روی دیگر باران

13:46 ۹ روز و ۱ ساعت پیش ایرنا 102 0
روی دیگر باران

سنندج - ایرنا - باران که باریدن گرفت، دلهره به سراغ خیلی ها آمد، کشاورزان تب و تاب کاشته هایشان را داشتند و مسئولین هم نگران وضعیت زیرساخت ها و جان و مال مردم بودند.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، همه در تب و تاب عید بودند و روزهای نو کم کم داشت از راه می رسید، بحث روز گرانی های بازار شب عید بود و بالاخره عید از راه رسید و چند روزی که گذشت، ابرهای باران زا آسمان کشور را پوشاندند و اولین خبر بد سال از آق قلا منتشر شد، سیل جان و مال عده ای از هموطنانمان را گرفت.
هشدارهای هواشناسی یکی پس از دیگری صادر می شد و بارش های شدید و وقوع سیلاب در راه استان های مرکزی، جنوبی و غربی بود.
با وجود تعطیلات نوروزی، مرخصی مدیران لغو و ستاد بحران ها به حالت آماده باش در آمدند، در کردستان چند جلسه برگزار شد که گاهی تا ساعاتی پس از بامداد نیز جلسات و بازدیدهای میدانی مسئولان از مناطق حادثه خیز ادامه داشت.
اگر چه در کردستان سیلابی نبود اما بارش های سنگین خسارتی به بار آورد و برخی خانه های قدیمی روستایی و شهری آوار شدند، البته ساکنان این خانه ها قبل از خراب شدن، به دستور مدیریت بحران، خانه هایشان را ترک کرده بودند.
این روی سکه باران، پر از دلهره و ترس و هشدار بود ولی آن روی باران فقط و فقط رحمت الهی بود.

** افزایش 97 درصدی بارندگی در کردستان
با وجودی که متوسط بارندگی در کردستان 540 میلی متر در 30 سال گذشته بود و این میزان 2 برابر متوسط کشوری را شامل می شود، مجموع بارندگی های استان در سال زراعی جاری (از اول مهر پارسال) تاکنون 682 میلی متر بوده است.
این را مدیرکل هواشناسی کردستان گفت و اضافه کرد: مریوان با یک هزار و 398 میلی متر بارندگی رکورددار در این استان است.
رحیم صدیقی میزان بارندگی در مدت مشابه سال گذشته را 355 میلی متر اعلام کرد و اظهار داشت: امسال با افزایش 97 درصدی بارندگی ها مواجه بودیم.
کمترین میزان بارندگی های کردستان را هم بیجار داشت و 361 میلی متر در این شهرستان به ثبت رسید، عددی که اگر چه در مقابل میزان بارندگی در دیگر شهرستان ها کمتر است اما در مقایسه با سال های گذشته، افزایش چشمگیری دارد.

** سدهای پر آب
خبر سرریز شدن سدهای استان هم یکی پس از دیگری رسید و هفت سد از 9 سد موجود استان کردستان سرریز شد و این نوید سالی پر برکت برای کشاروزان داشت.
با بارش های مناسب بهار امسال، سدهای عباس آباد بانه، گاران مریوان، زریوار مریوان، زیویه کامیاران، سورال دهگلان، قشلاق سنندج و گاوشان کامیاران سرریز کردند.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کردستان، حجم آب موجود در مخازن سدهای استان را پس از بارندگی های اخیر 2 میلیارد و 6 میلیون و 200 هزار مترمکعب اعلام کرد.
کامران خرم اظهار داشت: سدهای در حال بهره برداری کردستان در مجموع 2 میلیارد و 548 میلیون مترمکعب ظرفیت دارند.
وی دبی ورودی به مخازن سدهای داخل استان را 642 مترمکعب در ثانیه اعلام کرد و افزود: حدود 87 درصد این سدها بطور متوسط پر شده است.
کردستان استانی کوهستانی و آب و هوای آن متاثر از توده‌های هوای گرم و مرطوب مدیترانه‌ ای است.

** دشت های تشنه سیراب شد
از حوضه های آبریز اصلی استان کردستان می توان به خلیج فارس و دریای عمان، دریای خزر و دریاچه ارومیه و حوضه های آبریز فرعی نیز به سفیدرود شامل رودخانه های تلوار و قزل اوزن، مرزی غرب شامل رودخانه‌های سیروان و زاب کوچک، کرخه شامل رودخانه رازآور و دریاچه ارومیه شامل رودخانه های زرینه و سیمینه رود اشاره کرد.
این استان 9 دشت بزرگ دارد که پنج دشت آن در نیمه شرقی، 2 دشت در غرب و 2 دشت دیگر در جنوب استان واقع شده است.
دشت های قروه، دهگلان و چهاردولی در شرق استان جزو دشت های ممنوعه (از نظر برداشت آب های زیرزمینی) محسوب می شوند، دشت هایی تشنه که اجرای طرح های آبخیزداری در چند سال اخیر به کمک آنها آمده است.

** نوید رونق تولید کشاورزی
با وجود خسارتی که رواناب ها برای کشاورزی کردستان داشت، اما باران روی خوش خود را به مزارع گندم نشان داد و مزارع زیر کشت این محصول در سال زراعی جاری زودتر از موعد سبز شدند و در دومین ماه پاییز 81 درصد مزارع سبز شد و این در حالی بود که سال زراعی گذشته در همین مدت تنها 30 درصد مزارع سبز بود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کردستان می گوید: 32 هزار هکتار زمین آبی و 560 هزار هکتار دیم امسال به کشت گندم اختصاص یافته است.
کشاورزان کردستانی پارسال یک میلیون و 170 هزار تن گندم تولید و 970 هزار تن آن را به مراکز خرید تحویل دادند و توانستند رتبه دوم خرید کشور در این زمینه را از آن خود کنند.
محمدفرید سپری به رشد مطلوب بارندگی ها اشاره کرد و افزود: پیش بینی می شود میزان تولید گندم امسال به بیش از یک میلیون و 300 هزار تن برسد.
وی با بیان اینکه خوشه های طلایی گندم در کردستان به دوران طلایی خود نزدیک شده است، یادآور شد: سال زراعی گذشته میزان نزولات جوی نصف امسال بود و انتظار می رود امسال سالی پر برکت پیش روی کشاورزان باشد.
خورشید هم در کنار باران توانست درجه حرارت مناسبی برای مزارع کردستان رقم بزند و آفت را از آنها دور کند.

** جاری شدن زندگی
با بارش باران رحمت الهی، زمین تحرک و نشاطی دوباره گرفت و مردمی که چندین سال گرفتار خشکسالی و تنگدستی آسمان بودند، به یک باره آن روی باران را دیدند.
زمین روح تازه‌ای به خود گرفت و درختان حیات تازه از سر گرفتند، جانداران شور و نشاط دیگری دارند و زندگی در رگ زمین و دل کشاورزان جاری شد.
امسال هم سال رونق تولید است و کشاورزی محور اصلی تولید و رونق اقتصادی کشورمان است، باران نوید بخش زندگی است.
9937/9102


گروه های زیر مجموعه استان ها

استان ها
استان ها

آخرین اخبار

کلاس زبان تضمینی در آموزشگاه زبان سخن برتر
ویژگی‌های یک آموزشگاه زبان خوب چیست؟ این روزها در همه شهرها به ویژه شهرهای بزرگ شاهد افزایش تعداد آموزشگاه زبان هستیم. رشد جمعیت و نیاز مردم به فراگیری زبان و برقراری ارتباط با دیگر نقاط دنیا، باعث شده تا شاهد افزایش تقاضای ثبت‌نام در آموزشگاه‌های زبان باشیم که خود این مسئله هم بر بیشتر شدن تعداد آموزشگاه‌ها تأثیرگذار بوده است.
انعقاد توافق‌نامه شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا
شرکت‌های تأمین سرمایه امین و تجارت الکترونیکی ارتباط فردا توافق‌نامه همکاری امضا کردند.
چرا از ایران نرفتم
«به دفعات با این سوال روبه‌رو شده‌ام که چرا از ایران نرفتید؟ شما که در دوران تحصیلات تکمیلی خود در خارج از کشور سابقه کار در رشته تخصصی خودتان را دارید و به سهولت می‌توانید اشتغال و زندگی خوبی داشته باشید، چرا از این فرصت‌ها استفاده نکرده‌اید؟»
بفرمائید شعبه پیاده‌رو!
فروش پوشاک در تهران وارد مرحله جدیدی شده؛ در این روش نوظهور دیگر احتیاج به اتاق پرو ندارید و لازم نیست بعد از شنیدن قیمت‌ها با رودربایستی بگویید: «می‌رویم دوری در بازار بزنیم و برگردیم.»
برنامه دو سال آینده کاخ سفید علیه ایران
شرایط بحرانی روابط آمریکا و ایران به تدریج وخیم‌تر می‌شود. اقدام بی‌سابقه آمریکا مبنی بر قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در فهرست سازمان‌های تروریستی نشانه‌ای از جدی‌تر شدن ابعاد خصومت دولت آمریکا نسبت به جمهوری اسلامی ایران به شمار می‌آید.
بازخوانی قصه مریم؛ ۱۵ سال پس از آن شب تلخ
چند قدمی بیشتر به چشمه نمانده اما انگار بدنش دیگر نمی‌خواهد همراه او بیاید. سطل خالی توی دستش سنگینی می‌کند؛ درد در تمام سرش می‌پیچد. کرختی و سوزش بر نیمی از بدنش مستولی می‌شود و دیگر همه جهان سیاه می‌شود.
پاسخ شرکت کره‌ای به گزارش یک روزنامه
در پی انتشار گزارشی در روزنامه فرهیختگان درباره خروج تدریجی دو شرکت کره‌ای از بازار ایران، روابط عمومی سامسونگ جوابیه‌ای منتشر کرد.
آمریکایی‌ها وارد بازی نظامی با ایران نمی‌شوند
نماینده ایران در سازمان ملل گفت: این که همه مسائل و مشکلات اقتصادی را بخواهیم به برجام ارتباط دهیم یا به یک توافق دیگر بین‌المللی، یا این که بگوییم اگر در آینده به فلان کنوانسیون بپیوندیم، وضع اقتصادمان بدتر می‌شود، از مباحثی است که به صورت غیر تخصصی با آن برخورد می‌شود.
صانعی: در سفرهای برون مرزی، ورزشکاران هدف سرویس‌های امنیتی هستند
سرپرست اداره کل حراست وزارت ورزش وجوانان اصل فعالیت‌های این دفتر را پیشگیری و حاکم کردن رفتار انقلابی و اسلامی در حوزه حراست عنوان کرد.
احسان حدادی: هدفم مسابقات جهانی است- با پرتاب ۶۸ متر می‌توان روی سکوی جهانی رفت
احسان حدادی گفت: همه هدف من مسابقات جهانی است، گرفتن مدال در مسابقات جهانی باید بالاتر از رکورد ۶۷ متر باشد و پرتاب ۶۸ متر قطعاً می‌تواند روی سکوی جهانی برود.

پر بازدید ترین اخبار امروز

واکنش سخنگوی ذوب آهن به پرسپولیسی شدن مظاهری
جمشیدی گفت: در مورد مظاهری هم هنوز هیچ صحبتی نشده، ولی این بازیکن قراردادش در پایان فصل تمام می‌شود و می‌تواند به هر تیمی برود.
ایستاده در گرای صفر نفتی
بر اساس آخرین گزارش آژانس بین‌المللی انرژی در مورد وضعیت بازار انرژی جهان، آمار مربوط به صادرات نفت ایران در ماه گذشته بالغ بر ۱.۸ میلیون بشکه بوده است.
استاندار فارس: واحدهای صنعتی غیر فعال به چرخه تولید بازگردند
شیراز- ایرنا- استاندار فارس گفت: آن دسته از واحدهای صنعتی که بنا به دلایلی غیر فعال هستند باید با همکاری بانک صنعت و معدن به چرخه تولید بازگردند.
آخرین وضعیت تورج لارودی و حسن حبیبی
دبیر فدراسیون پزشکی ورزشی درباره آخرین وضعیت تورج لارودی گفت: هرچند این پیشکسوت عرصه رسانه و کارشناس کشتی دچار بیماری عصبی و عضلانی است و فرمان اعصاب به درستی به عضلات نمی رسد، اما تلاش پزشکان بر این است تا بیماری او را کنترل کنند.
دبیر فدراسیون بدنسازی: امیدوارم به قهرمانی آسیا اعزام شویم- نظارت بر باشگاه‌ها بر عهده ما نیست
دبیر فدراسیون بدنسازی می‌گوید نظارت بر باشگاه‌های بدنسازی و برخورد با متخلفین فروش مکمل‌های غیرقانونی بر عهده ما نیست و ادارات کل ورزش و جوانان مسئولیت این کار را بر عهده دارند.
آیت الله مکارم شیرازی: کاهش پرونده های ورودی به دستگاه قضا نیازمند کار فرهنگی است
دبیرکل جامعه روحانیت مبارز: ایران رکورد جهانی در بازسازی پس از زلزله را شکست
خودباوری راهکار اصلی مقابله ملت ایران با تحریم است
عاملان حمله مسلحانه به خودرو حمل متهم در سراوان دستگیر شدند
تردد در مسیر هیرمند - زابل به حالت عادی بازگشت
کانال تخریب شده نیاتک هیرمند ترمیم شد
تعامل ایرنا و روابط عمومی ها موجب کاهش آسیب فضای مجازی می شود
بارشهای بهاری حیات وحش را در غرب خراسان رضوی احیا کرد
بازسازی بیش از 66 هزار واحد تعمیری مناطق زلزله زده کرمانشاه پایان یافت
5355 واحد مسکونی گنبدکاووس از سیل خسارت دید