تحلیل العربی الجدید از اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه

12:44 ۵ روز و ۲۲ ساعت پیش ایسنا 54 0
تحلیل العربی الجدید از اقدام خصمانه آمریکا علیه سپاه

یک روزنامه عربی در یادداشتی نوشت که هدف آمریکا از قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریست ها تنها ایجاد فشار اقتصادی بر ایران است.

ایسنا

به گزارش ایسنا، روزنامه العربی الجدید چاپ لندن در یادداشتی به قلم ایاد الدیلمی تحت عنوان" سپاه پاسداران ایران در لیست تروریستی قرار گرفت؛ بعد از آن چه اتفاقی خواهد افتاد؟ "نوشت: اقدام آمریکا در قرار دادن سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست تروریست‌ها در راستای فشارهای دولت ترامپ علیه ایران پس از خروج از توافق هسته‌ای که در زمان باراک اوباما، رئیس جمهور پیشین آمریکا انجام شده بود، اتخاذ شد. باوجود اینکه انتظار می‌رفت آمریکا چنین اقدامی را اتخاذ کند اما این اقدام سابقه‌ای در روابط آمریکا با دیگر کشور ایجاد خواهد کرد زیرا این اولین بار است که آمریکا یک قدرت نظامی کشور دیگری را در لیست تروریست‌ها قرار می‌دهد.
در این یادداشت با اعتقاد بر این که ان اقدام آمریکا ضربه قوی به ایران وارد می‌کندف امده است: ایران به دنبال جبران تحریم‌های اقتصادی آمریکا است؛ تحریم‌هایی که قرار است در ماه می آینده و پس از وارد شدن هشت کشور مستثنا در تحریم‌ها، وارد مرحله جدیدی شود.
در این یادداشت آمده است: اهمیت قرار گرفتن سپاه پاسداران ایران در لیست تروریست‌ها در وزنه اقتصادی این نهاد پنهان است، زیرا تعداد افراد سپاه در ایران تقریباً ۱۰ هزار تخمین زده می‌شود همچنین براساس گزارشات گنگره آمریکا اداره برنامه موشک‌های بالستیک برعهده سپاه است، علاوه بر این سپاه پاسداران یک بال اقتصادی برای ایران به شمار می‌رود زیرا شرکت‌های متعددی در داخل و خار ج کشور و یک شبکه بانکی گسترده را اداره می‌کند.
در این یادداشت با استناد به گفته‌های آمریکا مبنی بر این که ۲۰ درصد اقتصاد ایران در دست سپاه است ادعا شده که اقدام آمریکا علیه سپاه تأثیر مستقیمی بر روی اقتصاد ایران خواهد گذاشت.
نویسنده با طرح این ادعا که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی برخی از گروه‌های منطقه‌ای در سوریه و همچنین حزب الله لبنان و انصارالله یمن را آموزش می‌دهد این سوال را مطرح می‌کند که آیا این تحریم‌های آمریکا علیه سپاه تا چه اندازه می‌تواند بر یک نیروی نظامی مسلح که در طول سه دهه به طور علنی و غیر علنی تلاش کرده است یک نیروی پیشگام در ایران باشد تأثیر بگذارد؟ در یادداشت این روزنامه وابسته به قطر  با اشاره به این که «در واقع در وهله اول این اقدام آمریکا علیه سپاه اقتصاد ایران را تحت تأثیر خواهد گذاشت»  ادعا شده که سپاه تعاملات اقتصادی گسترده‌ در خارج دارد و آمریکا براین باور است که این اقدام می‌تواند ار انتشار نیروهای سپاه در خارج از ایران جلوگیری کند و اوضاع اقتصادی ایران را نیز وخیم کند.
نویسنده این یادداشت در ادامه بر اساس ادعای خود، این سوال را مطرح می‌کند که آیا سپاه ایران توانایی جایگزینی راه‌های دیگر برای انجام عملیات خود در خارج را ندارد؟ آیا سپاه توانایی دور زدن تحریم‌های آمریکا را ندارد؟ ایران در زمان تحریم‌های باراک اوباما توانست تحریم‌های آمریکا را دور بزند. ایران برای مقابله با چنین تحریم‌هایی تجربه بلند بالایی دارد اما باید این نکته را نیز در نظر گرفت که اوضاع اکنون تغییر کرده است و تحریم‌ها تأثیر زیادی بر ایران گذاشته است.
نویسنده در ادامه می‌گوید: عراق سیاهچاله ای برای تحریم‌های اقتصادی آمریکا علیه ایران به شمار می‌رود زیرا آمریکا عراق را از برخی تحریم‌ها علیه ایران مستثنی کرده است. عراق نیز به طور رسمی اعلام کرد که تحریم‌های آمریکا علیه ایران را نمی‌پذیرد و امروز به روشنی اعلام کرد که توانایی فراهم کردن انرژی و برق برای کشورش جز از طریق ایران را ندارد و دولت عراق خواستار تمدید مهلت معافیت‌ها شده است. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نفوذ زیادی در عراق دارد بنابراین تحریم آمریکا علیه سپاه و قرار دادن آن در لیست تروریست‌ها ناقص به شمار می‌رود زیرا نفوذ آن در عراق را در بر نمی‌گیرد.
در این یادداشت آمده است: می‌توان گفت که هدف آمریکا از این اقدام علیه سپاه ایجاد خفگی اقتصادی در ایران است و واشنگتن به دنبال هدف قرار دادن نیروهای سپاه و ویا حتی نیروهای وابسته به ان نیست بلکه هدف انها تنها اقتصاد ایران است تا شاید ایران مذاکرات هسته‌ای جدیدی با شروط آمریکایی دیگر غیر از چیزی که اوباما آن را امضا کرد برگزار کند.
در پایان این یادداشت آمده است: به این زودی هیچ جنگی میان ایران و آمریکا اتفاق نخواهد افتاد، هرچقدر آمریکا فشار بیاورد ناسازگاری ایران بیشتر خواهد شد تا اینکه انتخابات ۲۰۲۰ فرا برسد و شخص دیگری جز ترامپ وارد کاخ سفید شود و ایران نفس راحتی بکشد.


گروه های زیر مجموعه سیاسی

سیاست خارجی
سیاست خارجی

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
علاقه عمر السومه به حضور در لیگ قطر- جدایی از الاهلی؟
مهاجم سوریه‌ای الاهلی عربستان به احتمال حضورش در لیگ ستارگان قطر واکنش نشان داد.
واکنش کلینزمن به بازگشت به بوندسلیگا
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آمریکا و بایرن مونیخ به احتمال حضورش در هرتابرلین واکنش نشان داد.
آخرین خبر از ۲ بازیکن مصدوم الهلال قبل از رویارویی با استقلال
باشگاه الهلال درباره‌ی وضعیت دو بازیکن مصدوم این تیم قبل از رویارویی با تیم فوتبال استقلال توضیح داد.
زنان، روایت گران سیل
خرم آباد-ایرنا- 'گلپر شاهی' زنی 52 ساله که خانه اش بطور کامل بر اثر سیل از بین رفته و اکنون در کمپ سیل زده های پلدختر زیر چادر زندگی می کند می گوید؛ هر روز مسئولان زیادی برای بازدید به اینجا سر می زنند اما من فقط خانم ابتکار را شناختم که بوسه بر دستان گلی ام زد.
میزگرد ایرنا- طلای کثیف، زخمی برای زمین
شهرکرد- ایرنا- دفن غیراصولی، مکان یابی نامناسب و ضرورت رعایت استانداردهای دفن زیاله ها در میزگرد تحصصی ایرنا مرکز شهرکرد با عنوان 'بررسی وضعیت مدیریت پسماند'با حضور کارشناسان حوزه محیط زیست و مدیریت شهری چهارمحال و بختیاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فناوری خلاء؛ سرریز دانش هسته‌ای در صنایع دیگر کشور
فناوری خلاء یکی از فناوری‌های "سطح بالا " (High-tech) و حیاتی در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی از قبیل چرخه سوخت هسته‌ای، گداخت هسته‌ای، شتابگرها، لیزر، فتونیک و پلاسما است که روز 20 فروردین در سیزدهمین سالروز ملی شدن فن‌آوری هسته‌ای از آن رونمایی شد.
کمدینی که امید اوکراینی ها شد
مسکو - ایرنا - شگفتی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با پیروزی یک کمدین در برابر رئیس جمهوری که پنج سال بر طبل مبارزه با روسیه و نزدیکی به غرب می زد، تکمیل شد.
انتقاد رئیس جمهوی فرانسه به قطع کمک مالی خانواده شهدای فلسطینی
تهران – ایرنا – رسانه صهیونیستی بامداد دوشنبه گزارش کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با ارسال پیامی تند به سران رژیم صهیونیستی خواستار تغییر تصمیم این رژیم در قطع کمک های مالی به خانواده شهدای فلسطینی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
احتمال حضور لوپتگی روی نیمکت ایران چقدر است؟- مذاکرات محرمانه با سرمربی سابق اسپانیا؟!
تیم ملی فوتبال بدون سرمربی، روزگار خوشی ندارد، بازی‌های دوستانه رقبا یکی پس از دیگری با حاشیه‌ها و اخبار و نتایج خود از پیش روی هواداران می‌گذرد و خبری از بازی‌های تدارکاتی نیست که نیست.
از تهران تا ترکیه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان از روزهایی می‌گوید که به عشق فوتبال درون دروازه قرار می‌گرفت اما جبر زمانه او را به سمت والیبال کشید تا تبدیل به نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران شود.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فناوری خلاء؛ سرریز دانش هسته‌ای در صنایع دیگر کشور
تبریک دبیر شورای عالی امنیت ملی به فرمانده جدید سپاه
تبریک ظریف به فرمانده جدید سپاه
سفر عمران خان به تهران؛ الزامات و فرصت ها
توسعه مناسبات تجاری تهران و اسلام آباد در گرو شناخت ظرفیت های دو طرف است
«عمران خان» وارد مشهد شد
محدودیت صدور روادید برای اتباع ایرانی
شاعرانه‌ترین روز سال از دیدگاه سخنگوی وزارت خارجه
سفارت ایران در فرانسه،‌ حادثه تروریستی سریلانکا را محکوم کرد
واکنش «ظریف» به حادثه تروریستی سریلانکا