موج سواری مخالفان دولت در تلاطم سیل- الهام بابایی*

13:11 ۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایرنا 102 0
موج سواری مخالفان دولت در تلاطم سیل- الهام بابایی*

خرم آباد - ایرنا - فعالیتی که سیل ویرانگر 'تسویه حساب سیاسی' رقم می زند، وفاق ملی را نشانه می گیرد و علاوه بر این با بی اعتماد کردن مردم و ناراضی جلوه دادن آنان نسبت به دولت، به نوعی نظام را ناکارآمد جلوه می دهد.

ایرنا

سین هشتم سال 98 را سیل بنام خود زد تا مردم ایران به ویژه استانهای لرستان، خوزستان، گلستان، مازندران و فارس سال جدید را روی موج های بی امان و ویرانگرسیل آغاز کنند.
سیلی سیل به ایران در آغازین روزهای سال 98 تا حدودی پیش بینی شده بود از جمله در لرستان هواشناسی هشدارهای بارش های چند صد میلی متری را داده بود و مسئولان نیز تمهیداتی تدوین کرده بودند.
هشدارهای وقوع سیل هر روز و یکی پس از دیگری صادر می شد و صدها هزار پیامک هشدار برای شهروندان لرستانی ارسال شد و علاوه بر این نیروهای شهرداری، آتش نشانی و فرمانداران با حضور در محلات و صحبت با تک تک شهروندان در معرض خطر نسبت به تخلیه منازل هشدار دادند.
به هر حال سیل ویرانگر رخ داد و برد آنچه را که نباید، خانه و روستاهایی که اثری از آن نمانده و خانواده هایی که داغدار عزیزانشان شدند.
امروز هم بسیاری از مناطق کشور از جمله خوزستان، شرق و شمال شرق درگیر سیل هستند و استانهایی همچون لرستان که سیل را پشت سر گذاشته اند با تبعات آن دست و پنجه نرم می کنند.
فراگیری سیل در بیش از 20 استان کشور تبعات و خرابی هایی با نسبت های مختلف به جای گذاشت، و دولت و سایر ارگان های نظامی و انتظامی، و سازمان های مردم نهاد در کنار یکدیگر و دوشادوش هم برای کاهش آلام سیلزدگان و جبران موقت برخی از خرابی تلاش شبانه روزی دارند.
در این میان دولتی ها تنها افرادی هستند که معمولا پوشش یا بنر خاصی نداشته و بر حسب وظیفه ای که دارند در تک تک مناطق سیلزده حضور دارند، از برقراری راه و آب، برق و گاز گرفته تا تسهیل در امور اداری و هماهنگی برای کمک رسانی سایر دستگاهها.
اما به نظر می رسد تلاش دولتی ها در سیل اخیر نه تنها به چشم نیامده بلکه بسیاری از سیلزدگان و افراد معمولی که از دور نظاره گر هستند دولت را غایب میدان می دانند در حالیکه دولت علاوه بر امدادرسانی ها، جابجایی حادثه دیدگان و تامین اقلام حیاتی و ضروری وظیه مضاعفی بنام برقراری مجدد زیرساخت ها و پاسخگویی به افکار عمومی مشوش دارد و باید نقش مهمی نیز در تامین امنیت منطقه ایجاد کند.
اینها در شرایطی است که همه به فقر امکانات بحران دولت به ویژه در لرستان واقف هستند به نوعی که در سیل های گذشته که حجم تخریبی کمتری داشته بارها و بارها عنوان شده امکانات لرستان در این زمینه بسیار اندک و ناچیز است.
در این میان نقش فضای مجازی و ترویج هرگونه اطلاعات اشتباه و مغرضانه توسط مخالفان دولت بیشتر نمود یافته و افرادی که قصد تسویه حساب های سیاسی دارند همچنان در این فضا بر دولت می تازند و اطلاعات غلط می دهند تا افرادی که علم سیاسی کمتری دارند و صرفا از روی احساس عمل می کنند، این داده ها را دست به دست کرده و فضای همدلی و وفاقی را که در امدادرسانی ایجاد شده تحت تاثیر قرار دهند.
فعالیتی که سیل ویرانگر 'تسویه حساب سیاسی ' رقم می زند، وفاق ملی را را نشانه می گیرد و البته علاوه بر این با بی اعتماد کردن مردم و ناراضی جلوه دادن انان نسبت به دولت، به نوعی نظام را ناکارآمد جلوه می دهد.
جداسازی دولتی ها از غیردولتی ها در جریان امدادرسانی و ارائه خدمات به سیلزدگان توسط برخی رسانه ها در دستور کار قرار گرفته در حالیکه در هر جای جهان زمانی که بحرانی رخ می دهد همه ارگان ها و نیروی های مردمی در کنار دولت هستند و فارغ از هر نگاه و گرایش سیاسی به مردم کمک می کنند.
در ایران نیز این مهم به خوبی رخ داد و همه در کنار یکدیگر به یازی سیلزدگان شتافتند اما برخی در انعکاس اخبار و یا انتشار مطالب مربوطه، دولت را نادیده گرفته و زمان را برای انتقام های سیاسی مغتنم شمرده اند.
بازگو کردن کاستی ها و مشکلات بسیار پسندیده و راهگشا است اما اگر این موارد تنها به دولتی ها نسبت داده شود و موجب شود اذهان عمومی به سمت انتقاد های بی اساس و نارضایتی کشیده شود، بدون شک تبعاتی خواهد داشت که نه تنها آثار ان متوجه دولت می شود بلکه دامنگیر همه خواهد شد.
در شرایط بحرانی سیل لرستان که آسیب دیدگان از وضعیت روحی خوبی برخوردار نیستند عده ای با حضو در میان انان و بنام گروههای مردم نهاد و دادن کمک های امدادی، فرصت را مغتنم می شمارند و به صورت پارتیزانی مردم خسارت دیده را علیه دولت و عملکرد ان بدبین می کنند.
یکی از اصلی ترین عوامل موفقیت در مدیریت بحران، همدلی و همسویی است.
مساله تخریب و انتقاد دولت ها موضوع جدیدی نبوده و نیست اما اصرار بر این امر در زمان بحران بدون شک موجب متضرر شدن بیشترین مردم و حادثه دیدگان می شود.
پروتکل مقابله با سیلاب باید از طرف دولت تدوین و اجرایی شود و وجود معایبی که باعث بروز بحران شده قابل انکار نیست، اما اکنون نیز زمان مناسبی برای دل آشوب کردن مردم نبوده بلکه باید در شرایط فعلی به دور از اظهار نظرهای مغرضانه و غیرکارشناسی از ایجاد چراجویی در ذهن حادثه دیدگان و تبلیغ های دستگاهی پرهیز کرد تا دولت به عنوان مدیر ستاد بحران بتواند کار هماهنگی و حفظ انسجام در روند امدادرسانی را مدیریت کند.
البته مدتی پس از فروکش کردن مرحله اول بحران و پایان یافتن امدادهای اولیه و زمانی که بسیاری از ارگانها و سازمان های مردم نهاد منطقه را ترک می کنند فعالیت مهم دولت آغاز می شود تا نسبت به جبران اساسی تخریب ها و تامین زیرساخت های دائم اقدام کند که در این زمان اقدامات دولت به وضوح برای مردم آشکار می شود اما باید توجه داشت تا ان زمان هم، تضعیف دولت کار شایسته ای نیست و تنها موجب کندی روند خدمت رسانی می شود.
بدون شک، اطلاع رسانی به موقع و جامع، (فارغ از بارگذاری چند قطعه عکس و یا فیلم کوتاه) توسط دولتی ها مساله ای است که به نظر می رسد در سیل لرستان به خوبی صورت نگرفت و همین امر منجر به ایجاد شکاف های اطلاعاتی درست میان مردم و دولتی ها شد.
همچنین اصرار و تمرکز دولت برای اطلاع رسانی از کانال صدا و سیما و نادیده گرفتن قدرت نفوذ خبرگزاری ها، فضای مجازی و پایگاههای خبری استان بر اذهان عمومی، عامل دیگری بود که زمینه را برای فعالیت مغرضانه علیه دولت فراهم کرد.
*خبرنگار ایرنا در لرستان
7269/


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو کشور در سنندج آغاز شد
سنندج - ایرنا - رقابت های یک روزه تکواندو سبک هیانگ (ITF) انتخابی تیم ملی جوانان و بزرگسالان و اردوی منتخبین، روز دوشنبه در سنندج آغاز شد.
بنای تاریخی برج قابوس از سیل آسیب ندیده است
گنبدکاووس- ایرنا- مدیر پایگاه میراث جهانی گنبد قابوس می گوید که به دنبال بارش های شدید روزهای پایانی سال 97 و وقوع سیل در گنبدکاووس، آسیب جدی و مشهود در بنای تاریخی گنبد (برج) قابوس که به ثبت جهانی هم رسیده است، به چشم نمی خورد.
رکورد شکنی 51 ساله بارش ها در چهارمحال و بختیاری
شهرکرد- ایرنا- معاون توسعه و پیش بینی هواشناسی چهارمحال و بختیاری از رکورد شکنی بارش های سال زراعی جاری طی 51 سال گذشته در این استان خبر داد.
پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد
ساری- ایرنا- رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران گفت که پرداخت کمک های بلاعوض به کشاورزان سیلزده استان از امروز دوشنبه آغاز شد.
سیلاب 442 میلیارد تومان به زیرساخت های کرمان خسارت زد
کرمان - ایرنا - مدیرکل مدیریت بحران استانداری کرمان گفت: وقوع سیلاب ناشی از بارندگی های اخیر 442 میلیارد تومان خسارت به زیرساخت های این استان وارد کرد.
زمستان در بهار آذربایجان شرقی
تبریز - ایرنا - مناطق مختلف آذربایجان شرقی از اواخر هفته گذشته تا امروز شاهد بارش برف بوده است، به گونه ای که مردم می گویند زمستان در بهار به این استان بازگشته است.
سیل بندهای روستاهای حاشیه جاده قفاص آبادان در حال تقویت است
آبادان - ایرنا - بخشدار مرکزی آبادان گفت: با توجه به حجم آب وروی به تالاب شادگان در بخش مرکزی آبادان سیل بندهای روستاهای واقع در حاشیه جاده قفاص به طول پنج کیلومتر در حال تقویت است.
14هزار هکتار از مراتع سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
زاهدان- ایرنا- مدیرحفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان گفت: 14 هزار و 100 هکتار از مراتع شهرستانهای کنارک، چابهار، قصرقند، نیکشهر و دلگان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شده است.
استاندار: 250 خانوار سیل زده هیرمند اسکان داده شدند
زاهدان- ایرنا- استاندار سیستان و بلوچستان گفت: 250 خانوار سیل زده روستاهای شهرستان هیرمند در چهار مکان اضطراری جمعیت هلال احمر اسکان داده شدند.
مدیرکل راهداری: بارش برف راه های آذربایجان شرقی را لغزنده کرد
تبریز- ایرنا - مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده ای آذربایجان شرقی گفت: بارش برف راه های ارتباطی استان و آزاد راه تبریز - زنجان را لغزنده کرده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
احتمال حضور لوپتگی روی نیمکت ایران چقدر است؟- مذاکرات محرمانه با سرمربی سابق اسپانیا؟!
تیم ملی فوتبال بدون سرمربی، روزگار خوشی ندارد، بازی‌های دوستانه رقبا یکی پس از دیگری با حاشیه‌ها و اخبار و نتایج خود از پیش روی هواداران می‌گذرد و خبری از بازی‌های تدارکاتی نیست که نیست.
از تهران تا ترکیه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان از روزهایی می‌گوید که به عشق فوتبال درون دروازه قرار می‌گرفت اما جبر زمانه او را به سمت والیبال کشید تا تبدیل به نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران شود.
رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو کشور در سنندج آغاز شد
سنندج - ایرنا - رقابت های یک روزه تکواندو سبک هیانگ (ITF) انتخابی تیم ملی جوانان و بزرگسالان و اردوی منتخبین، روز دوشنبه در سنندج آغاز شد.
رقابت های انتخابی تیم ملی تکواندو کشور در سنندج آغاز شد
بنای تاریخی برج قابوس از سیل آسیب ندیده است
رکورد شکنی 51 ساله بارش ها در چهارمحال و بختیاری
پرداخت کمک بلاعوض به کشاورزان سیلزده مازندران آغاز شد
سیلاب 442 میلیارد تومان به زیرساخت های کرمان خسارت زد
زمستان در بهار آذربایجان شرقی
سیل بندهای روستاهای حاشیه جاده قفاص آبادان در حال تقویت است
14هزار هکتار از مراتع سیستان و بلوچستان علیه ملخ صحرایی سمپاشی شد
استاندار: 250 خانوار سیل زده هیرمند اسکان داده شدند
مدیرکل راهداری: بارش برف راه های آذربایجان شرقی را لغزنده کرد