رئیس پژوهشگاه تحقیقات روسیه: ترامپ اختیارچندانی از خود ندارد

14:22 ۷ روز پیش ایرنا 102 0
رئیس پژوهشگاه تحقیقات روسیه: ترامپ اختیارچندانی از خود ندارد

مسکو - ایرنا - رئیس پژوهشگاه تحقیقات سیاسی و اجتماعی منطقه خزر و دریای سیاه روسیه معتقد است که دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا برخلاف آنچه تصور می شود اختیار چندانی از خود ندارد و تنها مجری سیاست هایی است که به او دیکته شده است.

ایرنا

«ویکتور نادئین رایفسکی» کارشناس ارشد انستیتو اقتصاد جهانی و مناسبات سیاسی آکادمی علوم روسیه روز دوشنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مسکو افزود: گروه اندکی از سرمایه داران بزرگ آمریکا بر حکومت این کشور تسلط دارند و سیاست های تحریمی علیه دیگر کشورها را هم آنها کلید می زنند.
وی گفت: دولت آمریکا و در راس آن دونالد ترامپ رئیس جمهوری این کشور اختیاری چندانی از خود ندارند و تنها مجری اوامر گروهی هستند که ثروتمندترین افراد آمریکا و جهان محسوب می شوند.
کارشناس روس گفت: تصمیم درباره خروج آمریکا از برجام و به دنبال آن اعمال تحریم های جدید در مورد ایران و وضع دهها بسته تحریمی علیه روسیه نیز از سوی این گروه گرفته شده است.
به عقیده این صاحبنظر روس، امید بستن به لغو تحریم ها پس از تغییر رئیس جمهوری آمریکا ساده لوحانه، واهی و کاملا بی اساس است.
وی در خصوص قرارگرفتن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در فهرست گروه های تروریستی آمریکا نیز گفت: اگر چه آمریکایی ها به دنبال مقصر شکست های خود در سوریه می گردند اما نمی توانند با چنین کارهایی شکست های خود را جبران کنند.
رایفسکی اظهار کرد: اگر تلاش های ایران و روسیه نبود، دولت سوریه نمی توانست به تنهایی دربرابر تروریست ها دوام بیاورد، حال آنکه آمریکا به دنبال آن بود تا به نام حمایت از دمکراسی، تغییراتی در این کشور صورت گیرد.
کارشناس سیاسی روس با اشاره به نقش ویژه سپاه ایران در ناکامی نقشه های آمریکا در منطقه اظهار داشت: ایران و روسیه در این زمینه مشارکت نزدیکی دارند و همین مساله باعث شده است که آمریکا به دنبال ضربه زدن به ساختار نظامی ایران باشد.
وی معتقد است که قرار دادن نام سپاه در فهرست سازمان های تروریستی برای تغییر شرایط ژئوپلیتیکی خاورمیانه انجام می گیرد و مسکو و تهران در این شرایط باید رایزنی ها و همکاری های خود را گسترش و هماهنگی بیشتری در اقدامات خود داشته باشند.

**کشورهای تحریم شده ساختار همکاریها را تحکیم بخشند
رئیس پژوهشگاه تحقیقات سیاسی و اجتماعی منطقه خزر و دریای سیاه روسیه معتقد است که کشورهایی که از سوی آمریکا تحریم می شوند در وهله اول باید ساختار همکاری های خود را تحکیم بخشند و برای این منظور باید مطالعات برای یافتن راه های توسعه همکاری صورت گیرد.
وی افزود: کشورهایی که از سوی آمریکا تحریم می شوند می توانند تجربیات خود را برای مقابله با این تدابیر و اقدام در شرایط دشوار و چگونگی اتکا به نیروهای داخلی و نیز استفاده از امکانات بانکی برای جلوگیری از فلج شدن سیستم مالی کشور مبادله کنند.
به عقیده رایفسکی، هدف اصلی آمریکا از اعمال تحریم ها بر کشورهای مخالف سیاست های خود، حفظ نظام تک قطبی و تامین منافع صاحبان صنایع و مراکز اقتصادی این کشور است که معمولا رئیس جمهور کشور را تعیین می کنند.
وی به عنوان مثال به اقدامات آمریکا علیه شرکت چینی هواوی اشاره کرد و افزود: بدیهی است که این اقدامات برای پیشبرد اهداف و تامین منافع شرکت های مخابراتی آمریکا و بویژه شرکت اپل بکار گرفته شده است.
کارشناس روس نتیجه گیری کرد: در شرایط جدید که سیاست خارجی آمریکا بر تحریم و فشار استوار شده کشورهای مخالف سیاست های واشنگتن نیز باید سیاست خارجی خود را برای مقابله با تحریم ها و کمک به یکدیگر برای دور زدن این محدودیت ها تنظیم کنند.
رایفسکی درباره ساز و کار مالی اروپا هم گفت که از این مکانیسم اطلاعات چندانی ندارد و هر زمان که اروپا آن را در مقام عمل اجرا کرد می توان در باره آن نظر داد.
اروپام*391*1346**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
برگزاری جشن نیمه شعبان در روسیه و بلاروس
افزایش بحث برانگیز شهریه دانشجویان غیراروپایی در دانشگاه های فرانسه
کارت بانکی 'میر' روسیه به ترکیه رسید
معاون صدراعظم اتریش یک تارنمای منکر هولوکاست را به اشتراک گذاشت
افشای همکاری سیا و دولت اکوادور برای بازداشت آسانژ
سوسیالیست های اسپانیا پیشتاز نظرسنجی پیش از انتخابات
سناتور آمریکایی: ترکیه بین اس۴۰۰ و تحریم یکی را انتخاب کند
نامزدی نتیجه موسولینی برای انتخابات پارلمان اروپا
«سید حسن نصرالله» امروز سخنرانی می‌کند
اتحادیه اروپا از دولت جدید اوکراین حمایت می‌کند