واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!

02:15 ۶ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 54 0
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!

واشنگتن در قبال ارسال کمک‌های انسان دوستانه به کشورها سیاست‌های متفاوتی اتخاذ می‌کند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز،وزصفحات سازمان‌های امدادرسانی بین المللی را که ورق بزنید تقریبا هیچ خبری درباره سیل ایران  نمی‌یابید که گزارشی از آوارگان یا خسارات سیلدر ایرانبدهد یا برای جمع آوری کمک‌های نقدی از مردم جهانیاری بخواهد.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
تقریبا ۷۰ درصد وسعت ایران در ۲۸ استان درگیر سیل شدند که بر این اساس ۲۶۹ شهر و ۵۱۴۸ روستا کمابیش تحت تاثیر سیلاب‌های اخیر قرار گرفتند و به گزارش وزارت بهداشتو درمان، یک میلیون و ششصد و شصت هزار نفر در مناطق سیل زده نیاز به کمک و امداد رسانی دارند. و طبق آمار تاکنون ۷۸ نفر کشته، ۱۱۳۷ نفر مجروح و ۲۹۵،۷۸۷ نفر آواره شدند.
تخریب جادهها، پل‌ها و راه‌های مواصلاتی در شمال، غرب و جنوب ایران؛ تخریب گسترده زمین‌های زراعی و نابودی زیرساخت‌های کشور، قطع برقو آلوده شدن منابع آب آشامیدنی و بهداشتی بسیاری از مناطق سیل زده را با مشکلاتجدی مواجه کرده است. حجم خسارات به اندازه‌ای است که جبران آن نه از
بودجهکشور بلکه تنها با برداشت از صندوق ذخیره ارزی ممکن است.
رئیس جمهوردرخواست برداشت ۲۸ هزار میلیارد تومان از این صندوق را داده و دولتوعده اعطای وام‌های ۵ تا ۱۰ میلیونی بلاعوض در کنار وام‌های نوسازی مسکنبا بهره‌های ۴ درصد به مردم داده است.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
تحریم‌های یکجانبه آمریکا سد بزرگ کمک‌های انسان دوستانهاما در بلایای طبیعی به دلیل خسارت‌های سنگینی که به بار می‌آید دو عنصر کمک‌های مردمی و کمک از نهاد‌های بین المللی پایه‌ی اصلی تامین مالی خسارات بوجود آمده هستند. کمک‌های مردمی که نشانه همدردی با آسیب دیدگان چنین حوادثی است، در فرهنگ و روحیه ایرانیان بسیار به چشم می‌آید. در همین راستا شاهد بودیم که به دنبال انتشار اخبار سیل، و گسترش مناطق سیل زده و قطع امکان کمک از طریق حساب‌های شخصی، کمک‌ها به
هلال احمرچنان افزایش یافت و رکورد واریز کمک نقدی با ۱۰۰ میلیارد تومان شکست.
عنصر مهم دیگر کمک‌های بین المللی است. نهاد‌های امدادرسانی و کشور‌های خارجی که در شرایط مشابه به یاری مردم حادثه دیده می‌شتابند، اما به دلیل تحریم ها، تاکنون سهم موثری ایفا نکرده اند. عامل موثر تحریم‌های آمریکا، انگیزه بین المللی برای کمک رسانی را کاهش داده است در شرایطی که در نقاط دیگر جهان شاهد رویکرد دیگری در برابر این بلا طبیعی بوده ایم.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
سیل در آفریقا و مقایسه کمک‌ها با ایراندرست یک هفته قبل از وقوع سیل در ایران، گردباد شدید استوایی به موزامبیک اصابت کرد و موجب جاری شدن سیل شدید در سه کشور آفریقایی شد. امدادرسانی جهانی به موزامبیک چند روز بعد از حادثه آغاز و اخبار و گزارش‌های متعدد آن در رسانه‌های دنیا و وبسایت سازمان‌های امدادی منتشر شد تا از طریق اطلاع رسانی این بحران طبیعی، کمک‌های مردمی را در کشور‌های مختلف جذب کنند. سیل روز‌های ۱۴ تا ۱۶ مارس به موزامبیک و
زیمباوهرسید و کمک‌های جهانی ۱۸ مارس آغاز شده بود.
سازمان پزشکان بدون مرز در مارس ۲۰۱۹ به دنبال وقوع سیل در آفریقا که سه کشور موزامبیک، زیمباوه و مالاوی را درگیر کرده بود، برای کمک رسانی اقدام کرد. پرواز‌های چارتر با بیش از صد‌ها تن بسته‌های مخصوص
حمل و نقلهوایی از بلژیکو دبیوارد شد.
همزمان سازمان صلیب سرخ جهانی هم در موزامبیک حضوری فعال داشت به صورتی که تنها صلیب سرخ آمریکا چهارصد و پنجاه هزار دلاربه صلیب سرخموزامبیک کمک نقدی کرد.
علاوه بر این ۱۸ مارس سازمان ملل هم برای کمک به حل این بحران درخواست کمک بین المللی کرد و از بودجه سازمان مللهم بیست میلیون دلار برای امداد به سیل زدگان این کشور اختصاص داد و  اتحادیه اروپاهم بی کار ننشست و نزدیک به چهار میلیون یورو کمک مالی کرد. همچنین انگلستان ۲۰ میلیون یورو تنها به قربانیان گردباد آفریقا داد٬ دولت بلژیک از طریق چهار سازمان امدادرسانی اش بیش از پنج میلیون
یوروبه این بحران کمک مالی کرد و صلیب سرخ امارات نیز خدمات پزشکی و غیرپزشکی مورد نظر را به منطقه مذکور رساند.
ناگفته نماند که جدا از مبالغ گفته شده امارات متحده عربیچهار و نیم میلیون یورو و نروژ ششصد هزار یورو برای کشورهای سیل زده آفریقایی اهدا کردند و تاکنون بیش از شصت میلیون یورو کمک مالی بین المللی جمع آوری شده و به آنها باید امدادرسانی در منطقه، ارسال محموله‌های امدادی که هنوز ادامه دارد را هم بیافزاییم.
۶۰۰ هزار نفر در استان‌های مختلف موزامبیک درگیر بحران شده بودند و در مالاوی بیش از یک میلیون نفر و در زیمباوه ۲۲ هزار نفر در سیل بی خانمان شده  و ۱۸۱ نفر جان باختند، آمار تلفات در مالاوی هم ۵۹ نفر اعلام شد و با استناد به آمار می توان گفت که مجموعا در این سه کشور یک میلیون و هشتصد و پنجاه هزار نفر آسیب دیده و بیش از ۱۱۲ هزار خانه تخریب شده است.
بسیاری از نهاد‌های امدادرسان بین المللی از همان هفته نخست در منطقه حاضر بودند اگرچه به دلیل کوهستانی بودن مناطق آسیب دیده و از بین رفتن جاده‌ها دسترسی با تاخیر انجام شد، اما همه در منطقه حضوری فعال داشتند.
تامین سرپناه فوری، آب رسانی و بهداشت و کمک‌های پزشکی خانوار‌های آسیب دیده در دستورکار این سازمان‌ها بوده و قرار هست کمک‌های صلیب سرخ جهانی به موزامبیک برای ۱۲ ماه به جمعیتی تقریبا ۷۵ هزار نفری ادامه داشته باشد. صندوق کمک اضطراری در بحران‌های بین المللی که صلیب سرخ
کاناداآن را بنیان گذاشته و هر سال در بسیاری از بلایای طبیعی از جمله سیل، خشکسالی، زلزلهبه ده‌ها کشور در آفریقا، آسیا و اروپا امدادرسانی کرده است. آخرین عملیاتش در همین موزامبیک بوده است.
اولین محموله کمک امدادی سازمان بهداشت جهانیدبلیو اچ او روز دهم آوریل به تهران رسید.
کویتسه میلیون دلار، اتحادیه اروپا یک میلیون و دویست هزار دلار و فدراسیون صلیب سرخ و هلال احمر جهانی وعده ۵۰۰ هزار دلار کمک نقدی داده اند.
فرانسهو ترکیهبسته‌های امدادی، تجهیزات پزشکی، وسایل آشپزخانه و مجموعا ۷۰۰۰ پتو و تخت خوابارسال کردند.
روسیهو ارمنستانهم وعده اش را دادند٬ اما با این وجود در مقایسه با رویه بین المللی، بدون تردید کمک‌ها به ایران بسیار ناچیز بوده است.
اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمرنیز در این باره گفت که محموله کمک‌های بشردوستانه آلمان، کویت، آذربایجان، فرانسه، پاکستان، ترکیه و ارمنستان و ژاپنبه ایران رسیده است.
علاوه بر این، وی خبر داد که هلال احمر قطر، صلیب سرخ دانمارک، صلیب سرخ اتریش، سازمان غیردولتی کمک‌های مردمی فرانسه، صلیب سرخ هندوستان، هلال احمر فلسطینو پاکستاننیز برای کمک به ایران ابراز آمادگی کرده‌اند.
واشنگتن در قبال حوادثی همانند «سیل ایران» چه واکنشی نشان داده است؟!
بی آبرو شدن آمریکا در سیل ایراندر شرایطی که بسیاری از کشور‌ها اعمال تحریم‌های یکجانبه آمریکا را عامل ناتوانی در کمک رسانی به سیل زدگان در ایران اعلام کردند و با توجه  به اینکه کمک‌های بشر دوستانه تحت هیچ شرایطی شامل تحریم‌ها نمی‌شوند، مایک پمپئو در یک ژست دروغین و نمادین به قربانیان سیل در ایران تسلیت گفت! او همچنین از آمادگی آمریکا برای پیوستن به سازمان‌های امدادی جهانی و رساندن کمک‌ها به طور مستقیم به مردم ایرانخبر داد.
موضوعی که باعث شد وزیر خارجهایران نیز به آن واکنش دهد .محمد جواد ظریف در این باره نوشت: «خبر جعلی: ادعای آقای پمپئو که
ایالات متحدهآماده کمک به فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ و هلال احمر است که می‌تواند پول‌ها را برای جمعیت هلال احمر ایران ارسال کند. خبر واقعی: بر اساس اظهارات رئیس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ،
جمعیت هلال احمرایران نمی‌تواند هیچ‌گونه منابع مالیرا به دلیل تحریم‌های غیرقانونی آمریکا دریافت کند.ایالات متحده باید مسئولیت
تروریسماقتصادی خود را بپذیرد.»
وزیر خارجه همچنین چندی پیش نیز گفت: دولت آمریکادر موضع تدافعی قرار گرفته تا حدی که اعلام کرده ما مانعی برای کمک‌ها نیستیم، ولی این حرف آن‌ها خلاف است.
ظریف افزود: ما اسنادی را جمع آوری کرده ایم و به زودی منتشر خواهیم کرد که نشان دهنده این است که بانک‌ها حتی بانک‌های اروپایی به دلیل نگرانی از اقدامات آمریکا از پذیرش کمک‌های ایرانیان خارج از کشورو مردم سایر کشور‌ها که مایلند در کمک رسانی به ایرانی‌ها کمک کنند ممانعت کرده اند.
وی با تاکید بر اینکه کمک رسانی بین المللی به معنای نیاز نیست و به معنی همدردی و همبستگی جهانی است که در میان مردم وجود دارد، خاطرنشان کرد: این همبستگی جهانی به دلیل اقدامات تخریبی آمریکا و اقدامات غیر انسانی این کشور مورد مزاحمت قرار گرفته است.
وزیر امور خارجهبا اشاره به اینکه آمریکایی‌ها ناگزیر شدند تا کاری را که انجام می‌دهند تکذیب کنند، گفت: ما اسنادی را جمع‌آوری کردیم که ثابت می‌کند ایالات متحده در این اقدام که می‌شود به عنوان جنایت علیه بشریت تعریف کرد مشارکت فعال دارد.
علاوه براین قاسم ساعدی در حاشیه جلسه دیروز (دوشنبه) مجلس شورای اسلامیدر نشست خبری با اشاره به تأثیر تحریم‌های آمریکا در رسیدن کمک‌های مالی به مردم سیل زده تاکید کرد که آمریکا اوج خباثت خود را نشان داده است٬ چرا که از نظر اخلاقبشر دوستانه در هر جایی که حادثه‌ای غیر مترقبه رخ دهد وظیفه انسانی حکم می‌کند تا به یکدیگر کمک کنیم. اما اکنون این تحریم‌ها باعث شده است تا کمک نقدی به دست مردم سیل زده نرسد.
 


گروه های زیر مجموعه سیاسی

فقه و حقوق
فقه و حقوق

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
تبریک «لاریجانی» به «سردار سرلشکر حسین سلامی»
یک نماینده مجلس: نقدینگی در دولت روحانی 4 برابر شده است
تذکر یک نماینده برای کنترل سفرهای خارجی نمایندگان
انتصاب سردار سلامی به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی چه پیامی برای کشورهای غربی دارد؟
روحانی: نیروی واکنش سریع در مرز ایران و پاکستان تشکیل می‌شود
پیام رئیس جمهور به سرلشکر سلامی
پیام تبریک فرماندهان سپاه به سرلشکر سلامی
گسترش همکاری‌ عملیاتی بین نیروهای دریایی ایران و چین
پیام تبریک آیت‌الله آملی به فرمانده جدید سپاه پاسداران
اقدام غیرعقلایی و شرارت آمیز کاخ سفید مبنی بر تروریست خواندن سپاه