ممانعت وزارت نفت از آبگیری مخازن ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم

14:17 ۹۱ روز و ۱۲ ساعت پیش افکار نیوز 186 0
ممانعت وزارت نفت از آبگیری مخازن ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم

نمایندگان استان خوزستان در نشست خبری خود از فروکش نکردن سیل در خوزستان، زیر آب بودن ۱۵ روستای شهر شوش، احداث ۹۲ اردوگاه و سکونت ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر در آن‌ها، ممانعت وزارت نفت از آبگیری مخازن ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم و ضرروت سیاسی نکردن مسئله آب سخن گفتند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، نشست خبری همایون یوسفی، قاسم ساعدی و سیدراضی نوری به‌عنوان نمایندگان استان خوزستاندرخصوص آخرین وضعیت سیلاین استان، وضعیت سدها و رودخانه‌ها و خسارت وارده و... امروز (دوشنبه 26 فرودین ماه) در
مجلس شورای اسلامیبرگزار شد.
بنابراین گزارش در ابتدای این نشست قاسم ساعدی با بیان اینکه کرخه و کارون از پرآب‌ترین رودخانه‌های کشور هستند که پس از سال‌ها خشکسالیدر پی نزول رحمت‌الهی، در پشت سدها سیل جاری شد، گفت: حضور هموطنان برای ترمیم  سدها، کمک به مردم خوزستان و دستگاه‌های مختلف همچون سپاه پاسداران، ارتش، جهادسازندگی، بسیجو... با در اختیار گذاشتن ماشین‌آلات صنعتی خود برای مقابله با سیل ویرانگر قابل تقدیر و قدردانی است.
ساعدی: بسیاری از زمین‌های کشاورزیدر حالی به زیر آب رفته اند که تنها سه هفته به برداشت خوشه های طلایی گندم باقی مانده بودنماینده مردم دشت‌آزدگان و هویزه در مجلس با بیان اینکه سیلاب از بهمن ماه سال گذشته آغاز و خسارت‌های بسیاری را به جای گذاشته است، افزود:  بسیاری از زمین‌های کشاورزی در حالی به زیر آب رفته اند که تنها سه هفته به برداشت خوشه های طلایی گندم باقی مانده بود، همچنین دام‌داری‌ها و مرغداری‌های بسیاری نیز در پی این حادثه از بین رفته‌اند.
بسیاری از روستاها در استان خوزستان در محاصر سیل هستندوی با بیان اینکه بسیاری از روستاها در استان خوزستان در محاصر سیل هستند و نیروهای امدادرسان و مردمی برای مقابله با سیل کمبود خاکو گونی  رو به رو شده‌اند با این وجود راه و مسیری نیز برای رساندن خاک، گونی و وسایل دیگر به آن‌ها نیست به همین دلیل وضعیت اسفناکی ایجاد شده است، ادامه داد: با وجود تمامی سختی‌ها این حادشه سبب همدلی، همراهی و ایثار مردم و تمام اقوام خوزستانی شد.
امید است دولتبازسازی روستاها، شهرها، زمین‌های کشاورزی، شبکه‌های انتقال آب زیرزمینی و اصلاح ساختار فاضلاب‌ها را جدی بگیرندساعدی ارسال کم نظیر کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم به استان خوزستان را موجب افتخار دانست و گفت: امید است دولت بازسازی روستاها، شهرها، منازل مردم، زمین‌های کشاورزی، شبکه‌های انتقال آب زیرزمینی و اصلاح ساختار فاضلاب‌ها را جدی بگیرند و با ارزیابی خسارات و تشکیل کمیته در این راستا مشکلاتایجاد شده را هرچه سریع‌تر برطرف کنند همچنین برای مدیریت آب این ثروتبی‌همتای الهی فکری اساسی شود.
 ترامپ با ممانعت از کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اوج خباثت خود را به تصویر کشیدوی در پاسخ به سوالی درباره عدم کمک‌رسانی آمریکا به سیل‌زدگان و ممانعت از کمک دیگر کشورها در پی این حادثه به ایران، گفت: آمریکا نهایت جنایت خود را در اتفاق اخیر نشان داد و به‌یقین به دلیل نداشتن هیچ اخلاقانسان دوستانه به دوران زوال و نابودی خود نزدیک می‌شود و ترامپ با ممانعت از کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اوج خباثت خود را به تصویر کشید، هرچند مردم ایرانچنان کنار هم هستند که نیازی به این کمک‌ها ندارند.
سیل هنوز در خوزستان فروکش نکرده است/ارزیابی خسارات امکان‌پذیر نیستاین نماینده مجلس درخصوص میزان خسارات وارده به استان خوزستان اظهار کرد: ارزیابی خسارات پس از پایان سیل امکانپذیر است و اکنون نمی‌توان ارزیابی دقیقی داشت، چراکه سیل هنوز در خوزستان فروکش نکرده است.
برخی از مقامات محلی وزارت نفتمانع از آبگیری مخازن 4 و 5 تالابهورالعظیم شده‌اندعضو هیات رئیسه کمیسیون انرژیمجلس در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص اینکه آیا خبر ممانعت مسئولان وزارت نفت از آبگیری تالاب هورالعظیم درست است یا خیر؟ توضیح داد: هورالعظیم یکی از تالاب‌های بین‌المللی است که می‌تواند حجم بالایی از آب را در خود جای دهد. این تالاب به دلیل وسعت به 5 مخزن تقسیم شده است که برخی از مقامات محلی وزارت
نفتمانع از آبگیری مخازن 4 و 5 آن شده‌اند، در حالی که هورالعظیم در چند سال گذشته به دلیل خشک شدن به کانون ریزگردها تبدیل شده بود و اکنون که رود کرخه به حداکثر ظرفیت خود رسیده است، باید تالاب هورالعظیم را احیا کرد.
وی معتقد است از آنجا که در مخازن 4 و 5 تالاب هور العظیم 700 میلیون مترمکعب آب جای می‌گیرد ضروری است برای حفظ آب، بالانس طبیعتو جلوگیری از بروز مجدد ریزگردها این مخازن آبگیری شوند.
نامه‌ به رئیس‌جمهور با هدف آبگیری تمام و کمال تالاب‌های هورالعظیم و شادگانبه گفته این نماینده وزیر نفت به تازگی دستور داده‌اند که مسئولان وزارت نفت مانع از آبگیری مخازن 4 و 5 تالاب هورالعظیم نشوند، همچنین نامه‌ای به رئیس‌جمهور با هدف آبگیری تمام و کمال تالاب‌های هورالعظیم و شادگان ارسال شده است چراکه نباید چنین فرصتی را از دست داد.
یوسفی: سیلاب اخیر نباید مسئولان را در سیاست‌های انتقال آب به اشتباه بیندازداین گزارش می‌افزاید؛ در ادامه نشست همایون یوسفی با بیان اینکه خوزستان اقلیمی وابسته به آب است و تمدندر این استان به واسطه رودخانه‌های پرآب شکل گرفته است، لذا اگر قرار است حیات دراین استان ادامه یابد، باید حیات رودخانه ها را تامین کرد، گفت: سیلاب اخیر نباید مسئولان را در سیاست‌های انتقال آب به اشتباه بیندازد.
علت سیل، بارش و علت تخریب‌ها سوءمدیریت است/ضرورت پاکسازی بستر رودخانه‌هانماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامیتاکید کرد: علت سیل، بارش و علت تخریب‌ها سوءمدیریت است، چراکه تجاوزبه بستر رودخانه‌ها، ساخت و سازهای غیرقانونی در بستر رودخانه‌ها موجب این حجم از تخریب در استان خوزستان شده است، لذا باید در بازسازی‌ها حریم و بستر رودخانه را پاکسازی کرد تا دیگر چنین مشکلاتی ایجاد نشود.
مشکل دفع فاضلاب در استان خوزستانوی مشکل مهم دیگر استان خوزستان در شرایط فعلی را بالا آمدن فاضلاب‌ها به علت بالا آمدن آب‌های تحت الارضی (به آب‌هایی گفته می‌شود که در لایه‌های آب‌دار و اشباع زیرزمین تجمع پیدا کرده‌است)، دبیرودخانه‌ها در منابع آب به حجم آب جابجاشده از یک مقطع مشخص (رودخانه کانال آب، دریچه سد، لوله یا هر سازه دیگر) در مدت زمان مشخص بـِده یا دِبی گفته می‌شود) و مشکل در دفع فاضلاب‌ها عنوان کرد و افزود: مسائل فوق مانع دفع فاضلاب‌ها شده است، درحالی که وزارت نیروباید از ده‌ها سال قبل برای اصلاح سیستم فاضلاب استان خوزستان اقدام می‌کرد لذا اکنون باید اهتمام ویژه به این مسئله داشته باشد.
دفع فاضلاب‌ها شده است، درحا در خوزستان به دلیل سیستم کهنه دفع دچار مشکل شده، در حالی که وزارت نیرو باید از ده‌ها سال قبل برای اصلاح سیستم فاضلاب استان خوزستان اقدام می‌کرد لذا اکنون باید اهتمام ویژه به این مسئله داشته باشدعضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسکلنگ‌زنی پروژه تصفیه‌خانه اهواز را ضروری دانست و بیان کرد: رودخانه کارون به شدت نیازمند لایروبی است،  چراکه یکی از علل اصلی وقوع سیل در خوزستان عدم لایروبی کارون است، درحالی که از 2 سال گذشته پیگیر لایروبی این رودخانه از نهادهای مربوطه هستیم اما تاکنون این پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده است.
یوسفی اظهار کرد: وضعیت شهرهای اهواز، کارون و حمیدیه به دلیل کاهش میزان خروجی آب از سدها، نسبت به چند روز گذشته بهتر است، امید است با کمی بارش در چند روز آینده و کنترل سدها و رودخانه‌ها سیل تمام شود، ضمن آنکه برای مردم در مناطق مختلف اردوگاه زده و مواد غذایی، بهداشتی، گرمایشی و.... تامین شده است.
به دنبال اقدامات مناسب درمانی؛ افزایش و وفور بیماری در میان مردم خوزستان مشاهده نمی‌شودوی با اشاره به اینکه در پی اقدامات به موقع بهداشتی و درمانیبرای سیل‌زدگان با افزایش و وفور بیماری در میان آنها روبرو نیستیم؛ اظهار کرد: مجلس نیز طرحی دوفوریتی برای کمک به سیل‌زدگان در دست دارد که در پی این طرح دولت اجازه برداشت بودجهاز صندوق توسعه ملیو دیگر منابع کشور را به جهت جبران خسارات سیل را پیدا می‌کند.
باید از سیاسی شدن موضوع آب در کشور جلوگیری شودنماینده مردم اهواز و باوی در مجلس با تاکید بر اینکه اگر سیل و آب های کنونی در پی بارش های اخیر مدیریت نشود، سال‌های آینده خشکسالی تمامی فلات ایرانرا خواهد گرفت و اثرات مخربی به جای خواهد گذاشت، بیان کرد: باید از سیاسی شدن موضوع آب در کشور جلوگیری شود و مدیرت منابع آب را به دست کارشناسان سپرد، چراکه آن‌ها بهتر می‌دانند چگونه آب‌ها را میان شهرها و استان‌های کشور تقسیم کنند به طوری که خشکسالی به شهر یا استانی تحمیل نشود.
احداث 92 اردوگاه در استان خوزستان/حدود 70 تا 80 هزار نفر در این اردوگاه‌ها ساکن هستندوی از فعال بودن 92 اردوگاه در استان خوزستان خبر داد و گفت: حدود 70 تا 80 هزار نفر در این اردوگاه‌ها ساکن هستند که چادر، مواد اولیه، سرویس‌های بهداشتی مناسب، داروو آمبولانس برای آن‌ها تامین شده است.
نوری: خوزستان در اثر سوءمدیریت در حوزه‌هایی مانند آبخیزداری، لایروبی سدها و رودخانه‌ها از این بارش‌ها بسیار متضرر شدهمچنین در ادامه این نشست سید راضی نوری دیگر نماینده استان خوزستان با بیان اینکه بارش نزولات آسمانی و سیل در همه جای دنیا رخ می‌دهد اما تفاوت خوزستان با جاهای دیگر این است که این بارش‌ها نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده و خوزستان بارش‌های استان‌های دیگر را نیز پذیرا بود، گفت: خوزستان در اثر سوءمدیریت در حوزه‌هایی مانند آبخیزداری، لایروبی سدها و رودخانه‌ها، از این بارش‌ها بسیار متضرر شد. متاسفانه مسئولان در سال‌های گذشته آبخیزداری را به صورت اصولی انجام نداده‌اند، به همین دلیل پس از تجمع آب در پشت سدها، رسوبات و گل و لای تجمع کرده و ظرفیت سدها کمتر شده اند، به طوری که در عمر 50 ساله سد کرخه یک میلیارد مترمکعب رسوب در این سد جمع شده است.
ظرفیت سد کرخه از 3.5 میلیارد مترمکعب به دلیل تجمع رسوبات به 2 میلیارد و نیم تا 700 مترمکعب رسیده است
وی با بیان اینکه ظرفیت سد کرخه از 3.5 میلیارد مترمکعب به دلیل تجمع رسوبات به 2 میلیارد و نیم تا 700 مترمکعب رسیده است لذا باید فکری اساسی و اصولی برای حل این مشکل کرد،  یادآور شد: طبق مستندات
سازمان هواشناسیدر تاریخ 11 بهمن سال گذشته هشدار بارش‌های شدید را داد، به همین دلیل ستاد بحران کشور می‌بایست وزیر نیرو را ملزم به رهاسازی تدریجی آب می‌کرد اما این اقدام ازسوی مسئولان صورت نگرفت، اکنون آب بسیاری در پشت سدها جمع شده که باید رهاسازی شوند، هرچند این رهاسازی از تاریخ 11 فروردین سال جاری به طور غیرعلمی آغاز شده که آسیب‌ها و ضرر و زیان‌های خود را به همراه خواهد داشت.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعیدر مجلس اضافه کرد: متاسفانه علیرغم وجود ردیف بودجه برای لایروبی رودخانه ها، چندین سال است رودخانه‌ها لایروبی نشده‌اند، بنابراین کف آن‌ها بالا آمده و پذیرش کمتی برای آب دارند، به همین دلیل آب رودخانه‌ها به اطراف سرازیر شده و در نهایت سیل را رقم زده‌اند.
دولت باید خسارات استان خوزستان را جدی بگیردوی با تاکید بر اینکه دولت باید خسارات استان خوزستان را جدی بگیرد، از کمک‌های ارتش، سپاه پاسداران، هلال احمر، بسیج، جهاد و... قدردانی کرد و از مردم خواست همانطور که در پی این حادثه کمک‌های بسیاری به  سیل‌زدگان داشتند، با توجه به حجم بالای تخریب‌ها در بازسازی و نوسازی مناطق محروم استان خوزستان همراهی لازم راداشته باشند.
قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی ورود به مسئله دلایل وقوع سیل و مقصرین احتمالی ورود کنندنماینده مردم شوش همچنین از قوه قضائیهو دستگاه‌های نظارتی ورود به مسئله دلایل وقوع سیل و مقصرین احتمالی را در خواست کرد و گفت: تقویت سیل‍بندها ضروری است و دستگاه‌های مرتبط با وزارت نیروی باید این مهم را جدی بگیرند.
متاسفانه در پی سیل اخیر آثار باستانیشوش خسارت دیده‌اند، لذا از مسئولان سازمان میراث انتظار داریم از آثار تاریخیبازدید کرده، جهت رفع مشکلات ایجاد شده برای آن‌ها، کمک‌های داخلی و بین‌المللی را بسیج کنند آثار تاریخی شوش دانیال آسیب دیده‌اندوی هچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت آثار باستانی شهر تاریخی شوش، بیان کرد: متاسفانه در پی سیل اخیر آثار باستانی و میراث باقیمانده از دفاع مقدس، این منطقه خسارت دیده‌اند، لذا از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیانتظار داریم از آثار تاریخی بازدید کرده، جهت رفع مشکلات ایجاد شده برای آن‌ها، کمک‌های داخلی و بین‌المللی را بسیج کنند.
15 روستای شهرستان شوش هنوز کاملا زیر آب هستندنوری همچنین در رابطه با وضعیت شهرستان شوش دانیال توضیح داد: قبل از وقوع سیل در پی هشدارها 69 روستای این شهرستان تخلیه شدند، به همین دلیل خوشبختانه تلفات انسانی نداشتیم، با این وجود 25 روستا کاملا تخریب شده و 15 روستا هنوز کاملا زیر آب هستند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

عمومی
عمومی

آخرین اخبار

بلایی که قاتلان بر سر جسد پیرزن آوردند
ساعت 17:20 شنبه 22 تیر مرد میانسالی در تماس با مأموران کلانتری 117 جوادیه تهرانپارس از کشف جسدی داخل سطل زباله خبر داد.
واکنش دمشق به تجهیز ترکیه به سامانه موشکی «اس-400»
یک دیپلمات سوری اظهار داشت که کشورش بابت تجهیز ترکیه به سامانه دفاع موشکی «اس-400» نگرانی ندارد.
روسیه: اروپا پیروی کورکورانه از آمریکا را کنار بگذارد
وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای با انتقاد از «پیروی کورکورانه» کشور‌های اروپایی از آمریکا و سرزنش روسیه، از آن‌ها خواست به تلاش‌ها برای حفظ پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد (INF) بین مسکو و واشنگتن توجه جدی داشته باشند.
سفر هیاتی از «حماس» به روسیه
سفیر فلسطین در روسیه دوشنبه شب به وقت تهران گفت که یک هیات به ریاست «موسی ابومرزوق» عضو دفتر سیاسی حماس برای دیدار و گفت‌وگو با «میخائیل بوگدانف» معاون وزارت خارجه روسیه وارد مسکو خواهد شد.
دیدار و گفت‌وگوی گریفیتس با معاون بن سلمان
«مارتین گریفیتس» فرستاده سازمان ملل به یمن روز دوشنبه در ریاض با معاون «محمد بن سلمان»، ولیعهد و وزیر دفاع سعودی دیدار و گفت‌وگو کرد.
بر سر مکانیزم جدید آتش‌بس در الحدیده توافق شد
هیأت صنعاء و هیأت دولت مستعفی یمن اواسط آذر ماه ۱۳۹۷، پس از دو سال توقف مذاکرات، سرانجام گفت‌و‌گوها با هدف رسیدن به صلح را در استکهلم سوئد آغاز کرده و به توافقاتی هم در زمینه‌های مختلف از جمله آتش‌بس در الحدیده رسیده بودند،‌ اما ائتلاف سعودی با نقض‌های مکرر آن، توافق را زیر پا گذاشتند.
دو انفجار در حسینیه‌ای در جنوب بغداد
شامگاه دوشنبه دو انفجار حسینیه‌ای در جنوب غربی بغداد را لرزاند و طی آن دست کم 3 نفر کشته شدند.
سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در روسیه
سرمایه‌گذاری شرکت‌های آلمانی در روسیه 33 درصد افزایش یافته و در سه ماهه نخست سال جاری به 1.7 میلیارد یورو رسیده است.
پالایش نفت در چین رکورد زد
به دنبال آغاز به کار دو پالایشگاه جدید و بزرگ چین، پالایش نفت خام این کشور در ماه ژوئن رکورد زد و 7.7 درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافت.
از ابتدای اربعین تجار و زائرین ایرانی بدون ویزا وارد عراق می‌شوند
دبیرکل اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: با این کار پروسه زمان بر اخذ ویزا برای کلیه مسافرین ایرانی به عراق حذف می شود و تجار و زائرین و سایر مسافرین می توانند به راحتی و بدون ویزا وارد کشور عراق شوند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

بلایی که قاتلان بر سر جسد پیرزن آوردند
ساعت 17:20 شنبه 22 تیر مرد میانسالی در تماس با مأموران کلانتری 117 جوادیه تهرانپارس از کشف جسدی داخل سطل زباله خبر داد.
حمله رویانیان به مدیران پرسپولیس
مدیرعامل اسبق باشگاه پرسپولیس گفت: مدیران پرسپولیس تشویش اذهان عمومی می‌کنند.
موگرینی: منتقدان برجام خواستار پایبندی ایران هستند
«فدریکا موگرینی»، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک کنفرانس خبری روز دوشنبه مدعی شد اولین تراکنش‌ها در چارچوب ساز وکار موسوم به «اینستکس» در حال انجام هستند.
جلالی‌زاده: حمایت از روحانی بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان بود
عضو حزب منحله مشارکت می‌گوید حمایت از روحانی بعد از احمدی‌نژاد، بزرگ‌ترین اشتباه اصلاح‌طلبان بود.
تلاش اصلاح‌طلبان برای پایمال کردن خون «میترا استاد»- خاتمی چگونه ۸ میلیارد تومان برای نجات نجفی می‌دهد؟
با روی کار آمدن دولت مورد حمایت اصلاحات، سفره مردم کوچک شد و مردم دست به گریبان مشکلات سخت اقتصادی هستند، اما لیدر اصلاح‌طلبان در فکر تهیه ۸ میلیارد تومان برای نجات یک قاتل است؛ یک قاتل هم‌قبیله‎ای.
سرمایه‌گذاری آلمانی‌ها در روسیه
پالایش نفت در چین رکورد زد
از ابتدای اربعین تجار و زائرین ایرانی بدون ویزا وارد عراق می‌شوند
آغاز تولید انبوه خودروی ۳۰۱ از اواخر امسال
صنعت خودرو از دو تحریم سربلند بیرون آمد
10 برنامه برتر ضبط تماس برای اندروید +عکس
بلاتکلیفی پرونده میلیاردی قاچاق؛ توجیه آقای وزیر چیست؟
رامک خودرو چگونه خریداران تیوولی را سرکار گذاشت؟ +عکس
ˮXiaomi Mi A3ˮ  احتمالاً با طراحی گرادیانتی و بدون اسکنر اثر انگشت خواهد بود +عکس
سه دهک برخوردار جامعه سالانه ۱۲ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی می‌گیرند- توزیع عادلانۀ یارانه به همه، ضد عدالت است