ممانعت وزارت نفت از آبگیری مخازن ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم

14:17 ۸ روز و ۲ ساعت پیش افکار نیوز 60 0
ممانعت وزارت نفت از آبگیری مخازن ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم

نمایندگان استان خوزستان در نشست خبری خود از فروکش نکردن سیل در خوزستان، زیر آب بودن ۱۵ روستای شهر شوش، احداث ۹۲ اردوگاه و سکونت ۷۰۰ تا ۸۰۰ نفر در آن‌ها، ممانعت وزارت نفت از آبگیری مخازن ۴ و ۵ تالاب هورالعظیم و ضرروت سیاسی نکردن مسئله آب سخن گفتند.

افکار نیوز

به گزارش افکارنیوز، نشست خبری همایون یوسفی، قاسم ساعدی و سیدراضی نوری به‌عنوان نمایندگان استان خوزستاندرخصوص آخرین وضعیت سیلاین استان، وضعیت سدها و رودخانه‌ها و خسارت وارده و... امروز (دوشنبه 26 فرودین ماه) در
مجلس شورای اسلامیبرگزار شد.
بنابراین گزارش در ابتدای این نشست قاسم ساعدی با بیان اینکه کرخه و کارون از پرآب‌ترین رودخانه‌های کشور هستند که پس از سال‌ها خشکسالیدر پی نزول رحمت‌الهی، در پشت سدها سیل جاری شد، گفت: حضور هموطنان برای ترمیم  سدها، کمک به مردم خوزستان و دستگاه‌های مختلف همچون سپاه پاسداران، ارتش، جهادسازندگی، بسیجو... با در اختیار گذاشتن ماشین‌آلات صنعتی خود برای مقابله با سیل ویرانگر قابل تقدیر و قدردانی است.
ساعدی: بسیاری از زمین‌های کشاورزیدر حالی به زیر آب رفته اند که تنها سه هفته به برداشت خوشه های طلایی گندم باقی مانده بودنماینده مردم دشت‌آزدگان و هویزه در مجلس با بیان اینکه سیلاب از بهمن ماه سال گذشته آغاز و خسارت‌های بسیاری را به جای گذاشته است، افزود:  بسیاری از زمین‌های کشاورزی در حالی به زیر آب رفته اند که تنها سه هفته به برداشت خوشه های طلایی گندم باقی مانده بود، همچنین دام‌داری‌ها و مرغداری‌های بسیاری نیز در پی این حادثه از بین رفته‌اند.
بسیاری از روستاها در استان خوزستان در محاصر سیل هستندوی با بیان اینکه بسیاری از روستاها در استان خوزستان در محاصر سیل هستند و نیروهای امدادرسان و مردمی برای مقابله با سیل کمبود خاکو گونی  رو به رو شده‌اند با این وجود راه و مسیری نیز برای رساندن خاک، گونی و وسایل دیگر به آن‌ها نیست به همین دلیل وضعیت اسفناکی ایجاد شده است، ادامه داد: با وجود تمامی سختی‌ها این حادشه سبب همدلی، همراهی و ایثار مردم و تمام اقوام خوزستانی شد.
امید است دولتبازسازی روستاها، شهرها، زمین‌های کشاورزی، شبکه‌های انتقال آب زیرزمینی و اصلاح ساختار فاضلاب‌ها را جدی بگیرندساعدی ارسال کم نظیر کمک‌های نقدی و غیرنقدی مردم به استان خوزستان را موجب افتخار دانست و گفت: امید است دولت بازسازی روستاها، شهرها، منازل مردم، زمین‌های کشاورزی، شبکه‌های انتقال آب زیرزمینی و اصلاح ساختار فاضلاب‌ها را جدی بگیرند و با ارزیابی خسارات و تشکیل کمیته در این راستا مشکلاتایجاد شده را هرچه سریع‌تر برطرف کنند همچنین برای مدیریت آب این ثروتبی‌همتای الهی فکری اساسی شود.
 ترامپ با ممانعت از کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اوج خباثت خود را به تصویر کشیدوی در پاسخ به سوالی درباره عدم کمک‌رسانی آمریکا به سیل‌زدگان و ممانعت از کمک دیگر کشورها در پی این حادثه به ایران، گفت: آمریکا نهایت جنایت خود را در اتفاق اخیر نشان داد و به‌یقین به دلیل نداشتن هیچ اخلاقانسان دوستانه به دوران زوال و نابودی خود نزدیک می‌شود و ترامپ با ممانعت از کمک‌رسانی به سیل‌زدگان اوج خباثت خود را به تصویر کشید، هرچند مردم ایرانچنان کنار هم هستند که نیازی به این کمک‌ها ندارند.
سیل هنوز در خوزستان فروکش نکرده است/ارزیابی خسارات امکان‌پذیر نیستاین نماینده مجلس درخصوص میزان خسارات وارده به استان خوزستان اظهار کرد: ارزیابی خسارات پس از پایان سیل امکانپذیر است و اکنون نمی‌توان ارزیابی دقیقی داشت، چراکه سیل هنوز در خوزستان فروکش نکرده است.
برخی از مقامات محلی وزارت نفتمانع از آبگیری مخازن 4 و 5 تالابهورالعظیم شده‌اندعضو هیات رئیسه کمیسیون انرژیمجلس در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری خانه ملت درخصوص اینکه آیا خبر ممانعت مسئولان وزارت نفت از آبگیری تالاب هورالعظیم درست است یا خیر؟ توضیح داد: هورالعظیم یکی از تالاب‌های بین‌المللی است که می‌تواند حجم بالایی از آب را در خود جای دهد. این تالاب به دلیل وسعت به 5 مخزن تقسیم شده است که برخی از مقامات محلی وزارت
نفتمانع از آبگیری مخازن 4 و 5 آن شده‌اند، در حالی که هورالعظیم در چند سال گذشته به دلیل خشک شدن به کانون ریزگردها تبدیل شده بود و اکنون که رود کرخه به حداکثر ظرفیت خود رسیده است، باید تالاب هورالعظیم را احیا کرد.
وی معتقد است از آنجا که در مخازن 4 و 5 تالاب هور العظیم 700 میلیون مترمکعب آب جای می‌گیرد ضروری است برای حفظ آب، بالانس طبیعتو جلوگیری از بروز مجدد ریزگردها این مخازن آبگیری شوند.
نامه‌ به رئیس‌جمهور با هدف آبگیری تمام و کمال تالاب‌های هورالعظیم و شادگانبه گفته این نماینده وزیر نفت به تازگی دستور داده‌اند که مسئولان وزارت نفت مانع از آبگیری مخازن 4 و 5 تالاب هورالعظیم نشوند، همچنین نامه‌ای به رئیس‌جمهور با هدف آبگیری تمام و کمال تالاب‌های هورالعظیم و شادگان ارسال شده است چراکه نباید چنین فرصتی را از دست داد.
یوسفی: سیلاب اخیر نباید مسئولان را در سیاست‌های انتقال آب به اشتباه بیندازداین گزارش می‌افزاید؛ در ادامه نشست همایون یوسفی با بیان اینکه خوزستان اقلیمی وابسته به آب است و تمدندر این استان به واسطه رودخانه‌های پرآب شکل گرفته است، لذا اگر قرار است حیات دراین استان ادامه یابد، باید حیات رودخانه ها را تامین کرد، گفت: سیلاب اخیر نباید مسئولان را در سیاست‌های انتقال آب به اشتباه بیندازد.
علت سیل، بارش و علت تخریب‌ها سوءمدیریت است/ضرورت پاکسازی بستر رودخانه‌هانماینده مردم اهواز و باوی در مجلس شورای اسلامیتاکید کرد: علت سیل، بارش و علت تخریب‌ها سوءمدیریت است، چراکه تجاوزبه بستر رودخانه‌ها، ساخت و سازهای غیرقانونی در بستر رودخانه‌ها موجب این حجم از تخریب در استان خوزستان شده است، لذا باید در بازسازی‌ها حریم و بستر رودخانه را پاکسازی کرد تا دیگر چنین مشکلاتی ایجاد نشود.
مشکل دفع فاضلاب در استان خوزستانوی مشکل مهم دیگر استان خوزستان در شرایط فعلی را بالا آمدن فاضلاب‌ها به علت بالا آمدن آب‌های تحت الارضی (به آب‌هایی گفته می‌شود که در لایه‌های آب‌دار و اشباع زیرزمین تجمع پیدا کرده‌است)، دبیرودخانه‌ها در منابع آب به حجم آب جابجاشده از یک مقطع مشخص (رودخانه کانال آب، دریچه سد، لوله یا هر سازه دیگر) در مدت زمان مشخص بـِده یا دِبی گفته می‌شود) و مشکل در دفع فاضلاب‌ها عنوان کرد و افزود: مسائل فوق مانع دفع فاضلاب‌ها شده است، درحالی که وزارت نیروباید از ده‌ها سال قبل برای اصلاح سیستم فاضلاب استان خوزستان اقدام می‌کرد لذا اکنون باید اهتمام ویژه به این مسئله داشته باشد.
دفع فاضلاب‌ها شده است، درحا در خوزستان به دلیل سیستم کهنه دفع دچار مشکل شده، در حالی که وزارت نیرو باید از ده‌ها سال قبل برای اصلاح سیستم فاضلاب استان خوزستان اقدام می‌کرد لذا اکنون باید اهتمام ویژه به این مسئله داشته باشدعضو کمیسیون بهداشت و درمانمجلسکلنگ‌زنی پروژه تصفیه‌خانه اهواز را ضروری دانست و بیان کرد: رودخانه کارون به شدت نیازمند لایروبی است،  چراکه یکی از علل اصلی وقوع سیل در خوزستان عدم لایروبی کارون است، درحالی که از 2 سال گذشته پیگیر لایروبی این رودخانه از نهادهای مربوطه هستیم اما تاکنون این پیگیری‌ها به نتیجه نرسیده است.
یوسفی اظهار کرد: وضعیت شهرهای اهواز، کارون و حمیدیه به دلیل کاهش میزان خروجی آب از سدها، نسبت به چند روز گذشته بهتر است، امید است با کمی بارش در چند روز آینده و کنترل سدها و رودخانه‌ها سیل تمام شود، ضمن آنکه برای مردم در مناطق مختلف اردوگاه زده و مواد غذایی، بهداشتی، گرمایشی و.... تامین شده است.
به دنبال اقدامات مناسب درمانی؛ افزایش و وفور بیماری در میان مردم خوزستان مشاهده نمی‌شودوی با اشاره به اینکه در پی اقدامات به موقع بهداشتی و درمانیبرای سیل‌زدگان با افزایش و وفور بیماری در میان آنها روبرو نیستیم؛ اظهار کرد: مجلس نیز طرحی دوفوریتی برای کمک به سیل‌زدگان در دست دارد که در پی این طرح دولت اجازه برداشت بودجهاز صندوق توسعه ملیو دیگر منابع کشور را به جهت جبران خسارات سیل را پیدا می‌کند.
باید از سیاسی شدن موضوع آب در کشور جلوگیری شودنماینده مردم اهواز و باوی در مجلس با تاکید بر اینکه اگر سیل و آب های کنونی در پی بارش های اخیر مدیریت نشود، سال‌های آینده خشکسالی تمامی فلات ایرانرا خواهد گرفت و اثرات مخربی به جای خواهد گذاشت، بیان کرد: باید از سیاسی شدن موضوع آب در کشور جلوگیری شود و مدیرت منابع آب را به دست کارشناسان سپرد، چراکه آن‌ها بهتر می‌دانند چگونه آب‌ها را میان شهرها و استان‌های کشور تقسیم کنند به طوری که خشکسالی به شهر یا استانی تحمیل نشود.
احداث 92 اردوگاه در استان خوزستان/حدود 70 تا 80 هزار نفر در این اردوگاه‌ها ساکن هستندوی از فعال بودن 92 اردوگاه در استان خوزستان خبر داد و گفت: حدود 70 تا 80 هزار نفر در این اردوگاه‌ها ساکن هستند که چادر، مواد اولیه، سرویس‌های بهداشتی مناسب، داروو آمبولانس برای آن‌ها تامین شده است.
نوری: خوزستان در اثر سوءمدیریت در حوزه‌هایی مانند آبخیزداری، لایروبی سدها و رودخانه‌ها از این بارش‌ها بسیار متضرر شدهمچنین در ادامه این نشست سید راضی نوری دیگر نماینده استان خوزستان با بیان اینکه بارش نزولات آسمانی و سیل در همه جای دنیا رخ می‌دهد اما تفاوت خوزستان با جاهای دیگر این است که این بارش‌ها نسبت به سال‌های گذشته چندین برابر شده و خوزستان بارش‌های استان‌های دیگر را نیز پذیرا بود، گفت: خوزستان در اثر سوءمدیریت در حوزه‌هایی مانند آبخیزداری، لایروبی سدها و رودخانه‌ها، از این بارش‌ها بسیار متضرر شد. متاسفانه مسئولان در سال‌های گذشته آبخیزداری را به صورت اصولی انجام نداده‌اند، به همین دلیل پس از تجمع آب در پشت سدها، رسوبات و گل و لای تجمع کرده و ظرفیت سدها کمتر شده اند، به طوری که در عمر 50 ساله سد کرخه یک میلیارد مترمکعب رسوب در این سد جمع شده است.
ظرفیت سد کرخه از 3.5 میلیارد مترمکعب به دلیل تجمع رسوبات به 2 میلیارد و نیم تا 700 مترمکعب رسیده است
وی با بیان اینکه ظرفیت سد کرخه از 3.5 میلیارد مترمکعب به دلیل تجمع رسوبات به 2 میلیارد و نیم تا 700 مترمکعب رسیده است لذا باید فکری اساسی و اصولی برای حل این مشکل کرد،  یادآور شد: طبق مستندات
سازمان هواشناسیدر تاریخ 11 بهمن سال گذشته هشدار بارش‌های شدید را داد، به همین دلیل ستاد بحران کشور می‌بایست وزیر نیرو را ملزم به رهاسازی تدریجی آب می‌کرد اما این اقدام ازسوی مسئولان صورت نگرفت، اکنون آب بسیاری در پشت سدها جمع شده که باید رهاسازی شوند، هرچند این رهاسازی از تاریخ 11 فروردین سال جاری به طور غیرعلمی آغاز شده که آسیب‌ها و ضرر و زیان‌های خود را به همراه خواهد داشت.
عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعیدر مجلس اضافه کرد: متاسفانه علیرغم وجود ردیف بودجه برای لایروبی رودخانه ها، چندین سال است رودخانه‌ها لایروبی نشده‌اند، بنابراین کف آن‌ها بالا آمده و پذیرش کمتی برای آب دارند، به همین دلیل آب رودخانه‌ها به اطراف سرازیر شده و در نهایت سیل را رقم زده‌اند.
دولت باید خسارات استان خوزستان را جدی بگیردوی با تاکید بر اینکه دولت باید خسارات استان خوزستان را جدی بگیرد، از کمک‌های ارتش، سپاه پاسداران، هلال احمر، بسیج، جهاد و... قدردانی کرد و از مردم خواست همانطور که در پی این حادثه کمک‌های بسیاری به  سیل‌زدگان داشتند، با توجه به حجم بالای تخریب‌ها در بازسازی و نوسازی مناطق محروم استان خوزستان همراهی لازم راداشته باشند.
قوه قضائیه و دستگاه‌های نظارتی ورود به مسئله دلایل وقوع سیل و مقصرین احتمالی ورود کنندنماینده مردم شوش همچنین از قوه قضائیهو دستگاه‌های نظارتی ورود به مسئله دلایل وقوع سیل و مقصرین احتمالی را در خواست کرد و گفت: تقویت سیل‍بندها ضروری است و دستگاه‌های مرتبط با وزارت نیروی باید این مهم را جدی بگیرند.
متاسفانه در پی سیل اخیر آثار باستانیشوش خسارت دیده‌اند، لذا از مسئولان سازمان میراث انتظار داریم از آثار تاریخیبازدید کرده، جهت رفع مشکلات ایجاد شده برای آن‌ها، کمک‌های داخلی و بین‌المللی را بسیج کنند آثار تاریخی شوش دانیال آسیب دیده‌اندوی هچنین در پاسخ به سوالی در رابطه با وضعیت آثار باستانی شهر تاریخی شوش، بیان کرد: متاسفانه در پی سیل اخیر آثار باستانی و میراث باقیمانده از دفاع مقدس، این منطقه خسارت دیده‌اند، لذا از مسئولان سازمان میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستیانتظار داریم از آثار تاریخی بازدید کرده، جهت رفع مشکلات ایجاد شده برای آن‌ها، کمک‌های داخلی و بین‌المللی را بسیج کنند.
15 روستای شهرستان شوش هنوز کاملا زیر آب هستندنوری همچنین در رابطه با وضعیت شهرستان شوش دانیال توضیح داد: قبل از وقوع سیل در پی هشدارها 69 روستای این شهرستان تخلیه شدند، به همین دلیل خوشبختانه تلفات انسانی نداشتیم، با این وجود 25 روستا کاملا تخریب شده و 15 روستا هنوز کاملا زیر آب هستند.
 


گروه های زیر مجموعه اقتصادی

ارتباطات و فناوری اطلاعات
ارتباطات و فناوری اطلاعات

آخرین اخبار

برند چه کمکی به کسب‌وکارها می‌کند؟
احتمالاً به عنوان کسی که دستی بر آتش کسب‌وکار دارد، اطلاعات زیادی در رابطه با کسب‌وکار خود و حوزه‌ای که در آن فعالیت می‌کنید دارید، اما هیچ بعید نیست که نتوانید تعریف دقیقی از برند و «برندینگ» ارائه بدهید.
یک روز خاطره‌انگیز دو نفره چند؟
ارزان‌ترین و گران‌ترین تفریح برای یک زوج در تهران چقدر آب می‌خورد؟
ما همه «نفر دوم» هستیم!
«بدبختانه انگار ما مشروعیت لازم برای انجام هر خطایی را از خطاکار قبلی می‌گیریم؛ یک وضع اسفبار که وقتی رواج می‌یابد، دیگر سنگ روی سنگ بند نخواهد شد.»
استکبار جهانی نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف گرفته است
قزوین – ایرنا – معاون وزیر و رییس سازمان اطلاعات خارجی و نهضت های وزارت اطلاعات گفت: استکبار جهانی برای عملیاتی کردن نقشه های براندازانه خود نقاط قدرت جمهوری اسلامی را هدف قرار داده است و باید با هوشیاری برای مقابله با آن اقدام کرد.
دستگاه های اجرایی در بی مهری به هورالعظیم مقصر هستند
کرج - ایرنا - عضو هیات علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه بخشی از گرد وخاک استان خوزستان و پدیده ریزگردها در جنوب ایران مربوط به خشک شدن تالاب هورالعظیم در سال های گذشته است، گفت: دستگاه های اجرایی این استان در بی می مهری به این تالاب مقصر هستند.
سرمایه صندوق حمایت از بخش کشاورزی 1600 میلیارد تومان است
بیرجند - ایرنا - رئیس هیات مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری بخش کشاورزی گفت: اکنون 130 صندوق حمایت از توسعه بخش کشاورزی با یکهزار و 600 میلیارد تومان سرمایه در کشور فعال است.
سرانه فضای ورزشی استان قم بسیار ناچیز است
مدیرکل ورزش و جوانان استان قم گفت: ایجاد امکانات ورزشی برای جوانان، یکی از دغدغه‌های مهم است و متأسفانه سرانه فضای ورزشی قم برای هر نفر، ۲۴ صدم مترمربع و بسیار ناچیز است.
رییس ستاد اقامه نماز : مبلغان با مطالعه به منبر بروند
همدان - ایرنا - رییس ستاد اقامه نماز کشور گفت: مبلغان فرهنگی در ماه مبارک مبارک رمضان با مطالعه و متناسب با علم مخاطبان به منبر بروند.
تمرین شاداب وزنه برداران در نینگو+ عکس- ایرانی‌ها مورد توجه کشورهای دیگر
وزنه برداران ایران یک جلسه تمرینی دیگر را در چین پشت سر گذاشتند.
سارقان میلیاردی طلا و جواهر در سمنان دستگیر شدند
سمنان-ایرنا- فرمانده انتظامی استان سمنان گفت: اعضای باند سرقت های طلا و جواهر به ارزش 23 میلیارد ریال در شهرستان سمنان دستگیر شدند.

پر بازدید ترین اخبار امروز

نگرانی درباره شرایط جسمی شیخ زکزاکی
یکی از اعضای جنبش اسلامی نیجریه اظهار داشت: حال شیخ زکزکی اکنون بسیار وخیم است و ایشان مریض هستند و دولت نیجریه هم او را بدون هیچ جرمی زندانی کرده است و ما درمورد اوضاع جسمانی ایشان بسیار نگران هستیم.
نمی‌توانید مرا استیضاح کنید
رئیس‌جمهور آمریکا در حساب توییتر خود ضمن انتقاد از دموکرات‌ها اعلام کرد هیچکس نمی‌تواند او را استیضاح کند.
جایزه ۱۰ میلیون دلاری آمریکا برای از کار انداختن سیستم مالی حزب‌الله
آمریکا ضمن تأکید بر تعهد خود برای استفاده از تمامی امکاناتش به منظور از بین بردن شبکه مالی حزب‌الله، ۱۰ میلیون دلار جایزه برای شناسایی منابع مالی مقاومت لبنان و اطلاعاتی که به دستیابی آمریکا به سه تن از گردانندگان امور مالی آن شود، تعیین کرد.
ایران: آقای قالیباف! کلی گویی بس است
اقدام امریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی بهانه جدیدی به دست مخالفان تصویب لوایح مرتبط با اف‌ای‌تی‌اف داده است.
«هوای پاک» دیگر آرزو نیست
یادمان نرفته که سال‌ها نوشتیم تهران «هوا» ندارد و باور کردیم که داستان دنباله‌دار تشدید آلودگی هوا در روزهای سرد پایانی ندارد. باور کردیم که داستان آلودگی هوا تنها زمانی مسئولان امر را به تکاپو می اندازد که شاخص‌های آلودگی هوا بالارود و آن‌ها در جلسات متعدد خود که دست آخر به تعطیلی مدارس و اجرای طرح‌های ضربتی می انجامید، یادشان بیاید که دچار آلودگی هوا هستیم اما با پایین رفتن شاخص‌ها باز موضوع را از یاد ببرند و تا سال بعد هم خدا بزرگ است!
قیمت طلا، قیمت دلار، قیمت سکه و قیمت ارز امروز 98-02-03
تحریم هم برداشته شود مشکل عقب ماندگی بانکها حل نمی‌شود
«نقدینگی» و درس همبستگی مردمی در سیل
معافیت بخش تعاون از بازرسی دوباره سازمان تامین اجتماعی
فائو احتمال عمدی بودن حمله ملخ‌ها به ایران را بررسی می‌کند
شاخص کل بورس، صعود یا اصلاح؟
بازنده عدم تمدید معافیت‌ از تحریم نفتی ایران همه کشورهای دنیا هستند
پرورش بوقلمون با سرمایه 50 میلیونی
فروش فوری پژو پارس و پژو405 دوگانه آغاز شد+ جزئیات
صادرات میعانات گازی 30 درصد کاهش یافت