشت به بازی را نداشت. استقلال در این فصل از هر تیمی اعم از داخلی یا خارجی زمانی که گل اول را خورد، بازنده از زمین خارج شد.
۱۱- ناکامی در هر سه جامشفربا استقلال در این فصل در سه جام حضور داشت. ماحصل حضور او در این فصل حذف از جام حذفی، دور شدن از هدف قهرمانی در لیگ و کمرنگ شدن (تا حدود زیادی از بین رفتن) شانس صعود از گروه مقدماتی در آسیا بود. استقلالی‌ها معتقد بودند ناکامی در این سه جام در شأن باشگاه استقلال نیست و برای این همه ناکامی در یک فصل لازم نبود استقلالی‌ها هزینه‌های سنگین
شفرو تیمش را تحمل کنند.
۱۲- تیر خلاصشکست مقابل پدیده تیر خلاصی بود که یحیی گل محمدی بر پیکرشفروارد کرد و باعث شد ظرفیت مجموعه استقلال برای تحمل این سرمربی پر هزینه تکمیل شده و این تصمیم تعیین کننده و سرنوشت ساز را اتخاذ نمایند.
۱۳- کمیته فنیسرمربی آبیپوشاندر همه مدت حضورش در این تیم هرگز کمیته فنی باشگاه را در عمل قبول نداشت. او بر خلاف برخی از ادعاهای ظاهری‌اش، در عمل هرگز با کمیته فنی تعامل نداشت. اوج تعامل
شفربا کمیته فنی در زمان‌هایی بود که به دلیل یکی دو شکست پی در پی در موضع ضعف قرار می‌گرفت و در آن مواقع با کمیته فنی در نشست‌هایی کاملاً فرمالیته و نمایشی شرکت می‌کرد و هرگز تحت تأثیر اعضای کمیته فنی نبود.
۱۴- سوپرجامسوپرجام یکی از بزرگترین پرونده‌هایی است که باشگاه استقلال درسالهایاخیر با آن مواجه بوده. استقلالی‌ها پیش از شروع فصل حاضر به حضور در بازی سوپرجام در تاریخ اعلام شده نشدند تا با حکم انضباطی محکوم به شکست ۳ بر صفر و از دست رفتن سوپرجام شوند. آنها بعداً به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و با تحمل هزینه‌های فراوانی پرونده‌ای باز کردند که سرانجام آن هم مشخص نیست.
شفربعد از پایان فصل گذشته به مرخصی رفت و با یکی از تلویزیون‌های اروپایی برای تحلیل و تفسیر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه همکاری کرد. او به همین دلیل دیر (خیلی دیرتر از معمول) به تهران آمد و به تبع آن تمرینات پیش فصل و نقل و انتقالات استقلال دیرتر از حد معمول آغاز شد. استقلالی‌ها که به خاطر دیر آغاز کردن تمرین و اردوی پیش فصل آمادگی حضور در مسابقه سوپرجام را نداشتند، اردوی خارج از کشور را بهانه‌ای برای غیبت در بازی مزبور قرار دادند و اتفاقات بعدی که همه می‌دانند. در واقع منشأ از دست رفتن سوپرجام، شکایت به دادگاه
کاسو هزینه‌های آن را هم می‌توان در طولانی شدن مرخصی (بخوانید غیبت) پیش فصلشفردانست.
منبع: مهر


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

ارزش جوانی از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اهمیت جوانی را در اینجا بخوانید.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
تغییرات در بخش مدیریتی شبکه 3
فروغی مدیر شبکه سه در احکامی جداگانه ناصر کریمان را به عنوان مشاور عالی خود و محمدرضا نجارزاده را به سمت مدیر گروه اجتماعی این شبکه منصوب کرد.
ماجرای خر‌هایی که آدم نمی‌شوند ،روی پرده سینماها
عباس اکبری از آخرین وضعیت آماده‌سازی فیلم سینمایی با نام موقت «خر‌ها آدم نمی‌شوند» برای نمایش در جشنواره کودک و نوجوان گفت.
آخرین وضعیت ترافیکی امروز؛ بیست و ششم خرداد ماه ۹۸
در حال حاضر تردد در محور‌های هراز، چالوس، فیروزکوه و آزادراه رشت-قزوین (رفت وبرگشت) روان است و در ضمن محور‌های شمالی فاقد هرگونه مداخلات جوی است.
حضور متفاوت یک عروس و داماد در فرودگاه مهرآباد + عکس
مردم از دیدن زن جوان با لباس عروس متعجب شده و دیدن این صحنه برایشان جذاب بود.
آخرین فرصت ثبت نام در دوره‌های کاردانی نظام جدید
توکلی گفت: کار انتخاب رشته و ثبت نام در دوره‌های کاردانی نظام جدید امروز به پایان می‌رسد.
دانشجویان تا پرداخت شهریه اجازه حضور در جلسه امتحان را ندارند
طی روز‌های گذشته مخاطبان میزان از جلوگیری دانشگاه آزاد برای امتحان دادن دانشجویانی که شهریه خود را پرداخت نکرده اند خبر دادند.
انتقاد کرونی از عملکرد نامناسب  سازمان زیباسازی در استفاده از فضا‌های تبلیغاتی مترو
دبیر کمیسیون عمران و حمل و نقل شورای شهر تهران با بیان اینکه عملکرد سازمان زیباسازی شهرداری در استفاده از فضا‌های تبلیغاتی مترو تا مورد قبل نبوده است، ادامه داد: در استفاده از فضای تبلیغاتی مترو تهران ضعف وجود دارد. این ضعف هم در بحث درآمدزایی و هم در نحوه تبلغات مناسبتی مثل ایام شهادت و اعیاد و ... است.
زلزله 3.4 ریشتری مشگین شهر را لرزاند
بامداد امروز زلزله‌ای به بزرگی 3.4 در مقیاس ریشتر، مشگین شهر در استان اردبیل را لرزاند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

فرودگاه‌های أبها و جیزان عربستان تعطیل شد- ارتش یمن: روزهای سختی در انتظار رژیم سعودی است
ارتش یمن از حمله پهپادهای تهاجمی «قاصف K۲» به فرودگاه‌های أبها و جیزان واقع در جنوب عربستان سعودی و متعاقب آن، تعطیل شدن این فرودگاه‌ها خبر دادند.
پرسپولیس وحید امیری را نمی خواهد؟
دو رسانه ترکیه‌ای به بررسی آخرین شرایط وحید امیری، ملی‌پوش ایرانی تیم ترابزون‌اسپور در نقل‌وانتقال‌های تابستانی پرداختند.
ارزش جوانی از زبان امام علی (ع)
حدیث امام علی (ع) درباره اهمیت جوانی را در اینجا بخوانید.
حضور یک زوج دیگر در تلویزیون حاشیه‌ساز شد- عکس
روابط عمومی «وقتشه» که روی آنتن شبکه نسیم می‌رود، در ارتباط با حواشی پیش‌آمده برای حضور یک زوج مهمان در این برنامه، توضیحاتی را ارائه کرد. در این متن آمده است:«بر فرض اگر مهمانان برنامه پس از حضور در «وقتشه» به انتشار تصاویر و ویدئوهای خارج از عرف از خود اقدام کرده باشند، مسئولیتی به گردن برنامه نمی‌گذارد.»
آزادی ترسناک‌ترین استادیوم آسیا شد
غیاثی: با جرایم سنگین می توان اشتباه داوری را کم کرد
آخرین صحبت طارمی درمورد بازگشت به پرسپولیس
خداحافظی آبی ها با رحمتی-پیشخوان
یک سیاه‌باز منتظر است جای برانکو را بگیرد
ازدواج اسطوره منچستر در حضور فرزندش +عکس
برترین بازیکنان کوپا آمریکا در یک قاب
من هم شنیده‌ام که دستیار استراماچونی می‌شوم!
گام هیات مدیره پرسپولیس برای بازگشت برانکو
ملاقاسمی: کشتی با نام تختی زنده است