عربستان به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن

12:42 ۷ روز و ۲ ساعت پیش ایرنا 102 0
عربستان به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن

تهران-ایرنا-جنگ های نیابتی در خاورمیانه شبیه به مردابی است که طرف های درگیر را هر لحظه در درون خود فرو می کشد و کشورهای نهایتا راه حلی جز خروج بی نتیجه از آن نخواهند یافت. چهار سال پیش عربستان ائتلافی برای شرکت در جنگ یمن تشکیل داد و امروز به دنبال خروج با کمترین هزینه از آن است.

ایرنا

به گزارش خبرنگار ایرنا، جنگ داخلی در یمن از سال 2015 ادامه دارد و عربستان سعودی با ائتلافی به فرماندهی خود دست به حمله نظامی و حمایت از یکی از طرف های این جنگ زد حملاتی که از پشتیبانی اطلاعاتی و لجستیکی آمریکا نیز برخوردار بود. اما با وجود همه امکانات عربستان امروز به دنبال خروج از بحران یمن است.
دخالت کشورهایی که قصد داشتند به نحوی جنگ داخلی یمن (فقیر ترین کشور خاورمیانه) را به نفع خود پایان دهند به نتیجه نرسیده است به گفته سازمان ملل متحد میلیون‌ها نفر از مردم آن بر اثر جنگ در معرض خطر گرسنگی و قحطی قرار گرفته‌اند
ظاهرا عربستان نیز به دنبال خروج آبرومندانه از جنگ یمن است. خبرگزاری فرانسه گزارش داده که بر اساس تحقیق «گروه بین‌المللی بحران» عربستان سعودی به دنبال راهی برای خروج از جنگ در یمن است. گروه بین‌المللی بحران از آمریکا خواسته به رژیم عربستان سعودی برای برون‌رفت از باتلاق یمن کمک کند.
گروه بین‌المللی بحران در گزارش خود تاکید کرده که عربستان تمایلی به ادامه جنگ در یمن ندارد و آمریکا می تواند نقشی کلیدی در خروج عربستان از یمن ایفا کند. این گروه از عربستان نیز خواسته به این تفکر که «حتماً باید با پیروزی، جنگ یمن را به پایان ببرد» خاتمه دهد.
گروه بین‌المللی بحران راهکاری برای پایان دادن به این درگیری یافته این گروه معتقد است که آمریکا باید نماینده ای ویژه برای این موضوع منصوب کند که روند تحویل سلاح به سعودی ها را متوقف کند و پس از پایان درگیری ها روند ارسال سلاح از سر گرفته شود. این گروه معتقد است راهکارهای نظامی تا کنون بی نتیجه بوده و اکنون زمان آن است که راهکارهای سیاسی به کار گرفته شود.
این گروه در گزارش خود تاکید دارد: آمریکا باید با یافتن راهی برای خروج خود از این درگیری آغازگر این راه باشد. پس از آن که کنگره آمریکا به پایان یافتن حمایت این کشور از ائتلاف سعودی در درگیری یمن رای داد، این گزارش منتشر شد. دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا که یکی از متحدان نزدیک عربستان است، تهدید کرده است که این طرح را وتو می‌کند.
در اواخر اسفند ماه سنای آمریکا خواستار توقف حمایت آمریکا از ائتلاف تحت رهبری عربستان سعودی در جنگ یمن شده است. نمایندگان مجلس سنا با اکثریت آراء به قطعنامه‌ای رأی مثبت دادند که آمریکا را موظف به قطع پشتیبانی از عربستان در یمن خواهد کرد. این قطعنامه با 54 رأی موافق در برابر 46 رأی مخالف به تصویب رسید. هفت نماینده جمهوری‌خواه نیز در بین موافقان تصویب این قطعنامه بودند. برنی سندرز، سناتور دموکرات درباره این مصوبه گفت: ایالات متحده آمریکا نباید از جنگی فاجعه‌بار به رهبری رژیمی مستبد با یک سیاست خارجی غیرمسوولانه، پشتیبانی کند.
چندی پیش یوسف الحاضری سخنگوی وزارت بهداشت یمن در پایان سال چهارم و در آستانه سال پنجم جنگ «ائتلاف سعودی-آمریکایی»، تازه‌ترین آمار مربوط به کشته‌ها و مجروحان و خسارت مالی و جانی مستقیم و غیرمستقیم جنگ ائتلاف متجاوز را گزارش داد. او به شیوع موج سوم بیماری وبا در یمن اشاره کرد و گفت که پیش‌بینی می‌شود که موج سوم شدیدتر از قبل باشد و تعداد آن تا اواسط ماه مارس ممکن است به یک میلیون و 400 هزار نفر برسد. 2919 نفر هم تا اواسط ماه مارس سال جاری میلادی بر اثر این بیماری جان خود را از دست دادند.
او گفت که یک میلیون و 100 هزار زن باردار دچار سوء تغذیه هستند و 52 هزار و 800 زن در معرض سقط جنین قرار دارند. مسئول وزارت بهداشت یمن تاکید کرد که 2.9 میلیون کودک یمنی نیز دچار سوء تغذیه هستند که 400 هزار نفر از آنها در معرض خطر مرگ قرار دارند.
مرداد گذشته (سوم آگوست 2018 ) نیز روزنامه واشنگتن‌پست به نقل از نهاد مستقل و مطالعاتی درباره تلفات جنگ‌ها به نام «ACLED» گزارش کرد که آمار کشته‌ها در جنگ یمن از 50 هزار نفر فراتر رفته است.
9229


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
حزب الله ادعای احتمال بروزجنگ با رژیم صهیونیستی را تکذیب کرد
سختکوشی سوری ها رمز بازگشت سریع رونق اقتصادی
نیروهای امنیتی ترکیه 4 عضو پ ک ک را در شمال عراق دستگیر کردند
مقام فلسطینی: کشورهای عربی به سرکردگی عربستان به فلسطینی ها فشار می آورند
رسانه آذری:توسعه همکاری اقتصادی در اولویت روابط تهران و باکو
پامپئو: مذاکرات قطر بهترین فرصت صلح در افغانستان است
ماکرون به کردهای سوریه قول حمایت داده است
ˮرهبری کره شمالی برای احیای دوستی‌های دیرینه به روسیه می‌رودˮ
دیدار طالبان با فعالان حقوق زنان پس از لغو نشست با مقامات افغان
داعش مسئولیت حمله مسلحانه به ریاض را برعهده گرفت