پدران و مادران! «بهوش و بگوش»

08:00 ۳۶ روز و ۱۲ ساعت پیش ایسنا 757 0

«همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.»

ایسنا

به گزارش ایسنا، سردار سعید منتظرالمهدی در روزنامه وطن امروز نوشت: سخنی کوتاه با والدین و جوانان و ۷ نکته کلیدی در پیشگیری از اعتیاد.
۱- قرارها را بیشتر کنیم تا فرارها کمتر شود.
۲- فرصت گفتمان محبت‌آمیز بین اعضای خانواده ایجاد کنیم.
۳- جوانان را درک و با آنان هم‌‌نفس، هم‌سفر و هم‌صحبت شویم.
۴- مدرسه و خانواده اولین ایستگاه مؤثر در کاهش اعتیاد است.
۵- تاب‌آوری روانی مهم‌ترین مؤلفه در قدرت «نه» گفتن به اعتیاد است.
۶- تاب‌‌آوری در سایه همدلی، همزبانی ، همراهی و آموزش ایجاد می‌شود.
۷- شروع اعتیاد از ایستگاه «سیگار» است.
واقعیت امر این است که این روزها در عصر ارتباطات و هزاره سوم زمینه، زمانه و زمین به‌گونه‌ای فرمول‌بندی شده است که ارتباطات بین جوانان و نوجوانان با خانواده و والدین رو به کاهش است و علل مختلفی از جمله پدران و مادران شاغل، فرزندان رها شده، عدم ایجاد فرصت گفتمان بین اعضای خانواده و متأسفانه دسترسی به تمام لایه‌های مختلف فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی و… و عدم آموزش و مهارت کافی در نحوه استفاده از این دست ابزارها، مشکلاتی را برای جوانان و والدین ایجاد کرده است که در گذر زمان از دنیای سنتی به دنیای دیجیتال، باید کارشناسان، مربیان و اساتید حوزه‌های مختلف علوم اجتماعی و تربیتی و اندیشمندان روانشناس و علمای دینی به میدان بیایند و سازوکارهای لازم را برای عبور از این گردنه‌ها و بحران‌های جوانی، با کمترین آسیب ارائه دهند و نسخه‌های شفابخش آنها، چراغ راهی برای والدین و جوانان و نوجوانان باشد.
شاید این روزها بین ادبیات والدین و جوانان فاصله و خلائی ایجاد شده و در واقع جوانان احساس می‌کنند تفکرات والدین‌شان مربوط به زمان خودشان است و گویی آنها در قرون دیگری می‌زیسته‌اند و از سیاره دیگری آمده‌اند! غافل از اینکه علوم تربیتی و شناختی و پیشگیری از آسیب‌ها بر اصول واحدی استوار و صرفاً روش‌ها و نوع مواجهه متفاوت بوده و نحوه بیان مهم است. یادمان نرود هر فردی در زمان نوجوانی و جوانی‌اش با آسیب‌ها و تهدیدات زمانه خودش مواجه بوده و اگر نبودند مربیان، معلمان و والدین دلسوز، حتماً آنان نیز به گرداب مخوف آسیب‌ها فرو می‌رفتند.
حال در زمان کنونی باید برای برطرف شدن این فاصله‌ها تلاش کرد تا تناقضات ذهنی و روانی جوانان به کمترین اندازه برسد، به علاوه والدین باید ضمن پایبندی به اصول اخلاقی و دینی، کمی سطح توقعات خود را تعدیل و در واقع جوانان را بیشتر درک کنند و با آنان همراهی و همنوایی بیشتری داشته باشند و برای‌شان بیشتر وقت بگذارند و البته مربیان و معلمان نیز با ایجاد بستر مناسب و فضایی آکنده از مهر و محبت و صداقت و رأفت، آموزه‌های لازم را به آنان ارائه دهند و به عبارتی آنان را تاب‌آور کنند و صدالبته مسؤولان و مدیران لشکری و کشوری شرایط مناسبی برای تخلیه هیجانی مثبت جوانان فراهم آورند و با در نظر گرفتن امکانات رفاهی، ورزشی، آموزشی و تشویقی سهم خودشان را انجام دهند.
تاب‌آوری روانی، فصل و ترمی است در ادبیات روانشناسی و در علوم شناختی. تاب‌آوری (resolience) در سایه آموزش در یک بستر مناسب و خوشایند توأم با هم‌نوایی و هم‌آوایی و هم‌صحبتی با جوانان شکل می‌گیرد. تاب‌آوری یعنی اعتماد به نفس، خود را دیدن، ظرفیت‌های خود را دانستن و نه گفتن به وسوسه‌ها.
فردی که تاب‌آور می‌شود دیگر در مواجهه با یک شکست کوچک عاطفی و عشقی و کاری به سوی بزه و اعتیاد سوق پیدا نمی‌کند و هیچ‌کس، نه گروه همسالان و نه گروه همالان و نه حتی محیط نمی‌تواند او را به این ورطه بکشاند.
تاب‌آوری به‌سان نهالی است که در توفان خم می‌شود ولی نمی‌شکند و در این حین، جوانان عزیز با درک موقعیت خود و کمی صبوری و اندیشه و آینده‌نگری و نیم‌نگاهی به همترازان موفق خود در حوزه‌های مختلف کاری، علمی و زندگانی کمک شایانی به کاهش فاصله بین نسلی می‌کنند.
توکل بر خدا، برقراری ارتباط با منبع لایزال الهی، آموزش، ورزش، تغذیه سالم و رفاقت با صاحبان عقل و خرد و علم و معرفت و… از جمله موارد مهم در این حوزه است.
پس همه دست در دست هم دهیم و جوانان را درک کرده و دریابیم؛ اینان پاره تن خودمان و آینده‌سازان ایران سرافرازمان هستند.


گروه های زیر مجموعه از همه جا

از همه جا
از همه جا

آخرین اخبار

اعلام زمان بازی‌های تیم ملی بسکتبال در جام‌جهانی
فدراسیون جهانی بسکتبال زمان بازی‌های مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۱۹ چین را اعلام کرد.
ترامپ در سفر به انگلیس فرزندانش را هم می‌برد
رئیس‌جمهور آمریکا در سفری که چند روز دیگر به انگلیس خواهد داشت، قصد دارد فرزندان بالغش را نیز با خود می‌برد.
نتانیاهو سیسی را ˮدوستˮ خود خواند
نخست وزیر اسرائیل از رئیس جمهوری مصر که وی را "دوست" خود خواند، تشکر کرد.
بازدید سحرگاهی معاون درمان وزارت بهداشت از چند بیمارستان در تهران و شهر ری
معاون درمان وزارت بهداشت سحرگاه امروز به طور سرزده از بیمارستان‌های بهارلو و شهدای هفت تیر شهر تهران و فیروزآبادی شهر ری بازدید کرد.
ظرفیت پارکینگ‌های پیرامون حرم حضرت عبدالعظیم(ع) به ۱۰ هزار رسید
شهردار منطقه ۲۰ تهران اولویت اول برای دسترسی به حرم حضرت عبدالعظیم(ع) و شرکت در مراسم لیالی قدر را استفاده از حمل ونقل عمومی برشمرد و گفت: برای شهروندانی که مجبور به استفاده از خودروهای شخصی هستند در ۱۲ موقعیت با ظرفیت ۱۰ هزار و ۵۰۰ خودرو ظرفیت پارکینگ ایجاد شده است.
جانشین‌های احتمالی «ترزا می» چه افرادی هستند؟
لندن – ایرنا – با اعلام کناره‌گیری 'ترزا می' از قدرت، گمانه‌زنی‌ها درباره جانشین ‌های احتمالی او بالا گرفته و نام تعدادی از اعضاء حزب محافظه‌کار در رسانه های انگلیس مطرح‌ شده است.
رئیس جمهوری لبنان مقاومت را حق مشروع ملت ها دانست
تهران - ایرنا - 'میشل عون' رئیس جمهوری لبنان گفت: مقاومت حق ملت هایی است که سرزمین، دریا و آسمانش مورد تجاوز قرار می گیرد.
9 شهروند یمنی در حمله هوایی عربستان کشته شدند
تهران- ایرنا- 9 غیرنظامی در حمله هوایی عربستان به استان تعز در جنوب غرب یمن کشته و شماری نیز زخمی شدند.
پکن: جنگ تجاری باعث خروج شرکت های خارجی از چین نمی شود
پکن- ایرنا- وزارت خارجه چین اعلام کرد تعرفه های فزاینده آمریکا علیه چین هرگز در اراده شرکت های خارجی برای بازرگانی و تجارت در چین خللی ایجاد نخواهد کرد و باعث خروج آنها از بازار چین نخواهد شد.
یک مقام آمریکایی ادعا کرد: ارسال پیام آمریکا به ایران از طریق طرف سوم
یک مقام آمریکایی مدعی شده است که آمریکا از طریق یک طرف سوم با تکیه بر ادعای اخیرش مبنی بر احتمال حمله ایران یا آن‌چه نیروهای نیابتی ایران خوانده می‌شود به منافع آمریکایی در منطقه پیامی برای ایران فرستاده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

هنر ذوب‌آهن؛ بازگشت در نیم فصل دوم
تیم فوتبال ذوب‌آهن فصل ۹۸-۹۷ را هم مشابه فصل قبل با شروعی بد و سرانجامی خوش به پایان رساند؛ آن‌ها اگر می‌خواهند نیم فصل اول سال بعد را همانند فصول قبل بد شروع نکنند باید از همین حالا به فکر انسجام تیم‌شان باشند.
فائقی: افراد حرفه‌ای از نابسامانی در بلیت‌فروشی درآمد دارند- به تماشاگران احترام نمی‌گذاریم
معاون اسبق تربیت بدنی با اشاره به این که شماره گذاری صندلی ها در ورزشگاه آزادی نیاز به ارتقاء فرهنگی دارد، گفت‌: باید سطح فرهنگی و حقوق شهروندی مردم را ارتقاء دهیم و علاوه بر آن می‌توان با جریمه کردن باشگاه ها هواداران را اجبار به نشستن بر روی صندلی های خود کرد.
عرفان بوز جانشین لیکنز در تراکتورسازی؟
یک سایت ترکیه‌ای از پیشنهاد دو ساله باشگاه تراکتورسازی به عرفان بوز خبر دادند.
بازی که تاریخ را عوض کرد
قهرمانی رئال مادرید در لیگ قهرمانان اروپا ۲۰۱۴ که با پیروزی برابر اتلتیکومادرید در دیدار نهایی اتفاق افتاد تاریخ را عوض کرد.
دشمنی آمریکا با انقلاب اسلامی تمامی ندارد
قم - ایرنا - معاون هماهنگ کننده نمایندگی ولی فقیه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: دشمنی آمریکا و استکبار جهانی با انقلاب اسلامی تمامی ندارد، چرا که این موضوع به تفاوت دیدگاه این دو جریان بر می گردد و این گونه نیست که عده ای در آمریکا دوست و عده ای دشمن ما باشند.
بازیکن مد نظر حجت‌الاسلام علیپور کیست؟
پلیس خوب، پلیس بد؛ تأسف بر این تعصب
داستان «سرمایه»؛ یک پرونده ابرفساد مالی
بچه نازی‌آباد که بادیگارد نمی‌خواهد!
۲۰ معجزه ˮشادیˮ در بدن!
رخت سیاه بر تن طبیعت
احمدی‌نژادی‌ها برای آمریکایی‌ها ارزش سرمایه‌گذاری ندارند
از نیما یوشیج تا نیما فالوئر
حاشیه‌نشینی مقصد بعدی مهاجران تهرانی
هاشمی‌همچنان خاکریز اول است