از ابراز همدردی با سیل‌زدگان تا همه‌ی داستان‌های جشنواره‌ی فیلم فجر جهانی

11:06 ۵ روز و ۲۳ ساعت پیش ایسنا 54 0
از ابراز همدردی با سیل‌زدگان تا همه‌ی داستان‌های جشنواره‌ی فیلم فجر جهانی

دبیر جشنواره جهانی فیلم فجر از اختصاص دادن عواید بلیت فروشی این رویداد به سیل زدگان کشور خبر داد.‌

ایسنا

به گزارش ایسنا، نشست رسانه‌ای سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر صبح سه شنبه ۲۷ فروردین ماه با حضور مدیران این رویداد در پردیس سینمایی «چارسو» برگزار شد که سیدرضا میرکریمی در ابتدای نشست با هموطنان سیل زده ابراز همدردی کرد و گفت: دل ما پیش آن‌هاست و جشنواره امسال طی تفاهم نامه‌ای با هلال احمر به عنوان سفیر مهربانی انتخاب شده تا هم در مجامع جهانی مسائل هلال احمر را پیگیری کند و هم برای فیلم‌هایی با این مضامین مورد توجه قرار گیرد.
او تاکید کرد: تمام عوائد حاصل از بلیت فروشی جشنواره امسال برای کمک به سیل زدگان اختصاص می‌یابد.
وی با اشاره به همزمانی جشنواره یا نیمه شعبان هم گفت: با همکاری شهرداری در فضاهایی برنامه گذر سینما برپا می‌شود که جزئیات آن اعلام خواهد شد.
میرکریمی در بخشی از صحبت‌هایش درباره بودجه جشنواره و گرفتن پنج میلیارد تومان از سازمان سینمایی گفت، حسین انتظامی سرپرست سازمان سینمایی حتی پیش ازاین که در این مقام باشد به جایگاه و اهمیت جشنواره توجه داشت.
دبیر جشنواره یا بیان اینکه حضور ۲۵۰ مهمان کارشناس و نیز صاحب نام در جشنواره تأکیدی بر توریست نبودن آنها است، گفت: امسال حدود ۲ هزار فیلم ثبت نام کرده بودند که از بین آنها ۱۶۳ فیلم از ۶۴ کشور در بخش‌های مختلف نمایش داده می‌شوند. دو فیلم کوتاه و ۱۰ فیلم اولین نمایش خود را در این رویداد دارند و تعدادی دیگر هم اولین نمایش بین‌المللی آن‌هاست. ضمن اینکه ۲۷ فیلم فیلمساز اول را هم در برنامه داریم.‌
او با استقبال از فیلم‌های کلاسیک بازسازی شده در دوره‌های قبل و همکاری با فیلمخانه ملی ایران گفت: امسال هم چند فیلم را به عنوان چهلمین سال انقلاب که بازسازی شده رونمایی می‌کنیم. همچنین فیلم‌های بازسازی شده‌ای از روسیه هم نمایش داده می‌شوند.‌
میرکریمی همچنین گفت: در دوره‌های قبل بخشی با نام «زیتون‌های شکسته» داشتیم که از کشورهای مختلف در آن فیلم داریم و اسم این بخش را تغییر دادیم به «شاخه های زیتون» که در واقع پنجره‌ای به دنیای اسلام است. یکی دیگر از بخش‌ها هم کمدی معاصر است که متفاوت از آن‌چیزی است که در کشور ما نمایش داده می‌شود چون بیشتر کمدی‌های ما کلامی است تا سینمایی.
او در ادامه درباره جوایز جشنواره گفت: تلاش ما این است که آئین نامه جشنواره کمتر دستخوش تغییر شود و برهمین مبنا جایزه بخش اصلی تغییر ندارد. بنیاد نتپک برای سومین دوره در جشنواره هیأت ژوری دارد و بخش بین‌الادیان و جایزه محمد امین هم اهدا خواهد شد. همچنین جایزه فیلم اول هم داریم که از سال گذشته اضافه شده است. یک جایزه هم امسال آزمایشی افزوده شده که آن هم جایزه منتقدان است و توسط یک منتقد خارجی و یک منتقد داخلی اهدا می‌شود. این اتفاق اگر موفقیت‌آمیز باشد سال آینده به جایزه فیپرشی تبدیل خواهد شد.
در ادامه این نشست و بخش معرفی داوران نرگس آبیار و نوید محمدزاده هنرمندان ایرانی بخش بین الملل معرفی شدند. همچنین در بخش جلوه گاه شرق خسرو معصومی داور ایرانی است. در میان داوران نتپک هم سیدغلامرضا موسوی حضور دارد و بهروز شعیبی هم داور ایرانی بخش فیلم‌های اول است. در بخش منتقدان هم روبرت صافاریان یکی از سه داور است.
میرکریمی در معرفی مهمانان ویژه خارجی گفت: لوکا بیگاتزی، برتوچلی، ادینا پینتلی از مهمانان مهم جشنواره هستند و در کنار اینها پل شریدر کارگردان و خالق فیلمنامه‌هایی همچون راننده تاکسی مهمان ویژه جشنواره خواهد بود.‌
میرکریمی در بخش پرسش و پاسخ اهالی رسانه در جواب به سوال ایسنا درباره نمایشگاه عکسی که هرسال از فیلم‌های قدیمی سینما در طبقه هفتم چارسو نصب می‌شد و اینکه امسال برنامه نمایشگاه چیست؟ گفت: هر سال این بخش با مدیریت سیف‌الله صمدیان برپا می‌شد ولی امسال بخاطر محدودیت‌های مالی بخش‌هایی بودند که مجبور بودیم با آنها خداحافظی کنیم و به همین دلیل عکس‌های قبلی را دوباره امسال برای نمایش می‌گذاریم.‌
او همچنین در پاسخ به دیگر سوال ایسنا درباره اظهار نظر سرپرست سازمان سینمایی درباره بررسی تلفیق دوباره بخش ملی و جهانی جشنواره بیان کرد: ملاک برای من آن چیزی است که از خود شخص می‌شنوم و من در تماس و صحبت با آقای انتظامی متوجه شدم که جشنواره را تأثیرگذار می‌داند و حمایت ایشان از جشنواره تا این لحظه نشان می‌دهد علاقه‌مند به این مسیر هستند. همچنین احساس من این است که عقل جمعی و نظر افراد مؤثر در سینما علاقه مند به این جشنواره و روند فعلی است.‌
وی خاطرنشان کرد: نظر کارشناسی من این است که این دو جشنواره نباید تلفیق شود و از نظر عقلانی درست نیست. ضمن اینکه تقویم فرهنگی کشور ما در شهری بزرگ مثل تهران خالی است گروه شهرهای دیگر فاجعه هستند. این کار مثل قطع کردن یک درخت است. چون باید به رویدادهای فرهنگی اضافه کنیم نه اینکه از آنها کم کنیم.‌  با این حال من به عنوان دبیر استقبال نخواهم کرد و فعلاً هم بحثی مطرح نشده است. آقای اربابی هم که درباره این موضوع مسئول بوده اعلام کرده است پس از یک سال تحقیق مشخص شده ادغام دو جشنواره منطقی و عقلانی نیست.
به گفته میرکریمی نمایشگاه تجهیزات سینمای از بخش‌های ویژه جشنواره امسال است که در صورت موفقیت آمیز بودن سال آینده بین‌المللی برگزار خواهد شد.‌
او در پاسخ به اینکه چرا فیلم دونده امیر نادری به عنوان افتتاحیه نیست در حالی که پوستر جشنواره بنا بر تصویر این فیلم طراحی شده است؟ گفت: برای دونده برنامه ویژه داریم که آقای نادری خیلی از این اتفاق خوشحال شدند و یک پیام صوتی و تصویری پرانرژی هم برایمان فرستاده‌اند. البته دوست داشتم برای تمام فیلم‌های بازسازی شده برنامه ویژه می‌داشتیم. البته ما از آقای نادری دعوت کردیم که بیایند ولی به نظرم با وجود تمایل شخصی، یک مانع عاطفی دارند که نمی‌توانند به ایران بیایند.‌
میرکریمی درباره دعوت احتمالی از اصغر فرهادی برای داوری در جشنواره بویژه اینکه از داوری بخش ملی جشنواره امتناع کرده بود، گفت: با ایشان صحبت داشتم و گفتند این رویداد، استانداردترین و مهم‌ترین جشنواره پس از انقلاب است که دیده ولی برنامه‌هایش با جشنواره هماهنگی نداشت که حضور داشته باشد. البته بارها به من هم گفته بودند که در جایی که فیلم‌های ایرانی باشد داوری نمی‌کند و من هم برای کارگاه دعوت کرده بودم که این فرصت امسال فراهم نشد.


گروه های زیر مجموعه فرهنگی هنری

رسانه
رسانه

آخرین اخبار

صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
علاقه عمر السومه به حضور در لیگ قطر- جدایی از الاهلی؟
مهاجم سوریه‌ای الاهلی عربستان به احتمال حضورش در لیگ ستارگان قطر واکنش نشان داد.
واکنش کلینزمن به بازگشت به بوندسلیگا
سرمربی سابق تیم ملی فوتبال آمریکا و بایرن مونیخ به احتمال حضورش در هرتابرلین واکنش نشان داد.
آخرین خبر از ۲ بازیکن مصدوم الهلال قبل از رویارویی با استقلال
باشگاه الهلال درباره‌ی وضعیت دو بازیکن مصدوم این تیم قبل از رویارویی با تیم فوتبال استقلال توضیح داد.
زنان، روایت گران سیل
خرم آباد-ایرنا- 'گلپر شاهی' زنی 52 ساله که خانه اش بطور کامل بر اثر سیل از بین رفته و اکنون در کمپ سیل زده های پلدختر زیر چادر زندگی می کند می گوید؛ هر روز مسئولان زیادی برای بازدید به اینجا سر می زنند اما من فقط خانم ابتکار را شناختم که بوسه بر دستان گلی ام زد.
میزگرد ایرنا- طلای کثیف، زخمی برای زمین
شهرکرد- ایرنا- دفن غیراصولی، مکان یابی نامناسب و ضرورت رعایت استانداردهای دفن زیاله ها در میزگرد تحصصی ایرنا مرکز شهرکرد با عنوان 'بررسی وضعیت مدیریت پسماند'با حضور کارشناسان حوزه محیط زیست و مدیریت شهری چهارمحال و بختیاری مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
فناوری خلاء؛ سرریز دانش هسته‌ای در صنایع دیگر کشور
فناوری خلاء یکی از فناوری‌های "سطح بالا " (High-tech) و حیاتی در حوزه‌های مختلف فعالیت‌های سازمان انرژی اتمی از قبیل چرخه سوخت هسته‌ای، گداخت هسته‌ای، شتابگرها، لیزر، فتونیک و پلاسما است که روز 20 فروردین در سیزدهمین سالروز ملی شدن فن‌آوری هسته‌ای از آن رونمایی شد.
کمدینی که امید اوکراینی ها شد
مسکو - ایرنا - شگفتی در انتخابات ریاست جمهوری اوکراین با پیروزی یک کمدین در برابر رئیس جمهوری که پنج سال بر طبل مبارزه با روسیه و نزدیکی به غرب می زد، تکمیل شد.
انتقاد رئیس جمهوی فرانسه به قطع کمک مالی خانواده شهدای فلسطینی
تهران – ایرنا – رسانه صهیونیستی بامداد دوشنبه گزارش کرد، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه با ارسال پیامی تند به سران رژیم صهیونیستی خواستار تغییر تصمیم این رژیم در قطع کمک های مالی به خانواده شهدای فلسطینی شد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
فرزام: امیدوارم عقب افتادگی رویینگ را جبران کنیم- محسن شادی تصمیم نهایی‌اش را اعلام می‌کند
سرمربی تیم ملی قایقرانی رویینگ مردان ایران گفت: باید به گونه‌ای کار کنیم تا بتوانیم عقب افتادگی را جبران کنیم و هدف من این است تا شرایط را برای ملی پوشان عوض کنم و آنها را به سرانجامی برسانم.
احتمال حضور لوپتگی روی نیمکت ایران چقدر است؟- مذاکرات محرمانه با سرمربی سابق اسپانیا؟!
تیم ملی فوتبال بدون سرمربی، روزگار خوشی ندارد، بازی‌های دوستانه رقبا یکی پس از دیگری با حاشیه‌ها و اخبار و نتایج خود از پیش روی هواداران می‌گذرد و خبری از بازی‌های تدارکاتی نیست که نیست.
از تهران تا ترکیه با دختری که عاشق فوتبال بود اما اولین لژیونر والیبال شد
کاپیتان تیم ملی والیبال بانوان از روزهایی می‌گوید که به عشق فوتبال درون دروازه قرار می‌گرفت اما جبر زمانه او را به سمت والیبال کشید تا تبدیل به نخستین لژیونر والیبال بانوان ایران شود.
صفحه نخست روزنامه‌های دوشنبه
روحانی: دولت در کنار مردم سیل‌زده برای بازگشت به زندگی عادی است، با حکم فرمانده کل قوا سرلشکر حسین سلامی فرمانده کل سپاه شد، انفجارهای سریلانکا بیش از ۶۰۰ کشته و زخمی برجا گذاشت و سفر نخست وزیر پاکستان به ایران و زیارت حرم امام رضا (ع) از مواردی است که مطبوعات امروز به آن پرداخته‌اند.
نمایش مرگ معلق در قزوین به روی صحنه رفت
ویدئو- نظر مخاطبان درباره سی و هفتمین جشنواره جهانی فیلم فجر
رادیو کتاب آغاز به کار کرد
اکران فیلم های جشنواره رشد در مهاباد آغاز شد
معرفی کارگردانان آیین اختتامیه جشنواره جهانی فیلم فجر
دارالفنون فرصت انتقال تجربه به جوانان علاقمند سینما است
کارگاه‌های جشنواره جهانی فجر به پل شریدر رسید
بازیگر «اجازه دارم جیغ بکشم» تغییر کرد
مداخله هنر در درمان، روایت اصلی «خط باریک قرمز» است
جشنواره جهانی فیلم فجر، بهترین در منطقه غرب آسیاست