۵ اشکال اساسی احیای وزارت بازرگانی برای بخش کشاورزی

11:51 ۹۲ روز و ۳ ساعت پیش قدس 182 0
۵ اشکال اساسی احیای وزارت بازرگانی برای بخش کشاورزی

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس با بیان ۵ اشکال اساسی احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون انتزاع گفت : در صورت تصویب این طرح تولیدکنندگان به شدت آسیب می‌بینند و شاهد مدیریت چندگانه خواهیم بود.

قدس

به گزارش گروه اقتصادی قدس آنلاین ، علی ابراهیمی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم شازند در مجلس درباره لغو قانون انتزاع و احیای مجدد وزارت بازرگانی گفت : کمیسیون های اجتماعی و صنایع با کلیات آن موافقت کرده‌اند ولی کمیسیون کشاورزی کاملا مخالف است، امیدوارم این طرح در صحن علنی رای نیاورد چون با این کار کشور به عقب بازمی‌گردد.
وی در خصوص منافعی که قانون تمرکز وظایف و اختیارات مربوط به بخش کشاورزی در وزارت جهاد کشاورزی برای کشور داشته است ادامه داد: به غیر از منافعی که این قانون در حمایت از تولید کنندگان داشته است، تمرکز بر وظایف و شفافیت در مسئولیت‌ها ماحصل این قانون برای کشور بوده است که تصویب احتمالی طرح احیای وزارت بازرگانی و لغو قانون انتزاع در مجلس همه را خدشه دار می‌کند.
وزارت بازرگانی یک نهاد واردات محور است و تصویب این طرح تهدیدی جدی برای تولید کنندگان کشور است.
ابراهیمی بیان کرد: به اعتقاد ما بازرگانی نیاز به سازوکار مجزا ندارد بلکه واحدهای صنعتی، معدنی، کشاورزی و تولیدی باید از یک ساز وکار مشابه اتاق بازرگانی در وزارت صنعت و معدن استفاده کنند و به این ترتیب هم در خرید مواد اولیه و هم فروش محصولات با کشورهای دیگر داد و ستد داشته باشند.
وی همچنین افزود: آسیب دیکر تصویب این طرح این است که ما را در تنظیم و نظارت بر کیفیت کالا و برنامه‌ریزی و مدیریت شبکه توزیع با مشکل روبرو می‌کند و مدیریت چندگانه در کشور به وجود می‌آورد.
احیای وزارت بازرگانی دولت را گسترده می‌کند عضو کمیسیون کشاورزی مجلس عنوان کرد: جای تعجب است در حالی که در بیشتر کشورهای دنیا به دنبال کوچک کردن دولت هستند، در کشور ما دولت در حال بزرگ‌تر شدن است و تصویب طرح احیای وزارت بازرگانی هم به بیشتر شدن سازکار اجرایی دولت می‌افزاید لذا بازرگانی باید در حد یک معاونت از وزارت صمت باقی بماند و ایجاد یک وزارت خانه جدید کار معقولی  نیست.
ابراهیمی گفت: کسانی که از تصویب این طرح سود می‌برند و مجدانه  با ایجاد لابی قصد دارند به اهداف سوء خود برسند مشخصا برخی از واردکنندگان هستند که اگر در کار خود موفق باشند نتیجه‌ی آن آسیب دیدن تولید و تولیدکننده در کشور خواهد بود.
اشکال در ضعف اجرا در وزارت جهاد کشاورزی است نه قانون انتزاع نماینده مردم شازند عنوان کرد: بهانه کسانی که به دنبال تصویب طرح هستند برای فشار بیشتر، عملکرد ضعیف وزارت جهاد و کشاورزی در بحث بازرگانی بوده است.
وی ادامه داد: این ضعف ناشی از اجرا نشدن کامل قانون انتزاع در این وزارت‌خانه است البته کمبود امکانات نظارتی به مقدار کافی نیز بی تاثیر نبوده است، نکته مهم اینجاست که با وجود ضعفی که در اجرای کامل این قانون در وزارت جهاد وجود دارد ولی اجرای همین مقدار کار در قالب سیاست‌گذاری‌ها و صدور مجوزهای واردات و صادرات باعث شده صدماتی که قبلا تولید کشور متحمل می‌شد بسیار کمتر شود.
در نگاه کلان، اقتصاد کشور از دو اشکال بزرگ رنج می‌برد یکی اقتصاد دولتی و دوم اشتباه بودن معیارهای نظارتی.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: به صورت کلی در نظام اقتصادی کشور دو اشکال اساسی وجود دارد.
 نخست اقتصاد کشور عموما دولتی است این اقتصاد باید توسط خود مردم و اصناف و اتحادیه‌ها با بالا بردن کیفیت کالاها و ایجاد رقابت در خرید و فروش  مدیریت شود و دولت در این موضوع ناظر باشد.
دوم معیارهای نظارتی در اقتصاد کشور اشتباه تعریف شده است، دستگاه‌های نظارتی ما در بیشتر اوقات ناظر قیمت‌ها و نرخ گذاری هستند حال آنکه در کشورهای خارجی موضوع نظارت بر کیفیت و اعتبار کالا متمرکز است در نتیجه قیمت کالاها به خودی خود بر اساس عرضه و تقاضا و رقابت سالم تنظیم خواهد شد.
احیای وزارت بازرگانی اقتصاد را دولتی‌تر می‌کند وی ادامه داد: در کشور ما قیمت کالاها اکثرا دستوری است که همین موضوع به اقتصاد ما ضربه های زیادی زده است، اگر به دنبال کشوری با اقتصاد بدون فساد و سالم هستیم باید اصناف و اتحادیه ها گرداننده‌ وضع اقتصاد باشند و دولت نقش نظارتی داشته باشد، تا زمانی که امضاها و کلیدها در دست دولت است همین وضعیت ادامه دارد لذا اقتصاد باید آزاد شود تا کسی به دنبال سوء استفاده‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم نباشد.
منبع: فارس انتهای پیام/


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

نقش حشد الشعبی در دور کردن داعش از مرزهای عراق و ایران
رئیس شاخه اتحادیه علمای مسلمان حاضر در استان دیاله عراق اعلام کرد که گروه تروریستی داعش قصد داشت امنیت را در مرزهای ایران و عراق از بین ببرد که با تلاش نیروهای الحشد الشعبی این طرح ناکام ماند.
واعظی: لغو تحریم‌ها فرصتی برای آمریکا در قالب 1+5 ایجاد می‌کند-برای وردی‌نژاد اذن گرفتیم
رییس دفتر رییس جمهور در واکنش به ادعاهای اخیر پمپئو یادآورشد: بنیه دفاعی ما خط قرمز ماست و بارها اعلام کردیم که درباره آن مذاکره نمی‌کنیم، اما در عین حال گفت که اگر آمریکا برگردد و تحریم ها را بردارد، یک فرصت مناسب برای آنان در قالب پنج به علاوه یک شکل می‌گیرد.
درخواست یک گروه صهیونیست برای فروش نفتکش ایرانی
گروه حقوقی «شورات هادین» که پیش‌تر توانسته بود دادگاه واشنگتن را به محکوم کردن ایران به پرداخت غرامت چند صد میلیون دلاری محکوم کند، خواستار فروش نفتکش توقیف‌شده حامل نفت ایران و دریافت پول آن شد.
قواره سرخپوست به اندازه یک فیلم کوتاه است
کدام فیلم یا سریال ایرانی را می‌توان پیدا کرد که داده‌های نمایشی‌اش انطباقی اساسی با تاریخ داشته باشد.
وزارت علوم از دانشگاه‌هایی که دانشجوی خارجی بگیرند حمایت می‌کند
وزیر علوم گفت: دانشگاه هایی که به دنبال جذب دانشجوی خارجی هستند، حمایت می شوند.
ˮمهاجر ۶ˮ به ناوگان پهپادی ارتش الحاق شد
فرمانده گروه پهپاد حضرت ولی عصر(عج) نیروی زمینی ارتش در آیین الحاق پهپاد تهاجمی مهاجر ۶ به ناوگان پهپادی این نیرو گفت: ۳ فروند پهپاد تهاجمی مهاجر ۶ به ناوگان پهپادی این نیرو ملحق شد و با ورود این پرنده ها آرایش جدید عملیات پهپادی در نیرو را شاهد خواهیم بود.
آیت‌الله شب زنده‌دار: شورای نگهبان مصلحت‌اندیشی‌ سیاسی نمی‌کند
عضو فقهای شورای نگهبان با تأکید بر اینکه در تصمیمات شورا هیچ ملاحظات سیاسی و جناحی تأثیری ندارد، گفت: شورای نگهبان به مرّ قانون عمل می‌کند.
به سازمان بازرسی ربطی ندارد، انتخابات شورایاری‌ها را برگزار می‌کنیم
شهردار تهران می‌گوید سازمان بازرسی کل کشور مرجع اظهار نظر در مورد قانونی یا غیر قانونی بودن انتخابات شورایاری‌ها نیست.
دیپلمات هندی: اقدام انگلیس علیه ایران، به نمایندگی از آمریکا صورت گرفت
یک دیپلمات بازنشسته هندی گفت که هیچ کشوری فعلا اقدام انگلیس در توقیف نفت ایران را تایید نکرده و لندن در این زمینه از حمایت بین‌المللی برخوردار نشده است.
باید توان موشکی ایران تعدیل شود، وگرنه اروپا را از دست می‌دهیم!- دولت سایه، نمی‌گذارد روحانی کار کند!
هدف اصلی غرب، خالی کردن دست ایران از مؤلفه‌های قدرت با وعده سرِ خرمنِ بهبود وضعیت اقتصادی است. در این میان اصلاح طلبان با بازی در پازل دشمن، به شیپورچی‌های ترامپ در ایران بدل شده‌اند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
دبیر: قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم- شهرت ام‌الفساد است
رئیس جدید فدراسیون کشتی گفت: از همه اعضای مجمع و همه گوش شکسته‌ها تشکر می‌کنم و قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم.
فوتبال جهان| یری مینا: کی‌روش به من اعتماد به نفس داد
فوتبال جهان - یری مینا، مدافع تیم ملی فوتبال کلمبیا از سرمربی پرتغالی این تیم تمجید کرد.
قیمت دلار آزاد 320 تومان ارزانتر از دلار بانکی- فروشنده ها بیشتر شدند
درخواست قطعه سازان از خودروسازها: قراردادهای ما را شناور و عادلانه کنید
اتصال کارت بانکی به کارت سوخت منتفی شد- احتمال صدور کارت سوخت جدید برای تمامی ثبت‌نام کنندگان
پتروشیمی‌ها موظف به عرضه در بورس کالا هستند
قیمت جهانی طلا امروز 1398-04-26
افت 68 درصدی فروش پژو در خاورمیانه و آفریقا با خروج از ایران
قیمت طلا، قیمت سکه و قیمت مثقال امروز 98-04-26
قیمت ارز| قیمت دلار، قیمت یورو، قیمت درهم و قیمت پوند امروز98-04-26
خرید و فروش موی زنان در آرایشگاه‌های زنانه قانونی است به یک شرط
قیمت جهانی نفت امروز 1398-04-26