روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده

04:15 ۹۲ روز و ۱۱ ساعت پیش افکار نیوز 200 0
روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده

اهالی روستا‌های مازندران که سیل، خانه و زندگی‌شان را به تاراج برد، نمی‌دانستند و هنوز هم نمی‌دانند اولین گروهی که بعدازاین اتفاق تلخ به روستا‌ها آمدند و دست یاری به سویشان دراز کردند پاسداران مدافع حرم بودند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،اهالی روستا‌های مازندران در شهرستان سیمرغ که سیل، خانه و زندگی‌شان را به تاراج برد، نمی‌دانستند و هنوز هم نمی‌دانند اولین گروهی که بعدازاین اتفاق تلخ به روستا‌ها آمدند و دست یاری به سویشان دراز کردند پاسداران مدافع حرم بودند.
روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده
قبل از پیام سردار سلیمانی و دعوتش از مدافعان حرم برای حضور در مناطق سیل‌زده، رزمنده‌های مدافع حرم، بی‌سروصدا، بی‌ریا و بی‌ادعا آمده و دل داده بودند به دل مردم سیل‌زده در شهرستان سیمرغ مازندران. اهالی روستا‌های مازندران که سیل، خانه و زندگی‌شان را به باد داده بود، نمی‌دانستند و هنوز هم نمی‌دانند اولین گروهی که بعدازاین اتفاق تلخ به روستا‌ها آمدند و دست یاری به سویشان دراز کردند پاسداران مدافع حرم بودند و عجب طعم شیرینی دارد این عشق‌بازی. عاشق که باشی برایت فرقی نمی‌کند کجا قامت به خدمت ببندی. یک روز برای دفاع از اعتقاداتت اسلحه‌ات کلاشینکف است و وظیفه‌ات دفاع تمام‌قد از حرم، یک روز اسلحه‌ات بیل و کلنگ می‌شود و حریفت گل‌ولای.
فیلم چهارشنبه‌های گِلی که چند روزی داغ فضای مجازیشد، دست‌به‌دست چرخید و حتماً تا الآن به دست مسیح علی نژاد هم رسیده کار رزمنده‌های مدافع حرم بود. گروه ۱۲ نفره‌ای که درست یک روز بعد از وقوع
سیلاز چهارگوشه ایرانخودشان را به مازندران رساندند و روز‌های خوبی را برای اهالی روستا‌های رستم کلاً، رکنِ کلاً، دینه سر، برجخیل و روستا‌های دیگر مازندران ساختند. خاطره‌های نابی که بار رنج و اندوه از دست دادن خانه و زندگی را کمی برای سیل‌زدگان سبک کرد. این گروه ۱۲ نفره حالا در تدارک اعزام به جنوب کشور هستند تا دوشادوش مردم خوزستان، سینه‌شان را برای رویارویی با سیل ستبر کنند.
روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده
خانواده بزرگ مدافعان حرم در مناطق سیل‌زدهخاطره‌هایشان از روز‌های همراهی با مردم سیل‌زده ناب است. به شیرینی عسل! قصه جهاد این مدافعان حرم هم شنیدنی است وقتی از عهد و قرارومدار ۱۰ ساله‌شان برای جهاد می‌گویند. هر سال در
تعطیلات نوروزوعده‌شان یکی از روستای محروم و دورافتاده بود، هر ۱۲ نفر همراه با اهل‌وعیال و خانواده، امسال هم مقصد کرمانشاه بود. بلیت رفتن به کرمانشاه و سرپل ذهاب هم در دستانشان بود که خبر آمدن سیل، مقصد را به شمال کشور تغییر داد. بسیاری از آن‌ها با خانواده‌هایشان راهی مناطق سیل‌زده شدند، با علم به همه سختی‌هایی که ممکن است در این سفر پرماجرا پیش رویشان باشد.
روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده
«حسین» می‌گوید: «دوستی ما ۱۲ نفر به سال‌ها قبل و دوران دانشجویی در دانشگاه امام حسین(ع) برمی‌گردد. از سال ۸۷ تصمیم گرفتیم هرسال، تعطیلات
نوروزبه اردوی جهادی برویم. اصلاً یکی از شرط‌های من در روز خواستگاری همین موضوع بود. به همسرم گفتم،
عید نوروزروی من برای دیدوبازدید و سفر تفریحی حساب نکنید، ایشان پذیرفتند و اتفاقاً در همه سفر‌ها همراهی‌ام می‌کنند. ما ۱۲ نفر مثل یک خانواده‌ایم. همه لذت‌ها و آرزوهایمان شبیه به هم هست. از جهاد در مناطق محروم کشور تا طلب شهادت در سوریه. پارسال به سرپل ذهاب رفتیم، سال قبلش به خوزستان و سال قبل‌تر هم به یکی از روستا‌های محروم سیستان و بلوچستان. از این ۱۲ نفر، ۱۰ نفرمان مدافع حرم بوده و هستیم و شهادت نصیبمان نشد. وقتی خدا اذن دفاع از حرم را در دستانمان گذاشت، وظیفه‌مان سنگین‌تر شد. ردای خدمت به مردم را تا ابد از تنمان درنمی‌آوریم. این روز‌ها بسیاری از مدافعان حرم بی‌سروصدا در مناطق سیل‌زده خدمت می‌کنند، بدون آنکه کسی عقبه‌شان را بداند.»
روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده
جُنگ خنده در روستا‌های مازندرانمی‌دانستند در ساعت‌های اول بعد از سیل خبری از امکانات برای لایروبی نیست. با هزینه شخصی
درآمدبیل و چکمه و تجهیزات را تهیه کردند و با ماشین‌هایشان راهی شدند. آنچه پیش روست قابل پیش‌بینی نبود، «مهدی» می‌گوید: «تجربه‌ای از سیل نداشتیم، از بلایای طبیعی در سال‌های گذشته فقط
زلزلهرا از سر گذرانده بودیم. اولین گروه جهادی بودیم که یک روز بعد از سیل وارد شهرستان سیمرغ شدیم. وارد روستا‌ها که شدیم با تماشای حجم خرابی‌ها شوکه شدیم، یکه خوردیم. حدود ۴۰ خانه کاملاً تخریب‌شده بود.
در خانه‌های دیگر هم آب به عمق یک متر گاهی بیشتر نفوذ کرده بود و همه زندگی مردم پر از آب و گِل! باید کار را دست می‌گرفتیم. به گروه‌های جهادی خبر دادیم که خودشان را برسانند. مردم غمگین بودند، خانه وزندگی‌شان را ازدست‌داده بودند و چشم در چشمشان که می‌شدیم
گریهمی‌کردند. چند ساعت اول که کوچه به کوچه را برای شناسایی خانه‌های آسیب‌دیده رصد کردیم چشمان ما هم با دیدن رنج و غم مردم، خیس اشک شد؛ اما به این نتیجه رسیدیم که باید علاوه بر کار یدی، حال روحی مردم سیل‌زده را خوب کنیم و بعدازاین تصمیم، جُنگ خنده را به روش خودمان در کوچه‌های غم‌زده روستا‌های مازندران به راه انداختیم.»
از آوازخوانی و صید ماهی برای سیل‌زدگان تا جشن مبعث«مردم جنب‌وجوش ما را که دیدند از شوک درآمدند و همراهمان شدند. گروه جهادی ۱۲ نفره مان در کمتر از دو ساعت تبدیل به یک گروه بزرگ مردمی شد. از بچه هفت، هشت‌ساله گرفته تا پیرمرد و پیرزنان محلی. اول راه دسترسی را در کوچه‌ها باز کردیم و بعد سراغ خانه‌ها رفتیم. کم‌کم گروه‌های جهادی دیگر هم آمدند و سعی کردیم در روستا‌های شهرستان سیمرغ همه باهم متمرکز شویم و از کار جزیره‌ای پرهیز کنیم. چون مراحل شناسایی را پشت سر گذرانده بودیم از نیرو‌های تاره وارد خواستیم با طرح و نقشه ما پیش بروند تا وضعیت روستا‌ها در کمترین زمان ممکن سروسامان بگیرد. حجم کار سنگین بود، بچه‌ها بعد از چند ساعت از فرط خستگی روی یک پله، وسط گل‌ولای خوابشان می‌برد.»
این خاطرات «حسین» است. یکی از رزمندگان مدافع حرم که بانی راه انداختن جُنگ خنده در روستا‌های سیل‌زده مازندران بود. حسین می‌گوید: «چاره مردم سیل‌زده با آن حجم رنج و اندوه بعد از کمک‌رسانی و تخلیه خانه‌ها از گل‌ولای خنده بود. من با همراهی بر و بچه‌های دیگر بساط خنده را فراهم می‌کردیم. شب مبعث در روستای رکن کُلاه جشن بزرگی برای سیل‌زدگان گرفتیم و من آن‌قدر در آن جشن خواندم و کف زدم که صدایم گرفته بود. موقع کار کردن در خانه‌ها، با مردم خوش‌وبش می‌کردیم. سربه‌سرشان می‌گذاشتیم. برایشان آواز شمالی می‌خواندیم. وارد یکی از خانه‌ها شدیم، صاحب‌خانه پیرزن تنها، خانه فرورفته در آب، مادر اشک‌ریزان به استقبال آمد. دستش را بوسیدیم و گفتیم مادر غصه‌دار نشوی چشم بر هم بگذاری خانه‌ات را مثل دسته‌گل تحویلت می‌دهیم. مشغول تخلیه خانه بودیم که چشممان به جمال ماهی‌ها داخل آب روشن شد. صید ماهی کردیم و پیش مادر رفتیم. بالاخره خنده روی لبش آمد وقتی فهمید ماهی‌ها همراه سیل مهمان‌خانه‌اش شدند.
جشن تولدبا چاشنی گِلبرای بچه‌های سیل‌زده و بچه‌های جهادگر که تولدشان بود جشن تولد گرفتند با چاشنی گل‌ولای. پاهایشان تا زانو در گِل بود، اما کف زدند و خندیدند و خنداندند. «محمد» یکی دیگر از بر و بچه‌های جهادی می‌گوید: «حال و هوای روستای رکن کلاً عوض شد. با کمک نیرو‌های جهادی و امدادی تا حدودی اوضاع را به سامان رساندیم و تصمیم گرفتیم به روستای رستم کلاه برویم. پشت
نیساندر حال حرکت با صدای بلند این شعررا می‌خواندیم «سوی دیار عاشقان، سوی دیار عاشقان رستم کلاً می‌رویم رستم کلاً می‌رویم...» مردم هم با دیدن شورونشاط بچه‌های جهادی خنده روی لب‌هایشان نقش می‌بست و احساس می‌کردند تنها نیستند.
روایت‌هایی از حضور مدافعان حرم در مناطق سیل زده
معادله مجهول جهادگران بی‌ادعا که با بغض حل شدبرای بعضی از روستایی‌های سن و سال دار که سواد درست‌وحسابی نداشتند، حضور جهادگران بسیجی تبدیل به یک معادله مجهول شده بود. این را محمد می‌گوید و خاطره‌ای را روایت می‌کند: «من از تبریز به مازندران آمده بودم و با لهجه آذری صحبت می‌کردم. یک روز زنی میان‌سال سر راهم آمد و گفت خسته نباشی مادر! چندروزه در روستای خودمان می‌بینمت و می‌خواستم ازت سؤالی بپرسم. گفتم بفرمایید مادر! گفت مگه چقدر به شما
پولمی‌دن؟ این‌قدر می‌دن که کل عید را اینجا ماندید دور از زن و بچه؟ نگاهش کردم گفتم حقوقی در کار نیست مادر! مزد ما دعای شما و رضایت خداست. تازه همسرم هم آمده کمک‌حال شما و بقیه
زنانسیل‌زده باشد. ندیدی‌اش؟ گریه‌اش گرفت. بغضم گرفت. دعایم کرد و رفت.» می‌پرسیم گفتید مدافع حرم هم بودید؟ می‌خندد و می‌گوید: «خیر. هیچ‌کدام نگفتیم. دلیلی نداشت.»
صدایمان برسد به گوش مسیح علی نژاد و همه مردم ایراندر اولین روز‌های بعد از سیل فیلم چهارشنبه‌های گِلی در فضای مجازی دست‌به‌دست چرخید. این فیلم هم یکی از همان روش‌های حال خوب کن جهادگران مدافع حرم در روستا‌های سیل‌زده مازندران بود. حسین تعبیر جالبی از چهارشنبه‌های گِلی دارد و می‌گوید: «مخاطب این فیلم فقط مسیح علی نژاد و دار و دسته کسانی نیستند که چهارشنبه‌های سفید را راه انداختند. مخاطب این فیلم همه
مردم ایرانو سیل‌زدگان ۲۲ استان کشورند. خدا نکند که این حجم از محبت مردم فقط خلاصه شود به دو هفته و سه هفته و یک ماه. خرابی‌های سیل اخیر آن‌قدر گسترده است که نیرو‌های مردمی باید حالا حالا‌ها پای‌کار باشند وگرنه سیل‌زدگان تنها می‌مانند. ما هم همین را گفتیم. خطاب به مردم سیل‌زده گفتیم تا روبه‌راه شدن اوضاع شما همه چهارشنبه‌هایمان گِلی است و سلاحمان هم بیل‌هایمان.»
مهمان‌نوازی بی‌چون‌وچرای مردم سیل‌زده«صحنه‌ها ناب بود، ناب مثل دل‌های باصفای مردم سیل‌زده. زندگی‌شان ازدست‌رفته بود بعضی‌ها حتی یک قاشق هم در بساطشان پیدا نمی‌شد، اما عجیب، مهمان‌نواز بودند، جایی برای خوابیدن نداشتند، روی پشت‌بام خانه چادر زده بودند، دو دست رختخواب داشتند همان را پیشکش ما می‌کردند، برای آنکه شب برای خوابیدن مجبور نباشیم تا بابلسر برویم. همه مهربانی و صفایشان را روی طبق اخلاص می‌گذاشتند و تقدیم می‌کردند.»
«محمد» فصل‌به‌فصل خاطرات روز‌های خدمت به مناطق سیل‌زده را روایت می‌کند. این روز‌ها روایت‌ها از شهر‌ها و روستا‌های سیل‌زده شبیه به هم است. روستا‌های فرورفته در آب، خانه‌های به‌گل‌نشسته، اما این روایت کردن حال دل جهادگران و مردم سیل‌زده است که تکراری نمی‌شود و حتی هر خاطره شنیدنی‌تر از دیگری.
حسین، روز دوم عید با همسرش به جمع دوستان جهادی پیوستند و وارد شهرستان سیمرغ شدند. او می‌گوید: «نوروز و
تعطیلاتمعنایی ندارد وقتی هم‌وطنانمان آواره شده‌اند. ما و دوستان دیگر برای تخلیه آب و گل‌ولای از خانه‌ها دست‌به‌کار شدیم و همسرانمان هم با زنان سیل‌زده همراه شدند. همسرم یار بلافصل من در اردو‌های جهادی است و در این سفر هم مرا تنها نگذاشت. اتفاقاً حالا زنان بیشتر از
مرداننیاز به همدردی دارند و حضور خانم‌های جهادگر خیلی مهم است. خانواده‌های بی‌سرپرستی که خانه‌هایشان به زیرآب رفته بود ازنظر روحی در شرایط بدی به سر می‌بردند.» همسران رزمندگان مدافع حرمی که دوشادوش مردانشان در مناطق سیل‌زده خدمت می‌کنند شایسته یک خدا قوت جانانه‌اند.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

خبری خوش به مددجویان استان تهران
مدیرکل بهزیستی استان تهران تامین مسکن خانواده مددجو دارای معلولیت را از اولویت‌های این سازمان دانست و گفت: ۱۰۰ واحد مسکن به این مددجویان تا پایان شهریور واگذار می‌شود.
ادامه انتقال سامانه اس 400 به ترکیه- مقام روس: آماده مذاکره درباره جنگنده و سامانه‌های دیگر هوایی هستیم
همزمان با ادامه انتقال سامانه اس ۴۰۰ به ترکیه، مقامات روسیه از امکان مذاکره درباره جنگنده‌های نوین این کشور نیز سخن می‌گویند.
نظر کارشناسان حقوقی درباره محرومیت استقلال
کارشناسان حقوقی فوتبال ایران معتقدند که باید پرداخت نشدن پول پروپئیچ، بازیکن پیشین تیم استقلال به فیفا ابلاغ شود.
مهمترین علت تصادف جاده‌ای
رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: عدم توجه به جلو با سهم ۳۴ درصد مهمترین علت رخداد تصادفات جاده‌ای در خرداد بوده است.
پیامدهای مستند افشاگرانه الجزیره؛ تلاش آل خلیفه برای کاستن از شدت شوک وارده
پس لرزه های افشاگری شبکه الجزیره درباره وضعیت حقوق بشر در بحرین و ارتباط های پنهانی رژیم آل خلیفه با القاعده برای ترور مخالفان بحرینی همچنان ادامه دارد.
مربی سابق ژاپن هدایت تایلند را برعهده گرفت
سرمربی سابق تیم ملی ژاپن، دوران مربیگری خود را با هدایت تیم ملی و جوانان تایلند ادامه خواهد داد.
واکنش قاضی پرونده به اظهارات عجیب وکیل نجفی
محمد شهریاری گفت: آقای نجفی اتهامات وارده را قبول دارد اما وکلی وی القائات دیگری دارد و سوار بر موج‌هایی می‌شود که برخی افراد در فضای مجازی راه انداخته‌اند.
پاکستان «حافظ سعید» را دستگیر کرد
دولت اسلام آباد که از چندی پیش در تلاش است توجه FATF را به خود جلب کند، حافظ سعید را دستگیر کرد.
انتقاد تند سروش رفیعی از مدیران پرسپولیس
سروش رفیعی با تصمیم گابریل کالدرون، از لیست پرسپولیس برای فصل آینده خط خورد تا این بازیکن همراه با شایان مصلح، زودتر از سایر بازیکنان به تهران برگردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
دبیر: قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم- شهرت ام‌الفساد است
رئیس جدید فدراسیون کشتی گفت: از همه اعضای مجمع و همه گوش شکسته‌ها تشکر می‌کنم و قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم.
فوتبال جهان| یری مینا: کی‌روش به من اعتماد به نفس داد
فوتبال جهان - یری مینا، مدافع تیم ملی فوتبال کلمبیا از سرمربی پرتغالی این تیم تمجید کرد.
دولت برای تعیین تکلیف ارز دیجیتال به مجلس لایحه بدهد
درخواست جامعه رسانه اسلامی دانشگاه صداوسیما از علی عسگری در مورد «گاندو»
چرا صدام مجبور شد به قرارداد الجزایر بازگردد؟
تفحص از عملکرد دولت درباره تخصیص ارز 4200‌تومانی+متن طرح
نماز جمعه این هفته تهران به امامت آیت‌الله امامی کاشانی اقامه می‌شود
سفیر فرانسه: اعطای بورس دکتری با اعتبار مالی دو کشور ایران و فرانسه
شناسایی دانشجویان سفارش دهنده پایان نامه از طریق سازمان سنجش
وزیر علوم: اشتغال دانش‌آموختگان با فشار و اجبار قابل اصلاح نیست
آیت‌الله جنتی: اعضای جدید شورای نگهبان دارای سوابق حسنه هستند
آیت‌الله شب زنده‌دار: امنیت کامل در برگزاری انتخابات رایانه‌ای احراز نشده- شورای نگهبان مصلحت‌اندیشی‌ سیاسی نمی‌کند