14 عاملی که باعث برکناری شفر شد

15:53 ۴۲۹ روز و ۴ ساعت پیش مشرق نیوز 265 0
14 عاملی که باعث برکناری شفر شد

برکناری وینفرد شفر سرمربی استقلال اگرچه به یکباره رخ داد و فرهاد مجیدی به عنوان جانشین وی معرفی شد اما این «شوک بزرگ» به استقلال را می‌توان در اتفاقات دوران کاری شفر ریشه‌یابی کرد.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، شکست استقلال در هفته بیست و هفتمرقابتهایلیگ برتر مقابل پدیده باعث شد تا کاسه صبر مدیران استقلال لبریز شده تا جایی که برای کنار گذاشتنشفرتا پایان فصل هم به او مهلت ندهند. اما واقعیت این است که شکست مقابل پدیده تنها حکم تیر خلاص را برای
شفرداشت و مدیران استقلال به زعم خود به اندازه کافی برای کنار گذاشتن او، حتی به قیمت پرداخت غرامت سنگین قراردادش، دلیل و انگیزه داشتند.
عمده‌ترین دلایلی که باعث شد مدیریت مجموعه استقلال امروز به این تصمیم برسد، اتفاقاتی است که در زیر به آن اشاره می‌کنیم.
۱- قراردادهای مشکوک با بازیکنان خارجیدر مدت حضورشفردر استقلال بازیکنان زیادی جذب تیم شدند که در بین آنها چند بازیکن خارجی هم وجود داشت. الحاجی گرو، مارکوس
نیومایرو بویان از جمله خریدهایی بودند که با معرفی و اصرارشفرجذب این تیم شدند و از آنها می‌توان با عنوان خریدهای مشکوک که نقطه ضعف نقل و انتقالات استقلال بودند یاد کرد. بازیکنانی با کیفیت پایین که هرگز در حد استقلال نبودند و با ارقامی قابل توجه جذب این تیم شدند و بدون داشتن بازدهی تهران را ترک کردند.
به این بازیکنان خارجی می‌توان جمعی از بازیکنان مصدوم داخلی را اضافه کرد که به عنوان نمونه می‌توان به مرتضی آقاخان و میثم تیموری اشاره کرد. نفراتی که عملاً در طول فصل کارایی برای تیم نداشتند.
۲- باز کردن پای دلال آلمانی به قرارداد ستاره‌ها و جداییتیاموجباروفیکی از اقدامات غیر قابل دفاعشفر، باز کردن پای یک دلال آلمانی به اسم شرمان به تیم استقلال و مجاب کردن ستاره‌های تیم برای همکاری با این دلال آلمانی بود.
تیاموجباروفدو ستاره خارجی استقلال بودند که با توصیهشفربا این دلال آلمانی همکاری کردند و این همکاری منجر به زیاده خواهی مالی آنها و در نهایت جدایی از استقلال شد.
۳- قرارداد عجیب پسرشفربهعنوانآنالیزورشفربر خلاف وعده‌ای که به افتخاری مدیر پیشین استقلال پیش از قراردادش با این تیم داده بود، در اولین اقدام پسرش رابعنوانآنالیزور به تیم تحمیل کرد.
شفراعلام کرده بود هیچ دستیار خارجی با خودش به استقلال نمی‌آورد. در حالی نام
ساشاشفربعنوانآنالیزور در استقلال مطرح شد که او نه سابقه‌ای در این رابطه داشت و نه مدرکی. در مورد دستمزد
ساشاشفرهم گفته می‌شود مبلغ قرارداد وی بسیار بالاتر از یک آنالیزور است و حتی با مبلغ قرارداد بسیاری از مربیان لیگ برتری برابری می‌کند. در حالی
ساشاشفربا عنوان آنالیزور با استقلال قرارداد داشت و مبلغ قابل توجهی می‌گرفت که تخصصی در مبحث آنالیز نداشت.
۴- شکست در بازی‌های بزرگشفربر عکس نتیجه گرفتن در بازی‌های معمولی برابر تیم‌های ضعیف و متوسط، معمولاً قادر به کسب نتیجه در بازی‌های بزرگ نبود. شکست مقابل
السدبا ۳ گل در تهران، شکست مقابلالدحیلبا ۳ گل، باخت مقابل الهلال عربستان، پرسپولیس، سپاهان (بازی رفت)، تراکتورسازی و… نمونه‌هایی از این نتایج است.
۵- نداشتن کاریزما و اقتدار در تیمشفربر خلاف شخصیتی که مقابل مدیران باشگاه داشت و خواسته‌های منطقی و غیر منطقی‌اش را بر مدیران تحمیل می‌کرد، در تیم و بین بازیکنان اقتدار لازم را نداشت. کاریزمای ضعیف
شفردر تیم به اندازه‌ای بود که بازیکنان در حین تمرین و مسابقه کمتر تحت تأثیر وی و فرامینش بودند. مصداق این ادعا صحنه معروف پنالتی دربی بود که اسماعیلی بر خلاف نظر
شفرپشت ضربه پنالتی ایستاد تا سرنوشت یک باشگاه، یک لیگ و حتی خودشفرهم تغییر کند.
۶- دربی و خشم هواداران از تغییر پنالتی‌زندربی را باید مصداقی برای دو آیتم بالا دانست. آخرین باری که
شفربعنوانسرمربی استقلال در دربی بزرگ تهران حضور یافت، نه تنها بازنده میدان را ترک کرد تا یک بازی بزرگ دیگر را هم با شکست به اتمام رسانده باشد، بلکه بی اقتداری سرمربی در آن بازی کاملاً مشهود بود. با استناد به
صحبتهایخودشفر، مشخص می‌شود قرار بود پنالتی زن آبی‌ها در آن بازی بازیکن دیگری به جز اسماعیلی باشد. اما حساب نبردن بازیکن از سرمربی که حاصل بی اقتداری مربی است باعث شد تا بازیکنان داخل زمین سرخود تصمیم دیگری گرفته و آن را اجرا کنند. تصمیمی که سرنوشت یک تیم و شاید یک لیگ را تغییر داد.
۷- نادیده گرفتن توافقات و قرارداد قبل از فینال جام حذفیشفردر بدو پیوستنش به استقلال با قراردادی یک و نیم ساله به این تیم پیوست و بر اساس مفاد آن قرارداد وی اتوماتیک تا پایان لیگ هجدهم سرمربی بود. این مربی آلمانی پیش از فینال جام حذفی در باد حمایت هواداران خوابید و برای تغییر مبلغ، مدت زمان و برخی از مفاد قراردادش به مدیر وقت (سید رضا افتخاری) فشار زیادی وارد کرد تا افتخاری ناچار شود پیش از فینال جام حذفی تسلیم خواسته‌های وی شده، مدت و مبلغ قرارداد
شفررا تغییر دهد. در قرارداد جدید که با نظر و اصرار
شفرتهیه و امضا شد، مدت قرارداد وی یک سال (تا پایان لیگ نوزدهم) اضافه شد و مبلغ نیز به چند برابر توافق و مبلغ اولیه افزایش یافت.
۸- درگیری علنی با معاون باشگاهیکی از بارزترین اتفاقات دوران کاریشفردر استقلال، درگیری و اختلاف وی با علی خطیر معاون باشگاه بود.
شفراین اختلافات را علنی کرد و بارها به صورت تلویحی و با طعنه درباره خطیر صحبت کرد و پس از هر شکست معاون باشگاه را متهم به خوشحالی بابت این نتایج کرد.
۹- عدم تمکین از فرامین مدیریتیشفرترجیح می‌داد خیلی از فرامین مدیریتی تمکین نکند. به خصوص در زمان‌هایی که تیمش پیروز می‌شد و شرایط مناسبی داشت. از نمونه‌ها بارز عدم تمکین وی از برخی فرامین مدیریتی پایان دادن به کدورت با برخی از مدیران و معاونان باشگاه، سکوت در خصوص این اختلافات، عدم فعالیت در فضای مجازی بدون هماهنگی باشگاه و… بود. این موضوع خیلی به مذاق مدیران باشگاه استقلال خوش نیامد و یکی از دلایلی بود که می‌توانست این مجموعه را مجاب به قطع همکاری با آقای سرمربی کند.
۱۰- مشکل فنی و ناتوانی در بازگشت هنگام گل خوردنیکی از انتقادات فنی که بهشفرو مجموعه فنی‌اش وارد بود، این بود که هرگاه تیمش در هر بازی گل اول را می‌خورد، توان بازگشت به بازی را نداشت. استقلال در این فصل از هر تیمی اعم از داخلی یا خارجی زمانی که گل اول را خورد، بازنده از زمین خارج شد.
۱۱- ناکامی در هر سه جامشفربا استقلال در این فصل در سه جام حضور داشت. ماحصل حضور او در این فصل حذف از جام حذفی، دور شدن از هدف قهرمانی در لیگ و کمرنگ شدن (تا حدود زیادی از بین رفتن) شانس صعود از گروه مقدماتی در آسیا بود. استقلالی‌ها معتقد بودند ناکامی در این سه جام در شأن باشگاه استقلال نیست و برای این همه ناکامی در یک فصل لازم نبود استقلالی‌ها هزینه‌های سنگین
شفرو تیمش را تحمل کنند.
۱۲- تیر خلاصشکست مقابل پدیده تیر خلاصی بود که یحیی گل محمدی بر پیکرشفروارد کرد و باعث شد ظرفیت مجموعه استقلال برای تحمل این سرمربی پر هزینه تکمیل شده و این تصمیم تعیین کننده و سرنوشت ساز را اتخاذ نمایند.
۱۳- کمیته فنیسرمربی آبیپوشاندر همه مدت حضورش در این تیم هرگز کمیته فنی باشگاه را در عمل قبول نداشت. او بر خلاف برخی از ادعاهای ظاهری‌اش، در عمل هرگز با کمیته فنی تعامل نداشت. اوج تعامل
شفربا کمیته فنی در زمان‌هایی بود که به دلیل یکی دو شکست پی در پی در موضع ضعف قرار می‌گرفت و در آن مواقع با کمیته فنی در نشست‌هایی کاملاً فرمالیته و نمایشی شرکت می‌کرد و هرگز تحت تأثیر اعضای کمیته فنی نبود.
۱۴- سوپرجامسوپرجام یکی از بزرگترین پرونده‌هایی است که باشگاه استقلال درسالهایاخیر با آن مواجه بوده. استقلالی‌ها پیش از شروع فصل حاضر به حضور در بازی سوپرجام در تاریخ اعلام شده نشدند تا با حکم انضباطی محکوم به شکست ۳ بر صفر و از دست رفتن سوپرجام شوند. آنها بعداً به دادگاه عالی ورزش شکایت کردند و با تحمل هزینه‌های فراوانی پرونده‌ای باز کردند که سرانجام آن هم مشخص نیست.
شفربعد از پایان فصل گذشته به مرخصی رفت و با یکی از تلویزیون‌های اروپایی برای تحلیل و تفسیر جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه همکاری کرد. او به همین دلیل دیر (خیلی دیرتر از معمول) به تهران آمد و به تبع آن تمرینات پیش فصل و نقل و انتقالات استقلال دیرتر از حد معمول آغاز شد. استقلالی‌ها که به خاطر دیر آغاز کردن تمرین و اردوی پیش فصل آمادگی حضور در مسابقه سوپرجام را نداشتند، اردوی خارج از کشور را بهانه‌ای برای غیبت در بازی مزبور قرار دادند و اتفاقات بعدی که همه می‌دانند. در واقع منشأ از دست رفتن سوپرجام، شکایت به دادگاه
کاسو هزینه‌های آن را هم می‌توان در طولانی شدن مرخصی (بخوانید غیبت) پیش فصلشفردانست.
منبع: مهر


گروه های زیر مجموعه ورزشی

دنیای ورزش
دنیای ورزش

آخرین اخبار

رگبار باران در ۲ استان و تشدید بادهای ۱۲۰ روزه در ۳ استان
سازمان هواشناسی کشور با صدور دو هشدار از رگبار باران در جنوب سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان خبر داده است. همچنین بر اساس هشدار این سازمان از امروز (۱۲ تیر)، وزش بادهای ۱۲۰ روزه در سه استان کشور تشدید می‌شود.
اگر کرونا را کنترل نکنیم در فصول سرد با بحران‌ مواجه می‌شویم
معاون درمان وزیربهداشت ضرورت برنامه‌ریزی مدون برای کنترل کرونا را خواستار شد و گفت: اگر چنانچه در این بازه زمانی نتوانیم این ویروس را کنترل کنیم قطعا در فصول سرد سال با بحران‌های جدی تر مواجه خواهیم شد.
هر ۴۰ دقیقه یک زن در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شود
مسئول آموزش خانه کارگر کشور گفت: هر ۴۰ دقیقه یک زن در کشور به سرطان سینه مبتلا می‌شود.
۱۰ سال گذشته اتفاقات خوبی در زیرساخت‌های راه‌های لرستان رخ داده است
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: ۱۰ سال گذشته اتفاقات خوبی در زیرساخت‌های راه‌های استان رخ داده است.
شایع‌ترین معضل بیماران بدحال کرونایی در جهان
محققان در پژوهش‌های اخیر خود دریافتند، بیماری کووید ۱۹ می‌تواند منجر به سکته و آسیب مغزی در بیماران با وضعیت بحرانی شود و این موضوع می‌تواند در میان مبتلایان به بیماری مذکور بسیار شایع باشد.
تا پایان دولت راه های روستاهای بالای ۵۰ خانوار آسفالت می‌شود
وزیر راه و شهرسازی گفت: در طرح طرح ابرار در سال جاری  هیچ روستای بالای ۵۰ خانوار را نخواهیم داشت که تا پایان دولت فاقد آسفالت باشد.
پایان زودهنگام مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا
مذاکرات اتحادیه اروپا و بریتانیا درباره آینده روابط دو طرفه آنها امروز (پنجشنبه) زودتر از موعد مقرر آن به پایان رسید.
ساخت ۲۰۰ هزار مسکن برای دهک‌های پایین
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: کمیته کارشناسی به منظور احداث مسکن برای دهک‌های یک تا سه تشکیل شده و به زودی عملیات اجرایی ساخت ۲۰۰ هزار واحد آغاز می‌شود.
اعتماد مردم روسیه به پوتین
«دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت، ذات همدلی مردم روسیه در این همه پرسی معیاری برای عمق اعتماد مردم به «ولادیمیر پوتین» رئیس‌جمهور این کشور بود.
محور قدیم خرم‌آباد پلدختر برای دسترسی محلی است
وزیر راه و شهرسازی گفت: محور قدیم خرم‌آباد پلدختر برای دسترسی محلی است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واریز مابه التفاوت ریالی سهمیه اعتباری سوخت خرداد ماه خودروهای حمل و نقل عمومی
مدیر عامل اتحادیه تاکسیرانی‌های شهری کشور گفت: ما به التفاوت ریالی سهمیه اعتباری سوخت خرداد ماه ۵۱۲ هزار خودروی حمل و نقل عمومی، واریز شد.
جشنواره  گل اینتر در سری آ
اینتر با یک پیروزی پر گل برابر برشا توانست سه امتیاز بازی را به دست آورد.
وقتی در فوتسال به قوی شدن حریفان تیم ملی فکر می‌کنند!
مشخص نیست حضور تیم ملی فوتسال زیر ۲۳ سال ایران در تورنمنتی که رقیب اصلی این تیم در آن حضور دارد با چه توجیهی صورت گرفته است.
امسال ۵۰ درصد چهارخطه چهارخطه ازنا - شازند به اتمام می‌رسد
معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: امسال ۵۰ درصد چهارخطه چهارخطه ازنا - شازند به اتمام می‌رسد.
اقتصاد انگلیس در بدترین وضعیت ۴۱ سال اخیر
رشد اقتصادی سه ماهه نخست امسال انگلیس به کمترین رقم از سال ۱۹۷۹ رسید.
هافبک برزیلی بارسلونا برای ماندن در بایرن چه کرد؟
جی جی بوفون تاریخ ساز می‌شود
4 کاندیدای مزاحم برای ملو در یوونتوس
بهترین بازیکن لالیگا انتخاب شد+ عکس
ولخرجی اماراتی ها برای سرمربی جدیدشان
برگزاری دور دوم مذاکرات داورزنی و فابیو
عکس روز- وحشت
کریم باقری خیال همه پرسپولیسی ها را راحت کرد
تکذیب درگیری بین دروازه بان های لیگ برتری
واکنش همسر استراماچونی به بیکاری آندره آ