14 عاملی که باعث برکناری شفر شد

15:53 ۱۱۶ روز و ۱۳ ساعت پیش مشرق نیوز 230 0
14 عاملی که باعث برکناری شفر شد

برکناری وینفرد شفر سرمربی استقلال اگرچه به یکباره رخ داد و فرهاد مجیدی به عنوان جانشین وی معرفی شد اما این «شوک بزرگ» به استقلال را می‌توان در اتفاقات دوران کاری شفر ریشه‌یابی کرد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، شکست استقلال در هفته بیست و هفتمرقابتهایلیگ برتر مقابل پدیده باعث شد تا کاسه صبر مدیران استقلال لبریز شده تا جایی که برای کنار گذاشتنشفرتا پایان فصل هم به او مهلت ندهند. اما واقعیت این است که شکست مقابل پدیده تنها حکم تیر خلاص را برای
شفرداشت و مدیران استقلال به زعم خود به اندازه کافی برای کنار گذاشتن او، حتی به قیمت پرداخت غرامت سنگین قراردادش، دلیل و انگیزه داشتند.
عمده‌ترین دلایلی که باعث شد مدیریت مجموعه استقلال امروز به این تصمیم برسد، اتفاقاتی است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.
۱- قراردادهای مشکوک با بازیکنان خارجیدر مدت حضورشفردر استقلال بازیکنان زیادی جذب تیم شدند که در بین آنها چند بازیکن خارجی هم وجود داشت. الحاجی گرو، مارکوس
نیومایرو بویان از جمله خریدهایی بودند که با معرفی و اصرارشفرجذب این تیم شدند و از آنها می‌توان با عنوان خریدهای مشکوک که نقطه ضعف نقل و انتقالات استقلال بودند یاد کرد. بازیکنانی با کیفیت پایین که هرگز در حد استقلال نبودند و با ارقامی قابل توجه جذب این تیم شدند و بدون داشتن بازدهی تهران را ترک کردند.
به این بازیکنان خارجی می‌توان جمعی از بازیکنان مصدوم داخلی را اضافه کرد که به عنوان نمونه می‌توان به مرتضی آقاخان و میثم تیموری اشاره کرد. نفراتی که عملاً در طول فصل کارایی برای تیم نداشتند.
۲- باز کردن پای دلال آلمانی به قرارداد ستاره‌ها و جداییتیاموجباروفیکی از اقدامات غیر قابل دفاعشفر، باز کردن پای یک دلال آلمانی به اسم شرمان به تیم استقلال و مجاب کردن ستاره‌های تیم برای همکاری با این دلال آلمانی بود.
تیاموجباروفدو ستاره خارجی استقلال بودند که با توصیهشفربا این دلال آلمانی همکاری کردند و این همکاری منجر به زیاده خواهی مالی آنها و در نهایت جدایی از استقلال شد.
۳- قرارداد عجیب پسرشفربهعنوانآنالیزورشفربر خلاف وعده‌ای که به افتخاری مدیر پیشین استقلال پیش از قراردادش با این تیم داده بود، در اولین اقدام پسرش رابعنوانآنالیزور به تیم تحمیل کرد.
شفراعلام کرده بود هیچ دستیار خارجی با خودش به استقلال نمی‌آورد. در حالی نام
ساشاشفربعنوانآنالیزور در استقلال مطرح شد که او نه سابقه‌ای در این رابطه داشت و نه مدرکی. در مورد دستمزد
ساشاشفرهم گفته می‌شود مبلغ قرارداد وی بسیار بالاتر از یک آنالیزور است و حتی با مبلغ قرارداد بسیاری از مربیان لیگ برتری برابری می‌کند. در حالی
ساشاشفربا عنوان آنالیزور با استقلال قرارداد داشت و مبلغ قابل توجهی می‌گرفت که تخصصی در مبحث آنالیز نداشت.
۴- شکست در بازی‌های بزرگشفربر عکس نتیجه گرفتن در بازی‌های معمولی برابر تیم‌های ضعیف و متوسط، معمولاً قادر به کسب نتیجه در بازی‌های بزرگ نبود. شکست مقابل
السدبا ۳ گل در تهران، شکست مقابلالدحیلبا ۳ گل، باخت مقابل الهلال عربستان، پرسپولیس، سپاهان (بازی رفت)، تراکتورسازی و… نمونه‌هایی از این نتایج است.
۵- نداشتن کاریزما و اقتدار در تیمشفربر خلاف شخصیتی که مقابل مدیران باشگاه داشت و خواسته‌های منطقی و غیر منطقی‌اش را بر مدیران تحمیل می‌کرد، در تیم و بین بازیکنان اقتدار لازم را نداشت. کاریزمای ضعیف
شفردر تیم به اندازه‌ای بود که بازیکنان در حین تمرین و مسابقه کمتر تحت تأثیر وی و فرامینش بودند. مصداق این ادعا صحنه معروف پنالتی دربی بود که اسماعیلی بر خلاف نظر
شفرپشت ضربه پنالتی ایستاد تا سرنوشت یک باشگاه، یک لیگ و حتی خودشفرهم تغییر کند.
۶- دربی و خشم هواداران از تغییر پنالتی‌زندربی را باید مصداقی برای دو آیتم بالا دانست. آخرین باری که
شفربعنوانسرمربی استقلال در دربی بزرگ تهران حضور یافت، نه تنها بازنده میدان را ترک کرد تا یک بازی بزرگ دیگر را هم با شکست به اتمام رسانده باشد، بلکه بی اقتداری سرمربی در آن بازی کاملاً مشهود بود. با استناد به
صحبتهایخودشفر، مشخص می‌شود قرار بود پنالتی زن آبی‌ها در آن بازی بازیکن دیگری به جز اسماعیلی باشد. اما حساب نبردن بازیکن از سرمربی که حاصل بی اقتداری مربی است باعث شد تا بازیکنان داخل زمین سرخود تصمیم دیگری گرفته و آن را اجرا کنند. تصمیمی که سرنوشت یک تیم و شاید یک لیگ را تغییر داد.
۷- نادیده گرفتن توافقات و قرارداد قبل از فینال جام حذفیشفردر بدو پیوستنش به استقلال با قراردادی یک و نیم ساله به این تیم پیوست و بر اساس مفاد آن قرارداد وی اتوماتیک تا پایان لیگ هجدهم سرمربی بود. این مربی آلمانی پیش از فینال جام حذفی در باد حمایت هواداران خوابید و برای تغییر مبلغ، مدت زمان و برخی از مفاد قراردادش به مدیر وقت (سید رضا افتخاری) فشار زیادی وارد کرد تا افتخاری ناچار شود پیش از فینال جام حذفی تسلیم خواسته‌های وی شده، مدت و مبلغ قرارداد
شفررا تغییر دهد. در قرارداد جدید که با نظر و اصرار
شفرتهیه و امضا شد، مدت قرارداد وی یک سال (تا پایان لیگ نوزدهم) اضافه شد و مبلغ نیز به چند برابر توافق و مبلغ اولیه افزایش یافت.
۸- درگیری علنی با معاون باشگاهیکی از بارزترین اتفاقات دوران کاریشفردر استقلال، درگیری و اختلاف وی با علی خطیر معاون باشگاه بود.
شفراین اختلافات را علنی کرد و بارها به صورت تلویحی و با طعنه درباره خطیر صحبت کرد و پس از هر شکست معاون باشگاه را متهم به خوشحالی بابت این نتایج کرد.
۹- عدم تمکین از فرامین مدیریتیشفرترجیح می‌داد خیلی از فرامین مدیریتی تمکین نکند. به خصوص در زمان‌هایی که تیمش پیروز می‌شد و شرایط مناسبی داشت. از نمونه‌ها بارز عدم تمکین وی از برخی فرامین مدیریتی پایان دادن به کدورت با برخی از مدیران و معاونان باشگاه، سکوت در خصوص این اختلافات، عدم فعالیت در فضای مجازی بدون هماهنگی باشگاه و… بود. این موضوع خیلی به مذاق مدیران باشگاه استقلال خوش نیامد و یکی از دلایلی بود که می‌توانست این مجموعه را مجاب به قطع همکاری با آقای سرمربی کند.
۱۰- مشکل فنی و ناتوانی در بازگشت هنگام گل خوردنیکی از انتقادات فنی که بهشفرو مجموعه فنی‌اش وارد بود، این بود که هرگاه تیمش در هر بازی گل اول را می‌خورد، توان بازگشت به بازی را نداشت. استقلال در این فصل از هر تیمی اعم از داخلی یا خارجی زمانی که گل اول را خورد، بازنده از زمین خارج شد.
۱۱- ناکامی در هر سه جامشفربا استقلال در این فصل در سه جام حضور داشت. ماحصل حضور او در این فصل حذف از جام حذفی، دور شدن از هدف قهرمانی در لیگ و کمرنگ شدن (تا حدود زیادی از بین رفتن) شانس صعود از گروه مقدماتی در آسیا بود. استقلالی‌ها معتقد بودند ناکامی در این سه جام در شأن باشگاه استقلال نیست و برای این همه ناکامی در یک فصل لازم نبود استقلالی‌ها هزینه‌های سنگین
شفرو تیمش را تحمل کنند.
۱۲- تیر خلاصشکست مقابل پدیده تیر خلاصی بود که یحیی گل محمدی بر پیکرشفروارد کرد و باعث شد ظرفیت مجموعه استقلال برای تحمل این سرمربی پر هزینه تکمیل شده و این تصمیم تعیین کننده و سرنوشت ساز را اتخاذ نمایند.
۱۳- کمیته فنیسرمربی آبیپوشاندر همه مدت حضورش در این تیم هرگز کمیته فنی باشگاه را در عمل قبول نداشت. او بر خلاف برخی از ادعاهای ظاهری‌اش، در عمل هرگز با کمیته فنی تعامل نداشت. اوج تعامل
شفربا کمیته فنی در زمان‌هایی بود که به دلیل یکی دو شکست پی در پی در موضع ضعف قرار می‌گرفت و در آن مواقع با کمیته فنی در نشست‌هایی کاملاً فرمالیته و نمایشی شرکت می‌کرد و هرگز تحت تأثیر اعضای کمیته فنی نبود.
۱۴- سوپرجامسوپرجام یکی از بزرگترین پرونده‌هایی است که باشگاه استقلال درسالهایاخیر با آن مواجه بوده. استقلالی‌ها پیش از شروع فصل حاضر به حضور در بازی سوپرجام در تاریخ اعلام شده نشدند تا با حکم انضباطی محکوم به شکست ۳ بر صفر و از دست رفتن سوپرجام شوند. آنها بعداً به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و با تحمل هزینه‌های فراوانی پرونده‌ای باز کردند که سرانجام آن هم مشخص نیست.
شفربعد از پایان فصل گذشته به مرخصی رفت و با یکی از تلویزیون‌های اروپایی برای تحلیل و تفسیر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه همکاری کرد. او به همین دلیل دیر (خیلی دیرتر از معمول) به تهران آمد و به تبع آن تمرینات پیش فصل و نقل و انتقالات استقلال دیرتر از حد معمول آغاز شد. استقلالی‌ها که به خاطر دیر آغاز کردن تمرین و اردوی پیش فصل آمادگی حضور در مسابقه سوپرجام را نداشتند، اردوی خارج از کشور را بهانه‌ای برای غیبت در بازی مزبور قرار دادند و اتفاقات بعدی که همه می‌دانند. در واقع منشأ از دست رفتن سوپرجام، شکایت به دادگاه
کاسو هزینه‌های آن را هم می‌توان در طولانی شدن مرخصی (بخوانید غیبت) پیش فصلشفردانست.
منبع: مهر


گروه های زیر مجموعه ورزشی

سایر حوزه ها
سایر حوزه ها

آخرین اخبار

چگونگی پرداخت نفقه از سوی مرد به زن
درباره چگونگی پرداخت نفقه و همچنین ضمانت اجرای آن سوالات بسیاری وجود دارد که پوریا قهرمانی وکیل پایه یک دادگستری به آنها پاسخ داده است.
سناریوی دختر ۱۹ ساله برای اخاذی از پسر پولدار
نقشه دختر ۱۹ ساله و سه همدستش برای گروگانگیری پسر پولدار و اخاذی از وی با هوشیاری مرد طلافروش لو رفت.
رشد مصرف دخانیات در کشور
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با انتقاد از رشد مصرف دخانیات در کشور، گفت: متاسفانه افزایش بیماری‌های مختلف از جمله خودایمنی در کشور نتیجه مصرف دخانیات است.
لطف‌اله نسبی: دوری از مسابقات روی بازی نیما و نوشاد اثر گذاشت
سرمربی تیم ملی تنیس روی میز ایران گفت: برادران عالمیان به دلیل دوری از مسابقات در تورهای جهانی بلغارستان و چک گیم اول را راحت می‌باختند با این حال عملکردشان خوب بود.
اعلام جزییات طرح ماندگاری پزشک در مناطق محروم
وزیر بهداشت از اعلام جزییات طرح ماندگاری پزشکان در مناطق محروم در آینده‌ای نزدیک خبر داد.
تنها تمرین کردن به دوچرخه‌سواری هم سرایت کرد؟
مربی تیم ملی دوچرخه سواری گفت: دو رکابزن دعوت شده به تیم ملی اعلام کردند به اردو نمی آیند اما در قهرمانی آسیا شرکت می‌کنند که من هم مخالفت کردم و گفتم به اردو نیایند نمی‌توانیم برای قهرمانی آسیا در خدمتشان باشیم.
بازداشت پلیس قلابی که با فریب، خردسالان را به خلوتگاه شیطانی می‌کشاند
مرد شیطان صفت که هفت دختر و دو پسرخردسال را به دام شومش کشانده بود به ۲۵ سال زندان محکوم شد.
تحصیل ۴۷۳ هزار دانش‌آموز خارجی و پناهنده در ایران
رئیس مرکز امور بین الملل و مدارس خارج از کشور وزارت آموزش و پرورش گفت: 473 هزار دانش آموز خارجی و پناهنده داریم که حدود 443 هزار نفر تبعه افغانستان هستند.
شکست آمیان در غیاب سامان قدوس
تیم فوتبال آمیان در شبی که سامان قدوس را به خاطر آسیب‌دیدگی در اختیار نداشت، شکست خانگی تلخی را متحمل شد.
امدادرسانی به مصدومان  حوادث غیرمترقبه
رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر با اشاره به انجام عملیات امداد و نجات طی ۷۲ ساعت گذشته، اظهار کرد: در این مدت ۵۶۹ مورد ماموریت انجام شده است و هزار و ۶۱۱ نفر خدمات امدادی دریافت کردند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

با ۲۰ میلیون هم می‌توان خودرو خرید؟
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای سواری دست دوم است.
مظنه آپارتمان نوساز در تهران
آنچه در زیر می‌آید جدول قیمت معاملات انجام شده آپارتمان نوساز در مناطق ۲۲گانه شهری تهران طی مرداد ماه ۹۸ است.
چگونگی پرداخت نفقه از سوی مرد به زن
درباره چگونگی پرداخت نفقه و همچنین ضمانت اجرای آن سوالات بسیاری وجود دارد که پوریا قهرمانی وکیل پایه یک دادگستری به آنها پاسخ داده است.
سناریوی دختر ۱۹ ساله برای اخاذی از پسر پولدار
نقشه دختر ۱۹ ساله و سه همدستش برای گروگانگیری پسر پولدار و اخاذی از وی با هوشیاری مرد طلافروش لو رفت.
رشد مصرف دخانیات در کشور
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران با انتقاد از رشد مصرف دخانیات در کشور، گفت: متاسفانه افزایش بیماری‌های مختلف از جمله خودایمنی در کشور نتیجه مصرف دخانیات است.
شکست آمیان در غیاب سامان قدوس
نقص‌های بزرگ ورزشگاه‌های فوتبال
مسی دیدار برابر رئال بتیس را هم از دست داد
شمارش معکوس برای حذف سرخابی ها از لیگ قهرمانان آسیا
تمجید صفحۀ رسمی AFC از استراماچونی- عکس
ستارۀ استقلال نقره‌داغ می‌شود؟
انتشار عکس زیر خاکی از  رامین رضاییان
خاطره تلخی که برای استقلالی ها تکرار شد
شکست آمیان مقابل نانت در غیاب قدوس
هیچ کسی دلسوزتر از بنا برای کشتی فرنگی نیست