سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص 'کمربند-راه' است

06:00 ۲۸ روز و ۱۳ ساعت پیش ایرنا 314 0
سفیر ایران در چین: منافع مشترک مهمترین شاخص 'کمربند-راه' است

پکن- ایرنا- سفیر جمهوری اسلامی ایران در چین «منافع مشترک مبتنی بر برد - برد» را مهمترین ویژگی پیشنهاد 'کمربند - راه' خواند و گفت: این پیشنهاد به طور موثر به ایجاد تاسیسات زیربنایی و رشد اقتصادی کشورهای مسیر کمک کرده است.

ایرنا

به گزارش ایرنا 'محمد کشاورز زاده' روز جمعه به مناسب گشایش دومین اجلاس بین المللی 'کمربند - راه' در پکن در گفت و گو با رادیو بین المللی چین در پکن افزود: برگزاری دومین مجمع همکاری کمربند و جاده نشانگر تفاهم مشترک و اطمینان کشورهای شرکت کننده برای کمک به همکاری با منافع مشترک است.
وی گفت: به نظر من پیشنهاد کمربند و جاده که در سال 2013 توسط 'شی جین پینگ' رییس جمهوری مطرح شد با اقبال خوبی رو به رو شده و زمینه لازم را برای توسعه روابط چین با کشورهای منطقه فراهم کرده است که نمونه بارز آن را در برگزاری اجلاس دومین مجمع کمربند و راه می بینیم که تعداد زیادی از کشورهای مختلف در این مجمع شرکت خواهند کرد.
در 5 سال گذشته پس از مطرح شدن پیشنهاد کمربند و جاده، چین با بیش از 150 کشور و سازمان بین المللی بیشتر از 170 سند همکاری برای ایجاد مشترک کمربند و جاده به امضا رسانده است.
سفیر ایران در چین یکی دیگر از مهمترین مشخصات پروژه 'کمربند - راه' را تکیه آن بر اهداف برد - برد آن دانست و گفت: 'کمربند - راه' به دنبال برد - باخت نیست چین با توسعه زیرساخت کشورهای دیگر و افزایش رشد اقتصادی، می خواهد این پروژه را پیش ببرد که این اقبال خوبی را برای کشورهای منطقه نشان می دهد.
کشاورز زاده تصریح کرد: کشورهای آسیایی به ویژه غرب آسیا، کشورهایی هستند که نیاز به توسعه زیرساخت ها دارند و چین این توانمندی را دارد و به نظر می رسد که با توجه به این که چین دارای سابقه طولانی در ارتباط با کشورها است و از قدیم در زمان جاده ابریشم با کشورهای مسیر دارای روابط خوبی بوده با اقبال خوبی رو به رو شده است.
او گفت که ایران، شرق و غرب را به یکدیگر متصل می کند و می تواند در اجرای پیشنهاد کمربند و جاده نقش مثبتی ایفا کند.
وی افزود: ایران به عنوان یکی از کشورهای مهم منطقه غرب آسیا و دسترسی اش به دریاهای آزاد و این که بخشی از پروژه کمربند و جاده دریایی هم هست، می تواند زمینه بسیار خوبی برای توسعه روابط منطقه با چین باشد از طرف دیگر ایران با توجه به اینکه دارای منابع عظیم انرژی است و برای اجرای این طرح، انرژی یکی از مهم ترین فاکتورهای پیشرفت است، ایران و چین در این زمینه می توانند همکاری های خوبی داشته باشند.
وی همچنین گفت: ایران و چین به دلیل اینکه هر دو از کشورهای مهم و با سابقه دیرینه هستند، می توانند همکاری هایشان را در بخش های انرژی و زیرساخت و همین طور در ارتباطات زمینی، دریایی و هوایی فراهم کنند با توجه به امکاناتی که ایران دارد خصوصا به دلیل جمعیت جوان و متخصصش برای اجرای پروژه کمربند و جاده هم می تواند موثر باشد.
سفیر ایران در چین با تاکید بر اینکه پیشنهاد کمربند و جاده با بسیاری از کشورها در ارتباط است و کشورها با تاریخ و تمدن های مختلف تنها با مد نظر قرار دادن پیش شرط احترام متقابل می توانند همکاری کنند و همکاری برابر یکی از ویژگی‌های مهم پیشنهاد کمربند و جاده است، ادامه داد: مسیر قدیمی جاده ابریشم که بین ایران و چین بوده، زمینه ارتباط مردمی را فراهم کرده است و آن طور که 'شی جین پینگ' درباره ارتباط مردم با مردم مطرح کرده است، به نظر می رسد که زمینه را برای موفقیت این طرح فراهم می کند.
وی ادامه داد: مردم ایران نسبت به مردم چین احترام خاصی قائلند و چین دارای سابقه خوبی در بین مردم ایران است چین به عنوان یک کشور قدرتمند در منطقه که توانسته در سال های اخیر پیشرفت های بسیار خوبی را کسب کند، هیچ وقت سابقه استعماری نداشته، ولی اکثر کشورهایی که اکنون قدرتمند هستند، سابقه استعماری دارند.
کشاورز زاده ادامه داد: کشورهای غربی با استعمار کشورهای آفریقایی، آمریکای لاتین و حتی آسیایی توانسته اند ثروت اندوزی کنند ولی مردم چین این گونه نبوده اند مردم چین با تلاش خودشان توانسته اند کشور خود را به پیشرفت برسانند و این الگویی برای کشورهای آسیایی است که بتوانند روابطشان را با چین گسترش دهند.
کشاورز زاده با اشاره به اتهامات برخی کشورها درباره پیشنهاد کمربند و جاده گفت: این اتهامات دارای اهداف ویژه سیاسی و اقتصادی است و با منافع مشترک و انتظارات مشترک کشورهای این منطقه مغایر است.
وی توضیح داد: کشورهایی که این اتهامات را به چین وارد کرده اند، کشورهای خارج از منطقه، مخصوصا آمریکا و برخی از کشورهای غربی هستند که سابقه خوبی در آسیا ندارند به نظر می رسد آن ها نگران این هستند با پیشرفت هایی که در منطقه صورت خواهد گرفت مردم این کشورها دیگر نیازی به آن ها نداشته باشند، به همین دلیل این تبلیغات منفی را انجام می دهند.
او گفت: اهدافی که این کشورها با طرح چنین اتهاماتی دنبال می کنند اهدافی صلح طلبانه نیست و با اغراض خاص سیاسی و اقتصادی صورت می گیرد و مطمئنا مردم منطقه کاملا آن را درک می کنند.
**آساق**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

صعود سه سابریست ایران به جدول اصلی گرند پری مسکو
سه شمشیرباز ایران به جدول اصلی مسابقات گرند پری مسکو صعود کردند.
قنبری، ماشین گلزنی بمی‌ها که متوقف نمی‌شود
تیم فوتبال شهرداری بم در هفته هفدهم لیگ برتر بانوان کشور و در تهران موفق شد آذرخش میزبان خود را با ۱۱ گل درهم بکوبد و جشنواره گل به راه اندازد.
ونگر: به‌زودی به جهان فوتبال بر می‌گردم
سرمربی پیشین آرسنال اعلام کرد به زودی به دنیای فوتبال برخواهد گشت.
بازی که تاریخ را عوض کرد
قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۴ که با پیروزی برابر اتلتیکومادرید در دیدار نهایی اتفاق افتاد تاریخ را عوض کرد.
گل ترابی بهترین گل آسیا شد
گل مهدی ترابی عنوان بهترین گل هفته لیگ قهرمان آسیا را به خود اختصاص داد.
مسدودسازی سایت‌های شرط‌بندی، انحلال کانون‌های هواداری و ...
معاون وزیر ورزش گفت: شماره‌گذاری صندلی‌ها و بلیط فروشی هوشمند بخشی از تمهیدات فدراسیون و شرکت توسعه برای ساماندهی مسائل فرهنگی و جلوگیری از برخی ناهنجاری‌هاست.
حزب محافظه‌کار انگلیس: نخست وزیر جدید قبل ۲۰ ژوئیه تعیین می‌شود
حزب‌ محافظه‌کار انگلیس امروز (جمعه) اعلام کرد، پیش‌بینی می‌شود جانشین ترزا می به عنوان رهبر حزب محافظه‌کار و نخست وزیر انگلیس قبل از تعطیلات تابستانی مجلس عوام که قرار است ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) باشد، تعیین شود.
واکنش‌های جهانی به استعفای ترزا می
استعفای ترزا می از نخست وزیری انگلیس در پی ناکامی‌اش در به سرانجام رساندن بریگزیت واکنش‌های مختلفی را به ویژه در میان رهبران اروپا در پی داشته است.
دادگاهی در آمریکا به کنگره حق دسترسی به اسناد مالی ترامپ را داد
بر اساس حکم دادگاهی در آمریکا "دویچه بانک" باید اسناد مالی ترامپ را برای بررسی در اختیار کنگره آمریکا قرار دهد. افزون بر آن کنگره آمریکا می‌تواند به اظهارنامه‌های مالیاتی ترامپ نیز دسترسی یابد.
میشل عون: مقاومت حق طبیعی هر ملتی است که خاکش مورد تجاوز قرار گرفته است
میشل عون تاکید کرد، سالروز ۲۵ مه دلیلی زنده بر این است که اراده ملت‌ها در نهایت بر مشکلات، ظلم، اشغالگری، نقض حقوق، خشونت و واژگونی حقایق غالب می‌شود حال هر دولتی مقابل آن بایستد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
بازی که تاریخ را عوض کرد
قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۴ که با پیروزی برابر اتلتیکومادرید در دیدار نهایی اتفاق افتاد تاریخ را عوض کرد.
دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی تمامی ندارد
قم - ایرنا - معاون هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دشمنی آمریکا و استکبار جهانی با انقلاب اسلامی تمامی ندارد، چرا که این موضوع به تفاوت دیدگاه این دو جریان بر می گردد و این گونه نیست که عده ای در آمریکا دوست و عده ای دشمن ما باشند.
دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی تمامی ندارد
قم - ایرنا - معاون هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دشمنی آمریکا و استکبار جهانی با انقلاب اسلامی تمامی ندارد، چرا که این موضوع به تفاوت دیدگاه این دو جریان بر می گردد و این گونه نیست که عده ای در آمریکا دوست و عده ای دشمن ما باشند.
انفجار در کویته پاکستان دو کشته برجای گذاشت
وزیر خارجه چین: آمریکا یک باجگیر اقتصادی است
سیاستمداران پاکستانی از سازمان همکاری اسلامی و اتحادیه عرب انتقاد کردند
چین: آمریکا رفتار اشتباه خود را اصلاح کند
چین با لایحه تحریم دریای جنوبی از سوی آمریکا مخالفت کرد
150 کودک افغان طی سه ماه کشته شدند
مجلس نمایندگان افغانستان همچنان «رئیس» ندارد
حزب نخست وزیر هند پیروز انتخاب پارلمانی شد
رزمایش مشترک آمریکا،استرالیا،کره جنوبی و ژاپن درخلیج گوام آغاز شد
عمران خان پیروزی مودی را در انتخابات هند تبریک گفت