جریمه یک هزار تومانی یک مجرم!

18:07 ۴۴۱ روز و ۳ ساعت پیش مشرق نیوز 213 0
جریمه یک هزار تومانی یک مجرم!

معاون اول قوه‌قضاییه گفت: قوانین شفاف باشد، قانون گریزان نمی‌توانند سوء‌استفاده کنند.

مشرق نیوز

به گزارش مشرق، حجت‌الاسلام والمسلمین غلامحسین محسنی اژه‌ای در مراسم تودیع و معارفه معاونان حقوقی قدیم و جدید قوه‌قضاییه اظهار کرد: خدا را بی‌نهایت سپاسگزارم که همه مدیران در قوه‌قضاییه تکلیف‌مدار هستند و هر وقت به مدیران گفته شده فلان مدیریت را پذیرا باشید، با احساس تکلیف می‌پذیرند و کسی که با این انگیزه مسئولیت می‌پذیرد همه توان خود را بکار می‌گیرد تا نقاط قوت را تعالی ببخشد و کمبودها را برطرف کند.
بیشتر بخوانید:حمله افراد ناشناس به خودروی علیرضا افتخاریوی افزود: در طول مدت سالیان گذشته، همه کسانی که در معاونت حقوقی کار کردند، همه توان خود را به کار گرفتند و آقای خداییان نیز در تمام این مدت تلاش کردند و زحمت کشیدند که قطعاً مفید و موثر بوده است.
معاون اول قوه‌قضاییه برای خداییان در سمت جدید آرزوی توفیق کرد و گفت: آقای مصدق معرف حضور همه است. روحانی فاضل، اهل قلم و تحقیق است و به کارهای اجرایی نیز آشنایی دارد. با شناختی که از وی وجود دارد امیدواریم در دوره مسئولیت آقای مصدق این معاونت از ارتقای بالاتری برخوردار شود و خلاها و نقص‌ها برطرف شود و مجموعه‌ای از قوانین متناسب با نظام حقوقی اسلامی را شاهد باشیم.
وی یکی از وظایف قوه‌قضاییه را تحقق بخشیدن عدالت خواند و اضافه کرد: در تحقق این امر دو رکن اساسی قانون و قاضی خوب برای اجرای قانون وجود دارد.
محسنی اژه‌ای گفت: آقای مصدق امروز متکلف این امر شده تا در نظام جمهوری اسلامی ایران بیش از گذشته عدالت برقرار شود و یک پایه آن قانون است. اگر تا امروز ۱۲ الی ۱۳ ساعت کار می‌کردند باید بیشتر کار کنند. ما در گام دوم انقلاب هستیم که اقتصائات خاص خود را دارد. باید قانون اساسی را نصب‌العین خود قرار داریم و به وظایف خود به نحو احسن عمل کنیم.
وی خطاب به مصدق گفت: با عنایت به بیانیه گام دوم انقلاب، سیاست‌های کلی ابلاغی و ضرورت‌هایی که وجود دارد، لازم است از همه نخبگان در این عرصه استفاده شود؛ به ویژه حقوقدانان و کسانی که با مبانی فقه و اصول اسلامی آشنا هستند تا قوانین تدوین شده پایدار و پاسخگوی زمان باشد و روز به روز تغییر نیابد.
محسنی‌اژه‌ای تاکید کرد: باید مبتنی بر حق و سیاسیت‌های کلی ابلاغی و ضرورت‌های زمان، قانون بنویسید و با همکاری دولت و مجلس، لوایح با کمترین تغییر یا بدون تغییر مصوب و قانون شود.
محسنی اژه‌ای بیان کرد: ما امروز قانونی نیاز داریم که موثر و گره‌گشا و منطبق با نظام اسلامی باشد و نمی‌خواهیم مترجم برخی قوانین از بیرون نحمیل شده باشیم. نظام ما مبتنی بر وحی و قرآن است بنابراین باید از فقه اسلامی و دانشمندان این حوزه استفاده کنیم.
وی با بیان اینکه قانون باید اثرگذار، شفاف و صریح باشد گفت: ما بیش از ۱۱ هزار نظر مشورتی دادیم؛ این یعنی قوانین دارای ابهام و قابل تفسیر و برای قاضی صریح و روشن و شفاف نیست. قانون نباید مبهم و مجمل باشد.
محسنی اژه‌ای تاکید کرد: اگر قانون صریح و شفاف باشد قانون گریزها نمی‌توانند از ابهام قانون سوء‌استفاده کنند.
وی افزود: تحولاتی از اول انقلاب تاکنون در مورد قوانین کیفری و حقوقی داشتیم. تقاضا دارم نگاه کنید و ببینید که آیا آسیبی بوده که این مقدار در قوانین تغییر داشته یا اقتضائات زمان بوده است؟ تقاضا دارم به این مکته به ویژه مجازات‌ها توجه شود. مجازات باید متناسب و بازدارنده باشد. بررسی کنیم ببینیم مجازات‌هایی که در طول ۴۰ سال گذشته وجود داشته بازدارنده بوده یا خیر؟ و اشکال از کجا بوده است؟
معاون اول قوه‌قضاییه اضافه کرد: فکر می‌کنم اگر مجازات‌ها بازدارنده نیست اشکال از قوه‌قضاییه و قانون نیست؛ ضمن اینکه شاید بخشی از اشکالات‌ها هم مربوط به قوه‌قضاییه باشد.
وی گفت: اگر دادگاه‌های علنی آن مقدار که قانون اساسی اجازه داده به صورت عبنی پخش می‌شد هم بازدارندگی بیشتری می‌داشت و در آگاهی‌بخشی مردم تاثیر می‌گذاشت. اگر پخش علنی تاثیر دارد باید دنبال آن برویم که انجام بشود و اگر هم نیست باید برای مردم بیان شود.
محسنی اژه‌ای به مجازات‌های جایگزین حبس اشاره کرد و ادامه داد: اگر عمل مجازات‌های جایگزین حبس یا بازدارنده نیست یا تالی فاسدهای جانبی دارد.
وی افزود: برخی امور و مسائل که مردم از آن رنج می‌برند هنوز جرم انگاری نشده و قانون روشنی هم وجود ندارد و برخی امور هم باید قضازدایی شود و بدون وجهه جرم‌انگاری شود که باید مورد توجه قرار گیرد.
وی افزود: پرونده‌ای آقای اسماعیلی برای من فرستاد که متهم به ۶ ماه حبس و ۱۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم شده بود. گفتم شاید اشتباه کرده‌اند اما آقای اسماعیلی گفت قانون همین را می‌گوید. قوانین این چنینی هستند که باید بازنگری شوند.
منبع: تسنیم


گروه های زیر مجموعه اجتماعی

محیط زیست
محیط زیست

آخرین اخبار

چند کلام با «برنز»، دیپلمات نامرئی آمریکایی
راهبرد آقای ترامپ در مقابل عزم و اراده مردم ایران نیز چیزی جز تهدیدها و خط و نشان کشیدن‌های مکرر و ملال‌آور نیست، هرچند اگر تعرضی به ایران صورت بگیرد، همانند آنچه در عین‌الاسد اتفاق افتاد، بارها و بارها تکرار خواهد شد.
۴ روش طبیعی برای درمان آکنه
آکنه یک بیماری پوستی شایع است که تقریبا ۸۵ درصد افراد را در برخی از مراحل زندگی شان تحت تاثیر قرار می دهد. علائم شامل جوش هایی مزاحم می شوند که خلاص شدن از آنها می تواند دشوار باشد.
اولین جام جهانی فوتبال
سال ۱۹۳۰ میلادی در چنین روزی، اولین دوره مسابقات جام جهانی فوتبال مردان با بازی همزمان تیم‌های فرانسه و مکزیک، امریکا و بلژیک شروع شد.
ایران کاندیدای میزبانی مهارت‌های فردی FIBA شد
فدراسیون بسکتبال ایران، آمادگی خود را برای میزبانی و برگزاری مسابقات انتخابی مهارت‌های فردی فیبا اعلام کرد.
رضاییان: پرونده پارس جنوبی و استقلال را به CAS نمی فرستیم
مدیرعامل پارس جنوبی از در جریان بودن پرونده دیدار این تیم برابر استقلال در کمیته انضباطی خبر داد.
الجزایر و تونس بر لزوم مقابله با مداخلات خارجی در لیبی تاکید کردند
وزیران خارجه تونس و الجزایر امروز (دوشنبه) بر لزوم دستیابی به راه حل مسالمت آمیز در لیبی مبتنی بر توافق گروه‌های لیبیایی و مقابله با مداخلات خارجی تاکید کردند.
اتحادیه اروپا: ترکیه به تعهداتش درباره لیبی احترام بگذارد
مسؤول سیاست خارجه اتحادیه اروپا امروز (دوشنبه) اعلام کرد، وضعیت لیبی بد است و ممنوعیت انتقال سلاح به این کشور به شکل خطرناک و ادامه داری نقض می‌شود.
رئیس‌جمهوری تونس الغنوشی را به چالش کشید: خبری از تغییر دولت نیست
رئیس جمهوری تونس امروز (دوشنبه) از پذیرش درخواست حزب النهضه برای انجام رایزنی‌ها درباره تشکیل دولت جدید سرباز زد و گفت، قانون اساسی هرگز اجازه هیچ رایزنی را در سایه وجود نخست وزیری با اختیارات کامل نمی‌دهد.
علی‌اف: تمام مسؤولیت تنش در مرز بر عهده دولت ارمنستان است
رئیس جمهوری آذربایجان طی اظهاراتی درباره درگیری‌های صورت گرفته روز گذشته در مرز این کشور با ارمنستان گفت: ارتش با ضربه مهلک به ارمنستان انتقام خون شهدای‌مان را گرفت.
الفتح درباره حمله به تظاهرکنندگان: سخنگوی فرمانده کل اطلاعات نادرست ارائه کرد
ائتلاف الفتح امروز (دوشنبه) از اظهارات سخنگوی فرمانده کل نیروهای مسلح عراق درباره حمله نیروهای امنیتی به تظاهرکنندگان اظهار تعجب کرد و گفت، او اطلاعات غیرواقعی ارائه کرد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

ادامه جنوبی «استاد معین» تا پایان مرداد به بهره برداری می رسد
معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران، با بیان اینکه پیشرفت عملیات اجرایی پروژه احداث ادامه جنوبی بلوار استادمعین از مرز 90 درصد فراتر رفته است، از امکان بهره برداری از این پروژه تا پایان مرداد سال جاری خبر داد.
العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در جنوب عربستان خبر داد
خبرنگار العالم از شنیده شدن صدای انفجارها در خمیس مشیط و جیزان در جنوب عربستان سعودی خبر داد.
عراق|هلاکت 5 تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد
منابع امنیتی عراقی از هلاکت ۵ تروریست انتحاری در جنوب غربی بغداد خبر دادند.
ژاوی نیمار ایرانی را می خواهد!
تیم فوتبال السد قطر قصد دارد مهدی قایدی را به خدمت بگیرد.
موج جدید عادل خواهی -آماده باش برای یک جنگ تمام عیار -کرونا در اردوگاه پرسپولیس -پیشخوان
تصویر نیم صفحه روزنامه‌های ورزشی امروز به رشته‌های مختلف ورزشی اختصاص یافته است.
پژوهشگاه زلزله ایران: گسل فیروزکوه ارتباطی به گسل‌های تهران ندارد
روش‌های صحیح استفاده از ماسک در پیشگیری از کرونا (عکس)
آزمون دکتری وزارت بهداشت ۲ هفته به تعویق افتاد- زمان برگزاری آزمون ارشد و دستیاری پزشکی تغییر نمی‌کند
کیفیت هوای تهران قابل قبول است
دو قصور شهرداری در حادثه کلینیک سینا
هشدار وزارت بهداشت: شناسایی ویروس کرونا در هوای محیط‌های بسته تهران!
دستور وزیر بهداشت درباره رعایت پروتکل بهداشتی برگزاری کنکورها
زمان برگزاری آزمون های وزارت بهداشت در هفته آینده تغییر کرد
شمار جان‌باختگان کرونا در کشور از ۱۳ هزار نفر گذشت
اطلاعیه سازمان سنجش درباره زمان برگزاری آزمون‌های دکتری و کارشناسی ارشد سال۹۹