چین و هند، نزدیک اما دور

14:16 ۷ روز پیش ایرنا 92 0
چین و هند، نزدیک اما دور

پکن- ایرنا- چین و هند به عنوان دو کشور پرجمعیت دنیا از دیرباز به عنوان دو رقیب دارای اختلافات و تنش های فراوانی در زمینه های ارضی، اقتصادی و سیاسی بوده اند این تنش ها زمانی نمایانتر شد که دهلی نو اعلام کرد حاضر نیست در دومین اجلاس بین المللی همکاری راه ابریشم در پکن شرکت کند.

ایرنا

به گزارش ایرنا دو سال قبل هم که چنین همایشی برای نخستین بار در پایتخت چین برگزار شد، هند در کنار آمریکا در زمره کشورهایی بود که از حضور در این نشست بزرگ خودداری کرد.
با توجه به بهبود روابط هند و چین در سال گذشته و ارتباطات مختلف میان نارندرا مودی نخست وزیر هند و شی جین پینگ رییس جمهوری چین از جمله نشست غیر رسمی آن دو در 'ووهان'، پکن امیدوار بود که هند موضع خود را در خصوص طرح یک جاده و یک کمربند تغییر دهد اما تا کنون این اتفاق نیفتاده است.
به گفته مقامات هندی کریدور اقتصادی چین و پاکستان که بخشی از طرح یک جاده یک کمربند چین است از منطقه کشمیر اشغال شده توسط پاکستان عبور می کند و این امر حاکمیت ارضی هند را نقض می کند و چین با سرمایه گذاری طولانی مدت خود در این کریدور به این اشغال غیر قانونی کشمیر مشروعیت بخشیده است.
با این حال اختلافات دو کشور فقط به راه ابریشم محدود نمی شود بلکه مسایل ارضی از سال های 1960 به این طرف دامن یکدیگر را گرفته و به رغم برگزاری دهها دور نشست های مختلف کاری، دو طرف نتوانسته اند این مناقشات را پایان دهند و بلکه در سال های اخیر بارها به جنگ نزدیک شده اند دو طرف یک بار برای همین اختلافات در سال 1962 میلادی دچار درگیری نظامی شدند.
در همین حال به نظر می رسد روابط نزدیک چین و پاکستان، همیشه موی دماغ هند بوده است و هندی ها از اینکه چین در حال اجرای کریدور راه ابریشم 60 میلیارد دلاری در پاکستان است خرسند نیستند و یکی از اصلی ترین دلایل حضور نیافتن آنها در کنفرانس راه ابریشم هم وجود چنین مسیری است.
از سوی دیگر اختلافات دو کشور بر انتخابات ماه جاری میلادی هند که از 11 آوریل تا 19 می برگزار می شود، سایه انداخته است و برخی از تحلیلگران بر این باورند که دولت هند می کوشد تا از کارت چین برای پیشبرد راهبردهای خود و پیروزی در این انتخابات استفاده کند.
'لیو رویی' از موسسه مطالعات معاصر در شهر شانگهای در شرق چین می گوید که نارندرا مودی نخست وزیر هند با کاهش محبوبیت روبرو است و برای همین از هیچ تلاشی برای بالا بردن محبوبیت خود دریغ نمی کند و سعی دارد از اختلافاتی که کشورش با چین در زمینه های فوق دارد به بهترین شکل بهره بگیرد.
او می افزاید: دو کشور همچنان برسر مرزهای شمالی دچار مناقشه هستند و مودی می خواهد با حضور در این مناطق نشان دهد که همچنان توان بالایی برای حراست از کشور دارد.
کارشناسان دیگری هم معتقد هستند چین و هند دچار اختلافاتی هستند هرچند این اختلافات باعث بروز یک بحران میان دو کشور نشده است اما برای مودی یک کارت برنده است.
در این میان نباید تلاش برخی از غربی ها و رسانه های غربی را فراموش کرد که سعی دارند بین چین و هند اختلاف بیندازند و نمونه های آن این است که فشار می آورند تا هند از چین فاصله بگیرد.
لیو بر این باور است که نارندرا مودی به رغم اختلافات کشورش با چین می داند که پکن همیشه بین دهلی نو و اسلام آباد نقش میانجی را بازی کرده است و هرگز تلاشی برای ضربه زدن به منافع ملی هند نداشته است.
یکی دیگر از اختلافات دو کشور، موضوع 'مسعود اظهر' است هند بارها به طور رسمی به حمایت و جلوگیری چین از قرار گرفتن نام 'مسعود اظهر' در لیست تحریم های سازمان ملل به این کشور اعتراض کرده است.
هند در واپسین روزهای سال 2016 هم تلاش کرد که نام 'مسعود اظهر' رهبر گروه شبه نظامی جیش محمد را در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار دهد که این تلاش با وتوی چین ناکام ماند.
پیشنهاد یک کمربند - یک جاده یکی از طرح های مهم دولت شی جین پینگ است که تا کنون 124 کشور و 29 سازمان بین المللی موافقت نامه همکاری با چین در این مورد را امضا کرده اند.
چین معتقد است ساخت یک کمربند - یک جاده بر همکاری های صلح آمیز، درهای باز و فراگیر، تجربیات و منافع مشترک و برد - برد پایبند است به همین دلیل پکن بر مشورت، سازندگی و بهره برداری مشترک اصرار دارد با این حال این طرح بزرگ مخالفانی مانند آمریکا، هند و ژاپن دارد.
آساق**231**1904**


گروه های زیر مجموعه بین‌الملل

بین‌الملل
بین‌الملل

آخرین اخبار

جهاد کشاورزی درباره تنش دمایی به کشاورزان مازندران هشدار داد
ساری- ایرنا - مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی مازندران روز دوشنبه از کشاورزان استان خواست تا چند اقدام پیشگیرانه را به منظور کاهش خسارت ناشی از تنش دمایی پیش بینی شده برای هفته جاری در زمین های زراعی و باغی انجام دهند .
برف بهاری ارتفاعات مازندران را سفیدپوش کرد
ساری- ایرنا- آغاز بارش برف در سی و سومین روز فصل بهار ارتفاعات مازندران را امروز دوشنبه سفیدپوش کرد.
ماندگاری پساب سیل در مدارس مازندران
ساری- ایرنا- با این که سیل و سیلاب در مازندران دستکم از 20 روز پیش فروکش کرد و کار بازسازی مناطق سیلزده شروع شده ، ولی زخم این بلای طبیعی بر تن مدارس استان تازه سرباز کرده است و هر روز گزارش جدیدی از پدیدار شدن نم یا ریزش دیوار و سقف این اماکن دریافت می شود.
6 پرواز فرودگاه بین المللی اهواز لغو شد
اهواز- ایرنا- تغییر در برنامه پروازی برخی شرکت های هواپیمایی روز دوشنبه موجب لغو 6 پرواز ورودی و خروجی فرودگاه اهواز شد.
آفرودسواری که در مسیر خدمت به سیلزدگان لرستان به کما رفت
خرم آباد - ایرنا - سیل نوروز امسال همه را با هر سمتی از جای جای ایران به لرستان کشاند، از گروههای مردم نهاد گرفته تا تیم های پزشکی و فرهنگی و جهادگران، اما آنچه در این میان زیاد دیده نشد حضور تیم های آفرود بود که این بار هیجان رقابت با سنگ و صخره را در خدمت به همنوعان تجربه کردند.
پشت پرده بازگشایی شمشک- دیزین چیست؟
تهران- ایرنا- جاده شمشک - دیزین سال گذشته یک کشته هم روی دست متولیان گذاشت اما انگار کفایت نمی کرد زیرا بعداز آن دوباره و چندباره حتی اوایل امسال باوجود تذکرهای راهداری و دیگر متولیان، به روی مردم باز شد.
32694 تَن در مسابقات «مُدهامَتان» شرکت کردند
قم- ایرنا- رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور گفت: 32 هزار و 694 تَن از 24 هزار کانون فرهنگی هنری مساجد سراسر ایران در مسابقات مدهامتان شرکت کردند.
مدیر تاکسیرانی تهران: تولید خودروهای عمومی اولویت خودروسازان نیست
تهران- ایرنا- مدیرعامل سازمان مدیریت و نظارت بر تاکسیرانی شهر تهران با اشاره به فعالیت 27 هزار تاکسی فرسوده گفت: خودروسازان می توانند سالانه 10 هزار تاکسی تولید کنند که متاسفانه تولید خودروهای عمومی در اولویت نیست.
وزیر علوم: دانشگاه ها موجب مهارت افزایی دانش آموختگان شوند
شیراز- ایرنا- وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفت: موضوع حذف مراکز آموزش عالی هم اکنون در طرح ساماندهی مطرح نیست؛ در مقابل لزوم مأموریت گرا شدن واحدهای مختلف و مهارت افزایی دانش آموختگان دانشگاهی مورد تاکید است.
برق همه روستاهای شعیبیه شوشتر به حالت عادی برگشت
اهواز - ایرنا - رییس اداره برق شهرستان شوشتر گفت: با تلاش شبانه روزی نیروهای این اداره ،برق همه روستاهای بخش شعیبیه به حالت عادی برگشت.

پر بازدید ترین اخبار امروز

پایان معافیت خریداران نفت ایران از تحریمهای آمریکا اعلام می شود
تهران– ایرنا– روزنامه واشنگتن پست به نقل از دو مقام وزارت خارجه آمریکا گزارش داد، مایک پمپئو وزیر خارجه این کشور روز دوشنبه اعلام خواهد کرد که معافیتهای تحریمی واردکنندگان نفت ایران از دوم ماه می (12 اردیبهشت) دیگر تمدید نخواهد شد؛ اقدامی که تبعاتی برای بازارهای جهانی نفت دارد.
الماسی: تصمیمات غیرانسانی آمریکا شرایط اقتصادی سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: تصمیمات غیرانسانی و غیرقانونی دولتمردان آمریکا شرایط سختی را برای مردم ایران ایجاد کرد. دغدغه‌های معیشتی و شرایط نامناسب اقتصادی مردم بخشی از تبعات این رفتار است.
چاووش اوغلو به اربیل می‌رود
وزیر خارجه ترکیه هفته آینده به اربیل عراق سفر می‌کند.
پیام شیرین برانکو برای پرسپولیسی‌ها
مربی کروات قرمزها از هواداران این تیم خواسته تا با خیال راحت و بدون هیچ استرسی بازی با الاهلی عربستان را تماشا کنند.
آغاز جلسه پنجم دادگاه متهمان پتروشیمی
پنجمین جلسه رسیدگی به اتهامات رضا حمزه‌لو مدیرعامل پیشین شرکت بازرگانی پتروشیمی و ۱۳ متهم دیگر این پرونده به ریاست قاضی مسعودی‌مقام در شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به مفاسد اقتصادی آغاز شد.
سئول:کره شمالی، قزاقستان را برای خلع سلاح هسته ای الگو کند
خودرو بمب گذاری شده در کابل خنثی شد
گرجستان به سه هزار ایرانی اجازه ورود به خاک این کشور را نداد
آمریکا، خواستار تسریع دولت افغانستان در برگزاری نشست دوحه شد
24 مظنون مرتبط با حملات  تروریستی سریلانکا بازداشت شدند
بدخواهان روابط تهران-اسلام آباد خواستار بی ثباتی در مرز دو کشور هستند
رقابت تنگاتنگ «جوکوی و سوبیانتو» در انتخابات ریاست جمهوری اندونزی
کره جنوبی برای اولین سالگرد دیدار روسای دو کره یادبود می گیرد
آیین جشن نیمه شعبان در تمام سفارتخانه های ایران برگزار شد
تمدید فعالیت اشرف غنی و واکنش نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری