شوهری که تعهد کتبی داد کتاب زنش را نخواند! + عکس

08:08 ۱۴۰ روز و ۱۱ ساعت پیش مشرق نیوز 152 0
شوهری که تعهد کتبی داد کتاب زنش را نخواند! + عکس

نویسنده در نکته‌ای جالب گفت: همسر قهرمان و شخصیت اصلی داستان من که زندگی‌اش را روایت کرده‌ام، تعهد کتبی داده که کتاب «نفس» را نخواند؛ صرفاً از این جهت که همچنان شخصیت او محفوظ بماند.

مشرق نیوز

به گزارشمشرق، جشن امضای کتاب «نفس»، نوشته بهزاد دانشگر، در ششمین روز از برگزاری نمایشگاه کتاب تهران با حضور نویسنده کتاب، وجیهه سامانی منتقد ادبی و میثم رشیدی مهرآبادی مجری و کارشناس این برنامه در غرفه ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد.
رشیدی مهرآبادی درباره کتاب «نفس» گفت: این رمان فراز و نشیب‌های شخصیت زنی را روایت می‌کند و واقعاً خواندنش جذاب است؛ کتابی که در چاپ اول با استقبال خوبی هم روبه‌رو شده و گویا قرار است در نسخه‌ای ارزان‌تر نیز منتشر شود.
در ادامه،وجیهه سامانی، از داستان‌نویسان کشور که به عنوان منتقد در نشست حضور داشت، درباره آثار بهزاد دانشگر گفت: چند کتابی که از او خوانده‌ام، هم جریان‌ساز بوده‌اند و هم مورد استقبال مخاطبان قرار گرفته‌اند. در مورد ژانر رمان «نفس» باید بگویم این کتاب، زندگی‌نامه داستانی است که دارای قدمت زیادی در ادبیات داستانی دنیاست.
زندگی‌نامه داستانی می‌تواند در جذب مخاطب موفق‌تر باشدوی افزود: زندگی‌نامه داستانی را در دوره ساسانیان هم می‌توان دید؛ به خصوص در مورد شرح حال شاهان و همین را می‌توان در شاهنامه نیز مشاهده کرد. از زندگی‌نامه داستانی در دوره‌ای در کشورمان غفلت شد تا اینکه در این یک دهه اخیر آثار خوبی را در این ژانر در ادبیات دفاع مقدس می‌بینیم.
شوهری که تعهد کتبی داد کتاب زنش را نخواند! + عکس
به گفته این نویسنده، این کتاب‌ها چون مبتنی بر واقع‌نمایی است و نه تخیل، می‌تواند تاثیرگذاری زیادی نیز روی مخاطب داشته باشد. «نفس» از دسته آثاری است که هرچند در این زمره است، وجه داستانی آن بیشتر است.
سامانی درباره قوت و ضعف «نفس» نیز یادآور شد: این کتاب طراحی و جلد جالبی دارد که فضای بصری خوبی به کتاب داده است. نثر کتاب نیز ساده، روان و خوش‌خوان است که هم قواعد ادبی را رعایت می‌کند و هم خواننده را با خود همراه می‌کند. ضمن اینکه درباره شخصیت خانم‌ها به خوبی نوشته و این قابل باور است.
مخاطب را فراتر از جوایز بدانیماین نویسنده اعتقاد داشت: اگر در داستان‌نویسی به دنبال گرفتن جوایز و جشنواره‌ها باشیم، دیگر آثار مخاطب‌پسند نخواهد شد. جای خوشحالی دارد که نویسندگانی مثل بهزاد دانشگر، مخاطب را فراتر از جوایز می‌داند و حرفی را می‌زند که از جنس نیازهای مردم باشد.
بیشتر بخوانیم:نمایشگاه کتاب «نفس» می‌کشد«نفس» ی جدید در بازار کتاب«سفیران آمریکایی» تهدید نیستند!در ادامه نشست نیزبهزاد دانشگر، نویسنده کتاب «نفس» گفت: زندگی‌نگاره که به اسامی دیگری هم مطرح می‌شود، یک ژانر در روایت است؛ هرچند که دوستان این را به عنوان گونه ادبی نمی‌دانند. این من نویسنده هستم که برای بیان حرفم دست به انتخاب یک ژانر می‌زنم؛ همچنان‌که «نفس» لزوماً زندگی‌نامه داستانی نیست. حتی رمان هم نیست.
این نویسنده تأکید کرد: فضای مستند کتابم بر داستانی بودنش غالب است. فضا و شخصیتش واقعی است و تنها رگه‌هایی که باعث می‌شود مخاطب، شخصیت‌ها را در عالم واقعیت بشناسد، به سمت داستان برده‌ام. در واقع فضای داستانی را برای جذاب‌تر کردن روایت به کار گرفتیم؛ اما اصل محتوای کتاب را واقعی بدانید.
همسر شخصیت داستان، تعهد کتبی داده که «نفس» را نخوانددانشگر در مورد فضا و شخصیت واقعی اما مکتوم «نفس» یادآور شد: لیلا.غ یکی از همین آدم‌هایی است که دور و بر ما زندگی می‌کند. مدت‌ها بود دنبال شخصیتی بودم که بتوانم تحولاتی خاص از زندگی او را بنویسیم. او را از این بابت که داستان زندگی‌اش را در اختیار من گذاشته، شخصیتی خاص می‌دانم.
این نویسنده در نکته‌ای جالب نیز گفت: همسر قهرمان و شخصیت اصلی داستان من که زندگی‌اش را روایت کرده‌ام، تعهد کتبی داده که کتاب «نفس» را نخواند؛ صرفاً از این جهت که همچنان شخصیت او محفوظ بماند.
نویسنده کتاب «ادواردو» درباره استقبال از کتاب تازه خود بیان کرد: تاکنون واکنش‌های قابل قبولی از سمت خوانندگان «نفس» گرفته‌ام؛ هرچند هنوز قضاوت درباره آن زود است. البته امیدوارم در درازمدت کتابی اثرگذار و موج‌ساز باشد و گوشه‌ای از مشکلات جامعه را حل کند.
شوهری که تعهد کتبی داد کتاب زنش را نخواند! + عکس
آقایان زمان وزیری، حاج فیروز احمدی، بهزاد دانشگر و خانم سامانی در رونمایی از کتاب نفسوجیهه سامانیبا اشاره به تفاوت ژانر داستان و زندگینامه داستانی افزود: اگر همین موضوع که داستانی مضمون محور است قرار بود در قالب داستان دربیاید، کار بسیار سختی بود و برای باورپذیر کردن و اقناع مخاطب، نویسنده باید تلاش زیادی می کرد. پیرنگ چهارچوب داستان و منطقی بود روابط علّی معلولی در پرداخت داستانی عرق ریزی روحی فراوان می خواهد. اما در زندگینامه داستانی چون اصل بر واقعیت است، کار نویسنده راحت تر است. اما این شاید در روایت زندگی افراد شهیر موفق تر باشد. اما اینجا ما با اتفاقات و تغییراتی روبه رو می شویم که باورش برای مخاطب جوان سخت است و از طرفی راوی هم هویتی برایش ندارد. به همین دلیل بهتر بود در دیباچه کتاب به واقعی بودن داستان اشاره می شد.
وی در انتهای این نشست همچنین تصریح کرد: خواندن کتابی مثل «نفس» در قامت زندگی‌نامه، به نظرم می‌تواند برای مخاطبان ایجاد تجربه کند؛ تجربه‌ای که به مخاطب در زندگی واقعی خودش نیز کمکی جدی خواهد کرد. دست ما در حوزه مسائل اجتماعی در حیطه داستان خالی است و وجود امثال «نفس» خود غنیمتی است.
گفتنی است در پایان این مراسم نیز رونمایی و جشن امضای کتاب «نفس»، منتشرشده توسط انتشارات تلاوت آرامش، در غرفه مجمع ناشران انقلاب اسلامی واقع در سی‌ودومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران به انجام رسید.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

فرهنگ حماسه
فرهنگ حماسه

آخرین اخبار

دانلود فیلم سینمایی تگزاس ۲
نسخه کامل فیلم کمدی پرفروش تگزاس۲ به کارگردانی مسعود اطیابی و تهیه‌کنندگی سیدابراهیم عامریان چهارشنبه ۲۷ شهریور ماه در سایت دانلود قانونی حلال دانلود منتشر می‌شود.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد بدون شرکت در کنکور سراسری
این روزها دغدغه‌ی بسیاری از افراد حضور در کلاس، خدمت نظام‌وظیفه، مرخصی در ساعت کاری هست.
همه‌چیز درباره نودالیت، این خوراکی خوشمزه و همه‌پسند!
نودالیت یکی از محبوب‌ترین غذاها در سراسر جهان هست.
دانلود فیلم تگزاس ۲ کامل و بدون سانسور
فیلم سینمایی «تگزاس ۲» توسط سایت سیما دانلود توزیع شد.
۳ روش ساده برای مقابله با کلاهبرداران خودرو
معاملات خودرو را می‌توان یکی از پرحاشیه‌ترین معاملات در ایران دانست.
مزایای دوره آموزش فروش با حمیدرضا بشیری
با پیشرفت دنیای امروزه و کسب‌وکارها، آگاهی از مزایای فروش می‌تواند ما را در گسترش کسب‌وکار و پیشرفت روبه‌رشد آن کمک شایانی کند.
راهنمای خرید گل آنلاین
امروزه در دکوراسیون خانه‌ها و محیط‌های کاری به هیچ عنوان نمی‌توان وجود گل را نادیده گرفت.
آموزشگاه اپراتوری دستگاه CNC
مطالعه محققان نشان داده که هنگام آموزش هر چه درگیری و ارتباط بیشتری بین کارآموز و محیط کاری بیشتر باشد کیفیت آموزش نیز بسیار بالاتر خواهد بود.
سود هوآوی از فروش تجهیزات و گوشی‌ به ۱.۵۵ میلیارد دلار رسید
انتشار گزارش‌های آماری جدید نشان‌ می‌دهد که میزان سود تجارت گوشی‌های هوشمند هوآوی به ۱۱ میلیارد یوآن معادل ۱.۵۵ میلیارد دلار در شش ماهه نخست ۲۰۱۹ رسیده است که از میزان کل سال ۲۰۱۸ بیشتر است.
بررسی بازار خودروهای وارداتی دست دوم
این روزها خرید خودروی خارجی کارکرده می‌تواند نوعی سرمایه‌گذاری تلقی شود. چرا که تعداد خودروهای صفر کیلومتر،‌ تعدادی مشخص و در حال کم شدن است. از سویی دیگر ممنوعیت واردات منجر به افزایش تعداد این خودروها نمی‌شود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

زخم معده در کودکان چه علائمی دارد؟
زخم معده به معنی زخم یا فرسایش پوشش معده یا بخش بالایی روده کوچک به دلیل تجزیه پوشش محافظتی معده یا مقادیر بیش از حد اسید معده می‌باشد. اگرچه زخم معده در بزرگسالان بیشتر شایع است، اما کودکان نیز در هر سنی می‌توانند این مشکل را تجربه کنند.
آمریکا از اتهام زنی به ایران به دنبال چیست؟
در فاصله کوتاهی پس از عملیات بی سابقه پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن علیه تاسیسات نفتی ارامکو در عربستان سعودی،مقامات امریکایی و پس از آن سعودیها برای رهایی از افتضاح نظامی و امنیتی که گریبان آنها را گرفته است دست به فرافکنی زدند و انگشت اتهام را به سمت کشورهای دیگر گرفتند.
مهدی قائدی به بازی با پرسپولیس می رسد؟
مهدی قائدی قادر به همراهی تیمش در دربی برابر پرسپولیس خواهد بود.
وحید امیری و تفکرات کالدرون و ویلموتس
امیری در دیدار مقابل نفت در ترکیب اصلی حضور نداشت و از دقیقه 52 وارد زمین شد و نمایش خوبی هم از خود نشان داد.
Kirin ۹۹۰ هوآوی، نسل جدید پردازنده‌های موبایل
این تراشه بالاترین تعداد ترانزیستور در صنعت نیمه هادی را ارائه می‌دهد؛ این بدین معناست که از این پس انتقال اطلاعات از یک بخش تراشه به بخش دیگر، با سرعت بیشتری نسبت به قبل انجام می‌شود.
بازیگران فیلم «سبز سفید قرمز» مشخص شدند
قصه‌های شبانه‌ تلویزیون بافضای‌جاسوسی و زنانه
سازمان سیا چگونه در سیستم فرهنگی نفوذ کرد
قحطی نان در دوران ناصرالدین شاه سریال رادیویی شد
چرا مردم سریال‌های شبکه نمایش خانگی را نمی‌خرند؟
انتقاد صریح بازیگر  زن سینما از ازدواج نکردن هنرپیشه‌های ایرانی+ فیلم
حاتمی‌کیا به گوش چه کسانی سیلی خواهد زد؟
محمد کاسبی: سرمایه‌گذاری در حوزه قرآنی مصرف صحیح بیت‌المال است
«از آسمان» روایتگر زندگی شهدا؛ از شهدای انقلاب گرفته تا مدافعان حرم
برد پیت: ترامپ تهدیدی برای مسائل جدی است