نگاهی به آخرین وضعیت مناطق سیلزده در سرخس

10:41 ۹۲ روز و ۴ ساعت پیش ایرنا 335 0
نگاهی به آخرین وضعیت مناطق سیلزده در سرخس

مشهد- ایرنا- فعالیت سامانه بارشی پرباران طی هفته جاری تاکنون در نقاط مختلف خراسان رضوی پیامدهایی از جمله سیلاب، انسداد جاده، آبگرفتگی خانه های روستایی و تخلیه چند روستا را در پی داشت که بخاطر تمهیدات از پیش اندیشیده شده و فعالیت چشمگیر مسئولان تلفات جانی نداشت.

ایرنا

بارندگی شدید در این مدت موجب جریان سیل در شهرستانهای کلات، درگز و سرخس واقع در شمال، بجستان در جنوب و خلیل آباد و بردسکن در جنوب غرب خراسان رضوی و خساراتی در این مناطق شده است.
در این میان شهرستان مرزی سرخس در گوشه شمال شرقی خراسان رضوی بخاطر شدت بارندگی که در مقطعی به 38 میلیمتر به عنوان بیشترین حجم بارش در میان شهرستانهای خراسان رضوی رسید دومین نقطه در این استان پس از کلات بود که جریان سیلاب در روستاهای کلاته حاجی مدد، صمدآباد و چاله زرد آن خسارتهایی بر جای گذاشت.
دهیار روستای صمدآباد سرخس روز سه شنبه به خبرنگار ایرنا گفت: این روستا از نخستین ساعات بامداد یکشنبه 25 فروردین در محاصره سیل قرار گرفت. شب پیش از شروع سیلاب ماموران انتظامی و نیروهای بسیج با حضور در صمدآباد در کنار مردم بودند و از صبح روز 25فروردین نیز نیروهای جمعیت هلال احمر کار امدادرسانی را در این روستا آغاز کردند.
روستای صمدآباد با جمعیت 200 خانوار در مسیر تجن - سرخس و فاصله 30 کیلومتری از مرکز شهرستان سرخس و بخش مرکزی این شهرستان قرار دارد.
ناصر کوهکن افزود: 40 خانوار از ساکنان روستا در سالن ورزشی روستای سنگر در پنج کیلومتری صمدآباد اسکان داده شدند اما حدود 100 خانواده سیلزده با برپایی 40 تخته چادر امدادی و اقامت موقت در منازل همسایگان و اقوام خود در روستا باقی ماندند.
وی ادامه داد: در اثر بارشهای شدید اخیر حدود 120 واحد مسکونی در روستای صمدآباد دچار آسیب شده و حدود 150 راس دام کوچک نیزتلف شده اند.
دهیار روستای صمدآباد شهرستان سرخس گفت: همچنین تاسیسات مختلف خدماتی در این روستا از جمله مخازن سوخت و تاسیسات آبرسانی آسیب دیده اند.
وی به توزیع آب معدنی، انواع کنسرو، غذای خشک و گرم از سوی امدادگران جمعیت هلال احمر در میان سیلزدگان اشاره و بیان کرد: برخی ساکنان روستا پوشاک و وسائل زندگی خود را در جریان سیل ازدست داده اند لذا با توجه به برودت هوا هم اینک نیازمند پتو و پوشاک مناسب هستند.
کوهکن همچنین امدادرسانی و سطح خدمات مسئولان محلی سرخس و دستگاههای ذیربط را تاکنون موثر و قابل تقدیر توصیف و بیان کرد: سه دستگاه بیل مکانیکی برای اقدامات احتیاطی در نزدیکی روستا مستقر شده اند و آب همه روستا و برق بخشی از روستا آن که پیشتر قطع شده بود هم اینک وصل است.
دهیار روستای چاله زرد شهرستان سرخس هم به خبرنگار ایرنا گفت: 80 خانه در این روستا به دلیل سیلاب کاملا آسیب دیده و 40 واحد مسکونی نیز دچار آبگرفتگی و آسیب جزئی شده است.
روستای 340 خانواری چاله زرد در دهستان خانگیران بخش مرکزی شهرستان سرخس قرار دارد
سمیه نصیری افزود: جریان سیلاب اخیر همچنین علاوه بر تلف کردن حدود 100 راس دام و تخریت تاسیسات دامداری و کشاورزی مردم از جمله یک واحد جوجه کشی، دو دستگاه خودرو شامل یک پراید سواری و یک وانت پیکان را با خود برد.
وی گفت: هم اینک جریان برق روستا وصل می باشد و تاکنون اقلام مختلف امدادی شامل غذای گرم و پتو توسط نیروهای جمعیت هلال احمر و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بین سیلزدگان توزیع شده است. برخی خانوارهای آسیب دیده از سیل نیز در مدرسه روستای چاله زرد اسکان یافته اند و برخی دیگر در منازل همسایگان اقامت کرده اند.
بخشدار مرکزی سرخس نیز در گفت گو با خبرنگار ایرنا تلفات دامی و و خسارات ناشی از سیل اخیر را با توجه به اقدامات پیشگیرانه 'پایین' توصیف و بیان کرد: ظرف روزهای اخیر اقدامات پیشگیرانه مناسبی برای جلوگیری خسارات سیلاب در این منطقه انجام شده است.
اسحاق تیموری افزود: طی دو روز اخیر با استفاده از ماشین آلات فنی ضمن تغییر مسیر سیلاب، از ورود روان آب به شهر سرخس و ایجاد سیلاب در محدوده چاههای گاز منطقه نیز جلوگیری شد.
وی همچنین گفت: تاکنون بسته های غذایی 72 ساعته جمعیت هلال احمر بین سیلزدگان توزیع شده اند و آبرسانی به برخی روستاها نیز با تانکر در جریان است.
فرماندار سرخس نیز گفت: بر اساس اعلام بنیاد مسکن انقلاب اسلامی 68 واحد مسکونی در روستای چاله زرد و 15 واحد نیز در روستای کلاته حاجی مدد آسیب دیده اند که برخی نیازمند تعمیر هستند و برخی دیگر باید تخریب شوند.
حسین قریب افزود: 150 واحد مسکونی در روستای صمدآباد دچار سیلزدگی شد. تاکنون بررسی کارشناسی 70 واحد مسکونی به اتمام رسیده و نتایج آن به زودی اعلام می شود.
وی همچنین به بررسیهای سازمان دامپزشکی در سرخس اشاره و بیان کرد: میزان دقیق تلفات دام در روستاهای آسیب دیده از سیل طی امروز و یا فردا اعلام خواهد شد.
مرکز شهرستان 90 هزار نفری سرخس در فاصله 185 کیلومتری شرق مشهد واقع است. سرخس مرکب از دو بخش مرکزی و مرزداران 85 روستا دارد. 51 هزار نفر از جمعیت این شهرستان ساکن روستاها هستند. سرخس از سمت شمال و شرق با کشور جمهوری ترکمنستان مرز مشترک دارد.
بر اساس پیش بینیهای اداره کل هواشناسی خراسان رضوی بارش شدید باران که از شنبه شب در این استان آغاز شده تا عصر امروز 27 فروردین ادامه دارد.
بارندگی شدید در این مدت موجب جریان سیل در شهرستانهای کلات، درگز و سرخس واقع در شمال، بجستان در جنوب و خلیل آباد و بردسکن در جنوب غرب خراسان رضوی و خساراتی در این مناطق شده است.
شدیدترین این خسارتها مربوط به شهر کلات بخاطر آبگرفتگی دهها منزل مسکونی است که منجر به صدور تخلیه یکی از محلات آن شد.
سه جاده فرعی و 28 راه روستایی در این استان بر اثر سیلاب مسدود شده است که 9 راه روستایی از این تعداد در کلات و بقیه در شهرستانهای بجستان، تربت جام، صالح آباد، خلیل آباد، جوین، درگز، باخرز، سرخس، تایباد، فریمان و بردسکن واقع است.
همچنین 12 نقطه در سطح شهر سبزوار واقع در غرب خراسان رضوی دچار فرونشست و چهار روستای در معرض خطر سیل در شهرستانهای خلیل آباد و بردسکن در جنوب غرب و تربت حیدریه و بجستان در جنوب این استان از جمعیت تخلیه شده اند.
از روز گذشته تاکنون 233 مورد آبگرفتگی معابر و منازل در شهرستانهای کلات، بردسکن، خلیل آباد، بجستان، مشهد و سرخس رخ داده، برق هشت روستا در شهرستانهای بردسکن، سرخس و کدکن تربت حیدریه و آب 20 روستا در شهرستانهای کلات، سرخس، نیشابور و قوچان نیز قطع شده است.
در پی تداوم بارش شدید هفت سد نیز در خراسان رضوی سرریز شده و چهار سد دیگر در آستانه سرریز قرار گرفته اند. هشت رودخانه نیز در نقاط مختلف استان بخاطر حجم بارشهای شدید سیلابی شده اند. با این وجود بخاطر تمهیدات و اقدامات پیشگیرانه دستگاههای مسئول و نظارت مستقیم استاندار خراسان رضوی و دیگر مدیران استانی تاکنون سیل در این خطه خسارت جانی نداشته است.
3221/1858


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

«عماد ملت» منتشر شد+پوستر
خانه طراحان انقلاب اسلامی در سی و هفتمین سالروز تاسیس نهاد انقلابی شورای نگهبان، پوستر تازه خود با عنوان «عماد ملت» را منتشر کرد.
فراز و فرود عملیات رمضان؛ تهران به تهدیدهای خود عمل کرد
بعد از آغاز عملیات رمضان بود که شبکه دوم تلویزیون آلمان اعلام کرد که تهران به تهدیدهای خود عمل کرد و جنگ وارد مرحله جدیدی شد.
رئیس صداوسیما: نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها تغییر می‌کند
علی‌عسکری اعلام گفت: ما باید گونه سرمایه‌داری مطلوب اسلام را تکریم کنیم و با نگاه‌های وارداتی سوسیالیستی در پی تخریب سرمایه‌داری مشروع و قانونی نباشیم؛ در واقع نگاه به سرمایه‌داری در سریال‌سازی‌ها باید اصلاح شود.
ارائه راهکار ارزان شدن فوری خانه در تلویزیون
جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی «۳۶۰ درجه» به بررسی ابعاد مختلف گرانی مسکن و اجاره بها در ماه‌های اخیر می‌پردازد.
ادامه یافتن طرح ˮهنر برای همهˮ با محوریت حمایت از سیل‌زدگان
یازدهمین نشست هماهنگی قرارگاه فرهنگی حمایت از سیل‌زدگان با تاکید بر ادامه یافتن طرح هنر برای همه با محوریت حمایت از سیل‌زدگان برگزار شد.
انتشار فراخوان انگلیسی و عربی جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی
فراخوان انگلیسی و عربی بیست‌ودومین جشنواره بین‌المللی قصه‌گویی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان برای شرکت کنندگان خارجی منتشر شد.
نهج‌البلاغه |صفتى که جامع تمام عیب‌هاست
بخیل‌ کسی‌ است‌ که‌ حاضر نیست‌ از مال‌، علم‌ و سایر نعمت‌هایی که‌ خدا به‌ او عطا کرده‌ در جایی‌ که‌ عقل‌ و شرع‌ آن‌ را مطلوب‌ می‌داند انفاق‌ کند و دیگران‌ را از آن‌ نعمت‌ بهره‌مند کند.
رجایی: هدفم تقویت نگاه علمی به تاریخ شفاهی افغانستان است
دبیر اولین دوره آموزشی تاریخ شفاهی افغانستان معتقد است که برگزاری این دوره به تقویت نگاه علمی نسبت به تاریخ شفاهی افغانستان می‌انجامد.
افسانه کمالی: سعی کردم مغز یک بچه‌ اوتیستی را روی صحنه تئاتر باز کنم
کارگردان «ماجرای عجیب سگی در شب» درباره سختی‌هایش برای تولید نمایشی می‌گوید که به موضوع اوتیسم و دنیای بیماران این اختلال روانی می‌پردازد.
هالیوود علیه ˮترامپˮ
اظهارات نژادپرستانه دونالد ترامپ با واکنش اهالی هالیوود مواجه شده است.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
معاون سیاسی جدید روحانی را بیشتر بشناسید- چگونه سردار سپاه قدس، «تکنوکرات» دولت هاشمی شد؟ +تصاویر
وزن و جایگاه واقعی فریدون وردی‌نژاد در حلقه مشاوران و اطرافیان روحانی بسیار بیش‌تر از نمود بیرونی آن است و این امر بیش از هر چیز، به سال‌ها سابقه نظامی-اطلاعاتی این چهره سیاسی-رسانه‌ای باز می‌گردد.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
دبیر: قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم- شهرت ام‌الفساد است
رئیس جدید فدراسیون کشتی گفت: از همه اعضای مجمع و همه گوش شکسته‌ها تشکر می‌کنم و قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم.