واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!

02:15 ۹۲ روز و ۱۰ ساعت پیش افکار نیوز 168 0
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!

واشنگتن در قبال ارسال کمک‌های انسان دوستانه به کشورها سیاست‌های متفاوتی اتخاذ می‌کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وزصفحات سازمان‌های امدادرسانی بین المللی را که ورق بزنید تقریبا هیچ خبری درباره سیل ایران  نمی‌یابید که گزارشی از آوارگان یا خسارات سیلدر ایرانبدهد یا برای جمع آوری کمک‌های نقدی از مردم جهانیاری بخواهد.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
تقریبا ۷۰ درصد وسعت ایران در ۲۸ استان درگیر سیل شدند که بر این اساس ۲۶۹ شهر و ۵۱۴۸ روستا کمابیش تحت تاثیر سیلاب‌های اخیر قرار گرفتند و به گزارش وزارت بهداشتو درمان، یک میلیون و ششصد و شصت هزار نفر در مناطق سیل زده نیاز به کمک و امداد رسانی دارند. و طبق آمار تاکنون ۷۸ نفر کشته، ۱۱۳۷ نفر مجروح و ۲۹۵،۷۸۷ نفر آواره شدند.
تخریب جادهها، پل‌ها و راه‌های مواصلاتی در شمال، غرب و جنوب ایران؛ تخریب گسترده زمین‌های زراعی و نابودی زیرساخت‌های کشور، قطع برقو آلوده شدن منابع آب آشامیدنی و بهداشتی بسیاری از مناطق سیل زده را با مشکلاتجدی مواجه کرده است. حجم خسارات به اندازه‌ای است که جبران آن نه از
بودجهکشور بلکه تنها با برداشت از صندوق ذخیره ارزی ممکن است.
رئیس جمهوردرخواست برداشت ۲۸ هزار میلیارد تومان از این صندوق را داده و دولتوعده اعطای وام‌های ۵ تا ۱۰ میلیونی بلاعوض در کنار وام‌های نوسازی مسکنبا بهره‌های ۴ درصد به مردم داده است.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
تحریم‌های یکجانبه آمریکا سد بزرگ کمک‌های انسان دوستانهاما در بلایای طبیعی به دلیل خسارت‌های سنگینی که به بار می‌آید دو عنصر کمک‌های مردمی و کمک از نهاد‌های بین المللی پایه‌ی اصلی تامین مالی خسارات بوجود آمده هستند. کمک‌های مردمی که نشانه همدردی با آسیب دیدگان چنین حوادثی است، در فرهنگ و روحیه ایرانیان بسیار به چشم می‌آید. در همین راستا شاهد بودیم که به دنبال انتشار اخبار سیل، و گسترش مناطق سیل زده و قطع امکان کمک از طریق حساب‌های شخصی، کمک‌ها به
هلال احمرچنان افزایش یافت و رکورد واریز کمک نقدی با ۱۰۰ میلیارد تومان شکست.
عنصر مهم دیگر کمک‌های بین المللی است. نهاد‌های امدادرسانی و کشور‌های خارجی که در شرایط مشابه به یاری مردم حادثه دیده می‌شتابند، اما به دلیل تحریم ها، تاکنون سهم موثری ایفا نکرده اند. عامل موثر تحریم‌های آمریکا، انگیزه بین المللی برای کمک رسانی را کاهش داده است در شرایطی که در نقاط دیگر جهان شاهد رویکرد دیگری در برابر این بلا طبیعی بوده ایم.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
سیل در آفریقا و مقایسه کمک‌ها با ایراندرست یک هفته قبل از وقوع سیل در ایران، گردباد شدید استوایی به موزامبیک اصابت کرد و موجب جاری شدن سیل شدید در سه کشور آفریقایی شد. امدادرسانی جهانی به موزامبیک چند روز بعد از حادثه آغاز و اخبار و گزارش‌های متعدد آن در رسانه‌های دنیا و وبسایت سازمان‌های امدادی منتشر شد تا از طریق اطلاع رسانی این بحران طبیعی، کمک‌های مردمی را در کشور‌های مختلف جذب کنند. سیل روز‌های ۱۴ تا ۱۶ مارس به موزامبیک و
زیمباوهرسید و کمک‌های جهانی ۱۸ مارس آغاز شده بود.
سازمان پزشکان بدون مرز در مارس ۲۰۱۹ به دنبال وقوع سیل در آفریقا که سه کشور موزامبیک، زیمباوه و مالاوی را درگیر کرده بود، برای کمک رسانی اقدام کرد. پرواز‌های چارتر با بیش از صد‌ها تن بسته‌های مخصوص
حمل و نقلهوایی از بلژیکو دبیوارد شد.
همزمان سازمان صلیب سرخ جهانی هم در موزامبیک حضوری فعال داشت به صورتی که تنها صلیب سرخ آمریکا چهارصد و پنجاه هزار دلاربه صلیب سرخموزامبیک کمک نقدی کرد.
علاوه بر این ۱۸ مارس سازمان ملل هم برای کمک به حل این بحران درخواست کمک بین المللی کرد و از بودجه سازمان مللهم بیست میلیون دلار برای امداد به سیل زدگان این کشور اختصاص داد و  اتحادیه اروپاهم بی کار ننشست و نزدیک به چهار میلیون یورو کمک مالی کرد. همچنین انگلستان ۲۰ میلیون یورو تنها به قربانیان گردباد آفریقا داد٬ دولت بلژیک از طریق چهار سازمان امدادرسانی اش بیش از پنج میلیون
یوروبه این بحران کمک مالی کرد و صلیب سرخ امارات نیز خدمات پزشکی و غیرپزشکی مورد نظر را به منطقه مذکور رساند.
ناگفته نماند که جدا از مبالغ گفته شده امارات متحده عربیچهار و نیم میلیون یورو و نروژ ششصد هزار یورو برای کشورهای سیل زده آفریقایی اهدا کردند و تاکنون بیش از شصت میلیون یورو کمک مالی بین المللی جمع آوری شده و به آنها باید امدادرسانی در منطقه، ارسال محموله‌های امدادی که هنوز ادامه دارد را هم بیافزاییم.
۶۰۰ هزار نفر در استان‌های مختلف موزامبیک درگیر بحران شده بودند و در مالاوی بیش از یک میلیون نفر و در زیمباوه ۲۲ هزار نفر در سیل بی خانمان شده  و ۱۸۱ نفر جان باختند، آمار تلفات در مالاوی هم ۵۹ نفر اعلام شد و با استناد به آمار می توان گفت که مجموعا در این سه کشور یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزار نفر آسیب دیده و بیش از ۱۱۲ هزار خانه تخریب شده است.
بسیاری از نهاد‌های امدادرسان بین المللی از همان هفته نخست در منطقه حاضر بودند اگرچه به دلیل کوهستانی بودن مناطق آسیب دیده و از بین رفتن جاده‌ها دسترسی با تاخیر انجام شد، اما همه در منطقه حضوری فعال داشتند.
تامین سرپناه فوری، آب رسانی و بهداشت و کمک‌های پزشکی خانوار‌های آسیب دیده در دستورکار این سازمان‌ها بوده و قرار هست کمک‌های صلیب سرخ جهانی به موزامبیک برای ۱۲ ماه به جمعیتی تقریبا ۷۵ هزار نفری ادامه داشته باشد. صندوق کمک اضطراری در بحران‌های بین المللی که صلیب سرخ
کاناداآن را بنیان گذاشته و هر سال در بسیاری از بلایای طبیعی از جمله سیل، خشکسالی، زلزلهبه ده‌ها کشور در آفریقا، آسیا و اروپا امدادرسانی کرده است. آخرین عملیاتش در همین موزامبیک بوده است.
اولین محموله کمک امدادی سازمان بهداشت جهانیدبلیو اچ او روز دهم آوریل به تهران رسید.
کویتسه میلیون دلار، اتحادیه اروپا یک میلیون و دویست هزار دلار و فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر جهانی وعده ۵۰۰ هزار دلار کمک نقدی داده اند.
فرانسهو ترکیهبسته‌های امدادی، تجهیزات پزشکی، وسایل آشپزخانه و مجموعا ۷۰۰۰ پتو و تخت خوابارسال کردند.
روسیهو ارمنستانهم وعده اش را دادند٬ اما با این وجود در مقایسه با رویه بین المللی، بدون تردید کمک‌ها به ایران بسیار ناچیز بوده است.
اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمرنیز در این باره گفت که محموله کمک‌های بشردوستانه آلمان، کویت، آذربایجان، فرانسه، پاکستان، ترکیه و ارمنستان و ژاپنبه ایران رسیده است.
علاوه بر این، وی خبر داد که هلال احمر قطر، صلیب سرخ دانمارک، صلیب سرخ اتریش، سازمان غیردولتی کمک‌های مردمی فرانسه، صلیب سرخ هندوستان، هلال احمر فلسطینو پاکستاننیز برای کمک به ایران ابراز آمادگی کرده‌اند.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
بی آبرو شدن آمریکا در سیل ایراندر شرایطی که بسیاری از کشور‌ها اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا را عامل ناتوانی در کمک رسانی به سیل زدگان در ایران اعلام کردند و با توجه  به اینکه کمک‌های بشر دوستانه تحت هیچ شرایطی شامل تحریم‌ها نمی‌شوند، مایک پمپئو در یک ژست دروغین و نمادین به قربانیان سیل در ایران تسلیت گفت! او همچنین از آمادگی آمریکا برای پیوستن به سازمان‌های امدادی جهانی و رساندن کمک‌ها به طور مستقیم به مردم ایرانخبر داد.
موضوعی که باعث شد وزیر خارجهایران نیز به آن واکنش دهد .محمد جواد ظریف در این باره نوشت: «خبر جعلی: ادعای آقای پمپئو که
ایالات متحدهآماده کمک به فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است که می‌تواند پول‌ها را برای جمعیت هلال احمر ایران ارسال کند. خبر واقعی: بر اساس اظهارات رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ،
جمعیت هلال احمرایران نمی‌تواند هیچ‌گونه منابع مالیرا به دلیل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا دریافت کند.ایالات متحده باید مسئولیت
تروریسماقتصادی خود را بپذیرد.»
وزیر خارجه همچنین چندی پیش نیز گفت: دولت آمریکادر موضع تدافعی قرار گرفته تا حدی که اعلام کرده ما مانعی برای کمک‌ها نیستیم، ولی این حرف آن‌ها خلاف است.
ظریف افزود: ما اسنادی را جمع آوری کرده ایم و به زودی منتشر خواهیم کرد که نشان دهنده این است که بانک‌ها حتی بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات آمریکا از پذیرش کمک‌های ایرانیان خارج از کشورو مردم سایر کشور‌ها که مایلند در کمک رسانی به ایرانی‌ها کمک کنند ممانعت کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه کمک رسانی بین المللی به معنای نیاز نیست و به معنی همدردی و همبستگی جهانی است که در میان مردم وجود دارد، خاطرنشان کرد: این همبستگی جهانی به دلیل اقدامات تخریبی آمریکا و اقدامات غیر انسانی این کشور مورد مزاحمت قرار گرفته است.
وزیر امور خارجهبا اشاره به اینکه آمریکایی‌ها ناگزیر شدند تا کاری را که انجام می‌دهند تکذیب کنند، گفت: ما اسنادی را جمع‌آوری کردیم که ثابت می‌کند ایالات متحده در این اقدام که می‌شود به عنوان جنایت علیه بشریت تعریف کرد مشارکت فعال دارد.
علاوه براین قاسم ساعدی در حاشیه جلسه دیروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامیدر نشست خبری با اشاره به تأثیر تحریم‌های آمریکا در رسیدن کمک‌های مالی به مردم سیل زده تاکید کرد که آمریکا اوج خباثت خود را نشان داده است٬ چرا که از نظر اخلاقبشر دوستانه در هر جایی که حادثه‌ای غیر مترقبه رخ دهد وظیفه انسانی حکم می‌کند تا به یکدیگر کمک کنیم. اما اکنون این تحریم‌ها باعث شده است تا کمک نقدی به دست مردم سیل زده نرسد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

داورزنی: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند
معاون قهرمانی و ورزش حرفه‌ای وزارت ورزش و جوانان گفت: اگر کشتی بخواهد به اوج خود بازگردد باید از همه ظرفیت‌ها استفاده کند.
دبیر: قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم- شهرت ام‌الفساد است
رئیس جدید فدراسیون کشتی گفت: از همه اعضای مجمع و همه گوش شکسته‌ها تشکر می‌کنم و قرار نیست با کسی تسویه حساب کنم.
مغانلو: از دعوت به تیم ملی شوکه شدم- اکثر تیم‌های لیگ برتری به من پیشنهاد دادند
شهریار مغانلو، مهاجم تیم فوتبال پیکان گفت که از دعوت به تیم ملی شوکه شده است و ابراز امیدواری کرد که به اردوهای بعدی این تیم دعوت شود.
فوتبال جهان| یری مینا: کی‌روش به من اعتماد به نفس داد
فوتبال جهان - یری مینا، مدافع تیم ملی فوتبال کلمبیا از سرمربی پرتغالی این تیم تمجید کرد.
پالمر: بوتاس شانسی برای رقابت با همیلتون ندارد
جولیو پالمر، راننده سابق فرمول یک معتقد است والری بوتاس شانسی برای رقابت با لوئیس همیلتون، هم‌تیمی خود در مرسدس جهت کسب عنوان قهرمانی فصل جاری این رقابت‌ها ندارد.
علیرضا دبیر رئیس فدراسیون کشتی شد
انتخابات فدراسیون کشتی صبح امروز (چهارشنبه) برگزار و علیرضا دبیر به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد.
فوتبال جهان| دلورنتیس: نمی‌دانم چرا رئال مادرید خامس را به بایرن قرض داد و به ما نمی‌دهد
فوتبال جهان - رئیس باشگاه ناپولی می‌گوید دلیل پافشاری مسئولان باشگاه رئال مادرید برای فروش قطعی خامس را در حالی که قبلاً با انتقال قرضی او با بایرن مونیخ موافقت کرده‌اند، درک نمی‌کند.
محمدخانی: از کنار گذاشته شدن سروش رفیعی تعجب می‌کنم- مگر برانکو بیکار است که اَلکی شکایت کند؟!
ناصر محمدخانی، پیشکسوت باشگاه پرسپولیس گفت: از کناره گذاشته شدن سروش رفیعی تعجب می‌کنم و نمی‌دانم این بازیکن را باشگاه کنار گذاشته است یا سرمربی تیم!
تغییر محل برگزاری بازی الاتحاد عربستان - ذوب‌آهن
دپارتمان امور بین‌الملل فدراسیون فوتبال از تغییر محل برگزاری دیدار دو تیم الاتحاد عربستان و ذوب‌آهن ایران در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا ۲۰۱۹ خبر داد.
والیبال جوانان جهان| جدال ایران با قهرمان آفریقا در روز نخست
رقابت‌های والیبال جوانان جهان در حالی از فردا (پنجشنبه) در بحرین آغاز می‌شود که بهترین نتیجه تیم ایران در تاریخ این رقابت‌ها به سال ۲۰۰۷ برمی‌گردد.

پر بازدید ترین اخبار امروز

مهاجم اروپایی که احتمالا پرسپولیسی شود+عکس
باشگاه پرسپولیس برای تقویت خط حملۀ خود، این روزها در حال بررسی گزینه‌های مختلف است.
یک ستاره دیگر از پرسپولیس کنار گذاشته می شود!
پس از آن‌که گابریل کالدرون متوجه شد لیست پرسپولیس برای فصل آینده پُر است، تصمیم گرفت تا برای جذب بازیکنانی که به تقویت تیم کمک می‌کنند، چند بازیکن را از جمع قرمزها کنار بگذارد.
پسر میترا استاد: تقاضای قصاص دارم
در ادامه جلسه دادگاه مهیار صفری فرزند میترا استاد در جایگاه قرار گرفت و در پاسخ به سؤال قاضی مبنی بر اینکه در رابطه با قتل مادرتان شکایتی دارید؟گفت: بله، تقاضای قصاص دارم.
اندوه آقای گل برای دو ستارۀ جدا شدۀ پرسپولیس
جدایی قطعی 2 مهرۀ محبوب هواداران از تیم پرسپولیس، موجب بروز احساسات بسیاری از افراد شده است.
قیمت خودرو ژاپنی در بازار تهران
آنچه در زیر می‌آید قیمت روز انواع خودروهای ژاپنی در سطح بازار پایتخت طی تیر ماه ۹۸ است.
گزارش| «صنایع دفاع» قلب خودروهای ایرانی را می‌سازد
حناچی: انتخابات شورایاری‌ها برگزار خواهد شد
سرپرست وزارت آموزش و پرورش: 140 میلیون جلد کتاب برای اول مهر چاپ شده است
واکنش واعظی به ادعای پمپئو: بنیه دفاعی ما خط قرمز ماست
ورود پهپادهای مهاجر 6 به سازمان رزم نیروی زمینی ارتش
شورای نگهبان خار چشم دشمنان است
گزارش: اعترافِ اصلاح‌طلبان به اختلاف انتخاباتی؛ از «حضور مشروط» تا سرلیستِ نامشخص
برگزاری دوره تخصصی مطالعات آمریکا توسط دانشگاه امام حسین(ع)
رئیس مجلس در ساوجبلاغ: مجلس از رونق تولید حمایت می‌کند- تمام کمیسیون‌ها ‌مامور به همکاری با دولت شدند
استقبال وزیر دادگستری از تشکیل یک دادگاه ویژه